Ir. S. A. Posthumus voor PvdA „Resta lira tiepolitiek is uit de Gevaarlijke diefstal langs spoorlijn OBKgeeft Schiedams jeugd de kans tot gezamenlijk musiceren Ballograf lAlluOMF Alarminstallatie werd inbrekers fataal Alweer een goed doel Uit het dagboek van de politie Tien maanden geëist Vara-T V-club Motorrijders in feeststemming NV V-vrouwen bijeen Mes leidt nog steeds Jef Last spreekt voor bet IvAO Vluchtelingenhulp Hermes-DVS begint met voetbal-pool Jeugdboekenweek in Schiedam THREE LIONS Ouderavond van de Comeniussscliool A Burgerlijke Stand Schade bij verhoging waterkering Dordt niet voor gemeente Wisselkoersen HET VRIJE VOLK WOENSDAG 26 OCTOBER 1955 PAGINA 5 In de grote zaal van het Volksgebouw in Schiedam heeft de secretaris van de Tweede-Kamerfractie van de Partij van de Arbeid, ir. S. A. Posthumus, voor een goed bezochte ledenver gadering van de plaatselijke PvdA gesproken over „De politieke situatie." Met grote aandacht volgde men zijn duidelijke prin cipiële betoog en de levendige discussie aan het slot van deze leerzame avond bewees, dat Schiedams socialisten bewust mee leven met de gang van zaken in de politieke keuken. Ir. Posthumus behandelde, met het oog op de komende ver kiezingen, voornamelijk vier punten., 1. het zakelijke politieke vraagstuk of men voort moet gaan op de ingeslagen weg ofwel stoppen en werken aan het herstel van de vooroorlogse omstan digheden; 2. het probleem van de doorbraak; 3. de loonpolitiek en 4. de ouderdomsvoorzieningen. De doorbraak ch/'edammers verkeerszüil De 26-jarige Rotterdamse verte genwoordiger J. P. K. hield, toen hij Dinsdagochtend omstreeks 11 uur met zijn auto op de Rotterdamsedijk een andere wagen wilde passeren en daartoe naar de linker weghelft uit week, geen rekening met de verkeers züil ter hoogte van de Mathenesser- straat. De auto werd zwaar bescha digd en de verkeerszüil nam een ho rizontale houding aan. Geleide loonpolitiek Wat het vraagstuk van de loon politiek betreft, was ir. Posthumus van oordeel, dat de huidige geleide loonpolitiek moet worden gehand haafd. De resultaten van de j.l. Za terdag gehouden Fakkcldragersdag hadden de spreker in dit oordeel ge sterkt. Aanpassing Tien maanden met aftrek waarvan drie maanden voorwaar delijk en drie jaar proeftijd heeft de officier van Justitie te Rotterdam geëist tegen twee Rotterdammers (de 23-jarige ker misreiziger H. L. IJ. en de 26-jarige koopman J. G. G.), die ge durende de maand Juli langs verscheidene spoorlijnen in deze omgeving zg. koperen paal-spoorstaafverbindingen hadden ge stolen. Hoe gevaarlijk deze diefstal is geweest hebben deze man nen niet beseft. Maar het wds gevaarlijk. liet bestuur van het befaamde Schiedamse harmonie-orkest „Oefening Baart Kunst" heeft grote plannen. Men wil namelijk, zo mogelijk dit jaar nog, overgaan tot het vormen van een jeugd-harmonie-orkest, dus een korps, samengesteld uit muzi kale jongeren van acht tot twintig jaar. Dat is verheugend nieuws. Want ELKE jongen of jongeman, die musiceert of dat wil gaan doen, is welkom en krijgt van ervaren OBK-ers een gedegen muziek-onderricht. En is het bovendien geen prachtige vrijetijdsbesteding voor de jeugd? Concert in Passage De „verre" toekomst het Z weedse wereld-succesI Loterij voor Bartimeüs 1 I De spreker wees met klem op de i stuk noemde de fractiesecretaris twee noodzaak om tegenover de behouden. de „restauratie-politiek" van de libe ralen, confessionelen en (wanneer het in hun kraam te pas komt) commu nisten