Lij de wij Pietersdochter die maghet v DWS-elftallen zijn in goede vorm Kleine Londense leggen 't loodje Paul Spaak komt over integratieplan praten Gewijzigd GTB speelt gelijk tegen HVO 1 evenwicht Golden Fiction Goed verzorgde uitgave van tweede Miniatuur Uitspraken Op straat gevonden Druk seizoen tennissers geësteüMeve! Vrolijke avond voor leden van Rijnbende Uit het dagboek van de politie „Daniël" hield ouderavond Gmnniger oavend Lezing voor de Sehiedamse BB Twee nieuwe schepen voor de «Nederland' Amateurs bij een in Lantaarn' Belgi Schoolstrijd in ;ië onder de loupe Marktberichte.* Burgerlijke Stand Gusto-personeel zag „Hendrik de Vijfde" Visafslag Rotterdam Uitslag derde vlucht van „De Postduif Esperanto-agendo WISSELKOERSEN Op het komt het aan HET VRIJE VOLK DINSDAG 19 APRIL 1955 PAGINA 5 O <u Het. graf Vijf eeuwen geleden, om nauwkeuriger te zijn: op 5 Augustus 1421, bevestigde hertog Jan van Beieren een schrijven van het Schïedamse stadsbestuur, waarin onder meer verteld werd „van zeer wonderlijken stucken ende dingen die bynnen der stede van Schiedamme voirz. gevallen ende geschiet zijn, ende dagelix aan eenre maget geschien genoemt Lijdewij Pieters dochter." En hertog Jan voegde daarbij de verklaring: „die maget oic gesien te hebben". Niet ail een in Schiedam, maar overal in den lande gingen de wonderbaar lijkste verhalen over een zekere Lijdewy, de dochter van Peter Joanneszoon en een vrouw, genaamd Petronella. DINSDAG BIOSCOPEN: Passage-theater, 2, 7 en 9.15 uur- Obsessie 118 j.). Monopoie-theater, 2, 7 en 9 uur. Terugtocht der Helden (14 j.i. TENTOONSTELLINGEN: Stedelijk museum, 2—5 uur: Eigen collecties. APOTHEEK: Rembranai-apotheek, laan 5b, tel. 68855. Rembrandt- DIVERSEN: Musis Sacrum, 8 uur: Operette „De klokken van Cornevilie" Arcade. 8 uur: Cabaret KAB. Volksgebouw, 8 uur: Propaganda- avond met filmvertoning SV en HV „Schiedam". Hotel „De Kroon", 8 uur: Verga dering standhouders InHaBé. WOENSDAG BIOSCOPEN Passage-theater, 2, 7 en 9.15 uur: Obsessie (18 j.). Monopoie-theater, 2, 7 en 9 uur: Terugtocht der helden (14 j.>. TENTOONSTELLINGEN Stedelijk museum, 2—5 uur: Eigen collecties. APOTHEEK: Rembrandt-apotheek, Rembrandt- laan 5b, tel. 68855. DTVERSEN: Irene, 8 uur: Wykavond Hervorm de Gemeente. Gebouw voor Chr, Soc. Belangen, 8 uur: Lezing en filmavond Lasclub Schiedam. Tivoli, 7 uur: Ouderavond Geref. Evang, Jeugdclubs. Deze Lijdewfj, thans meer bekend onder 'haar Latijnse naam Liduina, werdten gevolge van een ongeluk reeds op zeer jonge leeftijd aan het ziekbed gekluisterd. Drie en dertig jaren heeft zij haar smartelijk be staan geleden. Op 14 April 1433 stierf „die maghet van Scyedam". Gedurende haar leven wist zij tallozen te troosten en te bekeren. „Visioenen en geestvervoeringen beleefde zij en in extase bezocht zi) Rome en het Heilige Land" Biogiafen vertellen hoe zij haar negentien laatste levensjaren spijs noch drank tot zich nam. Over het graf, waarin sinte Li duina op 17 April 1433 begraven is, is het laatste woord nog niet gesproken. Over de vele woorden, die er in de loop der eeuwen wél over gesproken en geschreven zijn heeft thans de Sehiedamse Gemeenschap, als tweede deeltje in de reeks „Sehiedamse Mi niaturen" een boekje laten verschij nen, dat getiteld is „Het graf van St. Liduina, die Maghet van Scye dam" en geschreven werd door A. van der Poest Clement, oud-archi varis van Schiedam. Aan de verzorging van deze Minia tuur is veel zorg besteed- Reproduc ties en foto's illustreren de belang wekkende, maar o,i. wel wat „droge" tekst. Juist omdat de SG met de uitgave van dergelijke boekjes een zo groot mogelijk publiek tracht te interesseren voor het verleden van onze stad, is het