r Gemeente Ziekenhuis gaat met zijn tijd mee Weer kwamen enkele afdelingen gereed Bedrieglijk spel van de EVG CBTdoet beroep op redelijk inzicht .Roermond" te water gelaten Koninklijke Marine is een mijnenveger rijker Hermes handhaaft zich op tweede plaats Besprekingen Duitse schulden vlotten niet Braziliaanse Jantjes verloren van politie WALDO-TAXI 67570-69915 Twee fietsen gestolen Bromfietser maakte val Hond overreden door trein Kind werd pink af gekneld Twee mannen gearresteerd Avontuurlijk en fantasierijk Terrein wel bespeelbaar Geld gestolen in zwembad Van de Vara- televisieclub Wat zij vingen Aanbestedingen Veilingberieht Geslipt in rail Roermond te water gelaten 's Nachts door drie man aangevallen Gouden directeur neemt afscheid Burgerlijke Stand HET VRIJE VOLK MAANDAG 15 AUGUSTUS 1955 „De G.G. en G.D. vervoerde het slachtoffer naar het Gemeente- ziekenhuis". U kunt het met een 'betreurenswaardige regelmaat in het dagboek van de politie lezen. Voor hen, die niet bij het ongeluk betrokken zijn, is het hiermee afgedaan. ,3- en W. stellen de raad voor een crediet van zo en zoveel te verlenen ten bate van voorzieningen in het Gemeentezieken huis". Dikwijls leest u dit in de raadsagenda. Meestal levert een dergelijk voorstel geen moeilijkheden op; men is het er over eens, dat bedoelde „voorzieningen" nodig zijn. Twee operatiekamers Op de begane grond De echtgenote van de burgemeester van Roermond, mevrouw M- R. J. S. A. Geuljans-Van den Clooster, baronesse Sloet tot Everlo, heeft Zaterdagochtend om 12 uur op de werf van de Dok- en Werfmaatschappij Wilton-Fijenoord in Schiedam de naar haar woonplaats genoemde mijnenveger, die op deze werf is gebouwd, te water gelaten. De „Roermond" is de dertiende van de 32 kustmijnenvegers, die ten behoeve van de Kontnkiyke Marine en in het kader van het zogenaamde „Off-shore procurement programma' voor rekening van de Verenigde Staten op een aantal Nederlandse werven gebouwd worden. Dertien Naar zee Premieregeling Door een uitstekende prestatie is Hermes-DVS er in geslaagd zich vaster op de tweede plaats te nestelen. In een tot het laatste moment boeiende kamp wisten onze stadgenoten de overwinning weg te dragen. Deze wedstrijd was daarom be langrijk, omdat zowel Hermes als de gastheren HCC 1 er op gebrand waren te winnen, daar deze match beslissend was voor de bezetting van de tweede plaats op de ranglijst. Nu HCC 2 reeds kampioen is zou het voor de Haagse dus een groot succes zijn geweest om het eerste op de tweede plaats te hebben. Verlangens cijfers DE SCHIEDAMSE POLITIE had Zaterdagmiddag de handen vol aan een elftal potige, koffiebruine zeelieden. Neehet was geen knokpartijtjewant de brave Jantjes hadden niets mis dreven. Het was een pittige voetbalwedstrijd tussen het elftal van de „Schiedamse Politie Sport Vereniging" en een team van Braziliaanse mariniers. |)V?« Een ziekenhuis is „nodig".. Geld voor het in stand houden en verbeteren van een ziekenhuis is „nodig". Vanzelfsprekend. Men discussieert daar niet over. Een ziekenhuis is een instelling op de achtergrond. Een onmisbare in stelling wel is waar, maar behalve zij, die uit hoofde van hun beroep of door ziekte onmiddellijk met het ziekenhuis te maken hebben, richten de mensen hun belangstelling bij" voorkeur op andere zaken. In Maart van dit jaar hebben wij een artikel gewijd aan de verbou wingen in het Gemeenteziekenhuis, hiermee deze „stille" instelling eens in het voile licht plaatsend. Nog steeds wordt er in dit zieken huis hard gewerkt aan de restauratie en de vernieuwing van het interieur. Aan het uitgebreide gebouwencom- compltx aan de