Ben Groeneveld werd hartelijk gehuldigd Op straat' gevonden Ondanks een groot personeelsgebrek G®©©©O© Geniale dirigeerkunst leeft voort op de plaat Deense klachten over staalprijzen van KSG Evelyn Leythe zingt Vrijdag voor de Vara Mandement in eerlijke discussie Assuradeur zoekt naar berger Malando in buizen Artsen: rheumatoloQg aan ziekenhuis Weer: Evanston Twee schepen aan de ketting in Schiedam Voor het laatst bruingebakken Specialisten in beraad over bestuurscrisis De kerk en de atoomoorlog Aanrijding te Papendreclit Auto slipte de sloot in Schiedamse scholen schaken AGENDA Welke Schiedammer is beste clammer? Yangstberichten Burgerlijke Stand Wandelaars en hun herinneringen £Tt\\ GEESTELIJK LEVEN Hef Vrije Volk De grootste krant van Nederland HET VRIJE VOLK DINSDAG 18 JANUARI 1955 PAGINA 5 D Het tvoord ZWANEZANG Menselijke factor ZES ADAGIO'S De leden van de afdelingen Vlaar- dingen en Schiedam van de jonge renorganisatie „Vrijheid" en demo cratie" en de demoeiatisch-soclaüs- tische jongerenorganisatie „Nieuwe Koers" zijn Woensdag in een besloten vergadering bijeen in het katholiek sociaal centrum aan de Tuiniaan 24 te Schiedam. Pater J. Baeten S.J. spreekt daar een inleiding uit over „het mande ment", waarna de jongeren in een openhartig gesprek van gedachten zullen wisselen over deze belangrijke bisschoppelijke uitspraken. De Schiedammer, die deze week uit angst voor natte voeten niet naar buiten wil, hoeft slechts de radio maar aan te zetten om Schiedam zyn huiskamer binnen te halen. Daar zorgt de Vara voor. Gisteren tussen de middag speelde Malando en zyn tango-rumba orkest ,m de cantine" van'de N.V. Buizen- fabriek Excelsior aan de Buitenha- weg. De volle cantine heeft genoten van wat Malando en zijn mannen voor haar speelde en van wat Frans Wan ders zong. I Evelyn Leythe, het steeds meer De Schiedamse huisartsen hebben I beker'd wordende Schiedamse zan- Bioscopen: Passage-theater, 2 en 8 uur: De levensroman van. Richard Tauber. Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur: Saskatchewan. Apotheek: Firma Gouka, Gvoenelaan 127, tel. 68035. Tentoonstellingen Stedelijk Museum, 2—5 uur: „Pre cieusé tafereeltjes", werken van Bak ker Korff. Koopmansbeurs, 10 uur: Sier- en zangvogels. DINSDAG Irene, 8 uur: Ned. Ver, van Sui kerzieken. Musis Sacrum: PV Bakkerij Vlug. WOENSDAG Musis Sacrum, 8 uur: ANMB- avond „We bakken ze bruin". een brief gezonden aan B. en W' waarin zy vernomen hebbende' dat de benoeming van een spedaïist- rheumatoloog aan de polikliniek van het Gemeenteziekenhuis is af gewezen, omdat een consultatiebu reau voor rheumatische ziekten in oprichting Is als hun oordeel uit spreken, dat de behandeling van hun rheuma-patiënten uitsluitend kan geschieden door een rheumato- loog, verbonden aan een polikliniek van een ziekenhuis. Zij willen dus ook aan het Gemeenteziekenhuis een rheumatoloog verbonden zien. De Oecumenische Jeugdraad be gint het werk weer met een bijeen komst in het Gereformeerde Jeugd huis aan de Lange Haven 97 op Donderdag 20 Januari. Ds. H. van Coeverden, secretaris van de Oecumenische Jeugdraad Ne derland is als jeugdgedeiegeerde naar Evanston afgevaardigd geweest en zal die avond heel wat te vertellc-n hebben. geresje, staat Vrijdagmiddag om 4 uur voor de microfoon van de Vara en het orgel van Johan Jong. Ze zingt dan o.a. het „Halleluja" van Ager, „I believe" van Drake en „La Folletta" van Marchesi. TIJDENS het stormweer van 23 December sloegen in de Schiedamse Wilhelminahaven de twee op dezelf de boei vastgelegde schepen: de Costaricaanse Asther en de Griekse Nicolaou Maria, los en dreven samen tegen de Noorse tanker Folga. Ge drieën kraakten ze nog enige lichters, die langs de wal lagen, voortgestuwd door de storm Daar er geen schot zat in de' on derhandelingen met de assuradeurs heeft mr. A. Biussé van Oud-Alblas. die voor de eigenaars van de Folga