Zweeds politie grijpt spionnen FORMOSA Melkprijs tijdelijk één cent extra verlaagd in W est-Nederland? Th. Plivier overleden oven ales uit... mmrrh[iT™% j imnnmMi Vnij/ifii Een snelle carriere bij de tegen elk bestand Atoomproef uitgesteld Coen v. d. Lende 50 jaar bondslid Grieks schip bij Italië gezonken Wrak Willem V wordt geborgen JONGEMANNEN OPLEIDINGSSCHOOL Elisabeth van België op Pools muziekfeest %000e schip op de Nieuwe Waterweg Koning van Nepal overleden „Kirsten" gestrand VAST WERK MATROZEN REQUEST FIX" zegt de piloot ....EN STALEN OGEN VINDEN ZIJN POSITIE! Jfeprr* „Comedia" herrijst met gewijzigde opzet Te koop aangeboden Personeel gevraagd Lessen en Ciubs SHELL NEDERLAND N.V. a. Ervaren Chauffeurs h. Reserve Chauffeurs/ Bijrijders Zomers iets meer a. Voiw. metaalbewerkers b. Aank. metaalbewerkers SHELL NCDERLAND N.V. Hebt U.de mtllioenen- A K Kl J al'besteld? Studeren voor later ---COUPON (Van onze correspondent In Zweden) NA MAANDENLANG SPEUREN is de Zweedse staatpolitie plotseling begonnen met het oprollen van een uitgebreid spionnagenet, dat, over het gehele land verspreid, in Stockholm zowel als in Gothen burg en aan de westkust, centrales zou hebben. Sinds Donderdag zijn reeds op vier plaatsen vijf Zweden en vijf buitenlanders gearresteerd, onder wie twee vrouwen, die van militaire spionnage voor rekening van twee Oosteuropese satellietstaten worden verdacht. Van officihle zijde weigert men verdere mededelingen te doen, maar daar zich onder de gearresteerden drie Tsjechen en één Roemeen be vinden, neemt men aan. dat Tsje- choslowakije en Roemenië zijn be trokken bij deze zaak, die hier grote sensatie heeft verwekt. Twee arrestaties werden verricht In de Nöbel-fabrieken voor explo sieve stoffen en in de wapenfabriek van Bofors in Midden-Zweden. Bo- fors krijgt uit de hele wereld bestel lingen en heeft tijdens de tweede wereldoorlog door een bepaald soort 40 mm afweergeschut grote bekend heid gekregen. Deze aanhoudingen geschiedden, nadat agenten van de geheime po litie, als arbeiders vermomd, in deze fabrieken hadden gewerkt. De spionnen zouden niet zo zeer bepaalde fabrieksgeheimen hebben willen ontdekken maar de totale ca paciteit van Bofors en de omvang der bestellingen van de verschillende landen. In Stockholm zou het de spionnen te doen zyn geweest om militaire geheimen, betreffende de archipel van eilanden, die voor de Zweeds? hoofdstad is gelegen. Hun illegale werkzaamheid in Go- tenburg zou verband houden met een tweetal jagers, die daar voor de Zweedse marine worden gebouwd en die met. raketwapens en geheime af weermiddelen tégen.atoombommen worden uitgerust. Men neemt aan, dat hier van zgn, „idealisten" sprake is. die voor hun werk niets, of zeer weinig betaald krijgen. Verwacht wordt, dat in de loop van deze week meer arrestaties zullen volgen, Reeds eerder, namelijk in 1951 en 1952, heeft de Zweedse veiligheids politie spionnen ontmaskerd. Toen was er van twee cellen sprake, die onder leiding van de beruchte spion nen Anderson en Enbom voor reke ning van de Sowjet-Unie werkten. Coen van der Lende herdenkt deze week de dag, dat hij vijftig jaar ge leden lid werd van de Timmerüeden- 'joncf, de organisatie, die later opging in de Algemene Nederlandse Bouw- arbeidersbond. In verband hiermee zal het NVV hem aanstaande Dinsdagavond in Amstelveen huldigen op de jubila- rissenavond, waar naast Van der Lende nog een aantal leden, van het NW gehuldigd zal worden, namelijk die 40 en 25 jaar lid zijn, C. van Wingerden, tweede voorzitter van het NVV, zal de jubilarissen toespre ken. Het parlement van nationalistisch China heeft zich Zaterdag uitgespro ken tegen elk voorstel om een wapen stilstand in de Straat van Formosa te bespreken. De tekst van deze reso