Zilveren Anna laat zien wat het allemaal kan Houtman Schiedam Van harte, Sjoerdsma! Drie onderwijskrachten gingen met pensioen Op straat Hermes naar Naad Nationale kostuums zonder extra-franje Stookolie drijft de Oude Haven in Geestdriftige meisjes willen voetballen... mém m Visser verdronken Erep< OOK IN VIAARDINGEN: lenming van Scliiedam voor mr Bordewij k NV V-vrouwen beginnen weer Bejaarden gaan weer naar toneel Groot alarm in Vlaardingen.... Marktberichten Plastic- ballon. Urundi: nieuw Duits schip Het Vrije Volk Begin van bouw 183 woningen in Ridderkerk NTI telt 20.000 cursisten m m m Sint Valentijnsdag KERKDIENSTEN Van het witte doek Rake opmerkingen Visafslag Rotterdam By de foto Veroordeeld wegens verduistering Vierliavenstraat Goederenstation L)e grootste krant van Nederland m W IÉ HET VRIJE VOLK ZATERDAG 29 JANUARI 1955 PAGINA 4 H 11 m Moderne kleine PIANO'S ARMA, de gymnastiekverenigingbestaat vijl en twintig jaar dat betekent dat deze organisatie, aangesloten bij de Neder landse Culturele Sportbond een kwart eeuw lang zeer veel heeft gedaan voor de lichamelijke en ook wel geestelijke antiüikkeling van de arbeidersjeugd. Na de oorlog in de veranderde omstan digheden bleek Arma zo'n plaats in te nemen in het Schiedamse sportleven, dat het geheel herboren en groter dan voorheen weer velen kon brengen tot de liefde voor een goede sport. Dit is de groep dames, die de rhythmische gymnastiek be oefenen, volkomen geconcentreerd, om morgenochtend in de Passage te laten zien, dat wat Arma presteert van goede kwali teit is. Want Zondagmorgen om halftien begint de gymnastiek vereniging haar jubileum-programma af te draaien. HET BEGON met het afscheid van de „meesters" Bakker en Van Galen Last van de Theo Thijssenschool. De kinderen van de zesde klasse, o.a. een meisjeskoor dat „De Spotvogel" en „Kinderdromen" zong en vijf leerlingen, die „De Koekepan" speelden, hebben in het Volksgebouw het deel voor de pauze ■U wilt wel sparenmaar kunt niet weg? Laat ons dan ELKE week wat SPAARGELD WEGHALEN! SPAARBANK ANNO 1820 SCHIEDAM Hoofdkantoor: Lange Haven 80 Na 47 jaar (Van een onzer verslaggeefsters) Het Nederlandse nationale kostuum", zoals het op prentbrief kaarten 'en toeristenfoldertjes staat afgebeeld, is een samen raapsel van onze vele klederdrachten en dus als nationaal je reinste bedriegerij. De enkele honderden leerlingen van Industrie-, Nijverheids- en Huishoudscholen, die Vrijdagmiddag in Emporium waren, hebben het duidelijk kunnen zien. flgj -li I Advertentie lm. le Klas merken Versch. uitvoering Matige prijzen - Franco teverlng De Sint Valemynsdag, 14 Februari, is voor Schiedam een historische dag. Door een simpel toeval is namelijk in 1489 een verraad ontdekt, dat Schie dam in handen had moeten spelen van Jonker Frans van Brederode en zijn trawanten. Toen de Schiedamse gemeenschap in 1952 zocht naar een zinvolle dag om voor het eerst de erepenning uit te reiken, die bedoeld is voor hen, die zich jn Schiedam bijzonder verdien stelijk hebben gemaakt op het cultu rele vlak, is dat die Sint Valentijns dag geworden. Mr. F. Bordewijk, alhoewel woon achtig in Den Haag, is al zolang in Schiedam als jurist gevestigd, dat de Schiedammers hem ais een der hun nen beschouwen. De 70e verjaardag van mr. Bordcwijk vond de Gemeen schap een goede aanleiding, ook van Schiedamse zjjdé' 'hulde1 te betonèn aan deze schrijver. Tijdens de bijeenkomst in de aula van het Stedelijk Museum te Schie dam zingt de sopraan Annie van Veldhoven cn speelt Lucie Deurvorst piano. Zij brengen composities van mevrouw Joh. Bordewyk-Roepman ten gehore. De