Eigen stijl is voornaam schilderen Studievrienden klodderen met animo en ijver lm Oorzaak nu bekend Denk aan de kleuren en denk aan de ruimte „Vlaardingen- Oost' heeft een ondernemingsraad Realiteitszin is nodig Diefstal na drinken van te veel borrels Ir. Mesu pleit voor sluizen i n Waterweg Brand op tanker vol ruwe aardolie zeer snel bedwongen Laatste deel Botlekbrug is geplaatst Uit het dagboek van de politie Uit de AJC Rotterdams bedrijf naar Ylaardingen Ais u het geluk hebt een flatje in te richten 'Ifrda&feuA, Vierspelenkamp G(>IM)Ekïf(ï(ijd f 1000,- terecht Ouderavond W illielniinaschool Burgerlijke Stand Visafslag Rotterdam het VRIJE VOLK DONDERDAG 3 MAART 1955 rELKOM KLODDERAARS!"luidt het bordje, dat recht tegenover het trapgat hangt. We zijn geko- 3 3 men op de zolder van „Arcade", die dienst doet als werkplaats voor de teken- en schilderclub „de Studievrienden" Be wanden hangen vol met portretten, schilderstukjes en houts kooltekeningen, allemaal eigen werk. fill (Van een onzer verslag geefsters) WAT kun je doen met een spikslinternieuwe driekamer woning? De firma H. H. de Klerk en Zonen heeft toestem ming gekregen om dat nu eens te laten zien in de bijna gereed zijnde torenflat .Utrecht" in Overschie. Volop licht en lucht Eén (dure) fout! Bij de N.V. Havenbedrijf „Vlaardingen-Oost" vond Woensdag middag de installatie plaats van de Ondernemingsraad, de eerste in het metaalbedrijf in de omgeving van Rotterdam. Kennelijk bedoeld als een. verwijzing naar het conflict-Hensen stelde de heer J. L. Jonker, directeur van „Vlaar ding en-Oost" in zijn installatierede voorop, dat in beginsel een ondernemer geen strafbaar feit pleegt, indien hij niet tot instelling van een ondernemingsraad overgaat. De Wet op de Ondernemingsraden kent immers geen sancties, aldus de heer Jonker. Deze zijn weggelaten, omdat de wetgever de bereidwilligheid van de betrokken bedrijfsgenoten vooropstelt. W erkzaamheden Leren zwemmen Zoet water Ouderdomsvoorziening De 100.000 Bejaardenwoningen PAGINA S Advertentie l.M. Uit het onderroek In de verbrande resten van de firma De Waard aan de Buitenhaventres te Schiedam Is komen vast te staan, dat de brand is veroorzaakt door een lek in de schoorsteen van Mulders garage te gen de zoldering aan. Omtrent een eventuele herbouw en omtrent het bewaard blijven van de twee overgebleven panden In het blok, is verder nog niets bekend. Tijdens de blussingswerkzaamheden aan de brand, die Dinsdag woedde, dacht de heer De Waard er plotse ling aan, dat hü ergens een envelop- met 1000 In contanten had laten liggen. Later heeft de politie deze, drijvende in het bluswater en het geld ongeschonden, teruggevonden. HALF NAT PAK Bjj het schotsjelopen op de vyver nabij het rioolgemaal Marconistraat, is de 7-jarige Louis V. uit de Goe- reesestraat in het water gevallen. Tot zijn middel stond hij erin. Een agent bracht hem thuis. FIETS WEG De 14-jarige knaap C, C. C. zette zijn fiets in ae Halleystraat neer en heeft hem niet meer gezien. NOG MEER BONNEN BU een hernieuwde provinciale ver- keerscontróle vielen in Schiedam en Kethel 129 processen-verbaal, groten deels als gevolg van niet brandende achterlichtjes. DE ACTIE voor Zon en Vrijheid, die de AJC tweemaal per jaar houdt, zou dezer dagen door de Zwaluwen, de Trekvogels en de Rode Wachten aangepakt worden. Men heeft nu echter besloten deze stop te zetten voor een momenteel urgentere: die voor het Troelstra-oord. Degenen in Schiedam, die dus een zakje ontvangen voor Zon en Vrijheid wordt nu bericht, dat het niet wordt opgehaald. Zij