De heer Feltzer benoemd tot ere-dingent Entree van Dick Koster Avonturen van koene zee vaarders samengevat in Matige opvoering van DesHeilands tuin Arma neemt deel aan Pinkster-sportfeest fraaie expositie Museum Pri bergt Hollands Glorie W. Janse Pinkstermaandag weer concours-hippique in Dordrecht J. J. Hollebrand verlaat Gem. Handelsavondschool De Britse verkiezingen PONTIAC HORLOGES H. Th. v.d. VLERK FABLO 13.90 Dirigentemvisseling bij OBK 49.50 en goedkoper Bericht voor hengelaars Marktberichten I let Vrije Volk Brood in Dordt niet te laag geprijsd Heeft U al een kledingstuk chiedammers onderelkaar van „REMBRANDT" gehad? Gezellige avond PvdA-vrouwen Hel is beter Groot liaringconcours van jubilerend HVO Scheepsmodellen en schilderijen v.v. Holzliausen naar Zevenhuizen veel langer mee „REMBRANDT N.V.Traditie' vraagt grond in erfpacht De grootste krant HET VRIJE VOLK VRUDAG 27 MEI 1955 PAGINA 5 Na dertig jaar de dirigeerstaf over OBK gezwaaid te hebben, heeft gisteravond de heer J. C. M. Feltzer in het Passage Thea ter officiëel afscheid genomen van het orkest, hoewel hij over enkele weken nog één maal het stokje ter hand zal nemen om ook het grote Schiedamse publiek een vaarwel toe te roepen. De scheidende dirigent kreeg gisteren bloemen, andere geschen- - ken en bij monde van de voorzitter, de heer K. van Pelt werd 7 hem het ere-dirigentschap aangeboden. Hierna werd de staf overgedragen aan de nog jonge Dick Koster, die al geruime J tijd repetities en enkele buiten-concerten heeft geleid. M Oecumenisch avondgebed Zaterdag zal er geen Oecumenisch Avondgebed worden gehouden. Het eerstvolgende avondgebed is Zater dag, 4 Juni, 's avonds om halfachtin de Lutherse Kerk en wordt geleid door de hervormde predikant dr. L. J. Cazemier. Te allen tijde bestond het bezwaar dat bij de Evangeliepredi king alleen de preek te weinig tot de mensen sprak. Of het ge sprokene kon het volk niet boeien, of ze begrepen het niet. In de vroege Middeleeuwen kwam men op het lumineuze idee het Evangelie niet alleen te verkondigen door middel van de preek, maar ook door deze uit te beelden door gebaar en woord. Opvoering doorOJR De tentoonstelling „Hollands Glorie", de grote zomertentoon- stelling van dit jaar in museum „Het Prinsenhof', opent Za terdag haar deuren. Tot 15 Augustus zullen weer tienduizenden vreemdelingen en landgenoten de weg naar Delfts culturele centrum vinden. Laten we daaraan de wens verbinden, dat deze keer ook veel stadgenoten de wandeling naar dit punt op de Oude Delft zullen maken. Alle argumenten, die bij vorige gelegenheden werden aangevoerd, om het niet te doen, zijn thans weggevallen. De bezoeker krijgt geen hogere kunst ge serveerd, krijgt geen „abstracten" voorgeschoteld, waarvan hij de betekenis niet vermag te vatten (komt trouwens ,ook bij kunstcritici voor), maar ziet zich geconfronteerd met het op merkelijke verleden van het Nederlandse zeewezen. Fluitschip uit 1700 Curiositeiten Trek er met Pinksteren op uit in een WEEKEND. SHIRT 5 <EDe mode van morgen reedó vandaag r» Geen vooropleiding Advertentie L M. Niet minder dan 1018 jeugdige Schiedammertjes, belangrijk meer dus dan vorig jaar, hebben Donder dag en vandaag het jeugdverkeers examen afgelegd. Toen ik gisterochtend eens pools hoogte ging nemen bij de achterin gang van de Jan Ligthartschool in de Van Ostadelaan waar de start en de finish van het examenparcours waren, was het daar een drukte van