De mens telt meer dan productiviteit Magnetiseursdiploma middel tot erkenning aveer in verlangd Kousen BlucMibon koopt U Iset beste in een speciaalzaak J. G, buurhoff tot werkgevers: Het congres in de aether Huurvoorstel nu snel in Tweede Kamer Grootscheepse plannen voor Idlewild r een allround stempeimaker f9.75 A.P.-boekenrek Commissie verweert zich Knecht koelde wraak op veestapel Zoavo-landen Dinsdag bijeen s m m kantoren en fabrieken Woensdag 23 Februari a.s. gesloten zijn MAAR SUITE J slechts 65 et Geen koopivaar Levensbehoefte Radio en firamotoons Te koop aangeboden In verband met het overlijden van onze Directeur, de Heer Dr. H. C. STEK zullen onze te Rotterdam, evenals onze filialen te Amsterdam, Groningen en Utrecht, op gedurende de gehele dag DE ERVEN DE WED. J. VAN NELLE N.V. ROTTERDAM fijn mechanische industrie „BECKER'S SONS" TE BRUMMEN Grote bus f. 9.30 WERELD GEBRUIKTE OPLOSBARE KOFFIE MEEST auiiuiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiuiiiiuiiiiuii Kousen - CORSETTEN - Tricotages Opgericht 1886 34 filialen (Van een onzer verslaggevers) De vele sociale maatregelen, uie de werkgevers ten bate van en bij voorkeur in overleg met de arbeiders treffen, hebben vaak verhoging van de productiviteit tot gevolg. Het is begrijpelijk als de ondernemers daarvoor belangstelling hebben, maar toch moet steeds de arbeider als mens in het middelpunt staan en niet de productiviteit. de productiviteit wordt geremd door de angst voor béstaansonzekerheid. Om deze reden is het goed dat de arbeiders verzekerd zijn tegen de ge volgen van ongeval, ziekte, werkloos heid en de oude dag maar 100 pro cent zekerheid, waarbij de mens tegen alle gevaren wordt behoed is noch mogelijk, noch gewenst aldus spreker. Deze vermaning iiep als een rode draad door de rede. die de minister van Sociale Zaken, J. G. Suurhoff, aan de vooravond van het congres van de PvdA te Leiden heeft gehou den voor de sectie werkgevers. De heer Suurhoff begon met te wij zen op dc- veranderde instelling van de .socialistische beweging t.o.v. de leiders van ondernemingen. De posi tie van de ondernemers zelf wijzigt zich trouwens ook. Zij zijn thans veelal niet meer bezitters maar een voudig leiders van ondernemingen en zij hebben hun eigen problemen. Achtereenvolgens besprak de heer Suurhoff hierna het personeelsbe leid, de verhouding tot de vakver enigingen, de sociale voorzieningen en de werkgelegenheid. Het sociale werk binnen de onderneming kan pas goed tot zijn recht komen, als de werknemers daaraan actief deelne men. Bevoogding is even ongewenst als het royale uitdelen van cadeautjes aan ontspanningsverenigingen bijv. De ondernemingsraad is een uitne mend instrument om de arbeiders in het werk van de onderneming te be trekken en hen op de hoogte te stel len van nieuwe methoden. Met nadruk zei de heer Suurhoff, dat de onderneming de werknemers en hun gezinnen niet moet stempe len van de wieg tot het graf. De on dernemer moet de vakvereniging er kennen niet als een noodzakelijk kwaad maar als een instelling, die onberekenbaar vee! voor de verhef fing van de arbeiders heeft gedaan. Dat betekent, dat de vakvereniging ook moet worden ingeschakeld waar dat niet beslist nodig is. Hierbij sprak de heer Suurhoff ook over de grote waarde van de na-oorlogse loonpolitiek. De arbei der is geen koopwaar meer, en mag dat ook niet meer worden, wat er ook aan de vorm van de loonpolitiek verandert. Sprekende over de sociale voorzie ningen zei de heer Suurhoff, dat de angst voor de bestaansonzekerheid diep ingevreten is. Terugkeer naar massale bestaans onzekerheid is niet alleen onaan vaardbaar