Kook eens iets anders! VOOR DE GROTE REIS JOHNNY OMBACH werd toevallig violist Maar... Fortuna heeft rare streken op haar kompas The Puzzle... Oude wereld in Prisma Recepten uit de Joodse keuken Tivee Franse kindertjes TW: w yi HET VRIJE VOLK MAANDAG 21 NOVEMBER 1955 PAGINA 8 - (Van onze correspondent te Sydney) Het geld ligt op straat in Australië. Vermogens liggen op het asfalt te wachten op de uitverkorenen van vrouwe Fortuna. Zoals de man die twee jaar geleden op goed geluk een jong ren paard kocht voor 2500 gulden en er sedertdien een half mil- lioen aan verdiende op de wedrennen. f BON Loterij met millioen .jj - Geraffineerd èÊÈtSÈËÊÈÊÊËÊühJL*' X i Entries close 10 a.m. Thtirs., Noy, 3 ADDRESS >-i- üLsgsSs* En waarom dan niet eens een gerecht uit de Joodse keuken? De Joodse keuken heeft een traditie van eeuwen, De Joden hebben altijd geweten wat lekker Is. Alleen al de namen van hun gerechten dragen een geur van heerlijk heid: schaletpot, borsch, kugel met peren, gremsjelies... De recepten van al deze beroemde, typisch Joodse spijzen zult u in een modem kookboek tevergeefs zoeken. Maar a hóeft ook niet te gaan zoeken, want u vindt ze verzameld in een heel aantrekkelijk, heel smakelijk en toch heel goedkoop boekje: B. E. POLAK Gebonden In geplasticeerde (afwasbaar) band: ƒ2,90 Welgeteld 115 recepten! In een verscheidenheid die u in staat stelt heel wat verschillende menu's samen te stellen, tn elke prijsklasse. Soepen, groenten, vis, sauzen, vlees, gevogelte, broodrecepten, gebak (sommige, en niet de minste, ook zonder oven te bereiden). Joodse Paas- recepten Iedere huisvrouw met enige ervaring kan ze maken. De beschrijving laat aan duidelijkheid niets te wensen over; elke handeling staat op een nieuwe regei (gemakkelijk als u met bedeegde vingers bezig bent!). Geen woord kwaad over onze Hollandse burgerpot van aarrepels-groente-vlees-zju. Maar iedereen wil op z'n tijd wel eens wat anders. En dat is nog gezond ook. Welnu, hier is uw kans. Hebt u al eens linzensoep met meelballetjes gegeten? Een zaligheid! De bereidingswijze, en die van honderd en veertien andere gerechten, vindt u in Recepten uit de Joodse keuken. Bestel het boekje meteen door middel van onderstaande bon. Het betekent vreugde voor u en uw disgenoten! Het geld ligt op straat in Australië m Maar wie in de steek wordt gelaten door de onberekenbare godin vaa het geluk en nochtans achter haar aan blijft draven als een verliefde jongeling, gaat zijn noodlot tegemoet. Dat was het geval met die andere man, die naar de bookmakers ging met handenvol bankbiljetten alsof het spliterwten waren, en zijn leven eindigde als marskramer, sloffend van huls tot huis en kloppend op elke deur. Totdat het hem te veel werd en hij zich door het hoofd schoot. Anderhalf millioen waren door zijn handen gegaan. Vergokt. Aan de boekhandel van de N.V. De Arbei derspers, Hekelveld 15, Amsterdam-C. Wilt u mij zenden: ex. B. E. Polak „Recepten uit de Joodse keuken". Geb. ƒ2,90. Iedereen jaagt op geld in Australië; geid is er een machtig woord. Men wil het niet om er op te gaan zitten als een broedse hen op haar ei, maar om er het leven aangenaam mee te maken. Om een huis en een auto te kopen. En om lange vaeanties te houden. Niets is aanlokkelijker voor de Australische man dan de wildernis in te trekken met een hengei, een jachtgeweer en een vaatje bier. Tot dat de laatste penny opgesoupeerd is. Een met kinderen gezegende pak huisknecht. die onlangs 50.000 gul den won, zei royaal. „I give the boss a week's notice and knock off" (Ik maar een bagatel is, draait er nog een Mammoet-loterij, met een hoofdprijs van een kwart millioen. Een ondernemend kantoor in Tas- manië vond dit echter nog maar half werk en bouwde een prijs op van 140 duizend pond: één millioen tweehonderdduizend gulden. Een on getrouwde tuinknecht ging er mee strijken. Hij kreeg zoveel huwelijks aanzoeken, dat hij vluchtte. Niemand weet waarheen. In dit gezelschap is de radio maar een kleine jongen. Hij komt niet verder dan een auto ter waarde van negen duizend gulden, voor het be antwoorden van vier hersengym- zeg