Nassaulaan moest en moet veel gedokterd worden, wil het aan alle eisen, die een modem zie kenhuis stelt, voldoen. Het is nog lang niet zover, dat de plannen van de Commissie van Ad ministratie verwezenlijkt zijn. Het ge reedkomen van enkele afdelingen was echter aanleiding nog eens een kijk je in het Schiedamse Gemeentezie kenhuis te nemen. De operatie-afdeling, waarover wij ook vorige maal schreven, is thans geheel vernieuwd en uitgebreid. De oude operatiekamer is totaal gemo derniseerd en een tweede is enige tijd geleden in gebruik genomen. Ook de klasse-afdeling 3A op de eerste verdieping heeft een grondige gedaanteverwisseling ondergaan. De kamers zajn volgens een nieuw systeem verlicht, zodat de patiënten geen last meer kunnen hebben van te fel licht. Advertentie X M. m Schiedam werden twee fietsen gestolen. De eerste fiets stond Vrij dagavond tussen 7 en 9 uur onbe heerd en niet op slot op de Vismarkt. De andere fiets, het eigendom van A. J. T., stond bij zijn woning in de Boterstraat tussen halfzeven en twaalf uur Vrijdagavond, doch wel op slot. Zaterdag viel de 31-jarige classifi ceerder J. M. uit Rotterdam met zijn bromfiets aan de Nieuwe Haven. Hij lifep vlees- en schaafwonden op aan de linkerhand. Zondagmorgen is op het Schiedam se station een zwart-wlt gevlekt teefje door een trein aangereden. Het beestje werd zwaar gewond. Ter plaatse is het afgemaakt De eige naar is niet bekend. Zaterdagochtend om halfelf knelde de zevenjarige J. W. bij het spelen met een hek aan de Prinses Beatrix- school zijn pink. Tussen de scharnie ren van het hek werd de pink van de linkerhand afgekneld. Nadat hij ter plaatse verbonden was, werd hij naar het Gemeenteziekenhuis over gebracht. De Schiedamse politie hield twee Rotterdamse woonwagenbewoners aan. Het zijn de 26-jarige J. G. en de 23-jarige H. IJ. Zij worden ervan verdacht 80 kilo koperdraad gestolen te hebben. De draad is eigendom van de Nederlandse Spoorwegen. kort ook de andere helft van de eerste verdieping geheel te moderni seren. Daar zullen dan de eerste- klasse-patlënten komen te liggen. Bijzonder mooi en doeltreffend is op de begane grond de commissie kamer. waar tevens de geneesheer directeur van het ziekenhuis, dr. A. Hijmans, zetelt. Dit uiterst comfor tabel gemeubileerde en keurig ge stoffeerde vertrek staat in verbin ding met een kleine vachthaJ, een onderzoekkamer ten dienste van dr. Hijmans en een administratieruim te, waarin het archief is onderge bracht. Men hoopt later de gehele admini stratie beter en ruimer te kunnen behuizen. Op het ogenblik laat de behuizing van deze uitgebreide afde ling nog zeer veel te wensen over. Langzaam maar zeker voltrekt zich binnen de muren van het Ge meenteziekenhuis de zo nodige ver nieuwing. Nodig voor het personeel, maar bovenal nodig voor de pa. tiënten. MAANDAG Bioscopen Passagetheater, 2, 7 en 9.15 uur: Modem Times. Monopoietheater. 2 7 en 8 uur: De koning der Zuidzee. Tentoonstellingen Stedelijk Museum, X—5 uur: expo sitie Bali. Apotheek Rembrandt, Rembrandtlaan 5, tel, 68855. DINSDAG Bioscopen Passagetheater, 2, 7 en 9.15 uur: Modem Times. Monopoietheater, 2, 1 en 9 uur: De onzichtbare tegenstander. Tentoonstellingen: Stedelijk Museum, 15 uur: expo sitie Bah. Diversen: Lange Nieuwstraat Vara-TV-avond. 