B. en W.lichten raad voor over het krottenprohleem Tegen directeur N.Y. weer twee maanden en boete geëist Hek rond Eisenhowers tuin Vierde arrestatie in Zeist: eindeli jk licht? @©€©0 Keizer van de jazz komt Op straat gevonden troon verdedigen Armstrong Evangelie en maatschappij Vara-f eestavond in Schiedam Russen wonnen in Vlaardingen Twee broers bij botsing gedood Gusto' feestte en vergaderde Nieuws van de 64 velden Burgerlijke Stand Humanistisch. Verbond Bromfiets verleende geen voorrang „Santos" hijeen in Musis Sacrum Aanhouding „Vieren maar" voor overheidspersoneel „Alja" heropent aan de Broersvest iET VRIJE VOLK DONDERDAG 27 OCTOBER 1955 PAGINA 5 ijjjJZU I D-HOLttH DSCHE ^Kantoorboekhandel Rijksbijdrage Particulieren De regeling voor particulieren be oogt hen, die eigenaar of mede eigenaar zijn van een krotwoning, die zjj zelf bewonen, met financiële hulp van overheidswege in staat te stellen hun krot op te ruimen en een nieuwe woning te bouwen. De procureur-generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft Woensdag bevestiging gerequireerü van het T-onnis van de rechtbank te Rotterdam tegen de 63-jarige directeur P. V. uit Schiedam, die ervan was beschuldigd over de jaren 1948 en 1952 zijn inkomsten onjuist te hebben opgegeven en over het tweede kwartaal van 1953 de loonbelasting voor zijn N.V. on juist te hebben ingevuld. Wel opzet De procureur-generaal zei in zijn requisitoir dat hij wel opzet aan" nam omdat de boekhouder pi a geen enkel voordeel van kon hebben de formulieren onjuist in te vullen. Twee en een half mille voor Veilig Verkeer HART EN ZIEL TWEEDE HINES SPONTANITEIT Herkend Toen de fractievoorzitter van de PvdA, de heer A. J. van Lith, tijdens de vorig: jaar gehouden begrotingsbehandeling in Schie dams gemeenteraad het college vroeg om een overzicht te ge ven van de regelingen, op grond -waarvan de overheid extra financiële steun kan verlenen voor woningen, die worden ge bouwd ter vervanging van krotten, ontving de vragensteller de belofte daartoe. Ia een schrijven aan de raad hebben B. en W. een overzicht gegeven van de desbetreffende regelingen, die de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting ontworpen heeft. De regeling voor Woningwetwoningen (gebouwd door woningbouwverenigin gen en gemeenten) komt in het kort hierop neer; De gemeenten worden in staat ge steld om de huur van te bouwen Wo ningwetwoningen tijdelijk te verlagen en daardoor voormalige krotbewoners in de gelegenheid te stellen zich lang zamerhand te gewennen aan een hogere huur dan zij jarenlang ge woon waren te betalen. advertentie l. u. PASSAGE.'.,.-^ SCHIEDAM VV L PEN. H OU D E R S De Christelijke Besturenbond, plaat selijke centrale van de CJMV, heeft voor dit winterseizoen een reeks avonden op zijn programma staan, waarop om beurten verscheidene sprekers hun visie zullen geven op het onderwerp „Dc Bijbelse bood schap voor sociaal leven" ofte wel Évangelie en maatschappij". De eerste bijeenkomst in verband hiermee werd Woensdagavond in het Gebouw voor Christelijke Sociale Be langen gehouden. De heer C. J. van Maastrigt, die als eerste over het ge noemde onderwerp zou spreken, was verhinderd. In zijn plaats kwam de districtsbestuurder de heer W. C. Verbeek uit Amsterdam. De voor zitter van de Schiedamse bond, de heer P. J. Stam, opende de avond. De Vara-afdeling Schiedam belegt op Donderdag 24 November in het Passagetheater een grote propagan da -feestavond. Aan het programma werken mee: het kwintet van Jan Corduwerier met de zangeres Jenny Roda, het mondharmonicatrio De Hotcha's, voor het eerst in Schiedam het zang duo Black and White, de imitator Peter Pic de „gentleman-zakken- roller" Peter Oran en de wereldkam pioen accordeon '52 en '53 Harry Mooten. Vanaf Maandag 31 October zijn bij alle Vara-bestuurders kaarten voor deze avond verkrijgbaar. Geboren: Cornelia, d. van W. Zijl stra en P. Vendelbosch; Brenda R., d. van L. A. v. d. Berg en C. S. Wal pot- Astrid A„ d. van W. Hagestein en A. M. A. Hennig; Rudolphus H. M„ z, van L. H. Geerdes en E. J. Th. U. van Thiel.