Geslaagde CAB-tocht „Dit is de mooiste dag van m n leven HORLOGES Ursus viert zevende lustrum in Passage Roodgroenen naderen de veilige zone. Geraffineerde methoden van botersmokkelaars Beknopt programma voor onze korfbalploegen Op markt en veiling r Verdiende zege voor GTB Wat zij vingen ej aarden gaan dagje uit Orgelconcert in Grote Kerk Zeilwedstrijd op de Noordzee Ilet Vrije Volk GEESTELIJK LEVEN Lithause R.K. kerk in moeilijkheden Gunningen In de adelstand verheven Verzoeken voor 30 Juni bij NS Weekend op de boerderij H.TH.v. d. VLERK ANMB-feest ook voor kinderen De Blauwe Doffer vloog uit Burgerlijke Stand Wilton-Fijenoord geeft uitvoering J. G. Hakkert naar Ermelo Grotere leeshonger dan vorig jaar Jongeman stal uit kleedkamer De grootste krant van Nederland Visafslag Rotterdam Voetbaluitslagen van Woensdagavond HET VRIJE VOLK VRIJDAG 10 JUNI 1955 PAGINA 5 DE BIJNA ZEVENTIG INVALIDEN, die Donderdag met de CAB een tocht naar Oisterwijk maakten, hadden het best naar hun zin. Dat konden we wel merken aan de vele geestdriftige uit latingen. En dan dat oude vrouwtje, dat opgewonden verkon digde: „Dit is de mooiste dag van mijn leven!" Hoewel de zon zich de gehele dag schuil hield achter het wolkendek, genoten de mensen toch van de rit, het prachtige uitzicht en het verblijf in de uitspanning „Groot Speyck". Een lange stoet van 34 personenauto's vertrok om tien uur van het Plein Eendragt. Voor de 141ste maal had het „Comité voor Auto- en Boottochten" voor die Schiedammers, die ten gevolge van een of ander gebrek bijna altijd binnenshuis moeten blij ven, een uitgaansdag georganiseerd. OMEGA TISSOT PONTIAC ZENTRA JUNGHANS reeds vanaf 36.—. Gezellig Op de kiek Bruggen open Op feestelijke wijze hebben de leden van de voetbalvereniging „Ursus" en vele belangstellenden Donderdagavond het 35-jarig bestaan van deze club gevierd. In het Passage-theater zorgde het cabaretgezelschap van André Carrel voor de juiste stemming. Tweedehands SW staat door zijn laatste overwinning op Brabantia reeds met één been in de hoofdklasse en kan zich Zondag veilig stel len door van Rigtersbleek te winnen. De Twentenaren hebben echter eveneens nog een kans en zullen dan ook al hun krach ten inspannen om tot een goed resultaat te komen. Rigtersbleek beschikt over een elftal met een groot doorzet tingsvermogen, dat tot het laatste moment blijft vechten. De roodgroenen moeten hun tegenstanders dan ook beslist niet onderschatten. De wedstrijd is voor Rigtersbleek van groot belang, want wordt het voor de Twentenaren een nederlaag, dan verliezen ze het contact met de eerste negen. Goede liedjes Code Straffen Koloniale stijl Openluchtbijeenkomsten Feeste: iike rit door Brabants dreven Advertentie IJM. Rottcrdamsedijk 268, Tel. 67593. I I I' i1—W— GTB heeft de competitie besloten met een 32 overwinning op DVO. De Schiedammers speelden met de zelfde opstelling als verleden Zater dag. Al vlug na de aftrap ging GTB tot de aanval over en na 20 minuten spelen nam het de leiding door een hard schot van de linksbinnen m de rechterhoek van het vijandelijke doel. Ondanks het Schiedamse over wicht, wisten de bezoekers door te breken, de gelijkmakerte scoren en zelfr even later de leiding over te ne men, dankzij een misverstand in de GTB verdediging, zodat de rust met een 21 voorsprong voor DVO in ging. Na de thee kregen de bezoekers geen kans. De Schiedamse spil maakte uit een strafschop de gelijk maker en de midvoor wist de stand op 32 te brengen. De pogingen van de DVO-ers om hun achterstand in te halen leden schipbreuk op de GTB doelman, die in uitstekende vorm was. Een alles zins verdiende overwinning voor onze stadgenoten! Zoals wij reeds eerder meldden, viert de Schiedamse afdeling van de Algemene Nederlandse Metaalbe- drijfsbond ditj jaar zijn gouden jubi leum. Bij de daaraan verbonden feest- hjkheden is ook aan de kinderen ge dacht! Zaterdag 9 Juli is er in Mu sis Sacrum een kinderfeest. Aanstaande Zaterdag kunt u in het Volksgebouw van 3 tot 5 uur hiervoor kaarten halen. De Schiedamse postduivenvereni ging „De Blauwe Doffer""hield een wedvlucht, met Orleans als uitgangs punt. De uitslag luidt: 1, 9, 17. 