voordrachtskunste naar Jac. van Eisacker komt met werk van Bordewyk. Vijf en twintig jaar is de voorman bezorger van Het Vrije Volk en De Radiogids, de heer F. S. Sjoerdsma, in diepst van de Arbeiderspers, Gis teren heeft hij dit jubileum thuis in de Gordonstraat gevierd, waar iedere bezorger en ook de chefs op visite zijn geweest. De heren J. Veltman, adjunct- directeur van de Rotterdamse AP, de hoofdinspecteur W. Spruit, de chef abonementen J. Meijer en de chef propaganda H, van Munster hebben deze byzonder actieve figuur thuis opgezocht. De Vrouwenbond van het NVV gaat het jaar goed beginnen met een bijeenkomst, die Dinsdag in het Volksgebouw is. 's Avonds om acht uur spreekt dan mej. W. Bos van „De Vonk" uit Noordwijkerhout over de moeilijkheden van en met veer tienjarige meisjes. Na de pauze wor den de vrouwen even huishoudelijk en bespreken dan de „Vacantiekam- pen". Oud-Katholieke Kerk, Dam 28, 10.15 uur Hoogmis. Hervormde Gemeente: Grote Kerk: 10 uur dr. L. J. Caze- mier, 5 uur ds. Van Heerden, Sche- veningen. Jeugddienst. Nieuwe Kerk: 10 uur ds. H. W. Hemmes, 5 uur ds. J. G. Jansen. Westerkerk 9 en 10.30 uur ds. J. Gras, 5 uur vie. A. v. Ban. Vredeskerk: 9 en 10.45 uur ds. J. G. Jansen, 7 uur as. A. Hoffman. Passage. „De onverschrokkencn''. Lewis Milestone heeft naam gemaakt als regisseur van oorlogsfilms, waarin de soldaten geen romantische helden zijn, 'maar gewone mensen in onge wone omstandigheden. Hun reacties op het kr'jgsbedryf zyn belangrijker dan de daden die zü verichten. Die daden schynen soms zinloos, zoals in „A walk in the sun". Het scenario van deze nieuwe kleu renfilm, „De onverschrokkencn", heeft meer mogelykheden voor het sensationele genre dan voor een scherp realistische uitbeelding. De titel geeft al aan dat het de bedoe ling is om de heldhaftigheid op de voorgrond te stellen. Eris stellig een grote mate van spanning bereikt in dit verhaal over Rhodes in 1942 en de rotsen van het eiland vormen hoogst indrukwekken de decors. De kleuren zijn fraai en de Milestone werkt met contrastrijke geluidseffecten. We zien een overval; we zien hoe deze slaagt en hoe ver scheidene vliegtuigen en talloze vaten benzine in vlammen opgaan. De man nen van luitenant Graham (Dirk Bo- garde) die het bevel voert, worden echter op twee na gedood of gevan gen genomen. De film eindigt dan ook zonder klaroenstoten. De Schiedamse toneelvereniging „De Dilettant", een grote vriendin van de ouden van dagen, geeft op 12 Februari weer een nieuw toneel stuk. De leden van de Algemene Ne derlandse Bond van Ouden van Da gen hebben, als gewoonlijk, weer de gelegenheid dit feest tegen een sterk gereduceerde prijs bij te wonen. Voor deze avond zyn Dinsdag de kaarten af te halen op de „Soos" van de be jaarden in de Blnuwhuissehool Daarna was de beurt aan de ouderen en ouders om geschenken uit te delen en goede woorden te spreken aan het adres van de twee onderwijzers, die reeds bijna vijf en veertig jaar onderwyzer zyn en sedert 1912 in Schiedam werkzaam zijn. Die goede woorden kwamen van wethouder Sabel, van ryksinspecteur Bijpost, van schoolhoofd Brugman en van de voorzitter van de ouder- commissie Breur: de geschenken wa ren enveloppen en bloemen. In hun dank- en afscheidswoor den hebben de scheidende onderwy- zers rake opmerkingen gemaakt. De heer v. Galen-Last constateerde dat de kinderen in die veertig jaar zijn veranderd. „Ze zijn niet meer te vangen met de ouderwetse mid delen van tucht en orde" zei -hij, „ze moeten er voortdurend bij ge houden worden." Van meester Arie Bakker hoorden we de mooiste speech, die we in