gelieven wel hun por- temonn.'i'e klaar te houden voor het andere evenzeer sympathieke doel. Dinsdag is in de Koningin Wilhel- minaschool aan de Zalmstraat de eerste ouderavond van dit jaar ge houden. Het hoofd der school, de heer S. Kuiper heette de ouders wel kom en sprak zijn voldoening uit over de grote opkomst. Hij verheugde er zich over. dat de verhouding tussen onderwijzers en ouders zo prettig is. Vervolgens kreeg de heer Van Dam met zijn zangklas gelegenheid enkele liedjes ten gehore te brengen. Een kaboutersprookje werd onder leiding van de heer Engelberts opgevoerd. Na de pauze was er een tombola. GEBOREN: Gerarda J M, d v J B van Oort eik-G Nettenbreijer; An- toon, z v J van Pelt en G Glasius: Jan H Th. z vA Meijer en L J Busio; Benjamin J J, z v J v d Voort en LL Kinwei; Franciscus J, z v W Post en J C v d Broek: Hen- drikus M, z v D Kooij en M C Ver heul. OVERLEDEN: P Sanstra, 76 jr; 0 J v d Berg, vr v J M Munster, 75 jr. 275 9 75 30.55 200 12 43 16.66 30 21 5 1.428. 20 34 3 0.465 punten 10 A. v. Buuren 123 17 25 7.23 150 24 19 6.25 30 28 5 1.071 20 40 5 0.500 punten 8 OP tafeltjes en banken staan aller lei soorten potten, vazen, beeldjes en flessen. Zelfs enkele imposante, op gezette vogels ontbreken niet. Daar zitten ze, achter de schilders ezel met het palet in de ene hand en het penseel in de andere, mannen en vrouwen, die op de dag in een winkel staan, op een kantoor zitten of in de fabriek werken. HET is Woensdagavond, de tijd dat de eerste groep van de club de ate lierruimte tot haar beschikking heeft. De tweede groep werkt *s Zaterdags middags op deze zolder. Er is ook een man met een artistiek baardje, dia van de ene „klodderaar" naar de an dere loopt en hun aanwijzingen geeft. Dit is de geestelijke leider van de ver eniging, de kunstschilder J de Raat uit Kethel. Het devies van deze club is: oefenen, iemand, die pas lid is, zo spoedig mo gelijk een aardig landschapje kan maken. Het accent ligt op de studie. Het devies van deze club is. oefenen, oefenen en nog eens oefenen! Ze be ginnen met tekenen en als ze dat ge noeg onder de knie hebben, komt schilderen aan de beurt. Het is een scholing, die een zelfde doel nastreeft als een acade mie, al is er meer vrijheid van wer ken. De heer De Raat laat een ieder zo veel mogelijk zijn eigen stijl ontwik kelen en stimuleert het leggen van eigen persoonlijkheid in het werk. De kunstschilder is best tevreden over de Êrestaties van zijn pupillen. Ze wer en met animo en zijn volhardend, 's Zomers trekken de Studievrien den naar buiten, zoeken een mooi plekje op in de omgeving van Overschie of Kethel en proberen dan een leuk landschapje op het doek te brengen. Zodra er genoeg belangstelling be staat, plakt men er een speciale por tretteken-avond aan vast. Op Vrijdag 11 Maart komt in het atelier de heer P. A. Pelle een lezing houden over Rembrandt en Mignet. In het najaar van dit jaar houden de Studievrienden een expositie in hun atellerruimte. Van Muys en De Winters Aanne mingsbedrijf N.V. te Rotterdam komt naar Vlaardihgen. Het bedrijf zal zich hier in een Industriehal vestigen. Van Muys en De Winters Bouw- en Aannemingsbedrijf heeft na de .oorlog zeer veei in Vlaardingen gewerkt. Thans is de directie van plan, zich in Vlaardingen te vestigen en burge meester en wethouders stellen de ge meenteraad voor een industriehal aan de firma tc verkopen. Deze hal is de westelyke van de twee hallen die op het ogenblik langs de Industrie weg tn aanbouw zijn. Ze zijn ontwor pen door het architectenbureau Herm. P. C. Haan