„Oefening baart Kunst bestaat 55 jaar Wedstrijden en concert in de Plantage CLIPPER" verlaagd! Uitspraken rechtbank m FAO: voedselsurpius voor hulp gebruiken Meubilair verwoest, duiven omgekomen In Kerstnacht stal hij een bromfiets Ook meeste Katwijkers staken nu Streeklaboratorium nu ook in Rotterdam KOFFIE THEE Uit het dagboek van de politie GTB verloor met 4-0 Charge van de Lanciers Benzine bij een kachel Jaarfeest van Harmonie Schiedam op liet V ara-zomerfeest Christen-zijn in Nederlandse samenleving (V) Aanwinst voor volksgezondheid Marktberichten m vm. m Schoorsteenbrand j e Cabaretavond voor ouden van dagen NWB- avondvierdaagse „De Postduif" vloog Vernielzucht van de jeugd Burgerlijke Stand Esperanto-agendo Recordpogingen in Vlaardingen SET VRIJE VOLK DINSDAG 17 MEI 1955 PAGINA 5 HET HOOGTEPUNT in de nu 55-jarige geschiedenis van het harmonie-orkest „Oefening baart Kunst" is wel de tournée door Denemarken en Zweden. Een prachtige en welverdiende reis voor de vereniging, die óp Hemelvaartsdag met een groot nationaal federatief muziekconcours in de Plantage te Schie dam haar jubileum zal vieren. Als een grote uitzondering viel haar de eer te beurt op te mogen treden voor de Deense radio, inderdaad een uitzondering, omdat voor de Deense radio alleen beroepsmusici optredenDit bewijst wel op welk peil OBK staat. Zeven orkesten Zeven orkesten zuilen elkaar in een mars-, een tamboer- en een concert wedstrijd de eer betwisten. Erecomitê steps/ Advertentie 9» en in prijs Feiten Nu nog aan Coolsingel Het is erg moeilijk zich voor te stellen welke inspanning en opof fering nodig is vóór een groepje amateurs de hoogst bereikbare klasse betreedt. OS.K. heeft het gepres téérd. Dé personeelsleden van de glas fabriek „De Sehie", die in 1900 bij eenkwamen onder leiding van de heer W. N. Straatman, thans ere lid. om wat muziek te maken, zullen zich de omvang van het huidige orkest wel nooit hebben voorgesteld. Vaandel en Uitmuntendheid Het Harmonie-orkest dat enkele Jaren na 1900 het fanfare-orkest verving, werd geleid door wijlen de heer Van Gent. In de 25 jaar dat de v reniging ongeveer dertig jaar leidte. Onder hem bereikte OBK de hü de dirigeerstok zwaaide, steeg he! peil met sprongen zodat de af- deiing Uitmuntendheid der Kon. Ned. Fed. bereikt werd. Hij werd opgevolgd door de heer J. C. M. Feltzer, thans ere-lid van OBK, die Vaandelafdeling van de Kon. Ned. Fed. Sinds enkele maanden wordt het orkest thans geleid door de heer D. Ko6ter, die een bijzonder drukke dat tegemoetgaat. Hi) trouwens niet alleen, want de j organisatie van het concours zal van vele leden tijd en inspanning geëist hebben. Het zijn: Muziekvereniging „Apollo" uit Goedereede. de Dordrechtse Har monie ,,De Bazuin", de Voorschoten- se Harmonie-vereniging „Benvenuto", de muziekvereniging „Con Amore" uit Nordgouwe, de muziekvereniging „Klein, maar Dapper" uit Den Haag, het Stedelijk Orkest uit Purmerend en de RK Fanfare „Tavenu" uit De Kwakel. Na de ontvangst van de gasten in „Riton" om twaalf uur, beginnen de eerste wedstrijden in de Tuinlaan. Deze zullen de gehele middag in be slag nemen. Het concours zal des avonds dan besloten worden met een concert te geven door de jubilerende vereniging, dat werken bevat van Fr. van Suppé, H. W. Middleton, Fr. Léhar. Joh. Strauss, A. W. Ke- telbey en Kenneth J. Alford. In het ere-comité hebben zitting burgemeester mr. J. W. Peek, de vier wethouders, de heren H. Sabel, mr. P. van Bochove, mr. M. J. M. van Kinderen en Th. J. L. v. d. Berg. de gemeentesecretaris, de heer mr. N. J. Post. de commissaris van po litie, de. heer K. Rijpma en de be stuursleden van de Schiedamse Ge meenschap, de heren M. Holl, Edw, den Hoed en A. de Groot. Aan de Ploegstraat te Schiedam brandde gisteravond een huis uit. Op dc joto: het geblakerde huis na dat het vuur was bedwongen. DINSDAG Bioscopen: Passagetheater, 2, 7 en 9.15 uur: 08/15 (18 jr.). Monopoletheater, 2. 