Het Land van Berbers en Arabieren Tapt oe voor stadhuis Sportforum sprak over actuele sportproblemen VBL O ju bile urn a vond zeer goed geslaagd Man op motorkap, niet gestopt poging tot zware mishandeling? Onbekende werken bij jeugd niet onbemind Ubach-ruzie door G.S. gesust Westerling illegaal naar Indonesië? Consumentenadvies in productschap nodig „Open bad' heeft goed seizoen achter zich TH-penning Lode van Gent ging met IvAO door: VOETBALPOOL-DAMESVOETBAL Crediet voor vuilnisemmers Leger des Heils houdt bazar Uit liet dagboek van de politie Rotterdam wint feesttoernooi politie Schiedam Moeder en baby gedood bij aanrijding Rotterdamse inbrekers in beroep AGENDA Arabieren Sahara Marokko PMlharmonisch in Passage-Theater Verbruikscoöperaties adresseren Burgerlijke Stand Veemarkt Rotterdam HET VRIJE VOLK WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1955 PAGINA 5 De ontdekkingsreiziger Lode van Gent, tevens een briljant en dikwijls humoristisch spreker, was Dinsdagavond te gast bij het Schiedamse „Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling". Hij ver telde van zijn bevindingen in Noord-Afrika en de Sahara, twee landstreken, waarvan de doorsnee-Nederlander in feite ma.gr weinig weet. Vijf maal, waarvan de laatste keer In 1954, heeft Lode van Gent „het land van de Berbers en de Arabieren" bezocht. Hij heeft dat land niet alleen als een toerist bekeken, maar ook een degelijke studie gemaakt van zijn bevolking en de zeden. Bij is tot in het land en de woningen en moskeeën van de Ara bieren doorgedrongen zoals maar heel weinig blanken voor hem. De ontdekkingsreiziger illustreerde zijn uiterst boeiend betoog met een uitgebreide serie kleurendia's. 81, Er zijn. hefc sportfotum tijdens de jubileumavond van de VBLO, die gisteravond in de Stadsgehoorzaal gegeven werd, enige bijzonder interessante problemen voorgelegd. Problemen als: sportverdwazing, voetbalpools, damesvoetbal, enz., zijn zeer actueel. Het forum heeft de vragen serieus behandeld, maar kon uiteraard niet altijd een oplossing aangeven. Onder voorzitterschap van Evert Grifhorst, sportjournalist, hebben mevrouw VuykBras, die reeds jarenlang voorzitter is van de Rotterdamse zwemvereniging ODZ, Slem Helden, in 1933 wereldkampioen 5000 m schaatsenrijden, Dirk Nijs, voor zitter amafceurvoetbalvereniging De Musschen en H. Zon, voorzitter semi-profclub Excelsior, zitting genomen in dit forum. Voetbalpools? Iedereen kan tevreden zijn over het jeugdconcert dat het Rot- trdams Philharmonisch Orkest gistermorgen in het Passage- Theater te Schiedam gaf. Het meest wellicht Eduard Flipse zelf, wiens bewonderenswaardige geestdrift om de muziek in woord en daad nader tot de jeugd te brengen vruchten afwierp, en dat met een programma, waar drie van de vier werken splin ternieuw waren voor de toehoorders. TWEE LEDEN van een raadscommissie in de gemeente Ubach over worms zijn elkaar éénmaal in de haren gevlogen tijdens een com missievergadering. Dat blijkt uit het antwoord van de ministers Beel en Donker op vra gen van dr. Tans (arb.). Zij voegen er aan toe, dat deze raadsleden «Kaar in dit handgemeen verwondingen hebben toegebracht. Dok blijkt het juist te zijn, dat in ]"=n raadsvergadering beschuldigin gen van bedrog, omkoperij en afper- bjj de verkiezing van een wet houder zijn geuit. Meningsverschillen Zeven mille voor KW F Twee millioen Feiten De opkomst van belangstel! enden was (voor een lezing) groot en de grote zaal van het Volksgebouw was dan ook vry goed gevuld. De voor zitter van het IvAO. de heer P. Spruit, opende de avond op de ge bruikelijke wijze. Lode van Gent vertelde eerst het een en ander over de samenstelling van de bevolking. De Berbers (een