v. d. Ploeg sprak voor NW-leden Maastorenflat nadert nu hoogste punt Verduistering van vi ijf mille Hervormde jeugd heeft nieuw Grote aandacht voor piano en cello Lezing over veilig lassen geen schoolmarsen Demonstratie en lezing voor handballers Ongeluk Uit het dagboek van de politie Zaterdag: Emmabloemdag Uitgesteld Marktberichten Zware straffen geëist tegen fietsendieven Uitspraken Rechtbank Collectanten '40-'45 per bus naar Delft m m Eis: half jaar cel Laatste bijeenkomst van Wijk 3 Burgerlijke Stand HET VRIJE VOLK DONDERDAG 21 APRIL 1955 PAGINA 5 Verschillende gemeenschappen Waarom NVV Gewetenskwesties Eigen program Roeping Ten slotte gaf de spreker, zün me ning over het veelgebruikte en mis bruikte, begTip: roeping. De roeping van de christen, zei de heer v. d. Ploeg, is ongetwyfeld te getuigen van zyn geloof, als waarachtig christen In de wereld te staan en een verant woorde houding aan te nemen. Hier ligt echter een taak voor de Kerk en de christeiyke organisatie enniet voor de vakbeweging. ■'Ei mm WM% Geschenken, ZUID-HOLLANDSCty KANTOORBOEKHANDEL is een vereiste „Helaas is er bitter weinig overgebleven van de eensgezindheid, die ons volk gedurende de bezettingsjaren bezielde. Wel heeft de saamhorigheid tijdens de watersnood bewezen, dat de Ne derlandse bevolking in staat is tot samenwerking op grote schaal, maar de verdeeldheid, vooral waar het gaat om alge mene sociale belangen, is en blijft zorgwekkend." Dit zei onder meer dè voorzitter van de Schiedamse NVV- Bestuurders Bond, de heer A. M. v. d. Wel, in zijn openings woord op de Woensdagavond in het Volksgebouw gehouden vergadering voor NW-leden en belangstellenden. De heer V. d. Wel constateerde, dat er tussen de na-oorlogse vakbewe gingen wel meer samenwerking be staat dan voor de oorlog," maar hu noemde die „oppervlakkig". Boven dien 'heeft het veel omstreden man dement der bisschoppen de verschei denheid en het wanbegrip zeer in de hand gewerkt, „In de deining", die na de, door het mandement veroorzaakte breuk is ontstaan, is het onderwerp „Vakver eniging en Christelijke roeping", dat de heer J. van der Ploeg bespreken zal, wel zeer actueel," aldus spreker. Hij betreurde het. dat het Zon dagsblad een advertentie voor deze avond heeft geweigerd op te ne men. „Hieruit- blijkt wel," zei de heer v. d. Wel, „dat we ons doel nog lang niet hebben bereikt." Na deze Inleiding nam de heer v. d. Ploeg het woord. Hij vertelde dat op Marken, dat, naar men wel eens beweert, eeuwen ten achter is bij het „vasteland", niet alleen de helft van de bevolking aangesloten is bij het NVV, maar dat ook de sa menwerking tussen de vakverenigin gen. vele plaatsen tot voorbeeld kan strekken. Zo stelde het CIJTV zijn ge bouw beschikbaar voor een onlangs gehouden NW-vergadering, waarop de heer v, d. Ploeg een lezing hield. Naar aanleiding van de door de heer v. d. Wel vermelde houding van het Zondagsblad, moest de spreker wel tot de conclusie konten dat de stad Schiedam ten achter is op het gebied van samenwerking bij het „eiland" Marken. t#e kermen, zo ging de heer v. d. Ploeg voort, verschillende gemeen schappen, zoals die. van het gezin, van de gemeente, van de kerk enz. In sommige gemeenschappen zijn we automatisch opgenomen (het gezin).,, andere daarentegen moeten of kun-' nen we zelf kiezen. Een voorbeeld hiervan is de vakvereniging. De spreker wenste zich te bepalen tot de