Museumvrienden hielden eerste jaarver Belangstelling neemt regelmatig toe Nieuwe fabriek in Schiedam HOCKEY NIEUWS LAGER VOETBAL Verwachtingen voor het komend weekend PvdA-vrouwen kregen les in bloemenschikken Chr. Mannenkoor viert zilveren ju met geslaagd De klokken van Corneville beierden in Musis Rotterdam zal eens universiteitsstad zijn Vrouw heeft taak in BB' Milde straf voor arts Uit het dagboek van de politie Transport voor Pernis Nieuws van de 64 velden Dierenfilm voor Herv. meisjes Marktberichten Wat zij vingen Vier jaar voor inbreker A. v. d. Lende verlaat Gemeentewerken Burgerlijke Stand Kruideniers wensen vacantieregeling Schweitzer-film in Vredeskerk Reclasseringscollecte brengt 1.992 op Stichting Klinisch Hoger Onderwijs NW-jeugd genoot van filmprogramma Visafslag HET VRIJE VOLK DONDERDAG 6 OCTOBER 1955 De voorzitter van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum te Schiedam, drs. S. Kamstra, sprak Woensdagavond, tijdens de eerste jaarvergadering van deze, op 18 Februari op gerichte vereniging zijn tevredenheid uit over de gang van za ken- Telde de vereniging bij de oprichting 168 leden, eind 1954 bedroeg dit aantal 362 en thans zijn er reeds 408 Vrienden van het Stedelijk Museum. PAGINA 1 Heeft voor U de juiste Vulpen AANRIJDING HOND ONDER MOTOR Komend, seizoen Hermes-DVS heeft met zijn 2—0-overwinning op de Zwolse Boys zijn positie op de ranglijst -onzienlijk verbeterd. De Zwol lenaren beschikken over een moeilijk te passeren achterhoede. In de gespeelde wedstrijd tegen onze stadgenoten legden zij dan ook de nadruk op de verdediging. Niettemin kwamen de Schiedammers tweemaal tot scoren. De zege van HDVS was dus een zeer behoorlijke prestatie. Derde en vierde klas De derdc-klasser Excelsior '20 ont vangt Postduiven. In de vierde klas staat voor Zondag een belangwek kende wedstrijd op het programma. Twee stadgenoten, SVDPW en DHS, bestrijden elkaar op het nieuwe ter rein van SVDPW. Zaterdag Afd. Rotterdam Het Schiedams Christelijk Mannenkoor had alle reden het 25-jarig bestaan op bijzondere en uitvoerige wijze te vieren, zo als dan ook gwteravond in de Grote Kerk geschied is ten over staan van een publiek, dat in zo groten getale was opgekomen, dat er met de beschikbare ruimte moest worden gewoekerd. Discipline „De klokken van Corneville" schijnt bij amateur koren erg in trek te zijn. Voerde enkele maanden geleden „Gemengd Koor" deze aardige operette op, Woensdagavond was het „Caecilia", dat dit stuk in Musis Sacrum met succes vertolkte. Eisen zivaarder Door de steeds toenemende super specialisatie worden de gestelde eisen eerder verzwaard dan verlicht. Een ander feit, dat het zich eigen maken Advertentie IJd. SCHIEDAM D8 zesjarige Robbie H. uit de Huismanstraat lette niet op het ver keer, toen hl) Woensdagochtend om streeks 9 uur op de hoek Nassaulaan- Prlns Mauritslaan de rijweg wilde oversteken. Een passerende perso nenauto reed de jongen aan. De GG en GD moest het slachtoffer met een lichte hersenschudding naar de Dr. Noletstichting vervoeren, waar hij werd opgenomen. Op de Polderweg In Kethel is he denochtend om 125 uur een hond door een motor overreden. Het dier stak onverwachts de weg over. vlak voor de bankwerker G. A. T. uit Vlaardingen, die op zijn motor In do richting Schiedam reed. T. viel en liep lichte schaafwonden op. De motor werd licht beschadigd. De hond was op slag dood. De verwezenlijking van het om vangrijke programma, dat het bestuur voor'54 had opgesteld, baarde aan vankelijk grote, in het bijzonder financiële zorgen. Maar mede dank zij de welwillende houding van het gemeentebestuur, dat de aula van het museum beschikbaar stelde en da