Generaal Franco op weg naar herdenkingsmis moeten buikriem aanhalen - f met de auto naar uw werk! nieuws hoort u via06222-333 van Niet op spits in trein met 65-plus kaart Den Uyl gelooft Brits blad niet Man (61) overlijdt na vuistslag door vechtende jongelui Vliegramp eist 106 levens SOLIBASIMD S0I.II1AIHKU1D SQliDARIOAD SUAIIIISAO SIIUilAIIIOAl} SQI.IDARIDAQ !n deze krant Het Kwartet Verdacht van aanslag op premier Blanco Voor extra benzine ook formulieren bij KNAC OPÉAVE UK FHMIUE3ERICHTE» VCOR 27 DECEMBER en 2 JANUARI u Van onze financieel-economische redactie TEHERAN - De zes olielanden rond de Per zische Golf hebben hun olieprijs meer dan verdubbeld. De zes staten, Iran, Irak, Saoedi- Arabië,. Koeweit, Aboe Dhabi en Kwatar, nemen samen 43 procent van de olieproduk- tie in de niet-communistische wereld voor bun rekening. Vandaag zullen de olie-minis ters van Arabische landen in Koeweit bij eenkomen om opnieuw te bekijken boe van het 'oliewapen' gebruik kan worden ge maakt. Sjah begroet Yamani GIR01804444 DEN HAAG CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR NEDERLAND WfesEblaak 9-11, Rotterdam Postbus 948 Tel. 115588 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam MAANDAG 24 DECEMBER 1973 71ste'jaargang no. 189 Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Het Spaanse staatshoofd generaal Franco heeft zaterdag in Ma drid een herdenkingsmis voor de bij een bomaanslag om het leven gekomen premier Carrero Blanco bijgewoond. Bij eerdere plechtigheden in de Spaanse hoofdstad was Franco Franco niet aanwezig. piiSlSSSÖM?» V i mssm MADRID (UPI, AFP, Reuter) Politie en douane van Spanje zijn begonnen aan een grootscheepse jacht op zes jonge Basken, die verdacht worden \ran de aanslag, die vorige week het Levéri kostte van de Spaanse premier Luis Carrero Blanco. - Dat kaaMet Auto-pool. Auto-pool kombineert via een IBM computer alle adressen van automobilisten die dagelijks één vaste route van huis naar werk rijden tot groepjes van vier. Kosten p.pj £.15.-1 of £12^0 als ANWB-üd. InschrijfformuEeren vindt u bij: ANWB-kantoren en techno-stations en alle ABN kantoren, Airtouropa boekingskan- toren, Shell tankstations voorzien van het Auto-pool affiche; vestigingen van Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Laat de regering het geld* maar halen waar het is: bij concerns en bij de grote olieboeren. Dit nummer staat ook vóór in uw telefoongids. Rustig iveer Wij maken U er op attent, dat opgave van familieberichten voor resp. donderdag 27 december en woensdag 2 januari ook mogelijk is op de voorafgaande avond van 5-8 uur, echter uitsluitend op telefounnumer 020-220383, Enorme schok Vi ij reizen niet op maandag en vrijdag Van een onzer verslaggevers UTRECHT Houders van een 65-plus-kaart zullen met ingang van 1 januari geen gebruik van de trein kunnen maken tijdens de spitsuren, dat wil zeggen: vóór half tien 's morgens en. tussen half vijf en half zeven 's middags. Ook zullen .zij op maandagen en vrijdagen niet meer gratis kun nen reizen. 'Stripkaartjes' Ontwikkelingshulp Te hulp geschoten op rumoer Van een. verslaggever -• LEERSUM Vijf jongéluï," van. twintig, tot 22 jaar, hebben m. de nacht van zaterdag op. zóndag, in Leérsum. de. 61*jarige C. jKóudïjs zodanig toegetakeld ;dat deze daarna" op ,weg naar hét. ziekenhuis ik overleden;De daders, zijn kort'^ahia.aangebduden;en.m veiizefeerde bewaring gesteld. Ze züllen.dë komende week aan de officier van justitie in Utrecht-worden voorgeleid. v Interkerkelijke Aktie voor La tijns Amerika. Een aktiö van de Rooms Katholieke Kerk, de Nederlands Hervormde Kerk en do kerken samenwerkend in de Stichting Oecumenische Hulp. Doel: steun aan het. werk onder de verpauperde massa's van stad en platteland in La tijns Amerika. D.w.z.: steun aan bewegin gen die zich vanuit een evan gel ische inspiratie doelbewust inzetten voor een samenleving waarin voor ieder een vol waardige plaats is. Vraagt uw solidariteit en steun voor projekten in heel Latijns Amerika o.a. in Bolivia, Co lombia, Peru, Chili, Brazilië, Haïti, etc. Een