vraag: bij welke vakorganisatie moet ik mij aansluiten? In "net kader van zijn onderwerp wil dit zeggen CNV of NW. Waarom, vroeg de heer v. d. Ploeg zich af, kiest een protestants-chris ten voor het CNV. Hiervoor kunnen verschillende redenen zijn. Men kan zeggen: ik ben christen, dus behoor ik mij aan te sluiten bil een' christe lijke organisatie. Anderen komen tot dezelfde keuze, omdat zij zich eenvoudig meer op hun gemakvoe len in een vertrouwde, christelijke omgeving. Voor het CNV geldt namelijk niet in de allereerste plaats of haar leden overtuigde christenen zijn, maar het gaat er vooral om, dat de organisatie zélf christelijk is. De volgende vraag, die spreker zich stelde was: „Op welke gronden zal een christen lid wensen te worden van het NW?" Ook hiervoor zijn uiteenlopende motieven aanwijsbaar. Zo zal de een de voorkeur aan het NW geven, om dat deze vereniging volgens hem de belangen van haar leden beter behar tigt. Een ander zal tot het NW toe treden „omdat z'n collega's er ook bij aangesloten zijn en het geloof er toch niets mee te maken heeft." In de registers van het NVV. dat thans ongeveer 500.000 leden telt, staat de kerkelijke gezindheid van de leden niet vermeld, zodat er moeilijk uit te maken valt hoe de verhoudin gen tussen kerkdijken 'en niet-kerke- Hjken binnen deze vakvereniging zijn. Vermeldenswaardig zijn echter de resultaten van een volkomen ob jectief onderzoek, dat het Land bouwkundig Instituut onder de land arbeiders in 59 gemeenten naar deze verhoudingen deed. In deze 59 gemeenten zijn de bui tenkerkelijke arbeiders 't slechtst ge organiseerd. Van de Hervormde ar beiders is ongeveer de helft bli een organisatie aangesloten en de Gere formeerden zijn het best georgani seerd. Bii hetzelfde onderzoek kwam aan het licht, dat 75 der leden van de, bij het NW aangesloten, ANAB bii de Ned. Herv. Kerk hoort, 7 by andere kerken en 18 buitenkerke lijk is. Ten slotte vermeldt dit belang wekkende rapport dat 44 van het ledental van de Chr. Landarbeiders- Bond in deze 59 gemeenten, aange sloten is bij de Gereformeerde Kerk. De heer v, d. Ploeg achtte een keuze, die louter berust op practische gronden, onjuist. De spreker meende, dat voor de christen dez- "uzebepa- I'ng een zaak van het r'i„„ en niet van opportuniteit mon ziin. „De vakorganisatie is echter geen geloofsgemeenschap, maar een be langengemeenschap-en heeft ook voor de christen, die Gods woord als uitgangspunt aanvaarden wil niet de bevoegdheid zich te mengen in en zich uit te spreken over tussen-men- selüke en religieuze verhoudingen. Het herderlijk schrijven van de Hervormde Synode, waaruit de spre ker enkele citaten ter verduidelüking voorlas, spreekt niet over anders zün dan de anderen, maar anders zijn ónder de anderen. Kiezen vóór het NW houdt echter in: het CNV afwijzen. Wanneer wy dit doen, aldus de heer v. d, Pioeg, moeten wy ons wel degeiyk bezinnen op het „waarom". De spreker noemde vervolgens drie motieven, op grond waarvan hij hét afwyzen Van het CNV gerechtvaar digd achtte. Ten eerste is de christelüke vak organisatie in het einde van de vo rige eeuw ontstaan op „negatieve gronden", zoals bezwaren tegen het vergaderen op Zondag, waartoe de arbeiders in die tijd wel gedwongen waren.. Bovendien beschuldigde de chr. vakorganisatie de algemene hon den ervan een klassenstrijd te voeren. Een argument, dat heden ten dage niet meer