Grote voor annen Loosdrechtse assen GELEID PROJECTIEL zal straalbommenwerper gaan verdringen Pap studie naar Nederland Perón zit nog altijd - wankel - in 't zadel Extra-loketten op E 55 in gebruik RËLiKËATIEGEBIED schiet te kort Eilandjes kosten f800.000: 'bootbelasting' op til? natuur beschermers in actie oea s voor Canada trekt minder België stopt sla en peen Officier nu in hoger beroep KOLFJE NAAR HUN TONG Twee broers uit Bussum zoek in Oostenrijk Railsblokkering nog een raadsel Versteende rat zat eeuw in schoorsteen Leger spreekt met oppositie Auto schept, na botsing, groepje vacantiegangers Ovcmveldigende drukte Portugal moet legatie sluiten in New Delhi Hoge prijs voor zwarte bessen Zaak dokter W.: M HET VRIJE VOLK DINSDAG 26 JULI 1955 PAGINA 6 (Van een onzer verslaggevers) Er zijn grootscheepse plannen ontworpen voor een van Ne derlands drukste watersportgebieden: de Loosdrecht-se plassen. •fc Men wil er de accommodatie verbeteren, o.a. door het aan leggen van eilandjes. Alleen hiermee zal een bedrag van bijna een millioen zijn gemoeid. Men wil de zeggenschap over dit gebied in handen stellen van een volkomen nieuw publiekrechtelijk lichaam, een plas- senschap. "k Men overweegt een belasting op de 3000 plezierboten, die in totaal ƒ30.000 zou moeten onbrengen. Wijde Blik Gooi, Utrecht, A'dam (Van onze militaire medewerker) Dat de moderne techniek voor weinig staat is een ieder lang zamerhand wel duidelijk. Nauwelijks zijn wij op adem gekomen van „kleinigheden" als waterstofbom, of methoden om der gelijke wapens, zonder veel risico, van het ene eind van de we reld naar het andere te dirigeren blijken een soort internatio naal bezit te zijn. Schepen of vliegtuigen zijn daar, binnenko'rt, niet meer voor nodig. En dan dacht men enige tijd geleden, dat men al zo ver was met de supersonische vliegtuigen van de strategische lucht machten der supra-grote mogendheden USA en Rusland. Veel ervaring iVog verder Snelheid: 15.000 km Naar Nieuiv-Zeeland In allerijl heeft gisteren de E 55-organisatie extra-loketten moeten openen om de grote stroom van bezoekers te kunnen verwerken. Bij de hoofdingang aan de Mathenesserlaan is bovendien het toegangsuur dat anders 10 uur is met een half uur vervroegd. De duizenden mensen die om halftien reeds stonden te wachten konden daardoor sneller dan ze gedacht hadden naar binnen gaan. Personeel van de E 55-administratie werd gemobiliseerd om een handje te helpen. De duizenden mensen die van heinde en verre gekomen waren, zijn met een feestelijk zonnetje bovendien Late appelen pl pl „Loosdrecht als recreatiegebied" Is heel nauwkeurig onder de loupe ge nomen. Een commissie, ingesteld door Ged. Staten van Utrecht, heeft dat gedaan. In menig opzicht bleek het te kort te schieten. Na dit onderzoek, dat- vier Jaar duurde Is vastgesteld, dat men er mist 1. een goedkoop onderdak voor de Jeugd, 2. een openbaar kampeerterrein, 3. een goedkoop zwembad, 4. een openbare aanlegplaats voor de boten. Meer verlangens kwamen naar voren. Eén ervan is, dat de vaar wegen, die toegang geven tot de plassen, de Drecht, en de 's-Grave- landsevaart. beter op diepte gehou den moeten worden. Een ander: het maken van een verbinding tussen de nog stille plas Wijde Blik met de vijf andere plassen. Maar het voor naamste acht men het maken van eilanden. Van de oorspronkelijke eilanden- Tegen het vonnis waarbij de Rot terdamse rechtbank de 32 jarige arts F. J. H. \V. uit Rotterdam veroor deelde tot één jaar met aftrek omdat hij bij een woordenwisseling