beter een minder wetenschappelijke toon te bezigen dan hier het geval is. Niettemin hopen wij van harte, dat vele Schiedammers dit boekje zullen aanschaffen. Behalve dat u uw ken nis van de geschiedenis onzer stad kunt uitbreiden en verdiepen, steunt u tevens t waardevolle werk van de Sehiedamse Gemeenschap. Een werk dat, zoals nu ook weer deze Minia tuur-uitgave, onze belangstelling ten volle verdient- De ambtenaren van het Ministerie van Oorlog waren Maandagavond uit Den Haag naar Schiedam geko men, niet om een of ander defensie- voorste! in studie te nemen, maar om te komen zingen voor de leden van de personeelsvereniging „Rijnbende", die in Musis Sacrum naar een cabaret voorstelling kwamen viskeu. De voorzitter van de vereniging, de heer P. Verheiden,- opende de avond en heette in het bijzonder de echtge note van de directeur en haar doch ter welkom. Men voerde een komische één-acter op „Oom Lou knapt het op". De za ken verliepen wel niet, zoals oom Lou het had bedoeld, maar aan het slot was iedereen toch tevreden. Heel aardig speelden mejuffrouw B. Sie raad en de heer L. Eikerbout. Het „Zig-zag-trio" zorgde voor wat opgewekte, populaire muziek. Ook trad het bekende radio-duo „Black and White" op. „The Ministerial Minstrels" zongen Negerliedjes van de oude plantages en het MVO-koor bracht operette-fragmenten ten ge hore. Na afloop kon men dansen op de muziek van het orkest „Sfeer en Rhythme". De directie van Gemeentewer ken te Schiedam heeft het vernieu wen van een gedeelte van de kade muur langs de zuidzijde van de Schie tegenover het Zakkendragershuisje gegund aan de NV J. K. Simon, Aannemersbedrijf te Schiedam voor 48.400. DE ROTTERDAMSE rechtbank deed vanmorgen uitspraak in de zaak tegen de 27-jarige hulpheibaas M, M. en de 39-jarige classificeerder J. A. V. De eerste werd veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proef tijd; de classificeerder hoorde zich veroordelen tot twaalf maanden met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. Zij waren schuldig bevonden aan een poging tot inbraak aan de Burg. Knappertlaan te Schiedam. DE 43-JARIGE tricotagewerker B. C. de B. werd veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Hij had uit een fabriek van gloeilampen materiaal gestolen. AANRIJDING De zesjarige D. R„ wonende aan het Herenpad, reed Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur op de Broersvest met zijn fiets tegen de personenauto van de garagehouder A. L. van K, uit Rotterdam op. Het knaapje brak zijn rechterdijbeen en liep schaafwonden en een vermoedelijke hersenschud ding op. Hij werd naar de Dr. Noiet- stichting vervoerd. MISHANDELING In de nacht van Zaterdag op Zon dag is de los werkman J. S. gearres teerd. Hij wordt ervan verdacht in dronken toestand zijn medekostgan ger W. G„ met wie ïiij op een kamer woonde, van de trap geduwd te heb ben. W. G. maakte een val van vier meter er 's ernstig gewond aan de wervelkolom naar de Noletstichting vervoerd. JONGETJE Het tienjarige knaapje G. van E. stak tijdens ruzie het elfjarige meisje A. C. R. met een mes in de neus. De kinderpolitie neemt de zaak In onderzoek. Zaterdagavond waren de van de CJMV-jongensclub „Daniël met ouders en belangstellenden bijeen in het gebouw voor Chr, Soc. Belangen, De avond werd geheel door de jon gens zelf gevuld met muziek en schetsjes. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door de jeugdige pia nist Frans van der Pol, die al enkele malen een prijs had gewonnen in pianowedstrijden. Hij speelde o.a. het „Slavenkoor" van Verdi uit de opera „Nabucco". Frans ontving een harte lijk applaus. Een schetsje van „Flip en Flap" werd gevolgd door een film „Vossen jacht op ski's". De jongens en de ouders vermaakten zich best. Het werk onder de jongens Wykgemeente 4 is zeer moeilijk staat in de volle belangstelling bet Federatiebestuur. Onder de aanwezigen waren Federatievoorzitter, de secretaris van de Federatie en de secretaris vom de Co-1-missie Jongens- en Junioren- werk. Zowel de dames als de heren van DWS hebben Zondag een uitstekende wedstrijd gespeeld en overtuigend weten te winnen. Beide elftallen zijn wel zeer verrassend te voorschijn getreden na een langdurige periode van niets doen. Het was voor DWS wel zeer noodzakelijk dat beide punte'n in Schie dam bleven, daar de resultaten tot heden beneden peil zijn geweest. De DWS-dames hebben eveneens voor een verrassing gezorgd door het sterke Hellas met niet minder dan 3—0 te kloppen. De voorhoede schoot, uitstekend en de doelpunten bleven dan ook niet uit. Het samenspel, hoewel nog niet geheel af, was even eens goed verzorgd. Het doelverde- digen van Alie Veldhoven maakte het de Hellas-dames onmogelijk haar te passeren. De DWS-ers hebben deze wedstrijd dan ook verdiend gewon nen en doen het beste voor de vol gende ontmoetingen verwachten. Sterke heren De heren van DWS hebben dit maal laten zien dat zjj het nog wel kunnen, en het zeer sterke Gona uit Den Haag een 63-nederlaag toe gebracht. Gona, dat het blijkbaar wat te gemakkelijk opnam, moest spoedig inzien, dat het DWS ernst was. Van begin tot einde hebben zij er voor gevochten en gunden de verdediging der Hagenaars geen moment rust. DWS, dat zijn oude doelverdediger Aad Gigmond had opgesteld, was aoor deze versterking heel wat meer waard, zodat ook in het veld heel wat meer werd gepresteerd dan in vorige wedstrijden. Met de rust had DWS reeds een 4O-voorsprong, zodat de tweede helft, tegen de wind in, met veilige stand gestart kon worden. De DWS- ers dachten niet aan opgeven, zodat het einde met een verdiende over winning kwam. Te bevragen aan het hoofdbureau van Politie te Schiedam tussen 9 12.30 uur en 26 uur: Zilveren oor knopje en zwarte vulpen. Te bevragen bij de vinders: Zak- lampje, J. van Tilborg, Geert Rein- dersstraat 40 a; bruine padvinders- riem, W. Keijzer, Rotterdamsedijk 226b; zegels van Troelstra-oordDe oGrter, Prof. Kamerlingh Onneslaan 159b; ijzeren koevoet, De Beer, Rot terdamsedijk 236; bos sleutels. Van Lind, Harreweg 8; kinderbril, H. van Wijk, Lange Achterweg 46; 2 sleutels aan ring, Putters, Marconistraat 11; ring met sleutels, J. Grewater, Buijs Ballotsingel 53b; sigarettenkoker, J. Tiersma, Warande 175a; kettinkje m. sleutels, Eggelmeijer, Talmalaan 5; hulssleutel, Postkantoor, Tuirtlaan; halsketting, F. Scholten, Prof. Ka merlingh Onneslaan 191a; doublé ring, A. van Wieringen, Fabriplein i_j.„ 14; zilveren ring, Daalmeijer, Villa- straat 81; oorbel. Van Kampen, Wattstraat 34; loonzakje m. inhoud, F. Noordijk, Van Beverenstraat 16; bruine wollen muts, C. v. d. Brink, Vlaardingerdijk 9a; padvinderspet, A. v. d. Berg. Lange Achterweg 14; wit kinderschoentje, E. Meivogel, Broersvest 183; blauwe jopper, Gok- ke, Boylestraat 25a; 1 paar sokken F. Verschuren, Voornsestraat 32a; gekleurde sjaal, A. Driel, Fabristraat 82a; lederen riem, W. van Slobben, P Potterstraat 39: grijze sjaal. B Rijnberk, P. Potterstraat 9b; blauw windjack, B. Vrijhof, Jan Vermeer straat 20; geruite jopper, M. Her mans. B.K. laan 201a; rood-groene sjaal, W. Hoorman, B.K. laan 235a; glacé dameshandschoen. Lips, Pot- jieterstraat 11a; padvindersriem, F Blom, Lange Singelstraat 32; groen wollen vest, L. Kaat Vogel, Ploeg- straat 7; geruite sjaal, A. Zelenberg ruinlaan 66; bruine portemonnaie, Tiersma, Warande 175a; plastic kin- 'crportemonnaie, Postkantoor Tuin- taan; portemonnaie met inhoud, F. van