183, 8 uur: Apotheek: Rembrandt, Rembrandtlaan 5, tel. 68855. De 7-Jarlge B. werd Zondagmiddag om twee uur dwalend op de Westvest aangetroffen te Delft. Hij vertelde in Schiedam te wonen en zonder voor kennis van zijn ouders te zijn gaan fietsen. Hij was nu de weg kwijt. De politie te Schiedam werd gevraagd de ouders te verwittigen, maar 's avonds om zeven uur waren deze nog niet ge vonden. Het opgegeven adres klopte niet. De jongen gaf toen toe in Vlaar- dingen te wonen. Via de politie aldaar zijn de ouders toen gewaarschuwd die hun zoon hebben afgehaald. De manufacturenhandel A. P. Mar tens Co N.V. te Schiedam heeft aan de heer C. M. Goedhart, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn functie als directeur. De heer Goedhart, die als commissaris aan de Alle kamers zijn voorzien van een vennootschap verbonden zal blijven, wastafel, een radio-on tvangappa- wordt als directeur opgevolgd door raat en een vaste" muurkast, die de heer J, P. a. Rademaker, in dezelfde lichtgrijze tint ais het Dinsdag 6 September zal in het overige interieur is geverfd. café-restaurant „Wester Paviljoen" iaan de Mathenesserlaan in Rotter- rt.7» gerichte badkamer opdam een receptie worden gehouden 2=LtxSt V0ld0et aaa eea dringen- ter gelegenheid van het gouden jubi- Het nvt i« da v, 'euni en het afscheid van de heer liet ligt in de bedoeling binnen- Goedhart. VLAARDINGEN De geruchten ais zou het Excelsior - terrein voor de komende competitie niet meer beschikbaar zijn, zijn on juist. Wel heeft liet veld geleden, doordat in de afgelopen week ten be hoeve van de naast het terrein ge vestigde industrie een riolering door het speelveld is gelegd. De gegraven sleuf is inmiddels weer gedicht, en met nieuwe graszoden af gedekt, zodat het terrein binnenkort weer bespeelbaar is. Ten gevolge van deze werkzaam heden moest de wedstrijd Excelsior- Amsterdams Militair Elftal die Woens dag op het terrein zou worden ge speeld, verdaagd worden naar Woens dag 24 Augustus. Geboren: Sjieuwke, d v A Stuiven- berg er, J v d Heide; Albertje z v A Stuivenberg en J v d Heide; Ma rianne d v J J Oudstioom en A H Musch; Adrians d v H J v Dijke en A v d Graaf. Havensleepdienst nu voor acties bewerkt (Van één onzer verslaggevers) Het QVB en de weinige trawanten van de EVC in de Rotterdamse haven voeren getrouwelijk uit. wat ze in de stakersvergadering heb ben gezegd: korte acties voeren, onrust zaaien, de klad brengen in de goede naam van de Rotterdamse haven, opdat er minder schepen en minder goederen (daardoor uiteraard ook: minder werk) zullen komen. Zo heeft men deze en de vorige week geprobeerd de afvaart van enkele Rotterdamse lijnschepen te verhinderen. Nu is men bezig het personeel van de havensleepdiensten voor deze afbreekacties te be werken. Bb deze diensten is direct 500 man beter: het wós geen arbeidstijd. Het Advertentie 1. M. voos cottEL. mr otxm "BROERSVEST 54 SCHltQ.QM Zaterdag werd aangifte gedaan, dat uit de kleding van een meisje in het Spörtfondsenbad een portenion- naie werd gestolen, üit de badtas van een ander meisje werd een doosje met geld ontvreemd. Deze week één kokavond en wel op Dinsdagavond, Na „Televizier" en .Balans van de zomerrecreatie 1955" kunt u genieten van de spannende Amerikaanse detectivefilm ,,FBI- glrl"(Denkt u erom, dat slechts personen boven 18 Jaar toegang wordt verleend?), Tijdens de Schiedamse feestweek zullen slechts kokavonden worden gegeven, wanneer de TV-program- ma's met die van de feestweek wed ijveren. BINNEN VI 89 M v. d. Snoek 29 last; VI 50 G. Woensdregt 32 last; VI78 K. Pronk 38 last (trawl), 2 ton zoutevis, 25 kst diversen; VI 85 T v. d. Plas 31 last (trawl), 100 kst verse haring, 80 kst diversen; VI 115 G. v. Roon 23 last (trawl); VI 86 C. v. d. Lely 33 last; Vi 200 B. v. Dorp 31 last; VI 71 A. v. d. Toom 34 last (trawl)VI 166 P. v. Embden g.g. 32 last (trawl), 11 ton zoutevis, Vangstberichten van hedenmorgen: VI 70 4 k; VI 199 4 k; VI 53 8 k; VI 172 2 k; VI 61 21 k; VI 