TIEN JAAR VREDE': EEN NATIONAAL' BOEK Rake keus van rake foto' ;T Deviezenreserve als stootkussen We remmen de techniek niet RDM heeft groot uitbreidin an Of ffl 0J1SM Fusie topelftallen Emma en EBOH Vettere melk niet voor Juli Klusjesman 11 Weinig lust in langer werken Koffiehuis samen met benzinestation KLM verhoogt dividend Plan besturen beide Dordtse clubs als KNVB maar meewerkt HET VRIJE VOLK ZATERDAG 23 APRIL 1955 PAGINA 3 f Het Nationaal Gedenkboek ■Tien Jaar Vrede, dat vandaag bij De Bezige Bij is uitgeko men,'onderscheidt zich in vele opzichten gunstig van wat men zich wellicht bij zo'n titel zou voorstellen. Geen hoera-geroep, geen saaie serie portretten, geen eenzijdigheid, nóch in het negatieve nóch in het posi tieve, maar een serie foto's uit alle landen en betreffende alle aspecten van het leven in de laatste tien jaar. finfinnniiniuiniuiuiniiiiuuiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiuiiituitinniimniiiHnmiifflii Treffende keuze ïllSlSi Sportkiekjes van Vervolg van voorpagina Van geringe invloed De nog in te dienen wijzigingen van het tussentarief en het weeldetarief zullen van geringe invloed op het huishouden zijn. Ir. Otten (Philips): fS die niemand zag Cor y. d. Gijp zou bij Emma blijven Zweeds brood Bevrij dingsrallye Koopt du£*Uw zonnebril bij de opticien Duizend duiven Laat de jeugd spelen Proef bij Ridderkerk ÉÉÉliSp Adder onder het gras Een voorwaarde tot deze fusie zal echter zijn, dat de KNVB beide ver Het eerst treft ons, wanneer we dit boek ter hand netr.en en vluchtig doorbladeren, de opmaak, die geba- seerd is op drie horizontale stroken, zodat men de indruk van filmische snelheid krijgt. Het is merkwaardig en een bewijs voor de doordachte deskundigheid waarmee Jurriaan Schrofer dit procédé heeft toe gepast. dat deze indruk behouden blijft ondanks de onvermijdelijke on derbrekingen dezer drie-deling door foto's van groter formaat. Maar de waarde van het boek hangt in de eerste plaats af van de keuze der foto's. Steeds was het blijkbaar de richtlijn van Schrofer en Paul van Veer om die platen te kiezen, die de „grote ge beurtenissen" van het wereldtoneel weergeven in de spiegel van het dagelijkse leven. De New Look is evengoed present als Sjahrir en Schermerhorn. die te Llnggadjati „het eerste der mislukte accoorden" tussen Nederland en In donesië tekenen. Naast toen nog Elizabeth van Engeland zien'we de sombere existentialisten in hun Pa- rijse café. Het Perzisch olieconflict Is gesymboliseerd in relletjes te Abadan. het Noord-Atlantisch Pact ln twee planken vol uniformpetten van diverse pluimage... Wederopbouw en herstel? Van. 't ...Oost-Europa loerde wat het nieuwe woord, „volksdemocratie" wel betekende. Communisten verstoren verga dering van de Vrijheidspartij in Szeged (Hongarije). Ik heb gisteren met een waar kampioen gesproken. Iïij loopt de 100 meter niet in 11.3 sec., evenmin scoort hij zeven doclpun- 1 ten per wedstrijd, maar hij lost alle dolle dwaze dingen op: de klusjesman. Hij heeft Zamorina geholpen bij het zeil leggen, gor dijnen hangen, schroefic-bier scliroefie-daar draaien, hij heeft overal mee gesjouwd, echt vS I W zo'n man waar alle vrouwen van zeggen: dat jÜ zo niet bentZamorina zei dat óók'. Tussen de bedrijven door heeft hij me vei' teld over het Anker-werk. Verschillende avonden per week is hij in het hartje van Rotterdam te vinden om de ongeorganiseerde jeugd te bekwamen in handenarbeid. Hij heeft daar niet zulke prettige ervaringen mee. Vooral met de jeugd, die niét meedoet, mdar op alle