Duizenden Schiedammers herdachten de gevallenen Plechtige stoet trok langs een zwijgende menigte Schiedammers vierden tiende bevrijdingsdag I Bevrijdingssportfeest op „De Vijfs Brandende dwarsligger maakte rails gloeiend M DE KLERKeZN Jubileum T Grandia ONGEVALLEN Boete voor hulp bij diefstal R Lloycl geeft 9% dividend Kind door bus gewond Zwaluwen-TSB Vlootavond Televisiefilm van Rotterdam voor de FS BLOEIENDE BETUWE 5ESTELIJKLEVEN A-bom: betere hoop op vrede, zegt dr. Garbett liet Vrije Volk Deg rootsle krant van Nederland lliilïfe HET VRUE VOLK VRUDAG-6 MEI 1955 PAGINA 1 Mandolinemuziek voor bejaarden iWmmmï m Jeugd feestte en ook de ouderen ^usaui Hockey Athleliek Met Het Vrije Volk" en „De Vrije Wereld Sober en waardig beeft Schiedam Woensdagavond de gevallenen herdacht. Het goede verloop van de verschillende plechtigheden is niet alleen te danken aan de voortreffelijke organisatie, maar zeer zeker ook aan de medewerking van deelnemers en burgerij. Om zeven uur zette de lange stoet, voorafgegaan door tamboers en de muziekvereniging Crescendo, zich in beweging. Stil zagen de talrijke toeschouwers, die zich langs de weg hadden opgesteld, de plechtige optocht, waaraan het voltallige college, de herdenkings- commissie, familieleden der gevallenen, burgerlijke en kerkelijke autoriteiten, vertegenwoordigers van verenigingen en organisaties en vele belangstellenden deelnamen, naar de Plantage trekken. Daar hadden zieli vaandeldragers cn een erewacht rondom het monu ment opgesteld. De kapel van het Leger des Heils speelde gewijde mu ziek. Nadat de stoet aangekomen was en het gelui der kerkklokken verstild, blies, terwijl de vlaggen en vaandels negen, een trompetter van 't Heils leger de „Last Post". Toen zagen de duizenden aanwe zigen de burgemeester het monu ment onthullen. Aan een gedicht van de dichteres Ida M. Geriiardt zijn de woorden ontleend, die op de sokkel van het door Jan van Luyn vervaardigde standbeeld geschre ven staan:'Nooit heb ik, wat ons werd ontnomen, zo bitter, bitter lief gehad Na deze plechtigheid was er gele genheid om kransen en bloemen bij het monument te leggen. Burgemees ter mr. J. W. Peek plaatste een krans van het gemeentebestuur en één na mens de, aan Schiedam zo nauw ver bonden Engelse plaats, Wandsworth. Vervolgens bracht een groot aantal organisaties, particulieren, scholen en verenigingen een bloemenhulde aan de gevallenen. Om acht uur klonk het hoornsig naal voor twee minuten stilte. Weer negen de vaandels cn vlaggen. Het klapperen van de dundoeken in de harde wind was het enige geluid, dat de eerbiedige stilte verbrak. Een tweede hoornsignaai. De mili taire erewacht presenteerde het ge weer. Machtig klonk liet Wilhelmus uit duizenden monden. „Den vader land getrouwe, blijf ik tot in den dood." Schiedam herdacht hi-n, die deze woorden waarmaakten. Indrukwekkend slot De herdenkingsdienst, die om half- negen in de Grote Kerk begon, was een indrukwekkend slot van deze tiende dodenherdenking. Ruim 2000 mensen waren in het majestueuze kerkgebouw bijeengekomen. Ais eerste sprak ds. W. A. Krijger, gereformeerd predikant in Schiedam. „Niet de haat tégen de bezetter, maar de liefde voor vrijheid, waar heid en barmhartigheid bezielde de verzetsstrijders." De harmonie en het dames- en mannenkoor van Wilton-Fijenoord, begeleid door Jacques P. Bekkers cp het kerkorgel en. met medewerking van een sopraan en een bariton gaven daarna een uitvoering van de Herdenkingscantate 1945'55, waar voor Joh. F. Pala de muziek en L. Giphart de tekst schreef. Met grote toewijding werd deze toepasselijke cantate gezongen en gespeeld. „Holland, ze zeggen, je bent maar zo klein, maar groot was je leed en groot was je moed." Op dit motief voortbouwend