geringe verhoging van de toegangs prijzen voor culturele evenementen, kon de penningmeesteresse, mej. S, da Graaf, in haar financieel jaar overzicht meedelen, dat de vereniging een bescheiden voordelig saldo boekte en dat de reserve, die voor het grootste deel bestaat uit de contri- butiegelden en bestemd is voor het aankopen van kunstwerken voor het museum, ruim 300 bedraagt. Nadat de agenda in vlot tempo was afgewerkt, besprak men het pro gramma voor het komende seizoen, Met voorbehoud van wijzigingen zijn de volgende programmapunten vast gesteld*. 21 October: Concert door de mu- zlekkring Jacob Obrecht. Er zal ge tracht worden door hetzelfde gezel schap schoolconcerten te laten ver zorgen. Op 10 November zal mevrouw Pos- tumus Meyes een lezing houden over Moderne Kunst. De Canadese zangeres Patricia Poitros zal, begeleid door de pianist Alex van Amerongen, een concert geven op 7 December, In aansluiting op een tentoonstel ling, die dan in het Stedelijk Museum zal worden gehouden, houdt pater Knipping O.F.M. op 28 December een voordracht. Aan het slot van de vergadering dankte de heer Kamstra de conser vator van het Stedelijk Mcieum, de heer D. Schwagerman, voor alles wat deze voor het museum heeft gedaan en in. het bijzonder voor het beschik baar stellen van de film „Bali, het eiland ("er Goden", die, in het kade: van de expositie „Bali", na de ver gadering voor vrienden en genodig den in de aula van het museum werd vertoond. Voor deze prachtige film van de cineast Nicola Drakulic bestond veel belangstelling. Een stampvolle aula genoot van de schitterende opnamen van het dagelijkse leven, de rituele handelingen, waarbij de dans ee~i centrale plaats inneemt, en de weel derige natuur op Bali. Na de voorstelling dankte drs. Kamstra nogmaals de conservator en sprak de hoop uit, dat de vertoonde film ertoe zou bijdragen de belang stelling voor de tentoonstelling over j Bait die 30 October is verlengd, - te vergroten. DONDERDAG Bioscopen: Passage-theater, 2 uur: Ai'da (ad.). Monopale-theater, 2, 7 en 9 uur: Duivel: der zee (a.U. Tentoonstellingen: Stedelijk museum, 2—5 uur: ,3ali". Apotheek: Rembrandt, Rembrandtlaan 5, tel. 68855. Diversen: Passage-thet sr, 8 uur: Schied. Kunstkring: Opera. Musis Sacrum, 8 uur: pers.ver. WF ,De klokken van Corneville". Marijke, 1.30 uur: bazar Anti- vivisectie. De Amstelbron, 8 uur: vo-rlichting Arbeidsbureau. VRIJDAG Bioscopen: Passagetheater, 2, 7 en 9.15 uur: French Cancan (18 jr.). Monopoletheater, 2, 7 en 9 uur: De wraak van het monster (14 jr.). Tentoonstellingen Stedelijk museum, 2-5 uur: „Bali". Apotheek: Rembrandt, tel. 68855. Rembrandtlaan S, Diversen: Irene, 8 uur: CFA filmvoorstelling. Totaal gezien heeft ASVION voor dit weekeinde verscheidene goede winstkansen. In de promotieklas speelt bet eerste herenteam een thuiswedstrijd tegen Kieviten 2. Als we kijken naar de reeds ge boekte resultaten van de Schiedamse ploeg, dan is alle hoop op een overwinning gerechtvaardigd. De heren van het tweede gaan in Dordt bij Dordrecht op bezoek. ASVION 2 heeft in de derde klas A tot nu toe twee keer gespeeld en beide malen gewonnen (met, 41 en 50). Het Is nu zeer goed mogelijk, dat de Schiedammers hun zegetocht zullen vervolgen. Heren 3, de veteranen, spelen in de derde klas B een thuiswedstrijd tegen Tempo '34. Ook hier liggen de kansen voor de Schiedammers vrij gunstig. Het eerste damesteam heeft In dit seizoen nog niet veel bijzonders ge presteerd. in de tweede klas A spelen ze Zondag een wedstrijd in Rotter dam tegen MRHC. Waarschijnlijk wordt dit verliezen of gelijkspel. Het 2e damesteam van ASVION heeft dit seizoen in de vierde klas A nog geen enkele wedstrijd