19 J. Leeuwen en Co.; 2 W. L. van Deur zen en Co. 3. 15 H. J. v. d. Steen; 4, 8 N. Kerkhof; 5, 12 A. Limborg; 6 Gebr. Lems; 7 W. Schrumph Ekris; 10. 16 L. F. Bekkers;; 11 M. Putters en Zn.; 13 A. v. Put; 14. 18 K. Loo- pik en Zn.; 20 W. v. d. Hoeven. De eerste duif kwam aan om 13.06.06 uur; de laatste om 13.57.27 Geboren: Jacbus J. V. z. v. G. J. F. Lenoir en W. P. L. Veimeulen; Jan J. A. z. v. K. T. Slotboom en L. M. Sonneveld. Overleden: A. Bitter, 66 jr.; J. H. Biomsteel 62 jr. Ondertrouwd: Q. A. den Bogert, 25 jr. en W. M. Th. Alberts, 26 jr.; J. Durieux, 27 jr. en A. Butterman, 27 jr L J. Ellemeijer, 23 jr. en A. A. v. d. Schaft, 21 jr.; J. Hitipeuw, 26 jr. en L. M. Siemann, 23 jr.; J. van Iperen 28 jr. en F. P. G. v. d. Windt, 28 jr.: M. M. C. van der Kuil, 28 jr. en A. A. Hogendoorn, 24 jr.; C. Nieuwvclt, 30 jr. en E. J. H. van Sta veren, 25 jr.; C. R Warmerdam, 24 jr. en L. M. Romein, 24 jr. Gehuwd: J. A. van Grootel, 26 jr. en J. M. Kerkvliet. 27 jr.; H. v. d. Berg, 26 jr. en G. Mol, 24 jr.; L, Berkhof, 28 jr. en A. Barvoets, 25 jr.; G. F. van Duppen, 26 jr. en P. J. M. Hersbach, 21 jr:. J. K. B. Bennings- hof, £6 jr. en A. E. Poortvliet, 20 jr.; W. Hille, 28 jr. en H. Bijloo, 24 jr.; Th. J. J. Zagwiin, 23 jr. en C. van Eijk, 24 jr.; W. Buwhuis, 21 jr. er A. Noordzij, 18 jr.; Ph. van Konijnen burg, 63 jr. en J. Hoogerwerf, 54 jr.; Ch. H. Beer, 23 jr. en M. Zwamborn, 22 jr.; J. F. Snel, 23 jr. en A. van Ravens, 21 jr; H. H. A. Buurman. 27 jr. en J de Smits. 26 jr.; F. C. Rou- wit, 55 jr. en A. M. de Deugd, 46 jr.: C. van Eyk, 28 jr. en N. E. van Waas, 21 jr; B. Roelfsema, 23 jr. en K. Posthumus, 25 jr. Omdat de meesten van hen hun woonstad nooit gekend heb.ien of niet meer kennen, maakte men eerst een rondje door Schiedam. Zo riep mevrouw Dulfer uit: „Dat heb ik in tien jaar niet gezien!" Men reed door de Nieuwstraat, langs het Hoofd, over de Havendijk en via de Burg. Knappertlaan, de Swammer- damsingel en de 's-Gravenzande- straat naar Rotterdam. Deze rondrit vonden velen al één van de grootste evenementen van de dag. Wonder boven wonder bleef het droog. Eventjes vielen er wel een paar druppels gedurende de tocht, maar op de plaats van bestemming, nabij Moergestel, was het droog. Schitterend was het landschap, dat men doorkruiste. Weilanden met koeien, zo nu en dan een groepje bomen, bochtige wegen en schilder achtige boerderijen. Dichter bij Til burg ging men de bossen in. Soms ontdekte men een ven en wees men het elkaar aan. Om halfeen kwam men bij „Groot Speyck" aan. In het restaurant van de uitspanning gebruikte men de lunch. Na het eten was er een ge varieerd programma, waaraan ver scheidene artisten belangeloos mee werkten. Allereerst waren daar de „Twee volle neven", die met hun vrolijke liedjes de prettige stemming er wel in hielden. Ook in het werke lijke leven zijn de heren B. Ver- steege en J. Drop bloedechte neven. Verder bracht de heer. Ver- steege nog een zeer geslaagde imi tatie „van het leven op een boerde rij. Öok het kinderliedje ,was bij zonder goed. De heer C. Nielsso die voor de radio bij de Alpenjagers onder lei' heer Bernard zorgde voor opgewekte accordeonklanken en mejuffrouw T. Keijzer speelde piano. De leider van het gezelschap en tevens de voorzitter van het comité hield een huldigingstoespraak voor het