Roodzwarten promoveren naar de tweede klasse Royale overwinning op Rotterdammers ONDANKS LAGE TEMPERATUUR KEERDEN TERUGTREKKERS WEER Hermes DYS laat winst verloren gaan GTB neemt revanche op Barendrecht Op markt en veiling Communistische staten coördineren plannen Uitspraken rechtbank huip m de huishouding Onze vogels in Juni Steunt het Zonnehuis Vogelwereld kent meer imitators dan de spotvogel alleen Hit liet dagboek vtn de politie Leerzime dag voor assers Schiedam leidt Kajuitsjongen verdronken De Postduif vloog uit chiedammm onderelkaar Esperanto-agendo W aterpolo-ploegen vieren triomfen Burgerlijke Stand GEESTELIJK LEVEN Veemarkt .Rotterdam „De Vrijheid" hield wedvlucht HET VRIJE VOLK DINSDAG 7 JUNI 1955 Sportclub Schiedam, de korfbalvereniging die juist haar 25-jarig bestaan heeft gevierd, heeft gisteren deze festiviteiten besloten met het behalen van het kampioenschap van de 3e klasse A Zuid-Holland van de KNKB. De rood-zwarten promoveerden automatisch naar de 2e klasse van de KNKB en onze stad is dus nu na veel jaren weer een 2e klasse-korfbalclub rijk ge worden. Veel moeite hebben de dames en heren niet gehad om in de thuiswedstrijd tegen het Rotterdamse De Spartaan het ene winstpunt binnen te halen, dat nodig was om de kampioensvlag te mogen hijsen. Aangemoedigd door de aanwezigheid van vrij wel de gehele verenigingsaanhang, waaronder zich vele oud leden bevonden, liep men vlot van stapel. PAGINA 5 Gevraagd 1 dag per week Adrés: A. Wasman-De Bruin, Rubenslaan 1, woonhuis. Vierde maal Ofschoon de temperatuur gedurende de eerste drie weken van de Meimaand veel te wensen overliet, zijn de laatste terug trekkers onder de vogels toch successievelijk gearriveerd. Zoals we in ons vorig artikel zagen, ontdekten wij de eerste gierzwaluwen op de tweede Mei. Heel langzaam aan werd het aantal dezer vogels, dat 's avonds krijsend door de lucht suisde, groter, doch het was al einde Mei, voordat we konden zeggen, dat hun aantal ongeveer de normale sterkte had bereikt. Als het guur weer is of als er een stevige bries staat hoor of zie je geen gierzwaluw; dan heeft het geen zin om het luchtruim in te gaan, aangezien er dan zo goed als geen insecten in de lucht te vinden zijn, die zij al vliegende plegen te vangen en te consumeren. Op zulke dagen is het vasten voor de vogels. Hetzelfde geldt min of meer ook spotvogels en. zoals gezegd, hun aam- De spotvogel Als laatste is dan eindelijk de spot vogel in het bos gearriveerd. En niet alleen in het bos. doch ongeveer over al waar slechts enkele heesters bij el kaar staan, hoort men de spotvogel. Ook iedere boerderij heeft z"n spot vogel. evenals zijn winterkoning. ,fiit is weer om alle kantoren, scholen en fabrieken te sluiten, alle ramen en deuren te openen, en alle beslommeringen te vergeten," dacht ik gistermiddag. Tot het eerste ben ik helaas niet bevoegd, hel tweede stuitte op allerlei bezwaren, maar de laatste gedachte bracht ik onverwijld ten uitvoer. Om beslommeringen te vergeten moet men gaan wandelen. Wande len langs de lommerrijke lanen van Sierre'oos en Julianapark, de grach ten langs of zo men meer van ge zellige drukte houdt: Broersvest, Hoogstraat.. Op een gegeven moment draafden twee. jongetjes voor mij uit. Zij hiel den de armen gespreid en maakte merkwaardige bromgeluiden. fionn," riep een der knapen en tegelijkertijd maakte zijn makker een zwaai in mijn richting, viel en bleef knorrend, de armen nog steeds ge spreid, vlak bi; mij op de grond lig gen. De boem-roeper rende door en verdween om een hoek van de straat. Ik bleef staan en keek naar het ge vallen ventje, dat dapper volhardde m het produceren van steeds luider gegrom. Was dit een spel of een ongeluk? Ik vroeg mij af wat mij te doen stond. Gewoon doorlopen? De politie en de GG en GD waarschuwen? Zelf een