Arisch ras) zijn de oudste bewoners van Noord-Afrika. Zij spreken in hoofdzaak de Berbertaai. maar er zijn maar weinig onder hen. die het gunnen schrijven. De huidkleur varieert van melkblank tot diep zwart. De Berberse vrouw geniet, aanzien lijk meer vrijheid dan de Arabische. Ook hoeft zij haar echtgenoot niet te delen met een of meer andere vrou wen, want monogamie is hier gebrui kelijk. De Berbers 'zijn prachtig ge bouwd, lang en slank. Zij zijn fier en hoffelijk, maar hebben een onbuig zaam karakter. Overigens is het een vrij primitief, goedlachs volk. Zij wonen met hun huisdieren in een geïmproviseerde Onder veel belangstelling gaf Dinsdagavond het Schiedamse Poli tie Muziekgezelschap o.l.v. de heer M. de Graaff een militaire taptoe cfp de Grote Markt voor het stadhuis." Na een taptoe geblazen door twee bugels voerde men zeer goed de won dermooie koraal „Dankt, dankt nu allen God" uit. Ook de andere koraal uit het programma, „Ich bete an die Macht der Liebe" werd indrukwek kend gespeeld. Voorts enkele marsen. Men besloot met het plechtige „Wil helmus". Op het bordes van het stadhuis woonden verscheidene Schiedamse autoriteiten, onder wie burgemees ter J. W. Peek met echtgenote, de commissaris van politie K. Rypma en de gemeente-secretaris N. J. Post, de taptoe bij. woning, die uit één kamer bestaat en waarin schoorsteen, raam of deur ontbreekt. Een gat in de wand geeft toegang tot het „huis". De Arabieren zijn minder krach tig gebouwd, maar knapper van ge laat. Zij zjjn van het Semietische ras. Lode van Gent liet hierbij en kele voortreffelijke opnamen zien van een „kadi" (rechter) en een „mara bout" (Mohammedaans priester) Opvallend waren hierbij de door dringende ogen, de Arabier eigen. Ds Arabische vrouw heeft lang geen prettig leven. Als kind van veertien jaar komt ze reeds in een harem terecht. Daar moet ze hard werken en elke dag met een bepaalde taak klaar komen. Heeft ze haar werk niet af, dat krijgt ze slaag. Als een vrouw ziek wordt, mag er geen dokter in de harem bij haar komen. Liever laat de Arabier zijn echtgenote sterven, dan dat „de fa milie-eer bevlekt wordt". Vooral in het binnenland heersen in de harems dikwijls Middeleeuwse toestanden. deze Arabieranbuurt komen door de dikwijls zeer oude - poor ten. Maar het is geen enkele blanke aan te raden zich alleen in die stad te begeven. Na een uitvoerig bezoek aan de .rode stad" Makaresj aan de voet van het Atlasgebergte en de univer siteitsstad Fez, waar een Arabische hogeschool gevestigd is, kwam Van Gent in Algerië. Na de pauze maakte men met Lode een reis door de Sahara. Deze woes tijn Is niet alleen maar, zoals velen denken, een onmetelijke, dorre zand vlakte. Er zijn veel oasen, voorts rotspartijen en hoge bergen. De Sa hara beslaat een oppervlakte van twee millioen vierkante kilometer. Het is het armste land ter wereld, alles ontbreekt er. behalve ruimte en tijd. Toch zijn er nog vele oasen, die soms een uitgestrektheid hebben, groter dan die >/an een stad. Er zijn oasen met 40.000 of 30.000 inwoners, maar ook met zes a acht gezinnen. De dadelpalmen verzekeren het levensbestaan van de bevolking. Be halve voedsel voor de mens, levert het grondstoffen voor wijn, manden, touw, netten, stoffen, dakbedekking en veevoeder. Er zijn arme gezinnen, die van één palm leven. Noord-Afrika is rijk, zeer rijk aan kunstschatten en natuurschoon, maar daarnaast kreperen duizend inwoners in het stof en het vuil. WOENSDAG BIOSCOPEN: Passage-theater, 2, 7 en 9.15 uur: 3 Ring Circus (af.). Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur: Het legioen van Zorro (14 jj, TENTOONSTELLINGEN Stedelijk Museum, 2—5 u: „Ball", Cult. Centrum, L. Kerkstraat, 9—6 uur: Werken van Karei Appel. APOTHEEK: M. M. H. Evers, Lange Haven tel. 68242. DIVERSEN: Irene, 2 en 8 uur: Wijk 5 der Herv. Gem. L. Haven 27. 