optreedt, dezer dagen beslag laten leggen op de Asther en de Nicolaou Maria, welke laatste (nog) eigendom is van de gebr. Nicolaou te Piraeus. De Rotterdamse deurwaarder L. C. Breedveïd heeft de in deze kwesties gebruikelijke inbeslagneming ver richt. In een zaal van het American Hotel werd Ben Groeneveld, die Za terdag zijn vijf en dertig jarig jubileum als pionier van het volksto neel vierde, uitvoerig toegesproken. Maurits van Halen, Klaas Toorn- slra, ds. W. Barnard (Guillaume van der Graft), Van Wingerden, Gerard Das, Evert Vermeer, Hans van Meerten en Alex Wins getuig den allen van de grote werkkracht en geestdrift van de jubilaris, die niet zonder vertedering door velen als een „lastig man" werd ge kenschetst. Groeneveld zelf ontkende geenszins, Kaj Munk, die 's middags in de Te bevragen aan bet hoofdbureau van Politie te Schiedam, tussen 9—12.30 uur en 2—5 uur: aktentas met inhoud, led. handschoen, een paar kinderwanten, kin- derpantoifel, een paar steunzolen, enige nandschoenen en sleutels. Te bevragen bij de vinders: Kerkboek- Je,. W. Timmermans, J. A. Alb. Thljm- straat 18a, handpompje, E. Wiegman, 2e Tuinstngel 24: klein bruin hondje. Wuis- man, Fabriplein 39: kanarie. Schouwen burg, Esdoornlaan 20: sutostep, R. van Drunen, Ant. Muijsstraat 11; slee, E. de Koning, Vlaardingerstraat lb; slee. Me- lief, Marlastraat 119a; bedrag aan geld, H. de Ligt, Pr. Keesomstraat 12a; Oor hanger Koning, Westtrankeiandsestraat 64a: bedrag aan geld, Crepln, Dalton- straat 6a; bedrag aan geld, D. v. d. Heu vel, Slachthuislaan 29b; bedrag aan geld, J. van de Werken. Broersveld 106; acte- tas, Hoofdbureau van Politie Rotterdam; portemonnaie met Inhoud. F. Witberg, Lange Nieuwstraat 11b; klnderportemon- naie, Kok, Broersvest 92; herenportemon- nale, C. Colllgnon, Lorentzlaan 38; he- renportemonnaie met Inhoud, L. Toes, Tollensstraat 14 te Vlaardingen; bruine actetas, A. Gunst. Bilderdijkstraat 20a; Lipssleutel, Hekking, Newtonstraat 15; vulpen, J. Evertse, Parallelweg 236c; Lipssleutel, K. Schoof, Korte Singelstraat 18a; slot met sleutel, J. Kosten, Rotter- damsedijk 18a; vulpen, van Lange. Hoo- genbanweg 27b; herenhandschoen, F. Ja- set. J. A. Alb. Thijmstraat 73; wollen handschoen, E. Malkers, v. Ostadelaan 39; kinderzakdoek, G. Dal, Oude Kerkhof 14a; zakdoek. J. Winkelman, Oude Kerk hof 3; groen wantje. Zuidgeest. Noord- vestlaan 25/10; handschoen, K. Verbiest, Nieuwstraat 29; bol grijze wol, D. Gids. Usselmondesestraat 18; sjaal, v. d. Stelt, Goeresestraat 7; een paar wanten, M. J. Schoenmakers, Dam 42; wantje, v. Dijk, Westfrankelandaestraat 111b; want. B. v. Houwelingen. Talmalaan 58; kluderwant, G. Verdam, Vondellaan 38b; bruin kin derwantje. M. de Vries, P. de Hoogh- straat 12a; een .paar witte kinderwant jes, Seters, Aleidastraat 86; rood kinder wantje, van Wie ringen, van S wind en- singel 50b: leren want. Mevr. Verkaade, Boerhavepleln 14; een paar wollen kin derhandschoenen, C. Colienburg. Potgie terstraat 25b; pet. W. Tieman. Juliana- laan 60b, klnderpantoffel, P. Trietman, Rembrandtlaan 7la; want, C. DaalmelJ- er. Broersveld 176/4; een paar witte kin derwanten, L. Pluijm, Broersvest 100b; een paar grijze kinderwanten, J. C. de Ridder, Voltastraat 5; blauwe want, J. Hoefsloot, Rotterdamsedijk 227c; gym schoen, J. v. d. Wal. Emmastraat 7; zwarte dameshandschoen, C. Groenen boom. Singel 52; lederen herenhand schoen, J. van Zon, Slmon Stevlnstraat 3b. RET wil geen rijdend personeel boven 30 Iedereen, die in Schiedam woont woont en dammen kan, mag mee doen aan de wedstrijden om het kampioenschap van Schiedam, die binnenkort gaan beginnen. Deze wedstrijden worden geleid door de damclub Schiedam, welke enige mooie ~'i»yzen beschikbaar stelt igeen wisselprijzen). Ieaére Donder dagavond na zeven uur zijn de ..Schie-dammers" in hur, clublokaal, Tuiniaan 50, aanwezig. De ANMB zou aanvankelijk de enige bond zjjn, die