te Rotterdam en de hal zal tegen de totale kostprijs aan het bouwbedrijf verkocht worden. De grond, waarop de hal gebouwd is, zal in erfpacht aan de firma wor den uitgegeven terwijl deze ook .optie krijgt op een perceel grond, groot 1500 m3, dat onmiddellijk- ten westen van de haï gelegen is^_ Heden werden aan de Visafslag alhier van iJmuiden, Scheveningen en elders 450 kisten verse zeevis aan gevoerd. De prijzen waren: schol midd. 42; schol klein 31—34; schel vis midd. 35—38; schelvis kl, 30—32; kabeljauw gr. 25—35: kabeljauw midd. 2230; kabeljauw klein 18— 21; kcolvis 13—16; wijting 26—27; kuit 0,30—0,70. Al ziet men. de foto maar. in grijs en zwart, met enige fantasie begrijpt men, dat in deze ect-zitkamer twee factoren van het grootste belang zijn: de kleurcombinatie, de plaatsing van de meubelen. Uit deze modelkamer blijkt nog eens, dat juist in zo'n toch niet zeer grote kamer, waarin het hele gezins leven plaats moet hebben, de ruimte voor vr(j bewegen bijna even belang rijk is als de meubels zelf. Bij het raam is de zithoek, een „hoek", die een groot deel van de kamer vult. Tegen de zijwand, maar uitstekend verlicht zowel door raam als openslaande deuren naar de loggia ,(het „ingebouwde" balkon) staat de eettafel. .Het is hier beslist een betere plaats" dan de traditionele, midden in de kamer. Gordijnen en stoelbekleding heb ben een streepdessin, de eetstoelen zijn zwart met een bescheiden figuur, het hout is blonk, de eenvoudige lamp van metaal, dat het in zo'n omge ving werkelijk beter doet dan kap pen en kronen. In de grootste van de twee slaap kamers heeft men zwaar-linnen rode gordijnen met een simpele streep op gehangen, in de kleinere slaapkamer koos men gordijntjes met een figuur- motief, waarin geel de hoofdkleur is, by een bedovertrek van blauw. In de keuken hing men by na witte gordij nen met een geel-met-blauwe ruit. De huizen zelf zien er aantrek kelijk uit; ze zijn practlsch ook, met voldoende kasten, met een douche- en wascel en een op de loggia inge bouwd kolenhok, dat men, eerbiedig, liever kolenhuisje zou noemen. Aan voor- en achterzijde kan men, ook drie- of vierhoog, „het huis uit lo pen"; balkon en loggia halen licht en lucht als het ware naar binnen. De woninginrichters maakten vol gens ons één fout by het inrichten van deze aantrekkelijke flats voor de gewone man: zy maakten er letter lijk „modelkamers" In, vol mooie meubels en mooie kleuren en dat alles kostte bij elkaar zeven- tot achtduizend gulden. We hadden graag ook nog een woning gezien met een minder geldslurpende in richting: zeker mogeiyk en zeker niet noodzakelijk minder gezellig. De flat trekt vee! belangstelling, en niet alleen van toekomstige be woners. Monopole, 2, doods. Passage. Zie bioscopen. DAGELIJKS 7 en 9 uur: Pas des onder Rotterdamse Een „model"-huiskamer in de flat Utrechtin Overschie. Mensen met „plannen" laten zich voorlichten over kleuren, houtsoorten en prijzen. „Het is de laatste tijd in Rotter dam een veelvuldig voorkomend ver schijnsel, dat jongens die te veel ge dronken hebben, na het verlaten van het café gaan stelen. Dit kunnen wij niet telereren. Al zijn ze dan geen beroepsinbrekers, toch zullen deze knapen streng gestraft worden." Aldus sprak de officier van Justitie, mr. Van der Meulen, in zyn requisi toir tegen de 24-jarige havenarbeider M. N. uit Rotterdam, Streng was de eis van de officier inderdaad: Zeven maanden met aftrek! Verdachte N. had in de nacht van 7 op 8 Januari, samen met de 23-ja- rige havenarbeider J. O., aan de Schiedamseweg de etalageruit