lutie is doorgeseind aan de Verenigde Naties. In Washington is Zondag gemeld, dat nationalistisch China een extra hulp van 48 milüoen dollar van Amerika zal ontvangen voor de ver dediging van Formosa. In totaal hebt»n de nationalisten sedert 1 Juli 138 milüoen dollar van de Verenigde Staten ontvaqgen, behalve de hulp in wapens en materieel. Het nieuwe bedrag is bestemd voor de aankoop van graan, katoen en brandstoffen voor het nationalistische leger. Op het eiland Quemoy zijn intussen duizenden nationalistische soldaten bezig versterkingen aan te leggen. Hun commandant is van mening, dat een communistische aanval elk ogen blik kan beginnen. Het garnizoen op Quemoy wordt geschat op 50.000 man. Het aantal inwoners van het eiland bedraagt 42.000. In de tegenoverliggende kustpro vincie Foekien zouden 250.000 man Chinese troepen gereed liggen voor de aanval op Quemoy en Matsoe. De Amerikaanse bevelhebber Pride, commandant van de Zevende Vloot, en de nationalistische autoriteiten zouden volgens zegslieden op For mosa een plan hebben uitgewerkt om de aanvallers het hoofd te bieden. Het Londense Zondagsblad „Obser ver" bericht, dat volgens welinge lichte kringen in "Washington Peking een aantal atoombommen van Rus land heeft gekregen, alsmede de middelen, om van deze bommen ge bruik te maken. (Van onze kunstredactie) Onder leiding van John Gohau en Guus Hermus is een nieuw gezel schap opgerlc! t, dat de naam van „Comedia" zal dragen. Aangezien dit gezelschap geen subsidie heeft (over het feit of het dit zou krijgen en of men daar veel moeite voor zou doen liet men zich slechts vaag uit) zal „Comedia" niet onmiddellijk het ■werk van het oude gezelschap dat zoals men weet onder leiding stond van Cor Hermus kunnen voort zetten. Men begint met blijspelen, die echter een zeker niveau zullen hebben. Het gezelschap bestaat voorlopig uit de twee leiders, Magda Janssens, Lucas Wensing. die ook de décor» zal maken, Marion Gobau, Annie van den Vorstenbosch, Bep Dekker en Robert Sobels. Met andere actri ces en acteurs is men nog Ui onder handeling. Behalve door een zeker verlangen naar vrijheid zijn de oprichter» voornamelijk gedreven door de om standigheid, dat de belangrijke ge zelschappen het voornemen koesteren minder in de „provincie" te gaan spelen. Hierdoor komen belangrijk» plaatsen niet meer in aanmerking voor bezoek van deze gezelschappen, o.a. Coevorden, Den Helder, Bergen op Zoom, Meppel, enz. De leiders van „Comedia" sullen nu trachten het „tekort", dat. zo doende ontstaan is, aan te vullen en zich dus in hun activiteit op deze plaatsen concentreren. Toch willen zij ook Sn de grote steden in het Westen laten zien wat zij kunnen, voor Den Haag denken zij hiertoe gelegenheid te vinden in de nieuwe „Kleine Comedie", ln Am sterdam in de „Kleine Komedie" aan de Amstel. Het gezelschap zal 1 September met zijn opvoeringen beginnen. Za kelijk leidster is mevrouw A. J. van Heemstra te Amsterdam, het gezel schap als zodanig zal ook te Amster dam gevestigd zijn. Een Duitse onderneming is be- tig met de bouw van een stuwdam aan de Tigris bij Samarra, de groot ste ter wereld, die Bagdad voor overstroming moet behoeden. Tot •dusver zijn 85 schepen met 32.000 ton materiaal uit Duitsland naar Irak gezonden. Al het materiaal wordt door West-Duitsland geleverd. (Van onze landbouwredacteur) Volgens toezegging van de regering, destijds bij de melkprijsverhoging ge daan, zal omstreeks Juli de consumptiemelk in het westen van bet land êen cent goedkoper worden door bet verlagen van de slijtersmarge met één cent per liter. Daarnaast overweegt de melkhandel of het mogelijk zai zijn de melkprijs tijdelijk nog eens met één cent extra te verlagen, waardoor de prijs gedurende een periode twee cent beneden