De wonder diepzee-show komt naar de Mipa 2 Ook Romeinse fontein naar tentoonstelling Kosten in industrie lager maar prijzen dalen M- Zakenstudiekring was op bezoek in Sahara Bedrijfsleven onthoudt consument zijn deel Hefarm brak: 2 gewonden Uit het dagboek van de politie PvdA-vrouwen vergaderden Tandtechnisch directeur moet pand verlaten V t Winst Philips in twee jaar 85 pet hoger MarktberichtPn Dokter Heystek in Den Haag benoemd Bouw van 60 woningen Plaatsvervanger voor wethouder Marcus? Dick van Rijn verslaat Holland-België chiedammers onder elkaar Mevrouw De Vries kwam eindelijk uit met huishoudgeld m Veemarkt Rotterdam HET VRIJE VOLK WOENSDAG 30 MAART 1955 PAGINA 5 Inenting DE MIPA 2, DIE OP 26 APRIL GAAT BEGINNEN, krijgt er nog enkele bijzondere attracties bij. Het staat vast, dat tijdens de duur van de tentoonstelling „de wonder-diepzee-show" naar Vlaardingen komt. Voorts zal op het tentoonstellingsterrein het model van de Trevi-fontein worden opgesteld. Deze copie van de grootste pronkfontein uit Rome is nog uitsluitend in enkele grote steden tentoongesteld ter gelegenheid van de film „Three coins in the fountain". Men mag wensen (Van onze sociaal-economische redactie) Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft in de afgelopen week enkele cijfers gepubliceerd over het prijsniveau van onze buitenlandse handel. Wie de moeite neemt deze cijfers te combineren met enkele andere, vindt onze eerder uitgesproken stelling, dat de consu menten in de laatste jaren niet aan hun trek zijn gekomen, doordat mogelijke prijsverlagingen niet zijn ingevoerd, rijke lijk bevestigd. Kostensoorten Zand? (Van onze E 55-redacteur) rag ik met Uw goedvinden nog even terugkomen op de Unifesti, het pretpark van de E 55? Mijn vriend Jac. Kleiboer heeft me er nu meer over verteld en uit zijn verhaal is me gebleken, dat er tussen Parkzicht en de Kievitslaan niet minder dan een feeststad op een eiland zal gaan ontstaan. De nimmer falende verbeeldingskracht van Kleiboer heeft een visioen van een modern, feestvierend centrum opgeroepen, en in dat visioen was plaats voor al wat nu volgt: Er komen straten en pleinen en steegjes met huizen, café's, winkels, poorten, galerijen en doorkijkjes. Het hart van deze feest stad zal een plein worden, waar ruimte voor vele duizenden zal zijn en dat plein krijgt de toepasselijke naam van „Place Mondiale". In deze omgeving zullen t ater- en groenpartijen niet ontbreken. ER IS tml eens wat te beleven op ome drukke Koemarkt, vooral dis we visite van Gorkumers krijgen; dan wordt de Koemark''Koemarkt Let maar eens op. Een wagen van een koek- en bis cuitfabriek uit Gorkum, de fa. De Bruin verloor gistermiddag in de bocht twee pakken, bevattende dui zend koekwikkels eik. Het had al ge reyend, het had al gesneeuwd: toen papierds het van de hemel. Schiedams jeugd heeft in derge lijke omstandigheden de gewoonte zich eens goed van die omstandig heden op de hoogte te stellen. Zo ook gisteren. Het bleek de jeugd, dat de fa. De Bruin nog werkt r het cadeau stelsel, alhoewel de nieuwe wet op de helling staat. Veertig van de waar debonnetjes, die op de wikkels staan afgedrukt (ze zijn twee punten waard) zijn bijvoorbeeld een nienoe koek (en twee punten) waard. Vier duizend puvten lagen er dus op de Koemarkt. Moet deze Schiedammer dan ver der vertellen. We kennen de kleine Schiedammertjes toch. We kennen ook hun ontwikkeling. De wikkels waren in minder dan geen tijd van de waardebonnetjes ontdaan en ble ven liggen als voor de rest waarde loze natte stukken papier. De koek- fabriek beschouwt dit gebeuren als een ongewilde, maar aardige recla mestunt en neemt de uit Schiedam komende verzoeken om inwisseling van bonnen tegen koek als zoete koek, honoreert ijverig bonnetjes en