Jaarverslagen komen los Velerlei modern onderwijs aan Technische School Bibliotheek leert huis inric Wat in Rotterdam gebeurt al le perken te buiten CNV houdt 'n inzameling voor verwijderde zusters Vlaardingse judoërs deden er lang over Jeugdige VINKENOOG met coquette tevensherinneringen Thans organiseert een stichting de rit Levendig jaar voor ABC OP STRAAT GEVONDEN Uit het dagboek van de politie CNV-voorzitter over diaconessenk westie Administrateur via Krimpen naar Parijs Vijftig jaar bij de HAL Burgerlijke Stand Rotterdam kampioen van Zuid-Holland Esperanto wint veld Wisselkoersen Vlaardingse jongeren gaan toneelspelen GEESTELIJK LEVEN Inenting HARINGRIT NIEUWE STIJL" „Herdenkingsuur op 5 Mei HET VRIJE VOLK DINSDAG 1 MAART 1955 PAGINA 3 Moderne methoden Een goede, doelmatige woning is goud waard, want zij heeft grote invloed op ons leven. Daarom is het een goede gedachte van de Openbare Bibliotheek en Leeszaal van de gemeente Schiedam, eens bijzonder de aandacht op dit onderwerp te ves tigen. Beschamend T_T et is zonder twijfel de bedoeling van de experimentele A1 schrijvers om op te vallen en hun uitgevers helpen hen een handje door ook het uiterlijk van hun boeken opvallend te maken. Bij „De Bezige Bij" zijn twee nieuwe experimentele werken verschenen. Het eerste bevat poëzie en proza van vijf auteurs. Op de omslag ziet men de heren Remco Camper t, Gerrit Kouwenaar, Bert Schierbeek, Jan G. Elburg en Lucebert ten voeten uit in een ongedwongen pose en men heeft hun gezichten met de tekenstift voorzien van hnge snorharen, lange wenkbrauwharen en ook hun oren aangevuld. Meisje. Zachtaardig. Autobiografie Ook Natuurhistorische Vereniging protesteert Dit is de tijd. waarin de secretarissen een overzicht hebben gekregen, van wat er in 1954 is gebeurd. Van de Algemene Be drijfsgroepen-Centrale secretaris is de heer P. Briel kre gen we het jaarverslag, waaruit o.a. blijkt, dat het bestuur zeventigmaal bij elkaar is geweest, dat de verschillende be- drijfsgroepsbesturen tweemaal gezamenlijk bijeenkwamen, dat er elke Dinsdagavond een klachtenavond was, dat er flink is gedaan aan cultureel werk en dat het in 1954 niet aan leven digheid heeft ontbroken. ploma B en 18 leerlingen het diploma C- Het schoolblad .Spetters" van de technische hogeschool maakt het uit stekend. Er zyn een aantal vertrouwenslie den- en personeelsvergaderingen uit- geschreven en wel voor de volgende bedrijven: ENCK, de Caltex. de BPM, de fabriek van chemische producten, de Caltex, de ROMI, de Verenigde Glasfabrieken, de Tegelfabriek, voor de verfindustrie, voor de drankindus trie, de Windhorst, de Hollandia, Vis ser Co.. voor de witwasseri} en en voor het kapperspersoneel. Tot aan de verschijning van het mandement waren enkele van deze vergaderingen in combinatie georganiseerd met de r.k. en christelijke organisaties. Het ledental van de afdeling Schie dam is iets achteruit gegaan, maar dit is voornamelijk te wijten aan ver huizingen. Techn. school Ook van dc technische school voor Schiedam en omstreken kregen wij een jaarverslag binnen. Daaruit blijkt, dat het goed gaat met het Schiedamse technisch onderwijs. Men heeft hier leerlingen uit Schiedam (401), Rotterdam (31), Vlaardingen (44). Maasluis (1) en érii uit Bergschenhoek. Deze leerlin ge. hebben over het algemeen de leertijd van 13, 14 of 15 jaar. Er zijn in 1954 331 leerlingen van school ge gaan om de volgende redenen: 221 kregen het getuigschrift, 52 vorder den niet genoeg, 14 zijn gaan wer ken, twee waren ziek .vier