Gemeente wil AJC gebouw verhuren DHS-PFC Genadeloze verteltrant in „On the waterfront Telefooncel in Kethel Strandexploi tanten verontrust over plannen „Delfland Olietechnici voor Brazilië gevraagd Films van deze week -«"leïss ss fiCffT Uit het dagboek van de politie Van Veen voor leden SSV Subsidies m I Nog en weer Bloemendag J cle Waard in nieuw pand Ringo in Rex Het Vrije Volk I HET VRIJE VOLK ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1955 PAGINA 5 Concert in tuindorp Kethel Koninklijk goedgekeurd !>5> Volleybalseizoen is weer begonnen Aanvullend crediet W ilhehninaliaven Burgerlijke Stand Aanbesteding Boereneer" in Centraal 55 Competitie begint voor „Schiedam Herziening rechten openbaar slachthuis Predikbeurten m 1 x - Concert Grote Kerk Artsen op Zondag Üe grootste krant wM -Si liliili bestrijding der tuberculose te Schiedam in het Volkspark én i Vie B. en W. schrijven er in hun toe lichting o.m. het volgende over- Tengevolge van het gering aantal patiënten dat voor opneming in de lighallen in aanmerking komt, heeft het bestuur van de Vereniging tot bestrijding der tuberculose besloten definitief tot opheffing van de dag- lighallenverpleging en tot sluiting van de lighallen over te gaan. Dit brengt met zich mee de liqui datie van de op het terrein in het Volkspark aanwezig opstallen met inventaris. Het bestuur heeft allereerst de ge meente in de gelegenheid gesteld een en ander over te nemen. Ter zelf der tijd richtte zich tot het college het bestuur van de Arbeiders Jeugd Centrale, afdeling Schiedam, De 29-jarige electrisch lasser A. W. S. uit Botterdam is gisteren ern stig gewond tijdens het versjouwen van een stalen dakconstructie in de papierfabriek Schieland aan de Bet- toweg. Hij was een van de vijf ar beiders van het constructie- en mon tagebedrijf Burggraaf uit Rotterdam, die zich met het sjouwen bezighiel den. HU liep daarbij achteruit in een ijzeren staaf, die vijftien centimeter in zijn zitvlak doordrong. Hij is ii) de Dr Noletstichting opgenomen. In Kethel is gistermiddag een petroleumwagentje in de sloot langs de Schiedamseweg gereden. Terwijl de petroleumman E. v. W. bezig was een klont te helpen, had een kind aan het wagentje gemorreld, waar door het plotseling aan het rijden was gegaan: petroleum in het water en water in de 196 liter petroleum. De zogenaamde „Brilleman" blijkt weer in Schiedam aan het werk te zijn. Gisteren is aangifte gedaan door een 07-jarige dame, dat hij haar een waardeloze bril had aangepraat tegen inruiling van oude brillen. Dit is zijn gewone werkwijze men zij dus gewaarschuwd. De heer Van Veen uit Amsterdam, lid van de scheidsrechterscommissie van de KNVB, komt Maandag in het Volksgebouw voor de leden van de Schiedamse Scheidsrechters-Ver- sniging spreken over de opvoedkun dige waarde van de sport. Het bestuur van de SSV verwacht al zijn leden en de juniorlelders. Toegang gratis. De avond begint om halfacht en is allerwaarschijnlijkst om halelf afgelopen. na zich vooraf met hel bestuur van de Vereniging tot bestrijding der tuberculose over het verkrijgen van de beschikking over het houten paviljoen in verbinding te hebben gesteld. Het AJC-bestuur bracht on der de aandacht, dat de vereniging, die momenteel p].m. 150 leden teit, met zeer grote zaalmoeiiijkhcdcn kampt, hetgeen haar werk zeer na delig beïnvloedt. Voor de