83 40 k; VI 208 4 k: VI 216 2 k; VI 80 4 k; VI 29 8 k; VI 97 26 k; VI84 1 k; VI114 8 k; VI112 4 x; Vi 142 8 k; VI 132 16 k; VI190 X k. Prijzen van hedenmorgen: maatjes, naring: groen trawlharing 40,- tot f 52,10. Het is het tweede schip van deze serie, dat nu in gebruik is gesteld. Het eerste was de „Dokkum", een mijnenveger van dezelfde klasse ais de ..Roermond". Bij de altijd weer imponerende plechtigheid, die werd opgeluisterd door pittige muziek van het Harmo niegezelschap Wilton-Fijenoord, wa ren Q.m. aanwezig de vlagofficier van materiaal, schout bij nacht H. H. L. Própper, de secretaris-general van Ministerie van Marine, de heer J. J. van Houten en captain Hugh P. Webster en captain Sigel namens de Amerikaanse Marine. Nadat het schip gedoopt was en onder de tonen van het Wilhelmus van stapel was gelopen, begaf het talrijke gezelschap zich naar de can- tin e op de werf Eén der directeuren van Wilton- rs'enoord, ir. J. E. Woltjer, verwel komde de aanwezigen en in het bij zonder de burgemeester van Roer mond, mr. dr. H. M. A. A. Geuljans en zijn echtgenote en de vertegen woordigers van de Amerikanse en Nederlandse Marine. De heer Woitjer bood vervolgens mevrouw Geuljans een armbnd aan als blijvende herinnering aan de door haar verrichte doopplechtigheid. Schout bij nacht Pröpper, die daarna de katheder besteeg; toonde zich een vlot en geestig spreker. On danks het feit, dat de „Roermond" het dertiende van het totale aantal voor de Marine bestemde mijnen vegers is en op de 13de Augustus te water is gelaten, geloofde de spreker toch in ed behouden vaart van dit schip. „Wij zeelieden hebben de naam zeer bijgelovig te zijn, maar t enslotte woon Ik zelf ook op num mer 13." Burgemeester en wethouders van Spijkenisse hebben aanbesteed het verrichten van riolerings-, grond- en straatwerken voor de aanleg van enige straten in het tweede gedeelte van het uitbreidingsplan „Zuid". In gekomen 6 biljetten. Laagste inschrijver L. van der Sluys en Zn aldaar 82.737 en opvolger C. N. Wagner, Rotterdam, ƒ86.978. De Nederlandse Heidemaatschappij te Arnhem zal 29 Augustus te Rhoon aanbesteden het verbeteren en uit baggeren van de boezem „De Koe- dood" met bijbehorende werken. De heer Pröpper gaf blijk zich voortreffelijk op de hoogte te heb ben gesteld van de geschiedenis van het stadje, „waar Roer en Maas samenvloeien" Na een korte beschou wing over de historie van Roermond prees de spreker de energie van zijn inwoners en bestuurderen en deed ten slotte een beroep op burgemees ter Geuljans om de werving voor de Koninklijke Marine in zijn gemeente te stimuleren. Roermond® burgervader begon zijn toespraak met de uitspraak van ad miraal Helfrich „Wanneer Hollandse jongens gaan emigreren. laten zij dan emigreren naar zee," en bewees hiermee met de vorige spreker in te stemmen. De heer Geuljans wees op de ver bondenheid van Roermond en Schie dam, beide immers Maassteden en bood vervolgens de schot bij nacht een opaline uit het atelier van Max Weiss, de opvolger van de bekende Roermondse schilder-glazenier Joep Nicolas, die thans in Amerika ver blijf houdt, aan. Het schilderij is een voorstelling van de stad Roermond, met de figuur van St. Christoffel. de schutspatroon van Roermond, op de voorgrond. Coöp. Centrale Veilingsvereniging G.A. te Gorinchem. De noteringen waren op 12 Augustus: Kropsla I 300 570 per 100 stuks; Kropsla II 300 per 100 stuks; Bospeen 9—23 per bos; Komkommer I 1621 per stuk; II 1216; III 812 per stuk; Komkom mer stek 8—21 per kg; Bloemkool I 3241; Bloemkool II 2632; Bloem kool IET 820 per stuk; Rabarber 9 —15 per kg; Kroten 3; Selderij 3—5 