Tjiftjaf en fitis brengen hun af scheidsserenade Forum bracht 'n wat stroeve Bruiloft van Figaro Geschoolde arbeiders hebben goede kansen Gulf Oil wil uitbreiding van bedrijf in Schiedam AVS-bazar i jwwIwÊÏÏMS Omhelzing hét moment voor zakkenrollerij BPM bouwt fabriek van 25 millioen ONZE VOGELS IN OCTOBER 67/° Voor het dier Uit het dagboek van de politie nooit meer opwinden Geen driekamp De wetenschappelijk gevormde kinderschoen chiedammers onder elkaar Klaver j asconcours Techn. Bedrijven Emigratie naar Canada Auto- en scootersliow aan cle Noord vest Burgerlijke Stand Hakkert heropent Glycerine in Pemis HET VRIJE VOLK VRIJDAG 7 OCTOBER 1955 PAGINA 5 Met 't mooiste weer wat zich maar denken liet, heen de zomer afscheid, genomen en de herfst zijn intrede gedaan, 't Was een genoegen dat we nog verscheidene dagen van 't fraaie weer heb ben kunnen genieten. Niettemin bevinden wij ons toch in 't na jaar, hetgeen in de natuur in vele zaken tot uitdrukking komt. De oogst is reeds binnengehaald, het gras werd voor de tweede maal gemaaidpaddestoelen verschijnen in allerlei vorm en kleur, kruisspinnen hebben overal hun stevige uiebben gespon nen en tal van vogels hebben de lange en gevaarvolle reis naar hun winterverblijven aanvaard. Lijsterbes, vlier, duindoorn en egelantier zijn beladen met rode, blauwe en oranje bessen, die een welkome voedselbron vormen voor lijsters, spreeuwen en binnenkort, zodra zij gearriveerd zijn voor koperwieken en kramsvogels. Houtduiven zijn meer gesteld op bessen van hulst en dergelijke. Zaadeters zoals mussen, rmgmussen, vinken, kepen, groenlingen, kneutjes, geelgorzen en putters kunnen zich te goed doen aan de zaden der onkrui den, waarvan telkenj are een enorme hoeveelheid aanwezig is. Kijk omhoog Vermakelijk Erg leuk was ook de aanwzigheid van een tweetal tapuiten, op en top duinbewoners, die hun nest plegen te maken in verlaten konijnenholen. Op Texel heb ik verscheidene ma len met de schuiltent bij zo'n konlj- nenhol-tapuitennest gezeten en het is vermakelijk, te zien hoe de jongen naar buiten rennen als vader oj moeder met voer komt. Een groot publiek, in het Passagetheater leden van de Schie- damse Kunstkring heeft geboeid geluisterd en gekeken naar een vertoning van Mozarts opera Figaros Hochzeit (men ge bruikte de Duitse versie) en heeft deze kennismaking met de cpera in het algemeen, en met één van Mozart in het bijzonder, op hoge prijs gesteld; wat alleszins begrijpelijk is, daar Schie dam met opera's stiefmoederlijk bedeeld wordt. De opvoering had in elk. geval de verdienste, een beeld van Mozarts operastijl en van de verwikkelingen aan het hof van Graaf Almaviva te geven, en velen zullen zich vermoedelijk niet afgevraagd hebben of het ook anders en beter kan. Mogelijkheid LELIJKE VAL ONVOORZICHTIG FIETSTAS Engelse taal Te stroef LM. - HOOGSTRAAT 173 ROTTERDAM iis mooi licht bruin leder en profiel rubberzooi Sommige van de hier genoemde vogels zijn voor onze omgeving weliswaar zeldzame verschijningen bv. de putter en de geelgors, doch het behoort stellig niet tot de on waarschijnlijkheden. dat we deze vogels in de komende maanden zul len ontmoeten. De geelgors is eigenlijk een heel gek beest. Op de Zuidhoilandse eilanden komt hij tamelijk veel voor en zelfs op het eiland IJsselmonde en op de Vondelingenplaat, waar