cursusbijeenkomsten, ver gaderingen en kadervorming maakt zij tot op heden gedurende enkele avonden per week gebruik van een zaaltje van de vereniging „Het Volks gebouw", terwijl zij voorts huurster is van het gemeentelijke gymnastiek lokaal aan de Dwarsstraat gedurende enige middag- en avonduren. Het bestuur wijst erop, dat de on voldoende huisvesting voor een goede ontplooiing van het verenigings leven grote bezwaren oplevert, die wanneer het over het paviljoen zou beschikken, zouden zijn opgelost. Overtuigd van het grote belang voor de gemeenschap bij een doel matige uitoefening van haar taak door de jeugdverenigingen, zijn B. en W. van mening, dat het verzoek van de A.J.C. voor inwilliging in aanmer king komt, aldus de toelichting. Intussen zijn B. en W. met het be stuur van de Vereniging tot bestrij ding der tuberculose in onderhande ling getreden over overneming van het hoofdgebouwtje tegen een bedrag van 5000. Zy stellen de raad voor tot deze aankoop te besluiten en voorts in beginsel te besluiten dit na over dracht aan de AJC in huur af te staan. Een definitief voorstel tot ver buur zal nog volgen. ZATERDAG Bioscopen: Passage-theater, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: Inspecteur Bipley slaat toe (18 jr.). Monopole-theater, 3, 5, 7 en 9 uur Het vlammende woud (14 jr.). Tentoonstellingen: Stedelijk Museum, 25 uur: Apotheek, tot 13 uur: Fa. Gouka, Hoogstraat 29, 68080. „Ball" telef. Diversen: Volksgebouw, 8 uur: Kunst na Ai-beid. Toneel. L. Nieuwstraat 183, 8 uur Vara- TV-club. Arcade, 8 uur: De Amateur) to neel. Musis Sacrum, 8 uur: De Dilet tant, toneel. Tivoli, 8 uur: Accordeonver. KDO. Plantage, 8.45 uur: Harpe Davids, concert. ZONDAG Bioscopen: Passage-theater, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: Inspecteur Bipley slaat toe (18 jr.). Monopole-theater, 3, 5, 7 en 9 uur: Het vlammende woud (14 jr.). Diversen: BK Ver.gebouw, 8 uur: Herwonnen Levenskracht, toneel. De vacantieschool, die de Schie damse Gemeenschap dit jaar voor 1500 kinderen in Oosterhout heeft ge- orgainseerd, heeft 19.500 gekost. Hiervan wordt 12.000 door bijdragen der ouders gedekt. B. en W. stellen de raad thans voor om de gevraagde subsidie van 3.750 voor dit werk te verlenen. Voorts stellen zij de raad voor om aan het Schiedamse bureau voor de Medische sportkeuring een subsidie te verlenen van 1.- per keuring, mits de subsidie nimmer meer zal bedragen dan het tekort van het bu reau. Zondag gaat ook de competitie voor DHS beginnen. Ze spelen een thuiswedstrijd tegen PFC uit Geer vliet. Het elftal van de geelzwarten is sterk verjongd, zodat er van het eindresultaat weinig te voorspellen valt, mede omdat van de kracht der tegenstanders weinig bekend is De oefenwedstrijden hebben "ech ter geen onaardige resultaten gehad. Wanneer door de jeugd met voile overgave wordt gespeeld, kan het een spannende ontmoeting worden DHS 2 ontvangt DCV 3, het derde gaat op bezoek bij Lekkerkerk 2 en het vierde bij Rockanje 2. Het vijfde speelt tegen Steeds Volharden 4 DHS 6 speelt een match tegen stad genoot Ursus 3. Maandag geeft het Schiedams Politie Muziekgezelschap o.l.v. de heer M, de Graaff een concert in tuindorp Kethel. Het programma iuidt: Le Chef de Corps, mars, v. Bury; Het Erekruis, ouverture, Bléger-Molenaar; Ta bleaux des Vosges, Suite in 4 delen, M. Boekei; Mondnacht auf der