3—5 en 8—10 uur: Leger des Heils, Musis Sacrum. 8 uur: Schied. To neel: Receptie. DONDERDAG BIOSCOPEN: Passage-theater, 2 uur: 3 Ring Circus (al.). Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur: Het legioen van Zorro (14 j.). TENTOONSTELLINGEN Stedelijk Museum. 2—5 u: „Bali". Cult. Centrum, L. Kerkstr. 96 U' Werken van Karei Appel. APOTHEEK: M. M. H. Evers, Lange Haven 81, teL 63242. DIVERSEN: L. Nieuwstraat 183, 8 uur: Vara- TV-club. Musis Sacrum, 8 uur: Schiedams Toneel. Passage-theater. 8 uur: Katholieke Kring, Operette. Irene, 2.15 uur: Ned. Ver. v. Huis vrouwen. Irene, 8 uur: Wijk n der Ned. Herv. Gem. De Amstelbron, 8 uur: Gew. Ar beidsbureau. B en W. stellen de raad voor om een crediet van 56.000 te verlenen voor de aanschaf van 7830 uniforme vuilnisemmers. Dit voorstel aan de raad houdt ver band met het feit, dat binnenkort de twee bestelde roltrommelauto's rullen worden afgeleverd. Oorspronkelijk lag het in de be doeling van de directeur van de Ge meentelijke Vervoer-, Reinigings- en Ontsmettingsdienst om de bijbehoren de vuilnisemmers te bekostigen uit een in Januari 1956 aan te vragen crediet. Gebleken is echter, dat de levertijden van de vuilnisemmers momenteel zo lang zijn, dat een vlotte overschakeling op de stofvrije be lading wordt vertraagd Om deze ver traging zo gering mogelijk te doen rijn wordt reeds nu het crediet aan gevraagd. In verband met het Oogstfeest houdt het Leger des Heils in het gebouw aan de Lange Haven een bazar, die gistermiddag geopend werd en hedenavond voor het laatst nog te bezoeken is. Majoor J. H. Drentje opende Dins dagmiddag om drie uur de bazar. De artikelen daar te koop zijn afgestaan door winkeliers. Het doel van deze bazar is met de opbrengst het zen dingswerk van het Leger te bevorde ren, Het was gistermiddag al een hele otukte. Natuurlijk ontbreken attrac ties als de grabbelton en de loterij Hiel Men kan er gezellig winkelen op aeze „binnenshuis"-markt. Het fruit, dat door winkeliers was gegeven en Zondag tijdens de Oogst- atenst te zien was, is Maandag naar zieken en Ouden van Dagen in Schie dam gebracht. Na zijn praatje over de bevolking nam de ontdekkingsreizigers zijn toe hoorders mee op doortocht door de drie landen: Marokko, Algerië en Tunis. Marokko, een bergachtig land, achtmaal zo groot als Neder land, met 8.600.000 inwoners, waar van tachtig percent Arabieren, werd het eerst bezocht. Lode van Gent liet verscheidene fraaie opnamen zien van Casablanca de modernste en grootste stad van Marokko. De dia's toonden aan, dat deze „economische hoofdstad" veel gelijkt- op een Europese metropolis. Er rijden talloze auto's en trams. Vele wolkenkrabbers verrijzen grau wig wit tegen het blauw van de he mel Een grote bedrijvige haven. Veel Europeanen, De hoofdstad is Rabat, de „witte stad", de residentie van de keizer lijke Sultan. Elke Marokkaanse stad bestaat weer uit 'drie steden, name lijk de Europese stad, de „medina" (Arabierenwijk, waar het vuil en lawaaierig is, maar betoverend) en de „mela" (Jodenwijk). De medina, zoals die van Rabat, bestaat uit een enorm complex van kronkelige, vieze steegjes en trap jes. Men kan alleen maar In „Het Vellig-Verkeersspeldje op het revers van deze verdachte is mij een doom in het oog," zei de officier van Justitie Dinsdagmiddag in zijn requi sitoir, toen de 33-jarige Vlaardingse meubelbeeldhouwer C. v. D. voor de Rotterdamse rechtbank stond. Van D. was ten laste gelegd, dat hij op 14 Mei zou hebben gepoogd zijn stadgenoot J. V. te doden door hem met een auto aan te rijden en vervolgens op de motorkap mee