Schriftelijk onderwijs onmisbaar MET EEN DIPLOMA IN DE HAND KOMT GE DOOR T GANSE LAND In SMN-hotel vinden Oost en West elkaar eman .Museum van cle arbeid' in Vlaardingen Slot Schiedams Manus Brinkman en Sijthoff winnen onbedreigd vierduizend leerlingen Schiedams instituut telt 'Kraton' verdween, mét het koloniale tijdperk Uit het dagboek van de politie VEEMARKT ROTTERDAM De Postduif vloog uit RKWIK verloor van DHS (3-1) Twee vluchten van „De Blauwe Doffer" Afscheidsavond in Musis Sacrum Burgerlijke Stand Diploma-uitreiking en sport voor TS-leerlingen Jacht door Londen in Monopole HET VRIJE VOLK WOENSDAG 20 JULI 1955 PAGINA 5 Handelsonderneming vraagt boekhouderIN BEZIT VAN DIPLOMA HBS OF DAARMEE GELIJKGESTELDE..., Bouw bedrijf vraagt opzichter, IN BEZIT VAN DIPLOMAMachi nefabriek vraagt monteur, IN BEZIT VANdiploma's diploma' s, DIPLOMA'S, DIPLOMA'S!!! Gelijk de weg naar de hel geplaveid is met goede voornemens zo is de weg, die naar een goede maatschappelijke positie leidt, geplaveid met diploma's. De werkgevers vragen personeel, vra gen: papiertjes! Sterke groei In Schiedam Sprekende cijfers Wilskracht doef^vééi ïever in de leverpastei lekker gezond voordelig Eddy Morelisse en Gerry Kreukniet waren de iaatsten, die in het door rennersclub Schiedam georganiseerde avondtoernooi de bloemen in ontvangst mochten nemen. Zij kwamen gister avond als eersten over de meet, doch moesten in het totaal klassement, opgemaakt na deze en vorige avonden de eer laten aan Manus Brinkman en Theo Sijthoff. Tour de France SCHIEDAMSE ZAAIERS Nieuwe tijd. Toko V_ Lang niet iedereen is in de gelegenheid om, wanneer hl] de lagere school verlaten heeft, een voortgezette opleiding te volgen. Velen, die graag het Mulo, de middelbare school, oen vakschool of avondschool zouden bezoeken, kunnen zich deze weelde niet veroorloven. Tal van ambitieuze jongelieden zijn door omstandigheden, van welke aard ook, niet in staat de verlangde „papiertjes" te veroveren. Althans niet lang» de mondelinge weg, niet in klassikaal verband of door middel van privé-onderricht. Er is echter nog een weg! Een weg, die steeds meer weetgierigen bewandelen, namelijk het Schriftelijk Onderwijs! Bijna een eeuw geleden, in 1856, is bet schriftelijk onderwijs in Berlijn geboren. Charles Toussaint en Gustav Langenscheidt waren de eersten, die een aantal leer lingen, die niet In de gelegenheid wa ren mondeling onderwijs te volgen, per brief les gaven. In 1868 werd in Engeland de „Uni versity Extension Movement" opge richt, een instelling die ontzaglijk veel voor de ontwikkeling van het schriftelijk onderwijs heeft gedaan. Ondanks het feit, dat vele onderwijs deskundigen aanvankelijk een afwij zende houding tegenover deze „abnor male" vorm van onderricht aanna men, rezen overal de instituten voor Schriftelijk Onderwijs als paddestoe len uit de grond. Ais elke „nieuwigheid'' ondervond het jonge systeem veel tegenstand- vooral in ons goede vaderland. Pas acht er, veertig jaren na de pio niersarbeid van de heren Langen scheidt en Toussaint werd in Ne derland het eerste instituut voor Schriftelijk Onderwijs opgericht. Het was maar een zeer bescheiden instelling, die langs schriftelijke weg opleidde voor de hoofdakte voor on derwijzers. Wanneer de candidaat- hoofdonderwijzertjes een schriftelijke cursus gevolgd hadden. Heten zjj zich vóór het examen eerst nog inschrijven bij een mondelinge opleiding, want de heren examinatoren stonden nogal argwanend tegenover die „ongewone methode" Wij schrijven 1955. Ons vaderland telt meer dan 150 instellingen voor schriftelijk onderwijs. Ongeveer