in eigen bedj Woningbouw krijgt absolute voorrang Niet zo overhaast, zegt Bondsraad Op ^spookschip' brandden de lampen en draaiden de machines no® Familie veldslag berecht Aan verhoging bouw activiteit is grens li m Herriot weei in conflict met Lyon Engelsen leiden in ons land balletexamens Chroesjtsjew houdt woord Oud-minister In t Veld Eis van 12 jaar tegen „gaatjesboorder" Voorzitter Nationale Woningraad: de opticien Adenauer krijgt vrij williger swetje terug Mannen van de „Maas" anderhalf uur in bel van vuur Geen onderzoek naar slaven van Nizau Hier begint de oostzone Maarten den Heyer ter aarde besteld LP raakt niet uitgekeken Gebruik Zwitsers wapen strafbaar 1 HET VRIJE VOLK ZATERDAG 11 JUNI 1955 PAGINA 5 um-m Vallen en opstaan Over twintig jaar v._ Koopt dus Uw zonnebril bij (Van onze correspondent te Bonn) De Westdultse Bondsraad (Senaat) heeft geweigerd Adenauer te volgen in de grote snelheid waarmee hij de kaderleden voor heb nieuwe Duitse leger wil aanwerven, Ondertussen werd het steeds heter op het voordek; dat bezaaid lag met persoonlijke ^zittingen van de vroegere opvarenden. Een paar damesscho-, en, een uniformjas, een bos sleutels en nog tal van ancLre zaken, die een overhaaste vlucht verrieden. „Bad luck SstSf- De Russische partijsecretaris Chroesjtsjew heeft de belofte gehouden, die hij in Belgrado aan verschillende journalisten gegeven had: een Britse cor respondent heeft een visum voor Rusland gekregen. Vers in het geheugen F oikje en fjitske willen ieder CVan een onzer verslaggevers) ZONDAG is het een jaar ge leden, dat het Diaconessenhuis in Leeuwarden in de belang stelling van de hele wereld kwam te staan. Een Fries dok tersteam zou erin slagen om een Siamese tweeling met goed resultaat van elkaar te schei den. Folk je en Tjitske de Vries leven nu reeds een jaar ge scheiden en zij leven als ge wone kinderen in Molenend. Hun geboorteplaats gaan zij bin nenkort verlaten. Het huis in Molen end zal door een bejaard echtpaar worden betrokken en vader en moe- dra' De Vries gaan naar Bargum, waar vader zijn. werk ais gemeentewerk man heeft. En als wij dan zo mee wandelen, fle Wouden in, dan lopen wij met een heel gewoon gezin op. De voorbijgan gers groeten rustig. De buren, familie en kennissen hebben het er wei af gekeken en de vreemde is er zich niet van bewust, dat daar nu de be faamde Friese tweeling passeert. Vader De Vries krijgt nog steeds heel wat brieven. Een geletterde dorpsgenoot vertaalt ze zo nodig voor hem uit het Engels. Rare adresserin gen bereiken Molenend: Aan Folkje en Tjitske, Friesland. Of: Aan de Friese Tweeling. Meer niet. Maar •lies komt over. Een gevangenisstraf van twaalf jaar en een maand heeft gisteren de officier van Justitie bij de Asser rechtbank geëist tegen de koopman E. D. uit Nieuw Weerdingen. E. D., die bekendstond als de „Gaatjesboorder", was de leider van een beruchte inbrekersbende, die van 1947 tot 1954 de Drentse zuid-" oosthoek onveilig heeft gemaakt met drie overvallen op boerenleen banken en enige tientallen inbraken. Advertentie IM. Uitsluitend verkrijgbaar bij de erkende vakopticiens (Van een onzer verslaggevers) Doordat een te groot deel van de Nederlandse bouwcapaciteit wordt besteed aan het zetten van winkelpaleizen, bankgebou wen, schouwburgen, stadhuizen, enz. is de oplossing der wo ningnood dit jaar verder van verwezenlijking verwijderd dan ooit. De verwachting is, dat in 1955 nog minder woningen gereed zullen komen dan vorig jaar. ïn deze zin heeft de heer A. In 't Veld op het congres van de Nationale Woningraad te Gronin gen in zijn openingsrede eessroken Een gelukkig gezin. Folkje en Tjitske, lieve, normale kin deren, samen met hun trotse ouders. Vraag vader De Vries of hl) rijn jongsten uit elkaar kan houden, en hij zal moeten pein zen. Moeder kan het vlotter. Folkje ia wat dikker in het ge zicht, en minder verlegen. Tjitske pleegt ernstig te fronzen. Maar voor de leek is dat te vaag. Die ziet slechts twee schattige