het afscheid van de theatergroep „De Ver enigde Spelers" en hun revue- schets „We bakken ze bruin" mocht meemaken. Het blijkt - echter, dat er nog wel leden van het NW blijken te zijn, die gaarne het spel van -de „Spelers" ook nog eens wilden zien en omdat ze Woensdag (dus morgen) voor het laatst in Schie dam zijn heeft de Metaalbedryfs- bond gezegd: Kom maar. Het secretariaat van de ANMB is nog altyd in het Volksgebouw en de boden wonen Havendijk 194a en Talmalaan 56, dat hu wel eens lastig kon zijn: het lag nu eenmaal in zijn aard, zo meen de hij, om kracht te putten uit tegen werking. Voor het overige kregen wij de indruk, dat de huldiging, waar hij nogal tegen op gezien had, hem goed deed. „Voor degenen, die zo'n jubi leum meemaken zonder er nauw bij betrokken te zijn, is het er dikwijls net even naast," zo sprak hij. „Alleen de jubilaris zelf merkt dat gewoon- ïyk niet. Maar het doet een mens goed eens een enkele keer in het zon netje te worden gezet en ik kan u, na de hartelijkheid, die ik bieb heb on dervonden, zo'n jubileum best aan bevelen." Mr. A. de Roos, wethouder voor Onderwijs en Kunstzaken van Am sterdam, heeft namens deze stad de jubilaris een k«-ans aangeboden na de voorstelling van „Het Woord" door Loggers met verse haring. SCH 115 met 7Ó0 kisten voor 15.510 (vangst van drie schepen). Notering verse haring: 20.0023.20 per kist van vijf tig kilo. Loggers verse vis: SCH 225 met 11.500, SCH 201 met 6840, SCH 56 met 4840. Prijzen verse vis: laptongen 2.603.00, groot middel tong 2.072.35, klein middeltong 2.10—2.20, ton 1 2.20—2.35, tong 2 2.05—2.28, tarbot 1 2.20—2.30. tarbot 2 1.30—1.35, tarbot 3 1.00—1.10, tarbot 4 8090, griet 1.00, alles per kilo, grote schol 1 21.0022.00, grote schol 2 25.50, groot middelschol 3438, mid delschot 28.5037.00, kleine schol 26.50—30.50, schar 28.5030.00, wij ting 1221, grote kabeljauw 3051, middel kabeljauw 2836, kabeljauw 1 18—24, kabeljauw 2 14—21. koolvis 2430, grote schelvir i32, klein middel schelvis 22.8025.06, schelvis 1 16.50—20.00, schelvis 2 14—16, alles per kist van veertig kilo. Stadsschouwburg had plaatsgevon den. Johan Winkler, voorzitter van het werkcomité, gaf slechts enkelen de gelegenheid om na de opvoering, waarin de jubilaris van zijn grote ga ven als toneelspeler blijk gaf, iets te zeggen, aangezien de rijd, waarin de schouwburg ter beschikking stond, be perkt was. Toch kwam Marie Hamel ook nog even aan het woord, die in een geestige toespraak wees op Groe- nevelds bijzondere kwaliteiten ais vriend, terwijl Ferd. Sterneberg als aandenken een aquarel van Jacques Dumont overhandigde. Winkler ten slotte overhandigde Groeneveld een geschenk onder,couvert alsmede twee albums met handtekeningen van de genen die tot dit geschenk hadden bijgedragen. Geboren Georg K„ zv G. K. Schrumpf ~n M. R. v. d. Boor: Renë zv G. J. Scheffer en F. J W. Spiessens; Jo hannes M. L. zv C. R. Oorschot en J. M. Godschalk; Alberdtna P.. dv M. P. Tempelaar en A. P. Seip; Charles zv F, Kik en M. A. Govers; Wouter Fzv F. J, Krüter en G. P. van der Pol. Overleden: J. W. H. van Dolder, 84 p wed. v T. Pilon. GEBOREN: Margaretha dr van A H Kooij en C G SmitsMaria Hen- drika dr van A Wolthuis en M M Gouka; Leo zn van L C Voogt en K Westdjjk; Ronald zn van D K Rit- ter en M v d Hoonaard: Huigina J dr van C van Pelt en H W Zwarts; Wim A zn van C A Dorsman en L E v Ameyde. OVERLEDEN: A M Calon 55 jr, vrouw van J~ H M Breugelmans; H Kornet, 59 jr; J C Lolkus 83 jr, vrouw van E4 Krommenhoek; W Oosterholt 70 ji'; L M Windhorst 77 jr, wed van J van Meurs; A M de Groot 6 mnd. (Van een onzer verslaggevers) BIJ DE RET geldt al geruime tijd de stelregel, dat men geen mensen aanneemt, die ouder zijn dan 30 jaar! Dat is de alge mene regel, waaraan de bedrijfsleiding, op advies van de be drijfsarts, de heer F. F. L. Lingen, vasthoudt, als het gaat om arbeiders voor de rijdende