het vanwege de penetrante olielucht toch niet zo prettig ls, broeden zij, Ik heb al jarenlang gehoopt, dat er eens een paar de Maas zouden over steken en zich hier zouden vestigen, maar tot dusver hebben zij mij dat genoegen niet gegund. Alleen in het najaar weten zij ons wel te vinden. Op het ogenblik hebben mussen, vinken, groenlingen en kneutjes het rijk alleen op de onkruidvelden, doch wanneer in de loop van deze en de volgende maand de trekvogels door komen dan vinden deze hun tafeltje nog overvloedig gedekt. 't ls niet gemakkelijk om over de ko mende zangvogeltrek voorspellingen te doen, doch het is aan te bevelen om aan de buitenkant van de stad op heldere ochtenden, vooral in de tweede helft van deze maand, het luchtruim in de gaten te houden. Al zijn wij ruim 30 km van de kust verwijderd, toch kunnen mj dikwijls interessante trekiuaarnemingen doen. Als wij deze regels lezen, zuilen onze zomervogels, bp een enkele uit zondering na, reeds op weg zijn naar hun winterkwartieren. Een tweetal, fitis en tjiftjaf, hebben de vriende lijke gewoonte om eind September of zelfs begin October nog een korte afscheidsserenade te geven, waar naar ik altijd met ontroering luister. Het geldt dan ook een afscheid voor meer dan een half jaar. Indien de weersomstandigheden het toelaten zullen enkele zwalu wen nog wel tot het eind van deze Voor de winkel, die ik op mijn och tendwandeling passeerde, stond een autoped. Bij de autoped stond een jongetje. Nu is dat op zich self niets bijzonders. In ons goede land, in onze betere stad staan dagelijks tien tallen jongetjes bij evenzoveel auto peds. De wijze, waarop bedoeld knaapje bij de autoped stond was echter wél bijzonder. Hij stond er niet. als een trots eigenaartje, niet als een dee moedig bewonderaartje, ook niet als een jaloerse "bezitsloze.hij stond daar als een dief. Een dief voor een (volle) safe. Nu is dief een hard en zwaar woord, vooral wanneer het slaat op een kind, voor wie de lagere school nog steeds de „grote school" is. Maar in de houding, in de schuw- sluwe blik van de knaap lag zoveel onvertogens opgesloten,' dat mijn achterdocht onmiddellijk werd. ge wekt. Onopvallend stelde ik mij aan de overkant van de straat op, zó, dat ik ae bewegingen van m'n verdachte kon volgen. Het jongetje drentelde zo onver schillig mogelijk enkele malen langs de autoped. Het was niet druk in de straat op dat uur. Hij keek in mijn richting, maar ik speelde de rol van de man, die so maar een beetje staat te staan voortreffelijk, al zeg ik het zelf. Mijn geduld werd niet lang op de proef gesteld. Opeens nam de knaap ae autoped bij het stuur en maakte aanstalten om er vandoor te gaan. Hij had buiten uw cursivist gerekend. Ik snelde toe: ,.Hêê daar!! "Wat moet dat!?", riep ik bars. Twee grote ver schrikte oacn. Er ivas geen ontsnap pen mogelijk. „Is die step van jou??" „Ja ...,ehnee meneer." „Mag jij stelen!?!?" „Nee meneer ,APat doe je dan?' De jongen keek mij ernstig aan. De dievenblik was uit zijn ogen verdwenen. Met iets triomfantelijks ui zijn stem zei hij: „Ik ga sjoi-rij- den." Doe daar eens wat aan! De personeelsvereniging van de Gemeente Technische Bedrijven heeft, ter gelegenheid van haar tien jarig bestaan een kiaverjasconcours gehouden met ais hoofdprijs een jubileumbeker, De dienst Gemeentewerken heeft