Leeuwen, Van Esveldstraat 30a. in en bil de De Sehiedamse Grunnigers heb ben heur leste feestoavend hollen in dit seizoen in 't Volksgebouw Tuin- laan. Veurzitter H. H. J. Slot sprak 'n kort welkomstwoord. Noa 't zin gen van 't Grunnenslald zongen de Liesters haile mooie laidjes en doar- noa kwamen de toneelspeulers op de planken met 'n bliedspul: De oom oet Canada, in drij bedrieven deur J. Buitenwerf en Jac. Kremer. Mit aale aandacht wair d'r noar 't zingen luusterd van de Liesters en om 't bliedspul wuir d'r meroakei lachen. De Liesters en speulers wui- ren beloond met 'n doaverend ap plaus. De laiding van allebeide is in handen van mej. D. Vennik, Tweide veurzitter Brauns het aale mitwaarkers even bedankt. Tot slot was d'r bal onder laiden van meneer Schilperoord. 't Is haile mooie oavend west. Woensdagavond zal in de grote zaal van het Volksgebouw de heer v. d. Ploeg uit Den Haag voor de Sehie damse Bestuurdersbond een lezing houden over „Vakbeweging en Chris telijke roeping". De bijeenkomst begint om 8 uur. Geboren: Arnoldina V., dv D van. Leeuwen en R V Hoppe; Eveline C„ dv W G Boot en J Kroeze; Willem H, zv H F van Gilst en I Waleh: Nciolaas G C, zv H H van Stralen en J M Hartendorp; Adrianus H J, zv A de Njjs en T Wjjgers; Machiel A, zv M A van Aalten en F K van Bezooijen;" Joanna W. dv G Fer- werda en G Terpstra; Marinus, zv V H Baaü en J Hartman; Jacoba J, dv J C Seen en L Boxman; Catha- rina, dv A van Zomeren en M van Putten; Huibrecht, zv I J van Gel deren en D A Gijtenbeek. Geboren: Dalia, dv A, J. Schmitt en A. van Gijzen., Overleden: H Jonkman, 43 j; H de Beun. 56 j; J F Seip, 71 j. Overleden: P. Mijs, 80 jaar. Hendrik de Vijfde verscheen Maan dag op het witte doek in de zaal Irene, waar de personeelsvereniging „Gusto" een filmavond voor haar leden gaf. De voorzitter de heer M. Vink leidde het programma in. Als voorfiïmpje vertoonde men de MSA-film „Grenzen die ons schei den", waarin men aan de hand van prachtige natuuropnamen uit Zwit serland, Italië, Griekenland en Duitsland het probleem der land scheidingen opwierp. Grenzen zijn, zowel voor het toerisme als voor de internationale handel, grote bezwa ren. Huib Orizand sprak de tekst en somde de voordelen van een Ver enigd Europa op De hoofdfilm was „Hendrik de Vijfde" met Laurence Olivier, Robert Newton en Renee Asheron in de hoofdrollen. De rolprent is geba seerd op „Het kroniekspel van Hen drik de Vijfde", dat voor de eerste maal op 1 Mei 1600 in Shakespeare's eigen theater „The Globe Playhouse" werd opgevoerd. De film vindt haar hoogtepunt in de veldslag van Agincourt tussen de legers van Hendrik de Vijfde en de Franse maarschalk. Gelukkig voor de scheepsbouwers was er toch nog een „happy-end" aan deze rolprent, namelijk de verbroedering tussen de oude vijanden. (Van onze Londense correspondent) Zullen de lien millloen Londenaars een verkiezingsstrijd zonder kranten meemaken? Hoe zullen de politieke partijen zich in Londen kunrnn uiten, hoe zuiien zij de kiezers op de hoogte kunnen stellen van vergaderingen, van belangrijke beslissingen, etc.? De situatie in de Londense krantenstakmg is sedert Vrijdag indien mo gelijk nog slechter geworden. De onderhandelingen tussen de stakende electricians en monteurs aan de ene kant en de uitgevers aan de andere kant zijn zonder resultaat geweest. De uitgevers hebben meer dan 20.000 man van het technische personeel ontslagen en er bestaat op het ogenblik geen kans op een compromis. Heden werden aan de Visafslag al hier van IJmulden. Den Helder, Scbeveningen en elders 400 kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren: schol gr. 27 29, id. midd. 2426, id. klem 16 19, schelvis midd. 3335, kabel jauw