iVerwachtingen voor het komend weekeinde Klassieke wedstrijd aan de Damlaan Dansen... MUZANDA Jef Last sprak voor IvAO Mej. Visser over het goede kinderboek Geen koopavond in Rotterdam Kampioensrit KNMV is zéér zwaar Loonzakje gestolen LEUTE LAGER VOETBAL KK-ers trokken door Pakistan Drukkers waren ,in de olie' Zaterdagvoetbal RYB afgelast BaliDageraad der Wereld Schiedams jeugdboekemveek Shell' heeft voorsprong op Wilton' Koffer gestolen; teruggebracht Korfbalkansen Student valt uit raam: overleden Gevonden Woningen in Kethel op hoogte Woninebouw in Nieirwland vordert ODO verkoos dit jaar ontspanning boven inspanning HET VRIJE VOLK VRIJDAG 28 OCTOBER 1955 PAGINA 5 Het gedrang in de kopgroep van de eerste klasse B is groot ge worden. Baronie staat momenteel bovenaan met twee verlies punten; Wageningen, Hermes-DVS en 't Gooi volgen daarop met elk drie verliespunten, ter wijl.Leeuwarden en Haarlem met respectievelijk vier en vijf verliespunten klaar staan om van iedere misstap van de koplopers te profiteren. Het gelijk spel van Hermes van vorige week in Breda kan men alleszins be vredigend noemen, vooral omdat Baronie bewezen heeft tot de sterksten te behoren in deze competitie. Toch was Hermes af gelopen Zondag technisch de betere ploeg. Daar stond tegen over, dat de jongens van Breda zich beter wisten aan te passen aan het moeilijk te bespelen terrein. Derde en vierde klas Winterseizoen iedere Zondagavond 8 tot 11.30 uur n.m. dansen in Vlaar dingen Boeiende Hustinx-film Zaterdagmiddag Afd. Rotterdam De Schiedamse leden van het Instituut voor Arbeiders Ontwik keling' hebben Donderdagavond in gedachten enkele uren rondgezworven over Bali, het Laatste Paradijs, de Dage raad der Wereld. Hun voortreffelijke gids op deze omzwerving was de schrijver en Baii-kenner bij uitnemendheid Jef Last. Van zijn hand waren de fleurige aquarellen, waarmee de wan den van de grote zaal in het Volksgebouw (wegens de grote be langstelling voor deze avond was de meestal gebruikte zaal 8 te klein) waren versierd. De heer Last heeft met zijn boeiende, geestige en bovenal ter zake kundige causerie deze tweede „reis- avond" van het IvAO-winterprogramma tot een overtuigend succes weten te maken. „Meer en betere boeken voor de jeugd". Onder dit motto houdt Nederland de eerste jeugd-boekenweek, waaraan ook Schiedam actief meedoet. Aan mejuffrouw A. P. B. Visser, bibliothecaresse van de Schiedamse jeugdbibliotheek, viel de eer te beurt deze loffelijke actie in onze stad te mogen beginnen. Zij hield Donderdagavond in het filiaal van de Gemeentelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek aan de Westmolenstraat voor ouders, opvoeders, jeugdleiders en belangstellenden een interes sante lezing over jeugdlectuur in het algemeen en het ontstaan van de jeugdboekenweek. Niet blind Zijn verliefdheid heeft de heer Last echter geenszins blind gemaakt. In tegendeel. Zijn kennis van en begrip voor het streven der hedendaagse zijn aanvoelingsvermogen voor het „Bali In de kentering", zo als ook de titel van zijn boek over dit eiland luidt, getuigt van een houding, die .allerminst die van een blinde is. Westerse invloed Verder ho:rden de IvAO-ers hoe Ball eigenlijk pas na de eerste wereldoorlog door de buitenwereld is ontdekt. Aan de hand van eigen emvaringen vertelde Jef Last over de westerse mentaliteit, de westerse „cultuur", die de oeroude Balische beschaving dreigt te ondermijnen. U SLAAGT KLEDINGHUfS REMBRANDTLAAN 83 TEL,69677 SCHIEDAM Herenkleding en Herenmodes Koopt een BROMFIETS ui en het zal U niet spijten Zondag speelt Hei mes een thuiswedstrijd tegen Blauw-Wit uit Amsterdam. De gasten zgn beslist geen onbekenden voor bet Schiedamse voetbalpubliek, want Blauw-Wit en HDVS hebben in de