te voeren, waar door hij was gevallen. Voorzitter A. Fleysier van de VBLO kon in zijn openingsrede tal van topfiguren van de plaatselijke sport verenigingen, raadsleden en andere genodigden verwelkomen. Hij zei, dat op 4 October 1945 het huwelijk vol trokken was tussen alle Vlaardingse sportverenigingen. Reeds tijdens de bezetting waren de voorbereidselen voor dit samengaan getroffen. De VBLO heeft thans 35 leden-vereni gingen, waarbij plm. 6000 sportbe oefenaars zjjn aangesloten. Het forum kon zich meteen al schrap zetten met de eerste vraag: Wordt door pers en radio niet te veel aandacht geschonken aan de sport? Wordt daardoor de „sportverdwa zing" niet in de hand gewerkt? Over het algemeen was men van mening dat het nogal meeviel. Voorzitter Grifhorst formuleerde het aldus: De pers en de radio mogen in dynamiek niet achterblijven bij de sport. Sport verdwazing is alleen mogelijk als een dwaas aan sport gaat doen. Bij nor male mensen kan dit niet voorko men. In zijn requisitoir handhaafde de officier van Justitie slechts een po ging tot zware mishandeling, waar voor hij vijf maanden onvoorwaar delijke gevangenisstraf eiste, subsi diair verwyiing naar de instructie. Vrij onverkwikkelijke familie-om standigheden moeten aanleiding zijn geweest tot de gebeurtenissen op de 14e Mei dat kwam op de zitting wel vast te staan, al liet men daar de voorgeschiedenis met rust. Wat wel duidelijk werd, was, dat Van D. zo veel als chauffeur was geweest voor H. V., die enige zaken uit zijn huis had gehaald tegen de zin van zijn echtgenote en dat zijn broer J. V. het voor deze vrouw had willen op nemen. Hij was voor de auto gaan staan om wegrijden te voorkomen, was op de bumper en vervolgens op de mo torkap terechtgekomen toen dat toch geschiedde, en was ten slotte van de kap geslingerd toen de auto moest stoppen, omdat hij de voor ruit had ingetrapt. Door de val had Dit vraagstuk bleek volkomen ver antwoord, hetgeen tot grote voldoe ning stemt, daar een poëtisch en ver stild werk als Eabaud's „Eglogue" toch meer schijnt te zijn geschreven voor een meer gerijpt publiek dan voor een onstuimige jeugd, die zich kan laven aan Wagners eruptieve temperament in Tannhauscrs ouver ture waarmee het concert overtui gend werd ingezet. Doch dit Eglogue had een onver wacht groot succes, waar Flipse ken neiyk zelf van onder de indruk kwam. Hetzelfde geldt voor Hendrik An- driessens Kuhnau-variaties. eveneens een werk dat met zijn. weliswaar ge matigd, modem idioom, een gecom pliceerde fuga en voorts de verande. ring die het thema in de variaties ondergaat, zeker geen geringe eisen stelt aan ongeoefende oren. Maar de plechtig religieuze aUure die het werk heeft spreekt kennelijk aan. Besloten werd met een vrij onbe kende, doch zeker ook ten onrechte onbeminde rhapsodic van Dvorak, een prettig speelstuk met kernach tige. en centraal gehouden thematiek en pittige rhythmes. „De onderlinge verhoudingen laten iisuesdaad veei te wensen over, zo feg?en de ministers. Hefc gaat mi nister Beel echter te ver om te con cluderen, dat in Ubach van een be- ftooriyk bestuur de laatste jaren nauwelijks sprake kon zijn. i Gedeputeerde Staten van Lim burg hebben thans ingegrepen om weer tot een normale gang van zaken te komen. Een ernstig me ningsverschil over de toewijzing van een woning waaruit dc ruzie blijkt te zyn voorgekomen is inmiddels door. GS opgelost. Mi nister Beel verwacht verdere ver betering in de toestand. De Rijksrecherche heeft een on derzoek ingesteld naar de beschuldi gingen van afpersing etc. Te zyner tijd zal over eventuele strafvervolging worden beslist. Gistermorgen om halfnegen is me vrouw S. S. P.