belang. Het leek wel een tijdrit van een tour de France in zakformaat. Elke halve minuut vertrok een deel nemer, als bij een echte wielerwed strijd voorzien van een groot her kenningsnummer. De Vereniging voor Veilig Verkeer had voor de candidaten een prachti ge route uitgestippeld. Hij of zij, die erin geslaagd is zonder al te veel fouten het parcours „te nemen", krijgt een diploma uitgereikt en een Veilig Verkeer-mouwembleem. „Was het moeilijk?" vroeg ik aan een jongen, die met de allure van een Fausto Coppi over zijn fiets ge leund stond en kennelijk de proef reeds afgelegd had. ,,'t Stelt niks voor," was het antwoord. Maar toen onze Coppi even later van een vriendje hoorde, dat je „het smalle weggetje" moest lopen, betrok zijn gezicht,Fausto had op het weg getje gefietst.. „Opvallend is het, dat de meeste deelnemers nu over een eigen kar- 'retje beschikken, terwijl bij de vo rige examens voor een belangrijk deel op geleende fietsen werd ge reden," vertelde mij een van de po- litie-agenten, die als controleur fun geerden. De controleposten waren (geluk kig) weg, toen ik, om mij beter in te kunnen leven in de examensfeer, nauwkeurig de richtingaanwijzers volgend, het parcours ook eens fietste. Of ik het diploma gehaald zou hebbenWél heb ik steeds duidelijk de richting aangegeven want er liepen heel wat agenten rond. De heer Koster kan nu dus ern stig aan deslag gaan om het voor treffelijke werk van Feltzer voort te zeilen en zo mogelijk te bekronen, door de vage reputatie van OBK als het beste landelijke harmonie-koros de hechte basis der zekerheid te ge ven. Gisteren werden Intussen uitste kende prestaties geleverd door de musici en de beide dirigenten, die een aantrekkelijk programma van over wegend levenskrachtige muziek tot in de finesses bleken te hebben voorbe reid, Feltzer nam afscheid met een eigen mars, die van veel vakman schap getuigde, een werken van Von Suppé en Meyerbeer, waarvan het eerste deiuchtige operettesfeer ver ried en de mars van Meyerbeer de grote allures van de 19e-eeuwse ope ratraditie. Dick Koster maakte het zich ge makkelijk door zijn entrée te vieren met de veeleisende Siciliaanse Ves per-ouverture van Verdi. Het ge- heel klonk goed, doch enkele details. geschreven in altijd riskante solo zetting, deden naar betere afwer king verlangen. Daarom voldeed „The Wedding Dance" van Paul Lincke beter, die tot in alle onderdelen perfect werd gespeeld en de voortreffelijke disci pline van het orkest tot uiting deed komen. Voor beide dirigenten was er een ovationeel applaus. Na de pauze was het ook al muziek wat de klok sloeg. In de film „The Glenn Miller Story" zal men niet alleen genoten hebben van het charmante spel, maar vooral van de wel zeer eigenaardige klank sfeer, waarmee Glenn Miller zijn gro te naam vestigde. THANS VANAF 2 jaar verzekerd tegen verlies en diefstal over de gehele wereld. ROTTERDAMSEDIJK 268. Advertentie IM. VRIJDAG Bioscopen. Passage-theater, 2, 7 en 9.15 uur: De woestijn leeft (a.U, Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur: De schatgravers van Doodskop-eil. (a.D. TENTOONSTELLINGEN Stedelijk museum, 2—5 uur: Expo sitie Jan van Luyn. APOTHEEK Fa. Westendorp, Singel 81. tei. 67674. DIVERSEN Musis Sacrum. 