actueel is. Ten slotte was het volgens de toen onder de christenen zo sterk levende antithese-theorie onmogeiyk om met „ongelovigen" samen te werken. Op deze theorie is de Synode van de Hervormde Kerk reeds teruggeko men en de christenen in het NW hebben bewezen dat samenwerking wel zeer goed mogelyk is. De heer v. d. Ploeg zette zyn be toog voort met op te merken, dat hij geen bezwaren had tegen chris- telpke organisaties. Met een vak organisatie is het echter anders gesteld. Een dergelüke organisatie heeft macht en invloed nodig en het is beslist onjuist wanneer een christeiyke organisatie een machts orgaan wordt en het evangelie als het. ware gebruikt als machtsmid del. De Synode zegt dan ook: „Waakt ervoor het evangelie van Hem, die in de wereld gekomen is. niet om te heersen, maar om te dienen, schade aan te brengen. Even foutief is het. aldus spreker, zün keuze vóór het NVV te baseren op het verwerpen van het CNV, Wanneer wy ons de vraag stellen: Waarom het NW?, dan zullen we eerst ons moeten verdiepen in het beginselprogramma. „Iets wat ook onder de trouwe NW-leden maar al te vaak nagelaten wordt," merkte de heer v. d. Ploeg-op. Het beginselprogramma heeft na de oorlog sterke wijzigingen onder gaan. Was er vroeger sprake van. dat de .socialisten", een woord, dat op vele wijzen uitgelegd kan worden, buitenkerkelyk, ja zelfs vaak Anti- kerkeiyk waren, anti-koningsgezind en revolutionnair, tegenwoordig zyn deze opvattingen volkomen verouderd. Was vroegër het NVV een onder deel van de „moderne vakbeweging", thans is het zelfstandig en heeft zich. in tegenstellingtot vóór. de oor log een volledig beginselprogram ma moeten aanschaffen; In dit programma schryft het NW geen normen voor (zoals het CNV), maar erkent de normen van elke overtuiging of kerkeiyke gezindheid. Dat wil niet zeggen dat het NW, vroeger de Neutrale Vakbeweging ge noemd, een „bloedloze" neutraliteit voorstaat. Het beginselprogram erkent zonder meer het noódzakelyke verband tus- ten geloof en maatschappelijke over tuiging. Dat deze erkenning niet louter theorie is. bewyst de vruchtbare sa menwerking met vele predikanten en Kerk. en Wereld. Vervolgens' stond de heer Van der Ploeg nog even stil by de houding der verschillende kerken ten opzichte van het NW. De Gereformeerde Kerken raden het CNV aan, de Her vormde Kerk waarschuwt daarente gen tegen het isolement en de kans door zich op te sluiten het „appèl voor de wereld" te verliezen. Daar Nederland het enige land is, waar een prot. chr.' vakorganisatie bestaat, vormt de keuzebepaling voor de Wereldraad der Kerken geen probleem. Wanneer prof. dr. J. J. de Jong in het Tijdschrift voor Hervormde Mannen schrijft over de noodzaké- lykheid voor de elm'' e> -ich aan te sluiten by het C?- ils motief daarvoor aanvoer zwakheid in geloof" is dit, j de spreker onjuist, daar geloo„ -kheid geen basis kan vormen voor het kiezen van een vakorganisatie. De heer Van der Ploeg besloot zijn inleiding met te concluderen dat uit solidariteit met makkers en vakge noten slechts de keuze kan vallen op het NW, Na ,de pauze werden nog verschil lende vragen door de spreker beant woord, Naar aanleiding van een vraag'betreffende óe houding van de rooms-katholieken' in verband met het mandement, ontspon zich een in teressant debat. .De heer v.' d. Ploeg uitte in het byzonder zyn bezwaren tegen de mo tivering van het mandement en legde de nadruk op het feit, dat de keuze bepaling voor de rooms-katholieken geen probleem van. voorkeur.