weinig EHBO verlenen Ten slotte boog ik mij over de vooroverliggende jongen heen en in- formeerde naar zijn gezondheid. Hij zette zijn geknor halsstarrig voort. „Heb je je pijn gedaan?" „G rrrr!" ,JKan je opstaan?" „Grrrr, grrrr!" Opeens stond het boem-roepertje naast mij. „Je vriendje is gevallen," zei ik en wees naar het ventje dat aan mijn voeten lag en onverstoord lag door te brommen. De boem-roeper keek mij aan of ik hem gevraagd had of hij zijn vader wel eens opgegeten had en ant woordde minachtend: .fiat móét, we spelen neergestort vlieg tuig j e." Enigszins verbaasd zette ik mijn wandeling voort. Zou de jeugd vroe ger „geënterd scheepje" gespeeld hebben? Of is dit nu de veelbespro ken invloed van de 20ste eeuw? Tk bedacht voor onze Schiedamse jeugd een beter, paedagogischer spel: „Sa neringsplannetje". Of moet men daar volwassen voor zijn? Advertentie 1,M. De eerste aanval zorgde binnen tien minuten voor een 2O-voorsprong door treffers van D. Vermeulen en H. Verschoor- Het tweede aanvals- kwartet deed er niet veel langer over om de stand tot 4—0 op te voeren. J. Post schoot van ver in en mej. H. Korpershoek maakte handig van een klein kansje gebruik Direct na de uitworp volgde door dameshanden een fraai tegenpunt. Dit moedigde de Spartanen dermate aan, dat zji geruime tijd het initia tief overnamen, maar tot doelpunten kon men niet komen. De rollen wer den weer omgedraaid, nadat mej, J. Carrière 5f had laten aantekenen. De tweede helft kon daardoor weer in de beginopstelling aanvangen. Ook nu duurde het niet lang of H. Ver schoor en D, Vermeulen, ditmaal in omgekeerde volgorde, vonden de korf (7—1). De tweede aanval had met pech te kampen, maar ten slotte kon aan voerder v. d. Kraan toch kort na el kaar nog tweemaal inschieten. De Spartaan dat van begin tot eind uitstekend partij bleef geven, maar technisch en tactisch de mindere was, had het laatste woord. Door onver moeid aanvallen bracht men de eind stand met goede doelpunten van. een heer en een dame op 9—3. Dit is voor de vierde maal in zijn bestaan, dat Schiedam het kampioen schap van de 3e klasse behaalt. In de seizoenen 1940—1941. 19411942 en 1942—1943 werd deze prestatie drie maal achtereen geleverd. Xoen wer den er echter nog promotie-degra datiewedstrijden gespeeld en de beide eerste malen struikelde men hierover. In 1943 lukte het wél. waarna men in de competities 1943—1944 en 1945 1946 in het seizoen 19441945 is er niet gespeeld i.v.m. de oorlogsomstan digheden m de 2e klasse uitkwam. Inmiddels was de automatische promotie en,-degradatie ingevoerd» en in onderste plaats af te komen, waarop, weer degradaticvolgde. Vanaf 1946—1947 tot het vorig sei zoen heeft men met wisselend succes gespeeld, maar deze keer is de inspan ning toch beloond. Succes succesloos Succes heeft geen revanche kunnen nemen voor de nederlaag tegen WÏON op eigen terrein, want ook nu hebben de blauw-witten het loodje moeten leggen. Een gelijkspel zou meer op zijn plaats geweest zijn. maar in de laatste phase van de strijd toonde de thuisclub zich het schotvaardigst. Door F. Baas namen onze stadge noten de leiding, maar na een half uur bracht de thuisclub de stand weer op gelijke voet. In tweede opstelling nam Succes andermaal een voor sprong, maar ook nu werd die weer tenietgedaan. In de 2de helft gebeurde nog eens hetzelfde. A. Ruseier zorgde voor 23. maar het werd 33 en ten slotte 5—3 voor WION. Ondanks de warmte was het toch een vlotte partij. Schiedam heeft nu nog 1 partij voor de boeg en Succes 3- Dit 17 wedstrijden hebben de roodzwarten 30 punten vergaard en Succes 13 punten uit 15 wedstrijden. De wedstrijden van ODI zijn door de hevige regenval van Zaterdag af gelast of niet gespeeld, zodat ze op nieuw zullen moeten worden vast gesteld. Voor Succes was het gisteren hele