loop der jaren talrijke duels uitge vochten. Daarom mogen we deze wedstrijd zeker wel tot de „klassieke" ontmoetingen rekenen. Evenals onze stadgenoten hebben de Amsterdammers een totaal gewijzigd elftal, waarin onder meer de oud-Hennesspelers Van der Klink en Van Lent zuilen uitkomen. De HDVS-ers doen er goed aan zich niet blind te staren op de bescheiden positie, die Blauw-Wit momenteel inneemt. Het tweede elftal is vrij.' Het derde speelt om tien uur aan de Damlaan tégen Excelsior 3 uit Rotterdam. Wanneer de Schiedammers even pro ductief zijn als vorige week tegen CW 2 (74), kan deze wedstrijd ge wonnen worden. Het vierde elftal doet het nog niet zo best. Zondag speelt het om tien. uur op het DHS-terrein tegen stad genoot DHS 3, De derde-klasser Excelsior '20 ont vangt Zondag DHL, de hekkesiuiter van zijn afdeling. DHL beschikt over een technisch vrij goed spelende, maar weinig schotvaardige voorhoede. Bovendien laat de verdediging der gasten nog wei het een en ander te wensen over. Dit wordt een Schie damse zege, waarbij DHL het onze stadgenoten niet al te moeilijk zal maken. In de vierde klas F spelen De Rode Zon en Schiedam. DRZ ontvangt Wit-rood-wit, dat tot nu toe in de competitie behoorlijk gevoetbald heeft. Met de nodige inspanning kan het misschien een gelijkspel worden. Schiedam gaat naar Nieuwenhoom. Beide ploegen zijn van ongeveer ge- Advertentie ZM. J hebben zes punten uit zeven wed- I strijden. Op papier hebben ze dus gelijke kansen. Kijken we naar de resultaten van beide clubs op afgelopen Zondag, dan blijkt het volgende. Beide speelden een uitwedstrijd en beide kregen een aanzienlijk sterker tegenstander te genover zich. SFC verloor wel van Het Noorden, maar de nederlaag was klein (21). Daarbij kwam, dat één doelpunt tegen SFC gescoord werd door een eigen man bij vergissing. Voorts lieten de Schiedammers be hoorlijk voetbal zien en waren ook technisch beter dan Het Noorden. DEMOS echter werd dik ingemaakt door TOGB (91), dat in sterkte niet veel verschilt met Het Noorden. De Schiedammers hadden na de eerste tien minuten van de wedstrijd niets, maar dan ook niets in te brengen. Wanneer zowel SFC als DEMOS het zelfde spelletje spelen als vorige week, dan liggen de overwinningskansen voor SFC wel het gunstigst. In de eerste klasse A is eveneens een belangrijke wedstrijd. Martinit ontvangt om halfdrie in het Volks park Tediro, een der naaste concur renten van de Schiedammers voor de bovenste plaats. Niettemin mogen we van Martinit, dat nu zo goed op dreef is (alle wedstrijden tot nu toe zijn gewonnen), wel verwachten, dat dit weer een Schiedamse zege wordt. In B gaat WF op bezoek bij Nes- toro, een ploeg met pit. Beide elftal len hebben zeven punten uit zeven wedstrijden. We menen echter opge merkt te hebben, dat de Schiedam mers er steeds beter „in"beginnen te komen. Dit doet ons dus het beste hopen voor Zondag. Singelkwartier in de tweede klas ontvangt Voorwaarts. De wedstrijd wordt om halftien gespeeld. Beide zijn ongeveer van gelijke sterkte en een gelijkspel is toch wel het minste, dat we van onze stadgenoten ver wachten. De Schiedamse Boys brengen een bezoek aan West End. De gastheren beschikken over een weinig beteke nende ploeg met een weinig schot- Mr. A. L. Hustinx heeft indertijd vier maanden rondgezworven in Pa kistan en zowel zijn reis daar naar toe als zijn ervaringen in dit land op celluloid vereeuwigd. Donderdag avond vertoonde hy in Musis Sa crum voor de leden van de Katholie ke Kring een door hem zelf opgeno men kleurenfilm „Door de woestijnen van Pakistan". Deze schitterende rolprent verhaalt zijn hele tocht. Met een schip ging de heer Hustinx via Aden en 'Basrah naar Kamachl in West-Pakistan, waar hij de rest van zijn tijd op