verhuis den, 16 gingen naar een andere school, twee kozen een ander beroep, 12 demonstreerden hun tegenzin ln leren en acht hebben nooit meer wat van zich laten horen. Uit een keurig statistiekje blijkt het verloop van een jaar technisch onderwijs. Zo zien we o.a. dat bij de bevordering op 24 Juli in totaal in de eerste klassen 189 leerlingen werden bevorderd en 59 niet. In*de tweede klassen was dit 221 en 28. Ter gelegenheid van de officiële ingebruikneming hebben de leerlin gen van de school de revue „Arbeid adelt" op de planken gebracht, sa mengesteld en ingestudeerd door de leerling E. Jansen. Men denkt er nog steeds aan. Van de 119 candidaten voor het zwemdiploma zijn er acht afgewezen, kregen 51 het diploma A, 42 het di- Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam, tussen 9 en 12.30 en 2 en 5 uur: Zeildoeken rij - wieltassen, vulpen, rozenkrans in dop, sjaal. Te bevragen bij vinders: Identi teitskaart, Tettero, Anth. Mujjsstraat 21a: enveloppe inhoudende 2 stalen wieltjes, W. Wijnolts, Snelliussingel 52a: glazenwisser C. Boomsluiter, Zwartewaalsestraat 50b: bok, Lijs- tenfabriek, Damlaan 50 (achter Her- mes-DVS-terrein)bedrag aan geld, J Koltman, Rotterdamsedijk 162a; bedrag aan geld, W. Breugem, Schie- damseweg 209; bedrag aan geld, N. Biernet, Zwaansteeg 3c; doublé ket tinkje, L. v. d. Sande, Hoogstraat 21b; doublé oorhanger. P. Gordijn, Raam 29; armband. Koster, Hoofd straat 175; bril in étui, Collignon, A'eidastraat 136; étui met vulpen, politie Rotterdam, Haagseveer; ro zenkrans, v. Tol, Alb. Thijmstraat 28; huissleutel. Moerman, Lorentz- laan 25a; portefeuille met inhoud, K. Loef, Broersvest 27; tas, L. Mid delburg, Julianalaan 86a; damespor- temonnaie, J. Hoogland, Houtstraat 11; bruine portemonnaie, F. Dale man, Slachthuislaan 5d; boodschap pentas, Winkel van Jamin, Aleida- straat: gestreepte sjaal, C. Klein, Franklinstraat 1; blauw wollen kin- derwantje, J, Lossens. Rotterdamse dijk 425; groen wit kinderwantje (r), G Gauté, Lange Achterweg 25; rode sjaal, C, v. d. Steen, Broersvest 60a; 1 paar kinderwanten, A. Snijder, Lange Achterweg 14; gymschoen en Lipssleutei, G. van Vliet, Grofbaan 15; 1 paar rode kinderwanten, L. Eeuwijk, Lange Haven 128a; bruine herenhoed, J. Prem, Vlaardingerdijk 196; das, L. v. d. Valk, Rembrandt- laan 101a; kap-handschoen, Kramer Freher, Brugmanstraat 56b; kinder- want, G. Wiezen, Groeneweegje 70; 1 paar kaplaarzen, G. Vlasveld, Korte Haven 28b: badhanddoek en zwembroek. R van Zomeren, Slacht huislaan 23b; geblokte sjaal, M. de Bruijn, B.K.-laan 249b; kinderv ,t- je, W. Blankert, BJEC.-laan 253b; rode roöe kinderwant, C. Kleinekoort, Van Ruijsdaellaan 3c; sjaal, A, J. Weber, St-Liduinastraat 37; gebrei de das, H. Gudde, Rembrandtlaan 17b; kinderwantje, D v. d. Meer, Nieuwsticht Z.Z., no. 31; wit hand werkje, R. Nierink, Stadhouderslaan 100. GEBORENKarei zn van S J Frieling en M de Hoo; Adrianus J zn van J Suvaal en P H Schoonen- berg; Matheus W zn van J A van Poele en M L Wilting; Maria G J dr van J J Geluk en J P v Tricht; Johannes C zn van J J van Leeu wen en A v d Knaap; Paula dr van w H Lagewaard en J Winkelman; Jan Nicolaas zn van K Boef en A Plooij; Pieter C zn van F v d Gaag en B Triel. OVERLEDEN: M H Schepers 64 jr, vrouw van J D van Dorst: D Qijkdrent 72 jr: A Beekman 78 jr. GEBOREN: Maria J dr van H J Greeven en M J de Kok: Pieter sn van G H Bergkotte en H D Aarden; Rudolf zn van L Boekee en A v d Waal: Johanna J dr van J J Gor don en W Smit; levcnl. kind van H leeman en P G Holleman. Er