Het spel van Reynaert: een blik in de spiegel ,SpeeIgroep Limburg' op Plantage-podium Cycloop ging niet op Vlaardingse helling Bedienden konden handen niet thuis houden Films van deze week Senembah en Verenigde Deli ruilen belangen Vossenjacht op scooters Schiedams Fiësta Parade Uit het dagboek van de politie Het Vrije Volk Poffertjes \Evelyn Ley the voor de televisie Dieven cel in Heler die twee jongelieden tot dieven zou hebben gemaakt onmiddellijk de cel in Van goede pad geraakt Brand op wagen met stro Wat zij vingen Jongen door auto gegrepen Van Bever in Vlaardingen Geschenk voor Recklinghausen Uitslagen van klaverjas De Adelaar uit St, Quentin „Vaarwel, mijn dierbaar Malpertuis, wij vluchten naar een ander huis!" Op deze slotregels van het door Eduard Veterman bewerkte middeleeuwse die renepos „Reynaert de Vos" volgde een uitbundig en langdurig applaus van het talrijke publiek, dat Vrij dagavond naar de Plantage gekomen was om van dit meester werk te genieten. Een applaus voor de actrices en acteurs van de Speelgroep Limburg, voor de regisseur Albert van Dalsum, voor Ed. Veter man, voor „Willem, die den Madoc maakte." chiedammers "Willem, die den Madoc maakte, meer is van de Vlaamse auteur, die omstreeks 1250 de onder het volk levende verhalen over de slimme vos Reynaert tot een aan eensluitend geheel omdiehtte, niet r elkaar bekend- VOOR DE TWEEDE MAAL INBRAAK ONVOORZICHTIGHEID Schiedam in Beeld uitgesteld Burgerlijke Stand De opvoering Eduard Veterman heeft het stuk zowel in taal als in opbouw volkomen aangepast aan onze tyd. De,teksten zijn vlot en begrijpelijk en in de han deling zit vaart. Lijkje opgehaald PRECIES VIER EN TWINTIG UUR was de gigantische zeesle per de „Cycloop" van Wijsmüller en Co. uit IJmuiden in de Oude Haven van Vlaardingen. Donderdagmiddag zes uur werden drie bruggen voor de Cy cloop geopend, die op weg was naar de scheepswerf van A. de Jong. Een etmaal later voer de Cycloop in omgekeerde richting, steeds getrokken door de Sperwer (kapitein Ruitenberg) van de sleepdienst Maas, onverrichterzake de Oude Haven uit. Artsen op Zondag Predikbeurten De grootste krant van Dieder land Limburgse botsing „ER GEBEUREN met bromfietsen wel andere ongelukken dan op het gebied van het verkeer." Dat zei de Dordtse officier van Justitie, nir. J. E. Visser, Vrijdag in de zaak tegen de 23-jarige winkelbediende Fieter van M. uit Zwijndreeht. Van 51. had van eind Mei tot 20 Juni van zijn werkgeefster, Mennens en Co's ijzerwaren- en gereedschappenhandel te Dordrecht, gereed schappen ter waarde van 300 weggenomen o.m. omdat er moeilijkheden waren met de betaling van een bromfiets in huurkoop. „Kun je niet gewoon op een fiets trappen als je 23 bent?" vroeg rechter mr. A. M. Creutzberg. Tiveede dief De heler Man aangereden Feiten cijfers Motorsport HET VRIJE VOLK ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1955 PAGINA 7 „En eigenlijk ga ik niet eens zo erg graag terug," bekende de heer F. Rijnberg, de laatste van de 1100 evacué's, die tijdens de stormvloed in '53 een onderkomen vonden in onze stad. Twee en een half jaar geleden moest de heer Rijnberg vluchten uit het Zeeuwse plaatsje Brouwersha ven. Twee en een half jaar woonde hij in Schiedam, bij zijn dochter in de Usselmondesestraat. Twee en een half jaar heeft hij als Schiedammer onder de Schiedammers geleefd. Nu is er een woning iri Brouwers haven vrijgekomen en de „evacué" Rijnsberg kan terugkeren naar zijn woonplaats. Tussen Schiedam en deze Zeeuw zijn vele hechte banden gegroeid, en vandaar de verzuchting .JEigenlijk ga ik niet eens zo erg graag terug." De heer Rijnsberg gaat zijn tweede vaderstad verlaten. Hij wenst dit niet te doen zonder zijn hartelijke