gr. 3639, id. midd. 2835. id. klein 2224, koolvis 1517, Feiten cijfers Voor eind April zal de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Paul-Henri Spaak naar Nederland komen om met minister Beven een nieuw plan voor de economische in tegratie van Europa voor te berei den Dit plan van de Benelux-landen zal in grote trekken overeenkomen met het plan - Beyen van 1952, waar in voorgesteld werd een gemeen schappelijke markt, een tolunie en een Europees orgaan voor de doua netarieven tot stand te brengen. De woordvoerder van net Nederlandse mi nisterie van Buiten landse Zaken, die dit meedeelde, verklaar de voorts, dat de Be nelux-landen van me ning zijn, dat de uit breiding van de KSG met het opne men van aanverwante bedrijven (energievoorziening en transport) een te beperkte integratie zou op leveren. De Benelux-landen hopen op steun van Duitsland en Italië en misschien van de Fransen, die in 1952 het plan- Beyen afwezen. Veel grotere winst. De baten van de Maatschappij tot Exploitatie van onroerende goederen „De Wereldha ven" te Rotterdam waren met een to taal van f 625.000 ruim f 325.000 ho ger dan in 1953. Na diverse voorzie ningen resteert een winstsaldo van 202.000 (v.j. 133.000). Niet sparen. De Zweedse regering heeft haar plan een stelsel van ge dwongen sparen in te voeren ter be strijding van de inflatie prijsgege ven in verband met de grote oppo sitie tegen dit plan. De regering was van plan in anderhalf jaar 1,3 mil liard kronen aan de circulatie te ont- tiekken. Krupp in Pakistan. Tussen de re gering van Pakistan en de firma Krupp is een contract gesloten, waar bij Krupp zich verplicht in Kot Adu aan de Indus een groot hoogovenbe- drijf te stichten. De fabriek zai een voorlopige capaciteit van 55.000 ton per jaar hebben en moet voor eind 1957 gereed zijn. De kosten worden op honderd millloen mark geschat. Minder gespaard. Het spaarover schot bij de ^paarbanken aangeslo ten bij de Nederlandse Spaarbank hond was in de maand Maart met een totaal van ƒ19.653.000 bijna 9,5 millloen lager dan in de maand Fe bruari. Bij de Rijkspostspaarbank bedroeg het overschot In Maart ƒ9,3 millioen. Opdracht aan v. d. Giessen De' N.V. Stoomvaartmaatschappij „Nederland" heeft aa.t de N.V. C. v. d. Giessen en Zonens Scheepswerven te Krimpen aan den IJssel opdracht gegeven voor de bouw van twee schepen van 10.800 brt met een laad vermogen van ca. 12.850 ton elk. De schepen, - closed-shelterdeck- type, worden zusterschepen van de reeds m de vaart zjjnde „Karimata" en „Karimun". Twaalf passagiers en de 59 kop pen tellende bemanning zullen over ,.aircondiüoned"-hutten beschikken. De nieuwe schepen dienen resp. eind September 1957 en Januari 1958 te worden opgeleverd. if De uitslag van de derde postdui- venvlucht, die door de SVC „De Postduif" in de richting Arnhem ge houden werd, luidt: 1. Joh. Christen, 2. H. v. d. Kant, 3, Harmeien en Co, 4. 5. J. Doejaarden, 6. C. v. d. Graaf, 7. 10. J. de Koster, 8. H. Crama, 9. L. Toutijn, 11. E. Smirren, 12. 15. 18. J. v. d. Windt ,13. P. Hinten. 14. D. Ram, 16. A. Heeren, 17. G. Kiela, 19, Joh. Brand en 20. C. Verlinde. Het diploma werd verleend aan Thüm Weelie. De eerste duif kwam aan om 10.55.25, de laatste 11,00.01. Merkredon, la 20an de Aprilo, Klubvespero, Biddoj pri sovagaj bes- toj en Afriko, Venn multnombre por ke nia ekster urba kamarado havu bonan inipreson pri nia sekcio. 