volhardt in haar mening, dat Schie dam pientere jochies voortbrengt. En dat is geen kletskoek. Vrijdag van 2 tot 3 uur bestaat ge legenheid tot kosteloze inenting te gen diphterie of tegen diphterie en kinkhoest gecombineerd voor niet schoolgaande kinderen van één jaar en ouder in het gebouw van de GG en GD, Tuinlaan 80. KUIL De 58-jarige bezorger M. van der G. fietste gistermiddag om halfeen op de hoek van de Vlaardingerdtjk en de Westvest toen hij een kleine kuil inschoot. Een van de vijf kratten met lege flessen, die hij vervoerde viel van de fiets af. Twintig flessen braken, v. d. G. viel voorover met het hoofd tussen de scherven. Hij is door de GG en GD naar het gemeente ziekenhuis gebracht en kon na be handeling weer naar huis. FIETS WEG De fiets van mej. A. M. S. F., die in de Sint-Lidulnastraat woont, is gistermorgen om haifnegen gestolen voor de Passage. Het karretje stond niet op slot. GEVAARLIJK Een driejarig meisje stak gister middag om vier uur onverhoeds over, juist toen een bromfiets aan kwam snorren. De berijder J. W. B. kon niet meer remmen, viel over en ook twee achteroprijdende fietsers. De broeder van de GG en GD. die haar naai- huis bracht, con stateerde geen enkel letsel. VLAARDINGEN De Schiedamse afdeling van de Vrouwengroep van de Party van de Arbeid heeft gisteravond de voor stellen voor de bondsvergadering nauwkeurig bekeken en uitvoerig be sproken, al waren er niet zo veel vrouwen in het Volksgebouw. Er zijn o.m. ook drie Schiedamse voorstellen met betrekking tot de coördinatie van collecten en de oefenweken. Tevens spraken de vrouwen over het rapport dat „de po sitie van de vrouw in de huidige maatschappij" behandelt. Dit wordt de bondsvergadering voorgelegd. De avond eindigde erg gezellig met een voordracht uit het boek „Houtje Touwtje" van Jac. van der Ster door mevr. J. Hollebrand. Mevr. G. Bos- van Ringen leidde de avond in. HOE een huisvrouw met haar geld kan rondkomen liet mevr. E. J. Wilsen Bruin van het Instituut voor gezinsbegroting Dinsdagavond zien en horen op uitnodiging van de com missie voor Hushoudeiijke en Ge zinsvoorlichting Mevr. Wilsen sprak in de Huis houd- en Industrieschool. Ze vertelde hoe men het best een begrotinkje kan maken met de vaste lasten (vóór 1 hand), het huis houdgeld (in dt hand) en onvoor ziene kosten (achter de hand) aan de ene zijde geschreven en de in komsten aan de andere. Ter illustratie van het betoog ver toonde men een film. waarin twee gezinnen een hoofdrol spelen. Het ene komt maar niet uit met het geld het andere, dat van mevrouw De Vries loopt gesmeerd en eaat zelfs met vacantia. Uiteraard roepen dergelijke span nende verhalen rijen vragen wakker. Mevr. Wilsen heeft ze met plezier beantwoord. De directrice van de Huishoud school, mevr. H. J. IJbes leidde de avond in. Het vervolg op deze lezing: „Zak geld. kleedgeld, kostgeld", is de vol gende week aan de beurt. Op Dins dag. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie Passage 20 Tel 68798 De wonder-diepzee-show komt naar Vlaardingen door bemiddeling van een Amsterdams impresariaat. De show had enkele weken geleden een plaats op de huishoudbeurs in het RAI-gebouw in de hoofdstad. Voor deze „show" zal een aparte tent van tien bij vijftien meter wor den neergezet, die aansluit op de expositie-ruimte. De ruimte, waarin wonderlijke en exotische modellen van verlichte diepzeevissen en diepzeeplanten „zweven," is geheel in het donker ge houden. De bezoeker krijgt de indruk dat hij als een diepzeeduïker een kijkje op de bodem*van de oceaan aan het nemen ls. De vissen en de planten worden mechanisch in bewe ging gehouden. Vreemd gevormde en fraai gekleurde planten gaan open en dicht. Zeer ongewone vissen „zwemmen" voorbij. De Fonlana di Trevi, waarvan een