een derde _van dit aantal is officieel erkend'd'oor de, door het schriftelijk onderwijs "zelf'in-het leven geroepen, nu acht jaar oude Inspectie van het Schrifté1yto,iöndenviJs Kde - ISO) Deze erkenning houdt onder meer in, dat de ISO toeziet op de betrouw baarheid van de voorlichting, de be voegdheid van de leerkrachten, de redelijkheid van de wederzijdse ver plichtingen en de waarde van de diploma's van de bij haar aangesloten instellingen. Vooral na de tweede wereldoorlog is de belangstelling voor deze vorm van onderricht sterk gestegen. De insti tuten worden steeds meer geperfec- tionneerd en iets wat voor de ont wikkeling van het schriftelijk onder wijs beslist gunstig is, ondanks het groeiende aantal leerlingen wordt het aantal instituten kleiner, m.a.w. de „kleintjes" vallen uit. Eén van de grootste scliriftelijk-on- derwUs-insteUingen van ons land, be vindt zich ln Schiedam. Dezer dagen hadden wy een gesprek met de heer G. Niemeijer, de energieke directeur van Steehouwer Verenigde Leergan gen voor Schriftelijk Onderwijs. Dit bijna veertig jaar oude van oor sprong Rotterdamse maar sinds 1 Juli 1953 in Schiedam gevestigde lnsti tuut telt liefst 4000 leerlingen door ons hele land, maar ook uit onze stad zelf. Tot 1949 werden alleen lessen in racUo-techmek gegeven, thans zijn er liefst 120 leergangen, die zo goed als alle opleiden voor een vakdiploma. .De duur der verschillende cursus sen varieert van vijf maanden tot drie en een half jaar, vertelde ds heer Niemeijer ons in zijn eenvoudig ge meubileerde directiekamer aan de Tumlaan. „Persoonlijk ben ik een voorstander van éénjarige cursussen Die hebben onder meer het voordeel, dat de leerlingen het geheel kunnen overzien. Maar in de practtjk is het uiterst moeilijk eenheid in de duur der cursussen te brengen, vooral ook omdat ons instituut iedere pupil in zyn eigen tempo laat studeren/' Per maand verstuurt de school ongeveer 20.000 lessen, die op eigen machines worden gestencild. De heer Niemeijer heeft voor het correctie- en administratieve werk een uitge breide staf medewerkers en perso neel .Alleen al in de administratie van dit ingewikkelde bedrijf vinden twintig dames en heren een volle dige dagtaak. Voor het corrigeren en het samenstellen van de lessen zorgen 38 leraren, van wie er drie ln vaste dienst van het Instituut zón. In een brandvrije kluis zijn dui zenden lessen „in voorraad", buiten de lessen om is er nog de correspon dentie met de leerlingenom en nabij 10.800 brieven per jaar Het instituut geeft een eigen tijd schrift uit in een oplaag van 5000 exemplarenDe heren Tous saint en Langenscheidt zouden vreemd opkijken, wanneer zü eens een kijkje konden nemen in dit enorme bedrijf I „En wat ls volgens u de eerste ver eiste om met goed gevolg een cursus schriftelijk onderwijs te volgen?" vroegen wij de heer Niemeijer, toen hij ons met begrijpelijke trots aan de hand van bovengenoemde cijfers een indruk gegeven had van de omvang van het onder zijn leiding zo bloeien de Instituut. .Méér nog dan bij het volgen van mondeling enderwijs is bij het volgen van een schriftelijke cursus wils kracht, doorzettingsvermogen en ge zond verstand vereist," luidde het antwoord. „Uit de statistieken blijkt, dat on geveer 50% van de leerlingen tijdens de cursus het bijltje erbij neerleg gen. Van hen, die de eindstreep halen, slaagt 80% bij de eerste keer. Een prachtig resultaat, dat niet onderdoet voor dat der mgndelinge cursussen." ..Voor welke leergangen bestaat de meeste belangstelling?" „Op het ogenblik voor talen en ad ministratieve vakken. Ook de auto techniek (waarbij niet minder dan twaalf verschillende diploma's te ver werven zijn!) mag zich. in een bijzon dere interesse verheugenen dan tiiel- te- vergeten -het middenstands diploma, waarvoor ook veel gegadig den zijn.1' De klanten Steehouwer VLSO betrekt zijn leer. lingen overal vandaan De beste af nemer" is Welzijnszorg, de organisa tie, die voor het geestelijk welzijn van de militairen zorgt. Ook sanatoria leveren een groot aantal cursisten. „En geven zich nu wel eens leerlin gen op, die beslist ongeschikt zijn om uw opleiding te volgen?" vroegen wij. De heer Niemeijer glimlachte. „Inderdaad zijn er bij de adspiran- ten wel eens merkwaardige figuren en zy het dan ook zelden analfabeten of büna analfabe ten. Maar zelfs voor laatstgenoem den hebben we cursussen, uiterst eenvoudige, die de meest elemen taire vakken als rekenen en taal behandelen." „Een der vragen op het formulier, dat militairen moeten invullen om door Welzijnszorg aan een cursus ge holpen te worden, luidt: Wat wilt u worden?" Een soldaat had in alle erns ingevuld: rijk! Een ander: fabrieks directeur! U begrijpt dat wij voor die „vakken" geen cursus in voorraad hebben." Dat begrepen wij, maar wat wij nu ook begrijpen is, dat de Posterijen een zeer goede klant aan deze Schiedamse Instelling hebben, dat de naam Schie dam ln ons land niet alleen bekend is door gedistilleerd en scheepswerven en dat tal van gediplomeerden ln Neder land, maar ook in Suriname en de Antillen, hun succes voor een groot deel te danken hebben aan dit voor uitstrevende instituut aan de Tuin- laan. WOENSDAG Bioscopen: Passage-theater, 2, 7 en 9.15 uur: Canaris (14 jr.), Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur* Jacht door Londen (14 jr.) Tentoonstellingen: Stedelijk Museum, 2—5 uur: Eigen collecties. Apotheek: Fa. Westendorp, 67674. Singel 81, tel. Diversen: Musis Sacrum, 8 uur: ouderavond Mariaschooï. Grote Kerk, 8 uur: Orgelconcert. DONDERDAG Bioscopen: Passage-theater, 2, 7 en 9.15 uur: Canaris (14 jr.). Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur: Jacht door Londen (14 jr.). Tentoonstellingen Stedelijk Museum, 2- collecties. -5 uur: Eigen Apotheek: Fa. Westendorp, Singel 8, tel. 67674. Advertentie 1M Vraag ook eens Stegeman's andere leverspecialiieileni Saksische en Berliner leverworst, leverkaos etc. DRUKTE VOOR DE TOKO. Het schip gaat weer vertrekken en. de Indonesische bedienden maken gauw van de gelegenheid gebruik om zoveel mogelijk nut tige voorwerpen voor thuis te koper.. BALDADIGHEID? Uit een tasje voor reddlngsrnate- riaal aan de Ooievaarsbrag ts een dreg verdwenen. Het glas was ver nield en de kast is met de sleutel opengemaakt. De politie denkt aan baldadige jeugd, AANRIJDING De 34-jarige mevrouw W, K.-'t H. uit de Hogebanweg stak Dinsdag middag de Stadhouderslaan over en werd door een wlelrifder aangereden. Met spieraeheuren aan beide voeten ls zij door de GG en GD vla het Ge meenteziekenhuis naar haar huls vervoerd. VERMIST De voorman J. p. van H. uit Den Haag heeft by de politie aangifte ge daan van vermissing van een loon zakje met 75 uit zijn colbert, dat in een werkkeefs op het terrein van Wilton Feyenoord hing. De Schiedamse postduivenvereniging „De Blauwe Doffer" hield een wed vlucht van uit Lebourne, DDe eerste duif kwam aan om 11.01.51, de laatste om 16.39.00 uur. De uitslag luidt: 1 Schtrumpf en Ekris, 2 Van Leeuwen en co.. 3 J. Wenteier, 4 W, v. d. Kant, 5 en 6 Limborgh, Duursen en co (dipl.). Een tweede vlucht werd vanuit Breda gehouden. By deze wedstryd arriveerde de eerste duif om 9.35.46, de hekkensluiter om 9.41.51 uur en de uitslag luidt: 1 en 2 Kouwenberg. 