Onfortuinlijke dag voor Schiedam en SVDPW Nü groeien champignons in die oude bunker Excelsior belegerde DHL-doel tevergeefs S. de Waard vertelde zijn reiservaringen Tamboers en pijpers toonden hun kunnen Parade van 't weekend WAL00-TAXI WF-MUSICI TRADEN OP MET SUCCES Uitliet dagboek van de politie Nieuwe RET- halteplaatsen Verrassing bij de Eemhaven Portugal9 Tuin van Europa DBO vertoonde De Rattenval5 Aangereden op onverlichte weg Het Vrije Volk Uit de PvdA Kosteloze inenting DERDE KLAS KNVB Lezing voor anders denkenden Dr. J. P. M. Persijn 40 jaar voor de klas Kethelse bejaarden vierden feest 67570-69915 E. E. L. van cle Leest nam afscheid De grootste krant HET VRIJE VOLK MAANDAG 31 OCTOBER 1955 PAGINA 7 „Wat een weer, wat een weer". Hoeveel keer zal deze verzuch ting wel niet in de afgelopen week zijn geslaakt. Vooral de voetballiefhebbers zullen meermalen bezorgd naar de maar voortplenzende regen hebben gekeken. Inderdaad heeft de re gen er voor gezorgd, dat vele wedstrijden geen doorgang kon den vinden. Ook in de vierde klas KNVB werden verscheidene ontmoetingen afgelast. DRZ en DHS konden niet spelen en de wedstrijd PPSCKoudekerk (Zaterdag) ging eveneens niet door. De Schiedamse vierde-klassers, die in het afgelopen weekeinde wel speelden, zyn Schiedam en SVDPW. Schiedam ging op be zoek bij Nieuwenhoorn en verloor, wel is waar niet verdiend. SVDPW speelde een uitwedstrijd tegen Poortugaal en, hoewel gedurende driekwart van de wedstrijd het meest in de aanval, verloor het eveneens. NieuivenhoornSchiedam PoortugaalSVDPÏF NU GROEIEN er reine doorzichtige witte champignons! De won derbaarlijke gretigheid waarmee zij groeien in de onvriende lijke oude Duitse bunker bij de Eemhaven in Pernis is een vol maakte verrassing. Géén verrassing voor de champignon-kwekers, die hun brood winning in 't duister weten te doen ontluiken en opgroeien wél voor de leek die bij champignons slechts kan denken aan een balseming van de tong en zeker niet aan 'n grimmige, door onkruid overwoekerde bunker. Geheimzinnig Het is er vochtig, niet extra warm, en het is er geheimzinnig. Het woord bunker roept nu eenmaal bij ieder een zeer speciale gevoelens wakker; het lopen in een bunker is voldoende om die gevoelens een stormloop op iemands gedachtengang te laten on dernemen. Zij weet er alles van Zij weet er alles van te verteilen, hoewel zij pas vier jaar geleden haar bedrijf begon Zij voert u door don kere gewelven, waarin slechts haar vriendelijk en deskundig betoog de sfeer kan opvrolijken. Simon de Waard fungeerde Zaterdagavond als gids voor de le den van de personeelsvereniging „Fontijne", die in de grote zaal van het Volksgebouw waren bijeengekomen. Hij leidde hen namelijk in gedachten in een paar uur rond door de Tuin van Europa": Portugal. De leden van de ontspannings- en amusementsvereniging „Ons Genoegen" uit Overschie hebben Zaterdagavond in de zaal Ar cade van een werkelijk voortreffelijk cabaretprogramma geno ten. Ook hier scheen het gezegde weer op te gaan van „Wat van ver komt, is goed". Zwols cabaret Confetti voor PTT Stedelijk schoon Mooi land, maar1 Voor „eigen publiek" traden Zater dagavond de Wilton-Fijenoord- musici in de Stadsgehoorzaal op. Op het podium stonden een dames- en een mannenkoor en het harmonie korps. Het dameskoor zong onder leiding van de dirigent J. Lucas. Er werden reeds voortreffelijke staaltjes van zangkunst ten gehore gebracht. Het mannenkoor is al