worden nogal wat moderne me thoden toegepast: het partiële onder wijs (een dag per week theoretisch onderwijs) voor automonteurs; sym biose klassen, waarin de leerlingen van de zevende klassen van de lagere school acht lessen per week in me taal- en houtbewerken, schilderen, boetseren en tekenen krijgen en ex perimentele klassen, waarin het pro gramma wordt gevolgd van de werk- commissie Faber. De leerlingen hebben o.a. excur sies gemaakt naar het laboratorium voor materialen bij Wilton, een moto- renfabriek in Rotterdam, een gereed- schappenfabriek te Vlaardingen, een instrumentenfabriek en de bouw in Nieuwland. Zondag 27 Februari werden in de Stadsgehoorzaal te Leiden de Judo-teamclubkampioenschappen van Zuid-Holland gestreden. De eerste wedstrijd ging tussen Vlaardingen en de Hofstad, stand 23. Vervolgens GoudaYu-Wa, Yu-Wa winnaar door niet opkomen van Gouda, Lei den—De Maasstad 32, Rotterdam- Dordrecht 21. Demi-finale: Hofstad •Yu-Wa 14, Rotterdam—Leiden 10. Finale: Rotterdam—Yu-Way 2—0. Zo werd het team van de Judo-ver. Rotterdam kampioen 1955 van Zuid- Holland in de B-klasse. Het Rotterdamse team bestond uit de heren Bob Jansen (captain), Wi- liam Zee, Marius Kant, allen Bruine Band en Leo Ratten en Maarten Of ferman, beiden Groene Band. Verder werd in de A-klasse het A-team van de Hofstad kampioen van Zuid-Holland. Maandag zijn de delegaties van KVP en KNP ter bespreking bijeen gekomen. De delegaties zijn over eengekomen het eenheidsgesprek op korte termijn voort te zetten. Dit gebeurt in een kleine, maar aantrekkelijke tentoonstelling in de studiezaal van het bibliotheekge bouw. Men heeft de expositie min of INBRAAK In de nacht van Maandag op Dins dag is er ingebroken in het huis van de familie H. aan de Juiianalaan. Men kwam binnen door het uitne men van een glas uit een loden om lijsting. De buit was vrij gevarieerd: thee, boter, een fototoestel, een geld kist, waarin papieren en een-bedrag aan geld, suiker en nog enkele din gen. GESTOLEN De roodgelakte autoped van het jongetje R. uit de Lange Kerkstraat is gisteren uit de gang van zijn huis gehaald. OP GASPEDAAL Gistermiddag om kwart voor twee reed C. van K. In zij nbestelauto over de Beursbrug, moest uitwijken voor een fietser en drukte op de gas pedaal m plaats van op de rem. Daardoor reed hij een voetganger aan. de 40-jarige P, 't H., die be kneld raakte tussen auto en brug leuning. Het slachtoffer is met ge kneusde benen en wonden aan het achterhoofd door de GG en GD naar de Dr. Noletstichting overge bracht-. Op 4 Februari overleed prof. dr. Gerlach Royen O. F. M., oud-hoog leraar in de taalwetenschap. De Es- peranto-beweging in het algemeen en de katholieken in het bijzonder hebben een flink strijder verloren. Toen in 1931 een brochure van dr. Dominicus onder de titel „De waar de van Esperanto uit opvoedkundig en maatschappelijk oogpunt" werd uitgegeven, schreef Royen o.a. „Als ik even aarzelde aan dit vererende verzoek te voldoen, was het alleen omdat het mij overbodig leek nog in 1931 een aanbeveling te schrijven voor iets, dat reeds lang over de ge hele wereld zijn. plaats gevonden had." In 1938 op het nationaal Esperanto- congres te Den Haag betreurde te hebben voor een diep en warm pleidooi voor Esperanto. ESPERANTO-AGENDO Merkredon, la 2an de marto Klub kaj konversacia vespero ce gek. v. Gink, Ploegstraat 19. V'enu al Esperantujo malgrau cio kaj montru ke vi estas Esperantisto. De architect J. A. Lelieveldt te Rotterdam heeft tamens de CV Koebergh en De Bruin te Schiedam