dank betuigd te hebben voor de spontane hulp die hij van vele Schie dammers mocht ondervinden, voor de prettige wijze waarop de ver schillende overheidsinstanties hem en zijn lotgenoten hebben behandeld. Ut LUC! jj, i^e-eeuwse dichter heeft met deze kostelijke en fijnzinnige parabel het volk als het ware een spiegel voorgehouden. Een spiegel, die on verbloemd de menselijke ondeugden en zwakheden weerkaatst. Dat mees ter Willem hierin-ten volle is geslaagd behoeft geen betoog. Ook heden ten dage is het spel van Den Vos Rey- naerde actueel. Het spiegelbeeld van de mens is niet verouderd omdat de mens in wezen dezelfde gebleven is. Voor de tweede maal in een korte tyd heeft een spoorwegwachter van de „bewaakte" overweg aan de Over- schieseweg gefaald in de uitoefening van zijn plicht. Vrijdagmiddag om streeks 12.45 uur had de spoorweg wachter, na het passeren van de trein uit Den Haag, de bomen ge opend en hield geen rekening met de trein uit Vlaardingen. Toen deze trein de overweg reeds dicht gena derd was rook de man gevaar, stelde de rode knipperlichten in werking en sloot de bomen, waarvan een op het dak van de personenauto van J. R. uit Amsterdam belandde. Luid gillend reed de trein lang zaam '.'oorbij. Ernstiger gevolgen dan een deuk in het autodak had deze nalatigheid gelukkig niet. De spoor wegen hebben de zaak in onderzoek. In de nacht van Donderdag op "Vrijdag is er in het kantoor van de firma B. aan de Noordvestsingel in gebroken. De ongenode gasten maak ten 150,buit. Vrijdagochtend omstreeks zeven uur is de 64-jarige voetganger E. W. uit Vlaardingen bij het oversteken van de Vlaardingerdijk, ter hoogte van de Vijfsluizenbrug, aangereden door een motorfiets. De motorrijder, A. C. uit Vlaardingen. merkte de1 man wel tijdig op, remde, maar kon, daar W. hard ging lopen een aan rijding niet voorkomen. De GG en GD vervoerde E. V/. die lichte ver wondingen had opgelopen, naar zijn huis. Vrijdagavond omstreeks kwart voor zeven reed op de Rotterdamse- dijk de bromfietser J. V. uit Schie dam met zijn dochter M. V. achter op. Bij de afrit, waar enkele auto's geparkeerd stonden, remde hij om te zien of hij veilig kon oversteken. De autobestuurder P. v. d. H. dacht ach ter de bromfietser om te kunnen rijden en een aanrijding was het ge volg. De dochter werd licht gewond maar kon, na behandeld te zijn door de GG en GD de reis weer voortzetten. De auto liep lichte schade op. De tentoonstelling van de voor de prijsvraag „Schiedam in Beeld" in gezonden foto's, die de Schiedamse Gemeenschap gedurende de vacan- tieweek zou houden, is uitgesteld tot de tweede nelft van October. De mees» geschikte expositieruimte is wel hei Stedelijk museum en dat is voorlop.g bezet door de tentoon stelling Bali. Ook de inzendtermijn is verlengd, en wel tot 15 September. Geboren: Hendrika E. d. v. J. de Regt en I. H. Sterk; Maria H. C. d. v' J. v. d. Oever en M. Versluis; Anto- nia M. d. v. E. P. Veringmeier en G. J. Pelle; Bemardus W. z. v. W. L. A. Smit en-C. M. Scholte; Mattheus W. z. v. M. W. Morra en N. van Schie; Chistiaan z. v. E. Verwiel en J. M. Bockkom; Faulus z. v. B. Ach terberg en C. A. v. d. Poel. Overleden: A. J. Hersbach, 21 j. A. Broersen, 75 j. wed van D. van Maanen, Reynaert is van alle tijden. En mét' hem de soherp getekende bijfiguren uit dit epos. De huidige maatschap pelijke structuur mag sterk verschil len van die in de middeleeuwen, de individuen waaruit de samenleving is opgebouwd, zijn dezelfde gebleven. Dagelijks komt u hen tegen: Bruin, de zich zelf overschattende, ijdele beer, Cuwaert, de haas, de laffe meeprater, Courtois, de druk- doenerige, niets betekenende poedel, Tybaert, de venijnige, egoïstische kater, koning Nobel, vol