een politiek van vooruitstre vendheid te voeren. Weliswaar heef! de PvdA dank zij de coalitieregering compromissen moeten sluiten, maar het progressieve Partij-programma is in de huidige situatie de enige dui delijke houvast in de strijd tegen het conservatisme. ..Ik verlang er naar, dat de verkie zingsstrijd bi '56 ronduit gezegd zal gaan om de vraag: Drees of Romme." Sprekend over het doorbraakvraag- hoogtepuntcn in de strijd, nl- het mandement der bisschoppen (hetgeen tot gevolg had, dal Welter het hoofd boog voor Romme) en, wat van niet minder groot belang is. de herderlijke brief van de Generale Synode der Hervormde Kerk. In dit schrijven heeft voor het eerst in Nederland een kerkelijke in stantie uitgesproken. dat het voor belijdende lidmaten mogelijk is zich naar eigen goeddunken bij een niet- confessionele partij aan t? sluiten. Door deze scheiding tuisen kerk en politiek wordt de vat der belijdende partijen op het volk zwakker. De he ren Schouten en Tilar.us moeten een dubbele strijd voeren: enerzijds tegen het mandement niet oe PvdA, ander zijds uit zelfbehoud tegen de door braakgedachte in de PvdA en de Her vormde Synode De spreker kantte zich fel tegen de politiek van de heer Oud, die „wil paraderen als cnige beschermer van de geestelijke vrijheid". Door de übe- raIe beSinseIcn op één lijn te stellen UllCMJi met de vrijzinnige beginselen, wordt Beroepshalve woont uw cursivist zo af en toe min of meer plechtige gebeurtenissen bij, zoals het steeds weer adembenemende slaan van eer ste palen, het openen van nuttige gebouwen, het inwijden van nog nut tiger instellingen enzovoort. Nu is het een ongetwijfeld goede gewoonte (welke gewoonten, behalve nagelbijten en cursiefjes schrijven, zijn niet goed?) dat bij dergelijke evenementen een doorluchtige rij van sprekers onschatbaar belang wekkende woorden roeptschreit o1 so maar zegt. Vele sprekers achten het goed (en wat een spreker goed acht is goed!) enkele vriendelijke woorden aan het adres van onze dierbare stad te richten. Nu is het mij opgevallen, dat de eens geuite strijdkreet „Sluit Schiedam!" een dankbaar motief voor onze woordvoerders is om de goede kwaliteiten van deze stad in het daglicht te stellen. Zo van: „Vroeger riep men Sluit Schiedam!maar uit het openen van dit gebouw, of het slaan van deze paal, blijkt toch maar duidelijk, hoe prettig, hoe heerlijk en hoe verhef fend het is, dat ze Schiedam met ge sloten hebben!" Nu ja, dat sluiten slaat dan na tuurlijk op de vochtafscheiding, die onze stad zo wereldberoemd heeft gemaakt. Dat Schiedamse vocht en daarmee de kreet Sluit Schiedam! behoort dus tot het verleden. Schiedam is nu het Witte Nazareth der scheepswerven. Wie denkt er bij het woord Schiedam nog aan u-weet-wel? Maar apropos, wat ik u nu eigen lijk wilde vertellen is het volgende: toe hebben gisteren en eergisteren buitenlands bezoek gehad. Tvjeer r"il twintig officieren van het in Rotter dam (u weet weldie stad aan het eind van de Rotterdamsedijk) gele gen Canadese vhegdekschip Magni ficent hebben een bezoek gebracht aan Schiedam. Deze stoere lieden hebben niet de scheepswerven, niet het Zakkendra gershuisje, niet het stadhuis, niet hei museum bezocht, maar Rijnbendes distilleerderij. De procuratiehouder, de heer H. Rolloos, vertelde de heren het een en ander over de historie van het distilleren, leidde hen rond door het bedrijf en als slot van de excursie werden de enthousiaste Canadezen in de gelegenheid gesteld om „nauwer contact te