aan de firma Kuypers te Schiedam ondershands gegund de uitbreiding van de fabriek aan de Van Cleeff- straat te Schiedam voor 107.890. meer „opgehangen" aan de haak, die een jubileum riu eenmaal schijnt te bieden. In dit geval het 35-jarig be staan van de bibliotheek zelf. In de vitrine, aan de straatzijde, wordt de aandacht van de bezoeker al getrokken door een paar flaps van boeken op het gebied van de woning inrichting. In de gang van het ruime patriciërshuis is een tafel met foto's van het jubileum-object, de biblio theek, opgesteld. De studiezaal, die voor twee weken aan het gebruikelijke doel wordt ont trokken, is nu het domein voor de liefhebber op het gebied van de wo ningcultuur. De tafels zijn belegd met boeken, tijdschriften en foto's van de onderwerpen, die regelrecht op ons huis betrekking hebben: de tuin, het woon- en landhuis en de binnenhuisarchitectuur. De tentoonstelling blijft twee we- j ken geopend. DAGELIJKS Monopole, 2, 7 en 9 uur: Pas des doods. Passage. Zie onder Rotterdamse bioscopen. TENTOONSTELLINGEN Stedelijk Museum, open van 2 tot 5 uur, Schilderijen en gouaches van Jaap Nanninga. APOTHEEK Fa. Gouka en Co., Groenelaan 127, tel. 68035. DINSDAG Volksgebouw, 8 uur, Zonnestraal avond, Café Pleinzicht, Vierspelenkamp van de Biljartbond, distr. Schiedam. Arcade, Propaganda-avond Simavi. Wijklokaal Nw. Maasstraat, Ouder commissie Wilhelminaschool. WOENSDAG Pleinzicht, zie Dinsdag. ROTTERDAM, Dinsdag. ARENA: Magnificent Obsession, 2, 4.30. 7 en 3.30 uur (14 jr). CAPITOL: Captain Kldd and the slave girl, 2, 7 en 9.15 uur (18 jr). CENTRAAL: Onteerde meisjes. 2, 7 en 9.15 uur (18 jr). CINEAC: Journaal san 9 tot 5.15 uur. Het wonderlijke leven van Willem Parel, 5.30, 7.45 en 10 uur (a.l.). COLOSSEUM: White Christmas. 2. 7 en 0.15 uur (a.l.). HARMONIE: Het loon van de angst. 2, 7 en 9.15 uur (18 Jr). LUMIÈRE: Miss Sadie Thompson, 2.15, 7 en 9.30 uur (18 Jr). LUTUSCA: De woestijn leeft, 2.15, 7 en 9.15 uur (aJ.). PRINSES: Satan's Paradise,2, 7 en 9.30 uur (14 jr). PASSAGE: De zigeunerbaron, 2 en 8 uur (ai.). REX: De nachtrulters van de wol ven kreek, 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr). VICTORIA: Ontvoerd uit de harem, 2, 7 en 9.15 uur (14 jr). 't VENSTER: BerlijnOostzOne! 2, 7 en 9.15 uur (18 jr). TENTOONSTELLINGEN MUSEUM BOYMANS: Arbeid in prenten- kunst. GROOTHANDELSGEBOUW H. H. L. Tieiaad, schilderijen. KUNSTKRING: Hubert Bekman, beeld houwwerken. 't VENSTER: Van Bohemen. schilderijen. en gouaches. KUNSTSTICHTINGLijnbaan, schilde rijen Guus de Ruiter, ARBEIDERSPERS, SLAAK: Zestig eeuwen ABC. tot en met 6 Maart. Elke dag van, 922.30 uur. 's Zondags 1418 uur. DINSDAG LUXOR: Made ta Holland, revue, 8 uur. KUNSTKRING: Het Roemeense Theater, 8 uur. DE LANTAREN: Feestavond Vakschool voor Meisjes, 7.30 uur. BEURS (zaal 1): Vereniging voor Paeda- gogiek. 8 uur. GROOTHANDELSGEBOUW: Bijeenkomst Vrijzinnig Hervormden, 8 uur. 28 FEBRUARI Engels pond 10.61%10.62% Amerik. dollar 3.79"/i«b.SOVu Franse franc 1.08701.0890 Belgische franc7.61%7.62% Zwitserse franc 86.5886.68 Zweedse kroon 73.0573.15 Duitse mark 89.9690.06 Deense kroon 54.7654.86 Ndorse'kroon 53.01-r-53.ll. Zwitserland (vrij) sé.60—88.70 Canada 3.84%—3.85% De Haagse politie heeft de 38- jarige administrateur J. W. van A. aangehouden, die 29.000 heeft ver duisterd ten nadele van dc naamloze vennootschap, waar hü in dienst was. A. heeft in 1954 in de hoeken ge knoeid en giro's van de naamloze vennootschap op zijn eigen rekening overgeschreven. Toen Van A, hoorde