met 76.201 punten deze strijd gewon nen. Vegla kwam met 75.758 punten °P de tweede plaats, de brandweer volgde met 74.203 punten, Excelsior *erd vierde met 72.631 punten en Hoek en GTB kwamen op de vijfde en zesde plaats met respectievelijk 68521 en 68.949 punten. De deelnemende verenigingen schonken de jubilerende vereniging een fraai vaantje als aandenken. maand blijven ofschoon de massa zich nu reeds buiten onze lands grenzen bevindt. Zoals u weet. begon de trek van weidevogels en feitelijk van bijna alle steltlopers reeds in Juli en Augustus en het aardige ls, dat sommige exem plaren in het geheel geen haast hebben en zich vaak wekenlang op een bepaald terrein ophouden, in dien daar uiteraard het nodige voed sel voorhanden is. Een prachtig voorbeeld daarvan is het Kethelse „bos" met zijn gras landen, sloten en plassen. Ik vertel de de vorige maal, dat ik daar een aantal snippen zag, doch de vorige week telde ik op een ochtend niet minder dan vijftig van deze lang snavels. Een bijzonder interessant gezicht. Behalve een groot aantal wilde eenden, telde ik een kleine twintig wlntertalinkjes, onze kleinste een densoort ,en natuurlijk enkele meer koeten en waterhoentjes, de laa.tste met hun kroost. Vliegt er per ongeluk een meeuw, een scholekster of een andere grote vogel ocer, dan stuiven zij met een reuze vaart het hol weer in en kort daarop komen zij voorzichtig om het hoekje kijken of het gevaar al geweken is. Ook in de weilanden zien wij in deze tijd meermalen tapuiten. Als zij niet over het veld achter insecten aan rennen, zitten zi) op een kluit of op een paaltje met de staart te wippen. Aangezien zij nogal schuw van aard zijn, vliegen zij vrij spoedig weg en dan valt de helder witte stuit bijzonder in het oog. De interessantste ontmoeting had ik eind September toen ik op een paaltje in het water, vlak bij de plaats waar die vijftig snippen zaten een sterntje zag zitten. Ik dacht, nu nog een visdiefje, dat is toch buitengewoon laat. moet weten, dat deze vogels in de loop van Augustus al vertrekken. Bij nadere beschouwing bleek het toch geen visdiefje te zijn want de kleuren van snavel en poten klopten niet. Het visdiefje heeft namelijk rode pootjes en een dito gekleurde snavel, waarvan alleen de punt. zwart is, terwijl bij deze vogel zowel poten ais snavel pikzwart waren. De romp was ook minder slank dan die van het uiterst ranke visdiefje. Toen de vogel opvloog zag ik in eens dat het een iachstern was, die eigenlijk nog eerder naar het zuiden trekt dan cle visdief. Een merkwaar dige uitzondering dus. Bovendien is de iachstern in ons land een zeer zridzarne broedvogel. Sedert enkele jaren broeden soms twee, soms drie paartjes op de Beer aan de Hoek van Holland tussen vele duizenden vis- diefjes, grote sterns en kapmeeuwen, zodat u zich wel kunt voorsteilen, dat ik, met deze ontmoeting recht in mijn sas was. De vriendelijk, torteltjes zijn eveneeens al naar het zuiden uitge weken en het wordt weer Mei eer wij hun gezellig ,,toer-toer-toer" opnieuw zulien horen. Hun familieleden, de gewone hout duif en de kleine bosduif, laten ons in het winterhalfajra niet in de steek en blijkens de koer-geluiden, die zij af en toe nog laten horen, moeten zij het leven niet erg somber inzien. Niettemin staan zij op de zwarte lijst, hetgeen wil zeggen, dat