echtpaar Jansson, dat op deze dag zijn 40-jarige bruilof' verdacht. Ook oma M. Vogelaar, die Zon dag honderd jaar werd, was aanwe zig. Samen met het bruiloftspaar Jansson kwam ze op de kiek. Daarna werd er nog veel gelachen, gezongen en gepraat. Maar ja, hoe men het ook naar zijn zin had, men kon niet in „Groot Speyck" blijven. Om vier uur zochten dus allen hun plaatsen in de wagens op en de te rugtocht nam een aanvang. Voor op elke wagen wapperde de Schiedamse tweekleur. Behalve een kleine botsing tussen twee auto's op de heenweg verliep alles vlot. Alleen leek het of men vanuit Oisterwijk alle brug- en spov twegwachters had gewaarschuwd want op de terugweg waren de brug gen open of de spoorbomen gesloten, als de colonne aankwam. Maar bm halfzeven arriveerde men dan in Schiedam. De volgende tocht is op 7 Juli naar het Jagershuis te Zeist. Op 30 Juni is er een grote cabaret avond van de CAB in het Passage theater. VRIJDAG Bioscopen: Passage-theater, 2, 7 en 9.15 uur: The Golditz-story, (14 jr.). Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur Wapensmokkel naar Honduras (14 jr.). TENTOONSTELLINGEN Stedelijk Museum: 25 uur: eigen collecties. APOTHEEK C. J. Jansen, Swammerdamsingel 41, Tel. 67734 en Nieuwland-apotheek Dr. Wibautplein 19, tel. 67532. DIVERSEN Musis Sacrum, 8 uur: Cabaret avond en bal fa. Van 't Hoff en Jon- gepier. Tivoli, 7.30 uur: Instuif, HBS-ver. Onder Ons. ZATERDAG Bioscor.en: Passage-theater, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; The Colditz-story 14 jr.). Monopole-theater, 3. 5, 7 en 9 uur: Wapensmokkel naar Honduras (14 jr.). TENTOONSTELLINGEN Stedelijk Museum: 25 uur: eigen collecties. APOTHEEK Tot 13 uur: C. J. Jansen. Swam merdamsingel 41, telefoon 67734 en Nieuwland-apotheek, Dr. Wibaut plein 19, telefoon 67532. DIVERSEN Plantage, 8 uur: Concert Wilton Fijenoord. Tivoli, 7 uur: Muziekconcours T. Pangalila. De Nieuwe Brug, 8 uur: Feest avond en bal, harmonie, Wilton- Fijenoord. Arcade, 8 uur: Feestavond, bal en tombola, b.v. Voltastraat. De voorzitter van „Ursus", de heer P. C. Mouthaan, heette in zijn ope ningswoord in het bijzonder de ge nodigden, onder wie de heren Bdw. den Hoed, afgevaardigde van de Schiedamse Gemeenschap. J, Ham- merstein, de competitie-leider van de afdeling Rotterdam van de KNVB en J. C. Bronnenman van de Gemeen telijke Sportcommissie en de leden van andere verenigingen welkom. Voorts deelde de heer Mouthaan mee, dat deze avond niet alleen be doeld was als feest, maar ook als propaganda voor de voetbalsport. "Na een gezellig praatje door André Carrel brachten de „Twee Pico' "met hun opgewekt accordeonspr" aanwezigen in een beste stem De feestelijke stemming werd ci nog beter op, toen Marianne van den ding van Lex Karsemeijer zingt, jo- i Bergh en Carrel de sketch „Tweede- delde er lustig op los. De heer Drop j hands" opvoerden. Ze zongen een begeleidde hem op de guitaar. De prettig liedje, bestaande uit een Hermes-DVS gaat bij het vrij zwakke NEC op bezoek. Van veel be lang is deze wedstrijd niet meer, daar beide elftallen alle kansen om volgend seizoen in de hoofdklasse uit te komen, verspeeld hebben. Excelsior '20 gaat op bezoek bij het flink spelende WP. Deze strijd is niet zo erg belangrijk, omdat beide clubs al veilig staan. Zeer waarschijnlijk zullen de gastheren met de punten gaan strijken. De kampioenen van de afdeling B en C van de eerste klasse van de af deling Roterdam, Dilettant en Schiedam spelen «Zondag een wed strijd om de „gouden plaque". D'let- tant heeft door zijn sterkte (het won van SVDPW, dat op zijn beurt ver leden Zondag Schiedam versloeg) de beste kansen. HBSS speelt Zaterdag een vrij be- De Harmonie van Wilton-Fyen- oord zal Zaterdagmiddag om 4 uur in de