- maar een gewetenskwestie is. DONDERDAG BIOSCOPEN: Passage-theater, 2 uur: Obsessie (18 jr.). Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur: Terugtocht der helden (14 j.). TENTOONSTELLINGEN Stedeiyk museum, 2—5 uur: Eigen collecties. APOTHEEK: Rembrandt-apotheek, Rembrandt- laan 5b, tel. 68855. DIVERSEN: Passage-theater, 8 uur: Een man genaamd -Judas, Kath. Kunstkring. Musis Sacrum, 8 uur: Amateurs avond -Wilton-Fyenoord. Irene,' 8 uur: Jaarfeest Ger. Ou dervereniging. Amstelbron, 8 uur: Emigratievoor lichting van het Gew, Arbeids-bu- reau. Arcade, 8 uur: Cabaret KAB. VRIJDAG BIOSCOPEN: Passage-theater, 2. 7 en 9.15 uur: Sabrina (a.l.). Monopole-theater. 2. 7 en 9 uur: Heli below Zero (18 j.l. TENTOONSTELLINGEN Stedelyk museum, 2—5 uur: Eigen collecties. APOTHEEK: Rembrandt-apotheek, Rembrandt- laan 5b, tel. 68855. DIVERSEN: Sterrebos: Grand Cirque-Interna tional. Arcade, 8 uur: Cabaret KAB. Musis Sacrum. 8 uur: Balletuit voering, Toonkunst. Voor dames en heren medewerkers aan de huis-aan-huis-inzameling van de Stichting 1940—"45 is gelegen heid om per bus de bijeenkomst van Zaterdag, 23 April in Delft te be zoeken. De bussen vertrekken om 2 uur van het Rubensplein en om 2.15 uur van het Broersvest 46. Voor de inzameling kan men zich nog melden by Mevr. Van Woerkom, Graaf Florisstraat 77, tel. 65801 en mej. Van der Kort, Broersvest 461, tel. 66925. De Maastorcnflat aan de Zaimhaven en bij de Leuvebrug nadert nu duide- lyk zyn hoogste punt. Het slanke bouwwerk steekt sterk af bij de oude omgeving van de Zalmhaven en er: ontstaat hier een grappige tegenstelling die toch ook wel boeiend is. Aan de andere zijde, bij de toekomstige Maas boulevard maakt deze flat deel uit van de lange reeks nieuwe gebouwen, die straks de Maasoever zullen markeren. Als de Maastorenflat gereed 's, zal hy 49 meter hoog zyn. Aan de ach- terzyde van het gebouw komt de- ingang van een garage, die. van de voorzijde bezien, onder de grond ligt. De begane grond en drie verdiepin gen zyn bestemd voor kantoren. msm S', m mm sa» m, n Ruimte, licht en lucht Daarboven liggen in elf lagen 44 fiats. Twee snelliften zorgen voor de verticale verbinding en de flats wor den verder voorzien van velerlei ge makken. De N.V. Aannemingsmaat- schappy J. P. van Eesteren bouwt deze torenflat naar een ontwerp van architect H. D. Bakker. Binnen afzienbare tijd zal dezelfde bouwer beginnen aan een nog hogere flat aan de Schiedamsedyk. op de hoek van de Schilderstraat, eveneens naar ontwerp van architect H. D. Bakker. De lichamelyke bescherming van de lassers wordt steeds beter. Over liet hoe en waarom sprak Woensdag avond de heer. F. Sparreboom, vei ligheidsinspecteur van'Wilton-Fyenr oord, in het gebouw voor Christelijke Sociale Belangen voor de leden van de Lasclub Schiedam van de afdeling Zuid-Holland van de Nederlandse Vereniging voor Lastechniek. De voorzitter.' de heer A. leidde Je spreker in. De heer F boom lichtte zyn lezing „Veilig ken by het electrisch lassen" toe met lantaarnplaatjes. Spreker hield een inleiding over veiligheidsmaatregelen voor lassers in het algemeen en in het byzonder by Wilton-Fijenoord. Hy besprak de verschillende afzuigsystemen van ver. giftigde gassen, het gebruik van ge- isoleerde lastangen, van laskappen voor de bescherming