^ Zondagochtend spreekt in Musis Sacrum te Schiedam dr. B. W. Schaper voor het Humanistisch Ver bond over het onderwerp: „Het hu manisme en de arbeiders". De bij eenkomst begint om 10.45 uur. Ter nadere kennismaking met bestuursleden van de voetbalver eniging Excelsior uit Rotterdam, in het kader van de plannen om tot een sportmanifestatie te ko men waaraan Russische en Ne derlandse sportlieden zouden deel nemen, werden gisteravond enige volleybalwedstrijden gespeeld in het sportpark De Vijf sluizen, waaraan ook een team van de Russische ambassade uit Den Haag deelnam; voorts waren er teams van Excelsior en ROVS. De plannen voor de sportmani festatie zijn momenteel onder werp van gesprek in Moskou, op het ministerie van sportzaken. Naar verluidt, zijn de plannen gunstig ontvangen. Op het pro gramma staan o.a, een voetbal wedstrijd Excelsior, Rotterdam 'versterkt)Dynamo's, Moskou, een levend schaakspel en een turndemonstratie. De voorstel lingen" zouden worden gehouden in het Feijenoord stadion, in t Olympisch stadion en op het sportpark De Vliert., te resp. Rot terdam. Amsterdam en Den Bosch. De uitslagen van de volleybal wedstrijden, die in een bijzonder sportieve sfeer werden gespeeld, waren: ExcelsiorRitss, ambas sade 0—3. Excelsior—Shell 0—3, Ritss, ambassadeShell 21. Dc huurveriaging heeft een aflo pend karakter. De verlaagde huur zal namelijk elk jaar zodanig worden verhoogd, dat na vijf jaren de nor male huur wordt betaald. Het bedrag van de huurveriaging is gebonden aan een bepaald maxi mum. Dit maximum is afhankelijk van de huisvestingscapaciteit van de woning. Voor het eerste exploitatie jaar bedraagt de huurveriaging voor woningen, geschikt voor de huisves ting van: 4 of minder personen ten hoogste 100 per woning, 5 of 6 personen ten hoogste 125 per woning, 7 of meer personen ten hoogste 150 per woning. De huren van de desbetreffende woningen worden dus gedurende vijf jaren met resp. 20, 25 en 30 per jaar verhoogd. De helft van het huurverschil zal door het Rijk worden bijgedragen, de andere helft moet voor rekening van de gemeente komen. Hier is dus sprake van een bijdrage van het Rijk aan de gemeenten, die slechts wordt verleend onder voorwaarde, dat de gemeente een gelijk bedrag bijdraagt. Voor gemeenten, die financieel niet in staat zijn bijdragen te geven, kan de minister een bijzondere regeling treffen. De Rijksbijdrage wordt alleen toe gekend voor zover een ten minste even_ groot aantal krotten wordt op geruimd of blijvend aan de bewoning wordt onttrokken, als nieuwe wonin gen worden gebouwd. De regeling biedt ook de mogelijk heid tot opschuiving, d.w.z. dat ook zij, die een nieuwe woning betrekken en daardoor hun oude woning vrij maken voor krotbewoners, voor een lagere huur in aanmerking komen als hun inkomenspeil daartoe naar het oordeel van de gemeente aan leiding geeft. De mogelijkheid tot huurveria ging van te bouwen woningen mag echter alleen worden gebruikt ten behoeve van hen, die tot dusver niet een gelijkwaardige of betere woning bewoonden. Deze financiële hulp wordt ver leend in de vorm van een toeslag op de premie, die ingevolge de Premie- en Bijdrageregeling Woningbouw 1953 wordt toegekend. De