Plantage, onder leiding van de heer Joh. F. Palla een uitvoering geven. Het programma luidt: Generaal Weber-mars (M. Kley); Sinfonia (Joh. Chr. Bach); Introductie en Allegro voor fluit (Joh. F. Palla), Trafalgar-mars (Zehle)Gesohichten aus dem Wienerwald )Joh. Strauss); Suit Romantique (F. Popy) en Im perial echo's-mars (A. Safroni). Onze oud-stadgenoot de heer J. G. Hakkert, die 27 jaar organist van de Westerkerk is geweest en anderhalf jaar deze functie in Zoelmond (Be tuwe) heeft vervuld, is met ingang van 1 Juli benoemd tot organist in Ermelo. Hij zal de opvolger zijn van de heer Teygeier, die tot beiaardier in New York is benoemd. De heer Hakkert blijft directeur van het Schiedamse mandolinege zelschap ONI. langrijke wedstrijd thuis tegen RCL. Deze club is nog lang niet aan het degradatiespook ontsnapt, zodat de Schiedammers kunnen rekenen op een behoorlijke tegenstand. De pun ten kunnen in onze stad blijven. Het tweede elftal kan Zaterdag bij een overwinning op Die Haghe 2 de kampioensvlag hijsen. PPSC ont vangt Zaterdag het Vlaardlngse TSB, dat aan één punt genoeg heeft om kampioen te worden. Voor de Schiedammers is cïeze wedstrijd niet van veel belang. Men kan rekenen op een overw.nning voor de „haring-stedelingen". De Gemeentelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek van Schiedam heeft in de maand Mei in het totaal 18.199 boeken uitge leend. Dat is 58 boeken meer dan in dezelfde periode van vorig jaar. Dit verschil zit in de romans, want voor studie- en kinderboeken was verleden jaar meer belangstelling dan dit jaar. Van de acht filialen en uitleenpos- ten werd. na de jeugdafdeling, waar liefst 3289 boeken zijn uitgeleend, het filiaal aan dé Lorentzlaan het drukst bezocht. Maar dit zelfde füiaal is het enige, dat, vergeleken met het aantal uitge leende boeken in Mei 1954, is achter uitgegaan. Want werden er vorig jaar 3306 boeken uitgeleend, deze maand Mei was het aantal aanzienlijk min der, nl. 2796. Schiedam telde in Mei 1955 3911 houders van leeskaarten en dat zijn er weer 215 meer dan vorig jaar Mei. Ten slotte is ook het boekenbezit van de GLOB erop vooruitgegaan: verleden jaar 49.686 en nu 52.273 ro mans, studiewerken en kinderboeken. reeks van dwaze coupletten. Vooral de cabaretière kreeg de zaal wel aan het lachen. Ze gaf nog een bijzonder fantastisch nummertje ballet weg (in eigen stijl) en op zeer originele wijze betrok ze ook de pianist T, Schiffer- stein in de hulde. Nicky Noble, de muzikale clown, muntte vooral uit met zijn versie van de „Twelfth street rag". Liesbeth Lunow en Fons Dankaart oogstten veel succes met hun schat van Ween- se melodieën. Zeer goed waren de twee liedjes, die A. Carrel zong niet Schifferstein aan de piano. Allereerst het vrolijke Waar het stille strand" en het sug- iestief gebrachte, spottende ,X>e ver- keersagent", een waarschuwing tegen het gevaar van de atoombom. „The Dutch rolling stars" presen teerden bevalligheid, charme en be hendigheid op de rolschaats. Gerry en Marion, de jongleurs op de kogel, haalden verbazingwekkende toeren uit. In de schets „In de trein" kon men laohen om Marianne van den Bergh en Willem Wouters van Wognutn. Voor de muzikale omlijsting van het hele programma zorgde voortreffelijk de slagvaardige radio-pianist Tonny Schifferstein. Binnen te Scheveningen: Sch 159 450 k van zes schepen; Sch 310 300 k van tien schepen; Sch 262 850 k van negen schepen; Sch 254 220 k van vijf schepen. VI 70 10; VI 78 9; VI 79 2; VI 172 3; VI 205 7; VI 206 12; VI 207 5; VI 216 2; Vi 28 10: VI 80 25; VI 97 18: VI 114 25; VI 115 25; VI 190 14; Vi 196 25; VI 199 1; VI 53 38; VI 61 17; VI 71 40; VI 81 1; VI 200 17; VI 50 2; VI 80 38; VI 14 8; VI 56 14; VI 89 17; VI 112 18; VI 132 20. Prijzen