Duizenden vluchtelingen doen niets dan wachten R ijdende kerkbrengt bezoek aan Schiedam Helpt. Schiedamse politie was het sterkst in het BPM-sportpark Manus Brinkman held van tweede rit mÊmm PIJN OF GRIEP! Chefarine4 Provincie verruimt de mogelijkheden Opening congres Gymnajuventa Uit het dagboek van de politie Arrestatie op de Lijnbaan Huivende ambtenares Vara-TV-club Eerste paal is geslagen Jeugd Jolijt Waterschappen blijven achter Billy Graham naar Rusland? Het Vrije Volk Elten-Montferland GEESTELIJK LEVEN HET VRIJE VOLK WOENSDAG 6 JULI 1955 PAGINA 5 Veel is er reeds geschreven en' gesproken over het vluchtelingen probleem, het vraagstuk der „displaced persons." Dagelijks vluchten acht tot tienduizend mannen, vrouwen en kinderen van achter het ijzeren gordijn naar het Westen. Alleen al in Berlijn wachten 40.000 ontheemden op een onbekende bestem ming. De ellende, die in de vluchtelingenkampen heerst is onbe schrijfelijk. De hulp, die de ongelukkigen verleend wordt is nog steeds ontoereikend. Talrijke organisaties zijn in het leven geroepen om de nood der gevluchten te lenigen. Een nood, niet alleen in materieel, maar ook in geestelijk opzicht. Omdat een groot deel der ontheemden in een omgeving terechtkomen, die ook in religieus opzicht „vreemd" is, dreigt het gevaar, dat vele DP's geestelijk ontheemd raken en vervallen tot nihilisme en materialisme. BOTSING REMMENCONTROLE Propaganda In Nederland voert Oostprlèster- hulp al meer dan twee laar lang een permanente propaganda- en inzame lingsactie met behulp van een rijden de kerk. die voor dit doel beschilderd is door de bekende schilder Harry Sterk. Actieprogramma Schiedams wielertoernooi voortgezet Tuinlaan afgesloten Adspiranten De adspirantenwedstrijd, waarin de absentie van Eef Farenhout tot veler teleurstelling werd genoteerd, eindigde na een massaspurtje in een complete Feijenoord-zege, met De Graaf, Breure en Lindhout op de eerste plaatsen in een tijd over 10% km van 20 min. 28 sec.; 4. A. v. Waardhuizen (Pedaalridders); 5. J. Struljts (Apoliol6. J. v. Wijngaarden (R'd. Leeuw); 7. H. Giessen (Felje- noord); 8. J. Miechieisen (Apollo). Toespraken Lezing ds. Huizinga gaat niet door Flat Lorentzplein Uitslagen IJM. „De Vrijheid" hield wedvlucht Burgerlijke Stand „HET VRIJE VOLK" op ZONDAG 10 JULI 7.50 p. p. Amigo-leden gaan de planken op Martinit-nieuws Actie christelijke scholen in Indonesië Van Grieken vestigt Nieuw Nederlands record gewichtheffen De grootste krant van Nederland Dagelijks vluchten duizenden van achter het ijzeren gordijn naar het Westen. Zij worden op gevangen door de Intelligence Service en ambtenaren van de Westduilse Bundesrepublik On geveer 20 blijkt niet betrouw baar, van de overblijvende 80 is er maar een klein aantal, dat bewijzen kan te zijn gevlucht uit levensgevaar. Zü worden geplaatst in een zogenaamd „Wachtiager", waar zü soms twee jaar lang moeten wachten tot er werkge legenheid voor hen is. De meeste vluchtelingen worden ondergebracht in kampen, waar zü wachtenalleen maar wachten, op wie of wat weet nie mand. Werken mogen zij niet, daar anders de arbeidsmarkt overvoerd zou worden, zij krijgen een mini male ondersteuning. Men heeft geconstateerd, dat veertig procent van de in de kam pen opgroeiende kinderen ernstig neurotisch is. Alleen ambtelijke hulp redt deze ongelukkigen niet uit hun pas sieve geestesgesteldheid. Ook geestelijke steun is nodig om to tale demoralisatie tegen te gaan. Volgende week za! ook op Schie dam een beroep worden gedaan, het werk, dat ten behoeve van de ontheemden