nut tige wijze doorbracht. Zoals de lezer wel zaï weten, bestaat Pakistan uit twee delen, gescheiden door het uit gestrekte India. Dientengevolge lig gen West- en Oost-Pakistan 160 kilo meter van elkaar verwijderd. Voordat de heer Hustinx zijn film vertoonde, hield hij eerst een korte inleiding, waarin hij vertelde van het ontstaan van de staat Pakistan (1947!) en de groei en bloei van het land. Oorzaak van de uiteenvalling van het voormalige Brits-Indië in India en Pakistan is de godsdienst. In India woonden in hoofdzaak Hindoes (360 millioen) en in Pakistan Mohamme danen (100 millioen). Pakistan bete kent letterlijk „het land van de zui veren" ofte wel „het heilige land". Voorts wees de spreker nog even op de steeds sterker wordende vrouwen emancipatiebeweging in dit heilige land. Pakistan is een land, dat het aan het begin van zijn ontstaan erg moeilijk had, maar dat nu een grote opgang beleeft. De film beeldde een en ander zeer duidelijk uit en was tevens een genot voor het oog. Een uitstekend geslaagde av-.d. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van de KK, de heer N. Baarle. De leden van de personeelsvereni ging „Koelants" kwamen Donderdag !n de drukkerscantine bijeen voor de eerste contactavond van dit seizoen. Gast op deze avond was de heer C. van der Marei van de filmdienst van de BPM uit Den Haag. Na een korte inleiding over „Opsporing en het winnen van aardolie" vertoonde hij een drietal films. De eerste behan delde het „verkenningsboren". Hier bij bleek wel, dat 'n massa rescarch- werk aan het eigenlijke boren vooraf gaat. De tweede rolprent liet zien hoe men aardolie opspoort en de laatste gaf een goede indruk van de bedrij vigheid in het „olie-land" Venezuela. De voorzitter van de personeelsver eniging, de heer C. H. Kampert, opende de avond. De volgende bijeenkomst is op 12 Januari, eveneens in de cantine. Dan zal de bekende auteur Willem van Iependaal spreken over „Bargoens in onze moedertaal". lüke sterkte, maar gezien de prestatie van de Schiedammers op afgelopen Zondag (22 tegen lijstaanvoerder OW), mogen we het beste van onze stadgenoten verwachten. In de vierde klas G treden dit weekeinde DHS en SVDPW binnen de krijtlijnen; beide spelen een uit wedstrijd., SVDPW gaat op bezoek bij Poortugaal, de tegenstander van DHS van vorige week, en zal waar schijnlijk een nederlaag te incasseren krijgen. DHS zal zonder te veel moeite wel van 't zwakke Zuiderster weten te winnen. Het gaat niet zo vlot met HBSS. Zaterdagmiddag gaan de Schiedam mers op bezoek bij TSB, een vrij be hoorlijke ploeg, die in deze competitie tot nu toe aardige, maar nu niet be paald grootse dingen heeft gepres teerd. De gastheren zijn in ieder ge val wel vasthoudend, dat hebben se enige weken geleden in een wedstrijd tegen het sterke Excelsior uit Pernis bewezen. Ze speelden met 33 gelijk tegen de Excelsiorianen, waarvan HBSS vorige week met 25 verloor. Veel kans op een zege hebben de Schiedammers dus niet. PPSC in de vierde klas van de KNVB ontvangt Koudekerk, de hek kesiuiter van zijn afdeling. Koude kerk beschikt over een elftal met een vrij futloze voorhoede en een noncha lante achterhoede. Dit wordt waar schijnlijk een Schiedamse overwin ning. In de afdeling Rotterdam is GSS vrij. GTB ontvangt om half vier op het terrein aan de "Havendijk .DVO "32. De Schiedammers hebben mo menteel uit zeven wedstrijden nul punten. Dat is nu niet bepaald fraai. DVO heeft het tot nu toe beter ge daan en bezet met acht punten de vierde plaats op de ranglijst. Wordt dit weer een Schiedamse nederlaag? De belangrijkste, of liever gezegd de interessantste wedstrijd in de af- j eerste wereldoorlog bestonden deling Rotterdam voor Zondag is on- daaromtrent plannen in de Verenigde getwijfeld de derby tussen SFC en Staten. Meer en meer ging men over DEMOS, die om twaalf uur op het een dergelijke actie denken. Het ge- SFC-terrein wordt gespeeid. Beide volg hiervan is, dat in -verscheidene ploegen zijn nogal matig en beidelanden van Europa de jeugdboeken- VRIJDAG Bioscopen: Passage-theater, 2, 7 en 9.15 uur: Ik ben er kapot van (a.l.). Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur; Mannen zonder mededogen, 18 jr. Tentoonstellingen Stedelijk Museum, 2-5 uur: .Rail". Cult. Contact Centrum, 9-6 uur: Expositie Dook Everse. Apotheek: Fa. Gouka, Hoogstr. 29, tel. 68080. Diversen: Irene, 8 uur: Jaarvergadering, chr. Besturenbond. Arcade, 8 uur: Toneelavond, St. Eloy. Tivoli. 8 uur: Contactavond, voetbal ver. SFC. Musis Sacrum, 8 uur: Cabaret, ver. voor amateur-kunstenaars. ZATERDAG Bioscopen: Passage-theater, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: Ik ben er kapot van (a.l.). Monopole-theater, 3, 5, 7 en 9 uur: Mannen zonder mededogen (18 jr.). Tentoonstellingen: Stedelijk Museum, 2-5 uur: „Bali". Cult. Contact Centrum, 9-6 uur: Expositie Dook Everse. Apotheek: Tot 13 uur: Fa. Gouka, Hoogstraat 29, tel. 68080. Diversen: Chr. Belangen. 2 en 7.45 uur: Filmvoorstelling Kefico. Musis Sacrum, 8 uur: Toneelavond DBO. Tivoli, 8 uur: Cabaretavond pers. ver. PTT. Irene. 8 uur: Filmavond CJMV. De Vriendschap, 7.30 uur: Feest avond Alg. Bond van Ouden van Da gen (afd. Kethel). Arcade, 8 uur: Cabaretavond Ons Genoegen. Volksgebouw. 8 uur: Lezing en film pers. ver. Fontijne. Irene. 7 uur: .Contactavond voet balver. Vegla. Cantine Coöp. Havenbedr., 2.30 uur: Jubileumconcours DOK. Alle wedstrijden voor Zaterdag 29 October van de afdeling Rotterdam van de KNVB (de voormalige RKB vaardige voorhoede. Een Schiedamse dus) zijn wegens de slechte gesteld- Baliërs, overwinning. I heid der terreinen afgelast. Wat het laatste betreft, reeds voor De Rotterdamse gemeenteraad heeft Donderdagavond, na vier zittingen, verdeeld over twee vergaderdagen, besloten geen koop avond in de nieuwe winkelsluitingsverordening op te nemen. De raad sprak zich met 22 tegen 21 stemmen tegen een koopavond uit In de recreatiezaal vanhet Shell- sportpark De Vijfsluizen zijn de bil jarters van de Shell en Wilton be gonnen met een tweekamp. De .1- zet is de wisselprijs, die thans in het bezit van de Shell is. De uitslagen van de Donderdag gespeelde partijen luiden: (eerste naam is speler van Wilton): A. J. Bos 116 75 31 2,42 IS K. L. Noordenneer 124 124 31 4,24 A. Ph. Bosdijk P. S. v. Noortwijl A. Bezemer J. Spoel P. A. C. Visman T. Bakker W. v. d. Ent K. Bijl C. den Outer T. Braber C. de Graaf W. Bruggeman A. Bezemer K. Bijl 64 47 50 0,94 8 43 43 50 0,86 4 41 41 43 1,— .5 33 29 43 0,71 3 95 95 25 3,80 17 102 52 25 2,08 7 40 40 34 1,18 4 33 30 34 0,88 9 90 84 44 1,91 9 88 88 44 2,— 12 43 19 39 0,49 2 35 35 39 0,90 4 41 41 40 0,98 9 33 33 41 1,22 4 De 50 woningen, die H. van der Kraans Bouwbedrijf uit Schiedam aan de Molensingel in Kethel bouwt, hebben Donderdagochtend het hoog ste punt bereikt. De heer Van der Kraan zelf hees de vlag en deelde mee, dat de plannen voor 43 andere woningen van hetzelfde type klaar liggen. Het wachten is nog slechts op de bouwvergunning. Namens de gemeente sprak de di recteur van de Gemeentelijke Wo- ningdlenst, mr. dr. Ir. M. M. van Praag zijn waardering uit voor het aandeel, dat ook de particuliere bouwbedrijven hebben in het lenigen van de woningnood. Over de fracties vejdeeld lagen de stemmen a.v. PvdA KVP CHU CPN WD AR voor 9 3 3 0 3 3 tegen 10 4 0 4 2 Er heeft in Rotterdam de laatste twee maanden een enorme belang stelling voor deze zaak bestaan. Ge durende alle zittingen van de ge meenteraad over de nieuwe verorde ning waren de publieke