geroutineer- der. Weliswaar waren de eerste teno ren (zoals veelal) wat zwakjes, maar overigens werden prima prestaties geleverd. Wellicht zou het koor wat soepeler kunnen reageren op de aan wijzingen van de dirigent. Onder leiding van dirigent Joh. F. Paia heeft het harmoniekorps voor treffelijk gemusiceerd. De uitvoering van. Joh. Chr. Bachs „Sinfonie" was van uitnemende kwaliteit. Het orkest het horen technisch buitengewoon goed geschoold te zijn. De hoboïst kon ons bijzonder in het tweede ge deelte zeer bekoren. De operafragmenten van Verdi le verden eveneens een schitterend resultaat op. Weliswaar was de ver houding tussen de vrouwen- en man- nensteir men en het koper niet altijd even harmonisch, maar desondanks konden deze passages volledig bevre digen. Een geanimeerd bal besloot de avond. BINNENBRANDJE Bü de familie G. A. aan de Cort van de Lrndeniaan brak Zaterdag ochtend omstreeks halfelf een binnen brandje uit toen enkele lakens, die mevr. U. voor de kachel had gehan gen om te drogen vlam vatten. Mevr. wist het brandje te blussen maar liep-daarbij-brandwonden aan baar rechterarm op. Een broeder van de GG en GD verbond haar. Er is lichte schade aan het meubilair aangericht. De brandweer behoefde geen dienst te doen. INBRAAK In denacht van Vrijdag op Zater dag is er ingebroken in het maga zijn van de drogisterij De Papaver in de St. Liduinastraat. De volgende ochtend vermiste men 150.— uit een bureau en 50.uit de kassa. AANRIJDING De 54-jarige expediteur F.' v. d. M. uit Schiedam is Zaterdagochtend up de Harreweg in Kethel, toen hij be zig was melkbussen te laden, aange reden door een scooter. De scooter berijder, de 25-jarige R. B. v. d. N. uit Amsterdam had een waarschu wingssignaal laten horen, maar kon op het laatste moment een botsing niet vermijden. Met een gebroken rechterbeen moest het slachtoffer naar het Gemeenteziekenhuis worden vervoerd. AANRIJDING II De 78-jarige mej. J. M. F. uit huize St. Liduina is Zondagochtend om streeks 11.15 uur door een auto aan gereden, toen zij onvoorzichtig de Rotterdamsedijk overstak. Zy brak haar linkerarm liep een beenfrac tuur op en is via de Noletstichting naar de ziekenzaal van het St. Lidui- nahuis gebracht. ZWERVERIN In het dierenarsyl aan de Boers- vest is een duitse herderin van om streeks twee jaar opgenomen. De teef is zwart bruin van kleur. Inlichtingen over het (zieke) dier zijn te verkrij gen bij mej. Wuisman, Fabriplein .iO. Het veld in Nieuwenhoorn was, hoe wonderlijk, voortreffelijk. De gast heren liepen snel van stapel en reeds r-a tien minuten keken de Schiedam mers tegen een IO-achterstand aan. Doch nauwelijks vijf minuten daar na maakte Stolk geiijk en ever. later nam Schiedam zelfs de leiding door een doelpunt van Reinierse. Onze stadgenoten toonden zich technisch veel beter, maar konden toch slechts bij momenten tot con structief voetbal komen, daar de mannen van Nieuwenhoorn indach tig de spreuk „grote stappen, gauw thuis" de bal alleen maar harde trap pen gaven en er dan hard achter aan holden. Zo kwam ook de gelijkmaker voor Nieuwenhoorn en even voor de rust kwam het derde doelpunt voor de gasten uit een strafschop. In de tweede helft was het Schie dam, dat het strekst in de aanval was. In de twintigste minuut scoorde Sprong de gelijkmaker. Een kwar tier voor het einde viel het vierde doelpunt voor Nieuwenhoorn, waar over de meningen nogal verdeeld wa ren, omdat velen ervan overtuigd wa ren, dat