wordt gedaan, te ondersteunen. Maandagmiddag omstreeks-4 uur. moestede politie verbaal opmaken tegen "de Vlaardlngse vrachtrijder A. A. S. Deze reed met zijn. vracht auto bij de kruising Admiraal de Buyterstraat-Westfrankelandsedijk, lette even niet op en reed tegen een bestelauto (een volkswagen) ?an de N.V. Gebr. V. op. De bestuurder van de volkswagen, de 29-jarlge J. P. uit Schiedam is via het Ziekenhuis, waar hij verbonden is naar huls vervoerd. De bestelauto was waar beschadigd. Een geluk bij dit ongeluk was, dat er geen brand ontstond, de vracht auto was geladen met flessen buta- gas. De hoofdagent van politie H. v. d. P. was Maandagavond bezig de rem men van een vrachtauto te contro leren. In de Lange Nieuwstraat ver zocht hij de chauffeur te remmen en bukte zich tegelijkertijd om zijn tapleymeter (een instrument, dat bij een dergelijke contróle nodig is) te pakken. Door de plotselinge schok vloog v. d. P. met zijn hoofd door de voorruit. Met pijn in zijn hoofd en verwon dingen aan een oor is het slachtoffer in het Gemeente Ziekenhuis opge nomen. ONVOORZICHTIGHEID. Dinsdagmiddag stak de 5-jarige Jannetje B. onvoorzichtig de Lange Nieuwstraat over. Het gevolg was dat zij werd aangereden door een auto en hchtc verwondingen opliep Een broe der van de GG en GD die toevallig voorbij kwam, droeg het meisje naar het gebouw van de GG en GD aan de overkant. ONTPLOFFING. Omstreeks vier uur vannacht wer den vele Schiedammers opgeschrikt door een luide knal. In de gasfabriek ln de Dwarsstraat had een ontplof fing plaats gehad. Er werd geen schade aangericht. Ongeveer zevei. jaar geleden is in Vlaardingen een internationale orga nisatie gesticht met het doel geeste lijke hulp aan katholieke vluchtelin gen en materiële steun aan alle vluchtelingen te verlenen. Samen met socialisten uit Scandi navië, Quakers uit Amerika, de West- dultse Evangelische (protestantse) kerk, het Rode Kruis en nog andere organisaties, tracht deze instelling. Oostpriesterhulp geheten, het leed m de kampen te verlichten, door kleren, schoeisel, levensmiddelen te verschaf fen maar tevens de strijd aan te bin den tegen de demoralisa'.'e, de wan hoop die achter de dagelijkse ellende, de verveling en het vergeefse wachten op de loer ligt Met medewerking van katholieken en niet-kathoUeken is Oostpriester- hulperin geslaagd een colonne van 33 „rydende kerken" te formeren, wagens, die volgeladen met kleren en levensmiddelen en die tevens dienen om kerkdiensten in de open lucht te houden de kampen afrijden. De Nederlandse Spoorwegen heb ben voor dit goede doel zestien op leggers ter beschikking gesteld en een bekende carrossenefabriek in ons land zorgde voor de bouw van de wagens, die nu tussen Wenen en Lübeck hun prachtige werk ver richten. De bomende week (van 12 tot en met 15 Juli) brengt de wagen een be zoek aan Schiedam, In honderden dorpen en steden had de inzame lingsactie veel succes en Schiedam mag natuurlijk niet achterblijven. Dit werk. dat een bercfep doet op onze naastenliefde en de enge'.'gren zen van kerk en gezindheid door- j breekt, verdient aller steun. De laadruimte van de wagen dient om de goederen, die huis aan huis gevraagd zullen worden, te bergen. Alles is welkom: kleding, schoeisel, levensmiddelen, geld en speelgoed. Het programma van de actie is: 12 Juli, inzameling in Singelkwartier en Oud-Mathenesse 's avonds kunt u de wagen vanaf 7 uur bezichtigen in de Korte Singelstraat en om S uur is er een film en een voordracht over het vluchtelingenvraagstuk in gebouw .Arcade," 13 Juli, inzameling in Frankenland en Gorzen tentoonstel ling 6 uur in de Lekstraat. 