verloren. Ze speelden In Gorkum tegen Rapid 2. Ook hier verwacht men een over winning. Vrijdag zal in Pernis een transport aankomen, dat drie dagen onderweg geweest zal zijn. Het is een zogenaam de Spenthopper (ruim 8 meter hoog, 105 ton gewicht), die vanmiddag om twaalf uur de werven van de Neder landse Dok en Scheepsbouw Mij te Amsterdam heeft verlaten. Het transport gaat van Amsterdam over het IJselmeer via Kampen, over de IJsel, de Rijn of langs Arnhem tot Rotterdam. Een kortere weg Is niet mogelijk door de grote hoogte van het geval. De maatschappij verzond al eerder via deze omweg dergelijke grote ap paraten van Amsterdam naar Pernis. Zo zal de nieuwe fabriek van Glas industrie Pieterman N.V. eruit zien, die zal worden gebouwd aatv de Jan van Piebeckweg te Schiedam. De ge vel van het nieuwe gebouw zal 70 meter breed worden en de fabriek zal 56 meter diep zijn. In het nieuwe pand zal niet alleen het bedrijf aan de Westvest 17 ivor- den overgeplaatst, maar tevens zal het Haagse zusterbedrijf van de N.V. Pieterman daarheen worden overge bracht. Het magazijn, dc glasblazerij en de gehele handehaf deling (ther mometers, laboratoriumartikelen en allerlei soorten instrumenten) uit Den Haag worden in de loop van het volgend jaar aan de Jan van Rie- beekweo gehuisvest. Het pand aan de Westvest was een voorlopige behuizing, nadat de oor spronkelijke fabriek, te Rotterdam door het bombardement in de oor logsjaren was verwoest. Eind October zal de eerste paal voor de nieuwe fabriek geslagen worden. Dinsdag is de tweede ronde voor de winterwedstrljd van de Eerste Schiedamse Schaakbond gespeeld. De uitslagen waren: ie groep: BljlooPenning 0—1; ReitsmaMeijer 10; v. d. Velde Groen Sr. 01; Den TJljlJanssen,s li—'.i: Eeringvan Eden 10. 2e groep: DonkhorstAhrens 10; Van Etten—Hersbach uitgest.; Kleij- heeg—Immerzeel liGroen Jr. —Malkus 10; Brouwerv Groot- veld 1—0. 3e groep: BettenSlavenburg Yjj Van Dijk—Zonneveld 1—0; Slag- molen—Smit uitgest.;. KosterMor bus 10. 4e groep: TlmmersVoogt 01; i fan Leerdamvan Dalen 10; i SmitsParmet afgebr.; Harteveld de Boer afgebr. In de percentagewedstrijd werd slechts één party gespeeld. Van Etten nam het op tegen Stahlie. Uitslag 10. In de aula van het gebouw van Gemeentewerken aan de Korte Haven hebben directie en personeel Woens dag afscheid genomen van de heer A. van der Lende, die na 35 jaar aan deze dienst zijn beste krachten te hebben gewijd, thans met pensioen is gegaan. Als technisch hoofdambtenaar van de tekenkamer, afdeling waterbouw kunde, heeft de heer v. d. Lende een actief aandeel gehad in de belangrijke werken, die de laatste tyd tot stand zijn gekomen. De directeur van Gemeentewerken ir, J. v. d. Akker opende de rij van sprekers en gaf uiting aan zijn grote waardering voor de ijver en de pres taties van de heer v. d. Lende. Adjunct-directeur tr. S. Moesker sloot zich hierbij van harte aan. Na mens de collega's van de scheidende sprak vervolgens de technisch-hoofd- ambtenaar, de heer P. Wagenaar. Tenslotte- ontving de heer Van der Lende van het gezamenlijke personeel een grasroller en van de personeels vereniging een ets. Geboren: Gerard R J L M, z v W v d Horst en M E Born; Arend J, z v J Versluis en A Hollaar: Adriana A, d v J Versluis en A Hollaar; Ma- na L, d v J Versluis en A Hollaar; Hans, zvL Herkelman en J Korpo raal. Na een week rust ontvangen de blauw-witten Zondag het laag genoteerde Rheden. Deze vc. - de Schiedammers totaal onbekende ploeg heeft echter in de laatste jaren naam gemaakt door een uiterst snelle opgang met als laatste succes een kampioenschap in de tweede klas. Dit seizoen heeft Rheden tot nu toe niet veel gepresteerd, maar