diensten: wagenbestuurders, con ducteurs, chauffeurs, e.d. Wat meer speling in de leeftijdsgrens is er, als het gaat om de aanstelling van boven 30-jarigen in de functies van poetser, bankwerker, e.d. De 35-jarige sollicitant, die hoort, dat hjj wordt afgewezen op grond van zijn leeftijd, voelt zich diep teleurgesteld. Men kan daar gevoel voor hebben. De RET is het enige bedrijf van de gemeente, dat deze lage leeftijdsgrens voor aanstelling van nieuw personeel kent. By andere bedrijven ligt de grens aanmerkelijk hoger. De ervaring heeft ook bü de Ned. Spoorwegen geleerd, dat aan het lichameiyk weerstandsvermogen, van de arbeider in het vervoersbedrijf hoge eisen worden gesteld. aanstelling in acht te nemen. Zeker, men kan er gevoel voor hebben, dat men thans een personeelsaanwas zoekt om mee te werken op lange termijn. Men wil het personeel ver jongen. Maar juist by de bestaande krapheid op de arbeidsmarkt zou men toch de teugels wat losser kun nen leggen. „Onder het rüdend personeel bo ven vuftig jaar is de ziektefrequen tie en de duur der ziektegevallen in het algemeen hoog." zei óns de di recteur van de RET, ir. N. A. Bogt- stra. „Daarom hebben wij op advies van onze bedrijfsarts deze lage leef tijdsgrens vastgesteld." Van andere zijde deelde men ons mede. dat mensen boven de leeftyd van 30 tot 35 jaar zich moeilyk aan de eisen van dit vak blijken te kun nen aanpassen. Dikwyis gaat men reeds na enige jaren dienstverband sukkelen. Daarom zyn er jonge mannen uit Groningen en uit an dere „zwarte gebieden" aangetrok ken. Daar zyn bijzondere kosten aan verbonden: pension en reiskos ten komen voor rekening van de overheid (het Rijk betaalt ongeveer 90 pet) en voor een kleiner deel slechts voor rekening van het be- drüf, dat de arbeiders in dienst neemt. Bij de rijdende diensten van de HET bestaat op het ogenblik een personeelstekort van circa 100 man. Voorts heeft men nog 50 vacatures in de andere delen van dit bedrijf. Dit personeelstekort heeft tot ge volg, dat meer dan eens een beroep op het effectieve personeel moet worden gedaan voor extra-diensten, enz. Dat kweekt binnen het bedrijf natuurlyk dikwyis een ongewenste stemming. Ook daarom kan men begrypen, dat aanvulling van het personeel op zo kort mogeiyk ter- mun dringend gewenst is. Bij de Spoorwegen doet deze situatie zich nog vee! sterker en op veel groter schaal gelden. Maar indien dit dan waar is, 'dan vraagt men zich 'toch af. of de RET- le.ding er wei verstandig aan doet zulk een strakke leeftijdsgrens by de fluitsolo (van een onbekende com' ponist) op de tweede kant: Dol metsch bereikt er effecten in, die e de aanwezigheid van een harmoni sche ondergrond totaal doen verge ten. .,L Een goede algemene indruk van d< Een geniaal dirigent heeft op 5 April van dit jaar afscheid geno- componeertrant van Hector Berlios men van het openbare muziekleven: Arturo Toscanini. Bijna geeft een volgende verzamelplaat, zeventig jaar lang heeft hij er deel aan gehad: in 1886 reeds leidde hij cellist van zijn vak pain of meer noodgedwongen en ge heel onvoorbereid een voorstelling van Verdi's Aïda te Rio de Janeiro. Hoe onberekenbaar groot ds Invloed ook moge zijn geweest, die er van hem ,s Uitgegaan wat zou er over tien, twintig jaar resten van de flans dezer unieke carrière, Indien er geen gramofoonplaten waren? Twee vertegenwoordigers van de [loge Autoriteit van de Kolen- en Staalgemeenschap, de oorzitter fean Monnet cn het Nederlandse lid 0. Spierenburg, hebben het Comité fan Ministers van de Raad van Euro pa 'geantwoord op vragen, die gesteld tijn in verband met de economische politiek van de KSG. Dit was de eer ste bijeenkomst van deze aard. De vragen kwamen in hoofdzaak van landen, die niet tot de Gemeen schap behoren en betroffen voorna melijk de handelspolitiek van de KSG zelf of van haar leden met der de landen. Denemarken, daarbij gesteund dooi Zweden, stelde