dat er gecon troleerd zou worden, maakte hij zich uit de voeten en liet thuis een brief je achter, dat hij met zijn auto bij Krimpen aan den IJssel in het wa ter zou rijden om een einde aan zijn leven te maken. Inderdaad werd bij Krimpen de onbeheerd staande auto van Van A. aangetroffen. De aangehoudene ver klaarde later dat hij de wagen in de rivier had willen rijden, doch dat hij de auto niet over de berm had kun nen duwen. Hij had toen de wagen maar in de steek gelaten en was naar Parijs gelift, waar hij tien dagen verbleef. Daar had hij, om in zijn levensonderhoud te voorzien, nog zijn horloge moeten verkopen. Toen het geld op was, was hij naar Den Haag teruggelift, waar hij werd aangehouden. Van de 20.000 had hij onder meer een flat gekocht en verder schul den afbetaald. Het Christelijk Nationaal Vakverbond gaat een inzameling honden voor de zusters die uit het Diaeonessenhuis te Rotterdam zijn verwij derd ten gevolge van een conflict met het bestuur. De voorzitter van het CNV, de heer Ruppert, heeft in het orgaan van het vakverbond de houding van dit bestuur fel gehekeld. Hij spreekt van willekeur en machtsmisbruik en roept op tot een protest tegen de „volstrekt onoirbare arbeidsverhoudingen" in het Diaeonessenhuis. ROTTERDAM, Dinsdag. Vanmorgen vond op de afdeling Vracbtzaken van de Holland-Ame- rika Lijn een bijzondere huldiging plaats: de heer L. J. van Rijn was 50 jaar in dienst van de HAL, een jubileum, dat niet zo vaak meer voor komt. Hü is daarbij hartelijk toe gesproken door de onder-directeur van de HAL, de heer P. C. van Hou ten, die de gebruikelijke enveloppe met inhoud overhandigde. Ook van zijn collega's heeft de heer Van Rijn ettelijke geschenken in ontvangst mogen nemen en daarbij zijn de ver diensten van de thans 64-jarige ju bilaris in het licht gesteld. Ook de nog jonge judoclub Vlaardingen heeft ingeschreven voor de wedstrijden om het kampioenschap van Zuid-Holland. De Vlaar- dingers kwamen uit in de B-klasse en zij streden tegen „De Hofstad De stand was toen de vijf leden hun partij hadden afgewerkt 11, zodat de wedstrijd verlengd moest worden. Drie partijen waren onbeslist ge ëindigd, Kop had de zijne gewonnen en Vink moest een punt cadeau doen aan een Hagenaar. Na de verlenging bleven er vier partijen onbeslist, zodat de laatste, die van Tieleman de beslissing zou kunnen brengen. Deze inspannende wedstrijd had dus veertig minuten geduurd, toen Tieleman bij de over name van een vierde beenworp zijn tegenstander de eer moest laten. Vlaardingen verloor aldus met 2-1, al mag het trots zijn op dit resul taat, ook ai, omdat men allerwegen de stijl van de Vlaardingers roemde. De vijf leden, die zo hun best heb ben gedaan zijn: de heren Kop, Tie leman en Van der Lee (blauwe band)Vink (groene band) en Schenk (oranje band). De commissie voor het Jeugdtoneel van de Vlaardingse Gemeenschap geeft Woensdag een voorstelling in de Stadsgehoorzaal. Onder regie van Willem van der Loos, de bekende Rotterdamse voordrachtskunstenaar spelen dan een aantal Vlaardingse jongens en meisje twee stukken en wel: „Advocaat Pathelin" en „Hoe het weeuwtje van het Hof van Hol land gevrijd werd". Tussen de opvoeringen van de bei de stukken houdt men de eindstrijd van de declamatiewedstrijd. De beste deelnemers aan de voorwedstrjjd, die Dinsdagavond in de Harmonie ge houden wordt en om halfacht begint, komen daar naar de prijzen dingen. „Er zijn in het bestuur van dit Rot terdamse huis leden," aldus de heer Ruppert, „die vooraanstaande posities bekleden