Al- ster, wals, Osc. Fétras, arr. A. Dreis- sen; Cortege des Dryades, Grande Marche, A. Delbecq; Mars-finale. Na de pauze zal met medewerking van de tamboers een taptoe worden uitgevoerd: Roffel door de tamboers; Taptoe door de tamboers en grote trom; Taptoe geblazen door 2 bugels: Dankt, dankt nu allen God, Koraal; Marsen door marstamboers; San Re- mo, mars, J. Meiser; Marsen door marstamboers; Ich bete an, die Macht der Liebe, Koraal; Marsen door marstamboers; Florida, mars, A. Duroc; Marsen door marstam boers; Lynwood, mars, J. Ord Hume; Marsen door marstamboers; Wilhel mus. De statuten van de Algemene Schie damse Hengelsportvereniging zijn ko ninklijk goedgekeurd. Dit is voor deze vereniging uiteraard van groot be lang voor het aangaan van eventuele pachtovereenkomsten. De film „On the waterfront" heeft acht Oscars gekregen; één als de beste film van het jaar 1954, één voor de regie van Elia Kazan, één voor de beste hoofd rol (van Marlon Brando), één voor de beste bijrol (van Eva Marie Saint)één voor het scena rio (van Bud Schulberg), één voor de fotografie, één voor de montage en één voor de decors. Het heeft vrij lang geduurd voor de film in Botterdam arriveerde, maar nu kan men dan in Lumière en Prinses gaan zien of men de Oscars op hun plaats vindt en of men het juist acht, dat op filmfestivals en bij andere gelegenheden de film met bijzondere onderscheiding behandeld is. Wij, die beroepshalve gedwongen zijn om beroemde dingen met enige terughouding te bekijken en grote gebeurtenissen voorzichtig te bena deren, kunnen u nu oprecht verkla ren, dat de acht Oscars, de vele an dere onderscheidingen en de be roemdheid, naar ons oordeel, verdiend zijn. „On the waterfront" is inder daad een film van allure en van grote kwaliteit. Zij gaat over de strijd tussen gangsters en arbeiders in de haven van New York. De vakvereniging heeft de macht daar in handen, be paalt wie op een dag werken zal of inet, bepaalt hoe gewerkt zal worden, en hoeveel gestolen zal worden. En die vakvereniging kan in handen komen van een bestuur van misda digers, die ten eigen bate een ter reur uitoefenen en die door pressie en moord hun macht proberen te bewaren. 2ii-,t :T tr Dc Schiedamse Vollcybai-Club SVC heeft met groot enthousiasme de training weer hervat. Na twee weken serieuze training volgen de eerste oefenwedstrijden reeds, zodat SVC goed beslagen ten ijs zal komen, als straks in October de competitie begint. Zo zal onder andere Vrijdag een voorlopig eerste herenteam de strijd aanbinden tegen het geduchte Con cordia, dat met Libanon dit seizoen Rotterdam in de proef-hoofdklasse zal vertegenwoordigen. Het zal de Schiedammers niet meevallen te winnen, daar ze deze zomer het halve herenteam in mili taire dienst zag verdwijnen. SVC be schikt echter over enige veelbelo vende nieuwe krachten, al zal mis schien het goede tweede herenteam, dat nu in de hoogste klasse voor reserve-teams uitkomt, enige veren ten gunste van het eerste moeten laten, Vrjjdag zal ook dames 1 tegen Concordia uitkomen. Als de Schie damse meisjes zich niets van Con cordia's reputatie aantrekken, kan dit een goede wedstrijd tussen gelijk waardige ploegen worden. Als de SVC-meisjes het spel telkens weer goed weten op te bouwen, kan hun grotere aanvalskracht wel eens de doorslag geven. V fV> r*. In toelichting tot de gemeente begroting voor het