maal een slechte dag. Het 2e. dat nog een kans had de degradatie te ont lopen, heeft van de tweede candidaat, Het Zuiden 7, op eigen terrein met 2—3 klop gehad, ondanks het feit, dat men sterker was. Deze stand was ai bil de rust be reikt, maar de derde aanval was voor de korf onmachtig. Als in de uitwed strijd beter wordt opgepast kan het hoogstens nog op een beslissingswed strijd uitdraaien. De Succes-junioren kwamen tot de volgende prestatiesSpangen BSuc ces A 1—2; Succes BRozenburg B 10 en DOP BSucces C 5—0. DINSDAG Bioscopen: Passage-theater; 2, 7 en 92.5 uur. Het bed (18 j.) Monopole-theater; 2, 7 en 9 uur. Raspoetin (18 j.) TENTOONSTELLINGEN Stedelijk Museum: 25 uur; eigen collecties. APOTHEEK C. J. Jansen, Swammerdamsingei 41. Tel. 67734 en Nieuw land-apotheek Dr. Wibautplein 19, tel. 67532. WOENSDAG Passage-theater: 2, 7 en 9.15 uur: Het bed (18 j.) Monopole-theater, 2, 7 en 9 u.: Ras poetin <18 jr.). TENTOONSTELLINGEN Stedelijk Museum: 25 uur: eigen collecties. APOTHEEK C. J. Jansen, Swammerdamsinget 41, Tel. 67734 en Nieuwland-apotheek Dr. Wibautplein 19, tel. 67532. DIVERSEN Grote Kerk, 2 uur: Herdenkings dienst Weeshuis der Hervormden. De Lindenhof, L, Achterweg 14, 3 uur: Receptie. Weeshuis der Her vormden. Chr. Sociale Belangen, 7.45 uur: Le denvergadering Ned. Chr. Beamb- tenbond. Arcade, 2 uur: Fropaganda-bijeen- komst, Huishoud- en Industrie school. In „Het Zonnehuis" worden de chronische patiënten verpleegd, die door hun ziekte hun plaats in de maatschappij hebben moeten opgeven. Maar zij blijven bij ons horen; wij mogen hen niet overla ten aan de dreigende vereenza ming. Steunt daarom het werk van „Het Zonnehuis" wanneer dit zich tot u wendt; uw bijdrage brengt een lichtstraal in het leven van uw medemens. De burgemeester van Schiedam, Mr. J. W. PEEK. De eerstvolgende vijfjarenplannen van Rusland, communistisch China en de Europese satellietstaten zullen wor den gecoördineerd onder leiding van de Sowjet-Unïe, aldus heeft de Oost- duitse vice-premier Walther Ulbricbt Zaterdag bekendgemaakt. Dit besluit Is genomen op de vei ligheidsconferentie van het Oostelijk blok in Mei te Warschau, waarbij een verenigd militair commando der communisten werd ingesteld. SCHEEPSBOUW. Brazilië zal bin nenkort internationale offertes vra gen voor de bouw van 21 schepen, waaronder twaalf vrachtschepen van 10.000 ton. De belangrijkste offertes mr «worden van- Japan verwacht. Aldus 1946 lukte-het met van de p mededeling- uit- leidende Brazi liaanse -industriële 'kringen. "'WERELDBANK. De Brit 5. R. Cope is benoemd tot directeur van de afdeline werkzaamheden voor Hoe afwisselend het spelbeeld kan zijn, dat een cricketmatcb soms te zien geeft, bleek gisteren weer in Amsterdam. Tot ieders verbazing lieten onze stadgenoten een wedstrijd, die reeds practisch was gewon nen, zich uit handen nemen. Een totaal van 98 in antwoord op 118 van VVV is toch beneden de stand van een battlngsïde als die van Hermes-DVS. Wederom faalden de meeste topwickets, terwijl nu zelfs de staart niet vermocht te kwispelen. Mevr r, heeft Maandagochtend bij de rolitie aangifte gedaan dat haar btmflets uit de rijwielberg plaats bhhfcar woning aan de Geert Rijnderssiaat verdwenen is. die wel een buitenge woon zwakroor kauwgom moet heb ben, ontvre-ncide een kauwgombal- lenautomaatvan een winkelier aan de Lorentzla^. VVV begon nadat op 16 twee wic kets waren gevallen, wat meer vat op de Hermesbowlerii te krijgen. C. Slagter met een voorzichtige 48 en J. J. Alders (13) voerden de score op tot 76, maar op 118 was het reeds innings. A. C. Bailey bowlde 6 voor 27, H. van Meurs 2 voor 31. A, Keu- zenkamp 1 voor 16 en J. Schilperoord 1 voor 20. Het veldwerk van Hermes was van behoorlijk gehalte. Het leek niet moeilijk voor de Schiedammers om dit totaal te