in grote ondernemingen. Zij weten, dat zij daar een loopjongen niet kunnen behandelen zoals ze het deze zusters doen. Die loopjongen kan. naar de rechter, deze zusters niet". De heer Ruppert schrijft verder: De diaconessen, die „kinderen des huizes" zijn gebleven, moesten na hun verbanning uit het huis, van 45 per maand plus kleedgeld leven, zo lang ze geen ander werk hadden ge vonden. De opleiding werd niet meer aoor het huis bekostigd. De ouderdomsvoorziening, die een pensioen van 1200 per jaar inhield, waarvan 800 per jaar op naam van de zusters en 400 op naam van het bestuur, werd slechts voor 800 aan de zusters overgedragen, terwijl het bestuur de rest voor zich zelf hield. Ongelofelijk, een der zusters, die het „contact" tussen de „verjaagden" onderhoudt, wordt reeds meer dan drie jaar uit het schamele inkomen der anderen in het leven gehouden". „Eén geval verdient aparte ver melding, Een van de verwijderde zus ters had pas .haar wijkopleiding vol tooid. In verband met de bepaling dat bij het vertrek uit het huis bin nen drie jaar na deze voltooiing 2000 moet worden betaald, heeft deze zuster dit bedrag moeten beta len. Het bestuur heeft zich niet ge schaamd dit geld in ontvangst te ne men. We weten allen dat het met de sa lariëring der verpleegsters niet al te best gesteld is, maar wat hier in Rot terdam gebeurt, dat gaat alle perken te buiten. Daar moet een eind aan komen en wij moeten daaraan mee doen." ,7» Vijf zoete tij felle poëzie tonen weini: ZO ZAG ONZE TEKENAAR Hugh Jans de stoere vijf Tijgers ah behaagzieke poezen: Remco Campert, keurig op zijn achter pootjes; naast hem in een kring, spelend met een kluwen garen, Gerrit Kouwenaar en Jan Elburg, beiden met bril, Lucebert, ietwat afzijdig met. zijn baard, en in een zeer experimentele houding Bert Schierbeek, schrijver van Het Boek Ik. Vrijdag, des namiddags van 2 tot 3 uur bestaat gelegenheid tot koste loze inenting tegen diphterie of tegen diphterie en kinkhoest gecom bineerd voor niet sohoolgaande kin deren van 1 jaar en ouder in het gebouw van de GG en GD, Tuin- iaan 80. DE HARINGRIT „Nieuwe Stijl" zou men de Haringrit 1955 kun nen noemen, daar men dit evenement voor Vlaardingen én ge motoriseerde wereld met ingang van dit jaar op een geheel andere wijze gaat organiseren, Sedert het begin van Februari is er in Schiedam de Stichting Internationale Haringrit. In principe heeft men al een groot aantal verrassende plannen klaar: een Internationale rit met Dieppe en Ostende, de Franse en de Bel gische vissersplaats als pleisterplaatsen: nieuwe wijze van klasse mentsrijden, misschien een vier vissersstedenrit (IJmuiden, Katwijk, Scheveningen en Vlaardingen), 'n uitgebreide drukwerk-propaganda (we hebben de keurige ontwerpen al gezien). In de stichting hebben de volgende verenigingen zitting: De KNMV, de KNAC, de Vereniging van Reders, de Middenstandscentrale, de Kamer van Koophandel, de Vereniging Bevordering van Handel en Visserij, Vlaggetjesdag, ieder met één vertegenwoordiger en de MAC Vlaardingen met twee afge vaardigden. In onze editie van morgen komen we nader op de Haringrit terug. De titel van het boek is „Vijf 5 tigers" en de bedoeling is dus dat wij in speelse verwarring worden gebracht. Want er kan staan „Vijf Vijftigers" en er kan ook wel staan .Five tigers". Vandaar de bijgete kende haren, die hen overigens meer op aardige, wat eigenwijze poezen doen lijben dan op tijgers. Ongeveer in dezelfde tijd ver scheen van Simon Vinkenoog een boekwerk getiteld „Zolang te