sprak vervolgens pater G. Foederer O.P. uit Huissen een korte herdenkingsrede uit. „Herdenken heeft pas waarde als het een bezinnen is, Met dankbaar heid en hoop op de toekomst zien wij terug op de bundeling van heerlijke solidariteit tijdens de oor logsjaren. De verzetsstrijders heb ben ons geleerd, hoe wij in de her wonnen vryheid leven moeten." Het gemengd koor van Wilton- Fijenoord zong vervolgens het motet: „Zalig die vervolging lijden". Dr. K. H. E. Gravemeyer, Her vormd' predikant, in Wassenaar, sloot de rij van sprekers. „Niet door bloed en bodem zyn wij in dit herdenken verenigd, maar door onze gemeen schappelijke geschiedenis, onze ver bondenheid aan het Oranjehuis." Tot slot van de bijeenkomst zon gen alle aanwezigen twee coupletten van het Wilhelmus. (Naar wij vernemen heeft de tij dens de herdenkingsdienst gehouden collecte voor de Stichting '40'45 een bedrag van 791.05 opgebracht.) Vandaag is het 25 jaar geleden dat de heer Frits Grandia als banket bakker zijn activiteiten begon. Hij vestigde zich eerst in Rotterdam, waar hij winkels dreef in de Ooie vaarstraat. de Marconistraat, de Zaagmolenstraat en de Nieuwe Crooswijkseweg. Twintig jaar geleden kwam de heer Grandia naar Schiedam, w&ar hij zijn zaak opwerkte tot de huidige omvang: van twee knechts tot negen medewerkers. In Schiedam, Rotter dam en Dordrecht is Frits Grandia een bekende figuur op de markten. Het Schiedams Arbeiders-Mando line-Orkest ,.La' Matinata", dirigent H. F. Jung, heeft in het kader van de feestviering 10e bevrijdingsdag de bejaarden van het St. Jacobs Gast huis aan de B.K.-laan en de pa tiënten van „Het Zonnehuis-Zuid- Holland" voor chron. zieken aan de Boerhavelaan gisterochtend een uur lang laten genieten van de liefelijke tokkelklanken van bekende melo dieën. La Matinata opende het con cert h>et de Bondsmars van W. F. Gest jr. en speelde o.a. ook de prach tige Ouverture Nri 1 in A-dur van Konrad Wölki, Op. 1, Bij wijze van intermezzo kon men tevens genieten van het solistisch optreden van de elfjarige accor- deniste Corry van Dijk. Vooral met het bekende „Nonnenkoor" oogstte déze jongedame veel succes. In zaal 8 van het Volksgebouw houdt het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling Dinsdagavond een film avond over Oostenrijk. Kaarten a 35 cent- zijn verkrijgbaar bij de groeps- hoofden en aan de zaal. In het Groenwcegjc werd Woens dag een rijwiel ontvreemd van J. A. M. De fiets stond onbeheerd. „LEVE HET VADERLAND!" riep Burgemeester Peek uit, toen hij Donderdagochtend op het Koemarktplein de Bevrijdings- vlam had ontstoken en de vele Schiedammers, die zich al om half acht op het plein hadden verzameld, brachten met hem een'driewerf hoera uit. Aldus begon de viering van de tiende Bevrijdingsdag in onze stad. Zelden heeft Schiedam uitbundiger gefeest dan gisteren. .De gehele dag, en vooral 's avonds, waren er in het centrum van de stad duizenden Schiedammers op de been. Er was dan' ook wel het een en ander te beleven! Een overzicht van het jeugdappcl dat 's morgens in de Plantage wad gehouden. Verschillende scri, werkten mee. Ir, het midden op de achtergrond burgemeester Peek tijdens 'zijn toespraak tot de jeugd. Al vroeg in de morgen werden de langslapers gewekt door het luiden der klokken en de opgewekte marsen van een zestal door de straten van ons stadje trekkende muziekkorpsen. Om acht uur verzamelden zich vele jeugdige Schiedammers in de Plan tage, waar men enkele vaderlandse liederen zong. De burgemeester hield voor de jongeren een toespraak, die wellicht wat te moeilijk voor hen was. Mejuffrouw Roelie Meijer decla meerde heel goed een verzetsgedicht. Tot slot zongen alle aanwezigen het Wilhelmus. Voor de kinderen waren er Don