met een week op en schei er nastiekvragen. Een enkele keer inee uit). Hij pakte zijn zaakjes bij maakt een internationaal bekende Naam: Straat en nummer: Woonplaats: i a «ra elkaar en ging met vacantie. Wie op de gunst van het lot uit Is, heeft een ruime keuze. Driemaal per week trekt de loterij, met een hoofdprijs van 50.000 gulden. Een vierde loterij werpt iemand een ton in de schoot Omdat Honderdduizend gulden Violist Johnny Om- bach had evengoed pianostemmer kunnen worden, of sigarenwin kelier. Dat komt zo: zijn ouders zaten in de tabak. Zij dreven een sigarenwinkel in Nijmegen en dat John ny in deze zaak nu niet achter de toon bank staat, betekent feitelijk, dat hun hoop in rook is vervlogen. Johnny zelf besloot namelijk in een opwel ling tot het pianostem- mersvak. In een op welling, want hij koos deze richting, toen in de ouderlijke woning de piano met de sleu tel werd bijgetrokken door een in Johnny's ogen zeer interessant personage. Hij is toevallig violist geworden. Want het is geen gevolg van het feit, dat hij acht jaar oud op de vliering een stoffige en bijzonder onechte „Stradivarius" vond zonder snaren. De begerige blikken van Johnny raakten toen een gevoelige snaar in pappa's hart. Hij liet het strijkinstrument opknappen en scharrelde een leraar op voor zijn spruit. Vanaf dat moment vond Johnny er niets meer aan. „Allicht," zegt hij, nu hij een 48-jarige routinier is, die het conservatorium, met succes door liep. Dat hij het zover bracht, bete kent dat pappa van geen wijken wist. De jonge Ombach móest stude ren, maar deed dat niet en kende toch zijn lessen. Hij demonstreerde daarmee een duidelijke aanleg, maar toch vond de directeur van het conservatorium het beter als zijn leerling een „echt vak" zou kiezen. Hij voorzag moei lijke tijden en achtte het noodzake lijk, dat Johnny behalve zijn vingers ook zijn handen zou leren gebruiken. Geen tabak voor Johnny, die ook nu nog een matig roker is. De piano deed het. In overleg met wat be vriende relaties werd besloten, dat Johnny naar Den Haag zou gaan, waar een grote pianohandel een plaatsje voor hem vrij had en waar hij het vak grondig kon leren. Als volontair, In deze kwaliteit stapte Johnny dan ook welgemoed, gekleed in korte broek en Schillerkraag, naar zijn eer ste baan, waar hij vol verwachting de werkplaats betrad, mét de idee, dat hij als meneertje iets kwam leren. Op zijn vriendelijk „morgen, heren!" keken een paar pruimende politoerders en pianomakers hem zwijgend aan. Ombach probeerde het nog eens: „Ik ben de nieuwe volontair." „Wat is dat?" vroeg er een „Ik kom hier het vak leren." ver duidelijkte Johnny. „Dus jij bent de nieuwe krullen jongen," zeiden de politoerders. En dat was hij. En dat bleef hij voorlopig ook. Twee jaar lang. Het hielp Johnny niet of hij al 800 gul den in een oude piano vond. „Ze lieten me de naarste karweitjes op knappen," zegt hij. Het was de viool, die redding bracht. Zijn chef „betrapte" hem er op, dat de jonge Om-bach een deel van zijn naam alle eer aandeed. Hij nodigde hem uit eens bij hem thuis te bomen en samen wat te musice ren Vanaf die dag ging ailes beter. Johnny Ombach hcejt een onder-ons-je met zijn poedel Rex. Johnny werd ai spoedig uitgestuurd als pianostemmer en zou ongetwij feld tot grote hoogte zijn geklommen als de crisis hem niet had verrast en op de keien had gezet. Hij negeerde een baan op bet toen malige Departement van Koloniën, trok naar zijn geboortestad en begon voor zich zelf. Hij deed het niet on verdienstelijk. In betrekkelijke korte tijd bouwde hij een bloeiende piano- handel op. Tot er in de plaatselijke krant een kleine advertentie verscheen, waarin de geachte clientele hartelijk werd bedankt voor haar trouw en aanhan kelijkheid. Want Johnny hing alle piano's aan de wilgen en greep naar de viool. Nu voorgoed. Het was feitelijk weer een opwel ling, die hem tot deze drieste stap deed besluiten. Johnny dacht geen seconde na toen de leider van een orkestje hem het voorstel deed mee op tournee te gaan. Een leven van reizen en trekken, dat wós het. En dat werd het, dank zij de viool. Na