het gescoord was in een buitenspelpositie. Eindstand 43. SVDPW speelde tegen Poortugaal een aardige wedstrijd met aan weers zijden goed spel. Een gelijk spel zou ook ongetwijfeld de verhoudingen op het veld beter hebben uitgedrukt. Reeds na tien minuten stonden de Schiedammers echter met 20 ach ter door enig misverstand in de ver dediging, die nog niet aan het glad de veld was gewend. SVDPW kwam toen sterk opzetten om de achter stand weg te werken. Even voor de rust lukte het Albers, die overigens gedurende de hele wedstrijd goed spel liet zien, een tegenpunt te scoren. In de tweede helft waren de Schie dammers weer voortdurend in de aanval, maar Vrouwe Fortuna was de gastheren waarschijnlijk beter ge zind. Een kwartier voor het einde brak Poortugaal door en scoorde met een onhoudbaar schot het derde doel punt. Eindstand 3—1. Dat het de RET menens is om de Kethel-bewoners en de talloze nieu we inwoners van Nieuwland tege moet te komen blijkt wel uit de de zer dagen ingelaste halteplaats ter hoogte van de splitsing Oudedijk Damlaan. Veel passagiers voor de helaas thans nog ellenlange buslijn 40 komen óók uit Nieuwland. Zij kun nen weliswaar ook buslijn 39 kiezen doch dan moeten zij eerst naar de Vlaardingsedijk-hoek Rembrandt- laan lopen. Men vraagt zich intussen af, waarom buslijn 40 niet om b.v. 15 of 20 minuten gaat rijden en dan natuurlijk door Nieuwland! Dat zou tevens ontlasting beteke nen van buslijn 39. Zover zal het j stellig binnen afzienbare tijd wel ko- j men als de Burgemeester van Haa- renlaan klaar is voor het verkeer én als de RET beschikt over voldoendt materieel en personeel. Het is vandaag precies vijf jaar ge leden, dat de Tuindorp-Kethelbewo- ners hun woningen betrokken en precies één jaar geleden kon de RET pas haar buslijn 40 omzetten van een uurdienst in een halfuurdienst, althans voor het traject Tuindorp- station Schiedam v.v. Het feit dat én de nieuwe wonin gen aan de Oudedijk én die in Tuin- dorp-Kethel bü elkaar zo'n kleine 200 binnenkort hun deuren voor de bewoners zullen kunnen openen, verleent aan de te nemen RET- maatregel stellig grond voor snelle invoering van een 'grotere frequentie van buslijn 40. Men treedt de bunker, die het som bere einde is van een in zichzelf af stervende Quarantaineweg, een beetje verontrust binnen. Een „slof" vol champignons is rijk schouwspel. Boven de toegang staat ,3 VIII". Vlak ervoor rust een stevige hoeveel heid mest, die ook al weer voor de champignonkwekers geen enkel ge- ïk heim heeft, maar op de leek een enigszins onzekere Indruk maakt. Wanneer men in de holle gang In de kweekruimten groeien ze in loopt, waarin zelfs zachte voetstappen net diepe duister van het inwendige de indruk maken tot op de Coolsingel van de bunker aan de E»mhcven gehoord te worden, is er nog weinig Advertentie I. &L rooft «HtCL 0» OOM BR0 ©tJVES'fi'4M- iStHIt0.'ftm Op Dinsdag 1 November van 2 tot 3 uur bestaat gelegenheid tot koste loze inenting tegen pokken in het geb. van de GG én GD, Tuinlaan 80. Trouwboekjes der ouders of ge boortebewijzen van de kinderen mee brengen. Excelsior '20 heeft tegen alle verwachting in op eigen veld met 23 van hekkesluiter DHL verloren. Toch waren de Schiedammers niet de minderen van hun tegenstanders, integendeel: driekwart gedeelte van de wedstrijd vormden 0112e stadgenoten een ware belegering om het vijandelijk doel, ze schoten vijfmaal tegen de bovenlat en vijf maal moest een DHL-back op de