vóór Conieko toverwoord kleinere ondernemingen worden belicht op de eerste vergadering oedige stuurman hield hoofd koel In Schiedam woont PvdA-lid nummer 123.000 Twee kampioenen hebben we al! Militaire macht niet zonder grote welvaart Fantast tracht schuld op ander te schuiven Kwarteeuw arbeids bemiddelaar Radiokartels nu geschorst Afdeling kreeg een vlag cadeau VMOEgmm Bijeenkomst m Vlaardingen Bromfietser na botsing met auto overleden Uit het dagboek van de politie Goed werk na explosie op tanker SCHIEDAMS VOLLEYBAL Shell verspeelt kostbaar punt Schip had geen kolen nodig Opdracht voor De Merwede Prof. Hromadka over situatie T s j echisehe kerk Diefstal van fotomateriaal Het Vrije Volk Financiële aspecten Burgerlijke Stand „Voormalig Verzet in jaarvergadering Visafslag Rotterdam Veemarkt Rotterdam De grootste krant van Nederland HET VBIJE VOLK WOENSDAG 18 MAART 1955 PAGINA 5 KLEINE EN MIDDELGROTE ONDERNEMERS uit het gebied van de Beneden-Maas, dat o.m. de plaatsen Vlaardingen, Schie dam, Maassluis, Den Briel en Spijkenlsse omvat, zullen op 24 Maart in Vlaardingen bijeenkomen. Zij zullen in de zaal Harmonie gaan luisteren naar de heer G. Sleyt, directeur van het kantoor Rotterdam van de Nederlandse Middenstandsbank N.V. Hij zal een voordracht houden over de financiering van het kleine en middelgrote bedrijf. De bijeenkomst wordt georganiseerd door een comité-met-een- lange-naam, nl. Comité Ontwikkeling Middelgrote en Kleinere Ondernemingen „COMÏÏKO", een naam, die klinkt als een toverwoord. De achtergrond van deze samenspreking met de betrokken ondernemers is de opvoering van de productiviteit. niet gestut Groot belang Tijd indelen e: HET WAS een bijeenkomst met een bijzondere sfeer, die ver gadering van de afdeling Schiedam der Partij van de Arbeid, gehouden in het Volksgebouw. Jan Hes sprak er en gewaagde van zijn jonge, gedegen visie op de zaak. Zijn speech „Socia lisme, ideaal en werkelijkheid" was aanleiding tot een interes sant debat. JAN HES had critiek, zo hoort het overigens ook en zijn soepel uitge- Groot feest is het bij de volleyballers van SVC, de Schiedamse Volleybalclub, die momenteel de weelde niet op kan met haar twee kampioensteams, met zelfs in de verte kans op nog eentje. We schreven de vorige week al, dat het eerste dames-zestal een punt voorsprong zou hebben: het bleken er drie te zijn! Ook zo Het juniorenteam verloor met 4—0 van Concordia b. Feiten honderd arbeiders in dienst. Aan G0% van de export komen de kleine en middelgrote bedrijven te pas. In belangrijke mate rust de welvaart juist op deze bedrijven. De „COMEKO" organiseert deze bijeenkomst in samenwerking met de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Beneden-Maas; het departement Schiedam van de Ne derlandse Maatschappij voor Nijver heid en Handel en de Industriële Kring Vlaardingen. De secretaris van de „COMEKO", dra. A. G. van der Veen, heelt Dinsdag op een persconferentie te Vlaardingen een nadere uiteenzetting gegeven over de bedooiing van deze eerste oriënte- Een 54-jarige bromfietser, de teke naar M. A, W, H. de Gorter, wonende in da Prof. Kamerlingh Onnesiaan te Schiedam, la Maandagmiddag over leden ten gevolge van een aanrijding met een auto. De bromfietser was de Burgemees ter Knappertlaan overgestoken zon der op het verkeer te ietten en zon der zyn richtingyerandering op dui delijke wijze aan te geven. Een auto, bestuurd door G, C. R. uit Rozenburg, reed hem aan nadat hij juist een andere wagen passeerde en aldus niet tydig de bromfietser had bemerkt. De G. werd met een sehedelbasis- fractuur in de Dr. Noletstichting te Schiedam opgenomen en overleed een half uur later. De heer O. J, P.. de Brea, ambte naar bij het Arbeidsbureau te Schie dam, was gisteren vijf en