tijden hebben gehoord. Verklaring „Dit is het einde" zei Bakker, „en van het begin weten jullie niets. Ik wil hier geen rekenschap afleggen over wat ik gedaan heb, dat vragen jullie niet, rriaar ik heb er behoefte aan, hier bij mijn afscheid een ver klaring te geven." En hy vertelde, hoe hij onderwij zer werd, óuor de grote opofferingen van zijn arme ouders, hoe hij had geleerd de natuur lief te hebben en de mensen, hoe ,hy het geluk vond aan zijn scholen. „Ik weet het," zei Bakker verder, „dat ik mijn werkkracht in stukjes heb gehakt. Wie werkt voor drie of vier organisaties, in dienst van de ge meenschap, komt vaak in een con flict van plichten. Maar ik ben on derwijzer geweest, het hoogste wat ik kon bereiken, want is er iets mooiers. Advertentie I. M. dan zyn deel te dragen aan de op voeding van kinderen?" Vrijdagavond was er het afscheid van het hoofd van de Goeman Bor- gesiusschool, de heer C. Scherpe- nisse. „Irene" was bijna vol, de ouders waren dat ook:'- van het uit stekende spel van het Schiedams On derwijzers-Toneel, dat het grappige „Mondscheinsonate" speelde en van de prettige muziek van de heer Van Toorn en zijn orkest. De heer Scherpenisse, na 47 jaar in het onderwijs gewerkt te hebben, dankte de ry van sprekers en schen kers, de ouders en het gemeentebe stuur in de persoon van wethouder Sabel en de inspecteur, de heer M. Holl'voor het vertrouwen; dt rijks inspectie in de persoon van de heer R. Bijpost, voor de uitstekende sa menwerking; zijn staf leerkrachten in de persoon van de heer Benekei-, voor hun werk en vriendschap, de heer A. Moozer, de vertegenwoordi ger van Volksonderwijs (laat de kin deren toch naar de openbare school gaan," zei meester Scherpenisse, om den wille van de eendracht en de ge meenschapsvorming") Onder de sprekers waren nog mevr. Van Haaften, de schoolarts, de voor zitter van de NOV, de heer Van "Woerkom. Twee leerlingen uit 1920 boden Hermes heeft vandaag nog negentien wedstrijden voor de boeg. De krachts verhoudingen tekenen zich al aardig af en in ieder geval gaat al blijken, dat de blauwwitte ploeg mogelijkheden heeft in de diepste put tc geraken, maar even zovele om toch nog op een vrij redelijke plaats te eindigen. Gudde en Schenk zyn weer in het elftal terug, dat Zondag zyn wed strijd moet spelen tegen NOAD uit Tilburg. De elftalcommissie is nog steeds zoekende met de beschikbare krach ten het steikste elftal op te bouwen Langzamerhand gaat dit gelukken, al moet er waarschijnlyk nog wel even geëxperimenteerd worden. In „Elftallen voor Zondag" vindt men elders op deze pagina de laatste poging. De kans bestaat, dat het niet bij een poging blijft. Heden kwamen aan de Visafslag alhier vier vaartuigen en werden van IJmuiden en elders 200 kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren; tong gr. 2,40— 2,45, midd. 2,10—2,20, klein 2,10— 2,15, slpis 2,002,25, tarbot gr. 2,20 —2,25, midd. 1,90—2,00, klein 0,90 —1,60, Griet 0,951,10, schol gr. 19—21, midd. 21—29, klein 17— Te bevragen, aan liet hoofdbureau van politie te Schiedam, tussen 9>—12.30 uur en 2—5 uur: sjaal, motorhandschoen, portemonnate, broodzak, zweep. Te bevragen bij de vinders: bruine hond. Fh Toreij, Musschenbroekstr 9b; boodschappenmandje. Meerhof, Groene- laan 119; beige portera, A v Lenos, Lo- rentzlaon 29c; rode kinderportem, J M Löke. v d Meer en Schoep, Groenelaan: kinderportem, C Schaap, Nw Haven 225: bruine portefeuille met Inh, J v d Pol, Fabrlstr 44; portera; P Plooij, Groen van Prinstererlaan 39; portem, J. P. v Etjk. Bultenhavenweg 78; bruine aktentas en twee wanten. Kleinekoon, Veenlantstr 