het Is waarschijnlijk, dat, als deze ploeg wat gewend Is aan zijn nieuwe om geving, de betere reesultaten niet zul len uitblijven, Dit houdt dus tevens een 'waar schuwing voor HDVS in om op zijn hoede te zijn. Niettegenstaande dat moeten de blauw-witten kunnen winnen, al is het mogelijk, dat de tegenstand van Rheden heftiger is dan men ogenschijnlijk zou ver wachten. Het tweede elftal heeft een goede kans Zondag in een uitwedstrijd te winnen van Haarlem 2. Het derde ontvangt stadgenoot SVV 3 op het terrein aan de Damlaan. De Excelsioranen zullen het niet al te moeilijk krijgen. Postduiven be schikt over een matige, weinig schot- vaardige ploeg. Een overwinning voor dc Schiedammers is zeker wel te ver wachten. In de vierde klas afdeling F krijgt DRZ bezoek van Rockanje, zeker wel een gelijkwaardige tegenstander. Speelt DRZ echter op dezelfde ma nier als vorige week, dan kunnen de Schiedammers wel eens de kous op de kop krijgen, want Rockanje is technisch niet zo'n beste, maar wel een felle en strijdvaardige ploeg, In dezelfde afdeling ontvangt Schiedam het matige Dirkslartd. Vorige week speelde Dirksland gelijk tegen Belvédère, dat niet zo lang ge leden ruim verloor van Schiedam. Ook zonder dat is de verwachting op een Schiedamse zege gerechtvaar digd. De Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid, afdeling Schiedam, was Woensdagavond in de grote zaai van het Volksgebouw genoeg- üjk_ bijeen voor een ledenvergadering eneen lesje in bloemen schikken. De voorzitster opende de bijeen komst. zy wees in het bijzonder op de leden-win-actie, waaraan ook de vrouwen zullen meewerken en op het verkiezingsfonds. De vulling van de voor dit fonds bestemde busjes komt ui hoofdzaak voor rekening van de huisvrouwen. De volgende punten van de agenda werden vlot en in goede orde afge werkt. Toen kwam de heer J. van Dilk van het bloemenmagazijn .Diyosotis" aan het woord. Deze hield eerst een uiteenzetting over het Bloemistenvak en wat daar allemaal aan vast zit. Daarbij speelt ook het artistiek gevoel een belangrijke rol. Daarna gaf hij een practische les in bloemenschikken. De heer Van Dijk had daarvoor een massa mate riaal meegebracht: bloemen, bessen, schalen en vazen. Hij liet ook zien, dat men met eenvoudige middelen kunstzinnig kan omspringen. Met simpele tuinbloemen en een gewoon vaasje kan men met de nodige goede smaak een artistiek resultaat berei ken. Toen de „les" was afgelopen wer den de uitgestalde bloemen en plant jes verloot onder de „leerlingen", die met genoegen en aandacht hadden geluisterd. Men kan er verzekerd van zijn, dat de PvdA-vrouwen voortaan met meer zorg en overleg bloemen in een vaas zullen doen. Een interessante wedstrijd is die tussen SVDPW en DHS, twee stad genoten, die elkaar bekampen. Als SVDPW even goed speelt als vorige Zondag tegen 's-Gravendeel, dan kan het een spannende wedstrijd worden, te meer daar DHS een geduchte te genstander is. Een voorspelling om trent de uitslag durven we Beslist niet te doen. De KNVB-ers in de Zaterdagafde- ling, HBSS en PPSC, komen in dit weekeinde beide tegenover een ge duchte tegenstander te staan. De kans, dat bij deze wedstrijden ook maar één Schiedams puntje zal wor den behaald, is gering. HBSS gaat op bezoek bij Ter Leede, dat Zondag jl. met zijn zege op Quick Boys heeft bewezen, wat in zijn mars te hebben. De Schiedammers zullen, mede door hun vrij improductieve voorhoede en de dikwijls weifelende verdediging, het zwaar te verduren krijgen. PPSC speelt uit tegen lijstaanvoer der Sportlust '46. Sportlust is een bijzonder sterke ploeg met een zeer schotvaardige voorhoede, die vooral In thuiswedstrijden bijzonder op dreef