tribune en gereserveerde tribune stéeds zeer druk bezet Een stroom van edressen is aan de gemeenteraad gericht en véle vergaderingen van middenstan ders, personeelsbonden en groot win kelbedrijven zijn aan het onderwerp gewijd geweest. Toen de artikelen van de verorde ning aan de beurt waren lagen niet minder dan zeven amendementen op de voorzitters taf el. Zij brachten echter weinig verandering in de aan vankelijke opzet. Onder meer is ook vastgesteld, dat Rotterdam de halve-dagsluiting handhaaft en zijn enkele uitbreidin gen gegeven aan de Zondagverkoop en de seizoenbepalingen voor Hoek van Holland. Een boete van 25- of tien dageb alsmede twee maanden voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd eiste de officier van Justitie bij de Rotter damse rechtbank tegen de 21-jarige arbeider R. v. D. uit Rotterdam, die een mede-arbeider een loonzakje met 55— had ontstolen. Deze mede-arbeider kon door zijn gebroken arm onmogelijk het geld zelf In zijn zak steken. Hij vroeg Van D. het loonzakje in zijn achterbroek zak te doen. Van D. deed dit inder daad maar een paar seconden later haalde hij het er weer uit De rechtbang doet over veertien dagen uitspraak. week al ingeburgerd is. En nu is ook ons land tot deze aotie overgegaan. Maar het is eigenlijk de vakpers ge weest, die na 1950 stoten in de goede richting heeft gegeven. Mejuffrouw Visser wees er voorts op, dat er vaak bij de jeugd een grote leeshonger bestaat, die op den duur afneemt. Voor vele kinderen zijn boeken voedsel, geestelijk voedsel wel te verstaan. Als hefc kind honger heeft, laat men het eten, ook in dit geval. Maar men moet er wel op toe zien, dat het voedsel van goed ge halte is. Want er bestaat een grote verscheidenheid in de jeugdlectuur. Er zijn gelukkig genoeg veel goede boeken, maar er is ook veel rommel. Een andere factor is eveneens van belang. Zoals bekend is, zijn kinde ren zeer visueel aangelegd en ont houden vaak de prentjes in de boe ken die ze lezen heel goed. Daarom dïene men ook te Ietten op de illu straties in de boeken, die men aan zijn kinderen geeft. Verder raadde mej. Visser de ouders aan het kind niet alleen het boek te laten lezen, maar er met hem of haar ook over het gelezene te praten en er wat bij te vertellen. Ziet men, dat zijn kind op een keer een boek heeft geleend, dat hem erg goed blijkt te bevallen, schaf het dan, zo mogelijk, voor hem aan. Dit onder voorbehoud, dat het werkelijk een goed boek is. Goede boeken kun nen stille vrienden van uw pupillen worden. Na afloop van de lezing sprak mej. Visser nog met verscheidene vraag- lustige toehoorders en ging zij nader In op enkele aspecten van de jeugd lectuur. Mr. dr. ir. M. M. van Praag, direc teur van de Gemeentelijke Woning- dienst en Bouw- en Woningtoezicht van Schiedam heeft, dezer dagen de vlag gehesen op het complex van 114 woningen, dat deel uitmaakt van de 228 woningen, die Muys en de Win ters Bouw- en Aannemingsbedrijf N.V. voor de gemeente in de omge ving van de Schiedamseweg bouwt. De 114 woningen, die thans op de hoogte zijn gekomen, zijn verdeeld in vier blokken van 24 en 1 blok van 18 woningen van drie of vier kamers. De bouw van de overige 114 wonin gen bevindt zich in het heistadium. Vertellend over de geschiedenis, de godsdienstige ontwikkeling, het land schap, de kunst, de zeden van dit bij zondere eiland met zijn bijzondere bewoners, maakte de spreker, die als leraar aan een middelbare school, als door president Soekamo aangestelde adviseur voor kunst en cultuur jaren lang te midden der Baliërs leefde, zijn gehoor duidelijk, waaraan Bali zijn wereldvermaardheid te danken heeft. Zijn wereldvermaardheid, ondanks het feit, dat het eilandje bij Java's ooskust niet groter is dan onze pro vincie