lopende jaar is aangekondigd, dat voor de verdere wijziging van het profiel van de oeververdediging langs de Wilhel- minahaven een aanvullend crediet van 150.000 nodig zal zijn. De Directeur van Gemeentewer ken heeft B. en W. verzocht thans te bevorderen, dat voor dit doe! het benodigde crediet te beschikking wordt gesteld. In de som zijn begre pen de begrote aannemingssom, de levering van materiaal, tekenwerk en toezicht, alsmede algemene kosten. De oeververziening zal over een lengte van 80 m worden vernieuwd. B. en W. stellen de P-a ad voor het gevraagde aanvullend crediet toe te staan. Geboren: Arnoldus, z v A Lankes- ter en M J Bregman; Adèle, d v A J B Vervoort en A Jungblut; Johan nes MjvJP Schoenmakers en M T T Romijn; Theodoras J A, z v T H J Kuijpers en A M M de Groot. Gehuwd: J B Eckhardt, 29 j en J Heyboer, 32 j; L Heijster, 28 j en M C M Pronk, 25 j. Overleden: J. Hoenderdos, 80 j, wed v J Krabben dam. Het gemeentebestuur van Schie dam besteedt op 20 September aan het maken van een gedeelte hoofd riolering, gefundeerd op een beton plaat met houten palen vanaf het Rioolgemaal Nieuwland tot aan de Burg. van Haarenlaan ten behoeve van het uitbreidingsplan Nieuwland met bijkomende werken. „On the waterfront" heeft als' hoofdpersoon een jonge havenarbei der, die de gewillige slaaf is van een misdadig vakbondsbestuur. Deze Terry Malloy (Marlon Brando kreeg een Oscar voor de vertolking van de rol) helpt op zijn manier mee aan de moord op Joey Doyle, die van plan was om de misstanden aan de „Mis daadcommissie" bekend te maken. Onder Invloed van Joey's zuster, Edie (Eva Marie Saint kreeg een Oscar voor de vertolking van die rol) en de heldhaftige pastoor Barry (Karl Malden) verandert zyn mo raal en bindt hij de stryd aan tegen de gangsters. Aan het eind van de film heeft hy overwonnen. De arbei ders hebben zich onder het schrik bewind uitgewerkt. De kracht van de Amerikaanse film ligt in het genadeloos vertellen en „On the waterfront" is een uit stekend voorbeeld van deze genade loze verteltrant. In wrede, schokken de beelden wordt ons de geschiedenis verhaald, worden ons de types voor ogen gesteld, worden de karakters ontleed. De kracht van Amerika is dat het met onverbiddelijke zelfcritiek de misstanden beschrijft en aanvalt, die een verkeerd ontwikkelde democratie oplevert. Ook in dit opzicht is „On the waterfront" een uitstekend voor beeld. De toestanden worden cru en duidelijk getekend. Het is natuurlijk voor een buitenlandse beoordelaar onmogelijk om vast te stellen of de voorstelling van zaken geheel juist is. In principe lijkt echter een stryd, als in deze film geschetst, zeer wel mogeiyk. Marlon Brando speelt zijn rol (gom kauwend, lomp, bang en heldhaftig) volkomen overtuigend. Zijn tegen speelster, Eva Marie Saint, lijkt ivat te oud voor haar rol, maar haar spel Francoise Arnoul is een onweerstaan bare cancan-danseres in „French Cancan" (Arena). is indrukwekkend. Karl Malden maakt een prachtige figuur van de strijdvaardige pastoor en Jee LCobb is afstotend-raak als de misdadiger John Friendly. Elia Kazan heeft de film buiten gewoon knap en boeiend geregis seerd. Voor Nederlanders is het nog opmerkenswaardig dat de geschie denis zich afspeelt met als achter grond de loodsen van de Holland- Amerika-Hjn en de Nieuw-Amster- dam. Voor de vijftiende week draait In Cineac „Battle