toeslag bedraagt in totaal 30% van het toe te kennen premiebedrag. Het Rijk neemt de helft van deze 30% voor zijn rekening, echter alleen als de gemeente de andere helft bij draagt. De toeslag kan uitsluitend worden toegekend voor de bouw van een eengezinshuis, waarvoor volgens de reeds bestaande bepalingen be halve de premie ook een jaarlijkse bijdrage kan worden verleend. Hoewel deze jaarlijkse bijdrage normaliter alleen kan worden toege kend aan personen onder de vijftig jaar, kan bij toepassing van de krot- opruimingsregeling in bijzondere ge vallen op advies van de gemeente van deze leeftijdsgrens worden afgeweken. Voorwaarde tot het uitbetalen van de extra-toeslag is,- dat de door de eigenaar of mede-eigenaar verlaten krotwoning binnen zes maanden na het gereedkomen van de nieuwe wo ning wordt afgebroken of dat de ge meente verklaard heeft, dat afbraak van het krot van overheidswege ver zekerd is. De 43-jarige loswerkman C. K. uit Overschie is hedenochtend het slachtoffer geworden van een ern stige aanrijding op de hoek Kerk- weg-Joppelaan in Kethel. K„ die een bromfiets bereed, verleende geen voorrang aan een door P. T. M. L. uit Bergschenhoek bestuurde vracht wagen: een botsing was het gevolg. Onmiddellijk was een arts ter plaatse. De GG en GD vervoerde K., die ern stige hoofdwonden had opgeiopen, naar het Bergwegziekenhuis in Rot terdam. Het vonnis van de rechtbank te Rotterdam luidde twee maanden gevan genisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en 15.000,boete subsi diair twee maanden hechtenis. V. zeide ter zitting o.m, dat hU de aangiften voor de belastingen steeds in te goed vertrouwen overliet aan zijn boekhouder. Als deze het formu lier had ingevuld tekende hij zonder de cijfers te controleren. De boek houder vulde op de formulieren steeds de netto-salarissen in. In totaal zou de schatkist hierdoor ongeveer 15 000,— te kort zijn gedaan. „U hebt dus altijd klakkeloos de formulieren ondertekend?" vroeg de president. Inderdaad. Ik had mij geheel en al op mijn zaken gegooid en had geen tijd voor de boekhouding. Het was geenszins boos opzet. Het be trof hier slechts verregaande non chalance." Geen sterveling tekent blindelings een belastingformulier," zei de pro cureur-generaal voorts. „Onlangs is in een dergelijke strafzaak in Den Haag een voorwaardelijke straf op- Ede"d waar een onvoorwaardelijke straf veel meer op haar plaats zou zijn geweest. Ik zou my bezwaard, voelen als ik nu een onvoorwaarde lijke straf zou eisen, hoewel naar mijn mening in deze zaken een on voorwaardelijke gevangenisstraf de DONDERDAG Bioscopen: Passage-theater, 2 uur: On the waterfront (13 jr.). Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur: Vrouwenkooi (18 jr.). Tentoonstellingen Stedelijk Museum, 2-5 uur: „Bah". Cult. Contact Centrum, 9-5 uur: Expositie Dook Everse. Apotheek: Fa. Gouka, Hoogstr. 29, tel. 68080. Diversen: Passage-theater, 8 uur: Operette uitvoering, pers. ver. Netam. Musis Sacrum, 8 uur; Lezing en film, Kath. Kring. Irene, 8 uur: Voordrachtavond, Ger. Jeugdverband. Arcade, 8 uur: Feestavond, chr. gymn. ver. ODO. Volksgebouw, 8 uur: Lezing met lichtbeelden IvAO. Toonkunst, 8 uur: Jaarvergadering Toonkunst. Cantine Roelants. 8 uur: Film avond pers. ver. Roelants. Jeugdleeszaal Gem. Bibliotheek, 8 uur: Lezing over jeugdlectuur. VRIJDAG Bioscopen: Passage-theater, 2, 7 en 9.15 uur: Ik ben er kapot van (a.l.). Monopole-theater, 2, 7 en 9 r* Mannen zonder mededogen, 18 ,i' Tentoonstellingen Stedelijk Museum. 2-5 uur: „Bui, Cult. Contact Centrum, 9-6 uur: Expositie Dook Everse. Apotheek: Fa. Gouka, Hoogstr. 