3 Loopik en zn., 4. 13 Breur, 5 H. J. Brokting, 6, 8.15 W. v. d. Kant, 7 Van Leeuwen en co., 9 A. J. Kazenbroot, 10 A. Broeders, 11 Duivenbode, 12, 20, Kerkhof, 14 Limborgh, 16 H, J. Brokling. 17 Ilmer, 18 Wemtles, 19 C. A. Hersbach. Vlaardingen overweegt een „mu seum van de arbeid" te bouwen. Het gemeentebestuur denkt aan de moge lijkheid delen van de Inzendingen op E 55 aan te kopen en definitief fa het te stichten museum onder te brengen. Vooral bestaat belangstel ling voor delen van de Inzending Chemie. De burgemeester van Vlaardingen, de heer Heusdens, heeft naar wij vernemen al enkele besprekingen met vertegenwoordigers uit de che mische wereld en het E 55-bestuur gehad. Wij nemen aan. dat de olle- mdustrie te Viaardingen eveneens bi) tdit plan is geïnteresseerd. Dit „museum van de arbeid" zou wanneer de plannen doorgaan, vry grote afmetingen moeten krygen. De «zending chemie op E 55 is namelijk fors van omvang. Brinkman had het deze laatste avond echt niet mociiyk. Immers, zijn puntental stak ver af bij dat der anderen en zelfs wanneer hij als twaalfde zou finishen, zou hij daarmee tóch ln het bezit van de eerste prijs komen. Slechts veertien man gaven acte de presence en volstonden met een over het algemeen gezapig draaien van hun rondjes. Af en toe, by de aankondiging of het verryden van een premie (steeds twee tegeiyk om anderen dan Brinkman ook te laten meespelen blijkbaarwerd het tempo even opgevoerd, doch verder dan 10 tot 15 meter kwam niemand weg. Slechts één renner viel af. name lijk piet Muilwyk, die zich kenneiyk in dienst van Arie Geluk gesteld had en ook terstond, toen dit nodig was, zijn fiets aan deze afstond en zelf van de fiets bleef. Het daarna nog enkele malen overstappen van Geluk bezorgde hem uiteindelijk een ver- llesronde en hy onderging hiermee hetzelfde lot van Jo Meyer, die al na amper 10 kilometer achterop raakte door een platte tube.. Eten bepaald welkome afwisseling was er in de vorm van de nabe- Wollen en gestikte DEKENS spreien.,., ja zelfs alle wo ningtextiel w.o. lopers, kle den enz. enz. op gemakkei. betaling bij „Alja". Fliip v. Bouxgondlëstraat 49. Blanke DRESSOIRS ƒ158.50 Lang 150 cm met 4 laden en twee deuren, nieuw type. Plate, Grote Markt 19-21, Schiedam. Wegens omstandigheden KAMPEERHUISJE te huur voor 6 pers. van 30 Juli tot 6 Aug. Te bevr. Ouddorpsestr. 2a, Oostvoome. schouwing van de Tour de France, waarbij men de echt saaie wedstryd door de successen in de grote mon sterrit even de rug toekeerde. Er ge beurde weinig of niets. Morelisse zoog op zeker moment v. d. Ley, Brinkman en Top met zich mee, doch in tegenstelling tot vorige keren had vooral Brinkman er geen behoefte aan meer werk te verrichten dan beslist noodzakelijk was en zo liep ook deze uitval op niets uit. Het einde kwam, toen op de hob belige Westerkade de schaarse ver lichting reeds lang was ontstoken. Morelisse bleef de baas over zyn rivaal Brinkman door hem met miniem verschil in de spurt achter zloh te laten. Van de elf overigen, die mét de eersten een tyd over 42 km van 1.5,16 lieten afdrukken, was de volgorde van aankomst: 3 G. van Straten, 4 J. Splerdyk; 5. P. v. d. Meer; 6. W. Top; 7 J. Oelen, 8 J, Verhoeven, 9. M .van Gils; 10. T. pangerman; 11. A. v. d. Ley; 12. J. Meyer (op één ronde); 13. A. Geluk (op één ronde. In het totaal klassement vergaar den Brinkman 7, v. d. Meer 25, Mo relisse en v. Straten elk 26; Danger- man 27; Splerdyk 28 en Geluk 30 punten. Theo Sijthoff, die Zondag ln Don gen zijn tiende zege in dit seizoen bij de nieuwelingen behaalde, was