van de ogen en schoenbeschermers. Kortom de, gehele kleding van de lasser is wat de vei ligheid betreft verbeterd. Na de pauze vertoonde men een film over ogenbescherming, die de heer Sparreboom toelichtte. De Schiedamselasclub is in Juni wel het een en ander van plan. Op 4 Juni gaat men met 86 man' naar Cockerill en dé twee- en twintigste gaan de lassers naar de glasfabriek In Leerdam. Aangezien de tjjd van voorbereiding voor de schoolmarsen. die gehouden zullen worden onder auspiciën van het Bureau Onderwijs van de ge meente Schiedam te kort is geweest gaan de marsen op Zaterdag niet door en zijn nu uitgesteld tot 7 Mei, 21 Mei an 4 Juni. Na een gedwongen logeerpartij in de Thorbecke-school hebben de 216 leerlingen van de lagere school van de Vereniging tot Bevorde ring van Christelijk'Onderwijs in Schiedam eindelijk een onderdak gevonden. In Mei 1954 is men met de bouw van een schoolgebouw in de Dr. de Visserlaan begonnen. Woensdagavond is de Prinses Marijkè-school officieel geopend. gebouw te geven, vervaardigd van gekleurd suikergoed. Niets dan lof De directeur van de Hervormde Kweekschool te Rotterdam, de heer B, Mastenbroek, verrichtte de offi ciële opening. Hy heette in het bij zonder welkom de heer Oortmerssen van de Woningdienst en bracht hul de aan het stadsbestuur, dat in deze nieuwe wyk met alles rekening heeft gehouden, wat het-welzijn van de be woners betreft. Verder voerden nog het woord: de wethouder van Önderwys en Sociale Zaken, de heer H. Sabel, de inspec teur van Önderwys, de heer M. Holl, dr. A. Hoffman namens de Centrale Kerkeraad van de Ned, Herv. Ge meente, de heer A. van de Ban, secretaris van Wijk 2 van de Herv. Gemeente, uit naam van het CVO, de heer M. C. van Daalen en de heer H. Gotink, namens de hoofden der scholen. e Hervormde jeugd van Nieuw- i land vindt een ideale omgeving in dit moderne schoolgebouw de Prinses Marijke-school aan de Dr. de Visserlaan. f In de periode van 1 Februari 1953 tot Augustus van dat jaar zou de WA 29-jarige los werkman A. D. uit Melissant een bedrag van 4.850 en enkele copie-facturen hebben ver duisterd van zijn werkgever, een grossierderü te Middelharnis. v -a - Dinsdag is de school reeds in ge bruik genomen. „En het is ons uitste kend bevallen," verzekerde het schoolhoofd, de heer J. de Weerd ons, toen we hem, gezeten in de gezellige, „nieuw-riekende" onderwyzerskamer, naar zijn eerste- ervaringen in de Prinses Marykeschool vroegen. Van te voren hadden we het ge bouw bezichtigd. De school telt acht ruime, lichte lokalen. In één daarvan waren het was na schooltyd twee leerlingen bezig met het rechtzetten van de stoel tjes, het dichtschuiven der inkt potten en het oprapen van zaken, die volgens hen niet op de vloer thuishoorden. „Wat vinden jullie wel van de nieu we school?" vroegen we. Een van de jongens wees op de neergelaten zon neschermen en zei opgetogen: „Hij gaat vanzelf, meneer." Op de bovengang staat een groot aquarium opgesteld. Een geschenk van de aannemers en onderaanne mers. De ouders van de leerlingen geven een radiotoestel cadeau, ver telde de heer De Weerd. Plannen voor een gymnastieklo kaal zijn in voorbereiding; voorlopig zullen de leerlingen nog gebruik moeten maken van het lokaal aan de - Thorbeckelaan. Maar-' de school staat er en dat is het .belangrijkste. In eeh ideale omgeving zal de Nieuw- landse jeugd spoedig goede .maatjes worden