8 uur: toneelavond, pers. ver. Techn. Bedrijven. Chr. Soc. Belangen, S uur: Jaar vergadering Ned, Chr. Bouwbedrijfs- bond. ZATERDAG Bioscopen Passage-theater, 2, 4.15, 7 en 9,15 uur: De woestijn leeft (a.l.). Monopole-theater, 3, 5, 7 en 9 uur: De schatgravers van Doodskop- eiland {a.U. TENTOONSTELLINGEN Stedelijk Museum, 25 uur: Expo sitie werken Jan van Luyn (laatste dag!) APOTHEEK Fa. Westendorp, Singel 67674 (tot 13 uur). 81, tel. DIVERSEN Passage-theater, 10 uur: Schie damse Gemeenschap: Filmvoorstel ling voor CAB en Ouden van Dagen. Musis Sacrum, 8 uur: Jaarfeest Jongeren KK. Tweede Pinksterdag zal het echtpaar Zwamborn, Groe- nctuegje 56, het feit herden ken dat liet 55 jaar geleden in het huwelijk is getreden. In een zaaltje van het Volksge bouw hebben de leden van de Schie damse PvdA-Vrouwcngroep Donder dagavond de sluitingsbijeenkomst ge houden van dit seizoen. Deze keer verdiepten de dames zich niet in sociale of politieke pro blemen, Men luisterde naar de da mes HollebrandOp den Brouw en DrukkerBrink, die een uiteenzet ting gaven van het werk en het doe! van de Leesclub, naar de declamatie van mevr. KrikkeHein en mevr. SmoldersKoers en niet te vergeten de geestige gedichten van Adama van Scheltema, die mevr. Hollebrand voordroeg. Ook de zang werd beoefend. On voorbereid, aanvankelijk nog wat aarzelend, waagden de dames zich zelfs aan een paar canons (wie niet waagt, wie niet- wint) en de resulta ten overtroffen de verwachtingen. Na de pauze deden de aanwezigen spelletjes, zongen en veel te vlug was deze, voorlopig weer laatste bijeen komst voorbij. Aanvankelijk voerden uitsluitend geestelijken dez^> „toneelspelen" op, maar meer en meer betrok men in de opvoering ook leken (dit zijn niet- geestelijken)totdat ten slotte deze spelen van religieuze inhoud en strekking geheel in handen kwamen van laatstgenoemden. Aldus de ont wikkeling van het lekenspel, dat in eerste instantie diende tot verheling van de gebreken van de preek, zoals die werden gevoeld door het gewone volk. Langzamerhand raakte het leken spel in onbruik. In de laatste jaren beleeft het echter weer een nieuwe bloeiperiode en vele lekenspelgroe- pen zijn in den lande opgericht. Eén van onze grootste schrijvers uit deze eeuw, Martinus Ny'hoff, schreef een lekenspel van uitzonderlijke schoon heid, het reeds veie malen opgevoer de Pinksterspel „Des Heilands Tuin". In de Grote Kerk hield men Don derdagavond een Pinksterwijdings- dienst. De preek ontbrak en in plaats daarvan voerde de lekenspclgroep van de „Oecumenische Jeugdraad" te Schiedam het spel van Nfjhoff op. De frappante costumering en het stemmige kaarslicht droegen ook hun deel bij tot het verkrijgen van een passende sfeer. Jammer was het, dat de spelers niet altijd even goed te horen waren. Mogelijk is de lang niet ideale acoustiek van de kerk hiep ook debet aan. Men maakte van Njjhoffs werk een vertoning, die maar nèt boven de middelmaat uitkwam. Voorts verleenden de zangeres mevr. De Bruin en de organist de heer J. B. Bekkers hun medewerking aan de opvoering. De leiding van deze avond had de heer ds. E. J. Oomkes. Advertentie I.M. Ook de Schiedamse Arbeidersgyxnnastiekvereniging ARMA zal deelnemen aan het grote, internationale sportfeest, dat gedurende de Pinksterdagen in Dordrecht wordt gehouden. De Nederlandse Culturele Sportbond, waarbij ook ARMA aangesloten is, heeft dit Pinksterfeest georganiseerd. Aan de Dordtse Sport- bonders de eer van de plaatselijke organisatie. Een jaar lang zijn zij in de weer geweest om alles tot in de puntjes te verzorgen. Niet alleen moest Dordrecht zor gen voor zwembaden en sportvelden, maar