heel waakzaam en liet geen enkele concurrent vrij spel. Even leek hy onvoorzichtig toen met een groepje uitlopers ook no. 5 in de rangschikking, Nol Ket, was meegesprongen. Alles viel echter weer ..stil" totdat Kreukniet het gezel schap opzocht van Kortland en Souwens en het erop leek, dat deze drie onbedreigd zonden gaan win nen. Van Kieef sprong ook nog weg in de voorlaatste ronde, doch toen kwam het gegooi in de glazen, syt- hoff gmg aan het hoofd van de groep en wist er in de emdrush na Kreukniet en Kortland, een derde plaats uit te slepen en meteen de eerste prijs van het toernooi. Hun tyd over 28 km was 42 minu ten. De verdere uitslag; 4. A. Bou- wens; 5. B, Kouwenhoven; 6. A. van Kleef; 7. H. v. d. Graaf; 8. A. Jon- gejan; 9. J. Schouten; 10. D. Ver doorn. Totaal: 1. Sythoff 4 pnt.; 2. H. V. d. Graaf 10 pnt.; 4. J. Schouten 13 pnt,: 5. P. Kortland 14 pnt.; 6 G Kreukniet 15 pnt. (Var. een onzer verslaggevers) Amsterdam is een hoteï méér rijk dan in de kolom „hotels" van de beroepengids van PTT staat vermeld. Dat ls het prlvé-hotel van d« Stoomvaart Maatschappij „Neder land" voor haar Indonesisch perso neel aan boord van de schepen „Asrama" heet het tegenwoordig en dat betekent „verblijf"; vroegei heette het „Kraton" en dat betekent óók „verblijf" maar meer voor Indonesische vorsten en sultans. Deze vry spottende benaming voor een vrij primitieve behuizing van vóór de oorlog is dus door het moderne „Asrama" vervangen. „Oost is Oost en West is West"... maar hier op het emplacement van de SMN ontmoeten de twee elkaar dan eindelijk tóch. Want in een door westerlingen gebouwd huls m Am sterdam verblijven in elk jaargetij toch enkele tientallen en soms enkele honderden Indonesiërs (en soms wat Chinezen), die daar m alt westers gebouwd milieu tóch nog een oosters klimaat weten te scheppeij. Een dikke achthonderd Indonesiërs zijn in dienst van deze scheepvaart maatschappij soms liggen er twee grote schepen tegelijk voor de wal in Amsterdam en dan is „Asrama" in eens boordevol. De capaciteit is be rekend op 275 man en 15 mandoers en als die van boord komen, staan de koks in de naar scherpe kruiden geurende keuken per dag een 150 kilo rijst te koken, en 60 kilo vlees te braden m kleine stukjes ver deeld, m een saus die het speeksel naar de mond jaagt. Voor de oorlog was de Kraton een verblijf waar men niet graag gasten rondleidde. Maar tijdens de oorlog werd het gebouw verwoest en aange zien na de oorlog de opvattingen over het menswaardig onderbrengen van Indonesiërs ietwat veranderd waren ook bij de SMN verrees er een nieuwe Kraton ..Asrama." Vier en dertig leerlingen van de Comeniusschool A hebben Maandag avond in Musis Sacrum afscheid genomen van hun lagere schooltijd. Onder leiding van het hoofd der school, de heer Th. van Woerkom, brachten zij een programma van zang, spel en muziek, waarvan de aanwezigen zeer genoten. Na de pauze werden een aantal films vertoond. ln drie grote slaapzalen nulzen nu do bedienden tijdens de periode da; hun schip aan de wal ligt; in een ruime, geriefelijk ingerichte keuken roeren de koks ln de rijst: in een grote, met wandschilderingen van Otto en Agoes DJaja 'Versierde zaal met een ruim uitzicht op het altijd boeiende gewoel op het IJ kan het personeel eten en vertier zoeken. Om de andere dag komen ook daar de leerlingen bijeen, die van de heer Bitter, een oud-bestuursambtenaar, lessen krijgen ia het Engels geen Ingewikkelde grammatica en geen Shakespeare, maar practische woor den en zinnen, waarmee ze zich m de Engels sprekende gebieden kunnen behelpen. De „klassen" zijn nooit