de tegenwoordige zou dalen. Overeenstemming over deze prijsverlagingen is er ln de kringen van de eonsumptiemelkbedrijven en de slijters echter nog geenszins. De Duitse schrijver Theodor Plivier is dit weekend tn Avegno in Zwitser land overleden aan een hartaanval. Hij was 63 jaar ond, Plivier Is bekend geworden door zijn boeken over de tweede wereld oorlog: „Stalingrad", „Moskou" en „Berlijn". Na dc eerste wereldoorlog heeft hü naam gemaakt met „Des Kaisers Kulis", een roman over de Duitse vloot en „Der Kaiser ging, die Generale blieben". In 1933 emigreerde Plivier naar Rusland. In 1947 keerde hij terug naar West-Duitsland. Wiener HAARVERFKAM 7.95. Vraagt prospectus. Import J. Diemen, Demer 17, Eindhoven. Den Haag. Gevr. MEISJE voor dag en nacht, 25 jr of ouder 2e Intern meisje aanwezig ln klein pension; eenvoudig koken; per I Mei, 90.. per maand, 1 dag vnj per week. Frederik Hendrik laan 16, Den Haag. Tel. K 1700- 551206. JAZZMUZ1EKCURSUS. ünlek» schriftelijke methode. Gratis persoonlijke adviezen. Bir.nen enkele maanden gegarandeerd succes! Inzage honderden dank betuigingen. Geen notenschrift of klavarskrlbo, Gratis uitge breide prospectus, piano, gitaar of accordeon. ..Unique", N. Rijn 43 D A, Leiden. Leer thuis VLOT DANSEN! Pas sen precies beschreven afgebeeld Duizenden dankbare cursisten. Totaalprijs f 7.50.„Gratis prosp proefles. ..Home Dsnctng Ser vice". Afdeling A. Lelden vraagt voor haar tankauto-park te Perms/Viaardingen Leeftijd 2539 jaar. In bezit van rijbewijs B-C-E," Ervaring op trai ler/oplegger met dieseltractie ge wenst. Leeftijd 23—30 jaar. In bezit van rijbewijs B-C-Ë. Opleiding tot zelf standig tankauto-chauffeur is mo gelijk. Brieven met volledige inlichtingen over leeftijd, opleiding, ervaring en vergezeld van pasfoto aan Shell Nederland N.V., afd. Personeel/IR, Postbus 69, Den Haag. De kwaliteit van Van Nelie's tabak a springt ALTIJD boven alles uit. '/si Van Neile's Halfzware shag is altijd die zich aangetrokken voelen tot een levendige, afwisselende werk kring, die graag een leidende functie willen bekleden op de stations, hebben thans de gele genheid ter opleiding geplaatst te worden bij de VAN DE H.V. NEDERUNDSCHE SPOORWEGEN Na de opleiding kunnen zij als leidinggevende ambtenaren wor den geplaatst in de binnen- en buitendienst. Zij kunnen het o.m. brengen tot Chef van een plaats- kaarten- of stationskantoor of Chef van een middelgroot of van een groot station. f Sollicitanten moeier In hel bezll zijrCNj van een diploma H.B.S.-A of B (5- jarlge cursus) of daarmede gelijkge steld diploma, geen bril dragen nn niet ouder zijn dan 25 jaar. Sollicitaties te richten aan de Chef van de Opleidingsschool der N.S. te V^Uirecht. Het 449 ton metende Griekse schip .lason" is Zondag in de Ionische Zee, ongeveer honderd mijl ten oos ten van de zuidpunt van Italië, ge zonken. Het 23.732 ton metende Britse ss. „Stratheden", dat dit Zon dagavond meedeelde, voegde hieraan toe, dat aioh ongeveer twintig opva renden van de „lason" in het water bevinden. Het Britse schip heeft hen allen later opgepikt. Koningin Elisabeth, de grootmoe der van koning Bondewjn «Ier Bel gen, Is Zaterdag ln Warschau aan gekomen, om het slot bij te wonen van een aan Chopin gewijd muziek feest. Zij is het eerste lid van een Europese koninklijke familie, dat een bezoek brengt aan een land achter het ijzeren gordijn. In sommige politieke kringen in België Is op deze reis critiek ge oefend. Een officieel regeringswoord voerder heeft evenwel meegedeeld, dat de Poolse invitatie „volkomen persoonlijk" is geweest en geen enkele politieke betekenis heeft. In verschillende deskundige kringen betwijfelt men zelfs of de verlaging van de slijtersmarge met één cent wel in Juli gerealiseerd kan worden. De