is. In dit seizoen maakte Sport lust in twee thuiswedstrijden totaal Voor de Jeugdring van het Her vormd Meisjes Verbond vertoonde men Woensdagavond In de grote zaal Irene de film „Eenzame vrienden".. Het was een heel toepasselijke rol prent, gezien de actie „Dierendag" in deze week. Het verhaalt van de lot- gevallea'van een van huis weggelopen jongetje en zijn trouwe hond, een grote herder. Deze Amerikaanse film van uit stekend gehalte droeg een opvoedend karakter. Hier werd weer eens op een pleizierige manier het verschil tussen goed en kwaad aangetoond. De ring-presidente mejuffrouw M van der Touw opende de avond op de gebruikelijke wijze en sprak da hoop uit door deze (uitstekend ge slaagde) propaganda-avond weldra veel nieuwe leden te kunnen ver welkomen. De Algemene Nederlandse Kruide niers Bond, afdeling Schiedam, houdt Woensdagavond 12 October in zaal Tivoli een vergadering waarop dr heer Koote uit Rotterdam zal spreke over het onderwerp „Vacantle voo de Schiedamse kruidenier". achttien doelpunten. Een harde dob ber voor PPSC. GTB, dat nog steeds niet de goede vorm heeft weten te vinden, gaat op bezoek bij WOR, een stevige ploeg. GSS speelt uit tegen HCSZ, een ge lijkwaardige tegenstander. Een belangrijke wedstrijd in de eerste klas A is die tussen Martinit cn Hurricanes, de lijstaanvoerder. De Schiedammers hebben zes punten uit drie wedstrijden en Hurricanes heeft tien uit vijf. Martinit heeft het voor deel van thuis spelen. Daar staat tegenover, dat Hurricanes vorige week won van het sterke Tediro. Nu kun nen de Martiniters laten zien hoe veel ze waard zijn. Ursus gaat op bezoek by Oud- Beijerland. Dit kan zeker wel een overwinning voor onze stadgenoten worden. Dit is evenzo het geval met WF in de afdeling B, dat GLZ ont vangt. In C krijgt SFC visite van het sterke Hekelingen. Een zware opgaaf voor de Schiedammers, willen ze er ook maar een punt aan winnen. De mos ontvangt Het Noorden en wan neer onze stadgenoten, even flink van zich af bijten als vorige Zondag, zit er een goede winstkans in. In de tweede klas ontvangt Singel- kwartier Luno. Waarschijnlijk wor den de puntjes netjes verdeeld. In de derde klas gaan de Schiedamse Boys op bezoek bij HBB. De Boys, die er goed voorstaan, zullen natuurlijk hun positie verstevigen. „Het is middernacht, dr. Schweit zer". Deze treffende film over het leven en werken van één der grootste dienaren van de mensheid en het Christendom vertoonde men Woens dagavond in de Vrdeskerk voor wijkgemeeente zes van de Ned. Herv. Kerk te Schiedam. De wijkpredikant ds. J. Gras opende de avond. In zijn inleiding tot de film legde hij bijzonder veel nadruk op de waarde van het prac- tisch Christendom. Naastenliefde is zeer belangrijk: wanneer de drang er niet is een ander te helpen, dan is ons geloof niet in orde. Hij schetste toen in het kort het leven van Albert Schweitzer. „Theo logisch staat Schweitzer ver van ong (hy denkt bv, anders-over Jezus Christus)", aldus ds. Gras, „maar hu beleeft het Christendom op een zeer waarachtige wüze." De Zaterdag in Schiedam gehou den collecte voor de Reclassering heeft 1992 opgebracht. Vorig jaar was de opbrengst van deze collecte aanzienlijk minder, nl. 1450. Dank aan ailen, die hetzü door geven, hetzij door collecteren aan de collecte hebben meegewerkt. Die grote belangstelling kan worden opgevat als een biyk van erkenteiyk- heid jegens de dirigent Jan van der Ree, die immers het koor op over tuigende wüze uit de impasse heeft gehaald, waarin het was geraakt na het overiyden van zijn bekwame voorganger Wim de Rooy, ter ere van wiens nagedachtenis een door hem gecomponeerd lied werd gezongen. Dit geschiedde voor de