derdagochtend pleinfeesten op de Maasboulevard, op Boshoek. in de Boerhavelaan, op de Spieringhoek en op de zandvlakte achter de Parallel-, weg. Men deed allerlei spelletjes, zo als Zwaan kleef aan, In Holland staat een huis en touwtje springen. Op het Broersveld kwamen vele Het bevrijdingsfeest was zeker niet in de laatste plaats een feest voor de kinderen, 's Morgens brachten de Schiedamse schoolkinderen een aubade in de Plantage. Hier ziet u drie jeugdige zangeressen in feest jurk in aandachtige studie van de tekst der liederen. jeugdigen kijken naar de poppen kast. Voor de jongeren uit Kethel was de grasvlakte aan de Schiedam- seweg een prachtig speelterrein. Vooral het mastklimmen viel bij de jeugdige „Ketheltjes" erg in de smaak, pe technische leiding van deze pleinfeesten was in de bekwame handen van de heer K. Scholten. Vele duizenden hielden hun hart vast, toen de Diavolos optraden met hun opénlucht-show. Jammer was het, dat het zo hard waaide, zowel voor het publiek als voor de artisten, die er nogal last van hadden. In ieder geval waren hun stunts sensa tioneel genoeg. Hoogtevrees hadden deze vier heren en de dame blijkbaar niet. 's Avonds waren in het centrum van de stad verschillende feestelijk heden. In de Plantage gaf men een openluchtbal, waar vooral de jonge ren aan hun trekken kwamen. Het dansorkest van Jac. Wilson zorgde er uitstekend voor, dat de feeststem ming er tot middernacht in bleef. Op het Broersvest gaf Herman Rinkets Variété een grote openlucht voorstelling, waaraan o.m. de Beier se kapel „Erica" meewerkte. In de Lange Kerkstraat was er een open lucht-bioscoop, waar George Formby „Spijkers met koppen" sloeg. Op de hoek van de Marconiweg dansten gisteravond de kijkers weldra mee met de ieden van de volkszang- en dansgroep. De groep begon met de traditionele dans om de Meiboom. Tegen elf uur stroomden steeds meer mensen uit alle delen van de stad naar het Emmaplein en op het laatst had zich daar een menigte van vele duizenden verzameld. Daar vond het Bevrijdingsfeest én zijn hoogtepunt én zijn afsluiting in het afsteken van een indrukwekkend en nogal knalrijk luchtvuurwerk. De Schiedammers hebben gefeest, en hoel Woensdagavond werd een agent op surveille aangeroepen in de Noord- vestlaan. Mevrouw C. B.-B. was in haar tuin gevallen en had een grote wond aan haar reo'nterbovenibeen op gelopen. Dq agent verbond haar ter plaatse. In de Burgemeester Knappert- laan kon een houten, bak op een vuilnisauto geen, weerstand bieden aan de harde wind. De bak ging door de lucht en raakte de 37-jarige chauffeur-werkman G. de J. tegen het hoofd. De man werd met een hersenschudding en klachten over pijn- in de hals naar het Gemeente ziekenhuis vervoerd. Advertentie IM. VRIJDAG Bioscopen: Passage-theater, 2, 7 en 9.15 uur: Het mysterie der twee vrouwen (18 jaar). Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur: Het zwarte schild (14 j.). TENTOONSTELLINGEN Stedelijk Museum, 2-5 uur: Expo sitie Jan van Luyn. APOTHEEK Fa,. Gouka, Hoogstr. 29, tel. 68080. DIVERSEN Broersvest, 10-5 en 7-11 uur: InHaBé. Musis Sacrum, 7.30 uur; Jubileum feestavond „Bravo". Irene, 8 uur: Filmavond Chr. Fil'mactie. Hoofdbureau politie: Trekking en verloting voetbalver. „Ursus". ZATERDAG j Bioscopen: Passage-theater, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: Het mysterie der twee vrouwen (18 j.). Monopole-theater. 3, 5. 7 en 9 uur: Het zwarte schild (14j.). TENTOONSTELLINGEN Stedelijk Museum 2-5 uur: Exposi tie Jan van Luyn. APOTHEEK Vanaf 's middags één uur: M. M, H. Evers, Lange Haven 81, telefoon 68242. DIVERSEN Broersvest, 105 en 7—11 uur: InHaBé. Musis Sacrum, 8 uur: Toneeluit voering „De Dilettant". Volksgebouw, 8 uur: Toneelavond en bal Kunst na Arbeid. Arcade, 8 uur: Feestavond en tombola SFC, Irene, - 8 uur: Filmvoorstelling Chr. Filmactie. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - TeL 68798 ROTTERDAM „U begrijpt nog steeds niet wat u gedaan heeft," zei de Rotterdamse politierechter vanmorgen tegen de glimlachende 20-jarige matroos C. D. v. d. H. uit Rotterdam, die op 17 Oct. 1954 aan boord van het Nederlandse schip „Lissekert" in de haven van Basrah de timmarman C. T. S. be hulpzaam was geweest hij het stelen van een radiotoestel uii het ruim. De matroos vond het ook niet zo erg. Of de politierechter hem al zei, dat zijn delict door de rechtbank zwaar werd opgenomen, hij glimlach te en antwoordde dat „je niet je kameraden aan boord kan verraden". Verdachte haxl een zeer bijzondere opvatting van verraden. Hij was, toen de timmerman het ruim inging om het radiotoestel te stelen, op de uitkijk gaan staan. De timmerman was enige tijd geleden door de politie rechter tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld; v. d. H. ging. met veertig gulden boete cn een maand voorwaardelijke gevangenisstraf, met twee jaar proeftijd, naar huis. Hij vond het wel veel, maar glimlachte t-och vriendelijk. Morgen be- glunen wij met de verkoop van een beperkte restant-partij yVv zuiver wollen WILTON KARPETTEN Karpetten van bijzondere kwaliteit met 6 mm, hoge pool en sterke rug van getwijnd hennep garen. Prachtig dessin in 2 kleurcombinaties. Vèr beneden normale verkoopprijs HH BINNENWEG BEUcRL ANDSEL AAN VLAARDINGEN Het Vlaardings Comité voor de Viering van Nationale Gedenkdagen doet een dringend beroep op het pu bliek, dr' morgen het Bevrijdings- i sportfeec op het Shell-sportpark De Vijfsluizen zal bezoeken, zijn mede werking te verlenen om beschadigin gen aan dit mooie complex, dat dooi de directie van de Sheli-Installaties Rotterdam-Pernis het Comité wel willend ter beschikking is gesteld, te voorkomen. Vooral voor de jonge be planting geldt dit verzoek. Zij, die per fiets komen, kunnen het rijwiel stallen in de' fietsenstalling vóór de ingang. Er zijn nog enige wijzigingen en aanvullingen in het programma: Tennis De tennisdemonstratie begint reeds om 2 uur. De deelnemers hieraan zijn: Dames-enkelspel: mevrouw O. Kreumer-Van Toor (Maas)mej. H. C. v. d. Made (ROVS). Heren-dub belspel: J. v. d. Graaf-C. van Zoest (Maas)—J. Lambermont-H. Lamber- mont (ROVS). Gemengd dubbelspel: Heer en mevr. Verhey-Pols (Maas) mej. E. Schaap-S. D. J. Dagniaux (ROVS). Advertentie - Telefoon 67920 Bedden: PULLMAN AUFING EPEDA REGINA-LATEX GOODWILL-LATEX De brandweer van Moordrecht, die enige dagen geleden voor het eerst sinds jaren moest uitrukken, is in de nacht van 4 op 5 Mei ook weer in actie geweest. Ditmaal betrof de brand geen boerderij maar de dwarsliggers on dé onbewaakte overweg en een spoorstaaf, die roodgloeiend stond. Advertentie IJVU liet grootste deel van 1954 is voor de scheepvaart minder gunstig ge weest. Pas in het laatste kwartaal van 1951 verbeterde de conjunctuur en ofschoon wjj verheugd zijn over het sireen om de handelsbelemme ringen in de wereld op te heffen, maken talrijke landen zich schuldig aan vlagdiscriminatie, waardoor de goedcrenprijzen en de transportkos ten nodeloos opgedreven worden. Dit constateert het jaarverslag van de Kon. Rotterdamse Lloyd. Het totale voordelige saldo der expl.