7-30 uur in de Jan van Avennastraat, en om 8 uur lezing en film in de zaal onder de Gorzenkerk, 14 Juli, inzameling in Kethe). Nieuwland en binnenstad, tentoonstelling: 6 uur op de Kerk- werf m Kethel. 8 uur op de Lange Haven en om 8 uur filmvoorstelling en voordracht in het "Verenigingsge bouw m Kethe] en in gebouw „Ar- cad6," De film die zal worden vertoond, is „Verjaagde kudde". Schiedammers, laat deze actie niet vergeefs uw begrip en medewerking vragen- Duizenden vluchtelingen, van vete nationaliteiten, godsdienstige overtuigingen en levensbeschouwin gen vragen om uw hulp. WOENSDAG Bioscopen: Passage-theater, 2, 7 en S.15 uur: Bzood, liefde en fantasie (a.i.l. Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur: Jungle Jim en het oerwoudmonster (14 j.l. Tentoonstellingen: Stedelijk museum, 2- colleeties. •5 uur: eigen Apotheek: F. H. Backer, St. Liduinastraat 58a. tel. 68364. Diversen: Broersvest 53, 8 uur: Lezing Bap tistengemeente, Grote Kerk, 8 uur: orgelbespeling. DONDERDAG Bioscopen: Passage-theater, 2 uur: Brood, liefde en fantasie (a.U. Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur: Jungle Jim en het oerwoudmonster (14 j.l. Tentoonstellingen Stedelijk museum, 2—5 uur: eigen collecties. Apotheek: F. H. Backer, St. Liduinastraat 58a, tel. 68364. Diversen: Passage-theater, 8 uur: revue, Musis Sacrum, 8 uur: feestavond en bal HA V-bank. De politiecorpsen van Schiedam, Vlaardingen en de mannen van de Rijkspolitie te water uit het district Vlaardingen bestreden elkaar Dinsdag behalve in het pistoolschieten ook ln andere takken van sport. Dit gebeurde tijdens de jaarlijkse polltie-sportdag die ook nu weer op het RFM-sportpark „De Vijfsluizen" gehouden werd. Ondanks het vrij gure weer slaagde de ontmoeting, die door Schie dam gewonnen werd, prima. Ook de tweede rit van het wielertoernooi te Schiedam is in een zege voor Manus Brinkman geëindigd. Slechts twee anderen, nieuweling Nico v. d. Veer en amateur Piet v. d. Meer, wisten hem te volgen in zijn opmars, welke hij reeds kort na het startsein en een korte, onbeduidende uitlooppoging van Bachetti en Verhoeven inzette. De man uit Kethel, v. d. Meer, ook vorige week behorende tot de meest sbrijdlustigen, leverde in deze eerste kilometers een mooie prestatie, door Spierdijk en Verhoeven, die met hem op pad waren gegaan naar de uitlopers, op het kritieke moment van zich af te schudden en zich bij Brinkman en v. d. Veer aan te sluiten. Op dat moment, na ongeveer 15 km, bedroeg de voorsprong van dit twee tal reeds ruim 25 seconden op het peloton, waarin Kerremans dit keer erg zuinig met zyn krachten om sprong, Geluk en Muilwijk weinig ondernamen en men over het geheel niet in staat scheen op welke wijze dan ook het hoofd te bieden aan het naderend onheil, dat zich na een kleine twintig km aandiende. Brinkman met zijn twee volgelin gen kregen de staart van het peloton te pakken en rustten niet voordat Een foto, die voor zich zelf spreekt.één van de vele kinderen, die opgroeien te midden van de ellende, de ontbering en de verveling in een vluchtelingenkamp. Wie helpen kan deze schrijnende nood te lenigen, helpe.. vf1- In verband met de uitvoering van riolermgs- en bestratlngswerken zal de Tumlaan vanaf heden gedurende 10 weken, of zoveel langer of korter als nodig zal blijken, voor alle ver keer zijn afgesloten. De Rotterdamse politie heeft op de Hjnbaan twee Amsterdammers gearresteerd, die daar van inbraak afkomstige waar aan de man tracht ten te brengen. Het begin