7 en 9 uur: De charge van de Lanciers (14 jr.). Tentoonstellingen Stedelijk Museum, 25 uur, werken van beeldhouwer Jan van Luyn. Apotheek: Rembrandt, Rembrandtlaan 5, tel. 68355. Diversen: Volksgebouw: Vrouwenbond NW. Toneelavond. WOENSDAG Bioscopen: Passage-theater, 2. 7 en 9.15 uur, 06/15 (18 jaar). Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur: De charge van de Lanciers (14 j). Tentoonstellingen Stedelijk Museum, 25 uur, wer ken van beeldhouwer Jan van Luyn. Apotheek: Rembrandt, Rembrandtlaan 5, tel. 68855. Diversen: Arcade: Feestavond korfbalvereni ging Schiedam. Musis Sacrum: Feestavond, brand weer VZOD. .„'fa 1.M DE ROTTERDAMSE RECHTBANK veroordeelde de 58-jarige graan handelaar A. P. B. uit Waddinx- veen; die als kerkelijk ontvanger van de Nederlands Hervormde Ge meente te Waddinxveen in vijf jaar tijd 17.000 ten nadele van die gemeente had verduisterd, tot acht maanden met aftrek waarvan drie maanden voorwaardelijk en drie jaar proeftijd. De eis luidde twaalf maanden met aftrek. DE, RECHTBANK veroordeelde voorts de 53-jarige J. van V. uit Nieuwerkerk a.d, IJssel en de 38- j&rige L. J. B. uit Schiedam, wegens diefstal van piekijzer in een Schie damse haardenfabriek, tot acht maanden met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk en drie jaar proeftijd. De 35-jarige ovenist H. J; S. uit Schiedam kreeg voor medeplichtigheid aan deze diefstal overeenkomstig de eis zes maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk en drie jaar proef tijd. Een personenauto, bestuurd door de Rotterdammer P. K. G. botste gistermiddag tegen een verkeerszuil in de BK-laan, hoek Veeniandstraat. De man wilde zijn voorganger, de Rotterdammer H. C. L., die met een stationcar reed, inhalen, doch had daarvoor te weinig ruimte. De wagen werd beschadigd, de zuil vernield.' De gladde weg bracht gisteren de Vlaardinger A. K, met zijn Opel abrupt tot stilstand op de Rotter- damsedijk. De man slipte na het pas seren van een andere auto en reed met zijn auto een boompje omver. Het Opeltje viel op de rechterzijde. Er waren geen persoonlijke ongeluk ken. De wedstrijd Spijkenisse 1 tegen GTB 1 is in een 4—0-overwinning voor de gastheren geëindigd. Een verdiende overwinning van de kam pioenen, want al was de verhouding voor de rust vrijwel evenredig (het doelpunt van Spijkenisse was zeker door de keeper voorkomen als zijn uitzicht niet belemmerd was), na de rust waren de Spijkenisse-aanvallen te geraffineerd voor de GTB. Een nadeel voor de gasten was nog dat de hardwerkende linksbuiten wegens een knieblessure het veld moest ont ruimen. Toen het eenmaal 20 stond, was het gedaan met het zelf vertrouwen van de Schiedammers. Twee doelpunten moesten nog aan het nadelige saldo worden toege voegd. Voor de wedstrijd boden de gasten de aanvoerder van Spijkenisse bloe men aan ter gelegenheid van het behaalde kampioenschap. GTB 2 verloor op eigen terrein van koploper Barendrecht 2 metO3. De wedstrijd GTB 2—TSB 3 kon geen doorgang vinden. «nvt?. Een deel van de wereldvoedselovcr- schotten ter waarde van vele millloe. nen guldens kan in de economisch achtergebleven gebieden van de we reld worden gebruikt voor financie ring van aanvullende economische ontwikkeling, zonder