slijtersmarge ln het westen van het land is tegelijk met de melkprijsver hoging in Januari ook met één cent verhoogd voor de tijd van een half jaar. De reden daarvoor was dat de slljterskosten berekend worden op 6J cent per liter. Door dan een half jaar zeven cent te rekenen en een half jaar zes cent komt men over een jaar gerekend op 6j cent gemiddeld. Volgens de melkdetailhandel Is ech ter de verhoging van de kosten van de slijters, die tot de prijsverhoging van één cent extra in het westen leidde, reeds in October geschied. Het nadelige verschil van drie maanden, waarin de consument dus te weinig betaalde, dient echter ook nog vergoed te worden ep zo ge rekend zou de verlaging van de slij- tersmarge met een cent niet in Juli, maar pas tegen September moeten worden doorgevoerd. Dat de melkprijs nog met een extra cent verlaagd kan worden gedurende enige tijd is een gevolg van het feit, dat de eonsumptiemelkbedrijven in het westen voor een regelmatige vaste prijs over het gehele jaar zor gen, door in de zomer iets meer te vragen dan. de melk de fabriek kost en dan in de winter de veel hogere boerenmelkprijs niet aan de conse- ment door te berekenen. Door per vier weken de inkoop en verkoopkosten te vergelijken en het batig of nadelig saldo voor alle bedrij ven gezamenlijk op een rekening-cou rant te brengen, kan men nagaan of de consumenten over een jaar te veel betaald hebben, of dat de fabrieken pp de consumptiemelk geld hebben toegelegd. Van April 1953 tot October 1954 wa ren de fabrieken ln het nadeel, vol gens deze berekeningen. Daarna sloeg de schaal door in de richting van de fabriek en betaalde de consument dus iets meer. Dat teveel betaalde (een onderdeel van een cent per liter) zal veer naar de consumenten worden te ruggegeven. Dat kan, door een tijdelj- ce verlaging van de melkprijs met ien cent per liter. Het Zondagmiddag binnengekomen Noorse ms, .Havorn" is het 4000ste schip dat sinds 1 Januari 1955 de Nieuwe Waterweg is binnengekomen. In 1954 kwam het 4000ste schip bin nen op 24 Maart. De kernontploffing, welke vandaag op de proefterreincn in de Ame rikaanse staat Nevada teweeg zou worden gebracht, is, zonder opgave van redenen, voor onbepaalde tijd uitgesteld. Twee professoren van de universi teit van Colorado hebben Zondag verklaard dat radioactieve nawer king van de proefnemingen in Ne vada. in Colorado een giaad hesft bereikt, welke niet langer door hen, die verantwoordelijk zijn voor open-, bare gezondheid, genegeerd kan wor den. I Een woordvoerder van de commis sie voor atoomenergie te Washington deelde later mee, dat de commissie zich met de professoren in verbin ding had gesteld. „Op basis van de metingen, waarop hun aankondiging is gebaseerd, is de commissie van mening, dat er geen reden voor ongerustheid is en dat het gevaar voor de gemeenschap van geen betekenis is." zo zei hij. De technische dienst van het Ame rikaanse leger heeft een openbare insohrjving geopend voor het bergen van het wrak van het Rotterdamse motorschip „Prins Willem V". Het schip is op 14 October na een aanvaring: met een olielichter op bijna 6 kilometer van de ingang van de haven van Milwaukee in ongeveer 25 mater diep water gezonken, Zowel de eigenaars van het schip, de Oranjeiijn (Anthony Veder), als de maatschappij die het schip had ver zekerd, hebben van hun reohten op het wrak afgezien. Men wenst het wrak naar diep water in het meer van Michigan over te brengen of te doen lichten en weer bruikbaar te maken. Het 2.800 ton metende schip en de 718 ton lading zullen het eigendom wor den van de bergingsmaatschappij die het werk zal verrichten. Koning Tribhoevan van Nepal is Zondag op 48-jange leeftijd te Zü- rieh, waar hij voor een hartkwaal werd behandeld, overleden. De