maatjes haring groen 90 106; maatjes haring root 3640. iBn- nen VI 208, sch. P. v. d. Zwan 196 k. De stichting Vlaardingse Bejaar denzorg houdt ook dit jaar een auto tocht voor de leden van het club huis voor bejaarden. De tochten wor den op 20 en 24 Juni en 4 Juli ge houden. Men kan zich hiervoor op geven op vertoon van lidmaatschaps kaart op 9 en 10 Juni. Voorts kan men zich aanmelden van Maandag tot en met Wcvsdag van 10 tot 12 uur 's ochten, Voor de economische politierechter te Utrecht hebben Donderdag zeven personen terecht gestaan, beschuldigd van deelneming aan een groot smokkelcomplot in boter naar België, dat in Januari volledig kon worden opgerold. De hoofddader, de 42-jarige kaashan delaar G. A. van der W. te Bunnik, tegen wie vijf maanden gevan genisstraf was geëist, waarvan twee voorwaardelijk alsmede 1500 boete subsidiair 75 dagen hechtenis, werd veroordeeld tot vijf maan den gevangenisstraf met aftrek van twee maanden voorarrest, waarvan twee maanden voorwaardelijk, alsmede een boete van 1000 subs. 50 dagen hechtenis. De tweede hoofdschuldige, de zuivelhandelaar J. E. V. uit Oude water, werd conform de eis van de officier van Justitie, veroordeeld tot twintig weken gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk, benevens een boete van 1500 subs, 75 dagen hechtenis. In December van het vorig jaar werd door de Nederlandse douane recherche een party van 6Q0 kg boter in beslag genomen, welke via Maas tricht over de grens naar België zou worden gevoerd. Een uitgebreid on derzoek bracht aan het licht dat het hier om een omvangrijke botersmok kel ging. waarbij in de periode April '54 tot Februari van dit jaar niet minder dan circa 160.000 kg over de grens was gesmokkeld. Voor de fiscus betekende dit een flinke schadepost. Het complot was uiterst geraffi neerd in elkaar gezet. Men maakte onder andere gebruik van code woorden waardoor de personen, die by deze affaire waren betrokken, elkaar niet kenden. Na een langdurig onderzoek werd de hoofdschuldige, de kaashandelaar uit Bunnik, aangehouden.. Hy ont kende echter hardnekkig iets met de affaire te maken te hebben. Ook ter rechtszitting volhardde hü in zijn ontkenning, doch het getuigenver hoor bracht zün medeplichtigheid aan het licht. Wel gaf hy toe grote kwantums boter te hebben geleverd aan zekere Neuseman te Maastricht, die achteraf een gefingeerde figuur bleek te zyn. De politierechter had weinig be wondering voor de houding van deze verdachte die hy kinderachtig en minderwaardig noemde. Uit het ge tuigenverhoor kwam vast te staan, dat zowel de kaashandelaar Van der W. als de zuivelhandeiaar uit Oude water contacten hadden gehad met bekende Brabantse smokkelaars en met niet bona fide zuivclhandelaren in België. In verband met deze smokkel- affaire werden voorts nog de volgen de straffen opgelegd: twee maanden gevangenisstraf, waarvan een maand voorwaardeiyk, een boete van 1000 aan de gebr. F., zuivelhanc elaren fe Delft, wegens leverantie van 43% ton roomboter: vier maanden gevange nisstraf, waarvan twee voorwaarde- lyk, aan de boterhandelaar J. de J. Woensdagavond om acht uur zal de organist Jacq. P. Bekkers in de Grote Kerk een orgelconcert geven. Op het programma staan werken van Bach, Handel, Mendelssohn Bar- tholdy en Franck. De toegang is vrij. De Watersport Vereniging Schie dam organiseert op Zondag 3 Juli een nationale zeilwedstrijd op de Noordzee voor de kust by Hoek van Holland voor scherpe jachten volgens de „rorc"-formule. De afvaart en aankomst zullen on geveer ter hoogte van de Berghaven te Hoek van Holland zijn. ROTTERDAM „Het is een heel misselijke diefstal. Dergelijke dingen zullen in de sport wereld byzonder weinig geappreci eerd worden" zei de president van de