da. de markten in die landen of in denaar deze gebie den exporterende landen daardoor ge drukt worden. Tot deze conclusie komt een rap port dat de Voedsel- en Landbouw- organisatie van de Verenigde Naties neeft samengesteld over ce gebruiks mogelijkheden van de agrarische overschotten. Dit ranport is gebaseerd op een proefonderzoek, dat in India is inge steld. Het toont aan dat uitvoering van een aantal economische ontwik kelingsprojecten aan het bestaande Mono pole. Dinsdag t/m Don derdag. Charge van de lanciers. Ais u er niet over tobt of het nu allemaal wel kan en waar gebeurd is, zit ge u tijdens deze film beslist niet te vervelen. In dit verhaal, dat zich afspeelt tijdens de slotphase var. de Krimoorog, zit vaart en- spanning, humor en romantiek. De Engelsen beslissen de strijd door het innemen van de vesting Sebastopol in hun voordeel door 't inzetten van een nieuw kanon. Maar alles was nóg mislukt, wan neer er niet een dappere officier was geweest, die door slinkse handelin gen de charge op de juiste momen ten liet uitvoeren. Deze officier is de flinke Jean- Pierre Dumont en zijn tegenspeel ster, een zigeunerin, is de schone Paulette Goddard. cijfers EEN ZWARTGEBLAKERD fornuis en een met roet overdekte haard waren de enige voorwerpen, die gisteravond nog in het woonvertrek van de familie G. Barziiay in de Pioegstraat 25 stonden. Dc rest van het meubilair was opgegaan in de felle vlammen, die binnen een uur alleen de muren van het huisje nog lieten staan. Een dikke, zwarte roetlaag bedekte de vloer, de resten van alle brandbare inboedel, Tegen het einde van de middag gooide de 12-jarige zoon van de heer en mevrouw Barziiay een pan met vet om in de keuken. De vader greep direct de benzinefles en poogde de mat van het vet te ontdoen. Ket was niet nodig, want hij liet de geopende benzinefles naast zich staan. De warmte van de petroleumkachel deed de rest. De twee liters benzine ont ploften en de steekvlam deed de keu ken vlam vatten. Vrouw, man en zoon vluchtten het plaatsje op. Om de hond gelegenheid te geven zich te redden, sloeg de heer Barziiay een ruit in en de trek deed de vlammen door het gehele huisje loeien. Op de zolder kwamen vijftig dui ven in de vlammen om. De percelen aan weerszijden wer den ontruimd. De Schiedamse brand weer was met groot- materieel aanwe zig onder leiding van ir. Moesker. Met vier stralen werd het vuur be dwongen. De schade wordt door de verzekering gedekt. Bij de familie M. J. v. D. van de Schiedamseweg 49 te Kethel moest gisteren de brandweer hulp bieden, omdat er een schoorsteenbrandje uit gebroken was. Met een ramoneur werd het vuur bezworen. De oorzaak is te zoeken by de vervuilde schoor steen. Er was geen schade. Met'een gezellige avond hebben de leden en donateurs van het CJMV- Tamboers- en Pij per corps .Harmo nie" in „Irene" hun jaarfeest gevierd. Na enkele muzikale nummers werd het toneelstuk in twee bedrijven „De Keizer komt" opgevoerd; het besluit werd gevormd door de film „Met William naar de stad", de Engelse versie van de familie Doorsnee. Tijdens de bijeenkomst van de leden en donateurs van „Jong Harmonie" werden twee trommels overhandigd, vervaardigd door de oud-voorzitter en dé dirigent van' „Harmonie", de heer J F. Veeneman en de heer A. Plai- sier. u De ontspaningscommissie van de Bond van Ouden van Dagen verzorgt Woensdag een cabaretavond in Mu sis Sacrum. Het gezelschap Tempo onder leiding van de heer P. v. Hou- welingen brengt spel, dans, zang en muziek. Kaarten zyn verkrijgbaar in het Blauwhuis a 0.35. Op het grote Vara-zomerfeest, dat Tweede