mogelijke en onmogelijke ma- i nieren het gebouw insluipt om het werken onmogelijk te maken. Hij vertelde me dit zonder opsmuk. Hij doet het met liefde. Jarenlang houdt hij zich met dit werk bezig. Waarom. Och, je moet flr" eP iets voor die mensen doen. Ze staan over een jaar of tien met onze kinderen in de maat- schappij, die niet vraagt of je vroeger kan- sen hebt gehad. Dan moét je'het doen! Kijk, dit is voor mij een veel groter kam pioen dan de man of de vrouw die net een tiende sec. sneller ioopt of zwemt dan wie ook ter wereld. Zij worden overladen met roem, eer en vaak ook met grote geldsbe- dragen. Misschien is het zelfs zo, dat één W van onze huidige sportberoemdheden vroeger, door een van die klusjesmannen zijn eerste vorming heeft gekregen. Hij zal daar met meer aan denken; mijn klusjesman ook niet, die werkt rustig door.... Vandaag is de Ronde van Nederland ge- start. Er doet één Rotterdammer aan mee: Manus Brinkman. Reeds in 1952 zou hij aan de Ronde meedoen, maar een val enkele weken voor de start maakte een einde aan alle illusies. In 1953 was er - uiteraard geen Ronde, maar verleden jaar startte hij in de ploeg van Wout Wagtmans. Hü deed dat niet onaardig. Maar dit jaar scheen het mis te gaan. De keuze van Brinkman liet heel lang op zich wachten, toch kwamhet contract ten slotte. Manus start vandaag in de Nederlandse A-ploeg, waar Wim van Est kopman van is. Ik hoop dat hij het er goed af brengt. De wielrennerij in Rotterdam heeft behoefte aan een kopman.... Liefhebbers van voetbal, die Zondag naar Sparta gaan, raad ik aan tijdig van huis te gaan. De werkzaamheden aan de Math en es- serbrug veroorzaken nogal eens verkeers opstoppingen. En als het mooi weer is, dan kan het die kant uit wel druk zijn. Ik heb u verleden week verteld over het elftal van een melkinrichting dat tegen Maasdam zou spelen onder het motto „water tegen melk". Gisteren werd ik opgebeld en kreeg dit bericht: „Uitslag is 3—3, hetgeen inhoudt dat de melk niet verdund is ge worden." Ik vond het maar raar. Ten slotte is half water en half melk nog niet eens taptemelk. En daar hoef ik by Zamorina niet mee aan te komen..... J Veer zag er niets in, de lofzangen op or.ze wilskracht en prestaties weer eens te herhalen, Eén zo'n foto van de „terugkeer der bana nen" illustreert voor hem onze nieuwe vrijheid en welvaart beter. En zo legt ook de „Nachtelijke feestvreugde te Berlijn" na de ophef fing der blokkade (11 Mei 1948) on middellijk het contact tussen het in ternationaal conflict en de gewone prinses mensen die er onder te lijden hebben. Niet als „voorwoord" maar als in las vindt men vier maal een histo risch overzicht over een aspect van ons nationale leven sinds de bevrij ding: van minister-president dr. W. Drees, prof. Zijlstra, minister van Economische Zaken, prof. Asselbergs uit Nijmegen en mr. D. U. Stikker. Minister Van de Kieft is niet bereid het financiële beleid op lan gere termijn nader te completeren. Over de vele door de Kamerleden ge noemde voorzieningen, die zoveel geld gaan kosten, 'is de meningsvorming in het kabinet nog gaande (genoemd waren onder andere: ouderdomswet, voorzieningen weduwen en wezen, blindenrente, ambtenarensalarissen, steun onontwikkelde gebieden, verbe tering woningpeil. krotopruiming. Deltaplan. verkeersverbe teringen, landbouw, gezondheidszorg, onder wijsverbeteringen e.d.). In de uitvoerige memorie van ant woord wordt voorts gesteld, dat de lopende verlaging de positie van de regering om eventueel een krachtige anti-depressiepolitiek