krul- lebolletjes, twee kinderen, die begin nen te huilen wanneer de eenden naar ze toe waggelen en die er toch niet bij weg zyn te slaan. Praten doen Folkje en Tjitske zelfs in het Fries nog niet, maar lopen des te harder en enthousiaster. SU zijn by hun eerste oefeningen vaak ge vallen, zonder zich te bezeren, maar nooit worden ze overdreven getroost. Het leven is ook hard, zegt vader De Vries, vallen en opstaan. Ziet u in dit alles ook alleen nog maar een doodgewone Friese twee ling? Vader De Vries hoopt dat het nog eens helemaal zover zal komen. Al geeft de uitspraak van de Engelse journaliste, dat zy over twintig jaar I by het meerderjarig worden van de meisjes in ieder geval terug zou ko men, voor de heel verre toekomst toch weer zorgen. Een jaar van een gelukkig, nor maal leven hebben zy achter zich. ADVERTENTIE I.M. Vraagtgeslepen L e top de let ter. A i rv he t glas staat Hessen tegen aangenomen, na melijk de zinsnede waarin de Bonds- raad verklaart van. oordeel te zijn, dat de Parijse Verdragen spoedig ge realiseerd behoren te worden. De Raad heeft Vrijdag de behande ling van het zogenaamde vrijwiUigers- rwetje, dat de eerste oproepingen voor het kader van het nieuwe Duitse ter iger mogelijk moet maken, gewijzigd. Hij heeft bezwaar tegen de over haasting, waarmee dit wetje door Adenauer is ingediend en waardoor een, aantal kwesties van belangrijke aard, die aan de behandeling vooraf zouden moeten gaan, niet aan de beurt kwam. Unaniem werd een resolutie aange nomen, waarin de Bondsraad ver klaart de wet niet in behandeling te kunnen nemen voordat met de rege ring over enkele punten overeenstem ming is bereikt. De Bondsraad verlangt, dat voor dat de wet wordt behandeld, de parlementaire contröle over het nieuwe leger geregeld is en de rechtsbasis voor het nieuwe leger is gelegd. De regering dient, vol gens de resolutie, ook de principes van de bewapeningspolitiek aat. ie de Bondsraad mee te delen. De Bondsraad zond da°rop de wet ponder behandeling en advies aan de Bondsdag terug. Eén alinea van de resolutie werd met alleen de stemmen van de deel- President Eisenhower heeft Gordon Gray, president van de uni versiteit van Noord-Carolina, be noemd tot onderminister van Defen sie, belast met de kwestie van de internationale veiligheid. Gray ver vangt Struve Hensel, die onlangs zjjn ontslag heeft ingediend. (Vervolg van voorpagina) Veel tijd om na te denken hebben ze zich zelf niet gegund, want de mannen op de „Maas" wierpen hun al gauw de hicuw- lijn toe. En toen hebben die drie jonge kerels het ongeloof waardige verricht: Met z'n drieën sleurden ze die lijn, de voorloper en de vijfduims tros aan boord. „Ik heb nooit geweten, dat ik zo sterk kon zijn", bekende Jan Sebel. Ze hebben het geklaard en kregen de tros op de stuurboordsbolder. v De Hoge Raad van de Indiase staat Hyderabad heeft de politie ver boden te onderzoeken of de Nizam (vorst) van Hyderabad slaven houdt in zjjn paleis. De grondwet van India bepaalt dat de presidenten, gouverneurs en vorsten van deelstaten niet vervolgd kunnen worden. De Nizam van Hyderabad is zeven tig jaar oud. Een jaar geleden had een lagere rechtbank de politie op dracht gegeven een'onderzoek te doen naar de juistheid van een beschuldi ging, dat de Nizam honderd mannen, driehonderd vrouwen en een onbe kend aantal jongens en meisjes tegen hun wil in zijn geweldige palels als slaven zou houden. De Nizam had een tegeneis inge diend en zich daarby op zijn grond- wetteiyke immuniteit gebaseerd. HU heeft het proces nu in hoogste in stantie gewonnen. Niet allen konden de dood ontlopen, want de drie van de „Maas" zagen oolr enkele verkoolde lijken liggen. Op hun jonge gezichten komt een trek van afgrijzen en deernis. „Ik hoop, dat ik het vannacht even kan vergeten, anders doe ik geen oog dicht," zei Ben Brokken met een verstikte stem. Anderhalf uur zyn ze aan boord van de verstikkend hete tanker-ge weest. De hitte drong verder naar het voordek, dat