maken" met de producten, welker vervaardiging zij zojuist had den gezien. Het viel best in de smaak, letterlijk en figuurlijk. En wanneer deze offi cieren nu straks weer in Canada zijn, dan zullen ze zeker over Schie dam vertellen. Over het stedeschoon, over de werven? Kicccr.ogzonctnie' VERKEERDE MENING Toen het echtpaar V. uit Kethel Dinsdagavond op bezoek ging bij kennissen in de Vriendschapsstraat zette mevrouw V., terwijl zij haar rij wiel voor het huis stalde, haar tasje even op straat en ging naar binnen in de mening, dat haar echtgenoot het wel mee zou nemen. Een uur la ter bemerkte zij, dat deze mening ongegrond was. Het tasje bevatte ƒ90.—! ONOPLETTEND Zonder goed uit te kijken stak het vierjarige knaapje L. C. van S. Dins dagmiddag omstreeks 15.45 uur de Singel over. Een vrachtwagen reed hem aan en de OG <»n GD noest de jongen met een hersenschudding naar het Gemeenteziekenhuis ver voeren. GASSLANG Ondeugdelijkheid van de leidingen was de oorzaak, dat Dinsdagavond om halfzes een gasslang vlam vatte In de woning van de familie B. aan de Alb. Thijmstraat. De inmiddels gealarmeerde brandweer behoefde geen dienst te doen. Door de hoofd- kraan dicht tp draaien, is het brand- je in de kiem gesmoord. rjjzinnige beginselen, de liberale VVD een confessionele partij. In de strijd, die de Party van de Arbeid, die ruimte biedt aan alle (ook vrijzinnige) gezindten, voert om de doorbraak is de heer Oud, ..die met zijn Zondagswet en Crematiewet de rol van beschermheer der vrijzinnig heid speelt", een tegenstander. De fractiesecretaris was er zich ter dege van bewust, dat de geleide loon politiek niet in alle kringen geliefd is. Deze antipathie vindt zijn voor naamste oorzaak in de kortzichtig heid, de straffe zelfgerichtheid van mensen, die slechts belang stellen in de inhoud van hun eigen loonzakje. Tegen deze tegenstanders van of twijfelaars aan het nut van de ge leide loonpolitiek wilde de spreker twee argumenten aanvoeren. „Men moet deze mensen allereerst het beginsel van de solidariteit bij brengen. zonder welke buvoorbeeld het werk van het NVV zou versnip peren en krachteloos worden. Ten tweede is het goed eens te overden ken welke gevolgen een vrije loon politiek nu en in de toekomst hebben zou." Ir, Posthumus maakte zijn gehoor duidelijk, dat een vrije loonpolitiek het evenwicht tussen de verschil lende bedrijfstakken zou verstoren met als gevolg het gevaar van werk loosheid en daling der lonen. De vrije loonpolitiek zou, aldus de spreker, een bedreiging vormen voor de thans heersende hoogcon junctuur, „het Hollandse wonder". i Met klem waarschuwde de spreker voor kortzichtigheid, voor „het den ken op korte termijn". Een ander vraagstuk, dat de frac tiesecretaris te berde bracht was de ouderdomsvoorziening, met name het probleem van de aanpassing. De heer Posthumus zag in, dat het voorstel van de minister om naast het bodempensioen een eigen pensioen, met mogelijkheid op korting, in te stellen, het gevaar inhoudt de vreem de situatie te scheppen, dat iemand na zijn 65e jaar meer gaat verdienen dan daarvoor. De regeling van de pensioenen vormt nog steeds een urgent en uiterst moeilijk vraagstuk. Tijdens de discussie werden nog vele punten aangeroerd De spreker wees er o.m. op dat naast de sociale problemen nog tal van andere vraag stukken onze aandacht vragen, zoals bijvoorbeeld de verkeersveiligheid, het onderwijs, de culturele aangelegenhe den, de woningbouw, de zorg voor de vergeten groepen. De heer Posthumus