overtreffen, doch het bleek weer eens hoe onberekenbaar cricket toeh wel is. Al heel spoedig waren drie batslieden naar het paviljoen verwezen met nullen achter hun naam. Op het schamel aantal van 5 runs voor 3 wickets kwam C, Tettelaar A. C. Bailey gezelschap houden en met enige forse klappen wise hu de kans weer volledig te doen keren. De aller eerste bal sloeg hii voor zes en met een score van 45 lag het zeker niet aan hem dat men de 100 niet haalde. Bailey (24) stond ook sterk te spe len alvorens hii zich onnodig uit- run.de- Met de thee was de stand nog 85 voor 5 en als dan od 98 het laatste wicket valt, begrijpt men wel dat er nog weinig fraais door onze stadge noten ten beste werd gegeven. Met 21 runs bleef VVV dus in de meerder heid. maar of dat nodig was C Slagter had nog de goede ctlfers van 5 voor 13 J. Alders 2 voor 52 en j. Grootmeiier jr. (een voor Schie dam bekende naam!) 2 voor 21. De lede van de Injub „Schiedam" Zijn Zaterdag naa dc CockerLH- scheepswerf in Ant,rpen geweest. Om acht uur in de Srgen vertrok ken 86 lassers met bussen van bet Rubensplein en h postkantoor naar het Zuiden. Na een voorspoedige ,c-nt; kwam men om elf uur in Ant,,-pen aan. Eerst werd de stad beziet^ en ge bruikte men de lunch. Drna gin gen de Schiedammers na&de werf. Vier gidsen leidden de Nur{ancjse gasten rond. De werf was n jn be drijf, aangezien men daar ir,loegell werkt tot Zaterdagavond tieuur_ Men zag de electrlsch lassev.n de ijzerwerkers bezig met het maK van schotten voor de nieuwe tanksc„en en de spzmtenbuigers met hefer_ vaardigen van de spanten. Na de rondleiding bedankte^ voorzitter, de heer Aug. Klein de t_ sen en gaf ze als aandenken een Schiedams vocht, hetgeen letten jaudon, la 9an de junio Kursfln- als figuurlijk in de smaak viel. j festo en Volksgebouw, Tuinlaan. Om vijf uur waren de Schiedam &unlaboro de kina v. d, Koaij kaj mers terug in de Belgische havensta mandolingrupo de kdo v. Essen, en bleven daar tot negen uur. Ze trol- ^tentu kaj venu multnombre por fen het, want er was juist kermis ine la t;Ursanoj kaj la eksteruhanoj - Antwerpen. Zo kwamen die dag zowel ayu j-onan impreson de nia sek- leerzaamheid als plezier aan bod. In Vlaardtngen vond zoals reeds gemeld, de tweede rit plaats van de verenigingsontmoeting tussen de wielrennersclub De Mol (Delft), De Coureur (Vlaardingen) en (Schie dam". De verenigingsklassificatie luidt thans: 1 Schiedam, 15 punten; 2 De Mol, 11 punten; 3 De Coureur, 10 punten. Maandagavond speelden de twee eerste zeventallen van SZC hun eer ste thuiswedstrijd met twee behoor lijke overwinningen. Als eerste ging de Vlaardingse Shell voor de Schiedamse bijl In een aar dige partij polo. Na een korte ver kenning aan beide zijden opende Suze v. d. Sande de score uit een goed opgezette aanval der SZC-da- mes. Na dit doelpunt bleef last spel vrijwel op de Shell helft, tot de druk zó groot werd. dat een der Vlaar dingse dames naar het strafbankje verwezen werd. Cocky Gastelaars nam de straf- worp feilloos 2—0, Tot de rust kwa men de SZC-dames niet meer tot doelpunten, hoewel zij menige kans hebben gehad. Het raderwerk van het samenspel liep nog een beetje stroef. Na de rust kreeg men vrijwel een herhaling van de eerste helft te zien en maakte Henny de Kok een prachtig derde doelpunt 30. Met deze uitslag heb ben de Schiedamse dames hun eer ste overwinning binnen en verdiend. Het eerste herenzevental deed er nog een flinke schep doelpunten bo venop en gaf de Haagse doelman van Vitesse zeven maal het nakijken. De Schiedamse keeper heeft het niet bepaald moeilijk gehad. De Hagenaars konden absoluut geen vat op de SZC-ers krijgen. Soms lagen de Schiedammers met drie of vier man vrij en als het plaatsen beter was geweest, dan zou den ze aan zeven doelpunten niet genoeg gehad hebben. Deze