ieder, die in het bezit is van een jachtakte, deze vogels mag schieten. Heel jammer, maar men zegt, dat zij schade toebrengen aan de land bouw. Reigers en aalscholvers prij ken ook al op deze mooie lijst want, segt men, zij berokkenen schade aan de visserij. Overigens staan deze laatste er een tikje beter op, want zij zijn tenminste in de broedtijd be schermd. A de Jong Het dier is dierbaar aan de mens; maar daarom is het niet een machine, waarmee wij naar goeddunken kunnen handelen; het is een levend wezen, waar voor de zorg in onze handen is gelegd. De stichting van een te huis voor verwaarloosde dieren verdient dan ook ons aller mede werking. Werkt daarom ailen mede, als collectant of door uw gave, om dit doel te bereiken. De collecte voor de Dierenbe scherming op as. Zaterdag be veel ik van harte bij u aan. De burgemeester van Schiedam, mr.J. W. PEEK. VRIJDAG Bioscopen: Passagetheater, 2, 7 en 9.15 uur: French Cancan (18 jr.). Monopoletheater, 2, 7 en 9 uur: De wraak van het monster (14 jr.). Tentoonstellingen: Stedelijk museum, 2-5 uur: „Bali". potsierlijk toegetakeld (waarom zulk een caricatuur?), het was duidelijk, dat hij voor belangrijer taken ge schikt is! Apotheek: Rembrandt, tel. 68855. Bembrandtlaan 5, Diversen: Irene, 8 uur: CFA-filmvoorstelltng. Het is vermakelijk te zien- hoe de jonge tapuiten naar buiten rennen als vader of moeder met voer komt. Ruim zestig Schiedammers woonden Donderdagavond in de benedenzaal van „De Amstelbron" een voorlichtingsbijeen komst bij, gehouden onder auspiciën van het Gewestelijk Ar beidsbureau. Op deze avond kwam Canada ter sprake. Het doel van deze bijeenkomst was niet zozeer het geven van een gron dige voorlichting als wel het wekken van de belangstelling cn de emigratie-lustigen de weg naar het Arbeidsbureau te wijzen. De spreker op deze avond was de heer P. van Dijk van het Geweste lijk Arbeidsbureau te Rotterdam, sec tie Emigratie. Hij vestigde er de aan dacht op, dat de verhoudingen bij elk geval van emigratie weer anders liggen en dus ook elk geval een aparte voorlichting vereist. Daarom is het 't verstandigst om naar het Arbeidsbureau te stappen, waar men de benodigde inlichtingen kan krij gen. De Gulf Oil Nederland N.V.. wier belangen in Nederland zich in zeer gunstige zin blijven ontwikkelen, zoekt reeds geruime tijd naar mogelijk heden haar bedrijf in Schiedam uit te breiden. De oplossing van dit pro bleem was niet zo eenvoudig en ten slotte hebben de onderhandelingen ertoe geleid, dat de Gulf Oil Nederland N.V. contact heeft opgenomen met de C.V. Th, J. L. van den Berg. De Gulf Oil Nederland N.V. zoekt thans haar uitbreiding in die richting, dat zij de terreinen met opstallen aan de Admiraal de Ruyterstraat te Schiedam, welke de C.V. Th. J. L. van den Berg drie jaar lang heeft bezet, heeft aangetrokken, waardoor de door haar gewenste expansie in Schiedam zal kunnen worden bereikt. Aan de andere kant bracht dit voor de C.V. Th. J. L. van den Berg grote moeilijkheden mee, omdat de verdere ontwikkeling van de in- dustriegrond in Schiedam geen ge lijke tred heeft gehouden met de gronduitgiften, die dit jaar hebben plaatsgevonden. Het was dus voor de C.V. Th. J. L. van den Berg eenvoudiger gezegd dan gedaan om deze dienst aan de Gulf Oil Nederland N.V. te bewijzen, voor al omdat de firma Van