hun voeten ver schroeide, De ontploffingen werden feller en talrijker. Toen kwam de „Zeeleeuw" langszij. De volgende dag zyn ze, samen met twee Belgen van de „Scaldis" weer naar de „Johannis Hus" ge gaan. Ditmaal om de tros van de Belgische sleepboot vast te maken. En ook dat is hun gelukt. Het achterschip werd toen geënterd door de „Blankenburg" ea drie man nen van kapitein Slotboom hebben de sleepboot met de tanker verbon den. Op die manier kon de flanken- burg" de „Johannis Hus", waarvan het roer naar bakboord is omgesla gen, enigszins in de koers houden. „Het was net een spookschip," zei de stuurman. „Alle lichten waren nog aan en de machines draaiden. Maar het vuur had al het menseiyk leven vernietigd." En de stoere zerob rilde nog bij die gedachte. De drie Britse zeelieden hadden niets te vertellen. „Just bad luck; meende Robert Skelton, maar dat lykt ons niet helemaal juist. Onder dergelijke omstandigheden kan men moeilijk van geluk of pech spreken. Dat is een zaak van vakman schap en de jonge' zeeslepers onder de bezielende leiding van „Joppen- koning" Dirk Strijbos hebben ge toond dat te bezitten en te gebrui ken. Vakmanschap en moed. Een man is pas moedig als hU angst heeft voor de gevaren, maar zijn taak volbrengt. „We knepen 'm als bange dieven," zei Ben Brokken. „Maar het werk moest gedaan worden." En zij deden hun werk. Een prachtige pres tatie. Vanmorgen om zes uur zjjn ze weer uitgevaren om de helpende hand te bieden bü het laatste, moeilijkste deel van het transport. Na twee sla peloze nachten hadden ze vijf uur geslapen, maar zonder morren gingen ze weer aan de stag. Voortbouwend aan de overwinning, waar zy de basis voor legden. De drie jonge kerels, die zich op de brandende Zweedse tanker Johannes dus" waagdenVan links naar rechts Wim de Beus," Ben Brokken en Jan Sebel. Even aan de wal voor vijf uurtjes slaap. «SP» SS.'1?' „Het moet een bijzondere sensatie zijn eens een avondje bij de familie W. door te brengen. D hoeft niet bang te zijn voor vervelend gepraat of voor het verzoek een kaartje te gaan leggen, want de familie zorgt zelf en alleen voer het vermaak: dat kan gebeuren door het uitstorten van emmers water, het uitroepen van scheldwoorden en als u een begtje geluk hebt bent u getuige van een flinke vechtpartij." Zo begon de officier zijn requisi toir tegen de familie W. uit Kam pen. Niet minder dan zes leden ston den terecht, een van hen had verstek laten gaan. Het waren vader en moeder W., drie zoons en een schoon dochter. Om beurten hadden zij elkaar on der handen genomen, maar gelukkig ontbrak de humor niet: een. van de zoom had een bordje met het op schrift „Hier begint de Oostzone" qp eeoa kamerdeur van zijn vader ge spijkerd. Met elastiekjes had dezelfde zoon een soort booby-traps vervaardigd, gelukkig van onschuldige aard. Dit samen met het uitstorten van de emmers water en het bezigen van de meest infame scheldwoorden had ten slotte geleld tot een ware veld slag, op 6 Juli van het vorige jaar. Een van de zoons had getracht de vechtenden te scheiden en werd Donderdag dan ook vrijgesproken. De overige familieleden Kregen boe ten. De Zwolse politierechter had Vooral bezwaar gemaakt tegen het gedrag van de moeder, die hij zag sla de oorzaak van de ellende. ."Van onze Farijse correspondent) Het botert al geruime tijd niet tus sen Herriot de liberale burgemees ter van Lyon. en zijn conservatieve gemeenteraadsleden. Het jongste con flict loopt over de uitreiking door de Russische schrijver Hja Ehrenburg van de Stalin-vredesprijs, die Herriot is toegekend door het communistische wereldcomité voor de,vrede. De heer Mantel, kamerlid en plaats vervangend burgemeester, heeft Her riot een open brief.gezonden, waarin hij zegt dat de conservatieve leden van de gemeenteraad niet aanwezig zullen zijn bij de uitreiking van de prijs. U moet dit niet beschouwen als een persoonlijk affront, schrijft de heer Mantel, die bovendien voorzitter is van de kamercommissie voor