Gelderland, een bevolking van anderhalf millioen zielen telt, een natuurschoon bezit, dat door som mige delen, van de archipel in groots heid, in liefdeiijkheid, in schoonheid wordt overtroffen. Het lijkt ons niet teveel gezegd, wanneer wij uit datgene, wat wij Donderdagavond hoordien en zagen concluderen, dat Jef Last verliefd is op Bali. Zijn verliefdheid sprak zowel uit de lyrische beschrijvingen van het landschap als uit de historische beschouwingen, zowel uit de weloverwogen kritiek op de misstanden op Bali als uit de gees tige manier waarop de spreker van zijn vele ervaringen vertelde. Jef Last. is verliefd op Bali en het is zijn grote verdienste, dat hij iets van die liefde, iets van zijn geestdrift op zijn publiek weet over te brengen. Advertentie I.M. Gejrnakkejiitiér te wassen is de twee-delige overall 'gémagki „yolgeni octrooi v.'.: hij. ,41727 In een bekopt, duidelijk overzicht van de geschiedkundige ontwikkeling op Bali. dat sinds 1200, toen de Islam het Hindoeïsme in het tegenwoordige Indonesië verdrong, het enige Hin- doe-bolwerK is gebleven, schetste de spreker de achtergrond waartegen het huidige Balische leven zich af speelt. Toch was de spreker het niet eens i. -i ..:zaI- Jnf Vint nrotonAlncöf'. mogelijk aan de vooruitgang (bijv. op technisch gebied) kan onttrek ken, wil het niet ontaarden in een interessant maar dood openlucht museum voor toeristen. „Een cultuur, die stilstaat is een graf. Slechts een cultuur, die zich bU gewijzigde omstandigheden weet aan te passen, is een levende, dus echte cultuur", aldus de spreker. Na de pauze vertelde Jef Last, ter wijl op het projectiescherm lichtbeel den van het leven en de kunst der Baliërcs werd vertoond. De voorzitter van het Instituut, de heer PF. Spruit, vertolkte aller dank voor deze buitengewoon interessante avond. De Rotterdamse rechtbank ver oordeelde Donderdagmorgen de 51- jarige koopman A. v. d. W. uit Rot- terdam wegens diefstal tot acht maanden met aftrek waarvan drie maanden voorwaardelijk en drie jaar proeftijd. De koopman had uit de vestibule van een woning aan de Mathenesserlaan een koffer gestolen. Thuisgekomen kreeg hij spijt, waar na hij de koffer direct terugbracht. De officier van Justitie had veer- tien dagen geleden vijf maanden met met de uitspraak, dat het watercloset tien dagen geleden vqi maanaen ms de Hindoe-cultuur op Bali met de aftrek en een voorwaardelijke terbe ondergang bedreigt. Méta vele, dik- UchikkingsteUing der regering geéurt. wij Is gestudeerde jonge Baliers, ziet I Het was s mans een en twintigste de heer Last in, dat Bali zich on- 1 vonnis elementen, en een als gevolg daarvan ongewoon zwaar parcours in de kam- donderdagnacht vertrokken van de Grebbe berg bij Rhenen weer 115 dap peren met knetterende motoren, de duisternis tegemoet. voor controle van papieren. Gelukkig zaten vlak achter hen een aantal <fe iwee-delige overall ■y\s met de vela voordelen o.a. gemakkelijk aan- en uittrekken moderne coupe eenvoudiger wassen Volle garantie, ook op de rits Toen de eerste rijder, de junior Van Kessel uit Amsterdam, een. mi nuut te laat vertrok, omdat hij uit nervositeit zijn routekaart niet op de gewenste manier op zijn motor had kunnen bevestigen, waren de weers omstandigheden bijzonder ongunstig. Nadat het in de vooravond bijzon der hard had geregend, brak de maan af en toe door de wolkenflar den, maar enkele uren later, toen alle rijders op weg waren voor het 220 km lange nachttraject „een aanloop je" voor het dagtraject in de Zuid limburgse heuvels plensde de regen in volle hevigheid neer. Niet alle cracks kwamen aan de start. Piet Knynenburg heeft de wed strijdsport vaarwel gezegd. Cor Schrö. ders uit de Haarlemmermeer was op weg naar Rhenen geslipt, klaagde over