aktie inde advent Binnenland Veel. gehamsterde benzine ingeleverd 5 Veel'nieuws over radio en tv 7 Buitenland Verrassende sfeer in Génève 8 Kerk Kijken en doen in Bijbels museum 2 Sport Feyenoord jaagt publiek weg 9 Schaatssport mistvedette 10 Zaalcompetitie 11 vooraanstaande prot. christdliihé- dagbtaden „Stantvastich is ghebleven mijn hart in tcghenspoat!" OLIE DUBBEL ZO DUUR IjWftSali Grootscheepse jacht op zes De namen van de zes zijn zaterdaga vond in een tel evttieui tzending ha kend gemaakt. Volgens de politie zijn zij leden van het 'militaire front' van de ETA, de Baskische organisatie, die streeft naar afscheiding van Basken- land. De militaire afdeling van de ETA zou haar bases hebben in Zuid- Frankrijk, Daarom heeft de Spaanse politie een uiterst, scherpe bewaking langs de 'grens met Frankrijk inge steld. Duizenden politie- ea douane mensen patrouilleerden sinds zaterdag in de Pyreneeön om deze vluchtweg voor de Basken af te snijden. Op alle vliegvelden is extra bewaking inge steld. Baskische reizigers wordt verbo den het land te verlaten. Hun pas poorten worden ingenomen. Foto's van de zes verdachten zijn op grote schaal'verspreid. Volgens niet officiële berichten heeft de politic bij haar onderzoek totnutoe drie mensen gevonden die verdacht worden van medeplichtigheid aan de Op de beide kerstdagen zal ons blad niet verschijnen en zullen de kantoren gesloten zijn. Van een verslaggever DEN HAAG De aanvraagformulie ren en machtigingskaarten voor extra- benzine1, voor het zakelijk autoverkeer zijn van 27 december af ook bij de kantoren van de KNAC verkrijgbaar. De formulieren, kunnen ook worden opgehaald bij de gemeentesecretarië- en bij de ANWB-kantoren. moordaanslag op de premier. Dit drie tal zou 'de politie de namen van de zes hoofdverdachten hebben gegeven. Volgens de politie zijn alle zes eerder betrokken geweest bij bomaanslagen bankovervallen of ontvoeringen. Het team begon ongeveer zeven weken ge leden met de voorbereidingen voor de aanslag'op Carrero Blanco. Een 23-ja- rige student, in de mijnbouwhuurde toen het souterrain van het flatge bouw, van waaruit een tunnel werd gegraven. In déze tunnel werd de bom geplaatst, die donderdag de auto van de premier over het vijftien me ter hoge dak van een kerk slingerde. De andere vijf leden van het team,va. riëren in leeftijd van 22 tot 28 jaar. Volgens de politie is de oudste ver dachte een arbeider, de anderen zijn studenten. De socialistisch georiënteerde Baski sche organisatie ETA had donderdag al de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. De ETA heeft', een hele reeks geweldplegingen op haar naam staan. De namen van de gezoch te Basken zijn: José Abaitua Oomez (23 jaar), Pedro Perez Beotegui (25), Zie verder pagina 8 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) MmiXn* CPN-voorzitter H. Roekstra' Vandaag: Veel bewolking met vooral in de avond en nacht plaatselijk regen. Zwakke tot ma tige wind meest uit oostelijke richtingen. Minimum temperatu ren omstreeks 4, maxima circa 6 gr. KERSTDAGEN: Rustig en vrij somber met iets lagere tempera turen. Morgen: zon op 8.47 onder 16.33 Maan op: 9.18 Onder: 17 31 De zes Golfstaten kwamen tot het be sluit van de dubbel zo dure olie na een bijeenkomst in Teheran, waar de overige leden van de OPEC (Organi satie van olieproducerende landen) als waarnemers vertegenwoordigd wa ren. In de praktijk volgen deze lan den (waaronder Algerije, Libië, Indo nesië, Nigeria en Venezuela) de prijs politiek van de golfstaten. De olie is duurder gemaakt door de zg. 