verloop van jaren kreeg Om bach geregeld uitzendingen voor de KRO. Kort na de Tweede Wereld oorlog keerde hij terug bij deze om roep, waarbij hij nu in vaste dienst is. Hij speelde er respectievelijk de eerste viool jn Klaas van Beecks amusementsorkest, bij het Orkest Zonder Naam van Ger de Roos en in zijn eigen septet. Dus definitief de viool? Het kan vreemd lopen in de wereld. Op het ogenblik neemt Johnny dit instru ment alleen nog maar thuis onder de kin. Hij hanteert namelijk sinds kort uitsluitend de dirigeerstok. En de hengel, maar dat gebeurt alleen als zijn oudste zoon hem meesleept, want echt dol op vissen is Johnny niet.. Evenmin, als hij dat vróeger was op vioolspelen. HANS STERNSDORFF Twee Franse kindertjes gaan naar school en hoe vindt u nu wel, dat ze er uitzien? Zou dat jongetje, als hij ónze school binnenstapte, niet worden geplaagd? Met zijn strikje on der zijn kin, zijn stijf in de plooi geperste lange broek, zijn dl te glimmende schooltas, zijn handschoenen en zijn Ameri kaanse kuij"? Het meisje ziet er al even „tot in de puntjes gekleed" uit: haar roodwollen overgooier en manteltje zijn van dezelfde stof ge maakt en hoe smetteloos zijn haar witte schoenen, sokjes en handschoentjes. Ach ja: moeder is érg trots op ze, De vraag is hoe de zaken er voor staan, als ze uit school komen... zeepfabrikant er twintig duizend gul den van, maar dat is dan ook ailes. De nieuwste pas in de opwinden de dan* om het gouden kalf is de kruiswoordpuzzle m de krant. Niet zoals in het goede vaderland, voor een boekenbon van vijf-negentig of misschien wel een tientje, maar voor een prijs van ten minste 150.000 gulden. Wekelijks spoelen een 350.000 in zendingen over de redactietafels, maar het kan gebeuren, dat er geen enkele juiste oplossing bij is. De puzzle is uitermate geraffineerd in elkaar gezet; volgens een puzale- specialist zouden er meer dan twee millioen combinatie-mogelijkheden zijn. Indien er geen winnaars zijn, wordt de volgende week de prijs ver dubbeld. Het bedrag liep zelfs eens op tot meer dan 600.000 gulden. Toen kregen negen gelukkigen ieder zeven tig duizend gulden naar huis ge bracht. De Australiër is een gelukzoeker: vroeger op de goudvelden, tegen woordig in de loterijlijst. Maar er leven nog avonturiers, door wier aderen het bloed van de oude garde stroomt. Dat zijn de ontembaren die dom* de onmetelijke vlakten en door Se wildernis trekken, gewapend met rugzak en geigerteller. Gelokt door de roepstem van de moderne fortuin: uranium! Hun lot is gelijk aan dat van de oude kolonisten: ontbering en te leurstelling. Dan, plotseling, klopt bij een enkeling het geluk aan de deur. Zoals bij die taxichauffeur en zijn maat, de dorpsbarbier, die een uraniumveld vonden en verkochten voor twee millioen gulden. Het geld ligt op straat. Iedereen kan van één dag op de andere schat rijk worden. Maar de grillige For tuna heeft zulke rare streken op haar kompas... Om voor eens en voor altijd een eind te maken aan die onzin over één Zwarte Piet heeft onze foto graaf het leger Pieten gefotogra feerd, dat de Goede Sint jaarlijks bij zijn voorbereidingen helpt. Twee trof hij aan in de haven van Barcelona, druk bezig het privé-bootje van Sinterklaas in de verf te zetten, dat daar een jaar lang werkloos tegen de kant dobberde. Met dat bootje houdt hij straks een spannende race, om het vrachtschip op te pikken, dat van Oran naar Lis sabon vaart en hem mee zal nemen. „Wat een kwast!" zuchtte Piet, ter wijl hij het hoofd boog. J "Tb» Sim-Herald" Copyright FINDAWORD BOX 4969, I G.P.O., SYDNEY J Mr. Twee Pieten werkten in een bak kerij te Madrid aan de marsepein: ze maakten dertig overuren per week (nu al!). „We kopen er televisie van," zeiden ze. Twee zochten in een warenhuis naar het stevigste kasboek, nu nog smetteloos blank, maar straks...l „Ze zijn allemaal te dik," zeiden ze, want we maken nooit winsten en gebruiken er dus maar de helft van." „Wie een kist timmert voor een an der, valt er zelf tn," zei Pedro, die in de haven met zijn vriendje Beppo al speelgoed aan het laden jvas. En twee Pieten roskamden de