tweede grote overwinning van dit zevental werd ditmaal tot stand gebracht door doelpunten van Mels Zijlstr (x), Nico Kolmeyer (lx), Ben Verkaaik als rechtsachter (3x) en Henk Roodenrijs (2x). Feiten en cijfers >a. Afrika, Australië en !p Wereldbank. Totdusvere was hij onderdirecteur van de afdeling. IMMIGRANTEN. Australië zal in 1955 1956 het aantal toe te laten immigranten ver hogen met 10.000 tot 125.000. aldus een offi ciële bekendmaking. De regering za! bijdragen ia de reiskosten van 70.000 van de immigranten. De anderen zul len de overtocht zelf betalen. INTERNATIONAAL VERVOER. Frankrijks minister voor openbare werken, vervoer en toerisme, gene raal Cornigüon-Moiinier, heeft voor stellen gedaan tot oprichting van een internationaal investeringsfonds voor het Europese wegennet». Uitge nodigd zulten worden de westelijke landen die van de internationale autowegen gebruik zouden willen maken. OLIEPRODUCTIE. De dagelijkse nrnduetie van ruwe olie in de Wes telijke landen bereikte in Maart een recordhoogte van 13.669.100 va ten. Dit was 180.300 vaten meer dan ui Februari, of een verhoging van 1,3 De scherpste stijging meldt het Midden-Oosten: Koeweits pro ductie bedroeg circa 1.086.700 vaten per dag. Die van Saoedie Arabië steeg vergeleken met de vorige maand met 10,2 tot 1.017.400 va ten. Iran vestigde een nieuw record voor Maart met een totaal van 674.000 vaten per dag. In de VS steeg de productie met 51.000 tot 6.886.000 vaten per dag. WEST-DUITSLANDS ECONOMIE. West-Duitslands industriële productie was in 1948 slechts 40 van de productie in 1936. Thans is het pro- ductiepeil verdubbeld vergeleken bij 1936, aldus een officiële bekendma king van dr. Ludwig Erhard. West- duitslands minister van Economische Zaken. De politiek van vrije concur rentie zal worden voortgezet, aldus dr. Erhard. voor de boeren- of huiszwaluwen, welke laatste intussen nu ook aan wezig zijn. Deze soorten zoeken hun voedsel evemvel in minder ho ge luchtlagen dan hun gier-naam- genoten. Zodoende komen zij iets gemakkelijker aan de kost, hoe wel langdurige koude of regen ook voor hen wel eens funest is. AZlS I I De derde zwaluwsoort, de oever zwaluw (de gierzwaluw is eigenlijk geen echte zwaluw) heb ik ook al ontmoet, doch ik heb nog niet kun nen uitvissen, waar zij hun kolorue hebben. Zoals men weet, graven de oeverzwaluwen hun nesten in steile afgravingen en dito slootkanten, waar zij met-meer collega's dicht bij elkaar huizen. Dat kolonie-systeem hebben de huiszwaluwtjes ook. want waar zij ook nestelen, onder dakgoten of aan hooi bergen, altijd zijn er meer nesten bij elkaar. Zij houden dus van gezel ligheid. Net als da roeken, die abusie velijk nogal eens voor .kraaien aan gezien worden. Kraaien nestelen altijd alleen, zij duiden geen soortgenoten ln hun na- byheid, terwijl roeken steeds meer dan één nest m een enkele boom be wonen. Het eerste paar grauwe vliegen- vangertjes ontmoette ik ook reeds. Het is steeds een leuk gezicht dit kwieke vogeltje gade te slaan hoe het op-een tak zittend plotseling omhoogschiet en een voorbijvlie gend insect vangt en prompt daar op weer op de plaats van uitgang terugkeert. Het gaat veel gauwer dan ik het hier beschrijf; het hele bedrijf heeft zich binnen enkele se conden afgespeeld. De spotvogel dankt zijn naam aan de manier waarop hij andere vogels imiteert. Eerst laat hij zijn eigen lied je horen, eigenlijk niet veel meer dan een paar schelle kreten en daarna vernemen we geluiden van allerlei vogels, die hij zo nu en dan ontmoet. Het zijn werkelijk leuke klanten die Op een zwaar maar bespeelbaar terrein heeft GTB revanche geno men van de in Schiedam geleden nederlaag en Zaterdag- verdiend gewonnen van Barendrecht met 14. Direct nadat de bal aan het rollen was gebracht, nam GTB het spel in handen. Goed gesteund