in de inmidddels gesloten Rotterdamse kunstenaarssociëteit Oud Boymans een agent zwaar lichamelijk letsel had toegebracht, is door de officier van Justitie mr, F. A. Groenïnx van Zoelen hoger beroep aangetekend. Dokter W. had de politieman Lam- niers met een cognacglas in hel oog geslagen Naderhand moest dat oog operatief worden verwijderd. Tijdens de behandeling van deze zaak had de officier van Justitie twee jaar met aftrek tegen W. geëist. reeksen is niet veel meer over. Het gevolg is, dat de golven vrij spel hebben en de oevers van de plassen bedreigen. Aan ophogen van de eiland- restanten slappe veengrond valt met meer te denken. Met zand en veen moeten er nieuwe worden gemaakt, van de piasbo dem af. Men wil ze met palen beschermen tegen de golfslag en voorzien van haventjes, zodat de zeilers er kunnen meren. Het is een mooi plan, maar het vergt een groot bedrag; volgens een eerste begroting al ƒ800.000,— De gemeenten, die in het Loos drechtse watersportgebied zijn ge legen, kunnen dit ganse programma onmogelijk verwezenlijken, vreest men. Daarom is geadviseerd, tot op richting van een plassenschap, een zelfstandig orgaan. Vertegenwoordi gers van Loosdrecht, Breukelen, Loenen en Vreeland zullen erin wor den opgenomen, maar ook afgevaar digden van Hilversum. Utrecht en Amsterdam, omdat uit deze steden de meeste bezoekers komen. Volgens een sociaal-economisch onderzoek kwam op een drukke Zon dag zelfs 84 procent uit het Gooi, Amsterdam en Utrecht. Deze enquête wees verder uit, dat er toen ruim 12.000 bezoekers waren (9,5 maal zoveel als het aantal be woners van het gebied); dat een derde deel uit kijkers (terraspubliek) bestond en dat 57 procent per fiets ,en 36 procent per auto arriveerde. Behalve de tekortkomingen, die we ei noemden, stelden de enquê teurs nog vast, dat er te weinig hotel- en pensionruimte was en ook da„ honderden boten geen winter stalling konden vinden. Er moet dus nog veel gebeuren wil Loosdrecht een ideaal watersport- domein zijn. Het toekomstige plas-' senschap zm ervoor moeten zorgen, dat het dit wordt. Maar nu al, voordat het is opge richt een paar gemeenten hebben nog geen ja willen zeggen zijn er van twee zijden ernstige bezwaren geopperd tegen de toekomstplannen. Het ene kwam uit de hoek van de natuurbeschermers, omdat volgens hen de verbinding met de Wijde Blik een zeldzaam moerasgebied. Vuntus cn 't Hol, bedreigt. Het andere protest was afkomstig uit de kring van de watersporters. Zij zeggen: be- g*aat niet aan om de pieziervaarders van Loosdrecht extra te belasten. Bovendien, wat betekent f 30.000 als er alleen al voor de nieu- ve eilanden vele tonnen nodig zijn? Het wachten is nu op het plassen- ichap. Dit najaar zal het, neemt men aan. op poten staan Dit is ze nu: Miss Heelal 1955, ,het mooiste'meisje van de we reld, of tenminste het mooiste van de meisjes, die in Long Beach (Californië) aan de in ternationale schoonheidswed- strijd hebben meegedaan. Zij is de 21-jarige Zweedse Hillevi Rembin. Want voor enige jaren was het nog Interessant als periodieken en dagbla den kwamen met de gegevens van de Amerikaanse sfcraalbommenwerpers. Met die van de B-52, met zijn actie radius van 7500 kilometer, zijn vlieg hoogte van 18 kilometer en zijn snel heid vari 1000 km/uur. Of die van de B-36, die een straaljager'bommenwer per met zich mee kon voeren, deze in de lucht kon loslaten en later weer opnemen. (Van onze corresp. te Hollandia) Zacharias Sawor (Sowek, Biak) en Orgenes Hokojoku, (Ifar,) twee van de beste