per bos; Andijvie 614; Dubbele Stambonen 20—30 Stamsnijbonen 20; Staaksnijbonen 3241; Spekbonen 30; Pronkbenen 23; Groene kool 9— 11; Rode Kool 615; Spitskool 13; Uien 14; Tomaten 2045; Augurken 33109; Eigenheimers 11—12; Zwarte bessen 128; Pruimen 1685 per kg; Perziken 521 per stuk. Coöperatieve Centrale veiling G.A. Gorinchem. De notering waren op 12 Augustus: Early Victoria HH 19— 32, K 615; Yellow Transparant HH 44—57, K 1638; Noord-Holl. suiker peer HH 617; Oomskinderen HH 36—54; K 18—29; Janbaas HH 8. Tot slot van de tewaterlatings plechtigheid boo dde directie van Wilton-Fijenoord de aanwezigen een uitgebreide Limburgse koffiemaaltijd aan, waarbij als Limburgse boerin nen en boeren geklede serveersters en kellners de gasten bedienden. In de Phoenixstraat te Delft wilde mevrouw J. v. P.—de K. uit Schie dam Zaterdagavond een paar stil staande auto's passeren maar slipte in een tramrail. Zi) werd met een lichte hersenschudding naar het Gasthuis gebracht waar bleek dat zij tevens een bloeduitstorting in een der knieën had bekomen en een wondje aan haar kin. Na behande ling is zij naar het Dr. Noïetzieken- huis te Schiedam overgebracht en daar ter verpleging opgenomen. personeel, kapiteins, machinisten, ma trozen en stokers betrokken. Deze diensten brengen de zeeschepen in en uit het havengebied. Zij vervullen m het geheel van het havenbedrijf een taak, waarbij het personeel kennis van vaar- en ligwater moet hebben, waar. bij de kunst van goed navigeren on misbaar is en waarbij een grote mate van verantwoordelijkheid vereiste is. Voor 1940 zaten de mensen van deze diensten in de sociale hoek, waar de slagen vielen. Toen waren, de gemid delde lonen van matrozen en stokers 16 tot 18 per week, uitzonderingen tot 21. Nu kan men in „De Waarheid" le zen, dat deze mensen een loon van 67.50 hebben en „geen cent meer" terwijl men 55 uur per week moet werken. De waarheid ziet er echter totaal anders uit. Het basisloon is inderdaad 67.60, maar de erkende vakorganisaties met voorop de zozeer gesmade CBT, die in deze tak van dienst 60 pet. van het personeel heeft georganiseerd, kunnen u evenals het personeel zelf vertellen, dat de kapiteins van de grote sleepboten, die assistentie ver lenen aan zeeschepen, elke week ge middeld kunnen rekenen op een pro visie van 36 boven het basisloon. Hij verdient dus in feite meer dan honderd gulden per week en dat ziet er al iets anders uit, dan „De Waar heid" bjj elkaar fantaseert. Een provisie wordt aan alle cate gorieën van het personeel verstrekt. De havensleepdienst kent vijf groepen van sleepboten: grote sleepboten, klei ne sleepboten, boten van de rivier- sleepdienst met zeesleepwerk, rivier- slepers en ten slotte de kleine ha- vendienstboten. De gemiddelde pro visies bedragen resp. 36, 29, 20, 16 en 13.50. Voor het overige per soneel is sinds Januari ook een provi sieregeling ingevoerd, waardoor zijn inkomsten verhoogd zü'n met resp. 4.50, 3.60, 2.50, 2.— en 1.75. Dan is er voor machinisten en. sto kers nog de zogenaamde vergoeding voor het opstoken, voorbereidend werk om de sleepboot vaarklaar te maken. Deze dienstvergoeding wordt over een uur per dag gegeven boven het loon en de provisie. Voorts is sedert Januari jl. de nachtdienstvergoeding van 10 op 15 pet. gebracht. Voor slepen op Zondag krijgt het personeel 100 pet. extra- loon plus een vrije dag, hetgeen dus neerkomt op 200 pet. vergoeding. Voor 1940 was de diensttijd van dit personeel nog ongelimiteerd. De Centrale Bond heeft in 1945 deze diensttijd van 84 en 72 uur weten terug te brengen tot 60 uur, daarna in 1947 van 60 tot 55 uur. Hermes begon niet