achtte het no dig, dat overheidsinstanties (gemeen teraden) de moed hebben „urgentie- Ijjsten" samen te stellen. Vóór het betoog van ir. Posthumus handelde de vergadering onder voor zitterschap van wethouder H- Sabel, in vlot tempo de agenda af. Het be langrijkste punt van het huishoude lijke gedeelte was de candidaatstel- ling voor de kamerverkiezing. De heer Sabel dankte aan het eind van deze bijzondere avond de spreker en deed een dringend beroep op de aanwezigen in de komende maanden regelmatig „de busjes te ledigen", op dat het Doorbraakfonds de financiële I avond pers. ver. Roelants. middelen zal kunnen opbrengen om Jeugdleeszaal Gem. Bibliotheek, 8 goed voorbereid de verMezingsstrya j uurLezing over jeugdlectuur, in te gaan. WOENSDAG Bioscopen: Passage-theater, 2, 'l en 9.15 uur: On the waterfront (18 jr.). Monopole-theater, 2, 1 en 9 uur: Vrouwenkooi (18 jr.). Tentoonstellingen: Stedelijk Museum. 2-5 uur: „Bali". Cult. Contact Centrum, 9-6 uur: Expositie Dook Everse. Apotheken: Fa. Gouka, Hoogstr. 29, tel. 68080. Diversen: Arcade, 2 uur: Filmvoorstelling r.k. Bond van Bejaarden. Chr. Soc. Belangen, 8 uur: Lezing Chr. Besturenbond. Nieuwe Kerk, 8 uur: Filmvoorstel ling Wijkgemeente I, Irene, 8 uur: Jaarvergadering buurtvereniging Gusto. Musis Sacrum, 8 uur: Propaganda- avond SANTOS. DONDERDAG Bioscopent Passage-theater, 2 uur: On the waterfront (18 jr.). Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur: Vrouwenkooi (18 jr.). Tentoonstellingen Stedelijk Museum, 2-5 uur: „Bali". Cult. Contact Centrum, 2-5 uur: Ex positie Dook Everse. Apotheek: Fa. Gouka, Hoogstr. 29, tel. 68080. Diversen: Passage-theater, 8 uur: Operette uitvoering, pers. ver Netam. Musis Sacrum, 8 uur: Lezing en film, Kath. Kring. Irene, 8 uur: Voordrachtavond, Ger. Jeugdverband. Arcade. 8 uur: Feestavond, chr. gymn. ver. ODO. Volksgebouw, 8 uur: Lezing met lichtbeelden IvAO. Toonkunst, 8 uur: Jaarvergadering Toonkunst. Cantine Roelants, 8 uur: Film- Uit een rapport van. een deskun dige van de Spoorwegen bleek, dat deze koperen verbindingen een be langrijk onderdeel van de beveiliging bij de eiectrificatie vormen. Worden zij verwijderd, dan kan er onder be paalde omstandigheden groot gevaar ontstaan voor de mensen die de spoorwegmasten aanraken. „Hun eigen leven had er mee gemoeid kun nen zijn. Die masten kunnen onder de volle spanning komen te staan" sprak de officier mr. Van de Roemer, De verdachten hadden deze verbin dingen ontdekt toen zij op zoek naar oud-ijzer, zoals zij vertelden onder Hazerswoude langs de spoor baan scharrelden. Naderhand stalen zij deze verbindingen nog bij Moor, drecht, Nieuwcrkerk. Dubbeldam. Ca- pelle a. d. XJssel en Hoge en Lage Zwaluwe. De gestolen staven zijn door ver dachten verkocht aan» de 36-1arige opkoper J. v. E. uit Rotterdam, een man wiens strafblad al vijf veroor delingen telt. Hti ontkende geweten te hebben dat de staven van diefstal afkomstig waren, maar uit de ver klaringen van de beide hoofdver dachten bleek dat hli het met de let ters NS gestempeld koper in stukken had geknipt, „Dit is linke schore (handel)" zou hij gezegd hebben. Verheugend is ook, dat de muziek handel J. H. H. van Krogten een uitgebreid aantal muziekinstrumen ten voor bruikleen ter beschikking heeft gesteld, zodat de gegadigden geen aanschaffingskosten hebben. Naast het spelen in het jeugd- harmonie-orkest kunnen de leden ook meemusiceren m een tamboers- en pijperskorps, een mondaccordeon- orkest of een ander ensemble van