Rotterdamse rechtbank Donder dagmorgen in de zaak tegen de 24- jarige leerling-metselaar G. L. P- uit Rotterdam, die terecht moest staan omdat hij in verscheidene kleedka mers van sportscholen geld uit al daar opgehangen kledingstukken had gestolen, De jeugdige metselaar was betrapt toen men enkele muntbiljet ten ging merken. De officier van Justitie, die erop wees dat P. uit een oehoorlyk mil- lieu komt, meende dat men hem met harde hand moet Ieren dat hij niet mag stelen. Tweemaal eerder heeft hij wegens diefstal een voorwaarde- lyke straf gekregen. Ditmaal kan dat niet het geval zijn. Uitspraak over veertien dagen. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie. Passage 20 - Tel. 68798 De komende weken moeten de korfballers nog wat competitierestan ten afwerken. Het programma voor het a.s. weekeind is dan ook van geringe omvang. De wedstrijden van Succes 2 en Schiedam 2 zijn nog van groot belang. Van de eerste twaalftallen komt al leen Succes 1 binnen de lijnen. Zon dagmorgen spelen de blauwwitten de voor geen der partyen meer van in vloed zijnde ontmoeting Succes— USV. Onze stadgenoten zyn niette min aan hun eer verplicht weer eens met winst uit de bus te komen, maai tegen USV is dat niet eenvoudig. Succes 2 krygt de laatste gelegen heid om geiyk te komen met Het Zui den 7 en via een eventueel te spelen beslissmgswedstryd aan de degradatie te ontkomen. De reserves moeten nu bij Het Zuiden 7 op bezoek, dat bij de huidige stand van zaken belang rijk in het voordeel is. Schiedam 2 gaat op bezoek by zyn rivaal De Spartaan 2 met wie nog steeds de bovenste plaats wordt ge deeld. De winnaar van deze strijd is practisch kampioen. Het zal dus spannen. Nu er geen reserves behoe ven te worden afgestaan aan het eer ste twaalftal kan men zo sterk mo gelijk uitkomen. ODI 2 gaat Zaterdagmiddag op be zoek by Thor 2 m Dirksland. Men zal wel voor de volle buit zorgen, maai de kampioenskansen zyn practisch verkeken, aangezien 't Waterschip geen steken meer heeft laten vallen en nog steeds twee punten voorsprong heeft. De overige seniortwaalftallen zijn vry. Voor de junioren zyn vastgesteld Succes AEureka A, Ahoy BSuc ces B; Succes COns Huls C en ODI ABlauw Wit A. uit Rotterdam wegens leverantie van 65 ton boter, vyf maanden gevange nisstraf, waarvan tien weken voor waardelijk aan de Maastrichtse auto handelaar J. H. L. van de B„ die als expediteur had gefungeerd en vier maanden gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk voor de grossier in fruit A. V. te Rotterdam, die mede de botertransporten had helpen ver zorgen. Heden kwam aan de Visafslag al hier één vaartuig en werden van IJmuiden, Scheveninger. en elders 200 kisten verse zeevis aangevoerd. De pry zen waren: Tong gr 1,80— 1,85, midd 1,95—2,05, klein 1,50—1,60, siips 1,301,35: Tarbot gr. 1,70—1,75, midd. 1,401.55, klein 90—1,20; Griet 0,751,10; Schol gr. 3032, midd. 32—36. klein 25—28; Schar 22—23; Schelvis klein 2527; Kabeljauw gr. 38—44; midd 32—336; klein 17—24; Makreel 2426; Zeehanen midd. 50 —51. klein 14—17; wyting 18—26; Pieterman 2527. Een Jaar of zestig geladen is in de Kongo da eerst» spoorlijn aan gelegd. Dat i» een heel werk geweest, want de weg liep enige honderden kilometers door het oerwoud en door woest gebergte. De Belg Bernard Henry heeft er een jongensboek over geschreven, dat te Antwerpen is uit gegeven. wy hebben tegen dit boek be denkingen. In de eerste plaats wordt de niet geheel juiste Indruk gewekt, dat de bezetting en ontsluiting van de Kongo door België voornameiyk een daad van menslievendheid was otn de slavenhandel tegen te gaan. Dit lykt ons wat al te onvolledig. In de tweede plaats zyn de negers ta dit boek een stelletje domme, meestal goedige, maar soms onbe