Cry". In Colos seum kan men de „Odyssee" be wonderen. In Harmonie draait „Avontuur in Hongkong". In Lu- tusca is de spannende film van Fritz Lang, „De vrouw in 't venster", terug. Luxor prolongeert „Du rififi chez les hommes". Thalia houdt het op „Versailles, vorsten en vrou wen" en 't Venster prolongeert de prachtige film „Grazige weiden". Een vreemde film, die „Cavalleria Busticana" in Centraal. De zin van een opera-film lijkt ons, dat het muziekdrama volledig en volmaakt van klank vastgelegd wordt. Zodra men dat uitgangspunt loslaat en men, zoals in deze film, het verhaal tje uitspinnen gaat met een geluids band, die fragmenten orkestmuziek en enige koorzang geeft, dan voelt men zich te kort gedaan. Verga's een- actertje waarop Mascagni een warm bloedig stuk operamuziek maakte, is geen meesterwerk, ook al had het, net als hier „De witte non" of „De twee wezen, indertijd in Italië als toneelstukje groot succes. Het ver haaltje werd wat onder de handen van Mascagni, maar als men dan nu in de film Mascagni zo nu en dan, nota bene met maar een hele aria, naar de achtergrond schuift dan is er aan deze .Hoereneer" geen eer meer te behalen. Ondanks een kwartet sterren dat uit aile wind streken van de aarde naar Sicilië gebracht werd. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68798 (Van een onzer verslaggevers) STRANDEXPLOITANTEN in Hoek van Holland zijn hevig veront rust door mededelingen van een technisch hoofdambtenaar van het Hoogheemraadschap „Delfland". Er zouden nl. plannen in de maak zijn voor het slopen van de muur langs het strand (de resten van de vroegere Atlantikwal en het aanbrengen van een geasfalteerd talud met een glooiing van I op 20. Dit zou betekenen dat de strandexploi- tanten met hun bouwsels minstens twintig meter in de richting van de zee zouden moeten verhuizen, met alle (natte) risico's van dien. Een goede strandexploitatie zou dan nauwelijks meer mogelijk zijn. ^5 Op het sportterrein „Boshoek" zal er Zondag volop gevoetbald worden door de Zwart-Witten. De hoofdschotel van deze dag Is zeker de wedstrijd Schiedam 1 Wit-Rood-Wit worden, die om 14.30 uur zal aanvangen. Onze stadgenoten, die zich weer in de KNVB een plaats verworven heb ben, zullen alles in het werk stellen, de eerste ontmoeting tot een succes te brengen. Wit-Rood-Wit echter zal zich niet gauw gewonnen geven, zo dat het de eerste de beste Zondag al aardig zal spannen. De opstelling van het Ie elftal is als volgt: doel: W. v. d. Poel; backs: C. J. Reynierse, J. v. Leeuwen; linksh.: G. C. Spronk; spil: J. C. Moolenaar; rechtsh.: G. A. Kok; voorhoede: P. Wesdorp. G. Stolk, A. v. d. Lusdonk, G. Janse, J. v. Gent. Schiedam 2 ontvangt SVDPW en het vyfde krygt bezoek van Marti- nit 3. Het Algemeen Verbond van volks- tuindersverenigingen in Nederland organiseert even als vorige jaren weer een bloemen- en fruitdag voor zieken en ouden van dagen. De Schiedamse Volkstuindersvereniging Kleln-Babberspolder blijft vanzelf sprekend niet achter, maar moet zich bepalen tot bloemen. De. bloemendag wordt gehouden op Zaterdag 17 September. De inzame ling vindt plaats op de speelweide van het tuincomplex aan de vyf- sluizen 's middags 2 uur. De volks tuinders kunnen daar hun zelf ge kweekte bloemen af geven aan de bloemencommlssie die er boeketten van zal schikken. Ook bloemen van hen die geen volkstuinders