natio nale verdediging. Maar wij weigeren deel uit te maken van een zuiver communistische betoging, die in de openbare mening verwarring zal stichten. De brief van de heer Mantel Is ge publiceerd, omdat Herriot er na de ontvangst geen antwoord op had ge geven. De liberale vrienden van Her riot hoopten dat de conservatieven bij de prijsuitreiking aanwezig zouden sijn om het communistische karakter ervan te verbloemen. Het wegblijven van de conservatieven vinden zij voor zich zelf en voor Herriot allesbehalve plezierig. Onder zeer grote belangstelling is Vrijdag het stoffelijk overschot van schipper Maarten den Heyer, in leven gezagvoerder van de Sch 204, Dolfijn, op de algemene begraaf plaats te 's-Gravenhage ter aarde besteld. Als slippendragers fungeer den negen opvarenden van de Sch 204. Onder het luiden der Scheye- ningse kerkklokken begaf de stoet zich grafwaarts. Op het kerkhof waren enkele dui zenden mensen aanwezig. Pogingen tot opvoering van 6« productiviteit in de bouwwereld zijn' mislukt, want het aantal vakarbei ders is beperkt en het bouwmateriaal schaars. Indien evenwel 70 procent van de nationale bouwcapaciteit voor hui zenbouw ingezet werd, zou Neder land jaarlijks het vereiste aantal van 100.000 nieuwe woningen rijker worden. Vandaar dat de heer In 't Veld absolute voorrang bepleitte voor de woningbouw boven alle andere bouwprojecten. Op hetzelfde congres schetste het Kamerlid J. Bommer hoe stads vijf tig jaar de woningbouwverenigingen financieel steeds afhankelijker van de overheid geworden zijn. Dat zij daardoor veel van hun vrijheid van handelen verloren hebben, achtte de heer Bommer te betreuren. In de toekomst zag de spreker de taak van deze corporaties rich bui ten hun oorspronkelijke terrein uit breiden o.a. mede tot het streven naar meer verfijnde uitrusting van de woningen, voorlichting over goed wonen en het verbreiden van de wsjkgedachte. Speciaal voor de vrouw achtte de heer Bommer goed werk te doen op dit nieuwe werk terrein van de woningbouwcorpora ties. (Van onze kunstredactie) Op het ogenblik worden voor het eerst in Nederland balletexamens af genomen door de Royal Academv of Dancing in Londen. Deze uitgebreide balletorganisatie, die vertegenwoordi gers bezit in meer dan 30 landen, heeft twee leraressen naar Nederland gezonden ais examinatoren. Miss Nellie Potts ieidt het examen voor beginnende beroepsdan- sers, dat wordt gehouden in de studio van liet Ballet der Lage Landen. Mrs Belle van Duysen examineert kinderen in Haarlem. De Royal Academy hoopt, dat meer Nederlandse balletscholen zich voor deze Jaarlijkse examens zullen opge ven. Daarmee zou men kunnen komen tot een beter geregelde en gestan daardiseerde balletopleiding in ons land Bovendien is aan drie andere jour nalisten eveneens een visum toege kend en zeven anderen zullen er waarschijnlijk ook een krijgen. Dit snelle toekennen van visa is zeer ongewoon voor Rusland. De Russische ambassade in Belgra do werd overstroomd met aanvragen voor visa, toen Chroesjtsjew verleden week na een ontvangst bij Tito met een groot gebaar alle voor de deur wachtende journalisten had uitge nodigd naar Rusland te komen. De grootste optimisten hadden ver wacht. pas over een maand antwoord ■te krijgen. (Van onze parlementsredactie) De socialistische oud-minister J. in 't Veld acht de bouw van 70.000 tot 75.000 woningen per jaar binnen het bereik van de mogelijk heden. Zou men meer willen bouwen, en ik ben daar stellig niet tegen, aldus verklaarde hij ons, dan moet naar mijn mening aan de volgende voorwaarden zijn voldaan: Uitvoering van grote stede- bouwkundige reconstructies na het inhalen van het tekort en na de gewone krotopruiming. Voorlopige beperking van de bouwactiviteit in andere sectoren, behalve de industriebouw. Vooralsnog langere arbeidstijd in de zomer. Toepassing van middelen om ook tijdens de vorst de woning bouw voort te zetten. Het op papier tegen elkaar opbie den met grote aantallen woningen is