maar zou politieke zelf moord betekenen. De opvoering van Ten slotte zei hij. dat in de crisis jaren is gebleken, dat arbeid een ievensbehoefte is, evenzeer nodig als inkomen. Dit heeft ook consequen ties voor de ondememingsleiders, die de beschikbare arbeid zo juist en zo eerlijk mogelijk moeten verdelen. Ter wille van een goede emigratiepoli- tiek zullen zij zich moeten getroos ten, dat ook geschoolde arbeidskrach ten emigreren. Bij de vraag of werkloosheid „nor- maai" is of dat de werkloosheid zorg baart, mag niet te automatisch te werk worden gegaan. De werkloos heid moet streeks- en bedrijfstaks- gewijze worden beoordeeld. Als het nationale inkomen welvaartsvermeer dering toelaat moet worden afgewo gen of die welvaart de vorm zal krij gen van een loonsverhoging of van uitbreiding der sociale zekerheid. Van een loonsverhoging profiteren de sociaal sterken, van vergroting van de sociale zekerheid de zwakken. Steeds zal hier moeten worden af gewogen. Hierna volgde nog enige discussie. (Van onze radio-redacteur) Woensdag wordt in het Vara-pro- gramma een groot aantal uitzendin gen aan het congres van de Partij van de Arbeid gewijd. Het schema ziet er als volgt uit: Van 12.33 tot 13.00, van 14.15 tot 14.45, van 15.15 tot 15.45. van 16.45 tot 17.15, van 18.20 tot 18.30 en van 20.05 tot 20.20. E>e rede, die mr. J. A. W. Burger op de laatste congresdag (Donder dag) zal houden, zendt de Vara uit cp Vrijdagavond van. 21.30 tot 22.30. (Van onze parlementsredactie) Binnen enkele weken kan thans de indiening van de huur- en belasting voorstellen bij de Tweede Kamer worden verwacht, aldus vernemen wij van bevoegde zijde in Den Haag. Volgens onze nadere informaties zullen de huren van vooroorlogse woningen in de eerste gemeente klasse, die thans 10 a 11 per week bedragen, niet worden verhoogd. Daarboven, volgt dan voor een be perkt aantal woningen, die iets meer huur doen dan de genoemde bedra gen, een verhoging van vijf procent. Vermoedelijk zal de volle tien pro cent verhoging moeten worden be- taaald voor" alle vooroorlogse en een een deel van de na-oorlogse wonin gen, die 13 k 14 per week aan huur opbrengen. Deze huurgrenzen liggen in de an dere gemeenteklassen lager. Aangenomen mag voorts worden, dat in de voor te stellen wijziging van de Huurwet ook de bepalingen, die betrekking hebben op de huur van bedrijfspanden, zullen worden veranderd. Daarbij zal echter geen huur grens worden gesteld. Zoals gebruikelijk zal voor be drijfspanden geen verplichting tot huurverhoging worden opgelegd. In de herfst van dit jaar zal wor den begonnen met de bouw van een grootscheeps nieuw gebouwencomplex op het vliegveld Idlewild bij New York, dat de luchthaven in staat zal stellen tegen 1965 8.500.000 passagiers per jaar te verwerken. De kosten van het plan bedragen 60 milliocn dollar. De organisatie zal de kantoorruim te aan luchtvaartmaatschappijen ver huren. Veertien buitenlandse maat schappijen, waaronder de KLM, zeg den reeds toe kantoorruimte te zul- lenhuren. Het internationale stationsgebouw zal zo worden aangelegd, dat" alleen daar 32 vliegtuigen tegelijkertijd pas sagiers kunnen afleveren of aan boord nemen. Na voltooiing van het gehele plan zullen 140 vliegtuigen tegelijkertijd kunnen worden behan deld. Het gehele gebouwencomplex zal een ovale vorm krijgen; in het mid den worden een vijver, een park en parkeerplaatsen aangelegd. De havenorganisatie verwacht, dat in 1955 het vliegveld Idlewild 3.440.000 passagiers zal moeten ver werken, in 1960 7.044.000 en in 1965 8.510.000. GemaKkelljke OctaliDg RADIO'S Philips, Erres, Biaupunkt. Graf's. Fridor vanaf l 2.