twintig jaar in dienst. De jubilaris is 's mid dags, samen met zjjn echtgenote (en de bloemen) aan het bureau ont vangen door zijn Schiedamse en Rot terdamse collega's. Zjjn chef, de heer R, Geerlings, liet zijn toespraak vergezeld gaan van een cadee Ook de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Rot terdam, de heer H. O. Boon, had het zijne te zeggen en het gebruikelijke te overhandigen. Namens de Christ. Bond van Over heidspersoneel sprak mr. J, Knape. Collega Van Ravens memoreerde op dichterlijke wijze de goede hoedanig heden van de jubilaris. Er waren veel bloemstukken. Een opperman van de gemeente was gistermiddag omstreeks een uur of halftwee bezig met het uitgraven van betonnen platen op de straat- makerswerf aan de Hoofdstraat, Hy had de platen niet goed gestut, zo dat er twee, 54 kilogram elk. omvie len en pp zijn benen terechtkwamen Hij is dpor de GG en GD aanvanke. lijk naar de dr. Noletstichting ge bracht waar bleek, dat zijn knieën zwaar gekneusd zijn en later naar huis. BROMFIETSBRAND Ten gevolge van een lekke carbu rateur vloog gisteravond om negen uur aan de Gerrit Verboomstraat een bromfiets in brand. De voorband verbrandde. GLAD Gistermiddag om omstreeks een uur of drie verloor een vrachtauto een hoeveelheid groene zeep op de Viaardmgerdijk naby de Slachthuis laan, Het wegdek werd daar bijzon der glad, zodat de politie het verkeer moest leiden tot de gemeente kwam met zand. PISTOOL Gisteravond kwart over elf ig in de Passage de 16-jarige kok H. D. aan gehouden, omdat hij zijn alarmpis tool probeerde in de hólle overkoe pelde ruimte, waardoor alle bewoners opschrikten. Ook Het Vrije Volk. Geboren: Agnetia H„ d. v. B. S, Martinsc- en J. Bentem; Alexander, v. c. H. Schwngermann en M. Kleiberg; Liduina J. M,, d .v. J. Olt- hof en J. Eikmans. Overleden: M. E. Bosman, 69 jr., U'dmve van W. Reeling; J. F, Wol vers, 68 jr.; M. W. H. de Gorter, 54 jr. ringsbijccnkomst voor de kleine en middelgrote ondernemers. Hij gaf een overzicht van het werk dat reeds verrioht is tot opvoering van de productiviteit. Er bleef even wel naast het landelijke en het be- di'ijfstakgewijze werk een leemte be staan. Het bleek moeilijk de kleine en middelgrote bedrijven te betrek ken in deze activiteiten. Met een nijverheidsdag, die in Rotterdam werd gehouden, werden tweehonderd ondernemers bereikt. Daar werd openhartige taai gesproken. Het ex periment werd voortgezet met -een bijeenkomst in Dordrecht in Fe bruari, die wonderwel slaagde. Deze gebeurtenissen waren voor de COMEKO" aanleiding vervolgens bet oog te richten op het gebied van de Beneden-Maas, Met het resultaat, dat volgende week de directeur van de Middenstandsbank Rotterdam, de heer G, Sleyt over de financiering van het kleine en middelgrote bedrijf komt spreken, De keuze van het onderwerp houdt direct verband met de mogelijkheid van een rationele bedrijfsvoering en daarmee de ver hoging van de productiviteit. „WU willen de betrokken onder nemers niet betweterig gaan zeggen, hoe zü hun bedrijven moeten leiden. Maar wij zijn ons ervan bewust, dat de betrokkenen zo zeer ingespannen werken, dat het hun vaak moeilijk is naast hun dagtaak veel aandacht te besteden aan de mogelijkheden tot een verbeterde bedrijfsvoering. WÜ willen hun uitsluitend voorlichting geven en hopen, dat na de inleiding een leerzame discussie zal ontstaan," aldus drs. A. G. van der Veen, Het probleem van de productiviteit staat in nauw verband met het te kort aan arbeiders, Maar de belang rijke positie van het kleine m mid delgrote bedrijf in de economie van ons land noopt tot bezinning. Im mers; de concurrentie-positie van ons land in de wereld houdt nauw verband met de gezondheid van de betrokken bedrijven. Hoe belangrijk juist de positie van