vragen over de hou ding van de Hoge Autoriteit ten aan een van de staalprijzen, die door het „staalexportkartel" bij export naar derde landen in rekening wor den gebracht. Volgens de Denen zijn deze prijzen zo aanzienlijk hoger dan de prijzen, die binnen de Gemeen schap gelden, dat daarin een ernsti ge discriminatie tegenover de niet- tangesloten landen moet worden ge zien. De heer Spierenburg antwoordde hierop, dat de Hoge Autoriteit op het gebied van de uit voer alleen kan ingrij pen, als de exportprij zen, vei geleken met die voor de handel binnen de Gemeenschap, een onredelijk peil bereiken. Dit is naar zijn mening op net ogenblik zeker nog niet het geval. Evenmin erkende hij, dat er spra ke is van een staalexportartikel in de ware zin van het woord, al gaf hij toe, dat er door de staalfabrikan ten van de Gemeenschap prijsafspra ken voor de uitvoer zijn gemaakt De heer Monnet wees erop, dat het lidmaatschap van de KSG openstaat voor alle landen en dat de Deense eetwaren op de meest afdoende wijze dit de weg zouden worden geruimd Feiten en cijfers door toetreding van Denemarken tot de Gemeenschap. Vragen over KSG. Het lid van de Eerste Kamer, de heer Molenaar, heeft aan de ministers van Economi sche Zaken en van Verkeer en Wa terstaat vragen gesteld naar aanlei ding van een beweerde tariefsveria- ging van de Franse spoorwegen over een zodanige afstand binnen de Ko len- en Staalgemeenschap dat de degressieve spoorwegtarieven het maxim umvoord eel voor het cokes transport uit Duitsland ten behoeve van de Franse ijzer- en staalfabrie ken zullen opleveren zonder het be lang van de Franse steenkolenmijnen te schadeh. Indien dit juist is, wil het Kamer lid weten hoe dit Franse plan te rij men is met de afspraken, dat directe internationale degressieve tarieven rekening moeten houden met de to tale afstand. De heer Molenaar wil voorts weten, of de tariefsverlaging volgens het Franse plan nadelige gevolgen zal hebben voor de Nederlandse Spoor wegen, wat deze niet zullen kunnen dragen zonder tot verhoging van de tarieven over te gaan en voor de Ne derlandse scheepvaart. Voordelig saldo. De handelsbalans van Indonesië vertoont exclusief aardolie tot en met November 1954 een voordelig saldo ten bedrage van roepia 215.7 milüoen Meer staal. De regering van India heeft besloten de staalproductie van het land tegen 1961 te vervijfvoudi gen, Dit, betekent, dat de productie tot zes milhoen ton per jaar zal wor den opgevoerd, Engelsen, Russen en Duitsers bouwen op het ogenblik drie staalfabrieken in India en de Tata- ijzer- en staalfabriek, een particuliere Indische onderneming, zal worden uitgebreid. Veertien vissers worden vermist na een zware sneeuwstorm langs de kust van Kioesjoe het zuidelijkste Japanse eiland. De vraag stellen is haar beantwoor den: zij zou ons tegemoetstralen uit ganse bibliotheken, maar nóóit meer Uit de muziek, die haar enige be staansgrond was. Hoe zeer zijn wij dan bevoorrecht, dat wij kunnen b 1 Ij v e n luisteren naar Toscanini's Interpretaties, die immers in zo me nig geval ware herscheppingen zijn geworden. Het NBC Symphonie-orkest, in 1937 te zijner ere gesticht, speelt onder zijn leiding de Tweede en Vierde Symphonie van Beethoven op RCA-L 16470. Geen liefhebber van sympho- nische muziek zou deze plaat eigen lijk mogen missen, want sprekender voorbeelden van Toscanini's dirigeer kunst zijn nauwelijks aan te wijzen Het. kan zijn, dat de minder er varen luisteraar even moet wennen aan deze snelle tempo's, zoals bijvoor beeld in het Larghetto van de Twee de; aan bepaalde accellerando's; aan de robuustheid, waarmee Beethoven hem hier tegemoettreedt. Lang zal dit echter niet duren: hij raakt, of hij moet al een doorgewinterde romanticus zijn volledig in de ban van deze betoverende vitaliteit. Wat de weergave betreft, wij had den haar graag ideaal gehoord. Tij- tiompet en fagot «lAMff Unk nnfpln ffOn /Ia iVtf OA/Irt - fragmenten uit Les Troyens a. Car- thage, La Damnation de Faust Roméo et Juliette en de ouverture! Le carnaval romain en Benvenutc Cellini. Deze karakteristieke frag menten hebben van een zich enigs zins verrassend als romanticus-pur- sang ontpoppende Willem van Otter- loo een interpretatie gekregen, die onophoudelijk weet te boeien. De dirigent had een machtig in strument tot zijn beschikking: hel Lamoureux-orkest. Ook technisch zijn deze Eerüoz Highlights (op Phi- lips AL 191) van uitstekende kwali teit. Daar pleit nog iets anders voor. In een gemeentebedrijf ziet men niet ten onrechte ook een gemeenschaps bedrijf. Daarbij gelden in sterke mate de menseiyke factoren in de sociale opbouw. Bij een goede so ciale opbouw behoort ook de aan vaarding van zekere sociale risico's en dan zou het voor een gemeente bedrijf niet iets verwerpelijks be hoeven te zyn de personeelspolitiek daarbij aan te passen. Voorts kan men stellen: elk be drijf van enige omvang moet reke ning houden met ziektegevallen onder het personeel. Er moet dus in de personeelssterkte een zekere reserve aanwezig zyn om de plaat sen in te nemen van hen, die ziek worden. Zulk een reserve zal bij het ene bedryf wat groter zy'n dan by het andere. Daar is op zich zelf wei nig aan te doen, ook bij de RET niet, want de verjonging van he' personeel kent haar grenzen; jonge ren worden namelijk onvermijdelijk ook weerouderen op hun beurt. Voorts: nu er zulk een belangrijk loosheid in de bedoelde gebieden, niet doorkruisen. Verruiming van de leeftijdsgrens voor de aanstelling van RET-perso- neel lijkt ons daarom niet 'op ern stige bezwaren te stuiten en wy ge loven, dat zulk een verruiming men selijk en psychologisch gezien alleen maar is toe te juichen. Zal men toch nog pogingen doen het wrak van de „Gatt" te bergen? Wij vernemen, dat de verzekerings maatschappij van de Noorse rederij nog steeds probeert, een bergings bedrijf te vinden, dat op basis „no cure, no pay" bereid zou zün het schip te bergen, althans dat te pogen. Naar ons ter ore komt, heeft de Rijkswaterstaat aan de assuradeur enige tijd gegeven om een dergelijke bergingsmaaischappü, die uiteraard geheel betrouwbaar moet zijn, te vin den, Daarom zou nog geen beslissing genomen zijn betreffende de verdere werkzaamheden op gezag van Rijks waterstaat, Intussen achten ervaren bergers het pracfisch onmogelijk, dat de ver- zekeringsmaatschappü een bergings bedrijf voor deze bijna onmogelijke opdracht zal knrwen krygen, zeker niet op de voorwaarde „no cure, no pay". Dat zou immers betekenen, dat de bergers bij een mislukking (die grote kans heeft) geen betaling zou den krijgen. In de Landeiyke Specialisten Vereniging wordt ijverig gezocht naar een oplossing voor de moeilijk heden, die zijn ontstaan door het af treden van het bestuur. Op 21 Ja nuari wordt een buitengewone leden vergadering gehouden. De plaatse lijke verenigingen te Almelo, Den Haag en Utrecht, hebben voor deze vergadering een motie ingediend, waarin het bestuur wordt verzocht terug te komen op zyn besluit. De bestuurders hadden op 11 De cember van het vorige jaar hun personeelstekort is, zou men "ver- i functies ter beschikking gesteld, na- standig doen gebruik te maken van 1 c^a®' gebleken, was. dat de leden niet de toch ondanks de leeftijd boven 30 jaar geschikte krachten voor ,de RET, die in bussen en trams bil jetten ophangt -om nieuwe mensen aan te trekken. wyst men-boven-dertigjarigen af, dan krygen dezen het gevoel, dat de Noodwet- Drees voor hen dertig jaar te laat van kracht wordt. Wu willen stellig geen pleidooi houden voor een personeelspolitiek by gemeentebedrijven, waarby deze bedrijven met minder valide krach ten zouden worden volgestopt, maar men kan ook naar de andere kant te ver gaan. Dat de RET ook Groningers naar Rotterdam haalt behoeft op zich zelf geen bezwaar te zyn. Maar