29, tel. 68080. Diversen: Irene, 8 uur: Jaarvergadering, chr. Besturenbond. Arcade, 8 uur: Toneelavond, St. Eloy. Tivoli, 8 uur: Contactavond, voetbal ver. SFC. Musis Sacrum. 8 uur: Cabaret, ver. voor amateur-kunstenaars. De afdeling Schiedam van de Ver eniging tot Steun aan Nederlandse Onbemiddelde Standgenoten „San tos" hield Woensdagavond in Musis Sacrum een propaganda-feestbijeen- komst. De voorzitter, de heer J. J. Levens, opende de avond. Voor de pauze sprak de hoofdbestuurder de heer G. J. M. A. Lohman uit Den Haag nog een opwekkend woord. Voor de feeststemming zorgde het gezelschap „De boertjes van buuten" ide vroegere Bietenbouwers) m. m. v. Lubbert van Gortel, Éertus Bolknak, Geert van de Treutel (trombone) en Bertus Blaashart (trompet). Na af loop was er dansen o.l.v. de heer en mevrouw Sitton. Voor de muziek daarbij zorgde het dansorkest „The Rhythm Aces" van Herman van der Woldt. In de nacht van Woensdag op Donderdag heeft de Schiedamse poli tie op de Broersvest de chauffeur A. J. T, aangehouden. T. was bezig per fiets 4 planken en een pot verf, die hij van het Thomson havenbe drijf aan de Lekhaven had gestolen, te vervoeren. De arrestant is uitge leverd aan de Rotterdamse politie. Het plaatsje Gettysburg, in Penn sylvania in de Verenigde Staten, heeft zich tijdens de burgeroorlog een blijvende plaats veroverd in da geschiedenis van Amerika. Het plaatsje staat op het punt een nieu we belangrijke plaats in de annalen van de Verenigde Staten op te eisen. Het ligt in de bedoeling dat het stad je tijdelijk hoofdstad wordt, daar de president zich in zijn buiten zal ves tigen, om aan te sterken na zijn hartaanval. Terwijl de rest van de stad zich opmaakl om de toevloed van notabe len en journalisten te kunnen, ont vangen, zijn enige timmerlieden bezig 'n hek aan te brengen rondom het gebied van de president. De ste vige afrastering zal het werk van de veiligheidsdienst vergemakkelijken. 2500,wensen B. en W. van Schiedam uit te trekken voor het steunen van een door het Verbond voor Veilig Verkeer georganiseerde actie. Het Verbond heeft een serie „verkeersplaatjes" uitgegeven met het doel deze via de scholen onder de jeugd te verspreiden. Het is de bedoeling, dat de kinde ren door het verzamelen van deze instructieve plaatjes kennis van de verkeersregels en „verkeersfatsoen" wordt bijgebracht. Door onderlinge ruiling kunen de kinderen een serie verzamelen en deze dan in een, even eens door het Verbond voor Veilig Verkeer uitgegeven, album plakken. Het college is van mening dat het steunen van deze actie de verkeers veiligheid zal bevorderen. Het maken van een gedeelte hoofd- riolenng gefundeerd op een beton plaat met houten palen vanaf het rioolgemaal Nieuwland tot aan de Burg. van Haarenlaan te Schiedam Is gegund aan J. de Vries Co. te Delft voor 329.500. (Van een onzer verslaggevers) Het ziet ernaar uit, dat na drie arrestaties die op niets zijn uitge lopen, de Zeister politie Dinsdag met de aanhoudng van een 29-jarige ongehuwde Zeister fabrieksarbeider toch eindelijk meer licht in de Woensdagavond 12 October gepleegde moord op de verpleegster Willy van Soest ziet dagen. Volgens de politie is deze vierde arrestant ten aanzien van zijn alibi op leugens betrapt. Ook zou zijn komen vast te staan, dat hij zich bij de bushalte Gero waar het slachtoffer door een tot dusverre onbekende werd opgewacht en begroet heeft opgehouden, al ontkent hij dit hardnekkig. De man, die volhoudt niets met verklaring dook nl. de figuur op van de moord uitstaande te hebben, zal morgen of overmorgen naar Utrecht worden overgebracht en daar ter be schikking worden gesteld van de officier van