—A. uit Vlaardingen op de Nieuwe Haven in Schiedam aan het slingeren geraakt, toen ze door een bromfietser werd gepas seerd, Zij reed met een kind achter op en kwam al slingerend tegen een stilstaande auto aan. Met hoofdwou den en vermoedelijk een hersen schudding is zy door de GG en GD naar Vlaardingen vervoerd. Op de Oversehiesestraat is gis termiddag om halfeen een mandfles met zoutzuur op een auto kapot ge trild. Het vocht liep over straat en is omdat het gevaar opleverde voor de banden van passerende auto's door de brandweer weggespoten, Even over vier gistermiddag is van het jacht De Bries aan de Hooi- kade een baby van veertien maan den in hefc water gevallen. De vader, de Amerikaan N. K„ sprong het kind na en wist het bytyds op het droge te brengen. hy beide duimen gebroken, waardoor hij negen weken lang niet had kun nen werken. De getuigenverklaringen maakten de zaak niet eenvoudiger. Het enige waar ieder, ook de verdachte, het over eens was, bleek het feit, dat het hoogst onvoorzichtig was geweest van Van D. om door te blijven rij den met de man op de kap. Het slachtoffer, de vrouw van H. V. en een buurman, die boven voor het raam had gestaan, verklaarden, dat de auto snel was gestart en hard was weggereden. Volgens sommigen zelfs slingerend. De verdachte en zyn twee medepassagiers verklaarden dat de auto hoogstens .tot 15 kilometer was gekomen en dat aan J. V. alle gelegenheid was gegeven om eraf te springen, al was er dan niet gestopt. Zij betoogden, dat er niet was ge slingerd of scherp gezwenkt om de man ten val te brengen. Ook bestonden er duidelijke me ningsverschillen over hetgeen men elkaar tijdens die rit had toegeroe pen. De ene party betoogde, dat J. V. herhaaldeiyk was gewaarschuwd om voor en van de auto weg te gaan. V. zei, dat hy plotseling was aange reden en onderweg herhaaldelijk „stoppen" had geroepen. Over de rijsnelheid werd men het helemaal niet eens: hij varieerde van acht tot vijftig km per uur, te genstrijdigheden, die de officier be denkelijk deden fronsen en waar schuwen voor meineed. De rechtbank doet dagen uitspraak. over veertien. SCHIEDAM De door B. en W. van Schiedam op Dinsdag uitge schreven aanbesteding voor het ma ken van een gedeelte hoofdriolering vanaf hst rioolgemaal Nieuwland tot aan de Burg. van Haarenlaan ten behoeve van het uitbreidingsplan Nieuwland is uitgesteld tot 27 Sep tember. De collecte voor het Koningin Wil- helminafonds voor de Kankerbestrij ding heeft in Schiedam eea bedrag van 7.285,09 opgebracht. Wat denkt het forum van het In voeren van een voetbalpool? Vindt u het juist dat de clubs zich daarmee bezighouden? Al weer een actueel probleem. Alle leden van het forum stelden voorop dat de baten van een officiële voetbalpool ten voordele van de diverse takken van sport moeten komen. Men vond het eigeniyk niet juist dat de clubs voetbalpools orga niseren maar de wenselijkheid van een landelijke voetbalpool kwam wel sterk naar voren by het forum. De vraag of beroepsboksen nog wel als sport beschouwd kon worden werd door allen behalve door de heer Nys, bevestigend beantwoord. Het dames voetbal kon bij geen der leden gena de vinden. Maar het verbod van de KNVB de voetbalverenigingen opge legd om geen velden te verhuren aan damesvoetbalclubs viel ook niet in goede aarde. Dirk Nys zei: Laat ze De ex-KNtt-kapitein R. Wester ling is, naar hij in een schrijven aan de dagbladen meedeelt, uit Ne derland vertrokken met bestemming Indonesië. Indien dit juist is, moet hier worden gesproken van een il legale grensoverschrijding, daar de heer Westerling geen geldig paspoort bezit (in zjjn brief beklaagt hij zich hierover). Hy verklaart te zijn vertrokken op verzoek van „enkele Indonesische groeperingen ten einde hen van ad vies