den Berg wei graag blijvend in Schiedam ge vestigd zou zijn. Potseling heeft zich echter een goede mogelijkheid voor de firma Van den Berg voorgedaan. Dezer dagen is een belangrijke be slissing gevallen: de verkoop is nl. tot stand gekomen van het complex aan de Lange Nieuwstraat, bestaande uit de oude Loopuyfc's Bank en het zgn. Rowailanhuis met annexen. Het ligt in het voornemen van de Rotterdamse Bank N.V. om daar in samenwerking met de C.V. Th. J. L. van den Berg een nieuw kantoren complex te bouwen. De firma Van den Berg heeft nog steeds haar hoofdkantoor aan de Coolsingel te Rotterdam, maar zij ziet zich toch binnenkort genoodzaakt om het gebouw, het oude pand Han del en Nijverheid, dat zij nu heeft betrokken te verlaten, omdat dit moet worden afgebroken. 9 Het voornemen bestaat nu om ■het hoofdkantoor, dat thans aan de Coolsingel is gevestigd in het nieu we kantorencomplex aan de Lange Nieuwstraat onder te brengen. De architectonische verzorging van het complex, dat door de C.V. Th. J, L. van den Berg wordt betrokken, is in handen, gelegd van de heer ir. J. J. Tuynenburg Muys. die het com plex aan de Admiraal de Ruyter straat heeft verzorgd en die ook de directie voert over het nieuwe com plex Scheepswerf De Jong te Schie dam. Donderdagmiddag omstreeks 5 uur heeft de 26-jarige plaatwerker J. v. S. uit Schiedam met zijn bromfiets in de Nieuw-Mathenesserstraat zo'n val gemaakt, dat hij met ernstige hoofdwonden en een zware hersen schudding door de GG en GD naar het Gemeenteziekenhuis moest wor den vervoerd. Zijn 22-jarige collega, P. M„ eveneens ,uit Schiedam die achterop zat, kwam met de schrik vrij. Op de Rotterdamsedijk is mevrouw A. d. G.v. d. H., die omstreeks elf uur Donderdagavond onvoorzichtig overstak, door een personenauto aan gereden. Zy liep slechte lichte ver wondingen op en is door de Genees kundige dienst ter plaatse behan deld. In Kethe! is Donderdag een fiets tas gevonden met tien sloffen Ame rikaanse sigaretten. Inlichtingen over deze kostbare vondst zijn bij de politie te verkrijgen. Van Zaterdagmiddag 4 uur tot Dinsdagavond 11 Oct. 9 uur houdt de Auto Centrale Schiedam aan de Noordvest een show van automobie len en scooters. Zaterdagmiddag za! het bedrijf teven officieel geopend worden. Emigratie moet geen bevlieging zijn, maar een wel overwogen zaak. Daarbij is het noodzakelijk, dat het gezin in goede harmonie en met ieders instemming vertrekt. Zo moet bijvoorbeeld de lieer des huizes be slist geen pressie uitoefenen op zijn vrouw of zijn kinderen van veertien jaar en ouder. De goede geest in een gezin is, vooral in een vreemd land, zeer belangrijk. Ook de geestelijke weerstand is een factor van belang. Wanneer de zaken in het begin niet zo goed gaan, moet men niet bij de pakken neer gaan zitten, maar stug doorgaan. De eer ste drie jaren in Canada zijn meestal moeilijk en men moet zich daar dan ook op voorbereiden. Is men er een maal doorheen, dan is de toekomst voor een ieder met zijn gezin zonnig genoeg. Voorts zei de heer Van Dijk, dat het jaar 1S56 er één met goede as pecten belooft te worden, voor ieder een, die vakbekwaam is en de Engel se taal beheerst. Geschoolde en landarbeiders hebben in Canada goede kansen. Minder in trek zijn de ongeschoolde arbeiders. Naast het vakmanschap speelt het kennen van de landstaal