OBK. Om de Schiedammers te laten horen wat een jeugd-orkest kan presteren, heeft men "het alom be kende jeugdkorps uit Klaaswaal „Na Lang Streven" met de Tiroler-kapel naar onze stad uitgenodigd. Dit jeugdkorps. verzorgt op 15 De cember het voorprogramma van het concert, dat Oefening Baart Kunst" Glunderend en vanzelf sprekend een beetje onder ae indruk van al die plechtig heid nam Hans Munnick, de geluksvogel, die Dinsdag ochtend de tvseemillioenste li ter schoolmelk uitgereikt kreeg, een boekenbon en een stevige handdruk van wethouder 11. Sabel, voorzitter van hut Schiedamse Schaolmelkcomite, in ontvangst. Of z'n klasge nootjes niet een tikkeltje ja loers waren??? Tja, je moet maar boffen Niemand minder dan Erich Kast- ner is de auteur van het verhaal, waarvan de filmversie Woensdag avond op het televisiescherm te zien is. Zaterdagavond kunnen de Vara- TV-leden na Teievizier en een tele- visiebezoek aan de internationale uit- vinderstentoonstelling in de Apollo- haï, genieten van een bont show programma, waaraan o,a. meewer ken: het kwarter Dick Schallies Connie Bouwmeester, The Angels, Johnny Meyer en Dolores Ventura. zoals elk jaar In het Passage-theater geeft. Dc gewoonte van „film na" vervalt hiermee, maar daar zullen de bezoekers beslist geen spijt van heb ben. De Klaaswaalse jongeren zijn niet alleen in Nederland, maar ook buiten onze landsgrenzen bekend. Zfj zijn meermalen opgetreden voor radio en televisie en nebben zelfs vorig jaar gemusiceerd voor de Eurovisie. Geen kleinigheid. En dit voorbeeld, door NLS in Klaaswaal gegeven, wil ook OBK in Schiedam navolgen. Het grote voor deel is, dat de jeugd gezamenlijk muziekles krijgt en gezamenlijk kan musiceren. Voordat men nu definitief tot de vorming van zo'n Jeugdorkest over gaat, wil men eerst het concert ln het Passage-theater afwachten en kijken, wat daarvan de weerklank is onder de Schiedamse jongeren. In eerste instantie heeft men om te be ginnen twintig a vyf en twintig „knapen" nodig. Is het Jeugdorkest er eenmaal, dan wil men proberen van overheids wege een subsidie los te krijgen. Met deze Bubsidie za! men dan, in navol ging van Vlaardingen, een soort mu ziekschool inrichten, waar de jonge ren onderricht krijgen van beroeps musici. Maar dat is nog „verre" toekomst. Eerst moet men genoeg liefhebbers voor zo'n korps hebben. We twijfe len er niet aan, dat die binnenkort zullen opdagen. Hier is alvast het secretariaat van OBK: FUIps van Bourgondiestraat 27. Het bestuur heeft tevens besloten de hoofden der scholen aan te schrijven, zodat deze hun leerlingen voor deze zaak kunnen interesseren. Als het dan nog niet voor elkaar komt! Wat het concert in Passage be treft: OBK zal zelf werken van Wagner, Gounod, Grieg, Waldteufel, e.a, vertolken. Motorfietsen, motorfietsen en nog eens motorfietsen stonden Dinsdag avond voor het gebouw voor Christe lijke Sociale Belangen geparkeerd. En dat was geen wonder, -want in de grote zaal hield de motorclub „Schie dam" een gezellige contactavond. De „Schiedammers" hebben in de afgelopen zomer deelgenomen aan de FIM-rallye te Miirnau bij München en kwamen daar in een internatio naal gezelschap uit met de grootste équipe. De prijs, die men daar ge wonnen heeft, konden de leden gis teravond bewonderen. In verband dus met de gelukkige afloop van deze rallye had men deze feestavond be legd. De zaal was stampvol. De voorzitter de heer C. Wasse naar opende de avond en maakte tevens de uitslagen van de club competitie bekend. Die