te dienen en zo mogelijk bij te staan in de pogingen hun land voor uit te helpen op weg naar groter de mocratie". Hy schrijft niet op reis te zijn „als Evipan-avonturier" en ook niet „om onnodige moeilijkheden te veroorzaken, maar om, waar mogelijk, constructief werk te leveren". Informatie bij mevrouw Wester ling te Majrssum, Friesland, lever de een verrassend resultaat op. ZU verklaarde van het vertrek van haar echtgenoot niets te weten. Volgens haar was hy slechts in de loop van de vorige week naar Den Haag ge reisd. maar spelen, als ze het een paar keer gedaan hebben, scheiden ze er van zelf wel mee uit..,. Hefc forum kwam naar aanleiding van de vraag waarom er zo weinig publieke belangstelling voor athle- tiek bestaat, tot de conclusie, dat dit wel zal liggen aan het feit dat athle- tiek feiteiyk geen spectuculalr schouwspel is. Ook is er voor athle- tiek meer kennis nodig om de sport te kunnen beoordelen. Moet er wel zoveel geld besteed worden aan het bouwen van zwem baden? Uiteraard bracht deze vraag mevrouw VuykBras op het vlnke- touw. zy vond hefc Kolpabad te duur. Voor twee millioen bouwen wy in Rotterdam zes schoolzwembaden. Het publiek vraagt zoveel luxe niet. De overige leden van het forum kon den gelukkig voor Vlaardingen. niet met haar instemmen. Dirk Nys wilde juist alle hoeden en petten af voor het gemeentebestuur dat de moed had dit prachtige bad te stichten. Tijdens een slotwoord van de heer Nys heeft deze het gemeentebestuur onder het motto „Uw jeugd moet in uw stad vry kunnen leven' op het hart gedrukt by alle uitbreidingen toch vooral de sport niet te vergeten. Na de pauze werd de Olympiade film 1952 vertoond, die weer allerlei herinneringen aan dat grote sport evenement ophaalde. Hefc bal dat na afloop zou plaatsvinden, Is uitgesteld tot a.s. Zaterdagavond, Ter viering van het 35-jarig be staan heeft de Schiedamse I'olitie- sportvcrcniging gisteren op het DHS terrein in Kethel een voetbaltoer nooi gehouden, dat is gewonnen door de Rotterdamse politie. 's Morgens heeft de voorzitter, in specteur H. Willems van Beveren met enige vriendelyke woorden het toernooi geopend, waar in een halve competitie werd gespeeld. De wed strijden werden bygewoond door de hoofdcommissarissen van Schiedam, en Vlaardingen, de heren K. Rypma en v. d, Ham. 's Middags om vijf uur heeft hoofd- inspecteur W. H. Kloeseman de prij zen uitgereikt. De uitslag was als volgt: 1. Politie Rotterdam: 2. Politie Schiedam; 3. Politie Vlaardingen; 4. Politie Gorkum; 5. Kon. Marechaus see Rotterdam; 6. Politie Haarlem: 7. Politie Delft. Morgen wordt de jubileumviering voortgezet met onderlinge athletiek- wedstrijden op het Martinetterrein. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - TeL 68793 Geboren: Willem, z v W Teerds en M de Vries: Hendrikus J M z v C Plomp en A M Schoonbrood: Klaar J A. z v M Plugge en A M v d Knaap: Maria M. d v L Meijer en M K M Kamp; Garmt, z v J Klin kenberg en A Nieman; Jan. z v J Scholten en M W M Jansen; Josina, P, d v J C Thesingh en J P Fieter- sen; Robert W, z v W A H Verzijden en A H C ter Braak: Joop D D. z v P Henrichs en M J Swiers; Josephi- na C M, d v J Keljzer en P A M Bots; Gerrit J, z v G J v Aalten en P C v d Geer; Marianne, d v A v d Torre en J Zoeter: Geertruida, d v J Overwater en G Nieuwstraten; Helena J., d v J M v Oevelen en B Burger. Overleden: P K Spruyt 68 j; C M Engels. 