trouwbare kroeskoppen. Het is na tuurlijk jammer, dat er een paar duizend sterven by de bouw van de spoorbaan, maar dat is, gegeven bovengenoemd menslievend doel, on vermijdelijk. Mzi andere woorden: het is een beek met een typisch kolonialistische mentaliteit. En bii eerde hebben wij het be zwaar. dat dit bock niet in het Nederlands b geschreven, maar m een soort g'jdkulM Vlaams. Dat mag voor VlaanóRPen niet hinderen. „Dat let niet." »w de schrijver zeggen. Maar voor üc- srlanase Jongend is het toch een ba meel om te lezen, dat de baan aoo.veen de wildernis wordt getrokken. Wij kunnen het boek niet aan bevelen. H. Bernard Henry: Spoorweg' bouwers in het oerwoud. üitg. N.V. Sheed en Ward, Antwerpen. WAALHAVEN—ROTTERDAM 9 Juni: ndyvie 4755 per kg; bloemkool IA 17—42, 2A 11—29, IB lö—23, 2B 9—24 C 10—17 per stuk: bos peen 1 3551, 2 1935 per bos; waspeen IA 5055, 2A 2247 per kg; kroten 1 2026 per bos: aardbeien per doosje 40—81; sla A 2.507.90, B 2.504.00 per stuk; stoofsla 10 18. spinazie 1 1827, 2 8%18 per kg;; radys 6—9 per bos; rabarber 711, sjalotten 15—22, spitskool 35 per kg; selderij 1418, kroten 2 19 per bos. Golden Del. HH 2 11—20, K 21—53 per kg; Jonathan HHA 38, HHB 36, HHC 30—32, HH 2 33, K 1941 per kg. Eiermarkt Barneveld. 9 Juni. Vlotte handel. Aanvoer ca. 1.600.000 stuks. Pryzen kippeneieren 13,5014.50, ai- gemene prijs 13.75 per 100 stuks. Kilo- prys 2.24 (basis 61.5 gram) hennen- eieren 7.0011.00 per 100 stuks. Coop. Eierveiling BarneveldEde. 9 Juni. Aanvoer ca, 1.000.000. Handel vlot. Pryzen eieren van 50/60 gram 11.5213.22, eieren van 60/65 13.38 14.27. Pluimveemarkó Barneveld. 9 Juni. Aanvoer plm. 60.000 stuks. Handel in slachtkippen redeiyk, in slachtkuikens traag. Prijzen slachtkippen 1.751.85 per kg, witte kippen 1.902.00 per kg; slachtkuikens 2.002.20 per kg; witte kuikens 2.202.30 per kg; zware n.g. blauwe kuikens 2.502.60 per kg, ZWIJNDRECHT 9 Juni. Andijvie 43.0057.00; Spinazie 9.0023.00; Postelein 11.0018.00; Rabarber S.00 —9.00; Sla A 2.50—6.00; Komk. gr. VAN DE DERTIEN rooms-katho- fleke bisschoppen, die Lithauen vroe ger telde, is alleen nog de tachtigja rige bisschop Kazimieras Pattarokas vrij. De overigen zijn allen verban- aen of gestorven. Verscheidene van hen bevinden zich in gevangenschap. Dit is meegedeeld in een overzicht van Elta-press, een Lithause inlich tingendienst n Rome, waarin eraan herinnerd wordt, dat in 1940 van de 3.238.000 Lithauers er 2.776.422 rooms-katholiek waren, Hoe groot het aantal katholieken thans na vijf tien jaar Sow jet-bezetting is, weet men met. In totaal zijn echter, vol gens Eita ongeveer een half millioen Lithauers gedeporteerd. De rooms-kathoüeke pers Is verbo den. evenals de katholieke organisa ties, die in 1940 400.000 leden telden. Van de 3000 r.k. scholen, welke Li thauen in 1940 telde, is er geen en kele meer open. Volgens ramingen zijn er in de af gelopen vijftien jaar ongeveer 1200 geestelijken gedood of gedeporteerd. Ook de Evangelisch-Lutherse Kerk van Lithauen is zwaar door de Rus sische bezetting getroffen. TIENDUIZEND jongeren Uit 76 landen zulien, in Augustus in Parijs, tiidens de viering van het eeuwfeest van de YMCA in sterk oecumenische geest, getuigen van hun geloof in Christus. Het Christelijk Jonge Mannen Verbond m Nederland zendt een de legatie. die wordt geleid door de bondsvoorzitter, ds. H. J. van Heer- den uit Den Haag. De delegatie van de tweede Nederlandse jeugdorgani satie. aangesloten bij de Wereldbond van CJMV (YMCA) bestaat uit le den van de AMJV, de Algemene Maatschappij voor Jongeren en haar jeugdafdeling FAMOS te Amster dam. Het hoofd van deze delegatie is ds. W. L. Jens, algemeen secretaris van tie A MV.T "'S l-i ""DAM De hoofddirecteur van Gemeente werken