een zeer beiangnrljke rol. Later op de avond vertoonde men twee films over Canada. De rolprent „Great Lakes" (in kleuren) ging over de grote meren, de „binnen vaart" en de aan de meren gevestig de industrieën. „Peoples of Canada" vertelde het een en ander over de samengesteldheid en de hoedanig heid van de bevolking. Aanwezig was de heer Milburn van de Canadese ambassade te Den Haag, die enkele vragen beantwoordde. De avond werd geopend en gesloten door de heer C. L. Meijer, emigratie ambtenaar van het nevenbureau Schiedam van het Gewestelijk Ar beidsbureau te Rotterdam, Voor Mozarts puntige operastiji, voor zijn „open" schrijfwijze, waar elk onzuiver nootje direct opvalt, moeten hoge eisen aan de uitvoeren den gesteld worden. Het gezelschap Forum uit Enschede, voortgekomen uit cie Nederlandse Reis-Opera, be schikt nog niet voer de suprieure be heersing der muzikale materie en over de spel-souplesse die voor Mo zarts spitse, geesrijke muzikale taal en voor het snelle tempo der hande ling vereist zijn. Alles zit nog te zeer in de grondverf, en de enkelen, die zich met wat meer gemak in spci en muziek bewegen, kunnen aan die grondverf-indruk nauwelijks iets ver anderen, daar de algemene sfeer te zeer door enkele slecht bezette hoofd rollen (bv. graaf en gravin) endoor hetorkest wordt bepaald. Bij spel van het orkest van de voor malige Ned. Rijsopera bleven nl. zeer veel noten aan de maat (-slag!) en de strijkstokken kleven, met een variatie op een bekend spreekwoord...In de ouverture begon een fagottist al een keer te vroeg, en hoewel het later meer de strijkers waren, die roet in het eten gooiden door te traag rea geren, deze vergissing bleek toch ai karakteristiek vooor het hele verloop van. de voorstelling. Het was jammer, dat men voor de zo gewichtige partijen van de graaf en de gravin geen kundiger vertolkers had kunnen vinden dan Ton Wink en Tine Wiliemse Steen, beide vocaal- technisch lang nog niet klaar en met vee! stroeve, aangeleerde toneelbe wegingen. Hetzelfde kan gezegd wor den van de alt Annie Steiner als Marcellina, wier zeer vibrerende kop stem het tegendeel geeft van wat hier nodig is! Ev waren echter ook positieve kanten, gelukkig: de Figaro van Eugène van Dongen had in ver schillende opzichten al iets lenigs en sprankelends, en Anneke van der Graaf gaf daarbij uitstekend tegenspel als Susanna; jamnier, dat beiden echter nog niet ontko men aan fouten in dé recitatieven door het vlugge spreek-zingen, Cora van Doesburg gaf een op zich zelf niet onverdienstelijke Cherubino, maar haar gestalte en bewegingen, bovendien ook haar stemkarakter, kwamen toch te weinig met een knaap van zestien overeen. Het is echter altijd een groot probleem, deze travesti-rol goed te bezetten. Opval lend goed bij de bijrollen was de prestatie van de tuinman Antonio door Jaap de Vries, al had men hem Bevredigend waren voorts Jan Du!