leerlingen van de Primaire Middelbare School, te Kota Radja, Hollandia, gaan in Augustus naar Nederland om Middelbare en eventueel Hogere Studies te volgen. De studie van deze beide jongens wordt mogelijk gemaakt door het, ter gelegenheid van het 100 jarig bestaan der Zending, ingestelde stu diefonds. Tot nog toe was er slechts één Papoea, die in Nederland een coöpe ratiecursus volgde. De twee broers Lecndcrt Jan (28) en George (25) Koetsier uit Bussum, die met hun scooter een trektocht door Oostenrijk maakten, zijn sinds Donderdag onvindbaar. Zij waren die dag in het plaatsje Gerlos in het Ziliertal en hadden verteld een wandeling in de bergen te gaan maken. Zaterdagochtend ontdekte men, dat de wandelaars nog steeds niet waren teruggekeerd. Men vond slechts een scooter en slaapzakken. Onder lei ding van de plaatselijke gendarme rie is onmiddellijk een hulpactie be gonnen. Drie opsporingsploegen zijn sinds Zaterdag in de bergen aan het zoeken. Vanmorgen moest de gen darmerie echter aan de familie mede delen, dat nog steeds geen spoor van de beide wandelaars is gevonden. Belde broers hebben reeds ver scheidene jaren tochten in de bergen gemaakt en staan bekend sis uiterst voorzichtige klimmers. Vooral George, student in de geo logie, beschikte over veel ervaring. Het zoeken is moeilijk, doordat de ■broers niet hadden gezegd waarheen ze zouden gaan. Naar de gendarmerie verklaard heeft, zouden de broers te weinig 'voedsel bij zich hebben om langer 'dan een dag in de bergen te kunnen vertoeven. De moeder van de broers, mevrouw C Koetsier—Ten Brink zou gister middag met haar schoonzoon per vliegtuig naar Oostenrijk vertrekken. Toestellen, waardoor net kwam, dat geen enkel deel van Rusland, mede In verband met de strategische omsin geling door de geallieerden, voor de strategische luchtmacht der Amerika nen meer veilig was. Tot medio 1954 het Duitse blad „Der Spiegel" kwam met de mede deling. dat. men op 1 Mei van dat jaar, te Moskou, het- gehele Rode Plein en omgeving had horen dreu nen van het geweld van een staral- t bommenwerper, de Molot (hamer) waarvan alle aanwezige geallieerde militairen vermoedden, dat zij de B-52, op elk gebied, tenminste even aarde. Maar intussen is men al weer veel verder. Nog hetzelfde jaar waarschuw, de de afgevaardigde Symington de Amerikaanse Senaat voor een onge motiveerd optimisme in de Verenigde Staten. Hij wees erop, dat Rusland met de ontwikkeling van de geleide projectielen vermoedelijk, op dat moment, verder was dan de U.S.A., voornamelijk door het inschakelen van Duitse experts op dit gebied. Hij deelde mede dat men daar, bin nen enkele jaren, een type geleid pro jectiel kan venvachten, dat een af stand van 6000 tot 7500 km zou kun nen overbruggen en dat dit accurater zou zijn dr.n de bekende Duitse V-2, terwijl het een atoomlading (lees: zo nodig v-wapen) zou kunnen meevoe ren. Dit zou betekenen, dat dergelijke Intercontinentale (van werelddeel tot werelddeel afgtuurde) gèleide pro jectielen, gelanceerd van het vaste land van Rusland via de Noordpool gemakkelijk steden als New York, Los Angeles, Chicago en Detroit zou den kunnen treffen en dus in feite praetisch alle delen van het vaste land van Canada en de U.S.A. Ook een Canadese deskundige, dr. Shrum, liet zich in deze zin uit. Hij Is daarbij van oordeel dat, voor stra tegische (dus niet voor onze eigen tactische) doeleinden dc straalbom- menwerper en de straaljager, binnen vijf jaar totaal verouderd zullen zijn en plaats zullen moeten maken voor het