doellijn redden. Het oud-katholiek bureau tot verbreiding van het geloof heeft dit jaar in de gcmeentezaal van de oud- katholieke kerk op de Dam voor tweetal avonden georganiseerd voor andersdenkenden. Nadat vorige week prof. M. A. Zwart uit Utrecht gesprokeh had over geloof en kerk in het algemeen, behandelde Vrijdagavond pastoor J. C. M. Keman uit Delft de vraag „Welke kerk heb ik nodig?" Uiteraard wees hij daarbij in het bijzonder op de Oud-Katholieke Kerk. Zijns inziens is het deze kerk die zowel in horizontale lijn, d.w.z. in historische en dogmatische zin, als in verticale lijn, ni. de band met Jezus Christus door het Evangelie woord en sacramentele leven, het best da gestalte weergeeft van de éne, heilige, katholieke en aposto lische kerk, die Christus heeft willen nalaten aan hen, die in Hem gélo- ven. Morgen is dr. J. P, M. Persijn uit Schiedam veertig jaar aan het gym nasiaal onderwijs verbonden. Hoe wel hij in September van dit jaar werd gepensionneerd, geeft dr. Per sijn op dit ogenblik nog lessen aan het Schiedamse gymnasium, het Erasmiaans gymnasium in Rotter dam en aan het Tweede Vrijz. Chr. Lyceum in Den Haag. Aan deze scho len doceert hy oude geschiedenis, Latijn en Frans. De heer Persijn be gon in 1915 zijn loopbaan aan het stedelijk gymnasium in Arnhem. In 1921 verhuisde hij naar Schiedam. Waar is echter, dat er enkele fout jes aan het spel van de Excelsioranen kleefden. In de voorhoede werd vaak te kort en te individueel gespeeld. Ook in de verdediging was nogal eens misverstand. Daarvan profi teerde bijvoorbeeld na een kwartier spelen Zegers van DHL (01). Met een enonue schuiver via de binnen kant van de paal fvist Vermaas (Exc.) in de dertigste minuut gelijk te maken. Het daarop volgende kwar tier bleef Excelsior sterk m de aan val, maar er vielen geen doelpunten. Na de rust ging de belegering van het DHL-doel voort. Na 35 minuten lukte het Zuiöerwijk eindelijk 21 voor Excelsior te maken. En toen ge beurde het. Vier minuten voor het eind wist Verdun van DHL door te breken en scoorde de gelijkmaker. Nauwelijks een minuut voor de afloop profiteerde Van Rijn, eveneens van DHL, weer van een misverstand in de Schiedamse verdediging. Eind stand 23. dat ook maar iets gemeen heeft met het gerecht, waarvan alleen de naam, mits goed en een tikje overdreven uitgesproken, reeds het droombeeld van een voorbeeldig gedekte tafel op roept. Men verwacht ieder ogenblik een schildwacht naar voren te zien tre den. maar alle eventuele vrees voor een dergelijke belevenis wordt ogen blikkelijk weggevaagd wanneer me juffrouw S. E. Glas u aller-char- mantst tegemoet wandelt. Zü komt uit het duister naar het licht en haar ontwapenende glimlach is voldoende om een dik boek vol bunker-mijmeringen terug te plaat sen in het archief waaruit het te voorschijn dreigde te komen. Mejuffrouw Glas is het, die met haar vrouwelijke en mannelijke as sistenten, en mèt haar compagnon en trouwe virendin, mevrouw G. C. van Vliet, de champignons kweekt. Op haar gemak spreekt zij over de mest, die gefermenteerd moet worden, over de champignon-zaadjes, die in deze mest hun ontwikkeling beginnen, over het resultaat van de gehele nauwkeurige loopbaan van het gewas. Ernstig beweert zü, dat het kweken van champignons vol verrassing en afwisseling is, terwijl de moeite jm de „kinderen" de deur uit te krijgen eveneens de voldoening en eventueel de teleurstelling van het zakendoen in zich heeft. Mejuffrouw Glas zal u de kisten laten zien, opgesteld in vijf kweek ruimten, waarin de witte paddestoel, tjesin volstrekte duisternis opgroeien, „De eerste jaren waren moeilijk," zo zegt zü als wij afscheid van haar nemen bü de hoofdingang van haar merkwaardig bedrijf, nu loopt het beter. Onze champ ,,;ns groeien best. En 't is toch wei prettig, dat zon akelige bunker zo'n goede be stemming heeft." MAANDAG Bioscopen: Passage-theater, 2, 7 en 9.15 uur* Ik ben er kapot van Ca.l.j. Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur- Mannen zonder mededogen (18 jr.)'. Tentoonstellingen: Stedelijk Museum, 25 uur; Eigen collecties. Apotheek: C. J. Jansen, Lwammerdamsinael 41, tel. 67734. Nieuwland-apotheek, Dr. Wibaut- plein 19, tel. 675i>z, Diversen: Hotel „De Kroon", 7.30 uur; Kegel club De Poedeiaars. Beyersbergen, 8 uur: Contactcomm, HDVS, contactavond. DINSDAG Bioscopen: Passage-theater, 2, 7 en 9.15 uur: Ik ben er kapot van (a.l.). Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur: Apache (14 jr.). Tentoonstellingen Stedelijk Museum, 25 uur: Eigen collecties. Cult. Contact Centrum, 9-6 uur: Expositie Dook Everse. Apotheek: C. J. Jansen, Swammerdamsingel 41, tel. 67734. Nieuwland-apotheek, Dr. Wibaut- plem 19, tel. 67532. Diversen: Wijklok. v. d. Nieuwe Kerk, 8 uur. Wijk 1 v. d. Herv. Gem. Lezing. Zaterdagavond organiseerde de Alg, Bond van Ouden van Dagen te Kethel in gebouw „De Vriendschap" een feestelijke bijeenkomst. Voor deze actieve bejaardengroep trad het cabaretgezelschap „Come- dia" niet vlot gespee., 'e schetsjes op. De muzikale omlijsi ,j werd ver zorgd door de gebroei ers Baartman. In de pauze werder de aanwezigen getrakteerd en een fjrke tombolata fel zorgde voor vele verrassingen. Voorzitter J. Zwarts sprak het ope nings- en slotwoord waarbij hij alle medewerkenden dank bracht voor het gebodene. Enkele feestavonden zullen nog in. 't komende jaar worden gegeven vooral ais de plannen van het bestuur om de afdeling Kethel tot nog groter bloei te brengen werkelijkheid zullen zijn geworden. Advertentie I. M, Simon de Waard vertelde van zijn reiservaringen, opgedaan tiidens een omzwerving van twee maanden in Portugal. Hij lichtte het sresorokeno n? met een serie schitterende dia's en een imposante film, beide van hemzelf. De DBO-toneeigroep voerde Zater dagavond voor de leden van de wyk- vereniging „Door Bevrijding Ont staan" in Musis Sacrum op inne mende wijze het toneelspel in drie bedrijven „De rattenval" van E. J. M. Terlingen en K. Spierings op. De spelers slaagden er zónder overdre ven effecten wonderwel in de sfeer van het arbeidersmilieu te treffen. Alleen Cor Spuy speelde met te wei nig innerlijke overtuiging en daarom was de figuur van Aart Romke, de arbeider die eens een misstap heeft begaan, te weinig levensecht. Over het algemeen zag men wel goed spel, zowel m de hoofd- als in de bijrol len. De amateur-tonelisten maakten van dit toneelstuk met een nogal gewild „happy end", maar overigens van zeer behoorlijke kwaliteit een boeiende vertoning. Zo gaf Ger Schilthhuizen een aanvaardbare ty pering van een dorpsidiote (een moeilijke rol), zonder daarbij lach wekkend te zijn. Ook Henk Termijn, Gerda Hofman-Rexwinkel en Bep Hol kwamen, zonder de anderen ove rigens te na te spreken, tot goede prestaties. De regie had J. van der Grind Ais gasten had men in de (stampvolle) zaal een honderdtal ouden van dagen. De avond werd be sloten met een geanimeerd