Ui!breiding van ziekenhuis is dringend nodig Poëtische schilderijen van Engène Brands Een volle zaal voor ,Cosi fan tutte' HOCKE YNIEUW S V olleybal-competitie draait weer Voordrachtmiddag voor Schiedamse ulo-jeugd St-N icolaasmar sen waren groot succes ABC 0.90 en 1.25 IIV SCHIEDAMS RAAD DWS-dames slaan Y et C Bi j WF komt een ondernemings raad 529ste STAATSLOTERIJ 4. ki« - Uit het dagboek van de politie chiedamrhers onder elkaar Zaalhandbal Geestdrift door Nederlandse Opera Esperanto-agendo Nieuwe dirigent bij Schiedams Orkest „Ons Belang" viert zilveren bestaan PAGINA 5 Eén plan Chagall CERO, ZILVluh EN ZILMETA Rotterdaimodijk 268 De romans m iedere boekhandel verkrijgbaar en kosten slechts 2e lijst SCHOORSTEENBRAND VAL Zoals wij reeds schreven, zal het college van Burgemeester en Wethouders .var. Schiedam de gemeenteraad voorstellen een crediet van f Eö.ötO.- beschikbaar te stellen voor het maken van een saneringsplan voor het Gemeenteziekenhuis. Uitbrei ding van enige afdelingen en ingrijpende wijzigingen zijn drin gend nodig, daar men nu in het ziekenhuis niet economisch kan werken. Bovendien vragen B. en W. credieten van 5.500.— en 2.100.— resp. voor het aanbrengen van geluiddempende vloerbedekking in enige gangen en kamers en voor het aan schaffen van apparaten cn verduisteringsgordijnen. De Commissie van Administratie is al lang bezig met de bestudering van het vraagstuk van de ziekenhuis ruimte en de noodzakelijke verbete ringen. In de loop van de tijd zijn al verscheidene wijzigingen aangebracht, maar dit stemde niet tot tevreden heid. Daarom is het noodzakelijk een harmonisch plan op te stellen om het ziekenhuis aan dc eisen van onze tijd aan te passen. Incidentele verbete ringen alleen zijn niet voldoende. Al meer dan een jaar geleden dien de de geneesheer-directeur een plan in bii B. en W., waarin heel wat wen sen werden geuit. In dit plan werden om- genoemd: een nieuwe kraamaf deiing en een nieuwe polikliniek (met een gemakkelijke verbinding met de rontgenafdeling en met oen kleine operatiekamer, vertrek voor maag- onderzoek, ruimten voor administra tie en zusters en wachtgolegenheid voor het publiek). Drie specialisten zouden ten minste gelijktijdig moeten kunnen werken. in dit plan was voorts sprake van een verbouwing van de zalen tot klei nere verpleegeenhedcn centrale ber. ging van genees- en verbandmiddelen, magazijnruimte, apotheek, wachthal voor het publiek verplaatsing en ver groting van de administratieruimten en vergroting van het internaat. Omdat door de verbouwing tot kiei- „Geef mij maar Amsterdaaam! t!" klonk het Zaterdagmiddag uit hon derden Schiedamse kelen. Nee, niet uit protest tegen het Schiedamse stadsburgerschap, maar uit loutere geestdrift voor „Sjonnie". Geestdrift voor de grote Johnny Jordaan, die daar op een podium in de Hoogstraat (niet ver van ons eer biedwaardige stadhuisje) uit volle borst zijn repertoire stond uit te gal men. De politie had handen vol werk om de. steeds aangroeiende menigte, die zich om de populaire zanger ver drong, in bedwang te houden. Uw cursivist betreurde het, dat hij slechts twee ellebogen had om zich een weg te banen naar het podium, naar dc winkel van de heer Hakkert, die dit voor onze stad unieke fes tijn had georganiseerd om „eens wat leven in de brouwerij te brengen". Welnu, de brouwerij daverde, dreun de van leven. Johnny zong. Johnny floot s'n „kapsonestriller". Johnny heupwieg de, zwaaide met zijn armen en hon derden Schiedamsen en Schiedam mers, mannen, vrouwen en kinderen zongen en floten, wiegden en zwaai den met de Amsterdamse liedjeszan ger mee: ,£n bij ons, in de Jor daan En bij ons, in Schiedam was het de Jordaan, dank zij de machtige stem, van de heer Van Musschcr (wist u, dat Johnny zo heet?), die als het ware de afstand van onze hoofdstad tot onze woonplaats over brugde, te niit deed. Na drie liedjes moest dc artist even op adem komen. Nou ja, op adem ko menkijk had de heer Uakkert gedacht als ik nu eens tijdens de pauzes platen ga verkopen. Wat zegt ik? Johnny zijn eigen platen, laat verkopen, compleet met handtekening en toto dat lijkt me niet zo gek. Het ivas inderdaad niet zo gek ge dacht, want zodra men het had mee gedeeld, stroomde een menigte koop lustigen de winkel binnen. Terwijl buiten door de luidsprekers Johnny Jordaan zong (op gramo- joonplaten) stond de echte Johnny Jordaan achter de toonbank en zette handtekeningen, handtekeningen en nog eens handtekeningen. Al vlug was da winkel et-vol. In en voor de deur verdrong zich de schare. „Sluit de deur!" beval de heer Hakkert, die blijkbaar het be houd van zijn winkel belangrijker vond dan de klandizie. Maar Johnny riep, terwijl hij met de mouw van zijn wit-zwart geblokte overhemd het zweet- van zijn voor hoofd veegde; „Niet sluiten. Idmaar fa innen!" En de deur bleef open. Buiten wachtte het publick, een steeds maar groeiende menigte. Toen Johnny, op de voet gevolgd door zijn trouwe begeleider, de accordeonist Jan Hilligers. voor de tweede maal het podium beklom, steeg een luid gejuich op. Men stootte elkaar enthousiast aan: Kijk, dat is 'm! „En nou. dames en heren, ga ik voor u zingen. En Johnny zong. nere verpleegzalen ruimte voor on geveer dertig bedden verloren gaat, moet op andere - plaatsen verpleeg- ruimten worden gemaakt. Al deze veranderingen zijn geen in cidentele verbeteringen meer, maar eisen een aanpak, die moet zijn ge baseerd op één allesomvattend plan. Dit rapport van de geneesheer directeur is aanleiding geweest tot besprekingen met tal van functiona rissen. die bij de verbouwing meer of minder zijn betrokken. Daarna is overleg gepleegd met de architect van het ziekenhuis, de heer Westerhout, die op zijn beurt een rapport heeft uitgebracht en tekeningen voor een verbouwing ontwierp. De groei van de gemeente Schie dam tot een stad van. ruim 76 000 in woners heeft reeds geleid tot tal van incidentele verbeteringen: een zuster huis (1939), vergroting van de keu ken (1944) bouw van Zweedse barak ken (1945-'46). verplaatsing van de stookkelder en de bouw van een kolenbunker (1951), kinderafdeling (1952) rontgenafdeling (1953). ver bouwing van de infectiebarakken tot een moderne verpïeegeenheld (1954 1955). de bouw van een tweede opera tiekamer, inrichting van een labora torium een woonflat voor de adjunct- directrice. e.d. Hierdoor is op verscheidene plaatsen de situatie aanzienlijk ver beterd: de bestaande structuur van het ziekenhuis diende steeds tot uitgangspunt. De huisvesting van sommige afdelingen is verbeterd, maar aan 'n grondige wijziging van het beddenhuis is men niet toe gekomen. Het bijplaatsen van Zweedse ba rakken was een noodoplossing, meer niet Aanvankelijk zouden alleen tbc.