aanvang van het eigenlijke programma, dat voor deze feestelijke gelegenheid wel wat uitvoerig was uitgevallen, .het geen echter moeiluk anders kon, ge geven de beraamde opzet van de viering, die nog vijf andere koren naar Schiedam bracht. Dat het hier eveneens mannen- en Christelyke koren betrof, kon als be zwaar worden gevoeld, daar er te weinig afv isseling was, hoewel een dubbelmannen-kwartet eveneens on der leiding van Jan van der Ree, daar even voor zorgde. Behalve het Schiedams koor zelf, t aüe onderdelen van de zangkunst beter is gaan beheersen, sinds ook het ledental belangrijk is uitgebreid, maakte vooral het Haagse koor „De Residentie" een sterke gedisciplineer de indruk. Discipline was overigens wel nodig voor de uitvoering van Cherubini's ..Requiem", historisch van belang, doch voor de moderne luisteraar toch niet byzonder boeiend, te' meer daar de tijd waarin Cherubini, toch al niet büster oorspronkelijk, leefde arm was aan levenskrachtige koor muziek. Het is daarom te betreuren dat men gisteravond te veel kon ho ren in die stüd waarin dc 19e-eeuwse koormuziek is verstikt geraakt. Van de oude polyphonen was al leen Palestrina vertegenwoordigd, en werkelijk modernen waren in het geheel niet te beluisteren, wanneer men ten minste afziet van enkele componisten wier hedendaagsheid De afdeling Ontwikkeling en Amu sement van de vereniging „Wilton- lyenoord'" had deze avond voor haar leden belegd. De secretaris de heer J. van der Broek heette op deze eer ste Schiedamse avond in het tiende seizoen allen welkom en verheugde zich over de grote belangstelling. Het ledental van de vereniging loopt mo menteel tegen de zeventienhonderd en het deed de heer Van der Broek plezier te kunnen meedelen, dat kor telings zestig nieuwe leden zyn in geschreven. Voorts zei hij. dat voorts iaan acht in plaats van zeven avon den per seizoen zullen worden geor ganiseerd. Elke operette, en wel zeer zeker deze van Robert Planquette, vereist naast het kunnen zingen ook wat acteer talent. In vocaal opzicht voldeed het gemengd door „Caecilia' 'uit Rotter dam zeer goed, maar tonellstisch ge zien liet men wel eens een steekje vallen. Over het geheel genomen was het een prettige uitvoering, waaraan de scheepsbouwers en hun vrouwen zeker wel het nodige plezier hebben beleefd. „Rotterdam za' in de- toekomst zeker een universiteit binnen zijn muren huisvesten." Dit waren de woorden van dr. J. H. Flieringa op de openbare vergadering van de Stichting Klinisch Hoger Onderwijs, gehouden in de Aula van de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam. Dr. Flieringa gaf verslag van de lotgevallen van de stichting gedurende het studiejaar 1S54'55. „Het oprichten van een universiteit te Rotterdam is geen. specifiek locaal, doch een nationaal belang," vervolgde hy. De plaats van handeling is het fictieve, kleurryke plaatsje Corne ville. Fleurig geklede vrouwen, stoere mannen, een gezellige marktplaats en een spookkasteel zorgen voor de romantische achtergrond. Het stuk speelt in de zeventiende eeuw. Dirigent van het koor was de heer H. Koelma, die toonde, dat hy zyn mensen uitstekend onder de duim had. De regie was in goede handen by de heer J. Groeneweg. „Indien in een stad als Rotterdam een idee zieh begint te ontwikkelen en het biykt dat in dit denkbeeld toekomstmogeiykheden zitten, dan blijft het niet by eindeloosspelen met de gedachte, maar komt het tot daden. Dit is geen vleiery. Dit heeft de geschiedenis ons geleerd." Dr. Flieringa liet de verschillende gebeurtenissen van het afgelopen studiejaar de revue passeren. 