met a-a-p, n-o-o-t en m-i-e-s„ Byzonder aardig was het idee van de Oudercommissie om de kinderen allen een afbeelding van het school- Voor de-laatste maal in dit seizoen zyn de leden van WUk 3 van de Her vormde Gemeente naar de zaal Irene gegaan. Ds. H, W. Hemmes opende' deze avond en sprak zijn genoegen uit over 't feit, dal de avonden steeds zo goed bezocht zijn geweest. De mondaccordeonvereniging Bravó speelde o.l.v. de directeur, de heer A. N, van Daalen enkele semi-klas- sieke werken. Vooral de ouverture Herinneringen van J„ W. Gerritsen en de concertwals Spelende golven voerden de mondaccordeonisten uit stekend uit. Ds. A, C. G. den Hertog toonde zich een waar voordachtskunstenaar, Hy droeg voor „De vrouw van de zee" naar Hendrik Ibsen en „God ilet alles, maar Hy wacht". Later op de avond reikte ds, Hem- ues namens Wijk 3 aan de mond- accordeonvereniging Bravo een me daille uit, 'als dank voor de mede werking aan verschillende wykavon- den. De Bonds Jeugd Commissie van het Nederlands Handbal Verbond, afdeling Rotterdam, brengt Zater dag een bezoek aan Schiedam, ten einde samen met verenigings Jeugd-, leiders (sters) bepaalde oefenstof door te nemen, weïke de BJC ge schikt en wenselijk acht voor de jeugdtralning. De BJC-leden W. Haverkom en J. de Rycke zullen deze middag en avond demonstratielessen geven, op het veld en In de zaal met jeugd groepen van verschillende leeftyd en met - inschakeling van de aanwezige jeugdleiders (sters) Daarna wordt een üabespreking gehouden en een lezing over één of ander facet van het jeugdvraagstuk, Dit laatste is ook voor belangstel lenden toegankelyk evenals de de monstratielessen op het veld. Het programma is als volgt samen gesteld: 1516 uur: demonstratie- lessen op het veld van DWS aan de Oude Dyk te Schiedam. 17.1517.45 uur: in zaal Hotel Beyersbergen, VJaardingerdijk te Schiedam, brood maaltijd; 17.4519 uur. nabespre king en lezing; 19.3021.30 uur: demonstratielessen in gymnastieklo kaal Theo-Thyssenschool aan het Edisonplein. Advertentie X. M. PASSAGE SCHIEDAM VULPENHOUDER S De driejarige C. T. v, d. H.. wonen de aan de Groen van Prinsterer- laan, speelde gistermiddag voor zijn huis. Er passeerde een trekker met oplegger die beladen was met hou ten kozijnen. Juist op de plaats waar het kind speelde viel een deel van de lading op de straat. Het kind liep schaafwonden op en een linkerbeen fractuur. Het werd onmiddellijk naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd. De officier van Justitie by de Rot terdamse rechtbank eiste Dinsdag tegen D. een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. D. werkte na de watersnood als kassier-vertegenwoordiger bij de grossierderij, waar in die tyd weinig personeel was en nog minder con trole heerste. Zo zag de verdachte •kans, gelden, die hy aan zijn patroon moest afdragen, achter te houden. Ter terechtzitting toonde hy be rouw over zyn daad; hij had thans een andere werkgever en betaalde aan de benadeelde grossier in ter mijnen zyn schuld af. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. Woensdagmiddag heeft de politie de (zware) hand gelegd op de 28- jarige chauffeur M. A. C. en de 22- jarige pompknecht J. F. K.. die ervan verdacht worden benzine van de Gulf, waar zij beiden te werk zr" gesteld, achterovergedrukt te hebben. Zy hadden hiervoor een vernuftig maar biykbaar niet vernuftig ge noeg systeem bedacht. By het overtanken van de benzine in de benzinewagen wordt de stand van het benzinepeil door twee meters, één in de auto en één in de pomp, ge registreerd- Tijdens het tankan be vindt zich circa 20 liter in de slang, 20 liter voor de heren. Er klopte hierin echter iets niet daar de meter van de pomp eerder „leeg" moest aangeven dan de auio-meter „vol". Is hier bedrog in het spel? De po litie heeft in ieder geval de zware Norton-motorfiets van C. in beslag genomen, beide verdachten opgeslo ten en zal nu het onderzoek voort zetten. In Schiedam sal dit jaar op Zaterdag 23 April de algemeen bekende Eihmabloem-collecte worden gehouden. Collectanten kunnen zich mel- .den aan het adres, Boterstraat 10, ivaar op Vrijdagavond tuisen halfacht en negen uur de bussen kunnen worden afgehaald. De trekking van de verloting voor het Clubwerk, die hedenavond zou geschieden, is uitgesteld tot Donder dag 26 Mei 's avonds om 10 uur in het Clubhuis. Geboren: Hendricus J., z. v. A. Leliveld en L. M. Vlasveld; Cornells, z. v. C. Wolthuis en P. de Winter; Simone M., d. v. A. H. F, Schmutz- ler en A. M. de Vries; Antonia E„ d. v. P. van Ark en E. M. T. Admi raal; Ellen. d. v. H. G. Seymour en M. J. Shenen; levenloos kind van C. W. van Schajik en C. J. de Vette. ZWIJNDRECHT, 20 April. Sla A 13—17, B 10—13, C 5—9 per 100 stuks; stoofsla 2634, spinazie (glas) 5390, idem (koud) 80. andijvie 54 70, spruiten 1563, witlof A 48 54, B 35-244, prei 30—38, uien 6—11 per 100 kg: knoiseldery 138 per 100 stuks; radys (rood) 2230, idem (witpunt) 22, selderij 26, peterselie 6—14 per 100 bos; raapstelen 20, waspeen 4063, breekpeen 10, Goud- reinetten 1732 per 100 kg. Aanvoeren: Sla 134.000 stuks; ra- dus 19.000 bos; spinazie 3.450 kg; waspeen 6.850 kg; knoiseldery 4.400 stuks. BARENDRECHT, 20 April. Groenten: Peterselie 1217, witlof 1 4254, 2 3039, waspeen 5161, sla 1316, uien 817, rabarber 1,22 per kg; radijs (witpunt) 1924, idem (rood) 2129, seldery 26 per bos; stoofsla 31—37, prei 2232, spinazie 6784 per kg. Fruit: Appelen per kg: Golden Delicious HHG.74—91, HHI 54—67: Goudreineentt HHG 48 —61, HHI 30—42; Jonathan HHG 49 —59. HHI 34—41. Peren per kg: St. Rèmy 1620. De officier van Justitie by de Rot terdamse rechtbank heeft Donder dag zware straffen geëist tegen en kele zwijntjesjagers. Eén jaar met aftrek vorderde hij in de zaak tegen de 38-jarige zeeman J. J. uit Rotter dam die in Januari in de Maasstad een bromfiets zou hebben gestolen. De brommer was in Amsterdam ver kocht. Verdachte ontkende met klem dat hij de bromfiets had gestolen. Hij zou hem gekocht hebben van een an dere Rotterdammer, hetgeen deze op zyn beurt als getuige ontkende. Een door de raadsman ingediend ver zoek om verdachte, die al verscheide ne malen was veroordeeld, onmid- dellyk in vrijheid te stellen, is door de rechtbank afgewezen. Eén jaar en drie maanden met af trek luidde de eis tegen de 24-jarige betonwerker A. J. uit Vlaardingen, die in December en Januari twee fietsen had gestolen. Een Vlaar- dingse stallinghouder had hy een bromfiets afhandig gemaakt door zich als de eigenaar voor te doen. Verdachte ltep in een proeftyd van een vorig voorvaardelyk vonnis dat hem door de Rotterdamse politie rechter, eveneens wegens fietsendief stal, was opgelegd. Over veertien dagen wyst de rechtbank vonnis. De rechtbank te Rotterdam ver oordeelde Donderdagmorgen de ha vencontroleur