deze bedrijven in ons land is, blijkt uit het feit, dat er 150,000 bedrijven zijn met minder dan tien werk nemers. Er zijn er 30.000 met eif tot tweehonderd werknemers. Slechts 900 bedrijven hebben meer dan twee- De exportpositie kan niet zonder moeite en strijd worden gehand haafd. De c.ncurrentle vindt trou wens niet alleen plaats in de export, maar ook op de binnenlandse markt, waar door de liberalisatie veel bui tenlandse producten verschijnen. De concurrentie speelt niet alleen in de prijs een rol van betekenis, maar ook in de levertijd, Dat zijn bepaald allemaal elementen, die een samen- spreken na een inleiding van de kleine en middelgrote ondernemers zeker wettigen, De opvoering van de productiviteit staat dus op de achtergrond van deze eerste bijeenkomst in Vlaardingen. Het moet beschouwd worden als- een eerste stap. Het ligt in de bedoeling na deze eerste voorlichtingsmiddag discussiegroepen te vormen. Deze groepen zullen uit ongeveer tien ondernemers moeten bestaan, die in onderling overleg een onderwerp kiezen, dat betrekking heeft op de bedrijfsvoering. De „COMEKO" stelt voor deze groepen deskundige dis cussieleiders' ter beschikking, die leiding kunnen geven aan de bespre* kingen. Het motto, waaronder deze bijeen komsten worden gehouden, luidt; ..Twee weten meer dan één.Een ander motto luidt: „Resultaten door praten." Men ziet de „COMEKO" js ondanks zijn zakelijke opzet niet van poëtische inspiratie gespeend, Het centrale probleem, waarmee vele ondernemers te kampen hebben, is; hoe deel ik mijn tjjd in? Het ge hele vraagstuk moet ook gezien wor den in verband met de. gestegen lonen en prijzen. Het is van betekenis, dat juist in Verband met al deze problemen de ondernemer een goed inzicht heeft en voorn! goed gedocumenteerd ia. Uiteraard ia de opvoering van de productiviteit voor een aanzienlijk deel een aangelegenheid van de werknemers. In de activiteiten van de „COMEKO", die zich richten tot de ondernemers, worden zij niet be trokken. Dat wil niet zeggen, dac hun medewerking niet op prijs ge steld wordt. Maar men meent, dat de werknemers, dje vertegenwoor digd zjjn in de Contactcommissie Opvoering Productiviteit, via andere wegen benaderd moeten worden. BIOSCOPEN: Passage-theater, 2, 7 en 9.15 uur; De koning der melodieën, Verdi. Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur; Kinderogen. TENTOONSTELLINGEN Het Stedelijk Museum is van 2-5 uur dagelijks geopend. Groep Arta, grafiek en beeldhouw werk. APOTHEEK Fa. 't Goude Hert, St. Liduina- straat 58a, tei. 68364. WOENSDAG Musis Sacrum, 8 uur: Ver. Wilton- Fijenoord, Irene, 3 en 8 uur: NCGOV. DONDERDAG Passage-theater, 8 uur: Kunst na Arbeid. Irene, 7.30 uur: Geref. Oudercom- m issue. L. Nieuwstraat 183, 8 uur: Vara- EV-club. Cees de Lange. Musis Sacrum, 7.45 uur: Ned. Fer- sil Mij, li. Nederlandse Staatscou rant v vandaag is een beschik king gepubliceerd van de minister van Economische Zaken waarin het kartel van de fabrikanten en importeurs (het Centraal Bureau tot Bescherming van de Belangen van de Itadiohandel) wordt ge schorst. Tevens worden in deze beschikking geschorst de bedrijfsregelingen van de groothandel (de Nederlandse Or ganisatie van de Radio-Groothandel) en de Nederlandse Vereniging van Radio-detailhandelaren. Een uitzon dering is daarbij gemaakt voor de individuele contraeten tussen de le veranciers en detaillisten betreffende de detailhandelsprijzen. Voorts is in dezelfde Staatscourant gepubliceerd dat aan de Commissie Bedrijfsregeling advies is gevraagd over de vraag of de bedrijfsregelin gen die op het ogenblik in de radio- handel worden toegepast in strijd zijn met het algemeen belang. (Van een onzer verslaggevers) Na een bang avontuur op zee, waarbij hij zich heeft onderscheiden