Pinksterdag op Meer en Bos te Den Haag gehouden zal worden, is Schiedam ook vertegenwoordigd. Op verschillende manieren kan men naar de Residentie reizen: per fiets onder leiding van de heer C. W. Wiel- houwer, per trein en met bussen van de Westlandse. De kaarten en inlichtingen zijn verkrijgbaar bü de bestuurders, bij de bezorgers van de Radiogids en op het kantoor van de AP, Passage. Op het Zomerfeest zal een keur van radio-artisten optreden: The Ram blers, de Jonge Frierefluiters, Cees de Lange, Olga Lowina, De drie Jack sons, de Straatzangers, het Majoco Trio, Max van Praag en Willy Alberti. Evenals vorig jaar organiseert de w.s.v. Wandelvrienden, nu onder an dere leiding, de NW3-avondvier- óaagse. Van 8 tot en met 11 Juni kun nen de wandelaars genieten van de mooie omstreken van Schiedam In lichtingen zijn verkrijgbaar by A. J. Rademakers. Lange Haven 14b Schie dam, L. v. Vliet, Nlc^Beetsstraat 40b, Schiedam en C. J. Oers, Aert van Nes straat 24, Vlaardingen. „Zelfs in de Kerstnacht ontzag hü zich niet om van mensen, die naar de kerk waren, een bromfiets te stelen. Dat is een ergerlijke mentaliteit", zei de officier van Justitie bü de Rotterdamse rechtbank in z«n requisitoir tegen de 25-jarige rüwielmonteur H. van H. uit Drumpt, die samen met de 20-iarige C. van H„ banketbakker te Wanencuyen, in Rotterdam een auto had gestolen. programma Kan worden toegevoegd, door financiering met overschotter.. In beginsel is men er in het rapport van uitgegaan, dat werkloze arbeids krachten aan het werk kunnen gaan tegen betaling in voedingsmiddelen of in geld uit de opbrengst van ver kochte voedseloverschotten. De voor deze wijze van hulpverle ning in aanmerking komende projecten op het gebied van water krachtcentrales, wegen aanleg, herbebossing, bestrijding van erosie en melkvoorziening in steden, zouden bijna voor de helft gefinancierd kunnen worden door de waarde van de ge bruikte voedseloverschotten Het rapport, dat op 26 Mei door de speciale commissie van de FAO voor de Voedseloverschotten zal worden besproken, bevat een aantal voorlopig uitgewerkte projecten, die bij uit voering voldoende extra werk leveren om de vrsag naar consumptiegoederen in de betrokken gebieden te vergroten. Daardoor zouden weer nieuwe over schotten uit andere landen kunnen worden afgezet. Deze extra-hoeveel- heden zouden dienen voor het vol doen aan de extra-vraag en dus geen druk op de normale markt leggen. Een algehele vergroting van het Indiase 5-jarenplan op basis van de voedseloverschotten ter waarde van 100 millioen dollar, zou gedurende vier jaar uitvoering van projecten ter waarde van 240 millioen dol.ar mogelijk maken. Het rapport heeft het karakter van een advies en geen enkel land is verplicht tot uitvoering van deze plannen over te gaan als het aange nomen wordt. Emissie Hero. De N.V. Hero Con serven Breda zal binnen enkele weken de inschrijving openstellen op 1.875.000 aandelen tegen de koers van 115 procent in de ver houding van een nieuw voor twee oude aandelen. Verlies verdwenen. De N.V. Batava Margarine Fabrieken te Nijmegen heeft over 1954 een winst behaald van 10.000. Dit winstsaldo is ruim voldoende om het nadelige saldo der voorgaande jaren ad 101.000 af te boeken. In het jaarverslag zegt de directie, dat de concurrentie op economisch verantwoorde wijze werd gevoerd, zodat een redelijke prijs gemaakt kon worden voor margarine van goede kwaliteit. De verstreken vier maanden van 1955 bleven onge veer gelijk aan het gemiddelde niveau van 1954, Een latent gevaar blijft echter het tstreven van enkele onder