model op de Mipa 2 wordt geplaatst, is de Romeinse fontein, waaraan een legende is verbonden. Het heet, dat Ae mensen, die een muntstukje in het water werpen, een wens mogen doen, maar wat belangrijker is eén van elke drie wensen komt uit. Deze fontein, die in 1672 werd ge bouwd, speelt een belangrijke rol in de film van Fox Movietone „Three coins in the fountain" (Drie munten in de fontein). Fox heeft in de grote Nederlandse plaatsen, waar deze film draaide deze natuurgetrouwe copie neergezet. Het is niet onwaarschijn lijk, dat de film tijdens de Mipa- tentoonstelling in een Vlaardingse bioscoop gaat draaien. De fontein zal geplaatst worden voor de hal op het tentoonstellings terrein. Daar zullen de Vlaardingers dus hun muntstukjes kwüt kunnen, waarna zij een wens mogen doen. De organisatoren van de Mipa 2 hebben besloten, dat de in het water gewor pen muntstukjes bestemd zullen wor den voor een liefdadig doel. Ir. het water geworpen geld is dat dus niet. In de avond: zal de fontein door schijnwerpers worden verlicht. Men gelooft, dat dit een sprookjesachtig effect zal geven. Inmiddels staat vast. dat bet ver- maakcentrum voor de bevrijdings feesten op een terrein zal komen, dat grenst aan het tentoonstellingster rein van de Mipa. Over deze regeling is men bijzonder tevreden. De Mipa 2 zal op 26 April 's avonds om zeven uur voor het publiek open gesteld worden. De president van de Rotterdamse rechtbank, mr. J. van Vollenhoven, heeft vanmorgen vonnis gewezen in het kort geding tussen het schoon maakbedrijf Drop en de directeur van een tandtechnische Inrichting J. van W. Hij wees de vordering van Drop toe, zodat Van W. vóór 2 April het pand aan de Oude Binnenweg, waar van hü huurder was, moet ontrui men en verlaten. Hjj achtte het verweer van Van W„ als zou hij niet gemachtigd ge weest zijn de koop te sluiten, in strijd met de waarheid. Van W. werd tevens veroordeeld in de kosten van het geding. Mr. H. de Waard, de advocaat van Van W„ deelde mede, dat hij tegen dit vonnis in hoger beroep zal gaan. I v!.Vi V X*S"< Het stuk Parkkade voor de Heuvel tot aan de tunnelingang ligt wel zo grondig overhoop.'Daar heeft Pakhuismeesteren inmiddels in ijl tempo een olietank opgericht. Die tank zal omgeven worden door aller lei installaties, die met de oliever werking te maken hebben, zodat de E 55-bezoekers een goede indruk krijgen van de Nederlandse olie- industrie, die zich in de laatste jaren zo geweldig heeft ontwikkeld. De winst van het Philipsconcern over 1951 na aftrek van belastingen is gestegen tot 119 millioen verge leken met 88 millioen in 1953 en 61 millioen in 1952. In twee jaar dus een stijging van de winst op lam pen, radio's etc. met ruim 85 pet. Commissarissen en raad van be stuur van Philips kondigen aan, dat over 1951 een onveranderd dividend van 11 procent voor de gewone aan delen en van 7.6 pet. voor de prefe rente aandelen zal worden uitge keerd. Van deze dividenden werd 6 procent reeds als interimdividend uitgekeerd. Er mee rekening houdend, dat de vorige uitkering van 14 procent ge schiedde over aandelen met ^en no minale waarde van 750 en dat de uitkering van thans geschiedt over een door bijstempeling tot 1000 verhoogde nominale waarde betekent de aankondiging van een onveran derd dividend in feite een verhoging van het dividend van 11 tot 18 2/3 procent. Van de 119 millioen. wln.,t zai Philips 71 millioen (v.j. 51 millioen) in het bedrijf houden. BAZAR: Clutenba, Sint Jorisdoelen bij Spoelenbrug. APOTHEEK: Firma's Jansen, hoek Swammer- damsingel en v. Mussenbr.straat, tel. 7731 en Nieuwland-Apotheek, Wil- bautplein. WOENSDAG Arcade, 16 en 20 uur: Kath. Film actie, middag- en avondvoorstelling van „Het leven van Jezus" en „Won deren der Diepzee". DONDEERDAG Dr. Schaepmansingel 70. 