van de arrestatie lag ln Schiedam bij de juwelier B. in de Hoogstraat. Hem toonden de belde mannen een ring uit een welvoor zien sigarenkistje en vroegen: „Wat geeft u er voor?" Het antwoord luidde: „Dat kan ik zo niet schatten, maar gaat u eens naar de Lijnbaan." Omdat de juwelier de zaak niet vertrouwde, waarschuwde hij de po litie, die de beide Amsterdammers, de 24-Jarige P. v. d. G. en de 30- jarige J. B„ bij aankomst op de Lijnbaan arresteerde. De juwelen bleken afkomstig van een diefstal, die 15 Juni in Amster dam-Noord werd gepleegd. De beide mannen worden naar Amsterdam overgebracht ook enkele vluchtelingen, Meijer, Oelen, Spierdijk en Verhoeven, zich overgaven. In de hitte van de strijd sneuvelden voor- of achterbanden van Bachetti, Kerremans en ook v. d. Veer, die verscheidene maFn van fiets verwisselden om er ten slotte aan te moeten geloven. Behalve de premiespurts, welke op één n& alle door Brinkman werden gewonnen, was verder de aardigheid er volkomen af. Pas in één der laatste ronden het Brink man toe, dat Spierdijk zijn derde plaats ging veilig stellen en zelfs reageerde Manus niet, toen nog een tweede, de senior Boerewlnkel, aan de haal ging om een plaatsje voorin de rangschikking te be machtigen. De laatste spurt (hoe is het op die keien eigenlijk mogelijk?) was voor Brinkman, dus vóór v. d. Meer. Zi) lieten de tijd afdrukken van 1.25.59 voor de 56 km. De verdere uitslag: S, J, Spierdijk; 4. H. Boerewinkel; 5. A. Geluk; 6. G. v. Straten; 7. W. Top; 8. M. v. Gils; 9. J. Verhoeven; 10. A. Wouters; 11. T. Dangerman; 12. J. Meijer. Winnaar van het junioren-toernooi werd A. de Graaf met 3 punten. 's Morgens om 9 uur werd er al be gonnen met de athletlek en voora! hier toonde het Schiedamse korps zijn suprematie want zowel de 100 meter hardlopen junioren, de 80 meter voor veteranen, het kogelstoten voor junioren, het verspringen voor veteranen en junioren, het hoog springen voor veteranen en junioren als de 4 x 100 meter estafette voor junioren werden door Schiedammers gewonnen. Vlaardingen kon slechts de 4 x 80 meter estafette voor de veteranen winnen, terwijl bij het kogelstoten voor veteranen een rijks politieman één werd. Ook bij het zwemmen was Schiedam in de meer derheid, al was het dan niet in zo'n sterke mate. De 50 meter schoolslag voor junioren werd door Schiedam gewonnen evenals de 3 x 50 meter wisselslagestafette voor junioren en de 3 x 25 meter wisselslag voor de veteranen. De Waterpolitie bleek bij de 50 meter vrije slag junioren en de 25 meter vrije slag voor veteranen het sterkst, terwijl een Vlaardinger als eerste bij de 25 meter schoolslag voor veteranen eindigde. Het Vlaardlngse korps wan wel bij het pistoolschieten, dat onderwijl op de schietbaan bij Vlaardlngen-Oost gehouden was. Hiermede waren de nummers die meetelden voor de korpswedstrijden ten einde. Schiedam bleek gewonnen te hebben met 269% punt gevolgd door Vlaardingen met 218 en de Rijkspolitie met 147 punten. Na de gemeenschappelijke koffie maaltijd begon men de ploegsporten en hier wogen de krachten beter tegen elkaar op. Het volleybal was met 4 winstpunten voor Schiedam, Vlaardingen scoorde hier slechts 2 punten, terwijl de waterpolltle derde werd. Bij het veteranenvoetbal liep dit echter anders, want hier werden de waterratten winnaar met drie winstpunten gevolgd door Schiedam met 2 en Vlaardingen met 1 winst punt. Vlaardingen rehabiliteerde zich echter weer tijdens het hoogtepunt van de sportdag; het touwtrekken. Hier werd Vlaardingen namelijk 1 gevolgd door de politie te water en