79 j wed v J J darijs; J de Lijster 63 j. Met ingang van vandaag kunnen de Schiedamse zwemmers zich niet meer met een koene sprong in het frisse nat van de gemeentelijke zweminrichting aan de Westfrankelandsedjjk wagen, ,,'t Open bad" is gesloten. Aanvankelyk zag het er niet zo best uit. Het voorjaar w'as koud en dien tengevolge het bezoek gering. Gelukkig bracht de mooie zomer een daarmee overeenstemmende drukte met zich mee. Niet minder dan 131.900 personen. De Nederlandse Verbruikscoöpera ties wensen een adviescommissie van consumenten in het productschap voor Zuivel. In een adres aan de leden van de Tweede Kamer zegt het be stuur van de verbruikscoöperaties, dal de werkzaamheden van het product schap de consumentenbelangen ern stig kunnen raken „niet alleen op het gebied van de prijzen, maar ook op liet gebied van de prijzen, maar ook bij de organisatie van de afzet. Dit laatste is wat de slijterij van con- sumptiemelk betreft reeds duidelijk gebleken." Het adres van de verbruikscoöpe raties is gericht tegen een brief van de Centrale Zuiveicommissie aan da Tweede Kamer, waarin gesteld werd. dat' in. het wetsvoorstel tot instelling van een productschap teveel „de con sument op de voorgrond wordt ge sehoven". De verbruikscoöperaties wyzen deze beschuldiging terug en stellen vast. dat de consumenteneommissie slechte een adviserende taak zal heb ben. „Het is echter voor de Centrale Zui veicommissie blijkbaar onaanvaard baar dat (behalve de overheid)-zich ook maar iemand met het doen en laten van „haar" deel van het be drijfsleven zou inlaten", aldus het adres van de coöperaties. Toegegeven wordt, dat zeer zeker allerlei gebeurtenissen in de melk- disfributie herhaalde, lijk reacties van consu- mentenzyde hebben op gewekt. die sensatio neel moeten worden genoemd. Het is evenwel een „enormiteit" te bewe ren. dat een verplicht advies van de consument Juist zou be vorderen dat zulke zaken in de sfeer van het sensationele nieuws worden getrokken. Er blijkt volgens de verbruiks coöperaties uit dat de Centrale Zui veicommissie weinig oog heeft voor de openbare taak vaa en de verant woordelijkheid van een bedrijfs orgaan. Ten slotte becritiseren de coopera tives de passage in de brief van de Centrale Zuiveicommissie, waarin ge zegd wordt dat de consument nau welijks behoorlijk georganiseerd is en het peil dat nodig is om op ver antwoorde wijze te adviseren dus niet bereikt is. De coöperaties wyzen er op. dat „haar eigen consumentenorganisatie 330.000 gezinnen telt, derhalve onge veer 1.3 millioen personen". Het is zonder meer duidelijk, dat deze or ganisatie. die ook zelf over talrijke grote bedrijven beschikt, voldoende inzicht ln consumenten- en bedrijft belangen heeft om tot een nuttig advies te komen." De Verbruikcoöperaties menen dan ook, dat de passage uit de brief van de Centrale Zuiveicommissie over da consumentencommissie alleen een onbedoeld en krachtig argument ia voor de aanvaarding van het wets ontwerp. Emissie Borsumij: De lening van de Borsumij, nom. 10 millioen 32%. zal een looptijd van 20 jaar krijgen. Op Inschrijvingsvoorwaax- den is reeds f2.5 millioen geplaatst. Reden van de emissie is de noodzaak om het werkkapitaal te vergroten ten gevolge van de uitbreidingen die bulten Indonesië plaats hebben ge vonden. cijfers zowel betalenden als niet betalenden het bad gebruik. De inkomsten waren dit jaar aan- zieniyk groter dan vorig jaar. Dit seizoen ontving men ruim 12.900 gul den, in 1954 ruim achtduizend. De Nederlandse Zwembond reikte in de achter ons liggende maanden 360 A-diploma's (100 meter borst- en 50 meter rugzwemmen en een minuut watertrappen) en 72 B-diploma's (gekleed zwemmen) uit. (kosteloos zwemmen), maakten van Dit vry grote aantal is een verblij dend teken. Want zoals elk kind lezen, schrijven en rekenen leert, zo behoort het ook te leren zwemmen. Dit is in eerste instantie een veilig- heidskwestie. Het leren zwemmen in het open bad is zonder gevaar en ge beurt onder deskundige leiding. Dinsdagmorgen waren