door zijn moedig en doortastend gedrag, is de tweede stuurman M. P. M o o 1 d ij k weer in Rotterdam, Hij voer op de Costaricaanse tanker „Darnel", toen daarvan op de Atlantische Oceaan in vliegende storm de ketel ontplofte. Vyf bemanningsleden stierven, ten gevolge van de zware verwondingen en aan boord van de „Darnel" beschikte men niet over voldoende geneesmid delen en verband. Stuurman Mooldijk hield het hoofd koe]. Hij verpleegde de levensgevaarlijk gewonden en poogde het schip van de ondergang te redden. De gewonden konden niet geholpen 'worden; zij overleden. Maar het schip werd ge- led. Het Nederlandse weersehip „Cumu lus" en een Amerikaans oorlogsschip kwamen, toen de storm bedaarde langszij, maar konden niet veel hulp bieden. Later kwam een Engeise sleepboot, maar die had moeite ge noeg zich zelf veilig binnen te bren gen, vertelde stuurman Mooidyk honend. Een vliegtuig van de Amerikaanse marine wierp later geneesmiddelen uit, maar ook met die medicamenten kon men de mannen uit de machine kamer, die de gloeiende hete stoom hadden ingeademd, niet redden. Ten slqtte bereikte de „Darnel" een Spaanse haven, waar de doden wer den begraven. Na enige noodrepara- ties ging de Costaricaan naar Enge land voor definitief herstel. Daar verliet stuurman Mooldijk, na een HET VRIJE VOLE SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passaga 20 - Tel 68798 •'•/Ay- Nog één wedstrijd hebben de dames te spelen, die van Vrijdag om kwart over acht in de zaal a an het Oude Kerkhof. Het team staat nu onbe reikbaar hoog aan de top van de tweede klasse van de Nederl. Vol- leybalbond, afdeling Rotterdam, en speelt dus de volgende competitie in de eerste klasse. Twee jaar bestaat SVC nu, de juis te datum is ergens in April. Het is daarom een prachtig resultaat, dat ook het eerste herenzestal het uitste kend heeft geschoten: SVC won zijn laatste wedstrijd tegen ALO met 31, concurrent Hou Stand verloor en aldus speelt SVC 1 de volt mde competitie een klasse hoger (in de eerste klasse heren). Het tweede herenteam speelde ge lijk tegen Hermandad en heeft voor lopig een voorsprong van een punt geconsolideerd. Het hangt er nu maar van af, wat deze ploeg in zijn laatste twee wedstrijden zal gaan doen. Het herer. vybalteam van Shell heeft Dinsclm,avond in Rotterdam tegen USC, dat de derde piaats bezet en ook nog aanspraken maakt op het afdelingskampioensehap van de derde klas, een steek laten vallen door 2—2 gelijk te spelen. Daardoor is de achterstand op koploper Vestu- vaïo weer een punt groter geworden. De Vlaardingers hebben echter nog zes wedstrijden te spelen en krijgen deze ploeg nog thuis op bezoek, zodat zij het eigen lot nog in handen heb ben. De wedstrijd tegen USC stond op hoog peil, doch de kleine zaai speelde de Shell-heren parten. Het verloop van oe sets was 157, 1015, 1510 en 1015, waaruit blijkt, dat beide partyen eikaar niets hebben toegegeven. De uitslag geeft de ver houding dan ook vrij goed weer. 7? HET BESTUUR van de afdeling Schiedam van de Nederlandse ver eniging van ex-politieke gevangenen „Voormalig Verzet Nederland" is Dinsdagavond in zijn geheel herko zen. De voorzitter, de beer J. Donkers, leidde de jaarverg' ring, die men in „Maison West? hield, in. Daarna bracht secretaris en de penningmeestc. erslag uit over het afgelopen jaar. De heer K, A. Brand deelde o.m. mee, dat het ledental thans 121 bedraagt. De heer G. van der Hoeven was zo ge lukkig een batig saldo te kunnen melden. Ook nam men een motie aan, waarbij het plaatselyk bestuur op het congres in Valkenburg op 19 en 20 Mei zal aandringen op meer een heid in de bonafide verzetsorgani saties. Tevens praatte men nog over de komende herdenking op 4 Mei en die in Bloemendaal op 10 Mei, Na de pauze vertoonde