18 April Engels pond 10.6410.65 Amerik. dollar 3.79%—3.80% Franse franc 1.08051.0825 Belgische franc7.60%7.61%. Zwitserse franc86.6286.72 Zweedse kroon 73.1073.20 Duitse mark 90.2890.38 Deense kroon54.8154,91 Noorse kroon53.1453.24 Zwitserland (vrij) 88.6188.71 Canada 3.85%3.85% lil deze belangrijke wedstrijd had GTB zijn elftal in zijn geheel „-..jzigd, wat wel een verbetering bleek. De gehele wedstrijd hebben de Schiedammers het spel in handen gehad. Dat het een gelijk spel is gebleven, is, zei het dan met veel geluk, aan de uitstekende doelman van IIVO te danken. Na 20 minuten, spelen zagen de GTB-voorwaartsen zich genoodzaakt de onverdiende 2O-achterstand weg .e werken. De aanvallen op het HVO- loel waren niet van de lucht en met :unst en vliegwerk wist de achter- loede zjjn doe! voor doorboring te ïehoeden. Een kwartier voor rust •choot de midvoor uit een opeen- ■oping van spelers de bal In de tou- -en, 2—1. Na de rust gooide GTB met de md in de rug er nog een schepje op todat doelpunten niet uit konden blijven. Een kwartier voor tüd was de mid voor doorgebroken maar hij werd net buiten het strafschopgebied ten val gebracht, ült deze directe vrije schop schoot de rechtsback keihard in de linkerbovenhoek: 22. In de resterende tijd was het on begrijpelijk dat het HVO-doel door vrouwe Fortuna werd behoed. GTB 2, dat by Energie Boys 2 op bezoek was, zag kans door hard te werken een 71-overwinning te be halen. GTB 3 sleepte een kostbaar puntje in de wacht door tegen DOTO 4 ge lijk te spelen: 22. Voor het tennisseizoen werden de onderstaande toernooien aange vraagd. Ook nu zullen de toemooi- spelers vrijwel regelmatig elke week op een ander toernooi kunnen uit komen. (Laatste datum is einddatum van het toernooi. 30 Mei: „COMES" (Overschie) districts-jeugdkampioenschappen. 26 Juni; Oostel., tennispark, open A B en C, en „Be' Quick" (Maassl), invitatie B (jubileumtoernooi). 2 Juli: ROVS (Vlaardingen) en „De Rammelaars" (Vlaardingen) gesloten ciubtoernool. 10 Juli: tennispark „Plaswyck", open A B en C, „Game" en „SLTV", Schied. kampioenschappen, „Dash '35" (Dordrecht) open A B en C. 17 Juli: tennispark „De Enk", dis- tricts-kampioenschappen. 24 Juli: Nenijto-tennispark, open A B en C. 30 Juli: „Toeg/Hillegersberg" (Ne- nijto) jeugdtoernooi. 31 Juli: tennispark „IJsclub Kra lingen", open A B en C alleen voor enkelspel. 7 Aug.: tennispark „Walenburg" invitatie B en C. tennispark „Cen trum", idem. De traditionele parktoernooien worden gehouden op de week-ends van 28 Augustus tot en met 18 Sep tember (naar keus). Hieraan wordt deelgenomen door de parken: De Enk, Oostelijk ten nispark, Nenyto, Overschie, Plas wyck, Spieringshoek (Schiedam), Centrum en IJsclub Kralingen. De Typografenbond heeft zijn ont slagen leden meegedeeld, dat het ein de van de staking van de electricians w de monteurs geenszins betekent, da& de typografen automatisch naar hun werk teruggaan wanneer zij daartoe weer worden opgeroepen. De Typografenbond wil van zijn kant nieuwe looneisen stellen, wan neer de eiectriciens en de monteurs meer loon krijgen Het staklngsgeld dat de electrl- ciens en monteurs ontvangen, helpt hun niet veel. Her Is niet meer dan steun, terwijl de stakers juist tot de best betaalde arbeiders in de grafi sche industrie behoren en gewend waren met 120 tot 150 per week naar huis te gaan De ontslagen typografen en tech nische arbeiders krijgen de officiële werklozensteun, waarbij in sommige gevallen nog de nationale noodsteun komt, maar alles bij eikaar ontvan gen ze nauwelijks meer dan ƒ40 tot 45 per week. Vanaf volgende weck zal dus nood heersen en waarschijnlijk verbitte ring, want het is een feit dat de staking van de best betaalde 730 ar beiders meer dan 20.000 slechter be taalde arbeiders werkloos heeft ge maakt. De krantenverkopers zijn er bij zonder slecht aan toe. Zij staan niet in vaste dienst, krijgen geen steun en alleen de landelijke nooduitkering, die ontoereikend is Scherpe kritiek wordt door het pu- bliek geleverd