'posted price', dat is een officiële prijs, waarop belastingen en andere verplichtingen aan de regeringen van olielanden gebaseerd zijn met 112 pro cent te verhogen van 5,09 dollar tot 11,65 dollar per vat van 159 liter. De posted price is 70 pet hoger dan de prijs waartegen de olie wordt afgele verd, wat betekent dat dgze leverings- prijs wordt verhoogd van 3fó tot 7 dollar per vat Met hun prijsverho ging zijn de Golfstaten een eindweegs gegaan in de richting van de prijs op de vrije markt Daarop wordt olie aangeboden, die niet door een con tract is gebonden aan leveringen aan de oliemaatschappijen.. Onlangs is voor een.partiJ-oiie, die Perzië op de vrije markt aakbbod' 16, tót-17 dollar betaald. Overigens is de gewone leve- ringsprijs dit jaar al verscheidene ma len verhoogd, de laatste maal op 16 oktober met 17 pet. Deskundigen in Engeland verklaar den. dat de grote, prijsverhoging een enorme schok in de westerse wereld zal veroorzaken. Zij beschreven het besluit als een zware klap voor de we reldeconomie, het geldstelsel en ook een slag. In de strijd tegen de inflatie. De Deense minister van handel schat te, dat het tekort op de betalingsba lans van zijn (kleine) land door de maatregel van Teheran met 2 miljard gulden .zou toenemen. In een toelichting op de prijsverho ging zei sjah Mohammed Reza van Perzië, dat de geïndustrialiseerde we reld de buikriem zou moeten aanha len. De economisch hoog ontwikkelde landen moeten zich realiseren, zo ver volgde de sjah, dat het tijdperk van De Nederlandse Spoorwegen hebben daartoe besloten met het oog op de benzinedistributie, die een grote toe loop op het openbaar vervoer waar schijnlijk maakt. De beperking van het aantal dagen waarop kaarthouders gratis kunnen reizen, houdt .volgens een woerdvoerder van de spoorwegen ipede verband met het grote aantal kaarten (op het ogenblik 250.000) dat in omloop is gekomen, 's Maandags en vrijdags zullen de kaarthouders wel voor half geld van de trein gebruik kunnen naaien. Zoals geme'd zullen de spoorwegen ook andere maatregelen nemen om de verwachte drukte het hoofd te bieden. Een daarvan is een eenvoudiger systeem om een kaartje bij de conduc teur in de trein te kopen. De spoor wegen hebben besloten daarvoor 'stripkaartjes te gebruiken, maarbij de prijs per afstand van tien kilometer met een gulden oploopt. Men zal de conducteur dus steeds een bedrag moeten betalen dat afgerond is op he le guldens. Dat voorkomt in de trei nen heel wat schrijf- en rekenwerk. De sjah van Perzië (rechts) drukt hier de hand van de olie minister van Saoedië- Arable Yamani, die in Perzië de confe rentie van de Opec- landen over de prijs voor ruwe olie in 1974 bijwoonde. enorme vooruitgang en een steeds grotere rijkdom, gebaseerd op goedko pe olie voorbij is. De industrielanden zullen alternatieve energiebronnen moeten zoeken. De Iraanse keizer be toogde, dat de olieproducerende lan den hun prijzen moeten baseren op de produktiekosten-van die alternatie ve energiebronnen, zoals olie uit lei steen, olie uit steenkool en kernener gie. Hij zei vérder, dat de olieproduceren de landen de verantwoordelijkheid moeten nemen voor het ontwikkelen van de arme landen in de wereld. Dat zou de geïndustrialiseerde landen van die verantwoordelijkheid ontheffen. De sjah stelde daarom voor, dat de olielanden een deel van hun sterk vergrote opbrengsten zouden storten in een internationaal fonds, dat 'alle verstandige' projecten in de ontwikke lingslanden zou moeten financieren. De sjah (die. een.tegenstander is van de olie-boycot) deed een beroep op de westerse wereld om de. vastgestelde olieprtjzen:te;beantwoorden met even- Leë'nS^va^ésterdè^'prljzgn voor" gófedé- ren, die uit de industrielanden aan het westen worden.geleverd, In Teheran is bekendgemaakt,-dat op 7 januari een voltallige vergadering van de OPEC zal plaats vinden, waar de niet-Golfstpten, die lid zijn van de OPEC zich definitief bij de prijsver hoging kunnen aansluiten. Eventueel zal de prijs nog herzien worden aan de hand van studies -over de kosten van alternatieve energiewinning. Veel eerder, nl. vandaag al gaan de Arabische olieministers (Perzië dus niet) in Koeweit verder praten over hun strategie. Het is de vierde bijeen komst van dit soort in de laatste maanden. De, Arabische minister Ja- mani en rijn Algerijnse collega Abdel- salem zullen verslag van hun wereld reis uitbrengen, Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Minister-president drs. J. M. den Uyl heeft gisteravond in het Nos-televisieprogramma Belle- vue gezegd ervan overtuigd te zijn dat de energiecrisis 