12b; bruine portem. A. Kleiss, Jan Steen straat 39; portefeuille met inh, Ravero, Rotterdam (tel. 29200); zwarte portem, P Ames, Vondellaan 43b; portem met inh, H CV isser, Westfrankelandsestr 94b; rode portem, B Kuipers, Dr de Vis serlaan 22; bedrag aan geld, H v d mis sen, Vellevest 14a; bedrag aan geld. L Krommenhoek, Singel 158b; bril, P Ni- colaas, Anth Muijsstr 13; Lipssleutel, W v As, Gaiileistr 57b; zwart zakje inh rozenkrans, N Govaert, Dr Zamenhofstr 09. ring met sleutels, J Rodenrijs, J A Alb Thijmstr 50b; vulpen, K de Gier, Rembrandtlaan 36b; zakmes, J Pieter man, P J Troelstralaan 7, ring met sleu tels, li de Glas, Fabrlstr 70b; paar kin derhandschoenen, B v d Neut, Hoogstr 11; wit balletschoentje. Th Colllgnon. Lorentzlaun 38c; herenhandschoen, D v Hoek, Lekstr 120b; paar leren motor handschoenen, schoenenmagazijn Vloe mans, Rotterüamsedljk; glacé dames handschoen, Maltha, Hoogstr 49; glacé dameshandschoen, C Wuister, Louronstr 16; bruine glacé herenhandschoen, Leler- veld, Vlaardlngexdljk 79; grijze heren hoed. v d Poel, Van RuljsdaeUaan 40a; dameshandschoen, M W Dries, Pr Pr Hendrlkstr 35; sjaal. Van Gerven, Put- tershoeksestr 43; klndenvantje, Kietne- kcort. Veenlantstr 12b; sjaal. T Walbeek, Frans Halsplein 47a; kinderwant, Ph Langhorst, Swanunerdanislngel 23b; want van Vuuren, Goeman Borgesiuslaan 6; pet, W Fossen, Rotterdamsedijk 297b: Drulne herenhandschoen, v d Meer en Schoep, Rubensplein 11c; ölauwe jon genspet, P Ham, Noordeinde 17 (v.m. Kethel); sjaal, J de Baat, Westpolderstr 13b (v.m. Kethel); sjaal, Nleuwstraten, j Schaperlaan 45. ze willen naamloos biyven een Delftsblauwe wandschotel aan. Het onderwijs moet bijzonder goed zyn in 'n stad, waar zulkse onderwij zers zijn en waar zo'n medeleven is bij hun afscheid, van ouders en van autoriteiten. Dat de Schiedamse ouders (en de..; autoriteitenJW medeleveitó*met de scholen en de.onderwyzers, om dat deze zo'n belangryk aandeel hebben in de ontwikkeling van hun kinderen, is gebleken uit de grote aandacht die zij hebben ge wijd aan het afscheid van drie grote Schiedamse leerkrachten, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd - de school gaan verlaten. Bij dit drie ledig afscheid zijn enkele bijzon dere woorden gezegd. Daarom gaan wij er wat dieper op in. Ze hebben het gehoord ook, want meneer Jan Duyvetter van het Openluchtmuseum, die met een hele stapel rokken, onderrokken, mutsen, befjes en halsdoeken uit Arnhem naar Rotterdam was gekomen, wond er geen doekjes om. En nadat „juf frouw kitch" (van de prentbriefkaar ten) van het podium was gestuurd, hebben de meisjes, voor deze mid dag uitgenodigd door de Raad voor de Lichamelijke Opvoeding, kunnen zien, wat er dan wel werkelijk in Nederland werd en nog wordt ge dragen. Ze weten nu, "hoe mooi-sim- pel de kleding van Volendam en Marken kan zijn, als er géén buiten landers hun ogen lopen uit te kij ken, hoe fijn het kantwerk is aan het mutsje en de grote kap van de boerin uit de Meierij van Den Bosch en ook, dat de muts uit de Baronie van Breda een beetje doet denken aan de kookmuts op school. Ze leerden, dat die kostuums in de verschillende streken van het land niet zo maar van een mode ontwerper komen, maar dat ze lang zamerhand ontstaan zyn en hele maal bij de volksaard passen, ja zelfs bij de gezichten. Er was bij de „man nequins" een heel klein meisje, dat op haar zwarte Volendammer klomp slofjes parmantig over de ry aan- eengeschoven tafels stapte. En de schoolmeisjes hebben al die prach tige stoffen, die ze in Arnhem al hadden bekeken in de vitrines van het museum, nu zien dragen: van