van een kapperszaak verbryzeld. Zij sta len enkele flessen eau de cologne en haarwater, maar werden na enig recherchewerk snei gepakt. De officier die drankmisbruik de oorzaak van al deze narigheid noemde eiste tegen de havenarbeider O., die in tegenstelling tot de andere ver dachte. nog niet eerder was veroor deeld. vijf maanden met aftrek. De verdedigers vroegen of de recht bank een voorwaardebjke straf in overweging zou kunnen nemen. Uitspraak over veertien dagen. TENTOONSTELLINGEN Stedeiyk Museum, open van 2 tot 5 uur, Schilderyen en gouaches van Jaap Nanninga. APOTHEEK Fa. Gouka en Co., Groenelaan 127, tel. 68035. Café Fleinzicht, Vierspelenkamp van de Biljartbond, distr. Schiedam.' DONDERDAG Lutherse kerk, 8 uur: Prop. avond Ned. Chr. Blindenbond Huishoudschool, Lezing commissie Huish.- en gezinsvoorlichting gaat niet door. Lange Nieuwstraat 183. 8 uur: Va- ra-TV-club. Passage-theater, 8 uur: Concert R.Ph,0. VRIJDAG Café Pleinzicht, zie Donderdag. Marijke, 7.30 uur: GSS, contact avond. Irene, 8 uur: CFA, filmvertoning. Rotterdam, Donderdag ARENA: Magnificent Obsession. 2, 4.30. 7 en 8.30 uur (14 jr). CAPITOL: Captain Kidd and the slave girl, 2, 7 en 9.15 uur (18 Jr) CENTRAAL: Onteerde melsies. 2, 7 en D.15 uur (18 Jr). CINEAC: Journaal van 9 tot 5.15 uur. Ret wonderlijke leven vsn Willem Parel, 5.30. 7.45 en 10 uur (a.L). COLOSSEUM: White Christmas. 2. 7 en 9.15 uur (a.l.). HARMONIE: Het loon van de angst. 2. 7 en 9.15 uur (18 Jr). LUMIÊRE: Miss Badle Thompson. 2.15. 7 en 0.30 uur (18 Jr). LUTUSCA: De woestijn leeft. 2.13, 7 en 9.15 uur (a.l.). PRINSES: Satan's Paradlse.2, 7 en 9.30 uur (14 Jr). i PASSAGE: De Zigeunerbaron. 2 en 8 uur (a.l.). REX: De nachtrulters van de Wolven- Kreek, 2. 7 en 9.15 uur (14 Jr). VICTORIA: Ontvoerd uit de n&rein, 2. 7 en 9.15 uur (14 Jr). 't VENSTER: Berlijn.... Oostzönel 2. 7 en 9.15 uur (18 Jr). (Van een onzer verslaggevers) OR met grote realiteitszin zal moe ten werken. Reeds in de afgedankte fabrlekskem was het overleg goed en dit zal zeker zo op breder vlak in de OR moeten blijven. Namens de confessionele vakbon den spraken de heren P. J. Scheffers, (die deze installatie een historisch ogenblik noemde) en J. J. van der Linden (de OR zal het werk der vak organisaties kunnen verlichten). De eerste werkzaamheden der OR zullen bestaan in de vaststelling van het definitieve reglement, de verkie zing van een secretaris, de benoeming van enkele commissies voor bepaalde vraagstukken en/of bepaalde afde lingen in het bedrüf. In de OR, die uit vyftien gekozen leden bestaat, zijn alle afdelingen van het bedrijf vertegenwoordigd en de verkiezing ervan vond plaats op grondslag van de evenredige verte genwoordiging. als gevolg van het verbreken der samenwerking tussen de drie vakcentrales. Spreker waarschuwde voor te grote verwachtingen, nu er een onderne mingsraad in zijn bedryf komt. Men zal de terreinen voor ieders verant woordelijkheid moeten afbakenen. De OR zal zich in de, eerste plaats, zo meende spreker, moeten bezighouden met de sociale verhoudingen in het bedrijf. De OR zal ook moeten weten welke belangrijke beslissingen er wor den genomen, alvorens deze worden uitgevoerd. Het beslissingsrecht be rust echter by de ondernemer. In de OR zullen rechten en plich ten besproken moeten worden, want zo alleen kan er in goede harmonie worden samengewerkt. De heer Jonker sprak de hoop en verwachting uit, dat deze jonge plant in het bedrijf alle groeikansen zal krijgen. Namens de gekozen ondernemings raad sprak de heer M. Stolk, die zich zelf voelde, alsof