de trouwe zwemmers bijeen en namen van elkaar en van de badmeesters af scheid met een „tot ziens, tot het vol gend seizoen." En zoals de gewoonte is, werden bij het afscheid koffie en andere versnaperingen gebruikt. Men rekent erop, dat al is hefc nieuwe zwembad dan voor gebruik gereed het oude nog wel twee jaar geopend zal blyven. Tot de trouwe zwemmers behoorde ook de 75-jarige Jan Damme, die echter op advies van zyn huisdokter voortaan het duiken en de salto's achterwege zal moeten laten. Bij een autobotsing gistermorgen omstreeks tien uur op de Hoofdstraat te Driebergen, zjjn een dame uit Veenendaal, mevr. Van Kooten, en haar dochtertje van achttien maan den gedood. Het echtpaar Van K. was met hun dochtertje per auto op weg naar het ziekenhuis te Utrecht, waar mevrouw Van K. zou worden doorgelicht. Op de Hoofdstraat, wilde de heer Van K. een voor hem rijdende militaire wa gen passeren. Hy zag daarbU vermoe- delyk een geparkeerde vrachtauto van de gemeente Driebergen niet, en reed op de achterzijde van dit voer tuig. Mevr. Van K. en haar dochtertje kwamen om het leven, de heer K. liep door glasscherven snij wonden aan het hoofd op, maar zijn toestand werd tamelijk goed geacht. De drie overige kinderen van de familie van K. waren thuisgebleven. Twee Rotterdammers, die beiden een lange reeks inbraken op hun naam en vele veroordelingen op hun strafblad hebben staan, stonden Woensdagmorgen in hoger beroep voor het Gerechtshof te Den Haag. Beiden, omdat zjj het niet eens waren met een vonnis van de Rot terdamse rechtbank. De 27-jarige schilder R. S. gaf ove rigens de drie hem ten laste gelegde inbraken uit een reeks van vele vol mondig toe. Ja. hy had in November dertienhonderd gulden buitgemaakt in een Rotterdamse machinefabriek, in December in Vlaardingen en in Januari in Maassluis een brandkast ekraakt. „En waar bent u al niet meer ge weestverzuchtte de president. De procureur-genex-aal was het vol komen eens met de straf van de rechtbank en hy eiste bevestiging: vier jaar met aftrek. Een medeplich tige. de 35-jarige koopman J. M. (reeds dertienmaal eerder veroor deeld) hoorde de P. G. een aanmer kelijk zwaardere straf eisen dan die, waarvan hy in beroep was gekomen: Anderhalf jaar (en gevangenneming by uitspraak) in plaats van zes maanden. De uitspraak valt op 5 October. De Italiaanse kunstenaar F, Ca- rasso hec/t sen legpenning ontwor pen t.g.v. het gouden jubileum van de Technische Hogeschool te Delft. De ene zijde stelt het mytholo gische paard Pegasus voor dat op zijn reis naar dichterlijke hoogten, bestegen cn beteugeld wordt door da energie; het menselijk vernuft wil mede opstijgen, dit met gijn verstan delijke vermogens bedwingend. Op de andere zijde van 'de penning worden dc emblemen van dc tech niek i:i de hand gehouden door de mens. De liggende antieke zuil is het dragende en tegelijkertijd overwon nen standpunt in de bouwkunst en symboliseert de veranderde zienswij zen in de natuurwetenschappen. De penning wordt uitgegeven door Koninklijk Begeer te Voorschoten. ROTTERDAM.^ 20 Sept. Aan voer in totaal 4058 dieren, respectie velijk: vette koeien en ossen 650- ae- bruiksves 1257 w.o. 907 tbc-vry; vette kalveren 150; graskalveren 248 w.o. 202 tbc-vrijnuchtere kalveren 421; varkens 129; biggen 192; paarden 132 veulens 63; schapen of lammeren 763; bokken of geiten 53. Weekaanvoer: 6234 dieren. Prijzen: le k\v,; 2e kw.; 3e kw. Vette koeien 2,562,72; 2,42—2,58- 2.122,26; Vette kalveren 2,903,10; 2.302,70; Slachtpaarden 2,25; 2,10; 1.90 alles per kg; Graskalveren 425,350.270, Nuchtere kalveren 73,58,48 Biggen 50.—42.-; 38.-; Veulens °25,375,275,Schapen 125, r' rw

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1