strepen in de „mooiste .kleurcombina- tie^Tot .hét- èenvótidigé rode „baai" dat -zelfs in begrafehlskledyniet ontbreekt. A'. Misschién zijn ze wel op het idee gekomen, die stoffen zelf ook eens te gebruiken, als ze aan het naaien gaan. Het zou de moeite wel lonen! Het werd een interessante middag, met in de pauze dansen-van-over- de-grenzen door Liesbeth van Buul en nog een filmpje over, klompen dansen. Verschenen is de herziene lyst van negen en zeventig opneemplaat- sen voor militairen ten dienste van net liften. Drie kostuums van de serie, die de leerlingen Vrijdagmiddag in Empo rium te zien kregen. Naast elkaar Marken van vroeger en Marken van nu: de grote stijve muts heeft plaats gemaakt voor een klein kapje, de vlechten voor een heel gewone per manent, de zwarte kousen voor mo derne nylons. En het aantal onder rokken is aanzienlijk geslonken Gelukkig! Bioscopen Monopole-theater, 2, 5, 7 en 9 uur: „Van de wal in de sloot". Passage-theater, 2, 4,15, 7 en 9.15 uur; zie onder: R'damse bioscopen. ARTSEN J. van Buren, B. Ballotsingel 72, 76, tel. 69681; A. Hoogendijk. Tuinlaan 74, tel. 68785 (b.g.g, 63064); A. Q. C. Klomp, Jul. v. Stolberglaan 3, tel. 69952. APOTHEEK Fa. Van Westendorp, Singel 83, tel. 67674. ZATERDAG Arcade, 8 uur, Amigo: .Hyena's v. d. grens". Tlvoli, 8 uur: Helios. Excelsior, 8 uur: p.v. Excelsior. ZONDAG Passage. 920 uur, Arma. Musis Sacrum, 10.30 uur. Hum. Verbond. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: Romeo en Julia, Zaterdag en Zonclag 2. 4.30. 7 en 9.30 uur (14 J.). CAPITOL: De pas fles doods. Zaterdag en Zondag 2. 4.30, 7 en 9.15 uur (14 J.). CENTRAAL. Gevaarlijke liefde. Zater dag 4, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (13 J.J. CINEAC: Journaal van 0 tot 5.15 uur. Thérèse, de begeerde vrouw. Zaterdag en Zondag 5.30, 7.45 cn 10 uur (18 Jr). COLOSSEUM: De drift ln het bloed. Zaterdag 3.30. 7 en 0.15 uur. Zondag 2. 4.30. 7 en 9.15 uur (18 Jr). HARMONIE: De eerbiedige lichtekooi. Zaterdag 3.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, .7 en 9.15 uur (18 J-). LUMIÈRE: Brood, liefde en fantasie. Za terdag en Zondag 2, 4.30, 7 cn 9.30 uur (a.1.1. LUTUSCA: De zigeunerbaron. Zaterdag en Zondag 2, 4.30, 7 cn 9.30 uur (al.). PASSAGE: De onverschrokkcnen. Zater dag en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur <14 J.i. PRINSES: Door liefde ontcerd. Zaterdag en Zondag 2, 4.30 en 9.30 uur (18 J.). HEX: Lavastroom over Java, Zaterdag 4. 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (14 J.J. 't VENSTER: Taxi 85 rijdt voor. Zater dag 2, 7 en 9.15 uur. Zondag 1.30, 4.15, 7 en 9.15 uur (18 J.). VICTORIA: Thérèse, de begeerde vrouw. Zaterdag 2. 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (18 j.). Een paar geestdriftige meisjes in Vlaardingen hebben het nobele initiatief genomen een damesvoetbalvereniging te stichten. Het zijn de 17-jarige Corry Rouss, Kuiperstraat 16a, de 19-jarige Rieke de Koning, Messchaertplein 64 en de 19-jarige Corrie van Beukelen, Vet- tenoordstraat 19. De goede bedoelingen van deze meisjes hebben vrij veel weerklank gevonden. Er zyn reeds voldoende aanmeldingen om met een elftal het veld in te gaan. Zover is het nog niet, want er moet eerst, nog een oprich tingsvergadering plaatsvinden. Het Grote hoeveelheden stookolie zijn de Onde Haven ingedreven Het schiep voor Vlaardingen een gevaarlijke situatie, die herinneringen opriep aan een brand in de Karei Willem haven enkele jaren geleden. Onmiddellijk zijn uitgebreide maat regelen genomen om de „explosieve" situatie te bedwingen. JBe gemeente lijke havendienst, de