schimmel, die na een jaar staan een beetje beschimmeld was geraakt. Sinterklaas zelf kreeg onze foto graaf eerst niet te zien. Totdat hij bij de barbier verscheen... „Friction. Goedheiligman?" hoorde hij plotse ling een stem. En ja, daar zat de Sint. „Spuit nog wat lak in mijn baard, Sancho," zei hij tot de bar bier, „voor het verwaaien. Ik zal hem voor de vijfde tóch nog een keer moeten laten wassen... De tijden zijn duur." Maar toen wilde hij tóch wel voor een staatsieportret poseren. /••V BLOCK LETTFRS PLEASE enier for "The Sun Henk!" Findawo'd competition. ihf rulo and gzree lo accept the judi.i" decision »nd the award of the pnz« ai fin»} and (Attach Mainpt 6d) CUT HERE Het lijkt een goudmijntje voor het grijpen. Een simpele kruiswoord puzzle, die slechts het invullen van een paar letters vraagt. Bovendien staat er nog een hele omschrijving bij, vaaruit men kan lezen, welk woord men moet kiezen. M'n kleine zusje kan het ook, denkt de argeloze puzzelaar. Pas op... ACROSS: 1. Ovation, oration. 5 Index, inset, inner, inlet, inter. 6. Hookey, hockey. 9. Pose, post, pest. 10. Age, awe, axe (brr), ape. 11. Rea son, season. 13. Shells, swells, smells, spells. 15. Cart, raft. 16. Slur, slum, slug. 17. Ems, ens. 18. Wages, wager. DOWN: 1. Ouch, oooh. 2. Task, tusk. 3- Nil, nix. 4, Persian, pension. 7. Overlays, overlaps, overcaps- 8. Yankees. 9. Pearls, perils. 12. Sister, system. 14. Slug, slog. Hij slaat er een slag naar. En tot zijn grote teleurstelling ziet hij bij' de publicatie van de oplossing, dat hij er „ergens" net naast wasDus ook naast het goudmijntje... .het addertje onder het gras. Want voor vrijwel elke omschrijving zijn verschillende viogelukheden, die allemaal evengoed passen. Wat doet de in het nauw gebrachte fortuin- Het jaarboekje 19551956 van de Chnstelijk-Historische Unie bevat de jaarverslagen van de verschillende Kamerkringen van de Unie, de na men van de bestuurders van de kies verenigingen en de nevenorganisa ties. de namen van de leden der CHU in de vertegenwoordigende licnamen «te. Een van de laatste pogingen om de „Oude Geschiedenis" in één greep samen te vatten werd gedaan door M, Rostovtzeff in zijn A. His tory of the Ancient World. Het Spectrum gaf er in twee delen van de Prisma-reeks een vertaling van uit, verzorgd door dr. A. Klarens. onder de titel De oude wereld. De oude wereld: dat is dan toch altijd nog maar alleen de voorge schiedenis van onze eigen bescha vingskring, beginnend in Mesopota mia en aan de Nijl in het vierde millennium voor Christus. Wiskunde en sterrenkunde, goden leer en in haar de eindeloze motie ven voor de literaire verbeelding, plastische kunsten, geschreven recht èn boekhouding: voor eeuwen en eeuwen werden de grondvormen van deze geestelijke bezigheden gelegd in deze beide vruchtbare rivierdalen. Maar het geschreven recht diende slechts handel, landbouw en natio nale veiligheid, nimmer de bescher ming van de afzonderlijke staatsbur ger. Zulk een ongehoorde vernieu wing daagde pas in de Griekse stad staten vanaf omstreeks 600 voor Christus. Daar ontstond wat wij nog altijd noemen: „politiek leven." In de grote gemeenschap van het Romeinse Rijk, dat de hele Middel landse Zee omvatte, verwerft de Westerse mensheid dan voor hef eerst haar besef van eenheid en van persoonlijke gewetensvrijheid. Maar de scheppende kracht van cie Middellandse Zee-wereld taant onder een steeds strenger Romeins bureaucratisch regiem sinds de twee de, derde eeuw na Christus. Rostovtzeff was een der allerbeste kenners van de sociale en economi sche geschiedenis van die derde, vierde en vijfde eeuw, waarin het verval allerwegen toeneemt. De kennis van deze aspecten der geschiedenis is pas van recente da tum. Een man als Gibbon, die zijn ondergangsgeschiedenis van het Ro meinse Rijk schreef in het derde kwart van de achttiende eeuw, ont beerde haar geheel; de negentiende eeuw heeft haar langzaam vergaard. Daarom is Rostovtzeffs goed lees bare boek zo belangrijk; het schept een beeld, gebaseerd op de voiie rijk dom der moderne kennis.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 2