- veman, Johan van Haagen, Henk Meyer, Willy de Soet als resp. Bar- tolo, Basilio, Curzio en Barbarina. Aankleding en decors maakten een wat sfeerloze indruk, doch daarop maakte de tuinscène (laatste acte) een gunstige uitzondering; hier be-, dierf een al te fel maanlicht alleen wat van net fraaie resultaat. De directie was inhanden van Karei Mengelberg. We weten niet, of hij de opera al vaak leidde (an dere voorstellingen stonden onder Paul Pella), maar ook zijn werk was niet zonder stroefheid en schoolheid. Vaak maakte hij ook bij zijn bege leiding der recritatieven fouten in cie accoorden op het spinet, terwijl hij van het koor nimmer oplettendheid verkreeg en steeds moest trachten, de wrijvingen zo klein mogelijk te houden. In „Forum" is dus nog veel onvol komen gebleken, maar hopelijk groei en de ook aanwezige positieve kwali teiten uit tot een volwaardig spelpeil over de hele linie. Er waren zeker momenten te over, die wezen op de mogelijkheden tot ontplooiing! A. VAN AMERONGEN. Advertentie De afdeling Rotterdam cn Omstre ken van de „Anti-viviseclie-stichting<> houdt in dc zaai een 0' Deze heeft men juist nil georgani seerd in verband met de kortelings gevierde Werelddierendag. Donderdagmiddag om halftwee werd de bazar geopend door de ex- commissaris van Lelden, de heer C. Lau. Deze omschreef de doelstellin gen van de bond. Hij vertelde, dat negentig percent van alle vivisecties voor commerciële doeleinden worden Onze openings-aanbieding is een verbluffend succes geworden. Hoe kon het ook eigenlijk anders, een horloge waar U Uw levenlang plezier van zult hebben, meteen geheel stalen kast, nauwkeurig lopend als een chronometer, water* en stofdicht, schokvrij, anti- magnetisch, met een centrale secondenwijzer én volkomen automatisch! U behoeft het dus nimmer op te winden. En dit fantastisch mooie horloge leveren wij U thans nog voor slechts f 6750 met 1 jaar garantie. Sinds 100 jaar goud- en zilversmeden De omhelzing waarop de 25-jarige buffetjuffrouw A. W. K. een man die zij in een café had ontmoet onverwacht onthaalde was voor de 39-jarige losse werkman F. A. v. d. M., die aan de andere kant van het paar liep, een mooie gelegenheid om zijn slag te slaan. Want, toen de buffetjuffrouw haar armen om de bals van de kennis vlijde, stak de losse werkman zijn hand snel in de binnenzak van de jas van het slachtoffer en rolde er een por tefeuille met 255 uit.... toegepast. Bovendien strijdt de stich- stoel". ting voor een „vivisectie-vrije leer- De bazar is Vrijdag nog de gehele dag tot elf uur 's avonds geopend. Vrijdagavond om negen uur. is de trekking van de loterij. De waren, die in Marijke liggen uitgestald en te koop zijn en de vele attracties daar, zijn beslist een gang naar het Broersveld waard. Men kan er touwtje trekken, duppie gooien en in de ton grabbelen. Verder is er een juke-box en voor de „goklustigen" een speeltafel. Voorts zijn er tal van handwerk-artikelen, breüsels, kleedjes bloemenmandjes en eenvoudige' kunstvoorwerpen, te koop. Zondagmiddag om 1 uur zal het nieuwe, door de gemeente aangelegde SVDPW-terrein aan de Laansloot weg, achter de Parallelweg, officieel worden geopend. De driekamp in Vlaardingen tus sen de rennersclub „De Coureur" (Vlaardingen), „De Mol" (Delft) en „Schiedam", die Zondag zou worden gehouden is uitgesteld tot Zondag 16 October. Dat gebeurde in de nacht van 14 op 15 Juli op de Pleinweg. Donderdagmorgen verscheen de losse werkman voor de Rotterdamse rechtbank. Hij vernam daar wat de officier dacht van de tien veroorde lingen op zijn strafblad en hoorde ditmaal één jaar onvoorwaardelijk tegen zich eisen. „Je reinste bero ving," sprak de officier verontwaar digd. Geboren: Ineke d. v. J. A. W. Faatz en M. A. Croese: Jeannette d. v. J. S. d. v. D. Oldermann en G. A. van Os; Janna d. v. A. J. Karstanje en G. Verwol; Gezina L. d. v. J. L. Schoite H. M. de Veld; Johanna M. d. v. D. van der Drift en C. J. Heins- broek. Ondertrouwd: A. Keuzenkamp, 27 Jr en M. E. van der Steen, 25 jr; H. V. A. Markx. 