waren voor de afdeling motorfietsen: 1 W. Bregt 97 pnt.; 2 K. Kassels 86 pnt.; 3 J. Pennings 63 pnt.; 4 W. van Krevelen 54 pnt. 5 W. Elgers 48 pnt. Voor de afdeling auto's: 1 F. van der Berg 47 pnt.; 2 C. Roellng 29 pnt.; 3 P. Onderdelinden- 26' pnt.: *4 C. van der Sluis 25 pnt.; 5 R. Blom, 22 pnt. Daarna was er een onderhoudend en vlot cabaretprogramma, waaraan onder meer de Beierse Kapel mee werkte. „Wanneer er bij de opkopers niet zo veel belangstelling is voor koper, bestaat er ook bij de dieven weinig animo. In deze zaak is er niet veel verschil tussen helers en ste lers." meende mr. Van de Roemer. HU eiste tegen Van E. vier maan den onvoorwaardelijke gevangenis straf. Uitspraak over veertien dagen. Advertentie IJVL. Vrajg niet "zomaar een ballpoint", maar vraag naar Ballograf; De best schrijvende ballpoint ter wereld Gebruikt door 40 millioen mensen in 28 landen! k ORIGINELE 1 Met Conapunt voor feilloos schrift in alle standen. Prijs van 1.95 tot 7.90 IMPORTEURS: PAPIER EN SOEK AMSTERDAM „Opvoeding en milieu zijn In deze zaak van doorslaggevende betekenis. De vader Het zich niets aan zijn zoons gelegen liggen. Deze jongens zijn het slachtoffer van hun huiselijke omstandigheden," zo meende mr. Van der Roemer, officier van Justitie bij de Rotterdamse rechtbank, toen hjj requi sitoir hield in de zaak tegen de broers W. en F. V. uit Den Haag. Z(j ver schenen voor de Rotterdamse rechtbank wegens het plegen van een groot aantal Inbraken. Drie feiten waren deze nog jonge Hagenaars ten laste gelegd. Op 2 Augustus stalen zij te Ridderkerk uit een stilstaande bestelauto een radio toestel en een paar herenschoenen. In de nacht van 10 Augustus reden zij eerst naar Waddinxveen, waar zij o.m. een autoradio, een fototoestel en een jekker stalen om vervolgens de richting Bieiswijk te kiezen, in welke plaats zij probeerden ln te breken bi) de garagehouder K. De heer K. was echter een gewaar schuwd man. Omdat er by hem al vijf keer was Ingebroken, had hö bij zijn garage een alarminstallatie aan gebracht. Toen de broers de garage deuren wilden openen, begon deze installatie te werken. Politie en ga ragehouder staagden erin het twee tal by de kraag te vatten. De officier vond een strenge straf noodzakelijk. Tegen de oudste broer W. V. (vijf veroordelingen) eiste hit één jaar en drie maanden met aftrek en tegen F. V. (één keer veroordeeld) twaalf maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk en drie jaar proeftijd. „De Jongste stond on der invloed van de oudste," zo meen de de officier. Nadat de raadslieden lagere straf fen hadden bepleit, bepaalde de rechtbank de uitspraak op 8 Novem ber. Donderdagavond komt de bekende auteur Jef Last voor de leden van het Instituut voor Arbeiders Ontwik keling in Schiedam in de grote zaal van het Volksgebouw een voordracht houden over „Bali". Lichtbeelden en gramofoonmuziek zullen het gespro kene verduidelijken. De vergadering begint om 8 uur. Zaterdag val de Schiedamse Commissie voor Vluchtelingen hulp een beroep doen op de vrij gevigheid der Schiedammers. Bij het lezenvan deze aankondiging zullen velen denken: Alweer een collecte, alweer een goed doel! Waar is het einde? Zolang er nog millioenen vluch telingen over de gehele wereld de allereerste levensbehoeften moe ten missen is er geen einde, mdg er geen einde zijn aan het hou den van inzamelingen voor deze rampzaligen. Zolang er op de toe- reld, in ons land, in Schiedam nog mensen zijn, die het voor recht genieten een woning