te voeren, niet verzwakt. Als stootkussen kan in dit opzicht in de eerste plaats dienen de aanwezige goud- en deviezenreserve. Uit een overzicht van de invloed der totale belastingverlaging op de gezinsuitgaven blijkt, dat de gezinnen zonder kinderen meer profiteren van de voorstellen dan de gezinnen met kinderen. Bij een inkomen van 3500 gulden per jaar zal voor een gezin van twee personen de jaarlijkse verlaging 73 gulden bedragen (bij 6500 gulden is dit 159 gulden en bij 10.800 gulden is het rond 290 gulden). Voor een gezin van zes a zeven per sonen liggen die verhoudingen als volgt: ƒ4500—76. ƒ6600—ƒ136 en 11.400—272. Het merendeel van de verlaging komt voor rekening van de inkom stenbelasting. Maar ook de verminde ring van de omzetbelasting op textiel is niet onbelangrijk. De minister rekent erop. dat de verlaging van de omzetbelasting in derdaad in de prijzen zal doorwerken. Voor margarine zal dit neerkomen op twee cent per pakje. Die doorwerking zal door teruggave van omzetbelas ting op de voorraad onmiddeHijk per 1 Juli kunnen plaatsvinden. Ook verwacht de regering dat de gas- en electriciteitsbedrijven bun ta rieven zullen verlagen als gevolg van de gewijzigde omzetbelasting. Overigens zullen deze wijzigingen nog voor de mondelinge behandeling van dehuidige voorstellen bij de Tweede Kamer worden ingediend. In verband met een eventuele kopers staking wilde de regering dit aanvan kelijk pas op het allerlaatste moment doen. Totale afschaffing van het weelde- tarief en het tussentarief zou de schatkist op rond 75 millioen gulden komen te staan. Dit ligt niet in het voornemen, want ln deze sector wil men slechts 28 millioen gulden laten schieten. De minister blijft gekant tegen afschaffing van de grondbelasting. Hü vndt het voorts redelijk, dat thans ook de hogere en hoogste in komens delen in de belastingverla ging, al moet hij toegeven, dat de progressie-grootte in verhouding tot de hogere inkomens nog sterk op loopt. De minister kondigt voorts aan dat de loonbelastingtabel zal worden op gevoerd van 15.000 gulden tot 21.000 gulden per jaar en dat de verhoging van het belastingvrije minimum voor de vermogensbelasting reeds per 1 Januari 1955 za! gelden. Dit zal ook geschieden met de voor ziening voor de premie-aftrek voor ziekte- en ongevallenverzekering en voor het vrijgestelde gedeelte van de overdracht- en liquidatiewinst en van de winst bij overlijden van de onder nemer. (Van onze sociaal-economische redactie) „Er wordt nog vaak beweerd, dat grote ondernemingen uit verkeerd begrepen eigenbelang de technische vooruitgang zouden tegenhouden of vertragen. Dat zij niet zouden stre ven naar nieuwe en betere produc ten, maar bijvoorbeeld naar produc ten van korte levensduur en dat zij slechts oog zouden hebben voor ge win op kort zicht." Dit zei ir. P. F. S. Otten. voorzitter van de Raad van Bestuur van Philips, gistermorgen in de aandeelhoudersvergadering. Deze bewering, aldus ir. Otten, wordt echter door de zeer snelle tech nische ontwikkeling gelogenstraft. Maar bovendien: „Een industriële onderneming, die niet streeft naar het hoogst mogelijk technisch bereik bare op haar gebied zal afzakken naar het tweede en naar nog een lager plan en ten slotte misschien geheel verwijnen. Geen onderneming kan het zich veroorloven een in vergelijking met anderen minder doelmatig product op de markt te brenger., als zij zich in een. bepaalde positie wil handhaven." Vandaar, dat men ook grote be dragen aan wetenschappelijk onder zoekingswerk moet uitgeven. In Arne