onverdienste lijk, want op lunchtijd was alleen D. Parrish uit voor 32 runs. Daarna ging het echter anders, want toen H. Stolk uiterst fraai werd gevangen, door de jonge Rijkens voor 36 was het 84 voor 2; het werd 92 voor 3 toen W. van derSioot voor 9 werd gestumped, 106 voor. 4 toen A. S. Bailey (6) werd begowled. De 16-ja- rige G. Weyerman een opkomende bowler en de weinig oudere C. Bak ker jr. waren toen „on top". Doch „bomber" Tetteiaar bracht het Haagse publiek tot enthousiasme door na enige overs aangekeken te hebben, de zeer hard bowlende Bak ker voor 21 runs in één over weg te slaan, waaronrer twee zessen. A. van der Ende was intussen voor 7runs verdwenen en zo werd de stand 106 voor 5 in enkele ogenblikken 141 voor 6 toen Tetteiaar voor 30 werd gebowled. Daarna hanteerden N. van Huët en A. Keuzenkamp het slag hout vaardig. De eerste maakte er 33: 185 voor 7, waarna het. einde kwam op precies 200, terwijl Keu zenkamp voor een zeer goede 28 niet uit bleef. HCC 1 had nog 2 uur en 50 minu ten om deze rluns te maken. De Her mes-aanval was weer eens versterkt met J. F. Scheffer, die zeer behoor lijk heeft gebowled.W. H. Galiois maakte vrij snel 22 runs, waaronder één zes voor Van der Sloot hem aan de boundary ving. G. Harris was spoedig verdwenen, waarna H. Riet dijk nummer één M. von Oven gezel schap kwam houden. Op 79 ving wederom Van der Sloot de eerste voor 30. C. Bakker was spoedig ge bowled door een beauty van H. van Meurs: 80 voor 4. Aanvoerder L. SL3- levis scoorde 16 runs vóór Scheffer ook zijn stomps omver kegelde: 103 voor 5. M. Rees zette daarop met Van Oven de gevaarlijkste stand voor Hermes op. Het werd 148 voor 6 toen Tetteiaar er in slaagde Roes met een full-pitch te cleanen. Hermes veerde op, want het begon een overwinning te ruiken. En in derdaad het werd 153 voor 7 en de Haagse zege die reeds in de lucht had gehangen werd nu wel zeer twij felachtig. Toen tenslotte J. van Noortwijk Von Oven na een uitstekende 57 wist te stumpen op het zelfde totaal van 153 scheen alleen nog maar een draw voor HCC weggelegd. Maar bowlers fielders van Hermes zetten zich nog een schrap en het gelukte hen via vangen van Van der Sloot (zijn derde) en Van Noortwijk zo waar de laatste Haagse weerstand op te rui men, zodat op 160 allen hun beurt hadden gehad. Het laatste wicket viel op de vóórlaatste bal van de vóórlaatste over.' Op de werf van de Dok- en Werf maatschappij Wilton-Fijenoord N.V. in Schiedam heeft de echtgenote van de burgemeester van Roermond, me vrouw M. M. R. J. S. A. Geuljans- van den Clooster, baronesse Sloet to Everlo, zateragochtend, de naar haar woonplaats genoemde mijnenveger gedoopt en te water gelaten. De „Roermond" is de dertiende van de 32 kustmijnenvegers, die voor rekening van de USA ten behoeve van de Koninklijke Marine op veer tien Nederlandse werven worden ge bouwd. Bij de plechtigheid waren vele autoriteiten van de Amerikaanse ex: Nederlandse Marine aanwezig. I personeel moet aan boord beschikbaar zijn om uit te varen, als er een reis gemeld wordt. Nu is de drukte in de haven evenwel zo groot, dat er in feite nauwelijks meer iiguren aan de stations zijn. Natuurlijk voelt de CBT ook voor 'n 48-urige werkweek. Maar deze kan alleen worden ingevoerd als er meer personeel beschikbaar zou zijn. Door de arbeiderskrapte en door de eigen aard van het bedrijf gaat dat thans in het geheel niet, En daardoor is de dienst nu dus vrij intensief. Het doldriftige OVB met in zijn zog de communistische EVC trekt zich van deze soort situaties niets aan. De heer Van Os, de man van het OVB, verklaart bij herhaling: „Wij nemen geen enkele