- per week. Wisselaars, platenspeiers. bandrecorders De Gier. Goud- eesfngel 43-51-53 Tel. 26975. TelUngerstr. 79-81 Te!. 82065. Rotterdam in bedrijf zijnde goede brood - cn BANKETBAKKERIJ op pro testants dorp in Zeeland. Moet weg wegens gevorderde leeftijd eigenaar. Bevr. Kanaalkade 21. Axel. Nieuwe BABYBOX met -verhoog de vlonder en telraam 17.75. A. Notenboom, Ochterveltstraat 34a, Tel. 34744. R'dam. EEN GOEDE TIP LEEST DE ZAAIERS! zoekt voor spoedige indienst treding woning kan desgewenst ter beschikking worden gesteld. Sollicitatiebrieven met volledige omschrijving omtrent opleiding en levensloop worden gaarne ingewacht door de Directie Een vacantie mag kort of lang zijn. wie er goed van wil genieten, heeft daarvoor de Juiste adressen nodig. Onze lezers vinden die In de .1- trekkeïijke vacantierubriek „Naar Buiten", die vanaf 26 Februari tot. en met 3 September a.s. elke Zater dag In ons blad zal verschijnen. Voor de hotels, pensions, vacantle- verbüjven, kampeergelegenheden enz. is deze vacantiegids een uitne mende gelegenheid om hun dien sten aan te bieden. De advertentietarieven daarvoor zijn zeer laag. D kunt met uw ad vertentie duizenden gezinnen berei ken in geheel Nederland, in elke provincie, in elke stad. Vraag s.v.p. om toezending van onze tarievenfolder aan onze afdeling advertentie-exploitatie. Hekelveid 15 Amsterdam-C. Ben verlengstuk -van uw boekenkast. Een versiering van uw kamer. Een zeer waardevol geschenk. Een practische en mooie oplossing ▼an het ruimtevraagstuk. Aanochafflngsk oaten die voor niemand een betswaar kunnen zQa: Hier Ls goed nieuwa voor de boekenilerhcbbert Het A-F.-tooekenrek geelt een mooie oplossing voor bet groeiend boekenbezit, waarop u zo trota bent. Het rek is eo geconstrueerd, dat u meerdere rekken boven elkaar kunt aanbrengen. De folder, die iedere bestelling bege leidt. vertelt tl hóe. Het AJP.-boekenrek is van zwaar beukenhout, buigt of krimpt niet. De lengte Is 1 m. De maandelijkse productie ia beperkt; die het eerst komt, het eerst maalt. Vul daarom nog heden neven staande bestelbon in Aan de A.P.-kantoorboekhandel, Hekelveid 15, Amsterdam-C., giro 21876. Naam Adrea Woonplaats verzoekt toezending 4 9,75. Voor uitbreiding ex. A.P.-boekenrek boekenplanken 4 14,99/ boeksteunen 4 f 2,90 xnvtxrkl&mpen 4 2,90 per stel. stel/ Ik betaal contant In 2 of 3 maandel. ter mijnen (doorhalen wat niet bedoeld wordt). (Van een onzer verslaggevers) „Zeer veel Nederlandse artsen zouden met magnetiseurs willen samen werken maar zc kunnen niet, door de tirannie van de Maatschappij toi Bevordering der Geneeskunst." Dit verklaarde gistermiddag op een pers conferentie te Utrecht mr. A. van Doorninck, sprekende als voorzitter van de „Commissie Onderzoek Paranormale Begaafdheid" (het is deze com missie die Zaterdag a,.s. te Utrecht dc gewraakte diploma's aan magnetiseurs zal uitreiken). De persconferentie diende om prof. Tenhaeff van repliek te dienen, die vorige week de diploma's rondweg een gevaar voor de volksgezondheid moemde. Mr. Van Doorninck kwam 'op de proppen met een lijst van voornamelijk academici, die leden zijn van de onderzoekcommissie. Ook enkele artsen (die hij niet met name noemde) zouden er lid van zijn. Desgevraagd, moest hij echter toegeven, dat het arts-zijn van deze heren weinig of niets met hun werk in de commissie te maken had. Het onderzoek geschiedt nl. uitslui tend langs administratieve weg. „Maar," voegde mr. Van Door ninck daar noeal naief aan toe. „het publiek "wil nu eenmaal artsen zien. Daarom hebben wij ze in de commissie. Ze dienen meer als vlag die de lading moet dek ken." De betrokken artsen