de duizenden deelnemers moe ten onderdak hebben en gevoed wor den. Behalve thee en koffie krijgen zij drie lunchpakketten en een warme maaltijd. We spraken reeds van een inter nationaal feest. Belgen, Fransen, Zwitsers, Oostenrijkers. Duitsers, Fmnen, Engelsen en zelfs Israëli's zullen in Dordrecht hun beste (sport)-beentje voorzetten. Nadat de deelnemers Zaterdag in gekwartierd zijn. is er 's avonds een feest, waaraan veie prominente bui tenlanders meewerken. Zondag be ginnen de wedstrijden. Op het pro gramma staat: zwemmen, voetbal, handbal, basketball, volleybal, korf bal, athletiek en gymnastiek. Aan het laatste zal ook ARMA deelnemen. Zondagmiddag is er een handbal wedstrijd HollandZwitserland en een massale gymnastiekoefening. 's Avonds wordt een feestspel opge voerd. Maandag zijn er weer wed strijden en 's middags om 2 uur een demonstratie van alle deelnemers. De ARMA-leden vertrekken Zater dagmiddag om kwart voor twee van het Stationsplein en keren Maandag om halfzes weer in Schiedam terug. De Vlaardingse klaverjasvereni- ging HVO organiseert dit jaar weer een groot open klaverjasconeours om de wisseibcker van „Het Vrij Volk". In verband met het vijfjarig bestaan van de vereniging wordt het nu een lustrumtoernooi. Voorgaande jaren was het aantal inschrijvingen uit Rotterdam. Schie dam. Delft en Vlaardingen bijzonder groot, doch de wedstrijdcommissie rekent nu op een nog grotere deel neming. Er zijn in totaal tien speel avonden. die in de fraaie cantine van het havenbedrijf „Vlaardingen-Oost" zullen worden gehouden. Er wordt Maandag 13 Juni gestart, terwijl de eindstrijd plaatsvindt op Vrijdag 15 Juli. Behalve de beker van „Het Vrije Volk", wordt als dagprijs voor het koppel met het hoogste aantal punten, een vaatje „Hollandse Nieu we" beschikbaar gesteld, terwijl elke hoogst geklasseerde vereniging van een speelavond een herlnnerlngsprijs ontvangt. De hoogst geplaatste ver enigingen komen tevens in de finale voor de beker. Het speellokaal van „Vlaardingen Oost" aan de Vulcaan- haven in Vlaardingen, is te bereiken per trein (station Vlaardingen-Oost) en per bus vanuit Schiedam. De deel neming staat open voor A- en B- zestalien. Er wordt 2 x 2000 punten gespeeld, terwijl de inschrijving gra tis is. In verbant! met een wijziging der voorschriften zijn de visakten (grote visakten A, grote visakten B, kleine visakten, hengelakten, alsmede de bewijzen van bijdrage voor het vis sen met cén hengel) met ingang van het visscizoen 1955-1956 geldig van 1 Juni t/m 31 Mei d.a.v. Tot nog toe liep de geldigheidsduur van 1 Juli t/m 30 Juni d.a.v. Naar aanleiding hiervan wordt er op gewezen, dat zij. die in de maand Juni wensen te vissen in het bezit dienen te zijn van de nieuwe akten, dus die voor het seizoen 19551956. Hoewel de akten van het seizoen 1954-1955 een geldigheidsduur ver melden van X Juli 1954 t/m 30 Juni 1955 missen deze akten i.v.m. de vo renbedoelde wijziging der voorschrif ten. in de maand Juni 1955 rechts geldigheid. De nieuwe akten zijn reeds ver krijgbaar ten stadhuize, afdeling Al gemene Zaken. De aandacht wordt er nog op ge vestigd, dat de opening van het vis- seizoen dit jaar^net twee dagen ver vroegd is. Op 30 "Mei (Tweede Pink sterdag) en 31 Mei mag dus reeds gevist worden, mits men in het be zit is van een akte geldende voor het seizoen 1954-1955. (De geldigheids duur van de nieuwe akten vangt nl. pas 1 Juni 1955 aan). De yv Groeneweg te Zevenhuizen ontvangt op Maandag 2e Pinksterdag in het kader van het uitwisselings programma, de Duitse voetbalclub „Holzhausen" uit Kreiwetzlar, Reeds Zaterdagmorgen zullen de Duitse gasten te Zevenhuizen arriveren en op Maandag. 