intercontinentaal geleide projec tiel. Nu doet men er uiteraard goed aan de uitlatingen van deze zijden voor lopig met een korreltje zout te nemen. Zij zijn er vaak op gericht de publie ke opinie in het eigen land te beïn vloeden, omdat bepaalde kringen bang zijn dat de defensieve paraat heid en waakzaamheid verloren gaan. Vooral in de landen van de nieuwe wereld is men hier zeer gevoelig voor De onzekerheid duurt voort in Ar gentinië en Buenos Aires gonst nog steeds van onbevestigde geruchten. Zeker is alleen, dat er nog geen be slissing is gevallen over de positie van president Perón en dat de Perón vijandig gezinde vloot nog steeds „zoek" is. Een der aanhangers van de presi dent, minister Lucero, heeft zich per aangezien men daar vaak de nuch terheid mist, die de Europeaan zo siert. In het Britse blad „Air Pictorial" van December 1954 kon men dan ook lezen, dat het nog steeds moeilijk is deze projectielen met grote nauwkeu righeid op hun doel te leiden. Maar aan de andere kant menen wij toch ook dat de technische ontwikkeling van de laatste tien jaren heeft ge leerd, dal ook dit laatste bezwaar tenslotte zal worden overwonnen. Het zou daarom, ons inziens, even verkeerd zijn de uitlatingen, zoals hierboven aangehaald, geheel en al te bagatelliseren Want ook aan geallieerde zijde zijn de laatste tijd gegevens gepubliceerd, die erop wijzen, dat het interconti nentale projectiel een object is, dat ons geslacht, in volle doeltreffend- neid. beslist nog zal meemaken. Het Amerikaanse arsenaal kent de (BM (Intercontinental Ballistic Mis sile) dat thans in ontwerp gereed Is en in beproeving is genomen. Het wordt verondersteld een snel heid te kunnen ontwikkelen van 12000 tot 15000 km/uur, een reik wijdte te hebben van ten minste 7500 km en een trefzekerheid binnen een straal van 15 km. Afgeschoten van het vasteland van Amerika of Canada zou het dus dc grote steden van Rus land kunnen treffen met een moge lijke fout van niet meer dan 15 km, waarbij de gemiddelde fout uiter aard veel kleiner zal zijn en binnen afzienbare tijd beslist nog wordt gereduceerd. Men kent verder de Convair Atlas, een. raketaangedreven geleid projec tiel, dat geacht wordt de afstand van de USA naar Moskou te kunnen af leggen in 29 minuten. Voorts de Northrop B 26 Snark, een super sonisch type, waarvan de baan bin nen de atmosfeer van de aarde blijft. Ten slotte de North American NA- VAHO, een ram-jet pilootloos vlieg tuig. dat nog in hot experimentele stadium is. Het tot op heden bekende Rus sische type is de H-2, met een spring lading van 2i ton en een afstandbe- reik van 5500 tot 6000 km, waarmede dus ook reeds de grote steden van Noord-Amerika, uit vooruitgeschoven Siberische bases, via de Noordpool kunnen worden bereikt. Dat men met bovenstaande gege vens beslist niet geheimzinnig om gaat, doch ze rustig publiceert spreekt, ons inziens, ook boekdelen' (Van onze emigratieredacteur) In het eerste halfjaar van 1955 is de emigratie teruggelopen. Er ver trokken ruim 5600 emigranten min der dan in dezelfde periode van 1954. Vooral de belangstelling voor Canada nam af. De minder gunstige berichten van eind 1954 en begin 1955 over de werkgelegenheid zullen hieraan wel niet vreemd zijn. Een geheel ander beeld levert het aantal aanmeldingen op. In hel eerste kwartaal meldden zich ruim 4000 mensen meer aan voor emigra tie en In het tweede kwartaal onge veer 400 meer dan ln dezelfde kwar talen van 1954. Australië trekt de meeste belang stelling met 15.250 aanmeldingen tegen 10.700 in