te hebben, een bed te bezitten, kle ren te dragen en voedsel te kun nen kopen k&n er geen einde zijn aan het collecteren, is er de plicht deze ongelukkige medemen sen te helpen. Loopt daarom, de collectanten niet voorbij. Elke gift, hoe klein ook, wordt dankbaar aanvaard. Zij, die zich als collectanten wensen op te geven kunnen Vrij dag na 19 uur en Zaterdag na S uur 's ochtends terecht in het Rode-Kruisgebouw aan de Lange Nieuwstraat 197. V De Schiedamse voetbalvereniging Hermes-DVS is nu ook gestart met een voetbai-pool, waaraan uitsluitend leden en donateurs van deze ver eniging van 18 jaar en ouder mogen deelnemen. Elk lid of "donateur mag slechts 1 formulier indienen. Op het formu lier zijn 8 kolommen in te vullen. Per kolom wordt dan de uitslag be rekend. Het is niet nodig alle kolom men in te vullen. Voor elke kolom, welke wordt ingevuld, moet bij he' inleveren van het formulier 0,2c betaald worden. Als regel moeten de formulieren uiteriyk 's Zaterdagsmiddags om 5.30 uur by de op het formulier aangege ven adressen worden ingeleverd. Als voorlopige adressen, waar de leden en donateurs de formulieren kunnen verkrijgen en indienen zijn aangewezen: 1. Het clubgebouw van Hermes-DVS aan de Damlaan, des avonds en Woensdag- en Zaterdag middag. 2. P. van Eijk, Kethelstraat 31. 3. H. Krabbendam, Van 's-Gra- vesandestraat 59a. De formulieren zullen deze week eerst Donderdagmiddag verkrijgbaar zijn. De eerste prijs in de loterij, die vorige week in Schiedam ten bate van het Chr. Blindeninstituut Barti meüs is gehouden, viel op nummer 3211. De nog niet afgehaalde prijzen kunnen Zaterdag- of Maandagavond na 7.30 uur op het adres Passage 18 worden afgehaald. De jeugdbibliotheek ln de West- molenstraat, filiaal van de Gem. Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Schiedam, zal gedurende de kinder boekenweek van 27 Oct. tot 3 Nov. een en ander organiseren voor de jeugd, maar ook voor ouders, opvoe ders, jeugdleiding en andere belang stellenden. Over het gehele land gebeurt dit ongeveer op dezelfde manier. In de eerste plaats zal er een tentoonstel ling worden gehouden van boeken voor de jeugd tot 12 jaar, die in samenwerking met de boekhandela ren Roodbol en Van Leeuwen wordt georganiseerd. Deze tentoonstelling is te bezichtigen gedurende de ope ningsuren van de jeugdbibliotheek en gedurende de daar te houden bijeen komsten. Deze zijn: Ten eerste eén lezing voor ouders, opvoeders, enz., op Donderdagavond 27 October om 8 uur. Hiermee wordt deze tentoon stelling en viering van de kinder boekenweek geopend. Ten tweede wordt er op Maanda„ middag 31 October een verkleedwed- stryd gehouden voor kinderen van de jeugdbibliotheek van 6 tot 12 jaar, haar bekende boekenfiguren. Woensdagmiddag 2 Nov. is er voor alle kinderen boven 8 jaar een vertei- uurtje, om 2 uur en om 3 uur. De leden van de afdeling Schiedam van de NVV-Vrouwenbond hebben weer een bijzonder leerzame avond achter de rug. Mejuffrouw M. Krijgs man uit Overschie hield Dinsdag m zaal 8 van 't Volksgebouw voor hen een boeiende en nuttige lezing over het onderwerp: „Voor de huisvrouw- alles over woningbouw". Mejuffrouw Krijgsman toonde zich niet alleen een viot spreekster, maar vooral een doorkneed deskundige od het gebied van woningen. De lezing werd dan ook met veel aandacht door de NVV-vrouwen gevolgd. Voorts deed het bestuur de vróuwen enkele mededelingen. Op 1 December viert men „onder ons" liet Sinter klaasfeest, waarbij de vrouwen zul len wedijveren