bal, waarbij de DBO-band o-l.v. de heer A. van Dorssen voor de muziek zorg de. De heer P. Maasdam, voorzitter van de wükvereniging, had de avond met e.en enkel woord geopend. Hii vertelde dat men in ons land vaak een verkeerde voorstelling van Portugal heeft en het voor een twee lingbroertje van .'Spanje laat ior- gaan. Toch vertonen de landen op zichzelf ai zeer grote verschillen. li Spanje niet m-er dan een kale. dorre hoogvlakte, Portugal is bergachtig en dicht bebost. Maar niet alleen de landen ver schillen in karakter, ook de inwoners. De Portugees is veel zachtaardiger en goedmoediger dan de Spanjaard- In Portugal vinden ook stieren gevechten plaats bijvoorbeeld, maar De jubileumwedstrijden van het twintigjarige tamboers- en püperskorps, hebben minder belangstelling getrokken van publieke zij^e dan voor de organisatoren van een dergelijk evenement wenselijk zou zijn geweest. De piaats van samenkomst (de Coca-Cola-fabrieken als marsparcours, en de cantine aan de Merwehaven voor de zaalwedstrijden) was dermate „uit de route" gelegen, dat slechts weinig Schiedammers zich de moeite getroostten dit alles mee te maken. Minder dan verwacht was. hadden zich vijf korpsen gemeld, alle beho rend tot chr. gymnastiekverenigingen, zodat er grote overeenkomst bestond in uniformen; allen in het wit gesto ken. Dit gaf een aardige aanblik aan de buitenwedstrijden, waar de Hage naars van ..Die Haghe" vooral een Voortreffelijke indruk maakte. De binnenwedstrüden waren van geheel andere aard. Hier werden door een jury (de heren J. P. Tesink en J K Jansen'1 de muzikale prestaties van tamboers, trompetters en flui tisten afzonderlijk op de keper be- neringsvaantje. schouwd. Tijdens de zo gezellige re vue. welke 's avonds werd afgecraaid onder regie van de heer J. Leupe, werden de prijzen uitgereikt. Maar de jury zei erbij, dat de resultaten ver beneden de maat lagen en dat géén der verenigingen eigenlijk rüp mag worden genoemd voor grote concour sen. In de verschillende categorieën waren de eerste prijzen voor Adven- do (korpsen), Excelsior (tamboers), Die Haghe (marsen). Excelsior (trompetten). Advendo (pijpen,-. Alle tamboer-maltres kregen een herin- C. A. van der Zee de personeelsvereniging ,3. ,-ast van .Adora". de De cabaretiers van deze avond kwamen inderdaad met stedelijke maatstaven ten minste van ver. Het waren de Gezellen van Spelen uit Zwolle. Zij brachten de cabaret revue „Naar uw hart". Veel succes had de jongleur Dave Parker, die onder meer een zeer ge slaagde imitatie gaf van Charlie Chaplin en tegelijkertijd met zijn voeten jongleerde. Ook de zangeres sen Annie Elburg en Truusje van Kamp kregen de handen wel op el kaar. In de sketches zag men behalve de twee genoemde dames de heren J. Elburg en J. Koopmans. Zeer „raak' en uiterst puntig waren de sketches ,,De stem van het hart" en „Wat njner beschaafd". Voor een aangenaam muzikaal in termezzo zorgde de gast op deze avond, het Wolters-trio uit Over schie, dat zowel in Nederland als daarbuiten een zekere faam heeft veroverd. Voor de conferences zorgde de heer Elburg. De opening van de avond leverde enige moeilijkheden op. Daar de voorzitter van „Ons Genoegen", de heer R. van Evelingen, onmogelijk kon komen, had men zijn inleidende rede met de wire-recorder opge nomen. Maar dat mislukte. Gelukkig greep toen conférencier Elburg in en draaide het prevelemcntje van de voorzitter af. Al met al een zeer geslaagde avond met een