Justitie. De arrestatie van Dinsdag blijkt het resultaat te zijn van een verras sende wending in de verklaringen van buspassagiers die zich na her haalde oproepingen in de Krant bij de politie hebben gemeld. In deze De gebroeders J. en H. Stallinga uit Njjland (Friesland) zijn gister avond bjj Bolsward met een motor tegen een melkwagen gereden en ge dood. Het uitzie),1, was door de regen slecht. De 23- ange J. werd op slag gedood, zijn enkele jaren oudere broer is kort: tijd later overleden. juiste is. Alleen om die reden kan ik mij verenigen met het vonnis van de rechtbank." aldus de procureur- generaal. De verdediger, mr. Terlaan, zei in zijn pleidooi dat de positie van de N.V. hopeloos ls. Binnenkort zal zij wei failliet gaan. Dit zou volgens pleiter te wijten zijn aan dc daden van de vroegere secretaris van V., die met de geheimen van V. een eigen zaak was begonnen en de oude N.V. had doodgeconcurreerd. Deze ex-secretaris zou ook de on juiste belastingaangifte hebben ver raden door gewetensgeld te betalen aan de belastingen over de jaren dat hij bij de N.V. had gewerkt. Pieiter vroeg vrijspraak omdat zijns inziens de opzet niet bewezen was. Arrest 4 November. Te bevr-0ett aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 9—12.30 uur en 2—5 uur. tekenpasser. Te bevragen bij de vinders: zwart za deldek. A. Verhoef. Stationsstraat 27b; klos met vliegertouw. A d. Berg, Swammerdamsingel 77b; rol vliegertouw Heezeman, Heenvlletsestraat 33/1: kope ren gewicht, C. Walthuls. Visserstr. 29, hangslot. A. Korteland, Axeidastraat 26, 1 paar gymschoenen, Elshout, Ploeg- straat 29- zwart glacé dameshandschoen Ter Berg. Stadhouderslaan 34: bruin lederen herenhandschoen, B. Schiks, P. K. O. Laan 97b; grijze wollen hand schoen,^ G. Veldman, ftotterdamsedijk 427; crème capuchon. A. Hersbach, Vlaardingerdijk 159b; paar bruine heren handschoenen, v. Maan en, Esdoorn- laan 13, Kethel; mutsje met bedeltjes, J. Verhoef, Rijnstraat 9b; grijze ceintuur, K. Voorbach, Burg. v. Haarenlaan 510; handdoek en zwembroekje. L. Helders. P.K.O.-laan 104; bruine handschoen. E. Vermeer. Van Dijckstraat 26a: grijs regen kapje, W. Wijnolds. Snelliussingel 52a. oorbel, Wijngaart, Edlsonstraat 8. bank biljet, A. J. v. Beek, Visserstraat 3; broche, J. v. Uggelen, Am, van Solms- straat 31a; bankbiljet, H. de Bruijne, Rubensplein 19; muntbiljet. H. Haak Daltonstraat 35a; muntbiljet» Voilebregt, Fabriplein 20; dameshorloge met bruin bandje, J. v. d. Tuin, Fabristraat 27, rozenkrans, L. de Jong, Celslusstraat 38, vulpotlood, P. Bertels, Dam 9; sigaren aansteker ln étui, Bauman, Hemaflat 304; zilveren rozenkrans, B. Kapoen, P. de Hooghstraat 3b; vulpen en vulpotlood in étui, H. Schreuder, Rotterdamsedljk dtrportemonnalZ' Voilebregt FabrtpJein 20. klein zwart-wit hondje, F»ns. Rotterdamsedljk 189a. De afdeling Schiedam van de Ne derlandse Chr. Bond van Overheids personeel hield Dinsdagavond m "rote zaal van het gebouw „Ire.- een feestavond. De afdeUngsvoor?.'-:^ ter de heer mr. J. Knape opende de avond en heette in het bijzonder de bondspenningmeester de heer J. ri ten Heuvelhof en de medewerkers aan het feestprogramma welkom. De mondaccordeonveremging ,Bra vo" speelde op voortreffelijke wijze o.l.v. d" dirigent de heer A. N. van Daalen enkele koralen en semi-klas- sieke muziek. Voorts zagen de b?n5*J" leden drie rolprenten, vertoond on der auspiciën van het Voorlichtings bureau van de Voedingsraad te IJmuiden. De kleurenfilm ..Vieren maar" gaf een uitstekende indru van de trawlvisserij. Verder draaide men „Geniet wat de zee u biecit 'over de bereiding van de vis voor de consumptie) en „P.C.H.' de