op de grote provinciale kranten, die geen enkele poging doen bun Londense oplaag te vergroten en de taak van de voorlichting van het Londense publiek op zich te nemen. De provinciale pers beroept zich er- op dat er een oude afspraak bestaat, die het hun onmogelijk maakt van de moeilijkheden te profiteren, waar- ïr andere kranten verkeren. Maar het publiek voelt dat een krant iets anders is dan een consumptieartikel, dat zij in onze tijd de functie van een openbare dienst heeft. Een nood toestand moet dergelijke afspraken ongeldig maken, te meer daar een Londenaar niet op den duur een krant uit Birmingham of Leeds za! blijven lezen. Kranten opgeheven? Hoe lang de krantenuitgevers het zuiien uithouden, weet niemand. De grote krantenkoningen zoals Lord Beaverbrook van de Daily Express en Lord Camrose van de Daily Tele graph kunnen her. ongetwijfeld uit zingen. Maar voor een klein landelijk dag blad, dat tot de beste van Groot- Brittannië behoort, heet het nu aL De op 10 Februari opgerichte afde ling Rotterdam van de stichting „De oprechte amateur" organiseert op Maandag 2 Mei haar eerste bij eenkomst vooramateurs in de Schouwburgzaal .„De Lantaarn" aan de Gouvernestraat, De byeenkomst begint om acht uur en is toegankelijk voor ingeschreven amateurs en be langstellenden. De bedoeling van de stichting is de amateurs, die willen optreden voor de radio, in de gelegen heid te stellen deel te nemen aan een voorselectie, waarby voor publiek wordt opgetreden. Het secretariaat van „De oprechte amateur", afdeling Rotterdam, berust by de heer C. T. Blokker, Oostzeedyk 41, Rotterdam. Advertentie 1-M. Soort A bepaalt de kleur, soort B de gelijkmatige brand, soort C is voor de geur, D brengt smaak aan..„ Enzovoort. We zouden een alfabet van 28 letters nodig hebben. Want 28 soorten Virginiitabsk vormen teza men de Golden Fiction, En aan de evenwichtige samen stelling dier tabakken dankt Golden Fiction haar voor treffelijke kwaliteit! Em {«Idas {«elating rwr SC out dat de staking het de nekslag heeft gegeven. De communistische Daily Worker. 3ie na de eerste stóklngsweek weer verscheen, doet niet alleen goede taken, maar is nog 'nooit zo rustig en ;am geweest ais nu. Boven m zijn cop draagt hij de m rood gedrukte ïlagzin: Het dagblad van links. Het is iuidelijk, dat hij probeert de lezers van de socialistische Daily Herald te winnen en daar is zijn rustige toon »n houding waarschijnlijk aan toe te ichnjven. De regering heeft geen noodkrant litgegeven, zoals tiidens de algemene staking van 1926 en zal er hoogst waarschijnlijk niet toe overgaan. De jonservatieve partij is erop uit de «temmen van iinks te winnen en wil waarschijnlijk voora! m de verkie- dngstijd niet de indruk wekken, dat tij een officiële staking probeert te oreken. De nieuwsvoorziening door de radio Is, ondanks de moeite die de BBC zich getroost, ontoereikend. De weekbladen die hun best doen door het nieuws van de week in chro nologische volgorde te publiceren, kunnen de vee! verder gaande taak van het dagblad ook niet overnemen. De paar kleine noodkrantjes die in Londen worden verkocht, publiceren alleen het amusementsprogramma, de uitslagen van de voetbalwedstrijden, paardenraces en hazewindhonden races. Zij richten zich dus tot een be trekkelijk groot publiek, maar met een zeer beperkt doel. Alles bij elkaar genomen is er waar schijnlijk niemand die niet verlangt naar het einde van de staking, die in middels de vierde week is ineegaan. DE BELGISCHE schoolstrijd heeft ook een punt van bespreking uitge maakt op de dertiende jaarvergade ring van de Raad voor Kerk' en School van de Nederlands Hervormde Kerk, d;e Vrijdag in Utrecht is ge houden. Prof, dr. A. J. Bronkhorst, hoogleraar