deze Groningers kunnen ook in de Rot terdams industrie opgenomen wor den en wat minder activiteit van de HET zal daarom het grote plan ter bestrijding van de structurele werk- voidoende vertrouwen stelden, m het beleid van de voorzitter. De bezwa ren golden met name het beleid, dr.t bU de onderhandelingen met de zie kenfondsen over het honorarium was gevoerd. De consequenties, die het bestuur uit afkeurende oordeel van de vergadering had getrokken, gin gen vele leden echter te ver. ARTURO TOSCANINI unieke carrière dens het eerste deel van de Tweede Ujt historisch oogpunt minder inte- Symphonie heeft de plaat echter een bessant dan de Columbia-opname. bepaald onrustige oppervlakte en op beide kanten treedt tegen *het étnde pri\rTH?RF' QTTTTPF vervorming op. Maar deze bezwaren n .nu p mivx- o u l i-, komen uiteraard niet op rekening van Toscanini, noch op die van. zijn mu- Een Amerikaanse Hongaar en een «iel, die in deze geliefde repertoire- Britse Italiaan ontmoeten elkaar op stukken eens te meer hun nobele Decca LK 4082 en dit is toch wel virtuositeit demonstieren. een fraai staaltje van kunstzinnige verbroedering. De componist: wijlen TWEE PETROUCHKA'S Sigmund Romberg (met op zijn naam - I-.... de muziek voor 65 operettes en revues)de dirigent: Mantovanl. Igor Strawlnski zelf Jeidt op^Colum- Veertien fragmenten bevat deze Tsjajkowski's Zesde Symphonie, te gen de wil van de schepper „Pathe- tique" genoemd, is de swanezang van Peter Iljitsj geworden. Tien da gen na de eerste uitvoering van dit werk. (het werd geen succes) over leed hij aan cholera. Er spreekt een enorme eenzaamheid uit deze mu ziek die in de merkwaardige finale, adagio lamentoso, als het ware in het niets oplost: een paukenslag, nog wat aangehouden wegstervende ac- coorden en dan slechts de stilte, die Tsjajkowski altijd met zoveel hard nekkigheid had ontvlucht. Zo kan men deze zesde tragisch interpreteren en Otto Ackermann, dirigent van de Weense Opera en van de Opera te Zürich, brengt deze doch uiteraard facetten naar ome smaak m rijn De WSV De Wandelvrienden haalt Zaterdag in Arcade een aantal goede herinneringen op aan de laatste Vierdaagse te Apeldoorn tydens een filmavond, die zij in samenwerking, met de NWB organiseert. Deze avond, opgeluisterd met muziek, wordt in Arcade gehouden, uitvoering op MMS 2014 met het Zürcher Tonhalle-orkest wel wat al te zwaar naar voren. Het werk klinkt daardoor wat opera-achtig. Maar dit musiceren is er niet minder zuiver en verantwoord om. De opname is er een van de betere soort Willem Pijper, Nederlands grootste componist tussen de beide .wereldoorlogen, voltooide m Februari 1940 een werk, dat zijn VJ-. n ime V,»-.* uu»aU uc«: iu tcuiujui wtu dn-ij. wtitv, "j" kostelijke plaat. The Desert Song, scheppende periode afsloot. Zijn Zes montscn Orkest tijdens een uiteraard 00^ ten onzent welbekend» is er, even- Adagio's componeerde de in 1947 -•™VOe s.Aar-, a!s The Student Prince, royaal op overleden meester, naar hij in zijn trouchka deze verrukkelijke ballet- vertegenwoordigd. Onze grootste nagelaten brieven heeft onthuld, als ■«muziek bij net verhaal van de ker- pjuim gaat naar het orkest, een per- neerslag van de gevoelens, die zijn mispop, die verliefd wordt op het fect geschoold symphonisch ensem- inwijding als vrijmetselaar in hem •■mooie danseresje, doch van deze ble, waarvan de warme klankkleuren opwekte. menselijke gevoelens het slacht- i-,ier jn hun schakeringen zijn ver- Dat deze inwijding een diepe in- offer wordt. duurzaamd. druk op hem heeft gemaakt, komt Maar niet alleen de uitvoering is En om nu eens een ander uiterste in de monumentale plechtigheid van subliem, ook de opname is van uit- te noemen: op Decca LXT 2943 speelt deze variaties in C wel heel duidelijk Kinderlijk goede kwaliteit, zo kristal- carl Dolmetsch u een serie onprc- tot uiting. helder, dat wij de instrumenten als