pün ia de zij en besloot niet te vertrekken. Motormannen zijn overigens kei hard. Als toeschouwer was aanwezig Joop van Wees, die ruim een maand, geleden, vlak voor de start van de internationale motorzesdaagse in Tsjechoslowakije, een ernstige val maakte en die enige weken geleden op een brancard per vliegtuig op Schiphol aankwam. Het lopen gaat hem nog wel niet zo best af, maar hü wilde de kampioensrit toch niet mis sen. Het nachttraject naar Valkenburg voerde over verharde wegen, maar bleek desondanks moeilijkheden op te leveren. In Sint Agatha by Cuyk reed de motor met zijspan van de Dordtse wachtmeester der rijkspolitie Bergsma tegen een hek en sloeg over de kop. Zowel de rijder als de zijspan- passagier, de wachtmeester Vogel, bleven ongedeerd, maar het zijspan vooral was dermate gehavend, dat verder rijden onmogelijk was. Er gebeuren ook merkwaardige dingen tijdens een dergelijke rit. In Oosterbeek werden de voorste rijders door een politieman aangehouden, Verkrijgbaar bü: Firma PH. J, BOUT, VAKKLEDING Jonker Fransstraat 128, Tel 28065, Rotterdam. Volgend jaar viert de christelijke vereniging voor lichamelijke oefening „Ontwikkeling Door Oefening" haar zilveren bestaan met een grote jubi leumuitvoering. De alsdan uit te Hoewel de weersomstandigheden de afgelopen dagen van dien aard zijn, dat het twijfelachtig is of de korfbal- velden het komende weekend wel al lemaal bruikbaar zullen zijn, gaan we van de optimistische veronder stelling uit, dat in elk geval een aan tal wedstrijden zullen worden ge speeld. Schiedam maakt de grootste kans op speien, want voor de roodzwarten is een thuiswedstrijd tegen Unicum vastgesteld. Als de Schiedammers de zaken goed aanpakken, moet uit deze ontmoeting winst gehaald kunnen worden. Unicum is een van de clubs, die onze stadgenoten voorbij kunnen streven. We zijn benieuwd hoe het zal gaan in het Volkspark. Voor succes is eveneens een wed- deeinemende politiemannen, die hun collega beduidden, dat hij nu toch wel wat buiten zijn boekje ging. Het op onthoud werd zodoende tot een mi nimum beperkt. In het hoist van de nacht werd een groep van 15 renners tussen Blerick en Roggel voor ge sloten spoorbomen door een lange goederentrein geruime tüd opgehou den. Ook zy konden echter het tijd verlies inlopen. Drijfnat en mopperend kwam het legioen in Valkenburg aan. Maar na een stevig ontbijt werd al weer schertsend gesproken over de moei lijkheden in het eerste dagtraject, die toch heus wel enorm groot zullen zijn. want door de veie regen is de Limburgse klei moddervet geworden en het traject is 236 km lang.... Advertentie LM. in betere kwaliteiten voor minder geld uit de grote sortering j strüd op eigen terrein vastgesteld en voeren oefeningen zyn nu reeds in j wel tegen het Haagse Pams. Als het terrein bespeelbaar blijkt, moeten voorbereiding Daarom achtte het be stuur het beier het jaarlijkse turn- feest voor 1955 te laten vervallen. In plaats daarvan hield men Donder dagavond in de zaal Arcade een pro- paganda-feestbijeenkomst. Een en ander vertelde de voorzitter van ODO, de heer J. Broeren, in zijn openingswoord. Daarna was er een gezellig cabaretprogramma. De Rolé's, drie jongens met een gitaar, hadden veel succes met hun puntige spot liedjes. Het accordeen-duo De Rico's speelde een serie uitgelezen populaire liedjes en voorts schoot soldaat Boem (overigens goed bedoeld en zeer ge waardeerd) met lachpillen. Verder voerde men nog enkele ge slaagde sketches op, afgewisseld met pittige muziek. Voor de conférences zorgde op voortreffelijke wijze Lem Corner. Na afloop kon men nog ge zellig dansen op de klanken van het dansorkest van Harm van Zwol. Advertentie WIJ QebBen voor o.a.: N.S.U. VICTORIA BERINI M 21 BATAVÜS CENTRO en de