op hoog niveau staand „kolder-programma". De diverse nummers werden begeleid door de slagvaardige pianist Terry Baders. Tante Pos uit Schiedam heeft weer een gezellige avond achter de rug. Het cabaretgezelschap „Confetti' zorgde namelijk op de contactavond van de afdeling Schiedam van de ontspanningsvereniging PTT, die Za terdag in Tlvoli werd gehouden, voor een klinkende feeststemming. Men voerde verscheidene sketches op, zeer geslaagd waren bijvoorbeeld „De held op sokken" en „Het Spook" en ook. het muzikale menu was goed voorzien. De PTT-mensen genoten van het virtuose mondaccordeonspel van „The Harmonica Rhythms" en van de liedjes uit de Far West, gebracht door de Confetti-cowboys. De Hen- co's, twee jongens met een gitaar, zongen gezellige liedjes. En het ging er met recht Spaans toe, toen de Rumba-confetti's op het toneel kwamen. En frappant nummer was „C?fé Jordaan", een soort van sketch met zang, waarm tevens enige successen van Johnnj' Jordaan waren verwerkt. Voor de conférences zorgde Henk Rietveld. De algehele leiding van het cabaret had de heer C. J. 't Hart, Na afioop kon men nog gezellig dansen op de muziek van de Con- fetti-stars o.l.v H. Rietveld. In de cantine van de Schiedamse Cartonnagciabriek aan de Oranje straat was Zaterdagavond de beken de aniateur-stadshistoricus de heer Hij hield een boeiende lezing, toe gelicht met dia's, over het rijke ver leden van Schiedam. Men had zelfs een tentoonstelling van gravures, foto's, kaarten, enz., die betrekking hebben op het onderwerp, geïmpro viseerd. Ir» de pauze kon men het geëxposeerde bezichtigen, hetgeen dan ook met grote belangstelling werd gedaan. Daarna zette de heer Van der Zee zijn lezing voort, terwijl hij zo nu en dan de vragen beantwoordde, die naar aanleiding van het gesprokene en het vertoonde werden gesteld. De waarnemend voorzitter van Pandora bedankte namens allen de heer Van der Zee en verwierf tevens diens instemming tot het houden van een excursie in het voorjaar 1956 ter confrontatie met de geleidelijk aan verdwijnende stille getuigen van het roemrijk Schiedams verleden. Voetballers De mannen van „Vegia" (een be- drijfsciub) kunnen in het winter seizoen niet voetballen, omdat er dan in verband met de KNVB-competi- ties een gebrek aan terreinen is. Maar om toch het onderlinge con tact niet te verliezen, heeft het be stuur besloten gedurende deze „slappe" tüd een serie ontspannings avonden te beleggen in zaal i van het gebouw Irene. De eerste avond is al weer voorbü. Zaterdag was men gezellig bijeen en bracht de tijd door met dansen en gezelschapsspelen, waarbij ook het bekende „Trek aan de bel" niet ont brak. Voorts draaide men enkele filmp jes, waarvan ongetwijfeld „Samen uit, samen thuis" meeste succes had. De avond v geopend door 1 de voorzitter de 1. P. Blomsteel. I het doden van de stieren is in tegenstelling tot, hetgeen in Spanje gebeurt verboden. Het is bij de Portugezen dus meer een spel dan een gevecht. De eerste stad. die de heer De Waard bezocht, was Lissabon een metropolis met een milïioen' in woners. Lissabon is evenais Rome op zeven heuvels gebouwd Het centrum van de stad is oud, maar de buiten wijken zün nieuw. Het opmerkelijke bij de moderne huizen is dat ze in pastelkleuren zijn geschilderd. Oporto aan de Douro is de haven- en wijnstad van Portugal. Vele van de bruggen, die men hier aaxitreft, indertijd gebouwd door ingenieur Eiffel. De derde grote stad van Portu gal is