men het zwemmen gaat leren. In goed samenspel tussen partijen zal als gemeenschappelijk doel voor ogen moeten staan: de be hartiging van do belangen van de werknemers en van het bedrijf. De OR zal daarbij ook voorlichting aan het personeel moeten geven, opdat er een juist begrip voor rijn werk ontstaat. De districtsbestuurder van de ANMB, de heer B. v. d. Berg, sprak namens zyn collega, de heer G. G; Maters en namens de CBT. Hij hoop te, dat het door „Vlaardingen-Oost" gegeven voorbeeld spoedig door vele andere ondernemingen zou worden gevolgd. Hij legde er de nadruk op, dat de Voor leden van de vereniging „De Amsterdamse Haven" heeft dr. ir. F. P. Mesu, lid van de Delta-commissie en oud-directeur van de Cultuurtechnische Dienst, een pleidooi gehouden voor de afsluiting van de Nieuwe Waterweg door sluizen. Hij noemde het'noodzakelijk, dat er een stormstuw zal komen, opdat ook Zuid-Holland achter twee waterke ringen zou liggen. Een dergelijke stuw zou de dykverhogingen langs de Waterweg en in Rotterdam overbo dig maken en dat scheelt 500 millloen guiden. Maar nog zouden alle nade len van een open Waterweg niet zyn weggenomen. Dr. ir. Mesu noemde alle nadelen: de toenemende aanslibbing in de ha vens en de voortgaande verzilting van de bodem. Verder zou het niet moge- lyk zijn meer havens te graven en ook een waterweg naar Dordrecht zou er niet kunnen komen, daar deze waterbassins de verzilting zouden doen toenemen. Als de Waterweg zoet zou zijn, zou men tot in het oneindige nieuwe havens kunnen graven tussen de Wa terweg cn de Brlelsehe Maas en in open verbinding met elkaar. De Wa terweg kan alleen roet worden door afsluiting met sluizen. Alle schepen (ruim 29.000 per jaar) zouden moeten schutten, evenals b(j het Noordzec- kanaal. Voor de Waterweg zou ten minste een verdubbeling van het aantal slui zen van IJmuiden (drie) nodig zyn om zeker te zijn, dat een op- of af varend schip niet behoeft te wachten en steeds een open sluis tot zijn be schikking heeft. Behalve scheepvaartsluizen zal in de Waterweg ook een ruime spui- sluis moeten worden gebouwd vopr het openhouden van de buitengeul ïn voor het terugdringen van het door de schuttingen op de Waterweg bin nengedrongen zout. Dr. ir. Mesu somde vervolgens een nog groter aantal voordelen op voor de afsluiting van de Westerscheide: mindere kosten voor dijkversterking van 500 millloen gulden; besparing op het kanaal Terneuzen-Gent 50 millloen; het vervallen van de veer diensten; lagere inpolderingskosten en opheffing van de verzilting. DINSDAG J. v. Duyl N. v. d. Plas 59 9 16 6.55 72 12 15 6.00 18 21 7 1.333 18 34 3 0.418 punten 0 L. v. d. 2!ee 200 17 43 11.76 124 24 19 5.16 28 28 4 1.000 16 40 5 4.400 punten 2 WOENSDAG L v. Zoelen W. Barvoets 174 20 49 8.70 78 17 18 4.58 30 30 4 1.000 17 54 2 0314 P. Eikenbroek 150 29 23 5.17 103 27 27 3.81 20 18 3 1.111 20 35 7 0.571 punten 2 150 20 68 12.50 175 17 52 10.29 28 30 5 0233 20 54 2 0.370 A. Scheffers 200 29 21 6.89 150 17 20 5.55 50 18 10 1.666 11 35 1 0314 punten 8 Programma voor Vrijdagavond:' E Hekman—P. Eikenbroek; L. v, d. Zee H. de Jonge. (Van een onzer verslaggevers) DE VONDELINGENPLAAT kroop gistermiddag omstreeks kwart over vier door het oog van de naald. Een begin van brand in de machinekamer van de Noorse tanker „Solheim" (7900 ton), geladen met ruim 10.000 ton uiterst brandbare ruwe aardolie, kon nog net in de kiem worden gesmoord. Anders had het er voor de omgeving bijzonder lelijk uitgezien. Nu bedroeg de schade aan houtwerk, pakkingen, stoompijpen enz. ongeveer 