20 uur: Chr. Hist. Jongerengroep, lezing over Belastingpolitiek door insp. der bel. Arcade, 20 uur: Chr. Ver. v. Llch. Oefening „ODO", gymnastiekuitvoe- ring. Passage-theater, 20 Ouur: R.K. Gymnastiekvereniging „Excelsior", Gymnastiekuitvoermg m.m.v. kern groep heren SSS Breda. BIOSCOPEN: Passage-theater: Muiterij op de Caine. Monopoie-theater: Levend Inge metseld. ROTTERDAM A ARENA: Hongaarse Rhapsodic. Z, 7 en 9.30 uur (18 Jr). CENTRAAL: Tramlijn Begeerte 2, 7 en 9.15 uur (18 Jr). CAPITOL: Het teken van de helden. 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr). CINEAC: Journaal van 9 tot 5. 15 uur. O spreekt met uw moordenaar. 5.30, 7.45 en 10 uur (18 Jr). COLOSSEUM: U spreekt met uw moor denaar. 2, 7 en 0.15 uur (18 Jr). HARMONIE: Verdl, koning der melo dieën. 2, 7 en 9.15 uur (al.). LUMLÈRE: From here to 'ternltyS.15, 7 en 9.30 uur (18 Jr). LUTUSCA08/15. 2.15, 7 en 9.30 uur. LTJXORDe droomfontein van Rome. 2, 7 en 0.30 uur (a.l.). PRINSES: De weg naar het verderf. 2.15, 7 en 9.30 uur (18 Jr). PASSAGE: Muiterij op de Calne. 2, 7 en 9.15 uur (14 jr). REX: De vluchteling van de Alamo. 2, 7 en 9.15 uur (14 jr). VICTORIA: U spreekt met uw moorae- naar. 2. 7 en 9.15 uur (18 Jr). 't VENSTER: Wittebroodsweken, 2, 7 en 9.15 uur <a.l.). TENTOONSTELLINGEN MUSEUM BOYMANS: Beelden van Ma rino Marinl, Engelse landschapsschil ders en Venetlaanse prentkunst. GROOTHANDELSGEBOUW: H. A. v. d. Wal, schilderijen. 't VENSTER: Baliet, oud en nieuw, pren ten en' foto's. KUNSTSTICHTING: Lijnbaan, tekenin gen en aquarellen Henk de Vos. MUSEUM VOOR LAND- EN VOLKEN KUNDE„Het leven der Eskimo s 105 uur. expositiezaal arbeiderspers Slaak. Tentoonstelling Oud- en nieuw Rotterdam. 10—16 uur en 20—22 uur Zondags 14—18 uur (t./m. 3 April). Volgens een aan de voorzichtige kant blijvende berekening zijn de kosten in de industrie in de laatste jaren met zeker vijf procent gedaald. De prij zen zijn echter niet verlaagd. Het bedrijfsleven weigert blijkbaar systematisch, kostenverlagingen door te geven aan de consumenten. WOENSDAG To- ROTT. SCHOUWBURG: Sabrlna, neelgroep Theater. 8 uur GROOTS 3CH< XWBÜRG: Zuider Toneel Ensemble me ,,'n Inspecteur voor u", 8 uur. STADHUIS: Jaarvergadering VW, 8 u. AULA BOYMANS: Vergadering Sociale Raad, 8 uur. In 1952 stond de prijsindex van in Nederlaci ingevoerde grondstoffen en halffabrikaten op 131 (1948 100). Sindsdien is die index gedaald tot 109 per eind December 1954. Een verlaging dus met 16,8 procent. Tegenover deze verlaging stonden natuurlijk lastenstijgingen. Zo zijn bijv. de lonen in de industrie sinds 1952 met rond 17 procent gestegen. Dit laatste cijfer zegt echter op zich zelf niet veel, want in dezelfde periode is ook de productie per man in de industrie gestegen. Er zijn hieromtrent geen recente gegevens, maar met een raming van 12 procent zijn wij stellig niet aan de hoge kant. Met andere woorden: voor 17 pro cent meer loon, kregen de onder nemers ook meer product. De wer kelijke arbeidskosten zijn niet met 17 procent gestegen, maar hoogstens met 3 a 4 procent. Zo kan men het verloop van andere kostensoorten trachten na te gaan. De vraag blijft dan echter, hoe die slijgingen en dalingen tegen elkaar moeten worden afgewogen. Hier komt een andere publicatie van het CBS ons te hulp. In een artikel in Statistische en Econome trische Onderzoekingen van Decem ber 1954 heeft het CBS trachten na te gaan in welke kostensoorten de prijzen van o.a. industrieproducten in laatste Instantie uiteen vallen. Dus hoeveel loonkosten *n totaal in (bijvoorbeeld) industrie producten zitten, hoeveel kosten aan ingevoerde grondstoffen, hoevee] be lasting enz. De cijfers hebben betrekking op het Jaar 1950 en ze hebben voor latere jaren dus maar een betrekke lijke