groot: van 3 tot 12 man en de bevol king ls nogal vlottend omdat de meeste Indonesische bedienden niet voor lange tijd binnen liggen. In de grote eetzaal is de „toko". Vele Indonesiërs kopen hier ge bruiksartikelen voor thuis. En aan gezien het vooral vlak na de oorlog mode scheen deze mensen in de stad danig het vel over de oren te trek ken, is door de SMN een toko inge richt, waar ze tegen vastgestelde prijzen rustig keus kunnen maken. De „toko"' heeft letterlijk alles: sigaretten, scheerzeep, koffers, olie lampen, brillantine en overhemden. Maar ook fluitketels en kookpannen, onderbroeken en. snoep om van een honderdtal -andere artikelen maar niet te spreken. De mandoer Mail Soerodiwirdjo zwaait over dit anomiene hotel de scepter. Hij houdt toezicht op de reinheid van de lokalen, bemiddelt tussen personeel en maatschappij Hij ia opzichter en vertrouwensman. De maatschappij heeft dit verblijf ingericht omdat het wenselijk bleek het boordpersoneel te hebben als het schip voor de kade lag. Iedereen ls er volkomen vrij, als m een „echt" hotel. Wie laat thuis wil komen, doet dat en wie niet thuis eet, eet elders. Maar de Indonesiërs blijven véél thuis en het is een druk ge klikklak van hun houten muiltjes over de stenen gangen. 's Avonds hoort men er soms tot mep ln de nacht het melancholiek! geluid van de gamelan, vele muziek gezelschapjes geven er dikwijls op (veelal zelfgemaakte) muziekinstru menten uitvoeringen. Wie Asrama binnentreedt, treedt een andere wereld bmnen. De voer taal is Indonesisch of Soendanees en m een aparte, kleine afdeling (oost) hoort men het personeel van de wasserij Chinees praten. Het gebouw heeft Se zakelijkheid, een moderne scheepvaartmaatschap pij «gen; de bewoners zijn zichzelf: zij zetten onbewogen hun leven voort zoals zij dat elders gewend waren a! kleden ze zich uiteraard hier zelfs ln de zomer aanzienlijk dikker dan zij ooit in Indonesië hoe ven te doen. •ff f/Wtj y itr*>fo EEN ZEEMAN moet voor zich zelf zorgen. Het is dan ook niets vreemds tn Asrama een Indo nesiër ernstig bezig te zien achter een naaimachine. Op de grond uiteraard, omdat ze dat makkelijker vinden. ROTTERDAM 19 Juli. Aanvoer in totaal 3252 dieren. Vette koeien en ossen 400; gebruiksvee 1034, w.o. 704 tbc-vrij; vette kalveren 135; graskal veren 278, w.o, 140 tbc-vrij; nuchtere kalveren 426; varkens 160; biggen 169; paarden 114; veulens 70; schapen of lammeren 435; bokken of gel ten 31: weekaanvoer 5044 dieren. Pry zen: Vette koeien 2.602.76, 2.44 —2.60, 2—2.14; Vette kalveren 2.40 2.60, 2.20—2.40, 2—2.20; Slachtpaar- den 2.40, 2.20, 2.per kg; Graskalve ren 425, 375, 275; Nuchtere kalveren 62, 53, 47; Biggen 50, 45, 40; Veulens 400, 350, 250; Schapen 140, 130, 95; Lammeren 110, 90, 80; Kalfkoelen 1059, 950, 775; Melkkoeien 1050, 850, 775; Vare koelen 750, 650, 550; Vaar zen 850, 700, 800; Pinken 550, 575, 400. Vette koelen: Aanvoer korter, han del kalm, prijzen als gisteren; vette kalveren; aanvoer ruimer, handel goed, pryzen constant; Graskalvereu: aanvoer ruim, handel slepend, pry zen niet geheel prysh; Nuchtere kal veren: aanvoer iets minder, handel stroef, pryzen vooral niet hoger; Big. gen; aanvoer even korter, handel re- debjk, pryzen onveranderd; Slachd- paarden: aanvoer als v. week, handel Geboren: Petrus A. H. z. v. H. J. de Leeuw en E. A. Link; Richard O. z. v. F. P. Creemers en A. C. W. Onstenk; Judith P. M. d. v. J. van Henten en A. M. Voorwald; Johan R. z. v. J. J. Tunderman en A. van Erp; Ingrid d. v. C. A. Vroon en E. Aaldyk. Overleden: J. Ham 90 jr.; M. Poort 92 jr. wed v. J. Warmer. De directrice van