rika besteedt de vliegtuigindustrie twaalf procent van haar omzet aan researchwerk. de elctroteehnische in dustrie zes procent. Advertentie IJVT. vindt U in het overvloedig geïï- lustreerde en van vele boeiende en belangwekkende artikelen voorziene BEVRIJDINGSNUM MER van Libelle, dat volgende week verschijnt. Nieuwe, exclu sieve opnamen van. onze jarige Vorstin leiden het in. Nog nimmer gepubliceerde foto's van de terugkeer van koningin Wilhelmina in Mel 1945, reporta ges en artikelen over de emotio nele gebeurtenissen rond het vorstenhuis in de Meidagen van 1940, over het lot van do huis vrouw in oorlogstijd, over angst, honger en bonnenmisère, over tulpenbollen en surrogaten, ma ken dit nummer tot een waar document. Ook U zult Libelle's BEVRIJ DINGSNUMMER in Uw bezit willen hebben, om het te bewaren als een herinnering aan de vie ring van de vijfde Mei. De 25ste (Van onze E 55-redacteur) Overal steekt de natuur zich in het groene kleed van een nieuwe lente. Daar zijn we blij om. Is 't niet net, alsof we weer aan een plezierige halte in ons leven staan? Het jonge groen, het ontluikende le ven horen erbij. Ach, daar zonder vreutrde om de tri/fteid Libelle - Nassauplein.7 - Haarlem Als u op 6 en 7 Mei brood koopt, laat het dan Zweeds brood met een vlaggetje zijn, zo vraagt het Natio naal Bakkerscomité in een „Appèl aan de bevolking van Nederland". Dat vlaggetje kost een kwartje, be stemd voor het Nederlandse Rode Kruis en de Stichting 1940-"45. Het comité herinnert eraan, dat het Zweedse wittebrood in 1945 een symbool van de vrijheid is geworden. De actie is daarom in de eerste plaats bedoeld om het Zweedse volk te danken voor de leniging van onze hongersnood, tien jaar Ook nu weer zuller. dat „Zweedse brood" Bakkerscomité vraag: en laat het de vlag" -n. akkers Het :p het .rebben! Bezitters van auto's, motorrijwielen De rechtbank van Karlsruhe heeft een vonnis, waarbij de voor malige Obersturmführer der Waffen- SS dr. Günt-her Venediger werd vrij gesproken. vernietigd. Venediger had op bei el van Hitler in Maart 1944 vier E.igelse officieren laten fusille ren, <Ue gepoogd hadden uit een krijgsgevangenkamp te vluchten. Van de vergunning om drie uur langer per week te werken wordt door de bouwvakarbeiders ïn de grote steden weinig of geen gebruik ge maakt, deelt de secretaris van de Algemene Nederlandse Bouwarbei- dersbond ons mee. Buiten de grote steden wordt in tal van gevallen wel overgewerkt. Nergens is men echter enthousiast. De arbeiders hebben wel gevoel voor het argument, dat door het overwerk een deel van de achterstand kan worden ingehaald, maar zij menen dat er middelen zijn, waardoor de achterstand, die gedurende elke win ter ontstaat, in belangrijke mate kan worden beperkt. Bovendien vrezen zij, dat het lan ger werken in de zomermaanden ge makkelijk tot een gewoonte kan wor den en zij zijn niet bereid de 43-urige werkweek aan dat gevaar bloot te stellen. Advertentie LM. Vraagt ntfrfffl optisch gesiep en V - Let op dè,.yle11r- A In het glas scooters en bromfietsen kunnen op Zaterdag 7 Mei meedoen aan een grote nationale Bevrij dingsrallye naar Wageningen, de plaats waar de Duitse legers capituleerden. De rit wordt georganiseerd door de Nederlandse Vereniging van Ex-Po litieke Gevangenen, de opbrengst is bestemd voor de Stichting 1940-'45 Deze rallye wordt geen zware wed strijd, maar er zijn wel enkele at tracties aan verbonden. Hoofdprij zen zijn onder meer vacantiereizen naar Zuidslavië en de Franse Rivièra. Prins Bernhard stelt een ereprijs ter