door haar middenlinie stelde zij haar voorhoede in staat het vijan delijk doel onder schot te nemen, dat geruime tijd aanhield, zonder dat daar doelpunten uit te voorschijn kwamen. Geboren: Peter, z v H J Kooijman en G Brouwer; Annstje M G d v B P Bosman en A van Druten: Jo. hannes H z v L Noordam en M Groe- neweg; Geertruida, d v H J Polet en G Elberse. Overleden: C H Berechting, 76 j. Langzamerhand wist Barendrecht zich los te werken, maar uit de aan vallen die daaruit werden gelanceerd vonden zij de GTB-verdediging op hun weg. Na 'n half uur spelen kwam uit een overrompelende uitval de bal bij de rechtsbuiten van GTB. Deze plaats te het leder voor de doelmond, waar uit de linksbinnen met een gericht schot zijn club de leiding gaf; 0—-1. Kort daarna brak de linksbuiten door de verdediging, maar de staan der bracht redding. Het was evenwel uitstel, want toen kort voor de rust de GTB-midvoor de linksback te vlug af was, had hij weinig moeite de stand op 0—2 te brengen. Ook na de rust bleef GTB heer en meester van het terrein en nadat de rechtsbuiten met een juweel van een doelpunt het sccringsbord 03 deed aanwijzen, schoot kort daarna de linksbinnen no. 4 in de touwen. Kort voor het einde wist Baren drecht de eer te redden, zodat het einde kwam met een verdiende 14- overwinning voor de Schiedammers. GTB 2 hield zich tegen Barendrecht 2 kranig en had met de rust zelfs een 1—2-voorsprong, maar moest na de rust in de kampioen haar meerdere erkennen. Uitslag 6—3. GTB 3—Rozenburg 2 ging niet door daar Rozenburg 2 verstek liet gaan. Woensdagavond besluit GTB 1 het seizoen 1954—1955 met een wedstrijd tegen DVO 32/1 op het gem. sportter rein Havendijk. Aanvang 7 uur. Mocht GTB erin slagen ook deze wed strijd in winst om te zetten, dan eindigen de geelzwarten na deze te leurstellende competitie nog op een eervolle plaats. Twee Nederlandse theologen heb ben eervolle onderscheidingen ont vangen van Amerikaanse instellingen voor hoger onderwijs. Dr. F. Klem, emeritus predikant van de Remonstrantse Broederschap, ontving het eredoctoraat m de theo logie van het Olivet College m .Mi chigan. Hiermee werd de verdiensf' erkend, die dr. Kieijn als predikant in algemene dienst bij de Remon strantse Broederschap heeft gehad bij het tot stand komen van nauwe banden tussen deze broederschap en de geestverwante congregationalis- tische kerken in Amerika. Tot doctor honoris causa van de „Mead vil ie Theological School" te Chicago werd benoemd de Leidse hoogleraar prof. dr. L. J. van Holk. De onderscheiding voor prof. Van Holk. die eveneens tot de Remon strantse Broederschap behoort, is vooral toe te schrijven aan zijn veel zijdige arbeid als docent. Prof Van Holk trad verscheidene maien op ais jast-hocgleraar aan de theologische faculteit te Chicago. Hij vertoeft ook thans aldaar en za! persoonlijk de onderscheiding in ontvangst nemen. Aan dr. Kieijn i3 zij „in absentia" verleend. tal is vrjj groot, zodat we ze overal kunnen horen. Er zijn nog meer vogels, die andere dieren goed kunnen nabootsen, zoals de koolmees en niet te vergeten de spreeuw, die daarin een hele piet is. Een paar dagen geleden hoorde ik een spreeuw een kievit imiteren zo meesterlijkdat ik aanvankelijk dacht dat er een kievit op het dak zat. Zulks is natuurlijk uitgesloten en een in de goot zittende spreeuw werd als de pseudo kievit ontmaskerd. Over kieviten gesproken. Dezer da gen bevond ik mij in een weiland, grenzend aan het nieuwe bos bij Ke- thel. De eigenaar had mij nogal gauw in de gaten en kwam door het land op mij af om te zien wat ik daar uitvoer de. Terwijl hij door het weiland liep vliegen er enkele kieviten, ture luurs en grutto's alarmerend boven zijn hoofd, waaruit kon worden vast gesteld, dat deze vogels daar stellig eieren of misschien al jongen hadden. Ik