langstelling niet groot, want slechts Schiedam. Voor tennis was de be twee paren hadden voor het gemengd dubbelspel ingeschreven. Het waren de Schiedamse commissaris C. V. P. Rijpma en echtgenote en de echtge note van dienst Vlaardlngse collega mevrouw v, d. Ham en de heer J. Beeke. Commissaris v. d. Ham was zelf verhinderd deel te nemen. Ook hier won Schiedam na een uitput tende strijd; 63, 5—7, 7—5. Na een dankwoord tot de velen die meegewerkt hadden om de dag zo goed mogelijk te laten verlopen, ver leende de voorzitter van de Politie- Advertentie l M 4 geneesmiddelen helpen elkaar en - doen dan ook wonderen r 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk at wereldberoemd. Tezamen In één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt baat waar andere middelen Talen! middelen faieni am TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20TABLETTEN* 05 et Het vraagstuk van de gehuwde ambtenares lijkt ook voor de ambte naressen in dienst van de provincie te worden opgelost. Gedeputeerde Staten gaan er van uit, dat een compromis-oplossing de enig mogelijke is. Zij oordelen, dat bij een diensttijd van vijf jaar of meer het dienstver band van de huwende ambtenares niet moet worden verbroken. Aan die vijf dienstjaren kunnen ook enkele dienstjaren op arbeidsovereenkomst of dienstjaren, doorgebracht bi] andere overheidslichamen, vooraf gegaan zijn. Ambtenaressen die adjunct-commies zijn, hebben meestal diploma's en daaruit blijkt hun be langstelling voor het werk ln over heidsdienst en voor deze functies moet dus een uitzondering worden ge maakt, zo oordelen Ged. Staten. Bovendien pleit het dienstbelang voor de aanvaarding van het voorstel van Ged. Staten: de wisseling zal dan namelijk zo gering mogelijk zijn en het zal misschien gemakkelijker zijn personeel aan te trekken, als geen verbreking van het dienstver band door het feit, dat de ambtenares huwt, plaats vindt. Donderdagavond krijgt u een directe reportage van een voorstel ling van Circus Franz Althoff te zren. Het programma vermeldt verder „Actualiteiten." en een documentaire film over de bouw en ingebruikne ming van het hospttaalschip „De Hoop". Zaterdagavond wordt na Televi- zier de Russische balletfüm „Cadet- tenbal" uitgezonden. Daarna „Zo- mertuin", een luchtig variété-pro gramma met internationale artisten. (Van onze tummedewerker Leo Staal) De jaloerse olifant Aïda keek van zijn hok uit geboeid de grote Rivièrahal in. Niet omdat hij de opening van de Gymnajuventa die gisteren in Rotterdam begon zo belangwekkend vond, maar omdat zijn jaloerse aard het noodzakelijk maakt met een voor- en één achterpoot aan de ketting te liggen. Hij zou de openingsrede van de heer J. M. J. Korpershoek m vier talen uitgesproken toch niet hebben gewaardeerd. Maar met des te meer aandacht luisterden de deelnemers uit veertien landen aan dit eerste internationale jeugd-gymnasfclek-congres naar het vele wetenswaardige, dat de congresvoorzitter in deze rede uiteenzette. De heer Korpershoek sprak de hoop uit dat de samenwerking in het ver band van deze gymnajuventa vrucht dragend zou zijn. Maar ook. dat dit vijfdaagse con tact ver over het persoonlijke zal heenreiken en waarden zal bhiken te bevatten voor de leiding der gym nastiek langs, juiste banen naar waar devolle doeleinden. De directeur van het Carnegie In stituut voor lichamelijke opvoeding te Leeds de heer E. Bouffler behan delde als eerste inleider enige socio logische aspecten van de lichamelijke opvoeding. Hij noemde de lichamelijke opvoe ding een der aspecten van de