verantwoordelijk heid voor de gang van. zaken in de haven." Het OVB heeft slechts de be' doeling schepen en werk uit de haven te jagen. Die verantwoordelijkheid neemt het dan wel tegenover de havenarbeiders. Is het nu alles koek en ei bij deze havensleepdiensten? Uiteraard niet. De CBT heeft een aantal verlangens, waarvan wij er twee met name noe men, omdat ze vrfj moeilijk zijn in te willigen. Zo is er een dienstrooster, waarbij het personeel 110 uren In twee we ken moet maken. Het personeel maakt deze uren vol in zeven dagen van 12 uur. gevolgd door drie vrije dagen, deze weer gevolgd door drie dagen van twaalf uur. Vooral die zeven dagen van elk twaalf uur dienst roepen bezwaren op en de CBT is daarom al geruime tijd bezig tot een regelmatiger indeling van de dienst tijden te komen. Daar zitten echter in verband met ploegindelingen en het personeelstekort alleöai, moeilijk heden aan vast. Een ander belangrijk punt, is, dat het personeel weliswaar m de jaren na* 1945 steeds op de bovengenoemde provisies heeft mogen rekenen, om dat er werk was, maar bij een slech ter wordende conjunctuur vormt net premiebedrag een zeer onzeker ele ment van het weekinkomen. Daarom zou de CBT het daarheen willen stu ren, dat een zekere garantieprovisie- regeling werd ingevoerd. Loon en pro visie zouden dan samen de bestand delen van de sociale zekerheid op een bepaald niveau voor het personeel van de havensleepdiensten vormen. Wij hebben deze zaak uiteengera feld om aan te tonen, welk bedrieg lijk spel door EVC-ers en „De Waarheid" wordt gespeeld. Dagelijks kan men dergelijke staaltjes van „De Waarheid" signaleren. Maar het per soneel van de havensleepdiensten, zal de demagogische en onware ophitse- rij uit die hoek doorzien, want dat personeel weet wel beter. De Centrale Bond doet om al deze redenen een beroep op het redelijk: inzicht van het betrokken personeeL De Nederlandse regering heeft de Duitse regering haar teleurstelling doen blijken over het niet hervatten van de onderhandelingen over de uit Nederland weggevoerde Auslands- bonds, ondanks de toezeggingen, die van Duitse zijde zijn gedaan. De onderhandelingen werden op 21 Januari afgebroken en zouden bin nen enkele weken worden hervat. Ondanks herhaalde aandrang en hernieuwde Duitse toezeggingen is dit echter nog niet geschied. De Neder landse regering heeft de Duitse Bondsregering doen weten, dat een spoedige oplossing van deze aangele genheid door haar van groot belang wordt geacht voor een goede ontwik keling van de Nederlands-Duitse ver houdingen. De minister van Financiën deelt dit mee in een nota aan de Tweede Ka mer naar aanleiding van het verslag van de vaste commissie voor finan ciën inzake het wetsontwerp tot goed keuring van de overeenkomst betref fende Duitse buitenlandse schulden. Geen dividend. De middelen, in Ne derland van de Deii-drukkerlj zijn te beperkt, om een dividend uit te keren. Onmiddellijk na de te verwachten winsttransfer over 1953 en 1954 zal een interim-dividend worden uitge keerd. De exploitatierekening in In donesië over 1954 sluit met een voor delig saldo van m 587.500, waaruit Drie Werkendammers hebben in de afgelopen nacht te Gorkum huis gehouden. De jongens ontmoetten op de Korte Dijk een Hagenaax, die zijn tehuis in een logement had. Deze Hagenaar werd door de drie Wer kendammers aangevallen en bewus teloos geslagen. Daarna trachtten de Werkendammers te ontkomen door naar het veer te lopen. De politie slaagde erin de overvallers tijdig in te rekenen. Twee van hen mochten na onderzoek naar huis keren, maar de derde werd op het bureau vast gehouden. een te transfereren