het eerste halfjaar van 1954. De teruggelopen belang stelling voor Canada blijkt duidelijk uit het aantal aanmeldingen: ruim 5000 tegen ruim 13.000 in dezelfde oeriode yan 1954. De emigratie naar Zuid-Afrika ging iets achteruit en die naar Nieuw- Zeeland is weinig veranderd. Het aantal aanmeldingen voor Nieuw- Seeland is in het eerste halfjaar van 1955 slechts 100 hoger dan in dezelf de maanden van 1954. Vorig jaar emigreerden in totaal ruim 38.000 Nederlanders. Het laat rich aanzien, dat dit cijfer in 1955 waarschijnlijk niet zal worden ge naaid. Mr. E. F. J. Westerhuis, hoofd ran de afdeling Voorlichting en Voorbereiding van de Nederlandse Smigratiedienst zal eind Augustus raar Nieuw-Zeeland vertrekken. Hij .s benoemd tot adjunct-emlgratde- ittaché. nemen. vliegtuig naar de Marinebases Puerto Belgrano begeven, om met de leiders van de vloot overleg te plegen. Lucero, die minister voor het Leger is, heeft verleden maand de revolte van de marine tegen Perón de kop ingedrukt. Het feit, dat men nog steeds de ver blijfplaats der marine niet kent, heeft de spanning in Buenos Aires zeer vergroot. Verleden week werd gemeld, dat de vloot naar de hoofdstad zou oprukken om haar te bombarderen. Daarop volgde van officiële zijde het bericht, dat de schepen voor oefenin gen waren uitgevaren. Maar men vraagt zich nu af in Buenos Aires, waarom deze manoeu vres pas werden bekendgemaakt, 24 uur, nadat de schepen waren vertrok ken en waarom geen enkele journalist is uitgenodigd om de oefeningen mee te maken. In de Peronistische partij heerst thans verdeeldheid over een maatregel van de president, die deze had uit gevaardigd om zijn tegenstanders tegemoet te komen. Perón heeft ge- eist, dat partijleiders, die functies in de regering hebben, hun partijbaan zullen neerleggen. Sommigen hunner willen nu hun partijfunctie behouden en anderen hun regeringsfunctie. In Montevideo zijn Zondagavond berichten ontvangen, dat de noodtoe stand is afgekondigd in de Argentijnse provincie Ëntre Rios langs de grens met Uruguay. Alle verloven van leger en politie zijn ingetrokken en waar nemers langs de grens merkten troe penbewegingen op met tanks en artil® lerie nabij de stad Concordia. De Zwolse politie heeft de twee mannen, die werden vastgehouden omd"' en hen verdacht van deel- nem. aan het blokkeren van de spoorlijn Zwolle-AImelo, waarover wij verleden week berichtten, vrijgelaten. Zij bleven in arrest opdat men na kon gaan of het door hen opgegeven alibi: verblijf op de kermis, juist was. En dat is het geval gebleken. Hiermee zijn alle verdachten van wie de politie vermoedde dat zü iets met het mis drijf te maken konden hebben, weet, op vrije voeten. De gedachte dat de daders gezocht moeten worden in kringen van diegenen die op enige wijze moeilijkheden met de spoor wegen hebben gehad, blijkt dus tot nog toe niet gemotiveerd. Een wonderlijke en wat grie zelige vondst deden werklieden tijdens liet verbouwen van een winkelpand, in Driebergen. Tij dens het weghakken van een oude schoorsteen, die naar schatting al bijna een eeuw niet meer was gebruikt, rolde er uit het open- gehakte rookkanaal iets, dat men eerst voor een stuk steen aanzag. Het stuk steen bleek echter de vorm van een rat te hebben en bij ■nader inzien was- het inder daad zo'n knaagdier, dat destijds waarschijnlijk door de rook was verrast. De rat had nog precies dezelfde houding van toen, in elkaar ge doken en de voorpoten afwerend uitgestrekt. Alle delen, tot de kleinste pezen en de tanden toe waren nog volkomen