van holle frasen, zwichtend voor geld en macht. Reynaert is de verpersoonlijking van de slimme „kleine man", de jon gen, die allen te glad af is, de hon derd procent egoïst. Geen der „personen" is, strikt genomen, sympathiek. Onsympa thiek willen wij hen niet noemen omdat we in hen ons zelf herken nen. Het meest wellicht nog in de hoofdfiguur, de vos, die zelf in het stuk zegt: „De vossen zijn, door hun manieren, het menselijkst onder de dieren." In de regie herkende men onmid dellijk de hand van de meester. Voor al de massascènes aan het hof van koning Nobel getuigden van de kun digheid en het gevoel voor evenwicht van Van Dalsum,. De dikwijls „ru moerige" scènes in het eerste en laat ste bedrijf vereisen een grote mate van beheerstheid van regie. Van Dal sum beheerst zijn mensen èn de stof. Voor de tonelisten van de Speel groep Limburg niels dan lof. Het heeft geen zin alle speelsters en spe lers, deels beroepsartisten, deels ama teurs, bij name tc noemen. Het spel, de dictie, de mimiek was af en boeide van begin tot eind. Een uitzondering willen wy maken voor de hoofdrolvertolker Gabriël Beckers, die een prachtige Reynaert op de planken zette, en Margriet Fennartz en "Wim van Bergen, die samen zloh meesterlijk kweten van de zeer moeilijke, maar dankbare rol van het Koor der Ezels. Zij gaven de visie van de buiten staander op het gebeuren weer, richtten zich soms rechtstreeks tot het publiek en zegden hun, meestal scherpe, teksten zo hartveroverend, dat zij een volkomen wdiend extra- applausje oogstten. Niet in het minst heeft tot het sla gen van deze opvoering bijgedragen de suggestieve muziek van Maurice van Ijzer, de verbluffend knappe aankleding van Herman van Elteren en het uitstekende grimeerwerk van Hub Claessen. De Schiedamse Gemeenschap, uit welker naam de heer W. O. Duys aan het begin van de avond een welkomstwoord sprak en een korte inleiding op het toneelstuk hield, heeft met dit stuk een goe de keuze gedaan. De tweede avond van de Fifesta Parade 1955 kunnen wij, zonder enige overdrijving, volkomen ge slaagd noemen. ZATERDAG Bioscopen: Passagetheater, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: Op de Reeperbahn (a.l.), Monopoletheater, 3, 5, 7 en 9 uur: Fra Diavolo (a.l.). Tentoonstellingen Stedelijk Museum, 1—5 en 7—10.30 uur: Expositie „Bali" Apotheek: Tot 13 uur Apotheek Rembrandt, Rembrandtlaan 5, tel. 68855 Diversen: Arcade, 9, 11, 14 en 16 uur; Jeugd voorstellingen Marionettentheater. Grote Kerk, 1416 uur: Toren.be- klimmen. Plantage: 14.30 uur, start toertocht; 20 uur, Variété-avond Schiedamse Schie, 15 uur: hengel- wedstrijd. Volkspark, 15.30 uur: Windhonden- rennen en demonstratie politiehon den. ZONDAG Bioscopen: Passagetheater, 2, 4, 15, 7 en 9.15 uur: Op de Reeperbaan (a.l.). Monopoletheater, 3, 5, 7 en 9 uur: Fra Diavolo (ai.). Tentoonstellingen Stedelijk Museum, 1—5 uur: Expo sitie „Bali". Diversen: Plantage, 8 uur: concert OBK. SVV-terrein, 7 uur: athletiekwed- strijden. DORDT Uit de Dordtsche Kil is Vrijdag middag omstreeks half twee het stof felijk overschot opgehaald van de zevenjarige Johannus Jumelet uit IJsselmonde, van wie men reeds vermoedde dat hij verdronken was. De volgende artsen nemen ge durende het weekeinde de medische dienst waar: W H. F. Meijer, Swam- merdamsingel 43. tel. 69696; J. A. H. van den Berg, Lange Nieuwstraat 175, tel. 68881; P. J. W, Beukers, Burg. Knappertlaan 76, tel. 6800. APOTHEEK De dienstdoende apotheek is: F. H, Backer, St. Liduinastraat 58a, tel. 68364. Herv. Gem. Grote Kerk, 10 uur ds. Hartingsveld, Maassluis; 5 uur ds. Mayere, Charlois. Nieuwe Kerk, 10 uur ds. Hulst, Gouda; 5 uur ds. Beens, Hillegersberg. Westerkerk, 9 en 10.30 uur dr. L. J. Cazemier; 