opvoed kunde. die in wezen een onderdeel moet zijn van de materiële omstan digheden. de tradities en de cultuur der mensen die haar in practllk brengen. Een cultuur is echter een ontwik kelingsproces dat zich moet aanpas sen aan veranderende omstandig heden. De inleiding van professor dr A. de Froe van de Universiteit van Amster dam was gewijd aan de Anthropo- blologische aspecten en physische training en gymnastische oefenin gen: hii wijdde in het bijzonder uit over de taak van de opvoeding die niet alleen talenten moet bevorderen maar ook zorg moet dragen voor de harmonie en de evenwichtigheid van de persoonlijkheid gedurende de ont wikkeling- De openingszitting van het congres werd namens de minister van Onder wijs Kunsten en Wetenschappen bij gewoond door dr. J Miedema hoofd van de afdeling Lichamelijke Opvoe ding en Sport van dit ministerie. De voor hedenavond aangekondig de spreekbeurt van ds. Huizinga ln het kerkgebouw van de Baptisten- gemeente gaat niet door. De spreker is verhinderd, maar zal op een nader te bepalen datum de lezing over zijn ervaringen in Moskou komen hou den. Dinsdagmiddag Is de eerste paal geslagen voor het flatgebouw, dat het aannemersbedrijf Van de We tering en Van Dalen volgens de voor het eerst ln werking getreden halve premieregeling op het Lorentzplein zal bouwen. Wethouder P. van Bochove voerde het woord namens het gemeentebe stuur en de heer C. Wassenaar sprak uit naam van de aannemers. Voorts waren o.a. aanwezig mr. dr. Ir. M. M. van Praag, de achitect P. DUrer en de heer C. Brunt namens de Gemeentelijke Woningdienst. sportvereniging Schiedam, inspecteur Willems van Beveren, het woord aan mr. J. Heusdens, burgemeester van Vlaardingen, Nadat deze spreker zijn Schiedamse collega, de heer Peek, die wegens familieomstandigheden verhinderd was, geëxcuseerd had, merkte hij op, dat deze sportdagen in zijn ogen een grote waarde hebben, doordat men elkaar ook eens buiten het ambte lijke verband ontmoet. Tot slot van zijn redevoering overhandigde de heer Heusdens commissaris Rijpma de prijs voor de tennisoverwinning. De heer Rijpma ging er hierna toe over de prijzen uit te reiken, maar dit deed hij niet eerder voor ook hij zijn instemming betuigd had met de gezelligheid, die deze dag ge heerst had en die de spreker mede toeschreef de grote belangstelling van de dames voor dit gebeuren. Met een vriendelijk speechje wer den hierna de prijzen uitgereikt. BI) het overhandigen van de prijs voor het touwtrekken informeerde de commissaris naar het ontbijt, dat de aanvoerder van de-Vlaardlngse ploeg gebruikte. De gedetailleerde uitslagen van de sportdag zijn als volgt: 100 meter hardlopen junioren: 1. A. de Vette, Schiedam, 12,3 sec.; 2. F. Stegeman, Vlaardingen, 12,4 sec.; 3. B. Slikker veer, rijkspolitie, 12,7. 80 meter vete ranen: 1. G. Gros, Schiedam, 10,3 sec.; 2. L. Drenth, rijkspolitie, 10,4 sec.; 3. C. Gosens. Schiedam, 10,9 sec. Kogelstoten junioren: 1. D. v. d. Voorden, Schiedam, 9,39 meter; 2. W, Brouwer, Vlaardingen, 9,03 m; 3. J. Masselink, Schiedam, 9,01 m. Verspringen veteranen: 1. M. J. Geeratz, Schiedam, 5,36 m; 2. L. Ver voort, Vlaardingen, 5,10 m; 3. C. Go sens, Schiedam, 4,85 m. Hoogspringen junioren: 1, A. de Vette, Schiedam, 1,45 m; 2. W. Brou wer, Vlaardingen, 1,45 m; 3. J, Seek- les, Vlaardingen, 1,40 m. Kogelstoten veteranen: 1. O. Over- gaauw, rijkspolitie, 9,96 m; 2. M. J. Geeratz, Schiedam, 9,28 m; 3. A. Stolk. Schiedam, 9,24 m. Verspringen junioren: 1. A. de Vette, Schiedam, 5,35 m; 2. W. S. Visser, Vlaardingen, 5,25 m; 3, D. v. d. Voorden, Schiedam, 5,21 m. Hoogspringen veteranen: 1. M. J. Geeratz, Schiedam, 1,45 m; 2. A. Looman, Schiedam. 