gaaf. (Van onze correspondent in Buenos Aires) In Buenos Aires, in diplomatieke kringen, gaat het hardnekkige ge rucht, dat de generaals van het leger onderhandelingen zouden hebben ge voerd met de Christen-Democraten (de zojuist opgerichte partij) er, de Radicalen, waarbij aan enkele politici gevraagd zou zijn, of zij bereid zijn over twee maanden een „hoge poli tieke post" te aanvaarden. Inmiddels zijn de Democraten, een kleinere oppositiepartij, erin geslaagd de splitsing in haar gelederen te over bruggen, zodat de partij nu weer als een eenheid optreedt. Ook Radicalen en Socialisten be ijveren zich de onenigheid in hun partijen op te heffen, terwijl men eveneens doende is, de band tussen alle oppositiepartijen te versterken. Radeloos "De Peronisten, die zonder meer (schijn of werkelijkheid?) door hun president aan de kant gezet zijn, waarbij van boven af pressie ls uit geoefend functies en mandaten neer te leggen, verkeren in een stadium van „politieke radeloosheid". Zij kunnen niet geloven, dat de man, die zij tien jaar blindelings ge hoorzaamden, hen nu ineens niet meer nodig heeft. Vooral in het Peronistlsch vakver bond, de CGT, schijnt de ontredde ring groot te zijn. Diplomatieke kringen achten het nog altijd niet uit gesloten, dat CGT-aanvoerders hun knokpïoeg zullen opwekken, hetzij tot een algemene staking dan wel tot een tegen-oproer. Op de weg ZwolleOmmen is gis termiddag in de gemeente Zwoller- kerspel een vrachtauto van een Nij meegse bouwfirma, die in botsing kwam met een vrachtauto van de Landbouwbank Zwollerkerspel inge reden op een groepje vacantiegan gers, dat op de berm van de weg zat uit te rusten van een fietstochtje. De 37-jarige mevrouw J. v. d. B.— de G. en haar vijfjarig dochtertje uit Emmeleord, alsmede de 40-jarige Zwollenaar J. S. liepen daarbij ern stige hoofdwonden op. Zij zijn naar het Sophia-ziekenhuis te Zwolle ver voerd. Beide vrachtwagens werden zwaar beschadigd. De twee miereneters uit de Berlijnse dierentuin hebben de gelegenheid gekregen iets van hun dure kost terug te verdie nen. Op een straathoek waar een geweldige mierenplaag heerste, werden zij losgelaten met de bedoeling dat zij met een paar flinke tongstreken de hele familie zouden opruimen. Maar dit was zelfs mieren eters te machtig. Zij zaaiden wel paniek in de mierenkolo nie, "maar er bleven er toch nog meer over dan er verdwe nen. In Saigon hebben zich weei neg' ontploffingerr voorgedaan. Driehonderd gevangenen in een gevangenis te Tunis zijn een honger staking van 24 uur begonnen om kracht bij te zetten aan hun eis voor de invrijheidstelling van alle Tune sische politieke gevangenen. De Franse landschapschilder Edmond Cena is op 71-jarige leeftijd 1 te Parijs overleden. België zal met ingang van Woens dag 27 Juli geen Nederlandse sla en bospeen meer toelaten. De reden die de Belgen opgeven voor het stop zetten van deze invoer uit Neder land is dat de prijzen, die de Belgi sche kwekers voor s!a en bospeen behalen op de binnenlandse markt, beneden de minimumprijs die voor de invoer geldt, zijn gedaald. Deze nieuwe teleurstelling voor de Nederlandse exporteurs komt op een ogenblik dat de marktnotering voor tomaten in België reeds boven de minimumprijs ls gestegen. De geldende invoerstop voor toma ten zou dus opgeheven moeten wor den. Het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen in Den Haag deelt echter mede dat van Belgische zijde nog geen bericht is ontvangen over de opheffing vah deze export stop voor Nederlandse