10.000, Het ss. „Solheim" lag by de N.V. Nieuwe Matex aan de Propaanweg aan de steiger gemeerd. Men was bezig het schip, dat 12.000 ton ruwe aardolie naar Rotterdam bracht, te lossen. Enige duizenden, tonnen olie waren reeds - in de tanks aan de wal gepompt. Om vier uur werden de donkey ketels in de machinekamer op het achterdek aangemaakt. Even later ontstond de brand, die even fel op laaide in de uiterst brandbare om geving. Men had het geluk, dat de windrichting gunstig was en dat de brand zich niet snel kon uitbreiden. Men overwoog dadeiyk om de tanker cp stroom te brengen, maar tot die maatregel behoefde men niet over te gaan. Het personeel van de Matex begon met een straal op de fabrieks- 'eiding met, het blussingswerk. Schuim werd op de vlammen gespo- *en. Een nevels'raai van een gereed- .chnpswaren vers de Rotterdamse brandweer, die met veel materieel naar de Propaanweg uitrukte, was voldoende om dit werk te voltooien. Nog enige uren hield men wacht by de tanker. By de Nieuwe Matex slaakte men een zucht van verlichting. „Wy heb ben geluk gehad," zei men ons van morgen. „Het is voor honderd pro cent meegevallen." De brandweer stuurde de gereed schapswagens 1 en 3, de autospuiten 6 en 9 en de blusboot Havendienst 6 naar de Nieuwe Matex. Hoofdman mr. W. Noordijk was op het terrein aanwezig. Het bericht vair deze brand kwam Juist op het moment, dat de brand weerdemonstratie op de St.-Jacobs- plaats, gehouden ter gelegenheid van de vergadering van brandweercom mandanten in Rotterdam, zou be ginnen. Er ontstond even een snel heen en weer geloop'van brandweer mensen, daarna begon de demon stratie op normale wijze. Gistermorgen was het mogelijk over de nieuwe brug bij Hoogvliet de Oude Maas te passeren. De hefbrug, het laatste brugdeel dat m deze lange brug ingevaren moest worden, is Woensdag aangebracht. Gistermiddag waren de werkzaamheden zo ver gevorderd dat deze constructie van 850 ton tussen de beide heftorens naar boven gehesen kon worden. Een van de laatste phases in het machtige werk van het slaan van een nieuwe verbinding tussen Rotterdam en het Botlek industrieterrein was daarmee achter de rug. Verwacht wordt dat deze Botlekbrug in Mei of Juni officieel geopend kan worden. Om halfvier voeren de sleepboten by Penn en Bauduin -in Dordrecht weg, met het brugdeel aan de kabels. De hefbrug was op twee elevatorbak- ken geplaatst. Het transport arriveer de om halftien bij de Botlekbrug en een kwattier later reeds was het brugdeel, dat zestig meter lang en 22 meter breed is, ingevaren. Daarna begon het minutieuze kar wei om de kolos van staal precies op de juiste plaats te krijgen. By hoog water was men gearriveerd en by het plaatsen van de hefbrug maakte men gebruik van de eb. Langzaam zakte dc kolos tot het niveau van het wegdek op de reeds aangelegde brug- öelen. De bakken waarop de hefbrug rüstte werden bovendien volgepompt en met lieren aan weerszijden hield men het dalen in zijn macht. Vijf en zeventig man waren uur na uur druk bezig boven tn de hef- toren, op het brugdek, bij de lieren en in wankel evenwicht op de over spanningen. RÜkswaterstaat gunde hun 12 uur. Van zeven uur 's morgens tot zeven uur 's avonds. In die tUd moest de laatste overspanning worden aange bracht, moesten de overgangen ge controleerd worden, de ballastge- wichten overgebracht worden op de 48 oersterke staalkabels en moest de hefbrug omhooggehesen worden om vrij baan te maken voor de schepen. Het lukte allemaal voortreffelijk. Wanneer de vorst dat toelaat begint men nu aan de afbouw van de nieuwe