brandweer, de rijkspolitie te water en de politie kwamen ln actie. Er was groot alarm. De hele ochtend was men bezig de Oude Haven „schoon te vegen". Het alarm werd reeds Vrij dagmid dag gegeven en direct begonnen de tegenmaatregelen. De politie sur veilleerde onophoudelijk, de brand weer werd in gereedheid gehouden. De rijkspolitie, te water trok er op uit, om de herkomst van de stookolie vast te stellen. Alle grote bedrijven aan het water langs de Oude Haven en ln de om geving daarvan werden gewaar schuwd voor het gevaar. Tot Figee en De Jong toe kregen een seintje. Alle schippers ln de Vaardingse „wa teren" werd op het hart gebonden geen vuur over boord te werpen. Een der voornaamste maatregelen, die getroffen werden, was zoveel mo gelijk water af te laten vloeien in de Vlaardingse Vaart, waardoor de stookolie lang mee zou trekken. Vanmorgen was de sleepboot van de 's-Gravenhaagse sleepdienst „As- OOSTVOORNE., 28 Jan. Goud- reinetten 1138, Comtesse 623, St. Remie 1015, Jonathan 1035, Lombert Canville 4548, prei A 20— 35, prei B 1216, andijvie 46, boeren kool 2131, groenekool 1015, rode kooi 3040, kroten 15—35, waspeen A 12—22, winterpeen C 17—21, seldery 45, knolselderij 13—18, spruiten SO OS, uien 2325, witlof 3036, aard appelen 10—90. BARENDRECHT, 28 Jan. Knol- selry 1941; spruiten Al 4451; BI 37—45; witlof 1 37—50; ld. 2 30—38; kroten 2030; waspeen 2932; win terpeen 1421; uien 1221; rodekool 28—41; groenekool 1527; boeren kool 2128; prei 2932; veldsla 84 1.30; Jonathan A 4049; Goudrei- nette HHG 30—36: HHI 20—27; Cox OP A 6572; Present van Engeland HHG 51—59. Aanvoer spruiten ong. 85.000 kg: aanvoer witlof ong. 40.000 sistent" in de Oude Haven bezig de stookolie op te pompen van het water. Gestadig vorderde deze arbeid, die lange tijd in beslag neemt. De Rijkspolitie is er niet in geslaagd de herkomst van de stookolie vast te stellen. Naar wij ten slotte vernemen is van de zyde van de havendienst van Pernis verbaliserend opgetreden tegen de kapitein van de Noorse tan ker „Alcides". Velen hebben heden een vreemd voorwerp in de lucht waargenomen, dat boven Rotterdam, Schiedam, Delft en Den Haag werd gesignaleerd. Bij de maalinrichting van het KNMI te Rotterdam'kwamen tal van tele foontjes binnen Het bleek een plas ticballon te zyn, die voor weerkun dige waarnemingen in hogere lucht lagen werd gebruikt. De Dordtse arrondissementsrecht bank heeft Vrydag de volgende uit spraak gedaan: WEGENS VERDUISTERING in dienstbetrekking en flessentrekke rij is de 40-jarige oud-inspecteur van een verzekeringsmaatschappy te Utrecht, Adrianus Cornells de W. uit Leerdam veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelyk met drie jaar proef- tjjd. De eis was zes maanden. VRIJGESPROKEN wegens gebrek aan bewijs werd de 42-jarige can- tine-houdster Pieternella B. uit Rotterdam, die ervan werd ver dacht 2000 zakjes suiker ten na dele van de exploitant van een scheepswerf in Alblasserdam te hebben gestolen. Tegen haar was drie maanden geëist. De N.V. Spoorwegpobouw te Utrecht heeft het maken van oen goederenstation op het emplace ment Richter-Maasoever aan de Vierhavenstraat te Rotterdam ge gund aan de firma Van Straalen en Van der Have te Rotterdam voor 232.400. De 17-jarige Corry Rouss, één der lieftallige voetbalmeisjes. ligt in de bedoeling, dat die volgende week wordt gehouden. Het ontwerp- huishoudelijk reglement zit al in el kaar. De meisjes hebben zich al be raden over een naam voor hun ver eniging. „Neerlandia" zei de één, maar daar vonden de anderen niet veel aan. Wel waren ze van mening, dat het geen Engelse naam moet wor