water". Ook in dit geval is de schrij ver op het omslag groot afgebeeld. Men ziet zijn romp en zijn gezicht. Hij draagt een overhemd en een das; zijn blonde haren vallen uiteenge waaid op zijn voorhoofd; er ligt een vreemde uitdrukking op zijn jonge gezicht en zijn handen houdt hü in een eigenaardig krampachtigs houding voor zich. Zonder twijfel geeft zijn pose aan, dat hem iets uitzonderlijks over komt of dat hij zelf van wezen uit zonderlijk is, maar wat deze gespan nen uitzonderlijkheid veroorzaakt, ii voor ons niet vast te stellen. Tegenover de titelpagina staat Vinkenoog nog eens afgebeeld. De foto bestaat hoofdzakelijk uit ach tergrond: de woeste reclameplaat van een Parijse opticien en voor dit leusachtige tafereel staat Vinken- ook heel nietig een meisje te om helzen. Tenminste, het meisje is ■weggedoken in zijn armen en hij zelf kijkt over en langs haar heen naar de verte. In de Inleiding van het boek „Vijf Vijftigers" schrijft Gerrit Kouwe naar over de kenmerken van de ex perimentele poëzie. Hij betoogt, dat het bij deze dichtkunst niet gaat «s esa nieuwe 'ycub.' ea TizsaUiv eex niet om een nieuwe ummMT of hoe men dat noemen wil, maar om een nieuwe poëzie, beter gezegd: een andere poëzie. Het slot van zijn inleiding luidt: ,Re experimentele poëzie doet zel den een beroep op de 'kennis1 van de lezer en beveelt niet het gebruik van handleidingen aan. Men neme haar zc/.ls zij is. Zij is haar eigen handleiding, haar eigen gebruiks aanwijzingMen kan het tenslotte alleen met haarzelf doen. En daar om verzoek ik u dit blaadje snel om te slaan en te beginnen aan het werk van de vijf Vijftigers zelf. Moge het voor u een aanleiding zijn er daarna ook op uitgebreider schaal van kennis te nemen." Van deze vjjf dichters die men niet hoeft te 'begrijpen', tnaar die men moet 'verstaan', ligt Remco Campert mil het meest. Hij is de enige, die niet rhetorisch is en zijn zachtaardige, enigszins weemoedige „poesie pariante" heeft ook dit keel grote bekoring. Het minst van allen kan ik Jan G. Elburg bewonderen. Deze dichter houdt zich ook in zijn werk bezig met politiek en sociaal gevoel en al drukt hij zich dan modernistisch uit, ik kan de door hem tot uiting ge brachte sentimenten niet anders dan oudbakken vinden. Wat denkt u van deze strofe: als ik een man voor een ander zie hunkeren slaaf te mogen zijn voetveeg te worden kan ik mijn hart wel van nijd op de straat smijten. Ik geloof overigens niet, dat Elburg rijn. hart op de straat kan smijten. Ook Gerrit Kouwenaar houdt zich zo nu en dan bezig met het in mo dernistische vorm meedelen van weinig oorspronkelijke gedachten over actuele zaken. Maar in een ge dicht als „Darf ich mltfahren?" krijgt hü daarbij de navrant-jour- nalistieke allure van Remco Cam pert en in een gedicht als „Ruimte" schijnt hij ook de journalistiek te vergeten. Bert Schiertieek en Lucebert, de eerste een dichterlijk prozaïst, de tweede een rhetorisch dichter, be sluiten het boek. Lucebert toont zich in de verzen, die hier van hem zijn bijeengebracht, niet op volle kracht, maar het gedicht „Droom" teek my indrukwekkend. Simon Vinkenoog vindt men in deze verzamelbundel niet, maar men kan proberen hem te leren kennen door zyn boek „Zolang te water. Een alibi". Vinkenoog is geboren in 1928 en ik geloof niet, dat hij er goed aan gedaan heeft nu reeds zyn auto biografie te schrijven. Men moet tenminste aannemen, dat dit gefor ceerde verhaal autobiografisch is, hoewel volgens een berichtje vooraf „elke overeenkomst ir.vt bestaande personen