vriend van de zeeman" (over „Schevenm- gen-radio") De leden van de Oranje-buurtver eniging „Gusto" kwamen Woensdag avond in de grote zaal van bet gebouw Irene bijeen voor de een en dertigste jaarvergadering. Na afloop daarvan was er nog een vrolijk eaba- rctprogramma. De voorzitter van de vereniging de heer A. Bedaf opende de avond en leidde de vergadering. De punten der agenda werden vlot en in goede orde afgewerkt. Ook de bestuursverkiezing leverde geen moeilijkheden op. Me vrouw Van Putten (commissaris van materiaal) en de heer H. Ouwens (eerste penningmeester), die aftre dend waren en zich herkiesbaar had den gesteld, werden in hun functies herkozen. Drie andere bestuursleden, te we ten mevrouw Hersbach en de heren J G. Toledo en H. Martens, traden af en stelden zich niet herkiesbaar. In hun plaats kwamen mevrouw Homburg (bestuurslid) en de heren Schuitemaker (tweede' secretaris) en C. van de Veen (tweede penning meester). Het oude bestuur had hen aan de vergadering voorgedragen. Er waren geen tegencandidaten. Bovendien koos men een nieuwe kascommissie. Deze bestaat nu uit de heren Gogh. De Groot en Wen- drick. De vergadering was om circa negen uur afgelopen. Het minder officiële gedeelte van de avond kwam voor rekening van het cabaretgezelschap van Cor Don. De aanwezigen genoten van enkele kostelijke sketches, zoals het bijzon der geslaagde „Het onderzoek". Veel succes hadden de Cloudo's, twee mannen met een accordeon, die een liedje zongen en een babbeltje maak ten. De conferences werden verzorgd door Harry Kloeg. Een in ieder op zicht geslaagde avond. —jg lilllilillIIJIIlltltiMilllitllillMilliIlifllli) IMHIIltufililli.lliltillIllitlllllIiJllflIf* Het tweede grote jazzweekend staat voor de deur: Zaterdag komt Louis 1923-1955 Armstrong. Op zijn derde na-oorlogse tournee door Europa heeft hij, nu 55 jaar oud." Scandinavië en een deel van Duitsland alweer achter de rug. jlzzB^nev Weinig minder vitaal dan in de jaren dertig, de eerste keer dat men hem London AL 3504). hier m levenden lijve kon horen, heeft hij weer tienduizenden minnaars King Joe. Met King Oliver, Johnnv van de oude stijl tot laaiend enthousiasme gebracht. Was reeds toen. via en Baby _Dodds, LU Hardin e.a.; 8 de gramofoonplaat, zijn roem hem vooruitgesneld, deze keer is dit meer dan ooit het geval. Over Armstrong spreekt men alleen in de overtreffende trap. Hij is de ongekroonde keizer van de jazz. Als dreumes bewonderaar van de pioniers (Buddy Bolden, Freddie Keppard, Bunk Johnson), als knaap collega van roemruchte uitblinkers als Sidney Bechet en Kid Ory, als jongeman leerling en weldra de meerdere van niemand minder dan King Oliver, was hij voorbestemd tot een leiderschap dat wel eens be twist, maar nooit overtroffen zou worden. Omstreeks 1920, aanvankelijk in New Orleans, daarna in Chicago, werd dit voor het eerst goed duide lijk. 't hij als Neger geboren was, da' doodarme ouders hem aan zi. overlieten, dat hem sloppen, k - - en bordelen tot decors voor zi ugd hadden gediend, het deer de hem niet. Hij leefde voor de mu ziek. en voor niets anders dan de muziek. Hij kon niet anders: aan leg, technische begaafdheid en schep pingsdrift openbaarden zich met de oerkracht van het geniale. nrs. (25 Columbia S 1065). Loots. Armstrong plays the blues. Met Trlxie Smith, Ma Kalney e.a.: 8 nrs. (25 London AL 3501). Bessie Smith with Louts Armstrong. Deel I van The Bessie Smith Story; 12 nrs, waarvan 9 met Arm strong. (30 Philips BL 7002). Jazz Classics. Met Johnny Dodr" Black Bottom Stompers, Lil's Hot Shots, Ersklne Tate's Vendome Or chestra en Red Onion Jazz Babies; 8 nrs. (23 Decca BvtL 