2e Pinksterdag, om 4 uur, zullen zij tegen het le elftal van Groeneweg spelen. Advertentie LM. Hij wordt geconfronteerd met onze grote ontdekkingsreizigers, Tasman o.a. en Heemskerck en het verleden van onze grote vlootvoogden, De Ruyter, de beide Trompen, Van Speyck, en anderen komt voor hem tot nieuw leven. De media hiervoor zijn miniaturen van oude scheeps modellen, prachtstukken, die ook de ongeroutineerde kunstbeschouwer vreugde zullen schenken, tapijten, schilderijen, tekeningen en vroegere bezittingen van de groten op de wereldzeeën, eenvoudige gebruiks voorwerpen, erepenningen, fraaie degens en uitrustingsstukken. Bij de opbouw van de expositie zijn wij een kijkje gaan nemen en geluk kig was de opstelling van de stukken al zo ver gevorderd, dat het verkrij gen van een globaal-indruk mogelijk was. De conclusie: Deze tentoonstel ling gaat het doen, ook bij de Delf tenaren, die in grotere aantallen dan ooit te voren, zich zullen laten koes teren door de romantiek van een groot verleden. Er is een vitrine ingericht met wat van de inventaris is teruggevonden, die Heemskerck en Barendsz hebben gebruikt bij hun overwintering op Nova Zembla. Er is een scheepsmodel van de oudste bekende kruiser. Pinas uit 1627 en afkomstig uit Zierikzee. Scheepsmodellen maken trouwens een belangrijk deel van de expositie uit. Men vindt er een fluitschip uit omstreeks 1700; een gewapende koop vaarder uit de 17e eeuw, een galei uit die eeuw, het oorlogsschip Zee- landia en vele andere. Kaarten van ontdekkingsreizen, schilderijen van de zeeslag in de Sont, van de Vierdaagse zeeslag, van het vlaggeschip van Maerten Tromp verduidelijken het totaalbeeld. De wanden z(jn behangen met de geschilderde portretten van vele vlootadmiraaLs, Wassenaar van Ob- dam, Witte de With, de reeds ge noemden en vele ongenoemden. schilderijen, afkomstig van Ferdinand Bol, Van Mierevelt en andere groten. Ook diverse wandtapijten hebben „geknoopte" afbeeldingen van zee slagen: o.m. is er een kleed met een overzicht van de inneming van Damlate in de dertiende eeuw. Ook aan curiositeiten is de ten toonstelling rijk. De kolossale laar zen van Wassenaar van Obdam tore nen omhoog van de vloer, men vindt er een met gebeeldhouwde zeefiguren versierde bank, die Cornelis Tromp ten geschenke heeft gekregen voor een heldenfeit, vitrines met perso nalia, geschenken van vorsten aan Nederlandse zeehelden, waarbij ge slagen penningen, waarin acht ons puur goud is verwerkt. Er is een schilderij, waar Michlel de Ruyter op poseert, omgeven door alle zeehelden uit zijn tijd. Een ander doek laat de vloot op de rede van Texel zien en is geschilderd door H. Tubbels (1620—1676). De walvisvaart uit die jaren vraagt ook een deel van de aandacht op en ook van die oude walvisjagers zijn scheepsmodellen voorhanden. Doggersbank met alles wat erbij hoort is vertegenwoordigd. Een spe ciale instrumentenkamer is inge richt met alles, dat door de eeuwen heen de zeevaart heeft vergemakke lijkt. zeifs met Instrumenten, waar van men nu gebruik en bedoeling niet meer kent. Een volledige opsomming van alles is niet weer te geven. Wij vertrouwen evenwel, dat de beknopte beschrijving aanleiding voor vele lezers is om in de komende maanden een bezoek aan museum „Het Prinsenhof" te bren gen. Advertentie 1J4. ff diverse modellen o.a. CABANA met tricot band PACIFIC ELIANTO in prijzen v.a. HERENMODES HOOGSTRAAT 93 TELEFOON 67679 Advertentie I.M. Rotterdam Korte Hoogstraat 22 MAJOOR BREUNESSE en zijn hel pers zullen Zondagavond op het Sportpark het parcours uitzetten voor het concours hippique, dat Pinkster maandag weer wordt gehouden. 