beschikking. Inschrijfformulieren kunnen wor den aangevraagd bij de heer J. Sleu tel. Jonan de Wittlaan 234, Arnhem (K 8300-24336). Duizend postduiven zullen opstij gen van het Haagse ADO-veld, als daar op de morgen van 5 Mei eert grote bijeenkomst van Haagse wijk- verenigingen wordt gehouden, met as. P. Lugligheid en pater S. Jelsma als sprekers. Voor die duizend duiven zorgen drie verenigingen uit Baarn, drie uit Amsterri :r>. en drie uit Den Haag. De rr.se "duiven brengen een boodsr naar de koninklijke familie op -s Soestdijk, de Am sterdamse en <ie Haagse vliegen met missives naar de gemeentebesturen van beide steden. Twee bijzonder instructieve boek jes ten dienste van de organisatoren van de komende bevrijdingsfeester zijn s'- -nengesteld door de stichting voor iicnamelijke opvoeding „Spor; en Spel in het Jeugdwerk". Richtlijnen voor spelen voor de jeugd van 8 tot 12 jaar worden ge geven in het boekje „Speelvreugde" en „Volksspelen" biedt een rijke ver scheidenheid van mogelijkheden om de oudere jeugd actief bezig te hou den. Duidelijke schetsen, instructies voor de leiders en tal van wenken voor het gebruik en onderhoud van het spelmateriaal, maken deze uit gaven tot een onmiskenbare leidraad Ze leren vooral, dat Se mogelijkhe den om de jeugd verantwoorde spe len te laten doen haast onuitputte lijk zijn. Wil uw vereniging eens iets an ders dan het traditionele zaklopen? Bestellingen kunnen worden gedaan bij de Stichting Sport en Spel in het Jeugdwerk, Centrale Markthallen H 82, Jan van Galenstraat 14, Am sterdam-W. De Rotterdamse D ro ogdok - Maatschappij heeft voor de naaste toekomst grote uitbreidingsplannen in portefeuille. Met de gemeente Rotterdam zijn onderhandelingen gaande om zowel ten oosten als ten westen van de bestaande RDM-terreinea meer gronden te verkrijgen. Deze onderhandelingen hebben een gunstig verloop, zo lezen wij in het jaarverslag van de RDM de gemeente zal daartoe wijzigingen moeten aanbrengen 'aan de westelijk van de RDM gelegen werkhaven en aan de terreinen en wegen. De RDM zal haar terreinuitbrei dingen gebruiken om ligplaatsen voor grotere schepen en dokken te verkrijgen Het verslag maakt melding van grotere concurrentie op de interna tionale reparatiemarkt. Het prijspeil daalde daardoor gevoelig, maar dank zij de verbeterde werfui trusting kon meer werk worden uitgevoerd en waren de bedrijfsresultaten zodanig dat de RDM 25 procent dividend kon uitkeren De D. C. Endert Jr.-Stichting bouwde 54 woningen voor gepen sionneerden der maatschappij en deze woningen zijn thans grotendeels reeds bewoond, terwijl er nog 59 nieuwe woningen dit jaar gereed komen. Het verslag deelt mede dat door gebrek aan arbeidskrachten het aan tal nieuwe bouwopdrachten moest worden beperkt en één der bouw- hellingen van de Nieuwe Waterweg kon zelfs niet worden bemand. De werf leverde in 1954 vier sche pen af en onder handen waren eind 1954 acht schepen (drie onderzee boten, vier tankers en een vracht- sohip). Gerepareerd werden 766 schepen. Na afschrijvingen van 11.660.509,58 uit het bedrijfssaldo van 14.780.509.58 blijft als te ver delen winst 3.120.000 over. (Van onze verkeersredacteur) Nog voor het rapport over de pleis terplaatsen langs autowegen aan de minister wordt uitgebracht, gaat Rijkswaterstaat een proef nemen met zo'n ontspanningsgelegcnheid. Deze komt aan Rijksweg 16, Rot terdamMoerdijkBelgische grens, onder de gemeente Ridderkerk, even buiten Rotterdam. Het wordt een koffiehuis, gecom bineerd met een reeds bestaand ben zinestation. De