8597). Louis Armstrong and ills orchestra. - Met de Hot Five (Earl Hines) e.a.: 12 nrs. <30 Philips BL 7019). Jazzln' with Armstrong. Met Hot Five en Hot Seven; 8 nrs. (25 Co lumbia S 1007). Town Hall Concert. - Met All Stars 1947, o.w. Teagarden, Hackett en Hucko; 6 nrs. (25 His Master's v'olco DLP 1015). Louis Armstrong plavs W.C. Handy, Met Young. Bigard. Kyle, Shaw, Deems, Middleton; 11 nrs. (30 Phi lips BL 7038). Satch plays Fats. Als voren; 9 nrs. (30 Philips BL 7085). LOUIS ...de jazz in persoon... den opnamen bijgekomen met de Heel de oude jazz, al wat er mooi vaJj oniy®. en goed en sterk en subtiel in is, weerspiegelt zich in Armstrongs le- van Trummy Young. De bescheide ner, maar te rechter tijd op de voor- grond tredende klarinet van Bamey Armstrong van deze tijd als centrale Bigard, rauw of weemoedig, uitbun- Xiguur. De nieuwste op ons lijstje, dat tien Satch plays Fats, een huldebe- toon dus aan de nagedachtenis van venswerk. Hij is er het hart en de f.)1. ziel van. Ais een kathedraal uit ste- nen en cement, zo rijst dit levens- vergetelijk pianist. Ze heeft dezelfde All Star-bezetting als de prachtige werk op uit honderdduizend kleine selectie blues waarmee enige tijd pplerien W. G. Ha.nnv werd Ereeprd. dig juichend of stilletjes voor zich heen mijmerend, al naar het past. Wat zwakker dan de rest, maar uit het goede hout gesneden zijn de bas van Arvell Shaw en de drums creaties Het overspant al twee hele geleden W. C. Handy werd geëerd, van Barrett Deems. De piano van creaties. He_t overspant al twee hele Da(. nfet aUeen_ Ze mu2ü.aal even BlUjr Kyle. opvoiger van Earl Hines, interessant en technisch even voor- generaties. En het groeit maar vóórt dank zij even goed zijn unieke ge- f, zondheid als zijn onuitputtelijke m- treueiijk. spiratie. "Kleine creaties... Sinds de dagen dat hij samen met Oliver zijn fasci nerende klanken ih de logge meta len trechter toeterde die toen als microfoon fungeerde, zijn ze bewaard gebleven op honderden platen. Die zijn dynamische swing, zijn aanste- gljjf; van zijn eigen bands vooral, de Hot is rhythmisch stevig gefundeerd en ontplooit melodisch en harmonisch een forse, mannelijke lijn. Velma Middleton ten slotte, die met Armstrong het vocale werk voor Opnieuw dus Armstrongs bhjmoe- 7°eld?*^ dige spontaniteit, zijn machtige lead, zijn sprankelende fraseringskunst. van deze muziek tot in de toppen van haar vingers. Een plezierige zan- Betere propaganda voor zijn op- vmi pu" "«""O "c nu, kelijke humor; opnieuw de hees- Five en Hot Seven, de opnamen te- vibrerende, nu eens diep grommen- ^e^tchSioPSch niet kutn sen. Want met slechts één uitzonde- vens met grote blues-zangeressen als de. dan weer licht fluisterende en Bessie Smith en Ma Raïney, alle altijd onvergelijkelijk expressieve van vóór 1930, behoren tot het be- stem, die hij "bespeelt als zijn trom- Slf- v,iS!Lfi A11 laTwrriifcsterfak er nar, layz v»anr. mt i-mr, »r, «W Stars jrnzich heen hebben. Alleen langrijkste dat er aan jazz kanwor den gereproduceerd. Gelukkig zijn ze op langspcelpla- pet even knap en even geëmo tioneerd. En opnieuw de rijk geschakeerde ten overgebracht, evenals ontelbare ensembles en avontuurlijke soli van andere van latere datum, gemaakt tijdens zijn ononderbroken Bigard zal ontbreken. Vervanger is Edmond Hall. evenzeer een veteraan, laatstelijk afkomstig uit de band van Eddie Condon, stammend uit de zijn instrumentalisten, aangevoerd c„L„Tf zwerf- door een hechte melodiesectie. De y Noon9 en Johnny tochten door Noord-Amerika. Geluk- harde, knetterende, maar bijwijlen kig ook zijn er juist de laatste maan- opeens liefelijk-ingetogen