's Morgens negen uur begint het uit 23 taferelen bestaande programma. De landelijke ruiters meer dan. ooit BARNEVELD Eiermarkt: han del redelijk. Aanvoer ongev. 1.800.00n stuks. Prijzen 11,50—12.75. algemene prijs 11,80 per 100 stuks, kiloprijs 1,93 op basis van 61 gram. BARNEVELD-EDE Eierveiling: Weekaanvoer ongeveer 1.000.000 st. Handel redelijk. Prijzen van 50—60 gram 9.48—11.32, eieren van 60—65 gram 11.49—12.38 per 100 stuks. ROTTERDAM, Waalhaven, 26-5: andijvie 1 74-82. 2 62-74: bloemkool IA 74-1.15, 2A 54-96, XB 47-85, 2B 41-74, IC 42-59, 2C 18-40: bos peen 1 36-60, 2 24-46; bos kroten 1 23-31, 21-24; tomaten A 2.30, C 2.13, CC 1.68: sla A 10.10-22.00, B 5.00-19.20; stoofsla 36-57; spinazie 31-52; rabar ber 7-15; radijs 9.-13; selderij 10-12; prei 29-37; waspeen 2A 41-62; pos telein 2 66; peterselie 6.10; aardbeien 74-81 p. doosje. Fruit: Jonathan HH A 52-54, HH B 47, HH C 37-38. HH 1 39. K 18-31; Golden Del HH A 57-94, HH B 70-75. HH C 59. HH 2 23-26, K 20-51, HH A groen 23-35, HH BC groen 20-32. BARNEVELD Pluimveemarkt: Aanvoer ongeveer 58.000 stuks. Han del kalm met aflopende prijzen. Slachtkippen 1,701,80 per kg, witte kippen 1,902 per kg; slachtkuikens 2,202,35 per kg; witte kuikens 2,35- 2,45 per kg, zware N.H. blauwe kui kens 2,402,60 per kg. De Gemeentelijke Middelbare Handelsavondschool krijgt een nieuwe directeur. De heer J. J, Hollebrand, die in 1942 als leraar in bedrijfs leer, recht van maatschappelijk verkeer en organisatie en techniek van de handel aan deze school verbonden werd en in 1947 het direc teurschap op zich nam, gaat de school en waarschijnlijk binnen kort ook Schiedam veriaten. Naar aanleiding hiervan bezochten we de heer Hollebrand in zijn woning in de Jan Steenstraat. „Hoewel ik mijn werk op de avond school altijd met het grootste genoe gen gedaan heb. vind ik het toch prettig in de toekomst meer tijd be schikbaar te hebben voor het Liba- non-lyceum in Rotterdam (waaraan de heer Hollebrand sinds 1951 docent is), mijn privé-studie en niet te ver geten de politiek". De bijna oud-directeur vindt het betreurenswaardig, dat in een stad als Schiedam, een stad met veel industrie en daardoor oak veel kan toren, zo uitermate weinig belang- Advertentie I.M. KLEDINGHÜIS REMBRANDTLAAN 83 De N.V. „Traditie" te Rotterdam heeft het Schiedamse gemeentebe stuur verzocht een perceel grond, groot 1372 m2, aan de Bettoweg in erfpaoht te krijgen. Het is de bedoe ling er een fabriek van hijs-, hef- en transporwerktuisen op te richten. Het college van B. en W. heeft hier geen bezwaren tegen en zal heden avond de raad voorstellen het ver zoek van „Traditie" in te willigen. Twee prominente Bevanisten heb ben hun zetel verloren, ni. Michael Foot, hoofdredacteur van „Tribune' het weekblad van de Bevanisten, en Geoffrey Bing, een van de beste ju risten van het Lagerhuis. Ook Antho ny Crosland, een prominente jonge socialist, is zijn zetel kwijt. Opvallend is het succes van de conservatieve minister van Arbeid, Sir Walter Moncton. Zijn meerder