5 uur niet bekend. Vredeskerk, 9 en 10.45 uur ds K. Vogel, Maassluis; 7 uur ds. v. d. Vloed, Vlaardingen. Ned. Protestantenbond: 10.30 uur mevr. dr. A. Mankes-Zemike, Rot terdam. Oud-Kath. Kerk, 10.15 uur Hoog mis. Leger des Heils; 10 uur Heiligings samenkomst; 12.15 uur Zondags school; 6.30 uur openluchtprediking, Gerrit Verboomstraat; 7.30 uur Ver lossingsamenkomst. POFFERTJES ZIJN NIET GE WILD IN SCHIEDAM, schreven wij met grote letters boven het artikel, waarin wij u de attracties van de kermis op de Broersvest opsomden. Poffertjes zijn niet gewild schreven wij ten onrechte daar wij slechts dachten aan het at tractie-centrum. Waar wij niet aan dachten is de wijd en zijd beroemde poffertjeszaak aan de Hoogstraat, waar niet alleen Schiedammers, maar ook Rotter dammers, lieden uit de provincie, ja zelfs buitenlanders zich tegoed komen doen aan dit sublieme ge recht. Dat wij aan deze poffertjes- tempel niet dachten is een nala tigheid, waarvoor wij oprecht on ze verontschuldigingen aanbieden. Zand erover.... of nog beter: poffertjes erover! Schiedams beroemdste in woonster, de zangeres me vrouw Evelyn Leythe, klimt gestadig hoger op de ladder naar succes. Zaterdagavond 27 Augustus zal zij voor het eerst meewerken aan een televisie programma, In dit program ma, dat van hal/negen tot tien uur wordt uitgezonden, zingt zij enkele operetteliedjes en songs. Begin Augustus is mevrouw Leythe teruggekeerd van. een tournee door Duitsland, waar zij met het Nederlandse orkest grote successen oogstte. Van September tot April treedt zij op in verschillende grote steden in ons land (Am sterdam, Rotterdam, Utrecht, Arnhem e.a.) en bovendien zingt zij in September voor radio Keulen. Jk streef steeds om verder te komen.,., m'n grootste wens is weer op te kunnen treden voor de Show-boat." Evelyn Leythe studeert hard en zonder twijfel zal onze zin gende stadsgenote erin slagen op de Show-boat aangemon sterd te'worden. DE DORDTSE ARRONDISSE MENTSRECHTBANK heeft Vrijdag de 37-jarige metselaar Conelis B. uit Hendrik Ido Ambacht veroor deeld tot vijf maanden gevangenis straf met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en ondertoezichtstel ling van het bureau voor alcoho lisme te Rotterdam. B. had als be stuurslid van een wandelsportvereni- ging 238,83 verduisterd uit de ver enigingskas. Er was zes maanden, waarvan twee maanden voorwaar delijk, tegen hem geëist. De 32-jarige machinist P- O. T. en de 48-jarige glasarbeider M. A. ten H., beiden uit Strijen, die enige hon derden kuikens hadden gestolen in Westmaas en in Maasdam, zijn ieder tot een jaar gevangenisstraf met af trek veroordeeld. De els luidde an derhalf jaar. De 25-jarige timmerman Leendert L. uit Klaaswaal, die in Juni in Mijnsheerenland 154 had gestolen om zijn kostgeld te kunnen betalen, kreeg overeenkomtig de eis één maand gevangenisstraf. De Cycloop was naar Vlaardingen gekomen om bjj de scheepswerf De Jong op de helling te worden geno men voor een flinke schoonmaak beurt. Dit voornemen kon niet in vervulling gaan, want de inderdaad reusachtige Cycloop, die als een ste vige prooi van het driftige slepertje werd aangesleept, paste niet op de helling. De sleper bleek te groot. Daarna kon men niet anders doen, dan terugvaren. De Cycloop koos ligplaats in de Koningin Wilhelmi- na-haven, de Vlaardingse buitenha ven. Vandaag vaart de Cycloop, die in Bolnes machine-reparaties heeft on dergaan, naar IJmuiden. Daar gaat de sleper in het dok. Bjj Wijsmüller en Co zei men ons, dat er ergens een fout gemaakt moet zijn. Van de zijde van scheepswerf De Jong ontkent men, dat de Cycloop te groot was voor de Vlaardingse hel ling. Men zegt daar: „Weismüller had de Cycloop nodig. Men