trombone .We zijn benieuwd 1 een lange, ongeveer 30-jarige man, gekleed in lichte regenjas, met een bruine hoed op en met een fiets bij zich. Dit zou de man zijn geweest, die Willy van Soest op de avond van haar dood om 19.51 uur bij de bus halte Gero opwachtte en begroette. Die avond zou hij ook op de bus van 19.36 uur hebben staan wachten en tussen de aankomst van beide bussen een keer de Oude Wouden- bergsezandweg zijn opgefietst, waar, later de aanranding en moord plaats vond. Dezelfde man was ook op een andere avond al eens bij dezelfde bushalte gesignaleerd. Verdachte, die zoals gezegd, alles ontkent en die nooit eerder voor een zedendelict is veroordeeld, is gisteren in aanwezigheid van het vrijwel vol tallig Zeister recherchekorps met een aantal personen waarbij drie nieu we getuigen geconfronteerd. Hij werd" daarbij door meerdere getuigen positief herkend. Het onderzoek wordt inmiddels ook vandaag met kracht voortgezet. De verdachte wordt regelmatig aan langdurige en scherpe verhoren onderworpen. Vrijdag zal de heer J. van Bree zUn confectiezaak „Alja" heropenen in het nieuwe pand aan de Broers vest te Schiedam. In een omgebouwde waterstokerij in de Filips van Bourgondiëstraat is de heer Van Bree op 1 April 1950 een confectiefabriek begonnen, die al spoedig meer en meer op de verkoop werd overgeschakeld. Het duurde niet lang of het ruimteprobleem maakte het noodzakelijk de boven de winkel gelegen verdieping bij de zaak te trekken. De familie Van Bree moest op zolder gaan wonen. Binnen korte tijd bleek de nieuw verworven ruimte nog niet toerei kend en de plannen voor vestiging aan de Broersvest werden geboren. Thans zijn deze plannen verwezen lijkt: een moderne, ruime winkel met drie aparte afdelingen voor heren-, dames- ui kinderkleding, zeven ge riefelijke paskamers, een keurig inte rieur, kortom een aanzienlijke ver betering. He eerste tiental van ESS heeft zijn competitiewedstrijd tegen Uni lever met een gelijk spel beëindigd. In eerste zitting werd een resultaat van 4-2 in het voordeel van ESS be haald, doch in tweede zitting werd er van de vier afgebroken partijen slechts één tot winst gebracht. De eindstand 5-5 was wel teleurstellend voor de Schiedammers. Voor het tweede tiental stonden de kansen om van De Pion 4 te winnen iets ongunstiger. Om de winst in Schiedam te houden moest punt gescoord worden uit de drie afge broken partijen. Het werd naar ver wacht werd, lts punt, zodat de be zoekers met 5 la -4'A aan het langste eind trokken. De persoon'ijke reslutaten waren: Unilever 1-ÈSS I: Willebrandts- Reitsma 0-1; Overgaauw-v. Eden 1-0; Bakker-Janssens 0-1; Zalsman- en Uijl 0-1; Trouwborst-Eering 1-0; Bosseiaar-Penmng 1-0; Langstraat- Bijloo 0-1; Dannijs-Geurtsen 1-0; Broekman-Sthalie 1-0; v. Zanten- v. d. Velde 0-1. ESS 2-De Pion i: Donkhorst- Zantman 0-1; Brouwer-v. d. Linde- 1-0; Groen jr.-A. Verkijk 0-1; Hers- bach-Spitse 1-0; Ahrens-v. 't Hoff 0-1; Smit~G. Verkijk Immer zeel-Vollegraaf 0-1; v. Grootveld- Janse 1-0; v. Dijk-Verschoor 0-1; v. Etten-v. Sorge 1-0. De resultaten voor de winterwed- strijden waren: Groep 1: Den Uijl-Jancsens Vz-V-~, Reitsma-Bijloo 1-0; v. d. Velde- Penning afgebr.; Den Uijl-Meijer 0-1; Eering-Groen sr. 1-0; v. Eden- Janssens 1-0. Groep 2: Hersbach-Ahrens 1-0; v. Etten-Groen jr. 1-0. Groep 3: Koster-Betten 1-0; Zon neveld-Slavenburg 1-0; Slagmolen- Smit 1-0: Marbus-Betten 1-0. Groep 4: Timmers-v. Leerdam 0-1; Smits-Voogt U-li; Harteveld-v. Da len 1-0; De Boer-Farmet 0-1. Voo rde percentagewedstrijd werd gespeeld: Kleijheeg-Malkus 1-0; Brouwer-Stahlie 0-1.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1