heid is sterk gestegen, tot 22.000 stemmen en dit is ongetwijfeld een erkenning van het werk, dat hij in de loop van de laatste jaren bij ge slaagde onderhandelingen met vak bonden verricht heeft om stakingen ,e voorkomen. Sir Walter had het in Londen zo druk, dat hij zijn eigen verkiezings strijd niet kon voeren en slechts door middel van enkele gramofoon- platen propaganda maken kon. Welke funeste gevolgen de ver deeldheid in de Arbeiderspartij kan hebben, blijkt uit de uitslag in Graves- end. Sir Richard Acland had we gens de politiek van de arbeidersfrac tie ten opzichte van de H-bom de fractie verlaten en candideerde als onafhankelijk socialist. Tegen hem streed een tweede ar- beiderscandidaat, maar de conserva tieve candidaat kon de verkiezingen winnen. Telt men de stemmen van de twee socialisten op, dan ziet men dat één socialistische candidaat dit kiesdistrict gemakkelijk had kunnen houden. Voor het eerst sinds negentig jaar is in Groot-Brittannié een regering met een grotere meerderheid herko zen. Een conservatieve minister heeft zijn zetel verloren. De meerderheid van Anthony Eden is gestegen. Iets kleiner is de meerderheid van Clement Attlee geworden, maar het verlies blijft binnen het kader van het algemene verlies van de Arbei derspartij. Ook de meerderheid van Aneurin Bevan is geringer geworden, nl. om streeks de drieduizend stemmen. Zijn meerderheid bedraagt echter nog steeds 19.000 stemmen. Herkozen is ook dr. Edith Sum- merskil, dit jaar voorzitster van de Arbeiderspartij. Dr. Summerskill had haar kiesdistrict in Londen verloren en moest m Noord-Engeland opnieuw beginnen. Gekozen is ook Konni Sil- liacus. een vroegere arbeidersafge vaardigde, die in 1949 wegens pro- communistische neigingen geroyeerd en in 1950 weer tot de partij werd toegelaten. Een van de redenen waarom de Arbeiderspartij zo weinig succes had is de herziening van de grenzen van de kiesdistricten. Lord Woolton, de president van de Conservatieve Partij, heeft zelf toe gegeven, dat deze herziening de Ar beiderspartij vijf zetels kost, maar de Arbeiderspartij heeft van haar kant een onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat de verschuivingen in tal loze kiesdistricten zo belangrijk wa ren, dat de partij van te voren een i?erlies van dertig tot vijf en dertig zetels lijden moest. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68798 stelling is voor een zo nuttige instel ling als de Handelsavondschool. In de periode, dat de heer Holle brand aan de school verbonden was. is het aantal leerlingen teruggelopen van 104 (In 1942) tot 55. En dit ligt zeer zeker niet aan de resultaten, die de leerlingen bereiken. Liefst tachtig procent van de eindexamen-candi- daten slaagt! Daarentegen ligt het percentage, dat de gehele school doorloopt, zeer laag. Een van de belangrijkste oorza ken hiervan is, dat er geen bepaalde vooropleiding wordt geëist om op de Handelsavondschool toegelaten te worden. Hierdoor lijden vele leerlingen reeds in de iagere klassen schip breuk, Zo zijn er bij de huidige examencandidaten slechts twee, die de hele school doorlopen hebben. De anderen zijn in de derde of vierde klas begonnen, daar ze al enkele jaren mulo- of HBS-opleidmg had den genoten. Juist voor die kinderen, die door omstandigheden een normale mid- delbare-school-opleiding niet kun nen volgen, en die op kantoor of be drijf hogerop willen, is de Handels avondschool de ideale gelegenheid