'volstrekt geen voor bijgaande zaak' is. Over de bewering van het Britse blad The Economist dat van een energiecrisis eigenlijk geen sprake is, zei premier DenUyl: 'Dat geloof ik eenvoudig niet'. De heer Den Uyl noemde het een 'blij vende situatie' dat we het twee- tot drievoudige zullen moeten betalen voor de olie die we invoeren en dat er daarom reden is ons in te stellen 'op een tikkeltje andere economie'. Over het Nederlandse aardgas zei pre mier Den Uyl dat dit het vier-tot vijf voudige waard zal worden. De prijs daarvan bedraagt nu nog een paar cent per kubieke meter. Ook de Ne derlandse bevolking» aldus de pre mier, zal meer moeten gaan betalen voor het aardgas. Met betrekking tot de benzine-distri- butue merkte de minister-president op dat de handel in bonnen oncontro leerbaar is, maar dat de (witte) han del misschien nog wel gereguleerd zal worden. Dat de rijken van de vrije handel in benzinebonnen kunnen pro fiteren, noemde de heer Den Uyl een gevolg van de nu eenmaal bestaande ongelijke inkomensverdeling. Hij wees er daarbij op dat het kabinet een ver kleining van de inkomensverschillen op het programma heeft staan. De premier zei ten;lotte 'niet zo som ber' over de energiecrisis te zijn: 'Ik heb het idee dat bij alle moeilijkhe den buitengewoon waardevolle krach ten kunnen vrijkomen'. 'We staan', betoogde hij, 'voor belangrijke maat schappelijke veranderingen: bepaalde immateriële zaken zullen meer beteke nis krijgen'. Hij noemde het noodza kelijk dat de mensen weer plezier in hun werk krijgen en dat zij zich be wust worden van hun maatschappelij ke gelijkheid. Over dat werk merkte hij nog op dat hij 'in tegenstelling tot sommige van mijn progressieve Droe- ders'. de handhaving van de 'werkgele genheid van buitengewoon groot be lang acht. De. vijf jongelui ?allen;bekèiid-i.bij'-vde1, politie wegens" en?'ge weldplegingen, hadden^mërdagavond enkele café's in Amerongan én Dóórri bezocht Om half twee 's nachts wil den ze de bar Old Dutch, aan de rijks^ straatweg in Leensum bezoeken, maar de toegang werd hun geweigerd om-, dat de ober één van de.bezoekers her kende, die hier kort geleden moeilijk heden had gemaakt Het vijftal gooide daarop de ruit van de voordeur kapot en ontwrichtte de deur. De hulpober van de bar, die dé ruzie makers met twee slagersmessen te lijf wilde gaan, werd met een motorket- tiog verwondingen aan zijn hand toe gebracht en moest vluchten..v- De heer Koiidijs, die achter debar woont, was Inmiddels op'bet rumoer afgekomen, nadat hij de twee bewoon-; sters om hulp had horen roepen- Hij kreeg van een van de vijf jongelui, die in hun auto wildeh wegrijden, een klap met de vuist op rijn kin en sloégtbwvastéiöss tegen dé igrondKlïét. ^W^er"1ot^Féëa;ïh:rëètij ambttian'; cë, .tóé'ar Wj"haar .hét ?eistér: riekeh- huls wérdovergebracht. De daders konden kort na hét gebeur- de in een-, cafetaria.' in Leersum wor den ingerekend. De politie kwalifi ceerde hen. als- 'bandieten'. De leidér; van de groep is de ■twintigjarige eléë- tromonteur A. van R; I (ADVERTENTIE) 9 TANGER/BRUSSEL/PARIJS (UPI, Reuter)"Alle 106 inzittenden van een Belgisch chartervliegtuig zijn om het leven gekomen tóen hét toestel za terdagavond laat in het noorden wn Marokko neerstortte. Het vliegtuig, een Caravelle van de Belgische luchtvaartmaatschappij-Sabe na, was 'door de. chartermaatschappij Sobélair gehuurd voor een vlucht met 65 Marokkaanse arbeiders en studen ten en 34 andere passagiers van Parijs naar .-Marokko. Kort voordat hèt in Tanger zou landen verloor het toestel het radiocontact. Volgens inwoners van Tanger .vlopg het zeer laag in.de rich ting van de nabij gelegen bergen. Het weer was bijzonder slecht Zondagmor gen werd het toestel door een helikop ter van de politie ontdekt op een berg helling. De bergingswerkzaamheden verliepen buitengewoon moeilijk om dat de bergen door het slechte weer bijna onbegaanbaar waren. Nltawe botkm M«u scbrfjft.«iu X.: Strips, JculUctoa Punsl Kunst D»g. auidti Weer Famllleberlcnten Z t' 4 i ■4 8 14

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 1