33 jr en A. M. T. Neld 27 jr; G. Meijer. 22 jr en T. Mein- ders 16 jr; D. W. de Ronde, 26 jr en S. Groenewolt. 28 jr; M. Schoute, 24 jr en A. A. Droge 19 jr; F. J. van der Stel 28 jr en R. P. W. t Gilde 24 Jr; J. C. Valkenburg 25 jr en C. N. J. Dijkshoorn 23 jr; A, J. Vroom 23 Jr en P. K. van Dijk 23 Jr; W. H. Weber 25 Jr en J. M. H. Jaspers 22 jr; F. H. van Woensel 25 jr en M. A. T. Kramers 23 Jr. Gehuwd: F. j. Ouwens 29 jr en H. Martijn 20 jr: M. van der Tas 24 jr en A. F. T, Rtjntalder 24 Jr; J. van Loenen 32 jr en O. van der Meiden 22 jr; G. J. \V. van de Burgt 27 jr en H. M. C. M. van Tienen 24 Jr; E. M. Magielse 34 jr en E. Bos 42 jr; F. Bijl 32 jr en J. E. Klop 23 jr; L. W. Visser 25 jr en M. E. Fhaff 24 jr Overleden; W. Esbach. 62 jr; C. H. Belgraver. 79 jr wed. v. J. van Drooge E. M. Jaspers, 26 jr en echtg. van J. M. Weisscher. Advertentie 27-30 7.95 31-35 8.95 Naar die omhelzing is ook nog door de president van de rechtbank ge ïnformeerd. De losse werkman ont kende dat het innige gebaar te voren met zijn vriendin was afgesproken; die vriendin kon overigens zelf niet als verdachte worden verhoord, om dat zij momenteel spoorloos is. En het slachtoffer dat al zijn geld gelukkig weer heeft teruggekregen, zal pas als getuige kunnen optreden wanneer de verblijfplaats van deze dame ls ontdekt. De verdediger mr. Van Meurs heeft voor de losse werkman nog één kans gevraagd. De drank heeft een grote rol in zijn leven gespeeld en indien het consultatiebureau hem onder toe zicht kan houden en ook zijn eigen vrouw weer bij hem terug is (huis- vestlngsmoeilijkheden hadden zijn huwelijk gestoord), is er wellicht een mogelijkheid dat hij op het goede pad komt. Of hij die kans inderdaad krijgt zal over 34 dagen bij de uit spraak moeten blijken. Na zijn winkel volledig gemoder niseerd en belangrijk uitgebreid te hebben, zal de heer Hakkert Zater dag zijn zaak aan de Hoogstraat her openen. In het nieuwe gedeelte van de win kel is een grammofoonplatenafdeling ondergebracht. Deze afdeling bevat een aantal luisterboxen door dubbele glazen wanden gescheiden, een luis ter „bar" met vele draaitafels en een uitgebreid platenrek. Ook dc verlichting is prima ver zorgd, De fa. Pieterman heeft het kunstig gezandstraalde raam op zijn naam staan. Het personeel van aan nemer v. d. Tempel, die deze uitbrei ding verzorgd heeft, heeft zich uit stekend hiervan gekweten. Rotterdam Stadhoudcrsweg 78 Beljerlandseiaan 146 Kleiweg 114 De N.V. Bataafse Petroleum Maatschappij zal in haar raf finaderij Shellinstallaties en fabrieken „Pernis" bij Rot terdam de eerste synthetische glyccrol-installatie in Europa bouwen. De bouw zal ruim 25 millioen gulden kosten en men verwacht dat de installatie in 1957 gereed zal zijn. Glyserol, gewoonlijk glycerine ge naamd, wordt voor een groot aantal verschillende toepassingen gebruikt, zoals bij de bereiding van explosieve stoffer,, lwr.-en voor verfbereiding medische en pharmaceutische pre^ paraten, cosmetica en cellophaan.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1