om de nodige kennis op te doen. Het is niet alleen betreurenswaar dig, maar ook merkwaardig, dat er in Schiedam zo weinig interesse voor deze opleiding bestaat, merkte de heer Hollebrand ten slotte op. De heer D. K. Kooy, ieraar aan de Handelsavondschool en onderwijzer aan de Chr. u.l.o., zal de heer Holle brand in zijn functie opvolgen. ROCKANJE. De schade tijdens de laatste storm te Rockanje aange bracht aan het hout, vooral het ho gere, waaronder vele fruitbomen, is veel groter dan men aanvankelijk had gedacht. Vele bomen en gedeel ten van boomgaarden, speciaal op de westkant, zijn volkomen bruin gewaaid en leveren een aanblik op of men zich in November bevindt. openen met acht- en viertallen- dressuur het lijvige, interessante pro gramma, waarna de individuele proe ven voor B-, L- en M en Z- (gecom bineerd) klasse volgen. De laagste klassen, waarvoor 56 ruiters inschre ven, demonstreren in drie ringen. Bij de handicap is o.a. de kampioen van Nederland, de heer J. P. van Leeuwen met .Hassan" Er nemen 39 landelijke initers deel aan het springconcours B. 's Middags éen uur begint het twee de gedeelte met tuigpaarden in de nieuwelingen-klasse, gevolgd door het springconcours voor de klassen L, M en Z. Er zijn acht tot tien hindernis sen ter hoogte van 1.20 tot 1.30 m. Bij het springconcours voor burgerruiters verschijnen o.a.' Baron Van Lynden op „Mascotte", mej. Aerts en de heer Engelbert met zijn nieuwe paard „Lady Jane". In de open - klasse tuigpaarden. zorgt de heer Van der Touw met zijn „Hackney's" voor een speciale attrac tie. Als de dames zich hebben gepre senteerd met haar tuigpaarden voor tweewielige wagentjes, komt er een nieuw nummer met Shctlandse pomes, waarna de imponerende pa rade der landelijke ruiters volgt met meer dan honderd deelnemers. Later komen de „Park Hack's" (om het schoonste rijpaard) en een show, waarin een Hongaarse Post wordt gereden, waarbij de acht ruiters op de ruggen der paarden staan. Hierbij rijden de pikeurs van Beyaart uit Albiasserdam „a la Heche* 'en Mazeppa geeft een pyra- mide-nummer weg. De twee Hackney's werken mee in de open klasse tuigpaarden en de tandems, waar tussendoor de Shet- landse ponies in tweespannen aan treden. Een attractief nummer om vijf uur is het springconcours voor M- en A-klassen met barrage. Hier aan doen Baron Van Lynden met „Master" en Wout van den Oude- naerde mee. Het festijn wordt besloten met de traditionele jachtrit met eindloop, die dit jaar is gelimiteerd tot ruiters in de B-klasse. Het staat vooralsnog niet vast dat de In Dordrecht, en Amsterdam-West berekende broodprijzen liggen bene den het niveau dat voor volledige dekking van kosten noodzakelijk is. Dit hebben de ministers Zijlstra en Mansholt, en staatssecretaris Veld kamp geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid N. van den Heu vel (KVP), over de broodoorlogen in Dordrecnt en Amsterdam. Ook in overleg met de organisaties uit de branche zijn geen mededelingen van ueze aard gedaan en evenmin ver zoeken om een onderzoek in te stel len of maatregelen te treffen. De bewindslieden verklaren zich ook bij deze gelegenheid nog weer eens nadrukkelijk bereid om in ge val er desastreuze concurrentie op treedt een onderlinge regeling van de bakkers te bekrachtigen. Er vindthierover voortdurend overlag plaats tussen de overheid en de organisaties uit het bakkersbe drijf.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1