de r.k. Lees zaal en Bibliotheek, mej. Janssen zal deze instelling met ingang van 1 September gaan verlaten. stug, prijzen doch vooral niet lager; Veulens; aanvoer tamelijk, handel levendig, pryzen goed prijshoudend; Sohapen en lammeren: aanvoer iets kleiner, handel williger, pryzen scha pen onveranderd, lammeren was ho ger in prys; Kalf- en Melkkoeien: aanvoer even minder, handel redeiyk, prijzen pryshoudend; Vara koeien: aanvoer als v, week, handel tameiyk, pryzen stabiel; Vaarzen en pinken: aanvoer als vorige week, handel kalm, pryzen onveranderd; Tbc-vry vee: aanvoer minder, handel redeiyk, prij zen pryshoudend. De SCV „De Postduif" heeft met 800 jonge duiven een trainingsvlucht gehouden van Breda. De uitslagen zijn; 1 12 L v d Mey, 2 6 8 L Borrani, 3 J Koogje. 4 H v d Kant, 5 17 A Heeren, 7 19 C Verlin den, 9 K Meuhvyk, 10 C de Tuinder, 11 G Kiela, 13 A Mooy, 14 Th Wee- He, 15 J v d Beek, 16 20 J de Waard, 18 A Wagtendonk. Voor de leerlingen van de Tech nische School voor Schiedam en Om streken zit het cursusjaar er weer op Vrijdagmiddag zal ln de cantine van het schoolgebouw de promotie en de uitreiking van diploma's plaats heb ben. Donderdag is er voor de leerlingen op het Hermes-DVS terrein aan de Damlaan een sportfeest. Si-A t Het opsporen van een bende, die in vele hoofdsteden van Europa „be langrijke personen" ontvoerd, is het thema van „JACHT DOOR LON DEN", de film die tot en met Don derdag In het Monop o 1 e-thea ter draait. Dit opsporen gaat uiteraard ge paard met spannende achtervolgin gen, zowel gemotoriseerd als te voet, vuistgevechten en pistoolschoten. Gierende politie-auto's, bliksemope- raties van Scotland Yard (de film speelt in Londen) brute ontmoetin gen m halfduistere keldergewelven en zelfs enkele scènes m een dames kapsalon De sympathieke he-man George Raft vertolkt Steve Rossi, een agent van de Amerikaanse Inlichtingen dienst, die evenals de Britse Inlich tingendienst achter het bendehoofd Michael Grand (Clifford Evans) aan zit. Steve wordt eerst gewantrouwd, maar al spoedig geassisteerd door kolonel Wilkes (Reginald Tate) en de potige, doch charmante blondine Joan Miller (Sally Gray), beiden agenten van de Intelligence Service. Laatstgenoemde zorgt, nadat Grand in een spectaculair gevecht in een dalende lift onschadelijk is gemaakt, samen met de overwinnaar Ross! voor het gebruikelyke happy end. By het voorprogramma ls een alleraardigst filmpje over het lust slot van de Zonnekoning Lodewyk XIV te Versailles. ELKE PLOEG GASTEN heeft zijn eigen koks, die elke dag de enorme potten rijst koken. De mandoer Mail keurt intussen de smaak van het vlees en de saus. RKWIK kreeg Dinsdagavond op het terrein ln het park 't nieuwelant het Schiedamse DHS op bezoek, waarvan met 13 werd verloren. De Schiedammers begonnen over donderend. want binnen enkele mi nuten had rechtsbuiten Van Leeu wen het net ai gevonden. 01 Vyf minuten later bracht zyn collega op de linkervleugel, Kruif, de stand, op 0—2. DHS speelde een aantrekkeiyic veldspel, waarbij de bal steeds laag langs de grond werd gehouden. Toen van Leeuwen buiten bereik van doel man Lens inkopte, sloeg een van de Vlaardingse backs de bal uit doel, en uit de strafschop maakte Bokkem er 03 van. In de tweede helft was RKWIK lange tyd in de aanval. Er werd echter byzonder slecht gescho ten enhet enige tegenpunt ontstond dan ook uit een strafschop, die door Groen weid benut. 1—3. Een aantal hoekschoppen op het Schiedamse doel leverde geen resultaat op. DHS maakt nu een mooie kans \oor de eerste prys.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1