nemingen om hun productie het koste wat het wil op te voeren. Dit streven draagt de kiem voor prijsafbraak en alle nadelige gevolgen van een prijzenoorlog in zich, aldus het jaarverslag. Hoger dividend. De Eerste Neder landse Cement Industrie te Maas tricht zal over 1954 een dividend van 17 procent (v. j. 15 pet.) uitkeren. Het beschikbare winstsaido bedroeg ƒ2.492.000 (v. j. ƒ2.540.000). Het exportsaldo bedroeg 7,5 millioen (v. J. ƒ5,44 millioen) De Nederlandse cementvervaardigende industrie, be staande uit de Enci te Maastricht en het hoogovenbedrijf Cemij te IJmui- den, die tot nu toe 45 procent van het Nederlandse verbruik voor 'naar rekening nam, zal in de loop van dit jaar de productiecapaciteit aan zienlijk uitbreiden. De Betuwenaren hebben op de avond van 4 Januari in Kralingen hun slag geslagen, zy stalen een volkswagen en reden er hard mee naar Drumpt. De verdachten hadden meer op hun geweten. In Utrecht „ontferm den" zy zich over een onbeheerde Opel en in Den Bosch stal de ry- wielmonteur, thans in samenwerking met zyn plaatsgenoot de 37-jarige chauffeur W. S., twee bromfietsen. Deze S. profiteerde ook nog van de in Rotterdam gestolen auto. De officier van Justitie eiste, mede op grond van het psychiatrisch rap port, waarin verdachte verminderd toerekeningsvatbaar is genoemd, tegen de nog nooit eerder veroor deelde -H. van H. 1 jaar met aftrek en een voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering met drie jaar proeftyd. C. van H. die de diefstal pleegde in de proeftyd van een vorig voorwaardelijk vonnis, hoorde 1 jaar met aftrek, waarvan twee maanden voonvaardelyk en drie jaar proeftyd tegen zich eisen. 1 jaar met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardeiyk en driejaar proeftijd, kreeg de chauffeur S. Uitspraak over 14 dagen. De SCV ..De Postduif" vloog van Maastricht. De uitslagen zyn: 1 12 J Koster; 2 Wagtedonk, 3 13 J Freij; 4 11 C Verlinden; 5 14 17 18 v d Windt; 6 L Verheugen; 7 G Kiela; 8 10 H Kant; 9 J Christen; 15 A Heeren; 16 J Brandt; 19 C Fossen; 20 N in 't Hol. De Schiedamse politie heeft acht jongens van tien tot vijftien jaar aangehouden en vermanend toege sproken, die zich schuldig hadden gemaakt aan vernieling en diefstal van veertig gloeilampjes op de InHaBé op 10 Mei. De schade is ge deeltelik verhaald. Geboren; Jacoba M. dv Th. L, C. van Beek en M. J. Kazenbroot; Maria G. dv C. v. d. Gaag en W. M. v. d. Oever; Hendrikus E., zv J. M. Mid deldorp en E. G. Lemapihan; Maria J., dv F. Verboort en A. L. v. d. Hei den; José-B., dv H. Zuidgeest en M. de Baat; Marja dv P. H. Hendriksen en L. M. Weij: Renalda dv H. A. de Raaij en Th. M. Janssen; Barbera dv J. de Ruiter en T. Bouter; Marlus J. zv J. M, Schilperoord en L. A. Jan sen; Sonja Louise E., dv T. L. Tanis en A. O. F. Dunker. Overleden:, M. C. Wies 72 j wed. y. P. v. d. Kruit; A. C. L. van Deur zen 78 jaar. Merkredon, la 18an de majo Ni ne kunvenos hodiau, estas libera vespe- ro. Atentu. estontece ni ne plu kunve nos merkredon sed jaüdon. De estafetteploeg van Vlug en Lenig uit Den Haag zal Zondag trachten tydens wedstryden te Vlaardingen het record 4 x 100 m estafette te verbeteren. Voorts zal de discuswerper Rebel een poging doen het Nederlands record discuswerpen te verbeteren. De wedstryden worden gehouden in het BPM-sportpark „De vyfslui- zen". Het icerk op de haringvloot ligt stil in Scheveningen. de loggers zijn ver- later Des le drukker is hei langs de kunt, .waar overal de sltvrV' wordt besproken. Wat zal het einde van dit conflict brengenWordt er Maandag gevaren? Vanmorgen viel er nog