blematischa achttiende-eeuwse werk- Eduard Flipse leidt het Residentie- het ware stuk voor stuk de geschic- jes voor op de blokfluit. Muziek uit Orkest bij de uitvoering dezer sym- denis horen vertellen. de tijd van menuet en hoepelrok, phonische meesterwerkjes, die een en Hetzelfde orkest, nu echter onder lichtvoetig, sierlijk en rijk aan vor- al klaarheid en schoonheid zijn. Phi- leiding van Dimitri Mitropoulos, men. lips heeft er een ronduit voortreffe- speelt dezelfde muziek op Philips Joseph Saxby begeleidt vaardig op lijke plaat van gemaakt, die wij u AL 1104. Een waardige tegenhanger het clavecimbel. Maar liet schoonste van harte kunnen aanbevelen (NG met fraaie soli, vooral van hobo, stukje op deze plaat is wei de blok- 12051). ESPERANTO-AGENDO Merkredon, la 19an de jan: Ni komune verkos rakonton. Venn, car la vespero povos estl gojiga. „De kerk en de atoomloorlog" li het onderwerp waaraan ds H. G, Groenewoud in het (gereformeerde) Hervormde Weekblad een artikel heeft gewijd „Het laat zich denken," aldus ds. Groenewoud, „welk een schok het zou veroorzaken, wanneer de kerken da hoeksteen van dit machtsfront aan tastten door een atoomoorlog te ver oordelen op religieuze en religieus- ethische gronden. Dit zou een bres tn het verdediglngsstelstel betekenen. Er is dus besliste overtuiging, geloofs overtuiging en moed voor nodig. Maar het zou wel eens kunnen zijn, dat hierdoor de ban die de grote politiek gevangen houdt, wordt verbroken. Wat wil men met deze uiterste oor logstoerusting? De beschaving red den; kerk en godsdienst beschermen tegen de stormloop van het commu nisme. Hoe echter, wanneer de kerk zegt, dat rij en de godsdienst deze be scherming niet kunnen aanvaarden? Men zou dat natuurlijk als verraad aan, een dolksteek in de rug van het Westen kunnen beschouwen. Maar de kerk leeft nu eenmaal in een andere wereld dan die der politici en kan zich zelf dan ook niet met een be paald front vereenzelvigen. Zij heeft te getuigen van het rijk Gods en te leven naar de wetten daan-an. ook te steunen enkel op de wapenen eD de macht van dit rijk. En de bijbe) Is vol van beloften voor dit rijk en voor degenen die de moed des geloof? grijpen om zich uitsluitend hierop te verlaten." Zaterdag kwam bode Vlot ter hoogte van de Matena te Papen- drecht in botsing met een volkswa gen die uit de richting Sliedrecht naderde. De heer Vlot, die door krachtig remmen een aanruding wilde voorkomen, slipte en gleed van de dijk af. De wagen sloeg daarby over de kop en kwam onder aan de dijk terecht. De inzittenden kwamen niet de schrik vrij, maar de schade aan wagen en goéderen was groot. De volkswagen kreeg lichte schade. Met behulp van een kraanwagen stond de wagen na twee uur weer op de weg. Zondagavond omstreeks tien uur geraakte de taxi-chauffeur A. Romer van het taxibedrijf Hooimeyer uit Gouda, door de gladheid op de Zout- mansweg te Reeuwijk met zijn auto m het water. WaarschijnlUk is de chauffeur door de sneeuwjacht ver blind geraakt en bij het remmen is de wagen tegen een boom gereden, teruggeslagen en ten slotte aan de andere kant van de weg U de sloot terechtgekomen. Omstanders hebben de auto weer op de begane weg weten te brengen. De wagen was zwaar be schadigd persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De uitslagen van de eerste drie ronden van het schoolschaken zyn: HBS A-Rehobothschool 3(afge broken party); HBS B-Pr. Irene- school 3-1; Gymnasium-Lag. Techn. School 4—0; W, de Swijgerschool- Lag. Techn. School 3'iReho- bothschoolPr. Ireneschool 3—1 HBS BGymnasium 2H144; HBS AW. de Zwygersehool 31444; Re- hobothschoolLag. Techn. School 3(afgebroken party); Gymna siumPr. Ireneschool 3(414. Stand na 3 ronden: HBS A HBS B Gymnasium Rehobothschool W. de Zwijgerschool Pr. Ireneschool Lag. Techn. Sch. gesp. 2 2 3 3 2 3 3 punten 4 4 4 4 2 0 0

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1