tomaten. ontvangen. Ook aan de loketten op de West- zeedijk was de toeloop enorm. Het publiek stond er in lange rijen rustig te wachten op de kaartverkoop, waar bij de lokettisten snel en handig die talloze individuele E 55-gasten hiel pen. Er is met dit werkelijk overweldi gende aantal E 55-bezoekers een nieu we fase in de tentoonstelling inge treden. Tot dusver kwamen er voor al heel veel groepen aangevoerd met autobussen, dat groepsbezoek is stel lig nog niet achter de rug. Maar nu is toch wel de periode begonnen, waarbij men in familieverband of individueel naar de E 55 gaat. Al in de vroege ochtenduren was het overal op de manifestatie een drukte van belang. Men kon zelfs op de vrij brede brug van het Mathenes- serplein naar de Energiehal slechts voetje voor voetje vooruit komen. De terrasjes van de rustpoos-cafeetjes zaten overvol. Bii de luchtvaart heeft men het toch al grote terras uitge breid. Dankbaar voor dit grote bezoek gaat de heer Kleiboer de E 55 in een extra feestelijk pakje steken. Aan de Mathenesserlaan worden nieuwe bloemgazons aangelegd. Om het de bezoekers nog gemakkelijker te maken in hun bewegingsvrijheid zijn allerlei h* ken we<*»enomen, zodat de route nu wel bijna helemaal naar eigen believen kan worden genomen. I India heeft Lissabon de eis gesteld de Portugese legatie in New Delhi te sluiten. Het is een nieuw hoogtepunt in de campagne voor de aansluiting van de Portugese kolonie bij India. Op 'n massameeting te New Delhi hebben gisteren leiders van alle In dische politieke partijen verklaard dat Goa „bevrijd" moet worden. Het spoorwegverkeer tussen India en Goa is met ingang van Maandag geheel stopgezet, zoals trouwens reeds eerder gebeurd was met de twee an dere, veel kleinere Portugese! encla ves in India, Damao en Dioe. Goa heeft 'n bevolking van 600.000 mensen. Het is een Portugese han delsfactorij" sedert 1510. Het Portugese departement van Buitenlandse Zaken heeft in de nacht van Maandag op Dinsdag een com muniqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat alleen India de aanval len en wanordelijkheden veroorzaakt. In de bekendmaking wordt verder gezegd, dat Portugal geen stap zal doen, waardoor de spanning zal toe nemen, maar „dat het onverzoenlijk zal verdedigen wat alle Portugezen heilig is: de integriteit van de natie". De aardbeienpluk is bijna afgelo pen, dc oogst van rode en zwarte bessen nadert nu het hoogtepunt. De prijzen voor de zwarte bessen vooral zijn dit jaar voor de telers bijzonder aantrekkelijk, want oifdanks een vrij groot aanbod Hgt de prijs hoog. Vorige week lag de prijs rond 2,40 per kg, hetgeen ongekend hoog is Vooral de industrie is een goede af nemer. De Duitse conservenfabrieken waren gretige kopers. Nog maar enkele Jaren geleden hebben een aantal kwekers hun swarte bessen gerooid omdat er geen orood meer ln te verdienen was De totale bessenoogst zal dit jaai vrijwel normaal zijn. De rode bessen nrengen ook behoorlijke prijzen op tedat het de kwekers wel naar den deze gaat. Andere jaren kwamen om deze tijd eeds de eerste appelen aan de markt ->oor het late voorjaar is dat thans )og niet het geval. Bovendien wordt jeschat dat de oogst van vroege ippelen niet groot zal zijn. .0 Maar er zijn nog wei appelen van n le oogst 1954 te krijgen en dat is ook ets bijzonders. In Zeeland zijn deze -tt veek nog Jonathans uit het koelhuis feveild. De appelen waren in prima rin- ■taat en brachten meer dan een gul-êfle •en per kg op. j.10, veede

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 2