paviljoens komen aan twee kanten van de weg. Er zal ook een beperkte slaapgelegenheid zijn. In zekere zin wordt het dus Neder lands eerste „motel." hotel voor auto mobilisten. maar dit toch op zeer be scheiden schaal. Het zal in de eerste plaats rustpunt zijn voor de „routiers" met hun zware vrachtwagens- Het fietspad wordt achter de pa viljoens om gelegd, zodat wielrijders geen last zullen hebben van voor rijdende auto's en toch de zitjes zul len kunnen beieiken. Rijkswaterstaat vestigt er uitdruk kelijk de aandacht op. dat het hier een proef betreft, die niet voor uit breiding vatbaar is zolang de minis ter geen statuut voor de pleister plaatsen heeft vastgelegd. Da KLM zal over 1954 een dividend van vijf procent uitkeren, één pro cent meer dan over' 1953. Deze winst blijft over nadat vijftig millioen is afgeschreven op vloot en gebouwen (vorig jaar 40 milloen) en tien mil lioen is gereserveerd voor de belas tingen. Dit vertelde de heer I. A. Aler, president-dirbcteur van de KLM sis termiddag tijdens een bijeenkomst van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Am sterdam. Een Amerikaanse federale rech ter heeft een nieuw onderzoek gelast in de zaak van twee communisten, die wegens samenzwering zijn ver oordeeld op getuigenis van Harvey M. Tusow, een voormalig communist en aanbrenger van het federale bu reau van onderzoek, die later ver klaard heeft leugens te hebben ver teld. DE BESTUREN van de Dordtse eerste-klassers Emma en EBOH zijn in principe overeengekomen, dat de eerste en tweede elftallen van beide clubs zullen fuseren en dat de verenigingen overigens als ama- teurclubs zelfstandig zullen blijven bestaan. Deze fusie van de topelftallen tot een soort profclub Dordrecht zal echter alleen mogelijk zijn, als de te houden buitengewone algemene ledenvergaderingen van beide verenigingen hieraan hun goedkeuring verlenen. Het hoort ook bij de E 55. Het Park is niet alleen maar uniek, omdat Kleiboer er de ruimte vindt, die hij voor zijn E 55 nodig heeft. Het Park is vooral een juweel van tentoonstellingsterrein, omdat er zulke prachtige groenpartijen zijn. Daartussen liggen de pavil- joens. Duizenden, tienduizen den, honderdduizenden, ja, millioenen E 55-gasten zullen zich daar in de komende hon derd E 55-dagen tussen bewe gen, Ook in de avonduren, als de hete zomerdag (zo hopen we) naar een koeler einde ioopt. Dan gaan de kleurlich- ten uit de kunstfabriek van de heer Van Straten aan. Dan ral het sprookje van groen, mu ziek, kleur en zomeravond een droomwereld openen, onwer-.' kelijk, zoals de hele E 55 on werkelijk lijkt. Wij zullen ons wanen in het kleurenparadijs van Walt Disney's tekenfilms. Maar als ik vandaag met ce heer Vink van de Gemeente lijke Plantsoendienst spreek, dan is het sprookje nog het verhaal van een doornenkroon. Hij voert de opdrachten van de Kieiboer-organisatie uit. Hij laat heesters en struiken eii boompjes bij honderdtallen aanslepen. Hij laat ze planten om straks E 55 in een groen- decor te hebben staan. Eilacie: de barbaren van bulldozer- en vrachtwagen rijders blijken in hun haast de kunst te yerstaan de jonge aanplant binnen 24 uur onder de wielen en rupsbandente rijden. Vechten is dat tegen de bierkaai. „Gelooft u maar gerust," zegt de heer Vink, „dat wij onze kassen nog tot op de laatste dag voor de koninklijke ope ning zuilen moeten aanspre ken. En ik weet ook zeker, dat de mannen van de Plantsoen dienst nog aan het groenkleed van E 55 bezig zullen zijn, als de laatste minuten vóór het grote ogenblik zullen