den, zoals Vlaardingen Girls en ook voelden ze niets voor afkortingen. Ook over de clubkleuren hebben ze al overleg gepleegd. Die zullen waar schijnlyk uit rood-geel-blauw bestaan. Of de shirts aangeknipte mouwtjes zullen hebben en uit welke modieuze stoffen een keus gemaakt zal worden, konden ze ons nog niet meedelen. Wel wisten ze, dat in broek zal wor den gespeeld, maar daarentegen wa ren ze het er niet over eens, of ze voetbalschoenen -zullen aantrekken. Contact Inmiddels hebben de initiatief neemsters reeds contact opgenomen met het Gemeentelijk Sportbureau. Voorts zijn ze op zoek naar een ge schikt voetbalveld. Dat is geen ge makkelijke opgave, maar deze doel gerichte meisjes zijn ervan overtuigd, dat zij daarin zullen slagen. Overigens zijn er nog tal van pro blemen op te lossen. Wie zal- scheids rechter moeten spelen? En wie. zal het dames-elftal moeten gaan, trai nen? Daar zijn de meisjes nog niet uitgekomen. Het ïigt in de bedoeling, dat op de oprichtingsvergadering een lid van het Utrechtse dameselftal, waarmee goede contacten worden on derhouden, een uiteenzetting zal ge ven over doei en streven van het da mesvoetbal. Inmiddels klagen de meisjes erover, dat zy niet serieus worden genomen, al zeggen ze: -„We trekken ons er niets van aanThuis en ook op het werk wordt nogal eens geschertst over het damesvoetbal. Toch zetten de meisjes door. Zij zyn van plan te gaan spelen op Za terdagmiddag. „Wy doen het om het spel en omdat het een goede lichaamsoefening is," zeggen zy. Gisteravond verliet het gloed nieuwe Duitse motorschip „Urundi" (4938 ton) de Merweha.ven (Muller en Co.) om haar maiden-trip naar Oost-Afrika voort te zetten. Het schip is eigendom van de Deutsche Ost-Afrika-linien te Hamburg. De „Urundi" wordt nog dit jaar gevolgd door twee schepen van hetzelfde type. Zij worden eveneens gebouwd te Hamburg. Het schip werd 18 Jan. opgeleverd. Het zal Rotterdam regel matig aandoen op de reizen van Hamburg nar Beira v.v. De „Urundi" heeft een lengte over alles van 138,96 meter, een diepgang (geladen) van 25 voet. De snelheid is 15.5 mijl. Er is passagiersaccommo datie bestemd voor 12 passagiers, Een MAN-motor van 4900 pk zorgt voor de voortstuwing. De „Urundi" is voorts uitgerust met een auto matische stuurinrichting. De vloot van deze redery bestaat geheel uit nieuwe schepen. De 72-jarige visser P. Kalkman uit Moordrecht is Donderdag door onbe kende oorzaak by de uitoefening van zijn beroep in de Holiandsche IJssel verdronken. Als tragische bij zonderheid is te vermelden, dat de overledene door een zoon, die in de buurt werkzaam is, werd gevonden. Hulp mocht toen niet meer baten. Burgemeester en wethouders van Ridderkerk hebben de bouw van 185 woningen in het uitbrei dingsplan Ridderkerk thans ge gund. De bouw- en aannemings maatschappen Muys en De Win ter zal deze woningen gaan bou wen. Woensdagmiddag om drie uur zal de eerste paal voor dit bouwwerk worden geslagen. „Dat het NTI thans 20.000 stude rende cursisten telt, is voor Europa een uniek feit," aldus de heer A. van Leeuwen, president-directeur van het Nederlands Talen Instituut Vrijdag avond tydens de viering van deze ge beurtenis in Leo's Lunchroom. Met warme bewoordingen dankte hy zijn medewerkers van hoog tot laag voor hun prestaties. Van het personeel kreeg de heer Van Leeuwen een schil- dery. Het cabaretprogramma dat op zeer humoristische wijze door Jan Oradi van commentaar en geluiden werd voorzien, stond op een uitstekend peil. Tot slot hebben de NTI-ers zich nog lang op het bal vermaakt. 1 lm

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1