vorst was vorig jaar naar Zwit serland gekomen om zich te laten behandelen door de bekende hart specialist prof. Loeffler. Vrijdag jl. was hij, na een verblijf van twee maanden te Nice aan de Rivièra, voor een verdere behandeling naar Zürich teruggekeerd. Het Nederlandse motorschip „Kir- sten" is Zaterdag op het eiland Avernako, Denemarken, aan de grond gelopen. Het vaartuig was met een lading kunstmest op weg van Vlaar- dingen naar Svendborg in Dene marken. Gevraagd een vakkundig WONINGINRICHTING Firma B. DE JONG Gouwe 89 - Gouda - Telefoon 2875 WIJ vragen voor direct: voor Ucht plaat- en constructiewerk, ook ln alumi nium en roestvrijstaal. Hoog loon. Sollicitaties na tel. afspraak. vraagt voor haar afdeling Expeditie Pemls/Vlaardlngeu voor de tankvaart ln Nederland Binnenvaartpraetijk noodzakelijk. Leef tijd tot 35 Jaar, Brieven, aan Shell Nederland N.V., Post bus 78, Vlaardlngen. fujsjesd/jfc 117 Rotterdam JeW 75(043 Nergens in de moderne techniek is het samen spel van mens en techniek zó nauw en zó boeiend als in de luchtmacht. Wanneer de piloot, in duisternis of in een wolkenveld, via de radio zegt: „Request fix" (Waar zit ik?), dan richten de stalen ogen van moderne radar apparaten zich op zijn vliegtuig en geven feilloos, in enkele seconden, zijn positie. Met slecht weer wordt hij door de G.C.A. -(Ground Control Approach) „binnengepraat", en landt hij veilig op de baan - ook ai is het zicht volkomen belemmerd. De vlieger staat in het centrum van de moderne techniek, en wordt door die techniek even gefas cineerd ais door de „vrijheid van de lucht". De techniek heeft de romantiek echter niet uit het luchtruim verdreven. Want heerlijk is het gevoel om „los" te zijn, om de aarde onder je te laten, en te stijgen naar de gordel van zonneschijn rond ons vochtig klimaat. Bij de luchtmacht vindt de piloot óók de romantiek van kameraadschap, en solidariteit. Hij rekent op de toewijding van het grondpersoneel. De vlieger voelt zich gedragen door de steun van anderen, en door de macht der techniek. Men moet de dienst bij de Luchtmacht óók van de financiële kant bekijken. Bij de luchtmacht zie je ook iets aan de financiële horizon, Als je in het bezit bent vanhet diploma Gymnasium, M.T.S. of een gelijkgestelde opleiding, kun je worden opgeleid tot Reserve-Officier-Vlieget. Met het di ploma M.U.L.O-, of Ambachtsschool tezamen met V.M.T.O. resp. U.L Nijverheidsonderwijs en voldoende cijfers voor wiskunde, staat de oplei ding tot Onderofficier-Vlieger voor je open. Na afloop van de verbintenis- van zes jaar ontvangt de officier een premie van f 12.000, en de onder officier een premie van f 8.400. Dat geeft je een prettig gevoel wanneet je naar de toekomst kijkt! Wil je et meer van weten, vraag dan om inlichtingen bij de Indeïings-Officier van de Koninklijke luchtmacht, Bieyenbuig 38, Den Haag, Telefoon 18.27.70, of stuur neven staande coupon in. En bouw dan voor jezelf aan Zij die voldoen aan de eisen, om tot een universiteit of hogeschool toege laten te worden, krijgen op hun verzoek gelegenheid, voor eigen rekening, ge durende de laatste drie jaren van de verbintenis twee dagen per week college te lopen aan een universiteit of hoge school naar hün keuze, met behoud van hun volle bezoldiging. Dezelfde faciliteiten kunnen worden verleend aan hen, die zich voor het Staats examen wensen te bekwamen. Wilt U mij volledige inlichtingen geven over de opleiding tot Reserve-officier vlieger/Reserve-onderofficier vlieger bij de Koninklijke Luchtmacht. pQ NAAM:- STRAAT: LEEFTIJD t WOONPt OPLEIDING: In gestoten enveloppe, als brief ge* frankeerd, sturen aan de Indelings officie r Luchtmacht, Bleyenburg 38, Den Haag, Telefoon 18.27.70.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 2