-rekening bedraagt 28.616.285, waarvan bijna 21 millioen voor afschrijving op de vloot, ruim vier ton voor afschrijving op de gebou wen te Rotterdam, enz. en 3,7 mil lioen voor andere doeleinden wordt gereserveerd. Uit het restant van 3.572.000 kan 9 pet dividend worden uitge keerd. Het verslag maakt voorts melding van het oponthoud van schepeh in talrijke havens, waardoor de kosten VLAARDINGEN Op de Van der Duijnstraat is gis termiddag de zesjarige L, B., wonen de te Vlaardlhgen, door een bus van de RET aangereden. Het kind sprong, toen de bus passeerde, plotseling, op zij en kwam tegen de rechterzijde van de bus terecht. Met een hersen schudding en een gebroken been moest het jeugdige slachtoffer naar het ziekenhuis worden vervoerd. De wedstrijd ZwaluwenTSB, die op de morgen van de Bevrijdings dag werd gespeeld, heeft niet hele maal aan de verwachtingen beant woord. De „internationaal" v. d. Berg ontbrak bij TSB op het appèl, terwijl in feite het tweede team van de Shell-mensen in het veld kwam, ver sterkt met doebnan Arend en de kant- halfs Papavoine en Bakker. Boven dien dee-1 de wind veel afbreuk aan het spel, 'at daardoor ook al weinig boeide. TtB hield, voor de rust uit stekend stand. En eerst na 20 min. kon. v. d. Weyden een fraai doelpunt maken (1—0). Daarna ontkwam het doel van Lammers meermalen ter nauwernood aan doorboring. Na de rust bracht Vogler de stand op 20, waarna de TSB-linksbinnen er 21 van maakte. Onmiddellijk daarop zorgde Vogler. weer voor 3—1 en in het laatste kwartier werd de stand opgevoerd tot 6—1. Een krachtmeting tussen de beide Zaterdaemiddag- KNVB-clubs is het dus niet" geweest. Deze merkwaardige brand, waarvan de ooi-zaak nog niet is gevonden, was om tien minuten over één door een machinist van een goederentrein ont dekt. De man maakte in Gouda alarm. Even later kwam een tweede alarmmelding binnen van een andere machinist, die verklaarde met een schuimblusser gepoogd te hebben de brand te doven, maar zonder succes. Om kwart voor twee kwam de Moor- drechtse brandweer in touw en die heeft tot drie uur werk gehad, voor dat alle vuur verdwenen was. De gloeiende spoorstaaf moest vernieuwd worden, omdat er een knik in was ontstaan. Tot halfacht in de ochtend is er daarom een pendeldienst tussen Rotterdam en Gouda onderhouden. De zeer vroege reizigers hebben drie kwartier vertraging gehad. In verband met de' interlandont moeting NederlandEngeland zijn de „Batavieren" verhinderd te spe len. Het peil van de Overgangsklasse wordt evenwel gehandhaafd, want men is erin geslaagd een aantrekke lijke combinatie als plaatsvervanger te krijgen. De .Equipe de la Meuse", gevormd uit in Schiedam en Vlaar- dingen woonachtige hockeyers, is als volgt samengesteld: v. Berkel, doel; v. Meurs en Datema (allen Asvion), achter; De Roos (BMHC), Adriaan- sen (Aeolus) en Hatenboer (Asvion), midden; Van Golen (Pollux), Wijl- aeker (Asvion), Hage :(BMHC), Ber ger (HDM )en Wery (HHYC), voor. Dit elftal heeft derhalve een in ternational in zijn midden, nl. links buiten Wery, die thans in Vlaardin- gen woont en deel uitmaakte van de Oranjeploeg tijdens de Olympische Spelen in Helsinki. De Pollux-dames van 1945 en 1955 tullen in dé volgende opstellingen aantreden: 1945: De Grauw-Lammers, Van Toor-Buschmann, Wormgoor, Hoek- stra-Leenen, Niemantsverdriet, Ver- heul-Goos, Jiskoot-Huisman, Hart- man-Dulfer, Bernard-Smits en Soe- tens-Nieuwendijk. 1955: Kanters, Van Golen, Schui ten, Zeeuw, Van Eijk, Van Krimpen, Hoedemaker, Buis, Mostert, Bever sluis en Wibber.ga. Bfj de om 2 uur beginnende at letiekwedstrijden worden de volgen de nummers gelopen: dames, 100 m; heren 100 m, 1500 m en verenigings estafette 100, 200, 300, 400 m. Reeds enkele keren hebben wij de aandacht gevestigd op de Vlootavond m de Stadsgehoorzaal vanavond. Daarbij is toegezegd, dat het, be halve in de zaal Harmonie, in de wandelgangen van de Stadsgehoor zaal na afloop van het programma in de zaal. ook prettig toeven zou zijn. Thans kunnen w(j melden, dat Tony Schifferstein, dank zij de be middeling van het Arbeidsbureau, daar voor entertainment zal zorg dragen. Er zijn