elkaar met zo'n aar dig, origineel en goedkoop mogeiyt presentje te verrassen. Voorts is er op de middag van de 21ste December .Kerstdag" voor de Schiedamse ouden van dagen. Opgevoerd zal dan worden het toneelstuk „Heksenrath" van Gerrit Lindenberg. De vergade ring <yerd geopend en geleid door de secretaresse mevrouw K. Wielhouwer Advertentie 1 M VIRGINIA 75ct 20 stuks De ouders van leerlingen aan de Comeniusschool A kwamen Dinsdag avond voor een jaarvergadering, uit geschreven door de oudercommissie, ln de benedenzaal van „De Amstel- bron" bijeen. De agenda werd vlot en in goede orde afgewerkt. Men keurde zonder meer de Jaarverslagen, uitgebracht door de secretaris, de heer C. L. Moerman, en de penningmeester, de heer D. van Wijck, goed. De drie aftredende leden van de oudercommissie, te weten mevrouw D. H. Kuypers en de heren J. Ze- lessen en A. Rietdijk, die zich alle drie herkiesbaar hadden gesteld, werden in hun functies herkozen. Voorts stelde de vergadering ee- nieüwe kascommissie samen, zoals die was voorgedragen door het be stuur. In de pauze bestond er gelegen heid voor de ouders om vragen te stellen aan het onderwijzend perso neel. Daarna hield het hoofd der school een causerie over en een de monstratie met de filmstroken-pro jector: een nieuw leermiddel. De Comeniusschool A heeft kort geleden zo'n apparaat van gemeentewege ge kregen. De heer Th. van Woerkom onderstreepte de waarde van dit toe stel als „onderwyzend element". Hij draaide onder meer de filmstrook „Het leven in sloot en plas". De avond werd geopend en de vergadering ge leid door de voorzitter van de ouder commissie de heer Zeiessen. De onlangs in Schiedam gehou den collecte ten bate van de kruis verenigingen heeft ln totaal 20.705,50 opgebracht, dat is ruim 1.500 meer dan vorig jaar. In de büjarttweekamp tussen Mes, Vlaardingen, en Pleinzicht, Schie dam, wonnen gisteravond beide teams ieder één party. Mes leidt daardoor thans met 64. Geboren; Edmond, zv H. Heijboer en S. F. Ollebek Henricus, zv Th. Vermeer en P. M. C. Hoppe: Johann B„ zv J. G. M. Thomassen en H. J. Lens; Frlso F., zv N. G. de Kniif en F. Bakker. Overleden: J. B. Rotte, 73 j, wouw van J. Eerman; F. J. j. Morel, 71 j- J Arnold, 67 j. De gemeente Dordrecht hoeft geen aansprakelijkheid te aanvaarden voor schade, die bewoners van de Voorstraat eventueel zullen lijden door de verbetering van deze straat als waterkering. Dit wordt gezegd in een nota van B, en W. aan de gemeente raad. De Voorstraat, een van de belang rijkste winkelstraten in Dordrecht, moet op talrijke plaatsen omhoog worden gebracht om 'n afdoende be veiliging tegen het water te maken. Dit houdt in, dat aan een groot aan tal panden voorzieningen moeten worden getroffen om deze aan het hogere wegdek aan te passen. Inwoners die door deze voorzienin gen In financiële moeilijkheden ge raken, zullen indien enigszins moge lijk wel door de gemeente gesteund worden. Een onderzoek heeft echter uitgewezen, dat de gemeente juridisch daartoe niet verplicht kan worden. 25 OCTOBER Engels pond 10,6014—10,6114 Amerik. dollar 3,81 H3,81% Franse franc 1,07951,0815 Belgische franc 7,60 7,61% Zwitserse franc 86,82—86,92 Zweedse kroon 73,47—73,57 Duitse mark 90,4690,56 Deense kroon 54,8654,96 Noorse kroon 53,01—53,11 Zwitserland (vrij) 88,95—89,05 Canada 3,81'Vn—3,88Vu Italiaanse lire 60,39—60.49 Argentijnse dollar 3.7614—3.7719 Japanse dollar 3.76'A— 3.7714 Turkse dollar 3,79—3,80

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1