waarde. Maar enige aanwijzing om trent de relatieve betekenis van elke soort van kosten geven ze toch wei. Zo blijken de kosten van ingevoerde goederen en diensten gemiddeld een 35 procent van de eind prijzen van onze industrieproducten uit te maken. Houden we ons even bij dit cijfer, dan betekent een. daling van de prijs index met 16,8 procent, zoals boven gesignaleerd, dat een verlaging van de emdprijzen der producten met zes procent mogelijk zou zijn geweest. De loonkosten mogen worden ge raamd op ongeveer 27 procent van de eindprijzen van industrieproduc ten. Met andeie woorden: de boven- berekende stijging der loonkosten met 3 a 4 procent maakt ongeveer één procent uit van de eindprijs der producten. Beschouwt men ook de andere kostensoorten, dan is men alles te zamen waarschijnlijk niet aan de hoge kant, wanneer men conclu deert, dat do productiekosten in de industrie sinds 1952 met zeker vijf procent zijn gedaald. (Uiteraard ligt het in elke bedrijfs tak v :rschillend. het cijfer moet wor den gezien als een gemiddelde.) In de eindprijzen hebben wij van die daling echter niets gemerkt. De index van de groothandelsprijzen voor afgewerkte producten, die m 1952 op 135 stond, stond in Decem ber 1954 na een kleine daling... weer op 135. Ziehier de achtergrond van de enorme winststijgingen van de af gelopen jarep. En van de opmerkin gen. over „bevredigende gang van zaken" in vele jaarverslagen. Beetje laat De vier werkgeversbonden ziin dus wel een beetje laat met hun overi gens zeer welkome beroep tot hun leden „ernstig na te gaan m hoe verre een verlaging van de prijzen tot de mogelijkheden behoort." En als m de oproep wordt opge merkt. dat de recente prijsstijgingen zich goeddeels buiten de industriële sector" hebben voorgedaan, dan is dat formeel juist. Maar m feite geldt, wat Wibaut reeds in 1903 schreef in een beschouwing over kartels: „Het tegenhouden van een prijs verlaging, die van verbeteringen in de voortbrenging, van vermin dering in de productiekosten het natuurlijk gevolg zou zijn, is even goed prijsverhoging." De schuld van de hoge kosten van levensonderhoud zit dan ook beslist niet alléén buiten de industrie. Uit het bovenstaande volgt, hoe ruw de benadering ook moge zijn, dat een behoorlijke prijsverlaging stellig mogelijk is. Het is aan minister Zijlstra te be wijzen, dat hij die ook realiseren kan. Het kan immers nooit de be doeling zijn, dat de stijging van de welvaart in overwegende mate bij één groep m de samenleving blijft hangen. En uiteindelijk is de keuze die tussen nieuwe loonronden en prijs verlaging ROTTERDAM Twee arbeiders werden gistermid dag gewond, toen m de Tweede "Westewagenhof de hefarm van oen takelwagen brak. Men was op dat momt t bezig een heistelling om hoog te takelen. De beide mannen werden m het ziekenhuis behandeld en konden daarna naar huis ver voerd worden. De gewonden waren de 43-jarige metaalbewerker G. Doolhof uit de Frederikstr. en de 47-jarige kraan machinist J. A. J. Grobecker uit de Adnaan v. d. Doeslaan. De metaal bewerker werd vrjj ernstig aan zijn hoofd gewond. Hij kon echter na be handeling in het Bergwegzieken- huis naar huis gaan. De kraanma chinist werd in het Coolsingelzie- kenhuis behandeld. De 49ste ROTTERDAM, Waalhaven, 29 Mrt. Andijvie 1 5965: 2 53—61; sla IA 19.90—22.40; 1B 17.30: 2B 14.50—14.70; IC 15.10; stoofsla 7896; spinazie 1 3949; 2 3043; rabarber 1 80; 2 45; radUs 2029 spruiten IA 5967; 2A 25—53; 1B 42; 2B 1530; grote peen 7—20; witlof IA 56—58; 2A 41—57; 2B 32—49; prei A 53—80; B 35—52; uien 226; uien geschild 714; kro ten 2A 1131: waspeen 2A 1219; selderij 1 38; knolselderij A 1023; B 6; rodekool 2 4358; savoyekooi 22 1524; groene kool 2 2b'; veldsla 1 31 —34; 2 17—23. VLAARDINGEN Onder leiding- van de