153 maal werd het semi-artsexamen af gelegd. Er slaagden 113 candidaten. Voor het artsexamen waren deze eyfers 149 en 110. Gedurende de vyf jaar dat de stichting werkzaam is werden 572 doctorandi ingeschreven. Rotterdam heeft dus een belangrijk aandeel in de opleiding van de artsen, In het slot van zyn betoog richtte dr. Flieringa zich tot de studenten, Hy merkte onder meer op, dat de studiestof, die verwerkt moet worden, langzamerhand tot. een niet toelaat bare hoogte is gestegen, Hy meende dat er tegen dit euvel nog geen maat regel is genomen. Het bestuur van de afdeling hoopt i voor de Schiedamse kruideniers even- als dat reeds het geval is by hun collega's uit Rotterdam en Vlaardin gen, tot een gezonde vacantieregeling te komen. van de wetenschap onnodig verzwaart, is het aanduiden van bepaalde ziektevérschynselen of reeks van verschynseien, een zgn. syndroom, met de naam van diegeen die hierover het eerst heeft geschre ven of gesproken. Dit uit menseiijka ydelheid voortspruitende verschynsel werkt verwarrend, te meer omdat nationalistische gevoelens hierbü een rol spelen. In verschillende landen wordt een zelfde ziekte met verschil lende termen aangeduid. Hoe eerder deze methode wordt afgeschaft, des te beter is het, zo oordeelde dr. Flieringa. BOSKOOP, 5 Oct. Grootbloe- mige rozen per 20 stuks: Vierlanden 3.404,30; Better Times 3,40; Duis burg 2,203,20; Butterfly 2,002,60; Pechtold 1.40—2,80; Mad. Bouché 2,20—2.40; Edith Helen 2,80; Rose- landia 1,001,20; Gem. rozen 1,40 2,00. Babyrozen per 10 takken: Sweet heart 1,20—1,60; Byou 0,751,30: Gloria Mundi 0,85—1,50; Juweeltjes 0,751,30; Red. Pompadour 1,40— 2,10; Orleans 0,350,60; Else Poulsen 0,85. Op de provinciale dag van de af deling Zuid-Holland van de Fede ratie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, die Woensdag te Gouda gehouden werd, heeft ar, L. Tielenius Kruythoff, directeur van het bureau van de Stichting Bevorde ring Bescherming Bevolking, gezegd, dat er voor de vrouw een zeer grote taak ligt bij de BB. De heer Tielenius Kruythoff be toogde dat de BB, voortgekomen uit gemeenschapszin, naastenliefde en vaderlandsliefde, de steun nodig heeft van de vrouw. Zij kan werken met de handen bij de individuele zelfbe scherming, de biokploeg of de diverse diensten, doch zij moet vooral wer ken met haar hart, zy moet de ge dachte van de BB stimuleren en geestelijk voorbereiden. ,.De vrouwen moeten de mannen opwekken lid te worden van de BB," aei de heer Kruythoff.- alleen betrekking heeft op hun geboortedatum. Interessant waren daarom voorts slechts „Trösterin Musik" van Bruck ner en ,,Veni Creator" van Diepen-' broek, beide composities, die echter tot het standaardrepertoire behoren. De uitvoering, waaraan behalve de genoemde koren, ook nog bydroegen het Chr. Koor uit Alblasserdam, de Verenigde Zangers uit Pei.nis en het Chr. Koor van H: I. Ambacht, stond over het algemeen op een vry be hoorlijk peil, hoewel alle koren leden aan een Ietwat moeizaam tempo, waartoe echter de werken de onwel kome gelegenheid boden. Een verrassing daarentegen was het door allen gezongen „De ere des He ren" van Beethoven, dat massaal klonk, en met dat doel ook geschre ven lijkt, en waarbij men zich alleen afvraagt waarom, het in het Neder lands werd gezongen. De tussen de podiumwisselingen gespeelde orgelimprovitaties van Jacques Bekkers waren welkom. W. BENNIS Tweemaal 600 kinderen van bü het NW aangesloten ouders hebben Woensdagmiddag in Musis Sacrum genoten van dc filmvoorstellingen, die het jubilerende Vakverbond zun jeugd bood. De middag was georga niseerd door de NVV-vrouwenbond, welks tweede voorzitster, mevrouw E. Mcüer de middag opende, daar de voorzitster wegens ziekte wa3 ver hinderd. In voor kinderen begrypeiyke taal