winstbedrag van ƒ70.500 vait te becijferen. D1(. gekte]. n0g njet in Nederland ont vangen, evenmin als het restant van de transferabele winst over 1953 (f 34.000). De algemene gang van za- werd bevredigend ge- Feiten 1954 ken in noemd. Geo Wehry, De administratie- maatschappij Geo Wehry te Amster dam heeft een batig saldo van 1.107.000 (v.j. ƒ748.000) uit de doch terondernemingen ontvangen. Even ais over het vorige jaar wordt een dividend van 7 procent voorgesteld, waarvan reeds 3 procent ais interim dividend beschikbaar is gesteld. De exporten naar Indonesië vermin.; derden, maar de exporten naar an-j dere gebieden namen in omvang toe, In de tweede helft van 1954 werd de export van een aantal Nederlandse producten echter moeilijker. Dit pro-, ces zette zich In 1955 voort. In toe-i nemende mate kon met een aantal j markten, wat de prijs betreft,-niet meer geconcurreerd worden met aan-: biedingen uit Japan, West-Duitsland.J Amerika en sommige landen uit de! communistische gebieden. Hoewel de totale resultaten tot nu toe niet onbevredigend waren, hebben de inkomsten in de eerste helft van 'dit Jaar niet het zelfde niveau be reikt als in de eerste helft van 1955. Bezorgd. De diplomatieke vertegen, woordigers van Amerika, Engeland en Nederland hebben de Syrische rege-t ring hun bezorgdheid kenbaar ge-| ma$kt over een resolutie van het Syrische parlement, waarin geëist werd, dat herziening van de olie-over eenkomsten binnen een maand ge schied moet zijn. Duitse penetratie. Friedrlch Flick, een der Duitse groot-industriëlen, die door de geallieerden gedwongen wer den hun aandeel in Duitse onderne mingen in de kolen- en staalindu strie te verkopen, heeft thans een vierde van de aandelen van een mid-' delgrote Franse staalondememing ge-j kocht. Via dochterondernemingen is hij thans weer bezig een vervlechting van een aantal Franse en Duitse on dernemingen tot stand te brengen. Walvisvaarder te koop. De Argen tijnse regering biedt de 24.570 ton gro te walvisvaarder Juan Perón te koop aan. Het schip werd in 1950 gebouwd en was toen de grootste walvisvaarder van de wereld. Het heeft echter nooit dienst gedaan als walvisvaarder, maar werd gebruikt als olletankschip. In Rotterdam liggen vijf marine- boten, die Brazilië overgenomen en bemand heeft. De Schiedamse politie nodigde de bemanning voor een match uit naar voorbeeld van een op Dinsdag gespeelde wedstrijd van SPSV tegen een elftal van de „Alagoas", een koopvaardij-bcot, die bij Wilton lag. De Brazilianen kwamen Zaterdag middag naar het „Martinit"-terrein met een ploeg, die voornamelijk uit leden van de bemanning van de Pu- rus" was samengesteld. De wedstrijd had, uitgezonderd een onderbreking voor een fikse regenbui, een vlot en alleszins sportief verloop. Hoewel de buitenlandse gasten zich geducht weerden, moesten ze (dit keer zelfs op voetbaigebied) in de politic hun meerdere erkennen. Het werd 2—1. Na afloop van de match sprak de voorzitter van de SPSV, de heer in specteur H. Willems-van Beeveren, het mariniers-elftal (In het Engels) toe. De voorzitter verheugde zich er over, dat door prettige samenwerking tussen mensen van twee naties iets goeds op sportgebied tot stand was gebracht en stelde het als voorbeeld voor alle naties en op èlk gebied. Als aandenken overhandigde hij aan de aanvoerder een miniatuur- zuil met inscriptie. Deze „internationale" vcetbalmid- dag heeft mede tot stand kunnen ko men dank zij de heer J. C. Bronneman van de Gemeentelijke Sportcommlssie en het Martinit-bestuur. De wedstrijd werd geleid door de ex-SW-er H. Bokhors

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1