heer H. P. C. Haan ontsluierden leden van de Zakenstudiekring Dinsdagavond in de zaal Concordia de geheimen van de Sahara. Ze deden dit ook aan de hand van enkeie films. De voorzitter van de Zakenstudiekring, de heer M. v. d. Vlis herdacht de overleden ere-voorzitter en oprichter van de Kring, de heer M. Wapenaar. De voorzitter wees op het vele werk, dat wijlen de heer Wapenaar voor de Zakenstudiekring verzet heeft en hij dankte hem voor het nemen van het initiatief dat geleid heeft tot de oprichting van de vereni ging. De heer V. A. Vlis schetste de overledene als een plichtsgetrouw man met een levend hart, een werk zame geest en een gevoelige natuur die, ondanks het feit, dat hij altijd hard voor zijn brood heeft moeten werken, altijd klaar stond om een ander te helpen. „Laten we, met hem als voorbeeld, verder gaan," aldus de voorzitter, die de aanwezigen verzocht enkele ogenblikken stilte in acht te nemen. Bij de aanvang van zijn lezing wees de heer H. P. C. Haan erop, dat de Sahara niet alleen bestaat uit een zandvlakte zoals men vaak veronder stelt. Slechts één zevende van dit gebied, dat zo groot is als geheel Europa, bestaat uit de vermaarde zandduinen. De rest is laag- en hooggebergte, dat tot 3000 meter hoogte gaat. Het vrij vochtige klimaat dat de Sahara eens gehad heeft, had vooral de belangstelling van de heer Haan. Hij vertelde, dat er toen mensen leefden in deze woestijn en doordat er hier tot onze tegenwoordige tijd toe geen andere cultuur geweest is, kan men hier zeer interessante prae- historisclie vondsten doen. Dit wordt mede in de hand gewerkt door het duizenden jaren lang ontbreken van plantengroei in dit gebied. Verschil lende voorwerpen uit die tijd liet de spreker, die cok een kleine expositie ingericht had, circuleren. Ook over de tegenwoordige aanblik die de Sahara biedt, lichtte de heer Haan zijn toehoorders in en de hui dige bevolking ontsnapte evenmin aan zijn aandacht. De heer Haan wierp zelfs een blik Na een geheime zitting benoemde de Haagse raad Maandagmiddag met 26 van de 43 stemmen de arts E. Heystek te Rotterdam tol directeur van de GG en GD van Den Haag. Dr. N. Speyer, leider van de afd. geestelijke volksgezondheid van de Haagse GG en GD, kreeg 17 stem men. Op de aanbeveling van B. en W. stond alleen de heer Heystek. Dokter E. Heystek is sedert 1 Jan. 1949 adjunct-directeur van de GG en GD te Rotterdam. Aan de veemarkt te Rotterdam wer den Dinsdag aangevoerd in totaal 4332 dieren. Vette koeien 800; gebrulksvee 1643, waaronder 989 tbc-vrij; vette kal veren 60; graskalveren 205, waaronder 153 tbc-vrij; nuchtere kaïvcren 2938, varken3 410; biggen 146, paarden 264; veulens 6; schapen of lammeren 327; weidelammeren 16 en bokken of geiten 67. Weekaanvoer 8781 dieren De prijzen waren: vette koeien 2 56 2 70; 2 30—2.50; 2.00—2 20; vette kalve ren 3*00—3 25; 2.80—2 95; 2.30—2.60; grits kalveren 375275—200; nuchtere kal veren 444036; biggen 645444; slachtpaarden 2 402 202.00; schapen 135—12590; lammeren 12511095; kalfkoeien 1050—900—750; melkkoeien 1050900750; vare koelen 710—635 550; vaarzen 700—600475; pinken 450— 350—275. De aanvoer op de Paasveetentoonstel- iing overtrof die van bet vorig jaar. De belangstelling voor deze tentoonstelling was weer zeer groot: Vette koeien- aan voer ruimer, handel tamelijk, prijzen prijshoudend, prima's boven notering Vette kal.eren: aanvoer even groter, handel willig, prijzen prijshoudend; Graskalveien aanvoer Iets meer, handel goed, prijzen wat stijver; Nuchtere kal veren- aanvoer groot, handel stug, prij zen onveranderd: Biggen: aanvoer iets minder; handel goed; prijzen niet hoger in prijs; Slachtpaarden aanvoer ruimer, handel stroef; prijzen hoge prijzen Schapen en lammerenaanvoer groter, handel traag, prijzen iets