men enige zeer leerzame films, waaronder de befaamde „Houen zo" en „Het schot is te boord". Voorts „Island of t-ath", over de opbouw van Walcheren. „It comes from coal", waarbij de toe schouwers alzo te zien kregen wat er allemaal uit steenkool wordt ge maakt, en „Voice of a Choix", een muziekfilm, Te Schiedam is door B. en W, aanbesteed het vernieuwen van een gedeelte kademuur langs de Zuid zijde van de Schle tegenover het zakkendragershuisje te Schiedam. Er waren 16 inschrijvers, van wie de laagste was J. K. Simon, Aannemers bedrijf te Schiedam voor 48.400 en de opvolger A. van der Hoek te Heen- vliet voor 48.700. sproken inleiding borg menig aan- sluitingspunt in zich, voor debaters, die gaarne hun kijk eens gaven op de internationale politiek, zowel als de nationale yan de PvdA. Men heeft met plezier'gesproken. De opkomst was yril aardig, al blijft het natuurlyk te wensen, dat wat meer Schiedamse socialisten de bijeenkomsten gaan bijwonen. Zaal tien was gezellig ingericht. Voorzitter Sabel las aan het eind van de avond een brief voor van de Algemeen secretaris van de PvdA waaruit bleek, dat 't 123.000- ste lid van de partij uit Schiedam afkomstig is. waarmede de afde ling de daarvoor beschikbaar ge stelde vlag heeft gewonnen. ,De pnip voor het 124.000-ste hd gmg zo wist men, naar Den Helder. Inmiddels staat de PvdA- op het punt het 125.000ste lid in te schrij ven. Heden werden aan de Visafslag al hier van Ummden, Seheveningen en eiders 150 kisten verse zeevis aange voerd. De pry zen wapen; Tong midd 2.55—2,70, Tarbot midd 1,75—1.85, Griet 0,76—1,10, Schol midd 23—25 idem klein 21—23, Schelvis midd 48- 49, idem klein 28—35, Kabeljauw gr 30—41, idem midd 33—35, idem klem 27—30, Wijting 17—30, Kuit 0.80-0.80, Lever 0.600.85. ROTTERDAM Met de petten in de scnengevou- wen handen op de rug, het hoofd zij waarts gewend om de poli ierechter toch vooral niet mis tr yerstaan, stonden de 66-jarige W. K. ën de eveneens 66-jarige W. v„n H., beiden zonder beroep, vanmorgen voor het hekje. Ja, gaven zij de politierechter toe, zij hadden kolen uit die sleepboot in de Nassauhaven gehaald. Ja zeker, ongeveer een ton, maar was dat stelen? Die boot zou omgebouwd worden tot motorschip en dan wa ren cbe kolen toch zeker niet meer nodig? De officier vond het wtl ste len. „Jullie zijn tweemaal met een roeibootje naar die sleper gegaan. De tweede maal werden jullie gesnapt toen jullie met een handkar vol kolen wegreden. Samen uit, samen thuis, ik eis tegen beiden een week gevan genisstraf." De politierechter was het daarmee eens. De beide bejaarden ook. Zij tikten beleefd tegen de pet, toen zij de rechtszaal verlieten. De N.V. Koninklijke JavaChina Paketvaart Lijnen heeft aan de N.V. Scheepswerf en Machinefabriek „De Merwede" v/h Van Vliet en Co. te Hardinxveld de bouw opgedragen van een motorvrachtschip van c&. 7800 ton d.w. Het schip wordt voor zien van een Burmeister en Wein- motor van 6800 apk, te vervaardigen door de N.V. Machinefabriek en Scheepswerf van Piet Simt jr, te Rotterdam, welke het schip een snel heid zal geven van circa 17 knopen. Het vaartuig zal worden opgeleverd in het voorjaar van 1957. De com plete machine-installatie wordt ge leverd door de werf te Hardinxveld. onenigheid met de kapitein, de „Dar nel", Hij wacht nu in Rotterdam op een schip voor New York, waar zijn Ame rikaanse echtgenoot woont. Aan de Veemarkt te Rotterdam werden Dinsdag aangevoerd in to taal 5402 dieren. Vette koeien 700, gebruiksvee 1126 waaronder 858 tbc.- vrij, vette kalveren 50, graskalveren 193 waaronder 186 tbc.