kon de sleper niet meer missen en daarom heeft men de boot onmiddellijk naar IJmuiden laten terugkeren." Vrijdagmiddag om 10 minuten voor halfvijf ontstond te Delft een aan rijding tussen een vrachtauto, be stuurd door J. V. uit Maastricht en de bromfietser W. R. uit Geleen. Bij het oprijden van de Zuidwal reed de auto over het voorwiel van de brom fiets dat daardoor volledig werd ver nield. politie vraagt getuigen. „Ik begrijp zelf ook niet goed hoe ik er toe kon komen", vertelde de verdachte voor de rechtbank. Presi dent jhr. mr. D. J. P. Hoeufffc trok van leer tegen hen, die op vertrou- wensposten dit vertrouwen bescha men. De verdachtee had dan bjj de Dordtse garagehouder Piet Johannes F. een auto gehuurd. Hij beweerde, dat hij niet de opzet had gehad om de gereedschappen te stelen, maar dat de garagehouder hem daartoe als het ware had geprest. Deze laatste had de gestolen gereedschappen voor een lage prijs gekocht en om. be taald door aan de verdachte een auto te verhuren. Bovendien zou F. om nog meer materiaal hebben ge vraagd. En dan waren er de financiële moeilijkheden met de bromfiets ge weest, Daarover begon de verdachte zelf. Daardoor haalde hij zich een scherpe afkeuring door de officier op de hals. „Hij voerde een status, die hij niet kon betalen," aldus mr. Visser, die tegen de nog niet eerder veroordeel de jongeman zes maanden gevange nisstraf eiste, waarvan vier voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De raadsman, mr. D. T. Henny, gewaagde van. de ellende, die alom teweeg wordt gebracht door het af- betalingssysteem, H|j schetste hoe zijn cliënt met de familie van zijn verloofde een autotochtje naar Vhs- singen wilde m-ken en dat hij zo was gekomen tot diefstal om een auto te' kunnen huren. Zijn patroon wil hem nog in dienst houden. „De jongen is op onbegrijpelijke wijze van het goede pad afgeraakt," aldus mr. Henny, die een voorwaardelijke straf vroeg. „De maatschappij kan niet bestaan als er geen trouwe mensen bestaan", waarschuwde de president nog. Uitspraak over veertien dagen. DE 23-JARIGE Jan Cornells van P., die als magazijnbediende bij de motorhandel H. I. Schellaars te Rot terdam werkte, had zich aan een soortgelijke diefstal subsidiair ver duistering schuldig gemaakt. Tussen 15 April en 16 October 1954 had hij van zijn patroon een hele serie auto- en motoronderdelen weggenomen, waaronder 132 bougies. Vrijdag moest hij zich voor de Dordtse rechtbank verantwoorden. Hij liet verstek gaan. Bij informatie door de parketwacht bleek, dat de vogel gevlogen was. Hij was 25 Juli „met onbekende bestemming" ver trokken. Ook Van P. had de gestolen onder delen verkocht aan de 42-jarige ga ragehouder Piet Johannes F. te Dordrecht, die wegens heling te rechtstond. Voor zijn woning in de Toulonse- laan 23 is Vrijdag om ongeveer half- twaalf de 75-jarige Dordtenaar J. P. Berk door een bestelauto aangere den. Hij liep een wond boven zijn linkeroog en een bloeduitstorting aan het achterhoofd op. Tijdens het binnenhalen van de oogst op de boerderij van de heer L. Bom van de Eerste Kruisweg te Oud-Beüerland ontstond Vrijdag barand in het stro, geladen op twee landbouwwagens. De veroorzaker van de brand, de tractor, werd snel afgekoppeld, zodat deze behouden bleef. Nadat de Oud-Beijerlandse brand weer het vuur had geblust, bleek dat er brandschade aan banden en hout werk was. Aandelen Senembah-maatsehappij zijn de laatste dagen aan de Amster damse effectenbeurs opvallend vast. Hun stijging in koers peil was sneller dan die van andere Indonesische fondsen, die algemeen beter gevraagd waren als ge volg van de gunstiger be oordeelde politieke situatie. Nadat de stijging reeds geruime tijd de aandacht trok en gepaard