nieuwste KREIDLER. W14 LEVEREN O Of GEMAKKEL. BETAURC AANBEVELEND LEUTE SWAMMERDAMSINGEL 25 - DR. WIBAUTPLEIN 49 ook de blauwwitten kans zien deze ontmoeting in hun voordeel te doen eindigen, zeker als ze in dezelfde vorm spelen als verleden week tegen De Overkanters. Ook Succes kan de winstpunten best gebruiken. ODI is ditmaal vrij en voor de re servetwaalftallen zijn vastgesteld USV 3Schiedam 2, Succes 3Ahoy 3, Eureka 4Schiedam 3, ODI 2— Rotterdam-Zuid 3 en ODI 3—Rot terdam-Zuid 4, In het adspirantenprogramma zün opgenomen Succes aSperwers c. De 27-jarige student Jan Jansen, geboren te Êmmen, Is in de afgelo pen nacht uit het raam van z(jn ka mer, boven Sociëteit Tyche van de Delftse Studentenbond aan de Oude Delft, van 11 m hoogte op straat ge vallen, waarbij hü een schedelbasis- fractuur opliep en op slag moet zijn gedood. Vanmorgen om vijf uur werd het lichaam gevonden door een voorbü- ganger, die de politie waarschuwde. Uit een onderzoek, dat de politie ter stond instelde, kon geen oorzaak van de val worden vastgesteld. Die avond zün er geen feestelijkheden op de Sociëteit geweest. Zijn kamergenoot B. heeft hem in de nacht horen thuiskomen maar is weer ingeslapen, zodat hü van het ongeval niets heeft gemerkt. Het slachtoffer heeft zich klaar blijkelijk naar bed willen begeven, want hy werd in ondergoed gevon den, maar zün bed was niet besla pen. Het stoffelük overschot is door üe GG en GD naar het Gasthuis te Delft overgebracht. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 9 12.30 uur en van 2—5 uur: portemon- naie met inhoud; bril; paar gym schoenen; zwart regenpak; paar handschoenen, papieren zak met cap sules. Te bevragen bü de vinders: wit snoer met 2 stekkers, J. Pranger. Car- tesiusstraat 36; gele damessjaal, Ver- hoev, Beierlandsestraat 22b; Jongens pet. H. Bcrtels, Korte Dam 6: groen ceintuur, Hermsen, Mariastraat 46b; rode corsage. C. Gaas, Potgietersstr. 28b: padvinderspet. H. Engeiberts, W. Frankelandsestraat 144b; gryze re genkap, Schild, Marconistraat 21; herendas. Jansen. St. Liduinastr. 31; 1 paar dameshandschoenen, de Wit, v. Leeuwenhoeckstraat 72b; heren handschoen, Smitk. Singel 141c; 1 paar gymschoenen, A. Holster, Gr. v. Prinstererlaan 11; dameshandschoen, H. v. d. Well, Eendrachtsstraat 50a; damesregenjas met sleutels, R. van Oort, Steinstraat 10. Vlaar dingen; wollen herenvest. C. Majoor, v. Ruys- daeilaan 72a; sigarettenaansteker. B. Verhoog, v Beverenstraat 12a; étui, met lipssleute!., J. Vonken. Vlaardin- gerdijk 21b; kettinkje met sleutels, T. Kiess, Jan Steenstraat 39; Witte rozenkrans. F. v. d. Linden, Groe- nendaal 3; rozenkrans, v. d. Wateren, Edisonstraat 34b; armband. J. C. Stahlheuveer, Simon Stevenstraat lOd; hoedenspeld, J. Eneering, Hoog straat 180; ketting, J. de Winter, Alb. Thymstraat 9b; medaille, K. v. Dyk, W. Frankeiandstraat 111b: bankbil jet M. J. Vuijc.k, Schiedamseweg 238 Kethel: muntbiljet, H. Kreischer, Ph. v. Bourgondiëstraat 35a; zilverbon, J. Baanvinger. v. 's-Gravensandestr. 30; zilverenoorbel, M. Sijrier, Schiet baanstraat 21, Kethel; fietstas met schoenen, H. Rensman. Vlaardinger- dyk 17a; Zijtassen, met fietssleutel, L 't Hart, Rotterdamsedyk 307; x paar rijwieltassen. G. Bosman. Fui- tonstraat 2a; portemonnaie met inh. Veringmeier, Plein Eendracht .15; kinderportemonnaie. de Graaff, Ph. v. Bourgondiëstraat 19; groene porte monnaie, F Friedrich, P. Potterstr. 10a; dames portemonnaie, met inh. J Hois. Boerhavelaan 991; kinderpor temonnaie, met Inh. Mulder, Buiteii- havenweg 162; bruine aktentas, met inh., v. d. Most, Prof. Aalberselaan 89; damestas met inh.. J. Meerburg, Kortlandstraat 19b: tam konUn zil- vcr grys, Brand. Morsestraat 24a.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1