-vrij, nuch tere kalveren 2709, varkens 160. Kg- gen 110, paarden 147, veulens 11, schapen of lammeren 155, weide- zuiglammeren 5 en bokken of geiten 36. Weekaanvoer 7104. De prijzen waren: Vette koeien 2,56—2,70, 2,35—2,50, 2—2.20; vette kalveren 33,25, 2,802,95, 2,30 2,60; graskalveren 325, 250, 170; nuchtere kalveren 62, 52, 42; slacht- paarden 2,50, 2,05, 1,90 ;schapen 135, 120, 90; lammeren 130, 110, 95; kalf- en melkkoeien 1050,900, 750: vare koeien 700, 625, 55; vaarzen 6r" 550, 450; pinken 400, 300, 250. Overzicht. Vette koernn: aanvoer iets minder, handel redelijk, prijzen even hoger dan vorige week, enkele prima's boven notering; vette kal veren: aanvoer matig, handel vlug, prijzen wat stijver: gras kalveren: aanvoer redelijik, handel goed, prij zen constant; nuchtere kalveren: aanvoer groot, handel flauw, prijzen vooral niet hoger: biggen: aanvoer ruimer, handel levendiger, prijzen onveranderdslaohtpaarden: aan voer iets groter, nandel stroef, prij zen even ...ijver; schapen en lamme ren: aanvoer even ruimer, handel Stug, prijzen, wat lager; kalf- en me.ikkoeien: aanvoer tamelijk, han del kalm, prijshoudend; vare koeien: aanvoer gewoon, handel redelijk, prijzen stabiel; vaarzen en pinken: aanvoer iets meer, handel stil, prij zen ongewijzigd; tbc.-vrij yee: aan- vqb rgroter, handel tamelijk, prijs houdend. Een weerzinwekkend omslag met een half-griezeligè, half-mystieke tekening van een „heks" schrikt u ai af, voordat u Heksennest van Jan Gerhard Toonder gaat lezen. Welnu, u schudt zulks af, om de schrijver een eerlijke kans te geven, Maar dat is vergeefse moeite. Het begint met een dode, Victor, drie erfgenamen en een symbolisch voorgestelde „ambtenaar". Op het eind is er helemaal geen dode meer. De ambtenaar zegt; „Er is geen spoor van hem..." Een kind en een timmer man hebben hem uit zijn doodkist laten ontsnappen. Daaraan is een rarekiekkast voor afgegaan met een spin die des nachts uit en weer in de mond van Victors echtgenote kruipt, een moord, een visboer die Victor en zijn dode vrouw naar een klam gewelf voert (die vrouw zegt, dood zijnde, ik dank je wel), een drenkeling die weer tot leven komt en dan weg zweeft, een trouwstoet, een bordeel met ratten... werkelijk een voor ons gevoel schaamteloze opeenstapeling van vulgaire symboliek zonder struc turele samenhang. De illustraties van Marten Toonder zijn mistekend, monsterlijk, saai en krachteloos. De uitgever is tot onze verbazing De Bezige Bij te Amsterdam. R. F. R. TIJDENS DE VERGADERING van het Uitvoerend comité van de We reldraad van Kerken te Genève. waar ook mofessor Hromadka uit Praag als lid aanwezig was, heeft een medewerker van het Zwitserse blad ,La Vie Protestante" een onder houd met de Tsjechische hoogleraar gehad, Hl) stelde hem een aantal vragen. Allereerst, wat zijn voor naamste zorgen waren met betrek king tot de kerkelijke en theolo- giscne situatie in zijn land. Het antwoord van prof. Hromadka luidde: „Ik wil ook namens mijn vrienden spreken wanm er ik zeg dat onze voornaamste zorg is, dat wij getuigenis geven van ons geloof en van een ievende Kerk. Gü zult mis schien zesgen, dat dit een wens is, die vanzelf snreekt, maar dat is niet waar, Wij zijn er ons van be wust, dat onze vrijheid om te spre ken en onderwijs ta geven slecht» op dén voorwaarde reele betekenis heeft nl. dat wij het ware woord van God prediken en dat wij gehoorzaam zijn aan onze Heer en Meester zon der enig voorbehoud. In Jezus geloven wil zeggen dat men zich beynjdc van zijn egoïsme en dat men zich zelf vergeet m liet dienen m liefde van de broeders. Hoe vaak geven wij door onze eigen houding met de aanleiding tot de critiek vanuit marxistische kringen- die zegt, dat de godsdienst een soort mythe is, een bijgeloof, of het ca moufleren van eigen egoïstische ver langens De tweedde vraag luidde: ,3ezit gij de vrijheid van spreken en van getuigen?" „Wij bezitten die vrijheid naar de mate, dat wy de