1,40 m; 3. G. Gros, Schiedam, 1,35 m. 4 x 100 meter estafette junioren: 1. Schiedam; 2. Vlaardingen; 3. rijks politie. 4 x 100 meter estafette veteranen; 1. Vlaardingen; 2. rijkspolitie; 3. Schiedam. 50 meter schoolslag junioren: 1. A, de Vette, Schiedam,42,1 sec.; 2.Koe'5, Vlaardingen, 45,1 sec.; 3. J. Malie paard, rijkspolitie, 48,2 sec. 250 meter schoolslag veteranen: 1. T. R. Visser, Vlaardingen, 21,1 sec.: 2. J. w. Frljters, Schiedam, 23,0 sec.; 3. E. Zijtveld,'Schiedam, 24,0 sec. 50 meter vrije slag junioren: 1. W. Drijfhout, rijkspolitie, 41,0 sec.; 2. A. de Vette, Schiedam, 41,7 sec,; 3. C. Nater, Schiedam, 45,0 sec. 25 meter vrije slag veteranen: 1. J. Maliepaard, rijkspolitie, 18,1 sec.; 2. J. Bijl, Vlaardingen, 19,0 sec.; 3. E. Zijtveld, Schiedam, 19,9 sec. 3 x 50 meter wisselslag estafette junioren: 1. Schiedam, 2. Vlaardin gen; 3, rijkspolitie. 3 x 25 meter vrije slag estafette veteranen: 1. Schiedam; 2. Vlaar dingen; 3. rijkspolitie. Pistoolschieten 20 meter: 1. Vlaar dingen; 2, Schiedam; 3. rijkspolitie. Volleybal: Rjjkspolitie-Vlaardin- gen 0-2; Sehiedam-Rijkspolitie 2-0; Vlaardingen-Schiedam 0-2. Veteranen voetbal: Rijkspolitie- Vlaardingen 31; SchiedamVlaar dingen 0-0; Rtjkspolitie-Schiedam 0-0. Advertentie Hedenavond voeren leden van de V.C.J.C. het sprookje „De gelaarsde kat" op op de speelplaats van de school ln de Huismanstraat. De voor stelling begint om 7 uur. Daarna trekt de (gecostumeerde!) stoet langs de volgende route: Huismanstraat, St. Liduinastraat, Fabristraat, Westfrankelandsestraat, bij Kortlandstraat links om, Fabri straat, Fabripïein, Huismanstraat, Mariastraat, Fl. van Bourgondie- straat, Van Lennepstraat, Werstfran- kelandsestraat, Ruysdaellaan, Hobbe- mastraat naar Gazon Vlaardinger- dijk. B. en W. van Schiedam hebben aanbesteed het uitvoeren van nole- rings- en bestratlngswerken in het gedeelte van de Burg. v. Haarenlaan tussen de Vlaardingerdijk en de Schiedamseweg. Laagste inschrijver fa. Kleinekoort, Poot en Baade te Schiedam met ƒ50700; opvolger J. L. Burgers te Rotterdam met 54700. De Schiedamse postduivenvereni ging „De Vrijheid" heeft Maandag een wedvlucht gehouden van 730 km. De startplaats was Limoges. Ze ventien duiven waren in concours. De vogels werden om 6 uur gelost, de eerste arriveerde om 17.10.55, de laat ste om 18.40.30 uur. ^Winnaar in deze vlucht was K. Middendorp, die de eerste, tweede en vierde Prijs in de wacht sleepte. M. v. Mourik behaalde de derde prus. Geboren: Gerardus, z. van H. Bun- te en H. Th. M. van Kan; Adriana M„ d. van J. H. v, d. Linden en C. M. Verschuren; onaldus J. L., z. van S. S. Klein en K. G. van Baarle; Andreas J. H., z. van K. L. Th. v. d. Kamp en J. M. L. Etman; Frlts, z. van H. de Njjs en Th. van Eeek. Overleden: L. M. H. Jetten, 52 j„ vr. van H. v. d. Ploeg. Geboren: Marijke dr van B Schneider en W Molendijk, Overleden: M van Buuren 78 jr; W W Riemslag Baas 85 jr; M Spler- lings 70 jr, wed van B M van Dalen. Voor de lezers van organiseren wij een BUSTOCHT met luxe tourwagens Deelnemerskaarten verkrijgbaar bij ROTTERDAM: Het Vrije Volk, Slaak 34; Stastra, Oranjeboomstraat 210; Trompetter, Gordelweg 248, SCHIEDAM: Het Vrijo Volk, Pas sage 20. VLAARDINGEN: Het Vrije Volk, Day er 2, Op de buitengewone ledenvergade ring van de Ontspanningsvereniging „Amigo" is besloten tot reorganisa tie. Met Ingang van 1 Juli is deze vereniging omgezet in Schiedams Toneel „.4 mi ga" met veertien wer kende