ging met talrijke geruchten over een fusie tussen de Senembah-maatscbap- pij en de Verenigde Deli er be staat reeds een nauwe samenwerking tussen beide is thans een ver klaring gevolgd van de belde direc ties. Over een fusie wordt niet gesproken. De beide maatschappijen zullen onderling belan gen in andere onder nemingen ruilen. De Senembah ont vangt bovendien een aanzienlijk bedrag in geld dat het haar mogelijk zal maken schulden In Indonesië af te lossen. De Senembah draagt haar gehele bezit aan aandelen Cultuurmaat schappij De Oostkust, ongeveer f 650.000 nominaal, en in de Imperial Agricultural Corporation over aan de Verenigde Deii Maatschappij. Van de laatste maatschappij, die m Amerika werkzaam is, bezit de Deli-maatschappij na deze transac tie het volledige aandelenkapitaal. Van De Oostkust bezit de Deli-maat- schappij na deze overdracht bijna ;wee-derde van het totale aandelen kapitaal van 6,5 miliioen nominaal. De Senembah ontvangt een ver goeding in geld en het volledige aan delenpakket, dat de Deli in de Olie Palm Cultuur Maatschappij Tanah Ram Uïuh bezit Van deze maat schappij is weinig bekend. Vermoede lijk zal de Senembah nü over drie kwart van het kapitaal beschikken. Weer dividend. Kaashandel Maat schappij Gouda, die voor het laatst dividend uitkeerde over 1951/'52 (4 procent) zal thans over heiNboek-i jaar 1954/'55 de dividendbetaling hervatten met een uitkering van veertien procent. Emissie Stokvis, Op 31 Augustus wordt de inschrijving opengesteld op 5.159.000 nieuwe aandelen R. S. Stokvis en Zn. te Rotterdam delende voor de helft in de winst over 1955. De emissie-koers is 150 procent. Houders van oude aandelen hebben recht van voorkeur In de verhouding van één nieuw voor vier oude aande len. Binnen te Scheveningen: Sch 84 met 30 last, Sch 48 met 27 last, Sch 229 met 32 last, Sch 133 met 33 last, Sch 249 met 27 last en 90 kisten, Sch 263 met 25 last, Sch 297 met 32 last en 30 kisten, Sch 178 met 39 last, Sch 402 met 38 last, Sch 312 met 38 last, Sch 201 met 27 last en 100 kisten, Sch 107 met 30 last en 1 kist, Sch 75 met. 25 last. VERTROKKEN VI 200, B. van Dorp. BINNEN 20 Augustus: VI 29, D. van Haren, met 35 last. Vangstberichten van hedenmorgen: VI 70 met 3 k thuisvarend, VI 79 met 1 k. VI 172 met 3 k thuis. VI 203 met 34 k uit de halve vleet, VI 205 met 50 k nog 60 netten. VI 206 met 85 k nog 40 netten, VI 207 met 80 k thuisvarend, VI 208 met 80 k, VI 216 thuis, VI 97 met 25 k, VI 114 met 100 k, VI 115 met 20 kt, VI 142 met 30 k, VI 190 met 70 k nog 50 netten, VI 196 met 3 k, VI 197 met 60 1c, VI 71 met 55 k, VI 166 met 38 k, VI 50 met 10 k, VI 80 met 65 k nog 35 netten, VI 14 met 15 k, VI 56 met 30 k nog 35 netten, VI 84 met 2 k, VI112 met 100 k uit de halve vleet, VI 132 met 35 k. Prijzen van hedenmorgen; Trawl- haring 32,4033,70, maatjesharing vol 30,20—33,70, \)!e haring 21,50, zoute vis 5379 per ton. ,Jk wist niet dat de goederen van diefstal afkomstig waren. Had ik dat geweten dan zou ik ze niet hebben gekocht," verweerde de heler zich. En: „Van P. had gezegd, dat hy de motoronderdelen op vellingen had gekocht." De president laakte de handelwij ze van de garagehouder: „IJ hebt zich niet behoorlijk vergewist van de afkomst van de goederen. Door uw lichtvaardig optreden berokkent u anderen moeilijkheden." Mr. Hoeufft doelde hiermee op de twee jongelieden, van wie de verdachte de gestolen spullen had gekocht en die wisten, dat ze bij hem terecht konden. Hij zou zelfs naar verschei dene onderdelen hebben gevraagd. Wel zeer belastend was de verkla ring van de getuigende Dordtse ma gazijnbediende Pieter van M., die de gestolen gereedschappen aan de ga ragehouder had verkocht. Volgens deze getuige zou