kreeg volledige permissie om ln het hooiland te „grasduinen", doch helaas vond ik geen enke nest met eieren. Het gras was reeds te lang geworden om deze gemakkelijk te kunnen vinden. Toen ik de terugtocht al had aanvaard waren er twee kie viten die zo te keer gingen dat het niet anders kon of ik moest vlak bij hun nest zijn. Hoe ik ook zocht, geen eieren te zien totdat mijn oog viel op twee donkere voorwerpen in het gras, net aardkluitjes of zoiets. Het waren twee jonge kievitjes, pas uit het ei ge komen. Schitterend om te zien. Geen wonder dat de vogels zo alarmeerden. Ais de oude vogels alarm slaan „druk ken" de donsjongen zich ogenblikke lijk en zullen zich niet eerder oprich ten voordat zij daartoe van hun ouders het sein hebben gekregen. Kievitsnesten Een paar dagen later vond ik daar vlak in de buurt verscheidene nesten van kieviten. Bjj een daarvan heb ik mijn schuiltentje opgezet om de vogel Mijnheer de spotvogel, een leuke klant.. bij het nest te fotograferen, doch door allerlei omstandigheden wenste de vogel niet dicht genoeg bij bet nest te komen, zodat ik na enige tijd de aftocht heb moeten blazen. Als de vogel te lang van het ae*t is zouden de eieren nl. te veel af koelen en dat moet natuurlijk voor komen worden. Nauwelijks had ik het nest verlaten of ik zag door de kijker, dat de kievit reeds op de eieren had plaats genomen. Het overkomt me trouwens wel meer dat ik uren in de schuiltenfc zit om een vogel te fotograferen zonder dat deze zich vertoont. Maar dat is nu eenmaal het risico van de vogel fotograaf. Daar ra Kefchel was trouwens nog meer te zien. Om te beginnen enkele late doortrekkers, zoals een tapuit, een echte duinbewoner, die in konij nenholen broedt. Vervolgens een paar oevenopertjes, een soort steltlopers, die hun broedgebied m 't hoge noor den hebben en derhalve nog een hele reis voor de boeg hebben. En niet te vergeten in de grote plas een paartje futen. Een paar maanden geleden heb ik verteld, dat ik daar een fuut had gezien en dat ik hoopte, dat er een tweede zou komen, zodat zij een gezin zou den. kunnen stichten. Misschien gaat deze wens nu wel m ver vulling. Ten slotte fladder jen er een stuk of zes zwarte sterns, die laag boven het lange gras vliegen en grote op ruiming houden onder het vliegend insectenöom. Dit zijn trouwens de emge sterns, die op insecten jagen. De overige soorten, waaronder het visdiefje. leven uitsluitend van de visvangst, 2k heb een sterk vermoedendat deze zwarte sterns hier wet ergens in de buurt zullen, broeden, doch Ut heb hun nesten nog niet kunnen vinden. A. de Jong. DE RECHTBANK te Rotterdam heeft uitspraak gedaan ln. de zaak tegen de handelaar in tweedehands boe ken A. M. M. uit Rotterdam, die in zijn kraam op het Noordplein prik kellectuur voor de jeugd zou heb ben tentoongesteld. De officier had een. boete van 60.of twintig dagen geëist, maar de rechtbank verklaarde de dagvaarding nietig, omdat zii innerlijk tegenstrijdige elementen zou bevatten. VIER MAANDEN VOORWAARDE LIJK en drie jaax proeftijd kreeg de 25-jarige chauffeur W- C. uit Sliedrecht. die in de nacht van 31 Juli te Maassluis een fabrieksar beidster met een bierglas in het gezicht had geslagen. De els luidde twee maanden onvoorwaardelijk. WEGENS DIEFSTAL vah een platen- wisselaar uit een muziekwinkel veroordeelde de rechtbank de 27-ja- rige los werkman H. V. tot 12 maan den en de 22-jarige los werkman J. P. B. tot 8 maanden, m beide gevallen met aftrek van voorarrest en. van de straf, drie maanden voorwaardelijk met 3 jaar proef tijd. VOOR VERNIELING van een tele foon in een telefooncel aan de Statenweg werd de 41-jarige brood bezorger M. de R. veroordeeld tot een boete van 40.