leden. Het bestuur is als volgt samenge steld: J. Speyer, voorzitter; J. 15. Kronenberg, secfetaris; H. Preln, penningmeester. M. v. d. Haterd en K. Wester comm. Het secretariaat Is gevestigd: Pa rallelweg 192b. e regie is in handen van de heer P. Burg uit Rotterdam. Het ligt in de bedoeling eind Sep tember het toneelseizoen te openen met het toneelspel ,,Het witte legioen". In een goede wedstrijd tegen HBSS wonnen de Martinlters hun eerste wedstrijd van de nederlaag serie met 21. Nu zullen zij zeker alles in het werk stellen om SW 2 met gelijke wapens te bestrijden. De SVV-ploeg is bekend door haar goede combinatie op het groene veld en voor de Martinlters za! het een eer zijn om zo snel mogelijk de bal te plaatsen en al het goede over te nemen wat de tegenpartij de Mar tinlters zal voorschotelen. Met de laatstgespeelde wedstrijden voor ogen, is het bestuur enn ge slaagd om een zeer goed elftal op te bouwen en voor de komende weken staan nog enige zware wed strijden op het programma. Wie uiteindelijk de 2—1 van EDS en PPSC zal weten te overtreffen is nog niet te bezien. Vijf samenwerkende protestantse kerken in ons land zijn een „actio voor christelijke scholen in Indonesië en Suriname" begonnen, die een be langrijke financiële steun wil geven aan het christelijk onderwijs in Indo nesië en Suriname. Het onderwijs verkeert daar in moeilijke omstandig heden, maar het heeft er volgens de deze actie organiserende kerken „geweldige kansen voor de verbrei ding van het evangelie". Zondag 3 Juli wordt in verscheidene kerken in ons land een grote collecte gehouden, waarvan men hoopt, dat z(j één millioen gulden zal opbrengen. Van een actie op scholen verwacht men drie ton. Het geld is nodig voor: nieuwe schoolgebouwen en restauratie van de vernielde en ln verwaarloosde staat verkerende oude gebouwen in Indonesië, aankoop van leermiddelen en meubilair. Voorts voor het vormen van beginkapitaal, want de particu liere scholen in Indonesië moeten eerst een tijd, een jaar of soms nog langer, „op eigen wieken drijven"' voor zij in aanmerking komen voor subsidie van de regering. Het geld zal verder worden besteed voor het ver strekken van beurzen voor Jongelui, die de kweekschool willen volgen, doch zelf hun studie niet kunnen be kostigen. De jongelui verplichten zich na afloop van hun opleiding een lange tyd op de openbare scholen te gaan werken. In Zuid-Holland en Utrecht zyn acties opgezet door de Waterschaps ambtenaren, die zich in hun rechts positieregeling tekort voelen gedaan. In een nogal bewogen jaarverga dering van de bond dezer ambtena ren. te Utrecht gehouden, zijn vooral de polderbesturen genoemd als de organen, die bijvoorbeeld een rede lijke salarispositie tegenhouden. Men sprak zelfs van willekeur en men wenste vaststelling der salarissen door Ged. Staten. De mogelijkheid is groot, dat de evangelist Billy Graham zal worden uitgenodigd naar Rusland te gaan. De uitnodiging zal dan komen van de Russische Orthodoxe Kerk en de Russische raad van Evangelische Christenen en Baptisten, zo heeft een Russische kerkelijke leider ver klaard. Via een tolk verklaarde hij op het Schotse vliegveld Prcstwlck dat er ln Rusland een opleving in de godsdienst aan de gang is, „Alle ker ken zijn vol", zei hij. Tijdens een clubontmoeting m Den Haag heeft J. C. van Grieken uit Delft het Nederlands record twee handig drukken in het zwaarmidden- gewicht. dat sedert 13 Mei 1946 met 108 5 kg op naam stond van Bram Charité, verbeterd en gebracht op 110 kg.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1