zullen het prettig vinden dit te vernemen. [Red. HW.i Mr. Van Doorninck voerde ook nog aan, dat men met de diploma's later de regering wil noodzaken de betrok ken magnetiseurs te erkennen. De publiciteit, die rond de zaak wordt ge maakt, noemde .hij een gerechtvaar- aiga smjamiaaei. De commissie, zei hij, zal intussen doorgaan met haar onderzpek. Ze hoopt t.z.t. de De Rijkspolitie te Vorden (Gld.) heeft de ruim 20-jarige landbouwers knecht B. gearresteerd, die ervan wordt verdacht een pink, enkele kal veren en varkens, alsmede een dozijn kippen van zlin baas te hebben ge dood. Bij zijn verhoor heeft de jonge man tegenover de politie bekend de beesten met een hamer te hebben ge dood. Het was in de buurt bekend, dat de landbouwer en zijn knecht nogal eens ruzie hadden en daarom wordt verondersteld dat wraak het motief voor het doden van de dieren is geweest. De laatste tijd deed zich onder de veestapel van de landbouwer een aantal sterfgevallen voor. Aanvanke lijk werd gedacht aan vergiftiging van de beesten. Toen echter bleek, dat hier geen sprake van kon zijn viel de verdenking op de knecht. reden van as Tweede Kamer een rapport aan te bieden. Mr. Van Doorninck beschuldigde ten slotte prof. Tenhaeff ervan, niets te hebben gedaan in het belang van, de maenetiseurs. De acht landen van de Zoavo de Zuidoostaziatische verdragsorgani- satie, kwamen vandaag in Bangkok (Siam) bijeen om te spreken over dè versterking van de verdediging tegen de communistische expansie. Delegaties uit Frankrijk, Engeland Amerika. Australië. Nieuw-Zeeland' Pakistan, de Philippijnen en Siani zullen spreken over de drie volgende punten: 1. instelling van de kern van een militaire strijdmacht, gebaseerd in Zuidoost-Azië. die klaar staat om het hoofd te bieden aan iedere commu nistische aanval. 2. Maatregelen ter bestrijding van de bedreiging van communistische rebellie van binnen uit. 3. Economische hulp ter opheffing van de armoede. De kritieke toestand in de Straat van Formosa zal echter wellicht alle formele agendapunten overschaduwen. Deze zal waarschijn lijk tijdens privégesprekken behan deld worden door de Britse, Ameri kaanse en Australische ministers van Buitenlandse Zaken, die alle drie aanwezig zullen zijn. Het „Volksdagblad" in Peking, het officiële communistische partijblad van. China, heeft de conferentie reeds „een Amerikaanse samenzwering tot militaire politieke en economische agressie tegen de volken van Azië" genoemd. U vindt bij ons steeds een uitgebreide keus, lage prijzen en een prettige, deskundige bediening. Deze week bieden wij U enkele gewilde soorten aan tegen zeer speciale prijzen. Iets bijzonders! een sterke 30 den enkalon, geheel ge minderd, gegaran ^deerd"first quality een mooie, fijne kristalkous-, 51 gg, 1 5 den., bijzonder soepel, 1e keus een zeer fijne en dicht geweven wan delkous, 60 gg. 30 den., 1 e keus, een pracht kous Wij hebben steeds voorradig de complete collectie kousen vanaf ROTTERDAM: Westkruiskade 67, Telefoon 30459; Bcijerlandselaan 120122, Telefoon 71214; Jonker Fransstr. 132, Tel. 113958; Katendr, Lagedijk 392-394 DORDRECHT: Voorstraat 236. Telefoon 7338. iiiiiiiiiiiiiii Vanaf 8 Maart wordt de prijs van Blue Ribbon gebracht van 60 op 65 cent per 20 stuks. Wij namen deze beslissing ongaarne. Als echter de kostprijs uitstijgt boven de verkoopprijs, dan blijven slechts twee mogelijkheden: prijsaanpassing of wijziging van kwaliteit Tot dit laatste konden wij niet besluiten en wij hopen dat onze trouwe Blue Ribbon rokers onze beslissing zuilen billijken. Kwaliteit blijft ons principe.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 2