moed hebben daar van gebruik te maken." zei professor Hromadka, en hij vervolgde: „Gedurende de eerste tijd van on- za nieuwe politieke onentering waren mannen en vrouwen ontzet en meen den zij dat het eind van de vrijheid en van de kerk nabij was. Zy ver wachten dat een machtige pohtieka actie alle godsdienst zou liquideren en alle gezag van de Kerk zou ver nietigen. Deze mensen hadden niet de moed te getuigen en hun geloof te verkon digen. Dit gebrek aan moed was fn ieder geval een bewijs van hun ge brek aan geloof, Zoals Ik reeds eerder zei, moet ons geloof zo oprecht en. zo zeker zijn, dat de marxistische levensbeschou wing de onmogelijkheid moet er kennen zich te willen vergelijken met de realiteit van het Woord van God, zoals dat geopenbaard is in Jezus Christus. 'Wy maken een tijd door van loutering van het geloof." Sedert 1945, en in hef byzonder sedert 1948 zijn de veranderingen zeer groot, zelfs revolutionair. Maar de zelfstandigheid van de Kerk en van de theologie heeft dit niet aan getast. Het fundaipent van ons the ologisch onderwijs is het Woord yan God zoals dat vervat is in het Oude en het Nieuwe Testament. „Koe is de materiële situatie van de Kerk?" „De regering betaalt de tractementen van alle priesters, predikanten, diakenen van alle de nominaties. Maar men venvacht van da leden der Kerk, dat zij door vrij willige bijdragen, het nodige geld ïerschaffen voor alle andere uit- gaven." „Bespeurt gij zelf enige spanning tussen da activiteit van uw Kerk achter het ijzeren gordijn en uw positie in de oecumenische bewe ring?" „Volstrekt niet. Ik ben blij dat ik aenoemd ben in de leiding van de Presbyteriaanse Wereldbond en van Je Wereldraad van Kerken. Dit stelt mij m de gelegenheid de denk beelden en ljet optreden van de lecumpnische beweging tp verklaren aan de Kerken in mijn land, en óm- fekeerd, de geest van onze Kerken ien aanzien van de oecumenische samenwerking. Het ijzeren gordijn is i eer fictie dan realiteit. Een christen ziet door alle barrières en alle gordijnen, heen. en daar waar ze bestaan stapt hy er doorheen om de polsslag te voelen van het leven van zijn broeders en om zijn leven te stellen in cpmist van de mensen „Een nare man en een grote fantast", zo qualificeerde de officier van Justitie Dinsdagmiddag de 19-jarige inpakker R, G., die zich schuldig had gemaakt aan diefstal van fototoestellen, belichtingsmeters, films en een afstandsmeter bij een fotogroothandel. De jongeman, die de diefstallen toegaf, zei dat hij geheel onder de invloed had gehandeld van de 35-jarige concierge H. IJ., die terecht stond wegens heling van de fotoartikelen. Volgens de officier trachtte de jongeman echter op een zeer on sympathieke manier alle schuld van zich af te schuiven op de medever dachte M. Gezien het feit, dat hij al twee maal veroordeeld was, vroeg hy een zware straf, om, zoals hij zei „het kwaad de kop in te drukken". H« eiste een gevangenisstraf van twaali maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en drie jaar toezicht. De verdediger van ver dachte, mr. H. A. Schuit, vroeg de rechtbank jeugdgevangenis te over wegen. Uitspraak over veertien da gen. De eis van de officier tegen de concierge was milder: hij nam het de man kwalijk dat hij G, niet had afgehouden van de diefstallen en eiste een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek, waarvan vier maanden voorwaard slijk met twee jaar proeftijd en één jaar toezicht. Het verzoek van de verdediger van IJ., mr. A. Niessen, om onmiddellijke mvrijheidsstelhng, wees de recht bank af. Wél deed zij direct uit spraak- acht mnartden met aftrek waarvan vier maanden voorwaarde lijk met twee jaar proeftijd en een jaar toezicht. Indien de Verenigde Staten niet een liberale handelspolitiek volgen, zal dit een grote internationale terug slag veroorzaken. Militaire kracht is nutteloos zonder econu_nische kracht en welvaart. De eenheid der bond genoten is onder meer gebaseerd op econormscne kracht, die bevorderd wordt door een uitbreiding van de handel tussen de bondgenoten. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, J. F. Dulles, ver klaarde dit tegenover de financiële commissie van de senaat, die het voorstel van president Eisenhower tot verlenging van de wet op de handels overeenkomsten op basis van weder* kerighe*'1. be' andelt. De minister was het oneens met senator Robert Kerr, die heeft ver klaard, dat de buitenlandse concur rentie een groot deel van de Ameri kaanse Industrie tegen de muur dringt. DURE VLIEGBOTEN. De Britse vliegboten Princess hebben nog geen mijl op een luchtlijn afgelegd, maar in de negen jaar, dat er drie gebouwd zijn, hebben zij acht milhoen pond gekost. In 1946 dacht de luchtvaartmaat schappij, de EOAG .erover d© met zes motoren uitgeruste vhegbqten te gaan gebruiken voor de passaglersdienst, op New York, maar in 1951 was de Prin cess het proefstadium nog niet ge passeerd. DORTMUND HÖRDER. In een prapectus, dat de Dortmund Hörder Hutten Union, het Duitse hoogoven- bedrijf. waarbij de Ne derlandse Hoogovens sterk geïnteresseerd zijn, heeft uitgegeven bij de introductie van nieuwe aandelen op de beurs, wordt medege deeld, dat het bedrijf het verlies in 1954 grotendeels heeft ingelopen. Er zal echter geen dividend worden j Uitgekeerd, omdat nog grote investe ringen In het eigen bedrijf verricht 1 moeten worden. MEER KOFFIE. Volgens eerj schat ting van het Amerikaanse ministerie van Landbouw zal de koffieproductie van Brazilië dit jaar veel groter zijn dan het vorig jaar. Het weer is bij zonder goed geweest en er wordt een overvloedige oogst verwacht. TE GROTE RANTSOENEN, De Duitse belastingautoriteiten hebben aangedrongen op een verlaging van da rantsoenen sigaretten. thee en kag- cijfers fie van de geallieerde soldaten m Duitsland om de zwarte markt tegen te gaan. Ten gevolge van smokkel zou West-Duitsland sedert de valuta-her vorming van Juni 1948 zes milliard mark verloren hebben aan met be taalde belastingen. Dit zou voldoende geweest zijn om 400 ÜOO nieuwe huizen te bouwen, aldus een verklaring van de financiële administratie van het district Neurenberg. Volgens deze ver klaring wordt 90 procent van de smok kel gepleegd door de geallieerde sol daten, die een deel van hun import- vrije rantsoenen op de Duitse markt verkopen. TEGEN PRIJZENBESCHIKKING. Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond noemt- ln een door dit bestuur uitgegeven, verklaring de pnjzcnbcschikïmg han delsmarges een onbillijkheid voor zover zij zich slechts tot de laatste schakel m het distributieproces richt. Indien men uit deze beschikking een blaam op deze schakel zou kunnen lezen, werpt het hooldbestuur van deze organisatie dit als ongerecht vaardigd verre van zich. Hoewel de leiding van de Midden standsbond van mening is, dat de situatie m de detailhandel als geheel het uitvaardigen van deze beschik king niet rechtvaardigt, doet ze toch een dringend beroep op de leden en de aangesloten vakorganisaties om zoveel mogelijk de aangegeven richt lijnen te volgen. Zij zal zich echter principieel blijven verzetten tegen elk verder afglijden naar het systeem van prijsbeheersing. RECTIFICATIE. In ons bericht over de verlaging van de gas- en electrici- teitsprijzen als gevolg van do voor gestelde vrijstelling van omzetbelas ting, hebben wij abusievelijk de be sparing te hoog gesteld. Baseert men zich op de statistiek der gezinsuitga ven, dan komt men op een besparing van 16 tot 6,50 per jaar.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1