aan de protestantse theo logische faculteit te Brussel, sprak over dit actuele onderwerp. Volgens hem moet het mogelijk zijn, dat in België de twee schoolsystemen die van staatswege en die van de R.K, Kerk naast elkaar bestaan. „Ik vraag mij ontsteld af," aldus, prof. Bronkhorst, „van wie het „link se" volksdeel cle eerbied voor de over heid moet leren als de R. K. Kerk met alle middelen probeert verbitte ring te zaaien tegen de regering, die het staatsonderwijs weer gelijk wil schakelen met het zogenaamde vrije (r.k.) onderwijs. Zou deze strijdmer thode van de Belgische christenen de zaak van Jezus Christus met meer kwaad dan goed doen?" Na een historisch overzicht te heb ben gegeven van het onderwijs bij onze zuiderburen schetste prof. Bronk horst hoe de lruidiEe moeilijkheden zijn ontstaan. „Ik geloof niet," zo zei hij, „dat de officiële staatsscholen broeines ten van antl-clericalisme zijn, al wordt dat van r.k. zijde vaak be weerd. Het godsdienstonderwijs op die scholen wordt gegeven door leer krachten die de kerk zelf heeft aan gewezen. De ziel van het kind wordt bij dit rijksonderwijs dus niet zo heel erg in gevaar gebracht." Hoewel de Nederlandse hoogleraar geen partij wenste te kiezen in het geschil, zei hij, dat het bewind van de r.k. oud-minister van Onderwijs, Harmei niet zo bevorderlijk is ge weest voor het staatsonderwijs. Het was dan ook te verwachten, dat onder de coalitie-regering van socialisten en liberalen onder pre mier Van Acker de zaken anders aangepakt zouden worden. De ont- slagmaatregelen van minister Col- iard noemde prof. Bronkhorst niet altijd even gelukkig, omdait men er de r.k. oppositie vaak extra-troeven mee in handen speelde. „De subsidie-politiek van de hui dige regering." aldus prof. Bronk horst-, „is voor ons Nederlanders die aan gelijkstelling van het onderwijs gewend zijn, ook moeilijk te begrij pen." Ten slotte wees hij erop, dat het hier tegelijk een geloofsstrijd betreft, die zijn wortels heeft In ds tijd toen België zich van Nederland losmaakte. Tijdens de middagvergadering be handelde de Duitse prof. dr. Oskar Hammeisbeck uit Wuppertal de pro blemen waarmee het evangelisch onderwijs in Duitsland na de oor log te kampen heeft. Tal van vertegenwoordigers van schoolorganistaties en kerkelijke autoriteiten woonden-; de vergade ring, die ditmaal een internationaal karakter droeg, bij. ROTTERDAM 18 AprilKlei- eigenheimers 615; bintjes 6 f 6,75; alphas 5,75; bevelanders 910.50; furore 9—9.50, rode eter 15; meerlanders 7; yselster 5.75—6. Zandaardappelen: veldgewas 4. Voeraardappelen: 3,25, prijzen berekend per 100 kg en op de han- delsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappe len op wagon, schip of auto. ROTTERDAM. 18 April: Bin nenlandse granen (officieuze note ringen per 100 kg franco Rotter dam); tarwe rode op vochtcon- ditie tot 28,10; voedergranen met flinke omzet zomergerst naar kwaliteit en vochtgehalte 24,5026; geschoonde gedroogde tot 26,50; haver naar kleur en vochtgehalte 24,5027, extra blanke daarboven; rogge doorsnee- kwaliteit 21,2522.25; bakrogge 23,25. Peulvruchten kalm groene erwten tot 58; schokkers tot 93,50; blanke bruine bonen tot 52. ROTTERDAM Waalhaven 18 April: Andyvie 1 3641. id 2 16—36 p kg; bloemkool 1 A 60. id 2 A 42— 47, id 1 B 43, id 2 B 19—43, id 2 C 14—25, sla 1 A 11.2013.40, id 2 A 9.50—12.10, id 1 B 9.10—9.30, id 2 B 6.70—9.90, id 1 C 5.00—9.10, id 2 C 5.00—-7,70 p st; witlof A 26—51, id B 28, prei A 31—45, id B 17—35 p kg; radys witp 1 16—20, id 2 17—18, id rood 1 1214, seldery 34 p bos; spruiten A 45. id B 15, spinazie 1 45- 75, id 2 20-61, stoofsla 16—28 p kg.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1