zijn, zijn uiteraard harteiyk welkom. Een hartewens van vele in- woners van Kethel is in ver vulling gegaan. Sinds gisteren zijn zij een telefooncel rijk. De cel stond al geruime tijd op het programma van de te lefoondienst en op het ver langlijstje van Kethel, en gis teren was het ogenblik geko men, dat dit punt van beide lijsten kon worden geschrapt. Op het trottoir van de Iepen- laan, vlakbij de muziektent, is het kleine glazen telefoon huisje neergezet. Wij hebben er gauw een prentje van ge maakt, toen het apparaat door de PTT werd aangesloten. Kethel kan nu vrij aan het bellen slaan Een soortgelijke vreugde- heerst er in Nieuwland. Ook het Dr. Wibautplein is nu een telefooncel rijk. Een rijkdom, die voor velen een ware (tech-- nische) uitkomst zal beteke nen. Met veel bloemen en gelukwen sen is gisteren het nieuwe pand van I. de Waards motoren-, rij wiel- en carrierbedrijf aan de Broersvest '43 in gebruik genomen. In een grote in frisse kleuren ge schilderde ruimte, die in verschillen de afdelingen is ingedeeld door ni veauverschillen, heeft dit bedryf een fraaie vervanging gevonden voor het pand aan de Buitenhavenweg, dat door brand werd verwoest. Aan deze opening is een vrij uit voerige verbouwing voorafgegaan van het pand, waarin vroeger een café was gevestigd. Achter de verkoop- en showruimte is een flinke werk plaats. waar de werkbanken komen te staan. Als vertegenwoordiger van de Petrobras, de staatsolieraffinaderij van Brazilië, logeert de heer ir, A. Schroeder thans in het Delta- Hotel in Vlaardingen. Hij maakt een toernée door Nederland, Frankrijk en Italië op zoek naar geschikte krachten voor het staatsbedrijf „Presidente Bernardes" te Cubatao in de buurt van. Santos. De agenda van de komende raads vergadering vermeldt de vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing en invordering van. rechten ten behoeve van de Keuringsdienst van vee en vlees in de keuringskring Schiedam. Dit houdt verband met de styging van verliezen, die sinds 1943 valt waar te nemen. Dit bedrijf is „gestart" door de Amerikanen, maar de „operation" is al overgenomen door Braziliaanse krachten. Er is evenwel een schrik barend tekort aan geschikte werk nemers. Vandaar, dat ir. Schroeder in Vlaardingen is neergestreken in de verwachting daar vaklui te vin den, die naar Brazilië willen emigreren. "Ik ben van mening, dat de kansen in Brazilië voor de Nederlanders op den duur groter zyn dan die zij hier krijgen," zo verklaart ir. Schroeder. Hij maakt van het werk, dat hy aanbiedt geen romantische-aange- legenheid- in- technicolor. Evenmin stelt hy Brazilië voor als luilekker land. Maar hy gelooft wel, dat dit jonge land met zün nog lang niet uitgeknobbelde mogelykheden de ge legenheid biedt een goed en interes sant bestaan te scheppen. De geïnteresseerden krijgen een contract voor drie jaar. In aanmer king komen mannen, die zich rede lijk met Engels kunnen redden. Portugees komt later wel, als zy een- Hervormde Gemeente: Grote Kerk; 10 uur, ds. H. W. Hemmes, 5 uur, ds'. P. J. de Bruijn, Kethel. Nieuwe Kerk: 10 uur, vie. A. v. d. Ben, 5 uur, ds. J. Gras. Westerkerk: 9 en 10.30 uur, ds. A. Hoffman, 5 uur, dr. L. J. Cazemier. Vredeskerk: 9 en 10.45 uur, ds. J. Gras (H. Doop), 7 uur, ds. J. D. Smids (Jeugddienst). Ned. Prot.bond: 10.30 uur, prof. dr. C, J. Bleeker, Amsterdam. Oud-Kath. Kerk: 10.15 