niets over de resultaten of de afloop van de graaistaking in Sche- veningen. Vlaardingen en. nu ook onder een groot gedeelte van de Kat- wijkers in IJmviden te zeggen. (Van een onzer verslaggevers) Ook het grootste deel van de Kat- ivijkse vissers is vanmorgen niet aan het werk g< taan op de loggervioot. Zij volgden jet voorbeeld van hun collega's in Scheveningen en Vlaar dingen, die gisterenhet graaien op de haringvloot staakten. In plaats van acht bussen met- Kat wijkers, die gisteren nog naar de Katwijkss vloot in Umuiden vertrok ken, reden er vanmorgen slechts drie weg. In Scheveningen en Vlaardingen is vanmorgen de algemene staking on der de graaiers voortgezet. De reders hebben nog niet gereageerd. Beide partyen wachten in spanning de byeenkomst af, die zy Woensdag morgen met de looncommissie van de Stichting van de Arbeid en de voor zitter van het College van Ryksbe- middelaars zullen hebben. Het is echter nog niet te zeggen, of de laat ste onmiddeliyk na deze bespreking zyn bindende beslissing gereed kan hebben. Zaterdag wordt een bloempjes dag gehouden voor de blauwe week. Colporteurs en colportrices kunnen zich opgeven: Westfrankelandsstraat 2. Vrijdag of Zaterdag kunnen de bus en de bloempjes afgehaald wor den in het voorm. koffiehuis NCGOV Langehaven 33. ROTTERDAM. Binnenlandse granen.' Officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam. Tarwe, rode op vcchtconditie tot 28,25; Voedergranen, zeer kalm, rogge flauw, zomergerst naar kwa liteit en vochtgehalte 26, 27, ge schoonde gedroogde tot 27,50; Ha ver, naar kleur en vochtgehalte 29,50: Rogge, doorsneèkwaliteit 20. 20,75, bak kwaliteit tot ƒ22,75; Peulvruchten, kalm, groene erwten tot 55, schokkers tot 85, blanke bruine bonen tot 50. Koning Gustasf en koningin Louise van Zweden zijn op het vlieg veld van Londen aangekomen voor een particulier bezoek van twee we ken aan Groot-Brittannië, De koning, een oudheidkundige van naam en een kunstkenner, zal Donderdag aan de universiteit van Oxford worden gepromoveerd tot doctor in de litera tuur op grond van zyn werkzaam heden op het terrein van de kunst. „DE HERVORMDE KERK kan niet inzien, dat de eis om zich bij deze of gene partij aan te sluiien, kan worden gegrond op inzichten en overtuigingen, die in exclusieve zin met het belijden der Kerk en bet christen-zijn samenhangen." Tot deze belangrijke uitspraak komt de generale synode der Ned. Hervormde Kerk in de paragraaf over „Het concrete gebod". „Zou een party," aidus het kerke lijk schrijven, „in dit tijdsgewricht, in Nederland de keuze te haren gunste willen voorstellen als in uitsluitende zin de keuze voor God en Christus dan zou deze voorstelling door de Kerk moeten worden gebrandmerkt als een ij del gebruik van des Heren Naam in de zin van het derde gebed. Daarmee is niet gezegd, dat de par tijpolitiek geen verband zou houden met geestelijke beslissingen. Elke gelo vige zal in de partij zijner keuze hebben te waken zowel tegen neutra lisme als tegen sectarisme, de beide krachten, die het Nederlandse volks leven aan het beslag van het Woord Gods willen onttrekken en de gees telijke ernst van de politieke arbeid onder/ragen. Maar de vraag of een partij naar dit Woord handelt, kan niet alleen aan haar programma's en idealen worden afgelezen. Ook niet aan de mate. waarin zij voor haar recht vaardiging misschien naar dit Woord verwijst, maar moet ook aan haai creet positie-kiezen in de vragen van het politieke leven worden afge meten. Het doen van Gods wil in deze tijd in Nederland is niet te ver eenzelvigen met de praktijk van één