F. zelfs tegen hem hebben gezegd; „We moeten voorzich tig zijn, want a> we worden gegrepen zijn we allebei ae klos. De officier trok fel van leer te gen de verdachte, die althans volgens mr. Visser een afspraak zou hebben gemaakt, met de Rot terdamse magazijnbediende Van P. Daarom zou Van P. een gunstige schriftelijke verklaring hebben af gelegd. Omdat hij echter als verdachte ver stek liet gaan kon Van P. ook niet als getuige worden gehoord. De rechtbank en de officier achtten zijn schriftelijke verklaring echter vol doende, doch de verdediger van de ga ragehouder mr. dr. Z-. J, de Lan gen wilde Van P. wèl alsnog ais getuige h décharge laten verschijnen waardoor deze zaak tegen de heler garagehouder zou moeten worden aangehouden tot Van P. komt opda gen. Voor onbepaalde tijd dus. Zo ge schiedde het, maar niet dan nadat de officier de onmiddellijke gevangen neming van de verdachte garagehou der hal geëist, waarmee de rechtbank zich, na in raadkamer te zijn ge weest. kon verenigen. Zo is F. dus nog ter terechtzitting onmiddellijk gevangen genomen, on danks de bezwaren van de verdediger, die deze gang van zaken zeer onrede lijk vond, mede omdat F. invalide is, „Hij heeft twee jongelieden tot die ven gemaakt," zei de officier scherp, waarop mr. De Langen riposteerde: „De jongelui zijn bij de garagehouder gekomen en hjj is niet bij hen ge komen" Vrijdagmiddag gebeurde op de drukke Stationsweg te Slledrecht weer een auto-ongeval, ten gevolge waarvan de 9-jarige Dirk Slinger land, wonende Frans Halsstraat 31, met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis te Dordrecht moest wor den overgebracht. Het knaapje stak onverhoeds de weg over en werd gegrepen door een auto van de firma Van der Leun te Sliedrecht, die bestuurd werd door de autobestuurder B. Vanmorgen heerste er een grote drukte op het feestterrein. Het circus Van Bever was Vlaardingen binnen getrokken met de kleurrijke kara vaan. Het circus kwam uit Maas sluis. Onmiddellijk werd begonnen met het afladen van een veertigtal wagens, nadat eerst de dieren wa ren verzorgd. Vervolgens werd een begin gemaakt met de opbouw van. de reusachtige tent. Vanavond geeft Van Bever de première in Vlaardingen. MONOPOLE. Vrijdag t.m. Maan dag. „Fra Diavolo", was eens de grote succesfiim van de filmkomieken Lau. rel en Hardy, de film waarover men maandenlang niet uitgesproken raak te. Wij zagen haar terug als een ver ouderde film met een liefdeshistorie, die zo overdreven aandeed, dat we wel hadden willen weglopen, wanneer niet die twee kostelijke dwazen er geweest waren. En heel goed hebben we ons kun nen indenken, dat deze film het des tijds „gedaan" heeft. Al was het alleen al om de meesterlijke serie „gags" die er in voorkomt. „Gags", die destijds bijna alle „nieuw" waren. Sindsdien zijn zij vaak herhaald en nageaapt. Met het merkwaardige re sultaat, dat wij, die eerst de „na- aapfilms" gezien hebben, nu de ori ginele film voor .mamaak" gingen aanzien. Waaruit blijkt, hoe verwar rend het soms werkt, wanneer men een oude film gaat terugbrengen MONOPOLE. Dinsdag t.m. Donder dag. Jungle-trommen van Afrika. Een Amerikaanse onderneming heeft vergunning van een bijzonder charmante Neger-hoofdman om uranium te winnen. Twee stoere Amerikaanse jongens zullen dit oven opknappen. Maar er is een ander land dat ook graag uranium in zijn bezit wil heb ben. Het zoekt contact, met enkele ontevreden Negers en die doen de hele film niet anders dan aanslagen plegen op het welzijn van die „stoere" jongens." Er is ooi: nog een vrouwe lijke dokter die het ongenoegen van de medicynman der stam op haar hals heeft gehaald, omdat haar „to verkracht" groter is dan die van hem- Het tweede deel van de film