uur, Hoog mis. Leger des Heils: 10 uur, Heiligings- samenkomst: 12.15 uur, Zondags school; 6.30 uur. Openiuchtprcdiking, Gerrit Verboonstraat; 7.30 uur, Ver- lossingssamenkomst. maal in het land wonen. De aange- worvenen zullen spoedig per vliegtuig weg moeten. Hun familie volgt daar na per boot. De reiskosten zy'n voor de raffinaderij. Verleden jaar ver trokken door bemiddeling 25 in hoofdzaak Vlaardingers naar Brazilië. Daarvan keerde er een terug. Vanaf volgende week is ir. A. Schroeder te bereiken via de Emigratiedienst in Den Haag. AJ Men zou overwegen reeds in Januari met do werkzaamheden te beginnen. Het volgende seizoen zou den de strandexploitanten dan reeds in grote moeiiykheden komen. Deze mededelingen van een tech nisch hoofdambtenaar brachten wy ter kennis van Rotterdamse autori teiten, die zich met deze kwestie bezig houden. Men toonde zich ver baasd over de uitlatingen. Er zijn nl. reeds enige tyd besprekingen op hoog niveau gaande tussen de gemeente Rotterdam en „Delfland" over de waterkering bij Hoek van Holland. Rotterdam zal uiteraard aile mogt 'njke moeite doen om het belang van een sterke, verdediging tegen de zee te combineren met het belioud van een goed strand. In de wijkraad van Hoek van Holland heeft men reeds geruime tijd geleden het gemeentebestuur met kiem gevraagd pai te staan voor de belangen van Rotterdam aan Zee, die uiteraard in. de eerste plaats Rotterdamse belan gen zu'r. Dit verzoek blijkt niet voor niets te zijn gedaan. De plannen van „Delfland" z(jn nog niet officieel. Ook de Delta commissie heeft bij het vaststellen ervan een stem in het kapittel. Maar Rotterdam zal op zijn hoede moeten zyn. Hoek van Holland is een kost baar reereatie-oord en iedere maat regel die iets afknabbelt aan de mo gelijkheden die men nu heeft, dient zorgvuldig te worden overwogen. Passage. „Inspecteur Ripley slaat toe" is een boeiende politiefilm. Zij kon zo boeiend worden, omdat niet één, maar drie gevallen van misdaad door de makers zün be schreven. zy zyn uitgegaan van het werk van een rechercheur: drie ge vallen heeft hij onder handen en dan wordt hij vermoord. Een van die za ken is daar de oorzaak van. Inspecteur Ripley (Broderick Crawford) neemt het werk van zyn vermoorde collega over en wil na tuurlijk vooral weten, wie de moor denaar is. In deze film ziet men dan hoe hy de drie zaken een voor een oplost en helemaal aan het eind de moordenaar vindt. Behalve Crawford spelen Ruth Roman, Martha Hyer en Marissa Pavan belangrijke rollen in dit spannend product. Monopol e. Dinsdag t.e.m. Don derdag. „De vrouw van de halfbloed". De vrouw van de halfbloed wordt ons voorgetoverd als een zeer charmante schoonheid, die de naam van Aman da draagt. Zij wordt tijdens haar va- cantie verliefd op een mijningenieur, Dart, die een blanke vader en een Indiaanse moeder heeft. Dit speelt zich af in Zuid-Arizona. De twee kunnen het uitstekend met elkaar vinden en zy trouwen. Aan vankelijk vlot het huweiyk niet best. Dart is helemaal in beslag genomen door zijn werk en raakt in geestdrift als hy meent in een andere myn dan in die waar hy werkt goud te hebben ontdekt. Hij laat Amanda nog wel eens ten behoeve van zyn arbeid in de steek en zij neemt dat niet. Zij is zelfs ernstig van plan om uit zijn leven te verdwenen. Ten slotte ver andert zij echter van mening. Het is een spannend