onzer democratische partijen." Veel aandacht schenkt het herder lijk schrijven aan het sociaal-econo misch leven, aan de veranderingen in ons economisch bestel, waarin christenen en met-christenen op al lerlei posten eendrachtig samenwer ken. ..Evenais ten aanzien van het staatkundig leven." zo wordt in dit hoofdstuk gezegd, „menen wij dus in het maatschappelijk leven de volle nadruk te moeten ieggen op de ver vulling van allerlei zakelijke opdrach ten, die wij in volle solidariteit met allen, die daarin met elkander willen samengaan, hebben te volbrengen." OP KASTEEL Oud-Poelgeest wordt vandaag en morgen de jaariykse Oecumenische Juristen Conferentie gehouden. Prof. Jaques Ellul, hoogleraar aan de Universiteit van Bordeaux en prof, mr, G. J. Wiarda. raadsheer in de Hoge Raad. spreken resp. over Het eigendom in het Nieuwe Testament en „Nieuwe functies van het eigen dom". De leiding van de conferen tie berust bij mr. A. W. Kist. De Rotterdamse wethouder van Volksgezondheid heeft gistermiddag in het Coolsingelziekenhuis het streeklaboratorium voor de volksgezondheid, dat een gebied met rond één millicen mennen zal verzorgen, geopend. Dit is het vijftiende streeklaboratorium dat geopend werd sinds het Rijkslaboratorium te Utrecht tot decentralisatie besloot. Aliesn Zeeland heeft nog geen eigen streeklaboratorium. De streekwerkzaamhedeu zullen te Rotterdam worden verricht in drie gemeenteiyke laboratoria. Er is dus sprake van centralisatie van de ge meentelijke instellingen en decentra lisatie van het Rykslaboratorium. Het verzorgingsgebied bestaat uit Rotterdam en omgeving, de gemeen ten langs de Waterweg en de Zuid hollandse eilanden (met uitzondering van het Eiland van Dordrecht en de gemeente Zwündrecht). De werkzaamheden bestaan uit onderzoekingen ter herkenning en voorkoming van besmettelyke ziek ten. De verfyning van de diagnostiek maakte een verkorting van de af stand van patiënt (huisarts) en la boratorium noodzakeiyk. Daarom werd door de deskundige sprekers deze opening met vreugde begroet. Het laboratorium is ondergebracht in de gangen van het Coolsmgelzie- kenhuis. Over enkele jaren zaïlien de drie gemeenteiyke laboratoria en dus het streeklaboratorium in het Zie kenhuis Dykzigt beschikken over moderne en goed geoutilleerde werk ruimten. Wethouder A. Hogeweg sprak van een daad van wys beleid. De direc teur van de Rijksdienst voor Volks gezondheid, dr. J. Spaander, zei; „Rotterdam heeft een openbare ge zondheidszorg, die de toets der cri- tiek glansrijk kan doorstaan." De inspecteur voor de Volksge zondheid in Zuid-Holland, dr. A. In 't Veld. noemde het streeklaborato rium een instelling van nationale be tekenis, daar het gevestigd is in een havenstad. De directeur van de GGD, dr. S. Spyer, noemde het een byzondere dag. ZWIJNDRECHT. Maandag 16 Mei: Sla A 19.00—23.70; B 15.60— 19.80; C 5.007.50 per stuk; Stoofsla 10.00—31.10; Andyvie 45.00—70.00; Spinazie 8.5026.00 per kg; Komk. A 56.00—62.00; B 43.00—50.00; C 37.00— 40.00; D 30.00—33.00; Krom 52.00— per kg; Komk. witte 42.0052.00 per stuk; Waspeen 28.0051.00 vbg kq a stuk; Rabarber 9.0012.00; Waspeen 23.0051.00 per kg; Bloemkool AA 80.0089.00; A 58.00—85.00; B 47.00— 69.00; C 35.00—60.00 per kg: Witlof •52.00; Prei 9.00—16.00 per kg; RadUs rood 10.0017.00; witpunt 8.0012.00; Raapstelen 7.00—9.00; Seldery 4.00— 10.00; Peterselie 2.006.00; Bospeen 57.00 per bos; Postelein 40.0056.00 per kg; Aardbeien 1.00—1.40 per doos je. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20' - TeL 68798

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1