heeft namens B. en W van Rotterdam het maken van twee on- derheide gewapend betonnen singel- verbmdmgen in de Meidoornsmael, waarvan een tegenover de Spmbol- .aan en een tegenover de Peppelweg gegund aan G. C. van Bekkum jr en Zn. te Rotterdam voor f 29.500 Het siopen en maken van onge veer 195 m kademuur aar de Maas kade VVZ is gegund aan Geerdinss Aann bedryf. Schietbaanlaan 21 te Rotterdam voor f 834.000. Het franco leveren van '2000 ton basaltzuilen voor de oeververdediging van pier 3 in de Waalhaven werd ge gund aan de N.V. Handel- en Tran spor' Mij. Volcaan te Rotterdam voor 65 000. A 26.00—33.00; B 21.00—26.00; C 17.00 —20.00; D 11.00—15.00; Krom 28.00— 32.00; Bloemkool AA 28.00—37.00; A 23.00—29.00; B 18.00—23.00; C 13.00— 18.00; Radys rood 4.00—7.00; witp. 2.00—5.00; Bospeen 40.0047.00; Sel derij 12.00—16.00; Peterselie 6.00; Kroten 27.00; Aardbeien 0.65—0.74 p. doosje. Aanvoeren: Komk. 33.200 st; Krom 4.800 kg; Bloemkool 72.000 st; Radijs 21.500 bos. Spinazie 5.200 kg; Andy- vie 6.100 kg. ROTTERDAM Sir Geoffrey Heyworth, voorzitter van de Raad van Bestuur van Uni lever Limited, Londen, is ter gele genheid vande officiële verjaardag van H.M. Koningin van Engeland in de adelstand verheven en baron ge worden. De nieuwe „Peer" trad op 18-jarige leeftyd in dienst van Lever Brothers Limited te Liverpool en bekleedde verschillende functies by deze firma in Canada en Engeland. Sedert 1934 maakte hy deel uit van de directie van Unilever In 1942 werd hy geko zen tot voorzitter van de Raad van Bestuur van Unilever Limited en in 1945 tot vice-voorzitter van de Raad van Bestuur van Unilever N.V., Rot terdam. Wegens zyn verdiensten voor de Nederlandse zaak gedurende de twee de wereldoorlog werd hy in 1947 be noemd tot Groot-Officier in de Orde van Oranje Nassau. Zaterdagavond zal de Interkerke lijke Raad voor Evangelisatie van 8 tot 9 uur een openluchtbyeenkomst houden in de Gruttostraat, bij het Camlssehuis. De heer J. Bout, le luiten, van het Leger des Heiis en. de heer P. Ste- houwer zullen spreken over „Het evangelie is een kracht Gods tot be houd". Het Geref. Evang. Koor „De Roepstem" zal zingen. Op Zuid zulien Zondag over het zelfde onderwerp dr. R. Reiling, bapt. predikant en een jongere een korte toespraak houden. Deze sornenkomst is om 8 uur aan de Groene Hilledyk, hoek Hillevliet. Hier zal het Zaaier koor medewerking verlenen. VLAARDINGEN De Kamer van Koo: handel en Fa brieken voor de Bern den-Maas ver zoekt belanghebbenden in haar dis- strict om eventueel bij hen bestaan de verlangens of bezwaren ten aan zien van de op 22 Mei jl. ingegane dienstregeling der Nederlandse Spoorwegen vóór 30 Juni ter kennis van haar secretariaat, Handelsgebouw- te Vlaardingen. te brengen. De be doeling is, de binnenkomende reac ties voor te leggen aan de Spoorwe gen m verband met de behandeling van de winterdienstregeling. De Oecumenische Jongerenkring Vlaardingen en de Oecumenische Jeugdraad Schiedam houden Zater dag en Zondag een buitenweekend op de boerderij van de heer v. d. Kooij te Vlaardingen. Zaterdagavond wordt gesproken over het werk en het doel van de Wereldraad van Kerken en Zondagmiddag over de verhouding van de Hervormde en Gereformeerde Kerken. Ds. K. J. Oomkes. gereformeerd predikant te Schiedam, zal dit laatste onderwerp inleiden. De uitslagen van de Woensdag avond voor de onderafdeling Rotter dam gespeelde wee/*' -/en luiden: GTB DVO 3—2. 3—Zwalu wen 8 5—2, Fort 2—VFC a 2—1, Zwaluwen a HBSS a 3 4—0, Zwaluwen b 3 Fortuna b 3 11. Voor de ontmoeting VFCNep- tunus, die in Schiedam Zondag wordt gespeeld, vindt nog een pupillen- wedstryd tussen twee elftallen vaa beide clubs plaats. Aanvang 5.30 uu"

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1