kolder als aan die getallen niet een deugdelijke redenering ten grondslag ligt, aldus mr. In 't Veld. Hij maakte deze opmerking aan het adres van het KVP-TwÊffde-Kamerlid Andries sen, die hem in de Volkskrant had aangevallen over een soortgelijke uit lating tydens het congres van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Ik ontken volstrekt niet de wense lijkheid om zoveel mogelijk woningen te bouwen; de vraag is evenwel: waar ligt de grens van de mogelijkheden. En volgens mij wordt die grens voor namelijk bepaald door onze bereld- In de kampong Djawa in het stadsdeel Krekot te Djakarta heeft een zware brand ongeveer 200 wonin gen in de as gelegd, waardoor twee duizend personen dakloos zjjn gewor den. By verkiezingen in de Cana dese provincie te Ontaio is de pro gressieve regering van premier Les lie Front herkozen. Advertentie heid om ook na het inhalen van het tekort en de opruiming van de 200.009 krotten de werkgelegenheid in de bouwvakken volledig te willen hand haven. zy, die zonder langjarig plan de woningbouw tot ongekende hoogte willen opschroeven, vergeten maar al te zeer, dat in de bouwnijverheid de ellende van de crisisjaren nog vers in het geheugen ligt. Bijna geen enkele bedryfstak is in de dertiger jaren zo ernstig getroffen als de bouwnijver heid. De begrijpelijke weerstand van jonge arbeiders om in de bouwvak ken een bestaan op te bouwen kan slechts worden weggenomen door een andere houding van alle betrokkenen dan die, welke alleen wordt bepaald door de nood van dit ogenblik. De gemeentebesturen moeten nu reeds beginnen met het opstellen van een algeheel reconstructieplan. Ik wil voor eens en altijd het sprookje uit de wereld helpen, dat Ik de woningbouw zou willen afremmen ten bate van de toekomstige werkge legenheid. Ik stel alleen, aldus ver klaarde de heer In 't Veld nadruk kelijk, dat, als de woningproductie wordt opgevoerd tot 80.000 a 85.000 woningen per jaar, men zich ten volle rekenschap geeft van de con sequenties. Het afremmen van de bouwactivi teit in andere sectoren kan pas zoden aan de dyk zetten als het streng wordt toegepast. Het betekent een terugkeer tot het systeem van rijks- goedkeuringen, waartegen in de eer ste na-oorlogse jaren zo'n bezwaar werd gemaakt. Maar wat wdj ook doen, aldus be sloot de heer In, 't Veld het gesprek, ik acht het gevaarlijk verwachtingen te wekken, die niet gerealiseerd kun nen worden. U raakt niet uitgekeken in de nieuwe toon- kamers van Pastoe. Er is keuze uit een vol ledige collectie moderne meubelen. De toon- kamers ie Rotterdam zijn in het Groothan delsgebouw (stationszijde). Conradstraat 32, Levering via goede meubelzaken. Op aanvraag onder letter Men bij overschrij ving van £2e> op postgiro 51638 sturen wij U gaarne de volledige catalogus „Paste© '54" met alle modellen en prijzen. U.M.S., Rotsoord 3, Utrecht Vijftien gulden boete of drie dagen hechtenis eiste Vrijdagmiddag de advocaat-generaal by het Haags Gerechtshof, baron mr. Van Voorst tot Voorst, tegen de Hagenaar C. W. F. van der P.. de eigenaar van een ziekenvervoersdienst, die het Zwit serse wapen als embleem van zijn bedryf had gebruikt. Op de twee ambulancewagens en ook op de rekeningen en kwitanties van Van der P. stond een wit kruis op een rood vlak. In dergelijke geval len, waarbij dus een handelsembleem zeer veel gelijkenis vertoont met het wapen van een buitenlandse mo gendheid, wordt steeds aangenomen dat dit gebruik krenkend kan zyn. Ten overvloede lag nog in het dos sier een verklaring van de Zwitserse gezant in Nederland, waarin gezegd werd, dat inderdaad dit gebruik kwetsend is voor de nationale Zwit serse gevoelens. De zaak was reeds driemaal eerder behandeld. Eerst had de kanton rechter en vervolgens ook de recht bank Van der P, ontslagen van rechtsvervolging, maar de Hoge Raad vernietigde dit vonnis en verwees ds zaak naar het Haags Gerechtshof, dat op 24 Juni arrest zal wijzen.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 2