en gebeurtenissen uitge sloten" is. Wanneer Vinkenoog in staat was geweest om wat meer afstand te nemen van zijn onderwerp en niet zo doorzichtig was gaan coquetteren, had hij de op zich zelf met onbe langwekkende stof wellicht ook voor de lezer belangwekkend kunnen ma ken. Nu is zijn boek eigenlijk alleen maar aanstellerig. ALFRED KOSSMANN HET BESTUUR der „Stichting tot verbreiding van het Geestelijk Lied." heeft zich ir een brief tot de bur gemeesters en wethouders van alle Nederlandse gemeenten gewend met een oproep om de Nationale Feestdag 1955 zo stijlvol mogelijk te vieren. „Het bestuur," aldus de brief, „heeft zich in de dagen, waarin de Duitse tirannie het zwaarst drukte, beziggehouden met de vraag op wel ke wyze na de oorlog aan de jaar lijks te houden Nationale Gedenk dagen een passende wijding kon wor den gegeven. Het was voor ons duidelijk, dat het gevaar dichtbij kon liggen, dat bij ons volk, naarmate de oorlog verder in het verleden zou komen te liggen, de feestelijkheden de overhand zou den krijgen en vergeten zou worden door welke diepten van smart wij zijn heengegaan. Daarom scheen het ons toen goed toe een jaarlijkse traditie in het leven te roepen, waarbij zonder te letten op de gescheidenheid in het gewone kerkelijke leven de christenen in onze steden en dorpen van jaar tot jaar in eendracht en geestelijke ver bondenheid zouden samenkomen om de Almachtige te danken, dat Hij ons van de geweldheerschappij heeft bevrijd. Dat was ook het beste uur om met elkander voor Gods aange zicht onze doden te gedenken. Reeds in de zomer 1944 werd een programma opgesteld voor een dank dienst ln de kerken en op de mark ten van steden en dorpen ter her denking van Nederlands bevrijding uit de Duitse tirannie. In latere ja ren is het programma verkort en eerst rouwdienst, daarna herden kingsuur genoemd. In 1945 schreven wij in een cir culaire: „Het bestuur Is de overtuiging toegedaan, dat ieder, die dankbaar is voor het wonder onzer bevrij ding, zal verstaan, dat de Nationa le Gedenkdagen in ons Vaderland niet mogen ontaarden in opper vlakkige feestvreugde. Daarvoor heeft het Nederlandsche volk te veel geleden en lijdt het nóg te veel." Terecht heeft het Nationaal Co mité Viering Bevrijdingsdag 5 Mei 1955" erop gewezen, dat het leed in de bezettingsjaren en de strijd om onze vrijheid in ons volk het gevoel van saamhorigheid heoben versterkt en dat de viering van onze bevrijding daarom ook een „gemeenschapsfeest" moet s^jn. Maar wij kunnen als christenen onze vreugue om de herwonnen vrij heid op de 5de Mei eerst recht uiten, wanneer wij te voren in gebed zijn samengekomen om te danken en te gedenken. In verband met de noodzakelijke voorbereiding komt het san het Stichtingsbestuur gewenst voor aan de burgemeesters te verzoeken zo spoedig als maar enigszins mogelijk Is, predikanten, hoofden van scholen, besturen van zangkoren, Oranjever enigingen, enz. van een en ander op de hoogte te stellen. Het programma voor het Herden kingsuur van dit jaar Is bij de uit gever Jongbloed te Leeuwarden ver krijgbaar. Het algemeen bestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Natuurhisto rische Vereniging heeft zich tot de raad van ministers gewend met een schrijven, waarin het mededeelt met onsteltenis kennis te hebben geno men van persberichten, die gewagen van een interdepartementaal overleg S6' mogelijkheid op een aantal Waddeneilanden oefenterreinen voor tanks en vliegtuigen in gebruik ta nemen.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1