D. C. A. F. uit Rotter dam die gedurende lange tyd goede ren en levensmiddelen ten nadele van een Rotterdams havenbedrijf had gestolen, tot negen maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk en drie jaar proef tijd. Er was één jaar met aftrek tegen hem geëist. De 25-jarige havenarbeider F. N. uil Amsterdam die uit het huis van zijn ouders in Rotterdam een geldkistje met 100 had gestolen kreeg zeven maanden met aftrek waarvan drie maanden voorwaarde lijk en drie jaar proeftijd. Er was tegen hem een jaar met aftrek waar van drie maanden voonvaardelyk en drie jaar proeftyd geëist.. Overeenkomstig de eis van de officier luidde het vonnis tegen de 45-jarige huisvrouw H. L.-de R. uit Rotterdam zes maanden met aftrek er. voonvaardelyke terbeschikking stelling van de regering met drie jaar proeftijd. Zy heeft wegens fles sentrekkerij in het beklaagdenbankje gestaan. De rechtbank heeft de 34-jarige Schiedammer M. P.. die wegens overtreding van de Loterijwet terecht moest staan, conform de eis van rechtsvervolging ontslagen. De man had volgens het zg. sneeuwbalsys teem nylonkousen verkocht. Een boete van 25 kreeg de be drijfsleider A. V. uit Vlaardingen, die er door de rechtbank verantwoor- delyk voor werd gesteld, dat de chauffeurs by een expeditiebedrijf te lange rijtijden maakten. De officier had dezelfde boete gevraagd. De kamermuziekavond van Lilly van Spongen, piano, en Co van der Beek, cello, die ten bate van het studiefonds van het conservatorium, werd gege ven, heeft zich gekenmerkt door degelijkheid in de afwerking en. door ar tistieke smaak in de voordracht. Beethovens sonate in C op. 102 en die van Brahms (in.e op. 38) zijn werken, die echter zeer hoge eisen stellen op het punt van ensemblespel en specialisatie in kamermuziek. Ook de technische problemen zijn velerlei en hoewel zeer veel details in deze stukken precies zyn uitgevallen zoals de componisten zich die gedacht moeten hebben,- mankeerde er toch iets aan de juiste dosering der ge- voelsclimaxen en aan dt intensiteit der uitdrukking op de hoogtepunten, die hier dan ook steeds gepaard gaan met teohnische moeilijkheden van niet geringe aard. Aan volkomen eenheid van samen spel en opvatting, aan volledige be heersing van de materie en onbelem merde aandacht voor het construc tieve element Is de overigens respec tabele vertolking nog niet toegeko men. wat o.a. tcc te schryven ls aan een nog niet totaal op elkaar inge speeld zyn en aan individuele eigen schappen (iets te veel pedaalgebruik van de pianiste, een te weinig inten sief vibrato en niet onberispeiyke in tonatie van de cellist o.a.) die aan passing aan de kamermuziek-eisen nog in de weg staan. We zyn de spe lers echter dankbaar voor de keus van Beethovens vierde sonate, die veel te weinig in de concertzaal ver schijnt. De mysterieuze sfeer van Kodaly's wat langademige sonate op. 4 en de „capricieuze melancholie" van die van Debussy hebben beide musici na de pauze uitstekend getroffen. Ook hier weieens technische onvolkomenheden (o.a. in de cellopartij by Debussy), die echter de muzikale werking veel minder in de weg stonden dan 'by de meer absolute taal van Brahms en Beethoven. Een klem publiek in Boy mans heeft het niet gemakkelyk ver teerbare programma met grote aan dacht gevolgd en de spelers hartelyk gehuldigd met applaus. A, van Amerongen.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1