~ of twintig dagen. TWEE MAANDEN VOORWAARDE LIJK en drie faar proeftud als mede een boete van f 15.000.sub sidiair twee maanden was het von- nis tegen de 61-jarige directeur P. V. uit Schiedam die onjuiste op gaven had gedaan voor inkomsten- en loonbelasting. Er was een maand tegen hem geëist. HET VEÏJB VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel 68798 GORKUM 6 Juni: Kropsla I 980 —1270, H 730—900 p 100 st; stoofsia 2432, spinazie 1435 p kg; bosp. 5658, radijs 10501170 p bos; bl.- kool I 35—61, II 28—34, III 17—24 p st; rabarber 1723 p kg; kroten 26, selderij 5 p bos; andijvie 4858, peu len 187—192 p kg; aardbeien 4267 p doosje. OOSTVOORNE, 6 Juni: Bloem kool AA 38—50; A 20—38; B 15—27; C 12—17; D 10—12 per stuk: Was- peen A 53—60 kg; Aardbeien 24— 3a per doos; Sla 814 per stuk; Pos telemie48; Eerstelingen dr. 81; idem krul 60 kg; radijs 6—12 hos; rabarber 1—14; sjalotten 814: ro de ster 911.80: Stoofstla 16; Toma ten 1,101,30 per kg; Komkommers 20—29 stuk; Spinazie 913 kg; "dos- kroten 20 bos; Bospeen export 7095 bus; Boepeen binnenland 3855 bus. ROTTERDAM, 6 Juni Andijvie 35—65; bloemkool A 23—65 B 16—41; C 11—17; bospeen 1 53—88; 2 26—66; waspeen 2786; bos kroten 1426; selderij 14: dubbele stamprmsesse 2.60; tomaten A 1.40; C 1.40: perziken A 25—39; Jonathan HH A 45-48: HH 2 29—31; K 22—40; sla A 2.60—13.30; B 2.508.60; stoofsia 1031; radijs 914: rabarber 712; spinazie 946; snijbonen 2.00; sjalotten 1220; pos telein 3348; aardbeien 4189 per doosje; tomaten B 1.321.34; CC 1.00 perziken B 1619; Goudreinetten HH A 23—35; HH B 22—24; HH C 21—22; HH 2 17—18; K 14—23; Golden Del HH 2 24; K 36—56. BARENDRECHT 6 Juni: Komk. AI 45—49, BI 38—43, Cl 32—36 kg; kroten p bs 1831; Peen p bos 72 80; waspeen 5256; sla AI 4.80-10.20; BI 4—7.80; rabarber 611; radijs witp 8.30—11,50; rood 9.80—12.40; postelein 4247; selderij 10—15: stoofsia 1025; andijvie 5965; bloemkool AI 32—42; BI 29—33; Cl 1721; spitskool 53; tomaten AI 138 BI 142, Cl 124; spinazie 10—39. Aanvoer sla A en B 330.000 krop pen; Bloemkool 34.000 stuks. Appelen: Golden Delicious HHG 81—86; HHI 60—80; Jonathan HHG 52—65; HHI 43—58; Peren; Saint Rémy HHG 23—25. ROTTERDAM, 6 Juni. Aanvoer in toteal 3261 dieren w o. 1235 kopien en ossen, varkens 1036. Prijzen; Vetten koeien le kw. 2,80 —3,00, 2e kw. 2.60—2.78, 3e kw. 2.20— 2,50; varkens (levend gew.) resp 1,60, 1,58, 1,54. Overzicht: Vette koeien. Aanvoer voldoende, handel traag, prijzen even lager; prima's boven notering. Varkens. Aanvoer groot, handel traag, prijzen Jager; lichte soorten iets boven notering; zware varkens moeilijk te plaatsen. De 17-jarige kajuitsjongen Klaus Papenbroek van het Duitse stoom schip „Enka Fretzen" is Zondagavond om halfzeven in de Waalhaven .te Rotterdam verdronken. Hy raakte ra moeilijkheden, wilde op een boel klim men, maar kon zich niet houden. Een 18-jarige collega greep hem vast, doch dreigde mee omlaag getrokken to worden. Hij moest zich losrukken De rivierpolitie heeft urenlang tever geefs naar het stoffelijk overschot gedregd. De postduivensjportvereniglng „De Vrijheid" heeft Zondag een wed vlucht over een afstand van 480 km vanuit Orleans (Frankrijk) gehou den. Er waren 124 duiven ta con cours. De vogels werden om zes uur gelost. De eerste arriveerde 13.01.31 uur, de laatste duif 14.31.45 uur. De uitslag luidt; 1 5 J. Schrumpf, 2 8 10 J, F. Janssens, 3 W, Vermeer, 4 gabr. Triel, 6 J. v. d. Ent, 7 K. de Wit en 9 Z. Wenteler. De SCV „De Postduif" heeft een wedvlucht gehouden over 480 km, met als uitgangspunt Orleans. De uitslag is: 1 2 6 7 13 J. de Koster, 3 H. Cra- ma, 4 J. Doejaren, 5 Joh. Christen, 8 19 C. de Tuinder, 9 J. Brand, 10 A. Keeren, 31 J. Westerholt, 12 N. Hol, 14 M. Lancer. 15 L. Mei). 16 F. Simo- nis, 17 J. van der Windt, 18 J. Lijs, 20 F.é Koppenhagen, 21 22 D. Ram. Men nam met 250 duiven aan de vlucht deel.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1