brug. Daarmee gaan nog enkele maanden heen. Maar eind Mei, begin Juni kan men verwachten te voet, per fiets.' per auto of per trein de brug te kunnen nasseren. Nu binnenkort de „ouderdomsver zorging" definitief geregeld wordt en ook de gemeenteklassen vervallen zou het dan niet mogelijk zijn om ook de uitstapjes definitief te rege len? Nu wordt in de grote plaatsen gelegenheid gegeven diergaarde, bioscoop, circus enz. te bezoeken, ter- wyi op de dorpen volstaan wordt met een reisje per particuliere, klei ne auto op vastgestelde datum, naar een plaats waar velen al eens ge weest zyn. Wanneer men aan alle ouden van dagen een kaart, goed voor een aan tal kilometers, zou verstrekken, zou den zy op een dag die zij zelf kun nen bepalen eens naar hun kinderen kunnen gpan of anderen óók eens naar de diergaarde. Het zou voor velen erg gelukkig zyn zich niet zo „hulpbehoevend" te moeten voelen. H. van B., Barendrecht. In serie A van de Staatsloterij is de 100.000 gevallen op een lot, dat geheel eigendom was van een Am sterdammer. Wü spelen geregeld mee en nemen steeds drie twlntigjes, hetgeen met veel moeite lukt en soms ook niet lukt. De laatste keer konden wy maar één twintigje krij gen, omdat er meer agenten by zou den zyn gekomen en er dus per agent minder loten beschikbaar zouden zijn. Is dat dan in Amsterdam niet het geval? Of is hier sprake van onge lijke behandeling? A. van Breukelen, R'dam Tanks op Wadden Grote droefheid overviel mij, toen ik las, dat er tankoefeningen op de Waddeneilanden zullen worden ge houden, Moeten de majesteuze Wad den militair terrein werden? Duizen den zoeken er ontspanning in de stilte Moge deze rust niet verstoord wor den door schietoefeningen. Laten al len die met my instemmen 'n kaar tje met naam en adres naar myn adres verzenden, opdat wy een ver zoekschrift kunnen zenden om van het plan „Wadden-oefenterrein" af te zien. mevr. 'A. G. van Dieyen-v Gemerde Welhoekschedyk 128, Poortugaal Z.H. Verleden jaar stond in Het Vrije Volk een artikel over woningenvoor bejaarden en alleenstaande vrouwen op leeftyd. Na grondig onderzoek was gebleken, dat tweederde van de bejaarden de voorkeur gaf aan een kleine woning met vrijheid van leven en bewegen, boven het verbiyf in een Inrichting. Ik heb als weduwe op leeftyd zulk een plan toegejuicht en dacht, dat het spoedig in behande ling zou komen. Tot nu toe Is er niets meer over vermeld. Is het plan dan nu van de baan? Zou er niet eens aan gewerkt kunnen worden, want het is broodnodig. Waarom zouden kleine woninkjes niet. tussen andere woningen kunnen staan. Al zijn wy oud, wy zyn nog geen fcnie- zers. Wed. J. A. P., R'dam (In ons artikel was niet sprake van een plan, doch van. een onder zoek. Plannen zijn nog niet ge maakt, Wel heeft in de laatste ver gadering van de gemeenteraad mevrouw Dekhuyzen opnieuw de aandacht van B. en W. voor be- jaardenwonlnngen gevraagd. De wethouder heeft toen geantwoord deze gedachte te steunen. Het is dus niet onwaarschijnlijk, dat in de toekomst meer aandacht aan wo ningen voor ouden van dagen be steed zal worden.) In Dit zwarte goud van Toon Kortooms trouwt de eenvoudige boe renzoon Jacob met het „rljkelulsmeis. je" Tosca. Natuurlijk gaat dat niet zo maar. Schoonpapa heeft aanvan kelijk de neiging zn neus op te halen, elke keer als hij met de boerenzoon °f een der zijnen geconfronteerd wordt. Het zoetsappige verhaaltje speelt in katholieke kringen in het Peelgêbied, waar het veen ontgonnen wordt. Uitg. De Lanteem, Utrecht.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1