lager; Kalf koeien en melkkoeien: aanvoer redelijk, handel kalm, prijzen als vorige week; Vare koelen: aanvoer iets ruimer, handel stroef, prijzen onveranderd: Vaarzen eu pinken: aanvoer gewoon, handel kalm prijzen ruim prijshoudend: Tbc-vrfJ vee aanvoer even ruimer, handel tamelijk prijzen prijshoudend. Place Mondiale dat bete kent: Wereïdplem en de Haag se architect Romke de Vries heeft die naam gemakkelijk kunnen introduceren, want feeststad Unifesti zal een in ternationaal centrum zijn. U moogt er, lezer, best een beetje om glimlachen, maar met wat goedmoedige spotternij zult u er toch ook heel duide lijk het snufje internatio naal zout in kunnen proeven, als u weet, dat er komen: Internationale artisten van de eerste klasse, vermaarde dansgroepen uit allerlei lan den, dat de gebouwen op de Place Mondiale galeryen zul len hebben, zodat het publiek een zitje hoog boven het plein- rumoer kan vinden en dat die gebouwen niet alleen om het plein, maar ook verder op het feesteiland, alle aspecten van het buitenland weergeven. Men zal er vinden: een ..Canadese Blokhut", ..Hallo, Uncle Sam", het "Wild-West Paviljoen, een Australische show met verbin. dingen naar de komende Olym pische Spelen in Melbourne; „De Stille Zuidzee", een „Transvaal"-etablissement, een LaMjns-Amerikaanse en Noorci- afrikaanse tent (tent in de zin van gebouw ter verpozing), een soortgelijke met „Oosterse Pracht", een „Zwitsers Ch&let" in een origineel Wallischer Hauschen, een „Carnaval de Ve-ice", „De Goudkust", een „Rijnterras', een Portugese Bodega, een Mocca-tent, een „Scandinavian Express", „De Antillen", „Ahoy-Palace", „Lu xemburg", een „Belgishe Ta veerne". „Piccadilly Circus", .Leicester Square" met een Londense pub, „Tirolio", „In de Keizerskroon" met Amster. damse, „Rondom de Delftse Poort" met Rotterdamse en „Op den Buitenhof" met Haagse accenten en kleur. Muziek zal er zijn en een „Vliegende Schotel", een Hip podrome, Monte Carlo, een Werelddoolhof, een variété theater „Bosco" aan het Piazzo de! Theatro", en Park zicht zal herdoopt worden in „Villa del Rosa". Dan komen er Venetiaanse, Zwitserse, Giethoornse en Chi„ nese bruggen over het water, waarin Giethoornse punters en de motorvletten zullen varen om het zeeroversnest „Carra- Monta", waar piraten de buit van de dag; veroverde ge schaakte schonen, danseressen, koningsdochters, enz. zullen verdelen enerom zullen vechten in degenstrijd. Dat alles wordt omgeven door de Wereldgondels, door de afdeling Ruimtevaart, door het vertrek-station van de ka belbaan en van de Parktrein- tjes, door een rolschaatsenbaan en het sportcentrum. En des avonds zal dit deel in een bij zondere verlichting worden ge zet. Om dan nog maar te zwijgen van het lachpaleis, van de kin- derpret-tum en van het Luna park, die evenmin ontbreken. in de toekomst van de woestijn. De Unesco heeft bij wijze van proef een gedeelte laten bevloeien door de bouw van een stuwdam in de Niger en dit gedeelte levert nu al genoeg rijst voor heel West-Afrxka, dat vroeger alle njst importeren moest. Ook windmo lens heeft men gebouwd, die het wa ter van grote diepte opzuigen en hierdoor bleek weer, dat de woestijn helemaal niet onvruchtbaar is. Enkele buitengewoon aardige films lichtten tot slot van deze leerzame avond het betoog van de heer Haan toe. MAASSLUIS In de vergadering van 16 Decem ber 1954 stelde de raad van Maassluis een crediet beschikbaar voor de bouw van 60 etagewoningen in de Sluis- polder aan en nabij de P. C. Hooft- laan, en besloot tevens de bouw van die woningen ondershands te gunnen aan de firma L. de Koning te Rot terdam voor een bedrag van 636.300. Deze aannemersfirma was inder tijd bereid de woningen voor het in geschreven bedrag te bouwen, maar kon haar inschrijving slechts