nog een beperkt aan tal plaatsbewijzen aan de kassa ver krijgbaar. De'Columbia Broadcasting System te New York zal op 6 Mei een tele visie-filmpje van ongeveer tien mi nuten uitzenden, dat de Duitse inval, de onderdrukking, de bevrijding en de herrijzenis van Rotterdam tot onderwerp heeft. Het documentatie materiaal over de bezetting wordt aangevuld met opnamen, die de Ne derlandse filmonderneming Visie te Amsterdam onder leiding van Max de Haas gisteren in de Maasstad heeft genomen. Ook vandaag zullen beelden van Rotterdam op de film band worden vastgelegd. NAAR DE OP ZONDAG 15 MEI A.S. Wij bieden onze lezers een onvergetelijke dagtocht naar de bloeiende Betuwe op Zondag 15 Mei a.s- (van 10.00 20.00 uur). Route van de tocht; Rotterdam—Gorinchem. Geldermalsen. Tiel door de Dodewaard. Andel. Eist, Arnhem, Oosterbeek, Renkum, Wageningen, Amerongen, Leersum. Doorn. Driebergen Utrecht Montfoort Oude water, Haastrecht, Gouda, Rotterdam. Gelegenheid tot boswandeling en bezoek aan speeltuin. ALS EXTRA VERRASSING....??? ƒ4.50 per persoon. Deelnemerskaarten verkrijgbaar tot uiterlijk Vrijdag 13 Mei: ROTTERDAM: in de hal van het A.P.-gebouw. Slaak 34 (bii het Oostplein), Groeneveld, Botersloot 52b en Hooymeyers Boekhandel, Hillevliet 95. SCHIEDAM: Bureau „Het Vrije Volk". Passage 20. VLAARDINGEN: Bureau „Het Vrije Volk", Dayer'2. DIRECTIE „HET VRIJE VOLK" - DIR. ,JDE VRIJE WERELD" DE AARTSBISSCHOP van York dr. Gar'oett, heeft de suggesties, dat Engeland een politiek moet aanne men van geen-verzet in de koude oorlog, verworpen. „Deze politiek," aldus de aartsbis schop, „zou, indien deze gevolgd werd, zo goed ais zeker de oorlog na derbij brengen, omdat deze de sterk be wapende staat in de verleiding zal brengen een ongewapende staat, waarvan de idealen en de levenswijze afgewezen worden en wiens bezittin gen hij begeert, aan te vallen." Dr. Garbett, die de bom een „ge haat wapen" noemt, dat hij grondig verfoeit, heeft voor het eerst het maken van de bom gesteund in een rede in het Hogerhuis op 16 Maart. Zijn standpunt wordt aangevallen door sommige kerkelijke leiders en anderen. „Ik ben liet eens met mijn vrien den wat betreft de afschuw van de bom en met de mening van het me rendeel van hen. dar, indien een oorlog zou uitbreken, atoomwapens zo goed als zeker gebruikt zullen worden," aldus de brief van dr. Gar bett. De regering, de leiders van de op positie en de premiers van het Ge menebest zijn allen ervan overtuigd, dat het bezit van de bom door de geallieerden op hot ogenblik het beste afschrikmiddel is tegen agres sie en dit zou ons een adempauze verschaffen, waarin krachtig aan de vrede voortgewerkt kan worden." „Ik steun deze politiek, niet om dat ik haar ideaal vind, maar om dat ik geloof, dat het bezit, van de bom door een vredelievende staat als de onze, enige hoop geeft (hoger kan ik het niet stellen) dat de bom misschien nooit gebruikt zal worden tegen ons land of tegen Rusland of China of enig ander volk," „Velen van mijn vrienden staan Stil bij de zondige gedachte de bom tegen Rusland te gebruiken, maar zij schijnen zich niet bewust te zijn dat het waarschijnlijker is dat zij tegen ons gebruikt wordt. Zij die kritiek op hem leveren, zeggen, dat hij een politiek steunt die zijn ideaal niet is," aldus de aartsbisschop, „Wij verkeren in een verschrikke lijk dilemna. Als wij de bom maken dan maken wij een wapen, dat ge bruikt zou kunnen worden in vernie ling zonder onderscheid. Maken wil haar niet, dan laten wij ons land weerloos tegenover ongerechtvaar digde eisen." „Omdat het bezit ervan naar ik geloof een betere hoop op vrede geeft, steun ik de beslissing van de regering de bom te maken."

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1