is eigenlijk een copie van het eerste. Bij de reconstructie der gebeurtenissen iaat men vechtpartijen opnieuw ge beuren en de vrij eenvoudige conclu sie, dat de man van de handelspos: inderdaad de man achter de scher men is, biykt overduidelijk. Er wordt ook nu weer veel gevochten en er worden talloze aanslagen gepleegd. DE V ESPA-CLUB Dordrecht maakt vanmiddag Zaterdag een toer tocht langs de Graafstroom, waaraan ook de zustervereniging uit Rotter dam deelneemt. Zondag wordt de eerste nationale zogenaamde „Vespa- vossenjacht" In de Dordtse Bicsbosch gehouden. De deelnemers daarvoor komen uit alle delen van ons land. Er zullen ongeveer 75 tot 100 scoo ters van de party zijn (mits het weer meewerkt)Om één uur vertrekt men van b°t Scheffersplein langs Groen markt, Visbrug, Visstraat, Bagijnhof, Johan de Wittstraat, Stationsweg, Burgemeester de Raadtsingel, Trans- vaalstraat, Crayensteynstraat en Reeweg Oost naar het „jachtter- rem". Tijdens een „thé-dansant" met medewerking van J. Zilverschoon en zijn band zullen in „Americain" de prijzen (fraaie bekers) worden uitge reikt. De eerste deelnemers zuilen omstreeks zes uur de thuisreis aan vaarden. Ook de volgende Zondag (28 Aug.) zal er voor de scooterriiders iets te doen zün: Een puzzle-rit in Utrecht, waarvoor rr.en halftien van het Hugo de Grootplein vertrekt. De laatste Zondag hebben de Dordtse Vespa-enthousiasten deelge nomen aan de internationale Vespa- rallye te Tienen en Brussel, waar on geveer 1100 liefhebbers op circa 850 machines van de sportieve party waren. zy waren zelfs helemaal uit Aar- hus (Denemarken) en Milaan (Italië) gekomen. Op wens van de Posterijen ver zoeken wij U, zulks ter vergemak kelijking en bespoediging van de postbestelling, op alle voor ons bestemde poststukken ons post busnummer te vermeiden en de adressering ais volgt te doen lui den: - N.V. De Arbeiderspers, Postbus 1162, Rotterdam Mede namens de Posterijen zeg gen wij U voor Uw medewerking bjj voorbaat dank. De Directie VLAARDINGEN De Vlaardingse Motorclub wordt vandaag ten stadhuize in Reckling hausen ontvangen. Namens het Vlaardingse gemeentebestuur zal het gemeentebestuur van Recklinghau sen worden overhandigd. Het ge schenk is het boek „Holland" in de Duitse versie. Het gevat een uitvoerige inscriptie van het Vlaardingse ge meentebestuur. De uitslagen van de wedstrijden in het jubileum-concours van kjv. De Hollandiaan luidt: 17 Augustus: VTM 8283; Onder door 11332; Vlug A 12459; Vlug B 10195; Figee dok 12301: Figee werf 10217; Oranjeplaat 9823; Jacob's vrienden 11261; Gem. Werken Schie dam 11739; ENCK A 11364; ENCK S 11673; Wims Vrienden 10128, Fi nalist: Vlug A, Schiedam 12459. Hoogste koppel: Steenhoutv. d. Linde (Figee dok) 4303. 18 Augustus: DON A 11033; VTM S515; HVO 11176; Verzakers 10777; Burgo A 11994; Burgo B 10030; OMF 12084; Sprey 11446; Gem. Werken VI. 11483; Holl. BM 10746. Finalist: OMF 12084. Met 225 duiven in concours hield De Adelaar een. wedvlucht vanuit St. Quentin. De afstand was 424 kilome ter. De duiven werden om 12 uur ge lost met zuidwesten wind. Het con cours had een traag verloop. De uit slag luidt als volgt: W. Straus 1 12; C. Stolk 2 4 5; J. Kosten 3 7 17; A. Pronk 6; P. "Verhart 8; A. v. d. Berg 9 15 20: H. Frien 10; A. Koe vermans 11 18; A. Noordhoek 13; C. Schoenmaker 14 16; Joz. Lucieer 19. De aankomst van de eerste duif was 15.9.46 uur; de laatste duif kwam om 16.49.7 uur binnen. Zondag vliegt de Adelaar van St, Mexense, 315 km. By koninklijk besluit is benoemd tot hoogheemraad van het hoogheem raadschap van Delfland dr. J. W. Noteboom te Voorburg. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68798

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1