verhaal. Jane Russell en Jet Chandler spelen met talent voor de verliefde 'hoofdper sonen. In het MONOPOLE-theater draait tot en met Maandagavond „Het vlammende woud", een film, bereid volgens het gebruikelijke recept met in de hoofdrollen een ruwe opzichter met een hartje van goud (John Payne) en een alleraardigst meisje (Susan Morrow). Men voelt reeds aan het begin van deze rolprent, dat deze twee voor el kaar bestemd zyn. Dat het echter niet zo vlot gaat met de ontwikkeling van deze liefde is te wyten aan het feit. dat Kelly Hanson (J. P.) een heel akelige broer heeft, die geld steelt, dientengevolge last met de sheriff heeft en eveneens dat aller aardigste meisje het hof maakt. Dat laatste doet des te schandali ger aan, wanneer men bedenkt, dat deze broer getrouwd is, maar zich bitter weinig van de huweiyksplicht aantrekt. De oplossing van dit alles is aller- bevredigendst: de broer komt om bu een auto-ongeluk en aan het eind van de film kan de ruwe held met het gouden hartje de heldin in zijn armen sluiten. Het gehele verhaal speelt zich af in een houthakkersmilieu en i nde laatste tien minuten van de rolprent woedt er een fiks bosbrandje, dat wat kleur en een naam aan deze overigens vry tamme film geeft. Woensdagavond wordt er in de Grote Kerk te Schiedam een concert gegeven door Jacq. P. Bekkers met medewerking van een fluitkwartet, bestaande uit: J. Rijntalder, G. Al- berda, M. F. de Jong en mevr. dr. F. G, Kreulen-v. Selms. Het programma iuidt: 1. Praelu- dium, Fuga en Ciaccona, J. Pachei- bei; 2. a. Andante, b. Menuet (Alle gro vivace), uit het Quartet op. 12 voor 4 fluiten, Reicha; 3. Noël, d'Aquin: 4. Trio no. II in F. a. Alle gretto, b. Andantino Siciliani, c. Me- nuetto, cl. Spirituoso (J. Ryntalder, G, Alberda, M, F. de Jong); 5 „Wie schön leuchtet der Mor genstern". J. S. Bach; 6 Trio (3 fluiten), a. Allegretto, b. Andante c. Allegro vivace, James Hook: 7. Piéce Héroïque,.C. Franck; 8. Sonate VII, a. Grave, b. Allegro, c. Adagio, d. Al legro, fluit (J. Ryntalder) cn orgel, G. F. Handel: 9. Improvisatie over „O grote Christus, eeuwig Licht" (Oud-kerkelijke melodie). De toegang is vry. De Firma Jan van Katwyk, verf- en glashandel, heeft zfjn bedrijf aan het Broersvcid sinds gisteren uitge breid met een nieuwe afdeling, waar o.m. een gedeelte is ingeruimd voor amateur- en kunstschilderen. De volgende artsen nemen gedu rende het weekeinde de medische dienst waar: D. Houthuysen jr., Swammerdamsingel 43, tel. 68516; W. T. P. Nyenhuis, Burg. Knappert- laan 154, tol. 69880: L. H. Geerdes, Veenlantstraat 2. tel. 68357. De dienstdoende apotheek is: C. J. Jansen, Swammerdamsingel 41, tel. 67734; Nieuwland-Apotheek, Dr. Wi bautplein 19, tel. 67532. Ringo-de-scherpschutter is uiter aard geheel ten onrechte vogel vrij verklaard en de Amerikaanse cavalerie poogt hem gevangen te nemen. Tragische byzonderheidzijn geliefde broer is cavalerie-officier. Wie meent, dat Ringo (met nim mer falende vuisten en pistolen) snel de benen neemt, heeft het mis. Hij komt doortastend en hardhandig een groep verdrukte kleine boeren te hulp. Dat levert vele woeste gevechten op en als alles verloren schynt, komt toch de oplossing. Al dat luidruchtige en zeer onwaarschijnlijke fraais toont „Charge van de wilde brigade" in Rex. 'i v'81 - - 1 Tï&fetel-i

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1