Coïmbra. de vroegere hoofd stad. die een der oudste universi teiten van Europa bezit. Coïmbra wordt ook wel de „stad der liefde- genoemd. Een bijnaam waarvoor de studenten gezorgd hebben. De Portugese Rivièra is de Costa del Sol of te wel de Zonnekust. waaraan dan ook de beroemde bad plaats Estoril ligt. De kust is overi gens vrij rotsachtig met hier en daar zandstranden. Men kan er uren en uren lopen zonder iemand tegen te komen. Portugal heeft een subtropisch klimaat maar het is er nooit te heet. doordat er voortdurend een verfrissend zeewindje waait. Prac- tisch elke dag schijnt de zon! Het wegennet is fantastisch mooi want overal langs de weg staan bomen en hagen van bloemen, soms wel dertig a veertig kilometer aan een stuk. Wat de tulp is voor Nederland, dat is de geranium voor Portugal en dat nog wel in veel sterkere mate. Portugal gaat dan ook dikwijls door voor de „Tuin van Europa". Minder fraai is echter, dat in dit mooie land een geschoolde arbeider twintig tot vijf-en-twintig gulden per week verdient en dat, terwijl de kosten voor levensonderhoud bijna even hoog zijn als in Nederland. Een radio bijvoorbeeld is een ongekende luxe voor de lagere standen. Het volksvoedsel bij uitstek is vis. dat ook erg goedkoop is. Soms gaan de vissers, die in groten getale aan de kust wonen, zeer typisch gekleed. -Een uitnemend voorbeeld daarvan vormen de inwoners van het pitto reske plaats Ie Nazareth voorts ging de heer De Waard nog even de invloeden der Moren in Portugal na. die vooral in het zuiden bijzonder sterk zijn geweest, en ging op enkele aspecten daarvan nader in. De avond werd geopend door de directeur van de Machinefabriek N.\. A. Fontijne, tevens de voorzitter van de personeelsvereniging, de heer J. J- Fontijne. In de cantine van de Gemeente Technische Bedrijven in Schiedam heeft de heer E. E. L. v. d. Leest, ad junct-bureauchef, hedenochtend na 36 dienstjaren vervuld te hebben, af scheid genomen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. In Januari 1S2Ö trad de heer v, d. Leest als klerk in dienst van deze bedrijven. Namens de directie sprak directeur ir. D. J. Adriaanse hem toe en overhandigde hem de gebruike lijke enveloppe. Verder voerden het woord de heer K. Voorbach secreta ris van de Jubileumcommissie, de heer J. Kloos, administratief commies en ten slotte de .waarnemend admi- rustra teur en kassier de heer W. Pelt. De heer v. d. Leest ontving ver schillende boeken en ook mevr. v. d. Leest werd in de hulde betrokken. Zaterdagavond omstreeks eif uur is op de verbindingsweg Maasland Maassluis een verkeersongeval ge schied, waarbij de 19-jarige D. Borst boom uit Vlaardingen levensgevaar lijk is gewond. Het slachtoffer liep met zü'n ver loofde, mej. D- uit Maassluis te wan delen en is door een hem achterop komende auto, bestuurd door v. d, H. uit Rotterdam, gegrepen. Naast inwendige kneuzingen bekwam hij een schedelbasisfractuur en is in zorgwekkende toestand naar het Al gemeen Ziekenhuis te Vlaardingen vervoerd. Het is niet de eerste maal, dat op deze onverlichte weg een ernstig on geval plaatsvindt. In de Oostwijk van Schiedam zijn nog zoveel adressen overge bleven, die mogelijkheden bieden voor het werven van nieuwe leden, dat het PvdA-bestuur nog een extra-huisoezoekavond heeft ge organiseerd op Woensdag 2 No vember. Deelnemers dienen om halfacht op het Van 't Hoffplein aanwezig te zijn.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 2