vertelde mevrouw Meyer iets van de betekenis van het halve-eeuwfeest van het NW. Daarna werden, onder luid gejuich de lichten gedoofd en een aantal alleraardigste kinderfilmpjes ver toond. Erg in de smaak van het gro tendeels leerplichtige publiek viel het geestige filmpje „Die vervelende school". Maar niet minder genoot de NW-jeugd vmn de dierenfilm, de opnamen van een circusvoorstelling, het geestige tekenfilmpje „Wilhelm Tel!" en niet te vergeten de hoofd film Ezeltje Bim, Na afloop van de voorstellingen werden de kinderen getrakteerd op een zakje lekkers. Dat cr voor een dergelijk verant woord kinder-filmprogramrua in onze stad belangstelling bestaat, blijkt alt hetgeen mevrouw Meijer ons vertel de: Zaterdag waren de 1200 plaatsen reeds uitverkocht en talloze ouder» (cn kinderen!) moesten nog teleur gesteld worden. Wij hopen, dat onze jeugd voor een dcrgeiyke middag niet tot een volgendj jubileum behoeft ta wachten en dat dit lofwaardige ini tiatief veel navolging mag hebben. Vangstberiehten van hedenmor gen: VI 79 2 k nog 50 netten; VI 85 17 k nog 50 netten; VI 172 15 k nog 40 netten; VI 205 4 k nog 40 netten; VI 206 14 k nog 50 netten; VI 207 34 k nog 40 netten; VI 208 1 k; VI 216 30 k nog 45 netten; VI 29 2 k; VI 86 2 k; VI 97 nog halen; VI 114 nog 5!) netten; VI 115 nog halen; VI 190 6 k nog 50 netton; VI 197 34 k; VI 53 100 k nog 40 netten; VI 61 nog halen; VI 71 5 k nog 50 netten; VI 83 weinig; VI 166 5 k; VI 200 7 k nog 50 netten; VI 50 3 k nog 30 netten; VI 14 40 k nog 50 netten; VI 56 30 k; VI 84 3 k nog 30 netten; VI 89 10 k; VI 112 17 k nog 50 netten; VI 132 nog halen. VERTROKKEN VI 83, L. Rog, trawl; VI 61, J. Rog, trawl; VI 132, H, Plugge, trawl; VI 142, L. Haasnoot. Van een onzer verslaggevers) De 32-jarige Rotterdamse arts F. J, H. W., die door de rechtbank te Rotterdam wegens zware mis handeling was veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar, is Woensdagmorgen door het Haags Gerechtshof op vrije voeten ge steld en daarbij veroordeeld tot vijf maanden mei aftrek. De arts was in de nacht van 23 op 24 April in de inmiddels opgeheven kunstenaarssociëteit «Oud Boymans betrokken by een relletje rond een kunstenaarssociëteit Oud-Boymans de club was ontzegd. De politie werd erbij gehaald om de schilder uit de club te verwyderen, maar toen be moeide de arts zich met het geval, Hy zwaaide in een korte vechtpartij met een cognacglas en raakte daarby het oog van een der politiemannen, die hierdoor het licht uit zijn lin keroog moet missen. De raadsman van de arts, mr. F. W. B. baron ven Ljrnden, betoogde veertien dagen geleden bij de behan deling, dat van opzet geen sprake is geweest. Het Hof veroordeelde de arts nu wegens het zwaar lichamelijk let sel toebrengen door schuld en gelast te de onmiddellijke Invryheidstelling. ROTTERDAM Heden werden aan de Visafslag alhier van IJmui- den en elders 300 kisten verse zee vis aangevoerd. De prijzen waren: Tarbot klein 901.10; Schol midd. 36—41, id klein 24—27; Schelvis midd 4044. ld klein 3135; Kabeljauw gr 63—65, id midd 41—43; Makreel 24—28; Wijting 29—32; Haring verse 19—22; Geep 28—41; Kuit 85—90 (Van een onzer verslaggevers) Het Haags Gerechtshof veroor deelde vanmorgen de 27-jarige Rot terdamse schilder R. s. conform de eis van de rechtbank in Rotterdam tot vier jaar met aftrek. De man had zich aan een lange rcoks inbraken schuldig gemaakt in Rotterdam, Vlaardingen en Maas sluis. De 35-jarige koopman J. M„ die als medeplichtige terechtstond, kreeg vijftien maanden met aftrek. Hij was in beroep gegaan van liet rechtbankvonnis, dat hem tot zes maanden had veroordeeld.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1