dertig dagen gestand doen. Het bleek echter niet mogelijk te zijn het werk binnen die termijn te gunnen. In verband met de gestegen kosten verklaarde de firma het werk nog te willen uitvoeren tegen de prijs van 655.30!),—.. Onverwijld hebben B. en W. zich in verbinding gesteid met de weder- opbouwinstanties, die inmiddels heb ben verklaard, met het ingezonden plan accoord te gaan, evenals met de verhoogde inschrijving, zodat tot de bouw van deze 60 woningen kan worden overgegaan. MAASSLUIS „Een onzer wethouders, de heer Marcus, is helaas x-eeds geruime tijd ernstig ongesteld en het is niet te voorzien, wanneer daar een eind aan gekomen zal zijn," aldus het raads lid S. Kortleven in een begeleidend schrijven bij een voorstel, dat hij het college van B. en "W. van Maassluis deed toekomen voor de raadsvergade ring van Vrijdag. Het is in den lande gewoonte, zo gaat de heer Kortleven verder, dat een raadslid in geval van langdurige ziekte ontslag neemt om vervanging mogelijk te maken, zodat zijn fractie niet aan kracht inboet. Doch met een wethouder ligt het enigszins anders, daar zijn fractie met de mogelijkheid rekening moet houden, dat de wet houderszetel haar ontvalt cn met de vraag of zij over een even bekwame vervanger beschikt. Gezien de gestaag zwaarder en om vangrijker wordende taak der wet houders in Maassluis is het naar de mening van genoemd raadslid ge wenst, dat een plaatsvervangend wet houder wordt aangewezen. Na nog gewezen te hebben op de aanwijzing van een vaste plaatsver vanger, die telkens, zodra nodig, op treedt ter vervanging van onverschil lig welke wethouder, stelt de heer Kortleven B. en W. voor een lid van de raad als liefst vaste plaats vervangende wethouder aan te wij zen. en daartoe vooraf zich uit te spreken over de volgende motie: De raad van Maassluis; van oor deel, dat het wenselijk is een plaats vervangende, en meer in het bijzonder een vaste plaatsvervangende wethou der aan te wijzen, opdat, zodra zulks nodig blijkt, aanstonds en zonder enigerlei formaliteit, in de vervanging kan worden voorzien. MAASSLUIS Door bijzondere omstandigheden gaat de voorgeno men bijeenkomst op Donderdag van de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid te Maassluis niet door. De opbouw van die feeststad betaalt u beslist niet met een greep in uw vestjeszak. ,,'t Kost één millioen gul den," zei Kleiboer tegen me en zijn boven- en onderlip maak ten samen een tuitje. „Daaraan kunt u dan zien, welke waarde wij aan het Uni- festi-evenement hechten." Moet u ook nog weten: de Rotterdamse Kunststichting werkt mede; Gas-, licht-, wa ter- plantsoen-, bestratings- en riolermgsbedrijven der ge meente gaan m de komende weken aan de slag. En dan nuchterweg de voor spelling van Kleiboer: „Het komt klaar." Achter welke op merking u, lezer, de zorg en de verantwoordelijkheden van deze man zwaar voelt drukken. Tot slot een Delfts nieuwtje: In de stand op de E 55, die de gemeente Delft zal doen in richten, zal o.m, een door de Technisch Hogeschool ontwor pen en vervaardigde „logica machine" te zien zijn. Deze machine is verwant aan de zg. .leugenverklikkers", die in het buitenland en met name in Amerika gestalte kre gen. De Avro en de Wereldomroep wer ken samen bij de uitzending van het radioverslag van de wedstrijd Neder landBelgië. Dick van Rijn verzorgt het verslag en Aad v. Leeuwen geeft commentaar. Ir. A. van Emmenes is belast met het commentaar bi) de televisie-uit zending. De rechtbank te Maastricht heeft de 24-jarige mej. H. M. M. uit Heer wegens het onder invloed be sturen van een auto veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf met twee jaar rijverbod. De eis was twee maanden met twee jaar rijverbod.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1