worden geteld." In zulk een situatie tref je dan toch die maatregelen, die van blijvender duur zullen zijn. Zo heeft de heer Vink duizen den vierkante meters graszo den naar de E 55-terreinen la-, ten rijden. Straks zal er een prima grasmat zijn. Zo zullen er complete bos schages rondom de „Pretgoot" komen en de Pretgootvaarders sullen het gevoel krijgen door een doolhof te varen, door een stukje natuur, dat door de kunstverlichting het .summum van feestgenot zal geven. Zo mosten de Parkpaden allemaal dubbel zo breed war den, opdat de. vele bezoekers elkaar niet op de hakken trap pen. Zo moeten de paviljoens aan de voet achter een haag van heesters, struiken en hoog bloeiende bloemen verborgen worden, ook ter wille van mo gelijke regenval. Zo zal het talud aan' de 9 Westzeedijk een groot veld van bloemen worden en als de heer Vink en de mannen van de Plantsoendienst dit alles hebben gedaan, dan, ja, dan ben ik ervan overtuigd, dat zij een waardevol aandeel in het succes van E 55 zullen hebben bijgedragen. Ik wens ze van harte gaarne sterkte bij hun nu nog vaak zo ondankbare werk. COR VAN DER GIJP van Emma, die aanvankelijk zelf had gezegd, dat hij naar Sparta zou gaan en die daarvoor een voorlopig contract had getekend, heeft volgens waarnemend voorzitter M. Drcnkers van Emma nu aan het bestuur van Sparta geschre ven, dat hij niet voor deze club zal uitkomen, doch bij Emma zal blijven. Het voorlopige contract, dat Van der Gijp heeft getekend is, volgens de heer Dronkers, niet door het dage lijkse bestuur van Sparta onderte kend. Van de zijde van Sparta deelde men ons desgevraagd mede, dat men nog besprekingen over deze kwestie met het bestuur van Emma voert. Dit heeft de heer M. Dronkers, waarnemend voorzitter van Emma, ons meegedeeld. „Als de leden er niet mee accoord gaan, draaien we rus tig op de oude voet verder," aldus de heer Dronkers. Er zijn in Dordrecht nu drie eerste klassers, die er de spoeling zeer dun maken. Als deze fusie, waarvoor Dor- drechts burgemeester, mr. J. A. H. J. van der Dussen, in een brief aan de drie besturen tot samenwerking dan de grondslag heeft gelegd, tot stand komt, zal het riet meer voorkomen, dat twee eerste-klassers tegelijkertijd in Dordrecht spelen, hetgeen de con currentie vergroot en de recette ver kleint. enigingen toelaat tot het betaalde voetbal. Het verzoek van EBOH daartoe is echter voorlopig afgewe zen, terwijl Emma, dat bericht kreeg, dat het wél was toegelaten, zich als nog zal moeten onderwerpen aan een onderzoek door de commissie van de KNVB. Als geen van beide clubs zou den worden toegelaten tot betaald voetbal, heeft een fusie geen zin en als een van beide wordt toegelaten zal men zich nader over een fusie van de eerste en tweede elftallen beraden. Het wachten is dus nu nog op de beslissing van dc KNVB, Eerst als die in gunstige zin voor beide clubs is ge nomen kunnen de gefundeerde plan nen tot een dergelijke fusie worden voorgelegd aan de buitengewone al gemene ledenvergaderingen van beide verenigingen. Voor het in de handel brengen van melk met een vetgehalte van 3% pet zijn wijzigingen in.'het Melkbesiuit, het Standaardrisatiebesluit en de Wa renwet noodzakelijk. Deze melk zal 8 a 9 cent per lifer duurder worden dan de normale melk met 214 pet vet. Zelfs indien met de wijzigingen haast zou worden gemaakt, zal de melk met 3% pet vet niet voor Juli kunnen worden gedistribueerd. Zeker kan dit niet in het voorjaar gebeu ren, zoals de Tweede Kamer wilde.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 2