- patiënten daarvan profiteren, maar al spoedig werden de barakken ook ge deeltelijk gebruikt, voor de kraamaf- delmg en de polikliniek. Deze oplos sing had zeker wel verdiensten, maar zij heeft in het bedrijf dat een ziekenhuis uiteindelijk is een on werkelijk beeld geschapen. Sterke uitbreiding De architect, de heer Westerhout, oordeelt als dringend nodig Is: de bouw van een nieuwe kraamafdeiing, een polikliniek, een wijziging van de bestaande verpleogruimten, centrale opname EHBO. vernieuwing van de ruimte voor physische therapie, uit breiding en verplaatsing van de zie kenhuisadministratie. een bezoekers- wachtkamer en uitbreiding van het zusterhuis. De uitvoering van dit plan bete kent méér dan het aanbouwen van een paviljoen. Daarvoor zou een aan zienlijke investering nodig zijn. aldus schrijven B. en W. aan de raad. Deze zou evenwel niet verantwoord zijn als er geen bevredigende resultaten uit kunney worden verwacht, althans voldoende om voor ongeveer 40 jaar het ziekenhuis aan zijn bestemming te doen beantwoorden. Een nieuw ziekenhuis zou volgens de architect zeker 9 millioen gulden kosten- Bovendien moet men daarbij tellen die kosten van de grond en andere uitgaven, die niet rechtstreeks samenhangen met de bouw, doch daar ongetwijfeld bij komen als de plannen worden uitgevoerd. B. en W, zeggen in hun brief aan de raad dat voor een geheel nieuw ziekenhuis zeker 12 mil lioen gulden moet worden uitge geven. zonder dat dan rekening is gehouden met de kosten van af braak. van bestaande gebouwen, die nu nog in goede staat ver keren. Naar ruwe schatting is 4 a 5 mil lioen gulden nodig voor een sanering en vergroting van het beddenhuis. waardoor ruimte ontstaat voor 300 bedden: verder is in dit bedrag be grepen de bouw van een nieuw ke telhuis. werkplaats, magazijn, poli kliniek. apotheek uitbreiding zus terhuis. en een afdeling voor phy sische therapie. Als tijdelijke oplossing voor de kraamafdeiing en voor de chronische patiënten za! een onlangs gereedge komen barak worden gebruikt. In dien nog meer ruimten nodig zijn kan één van de Zweedse barakken daarvoor in orde worden gebracht. De dames van de Schiedamse handbalvereniging DffS leverden een goede prestatie door met 61 van V et C uit Gouda te winnen. Daar het zaalhandbal door de Schiedamse handballers (sters) te weinig gespeeld kan worden bij gebrek aan een goede sporthal, komt het vetdhandbal te sterk naar voren. Ook kan het voor komen dat een goede veldhandbaiier (ster) in een zaal niet tot ontplooiing kan komen. Men speelt dan ook vaak met een geheel gewijzigde opstelling. De res. dames moesten het Schut- ters-team als haar meerdere erken nen (91). Het eerste heren speelde niet zo'n goede wedstrijd. Hier gingen de Meeuwen met de eer strijken (74). Het samenspel ontbrak en het plaatsen van de bal was opvallend slecht. Tot 10 min. voor het eind ging de strijd gelijk op (3—3), Die laatste 10 min. echter lieten de Schiedammers het erbij zitten. De verdediging werd verwaarloosd en daar werd prompt van geprofiteerd door de Meeuwen. De res. heren klopten na een ener- verende wedstrijd met 13—lx hun stadgenoot WT 2. Het derde herenteam maakte korte metten met Actief 4. Met een 112- nederlaag moesten de laatsten ge noegen nemen. Dames jun., DWS 1Roda 110. Hier speelden de Schiedamse meis jes een vlotte wedstrijd met snei sa menspel en goed opgezette aanvallen. Het 2e meisjesteam moest in de laat ste minuut de eer laten aan RODA 2. De adsp. deden het ook goed. Zij klopten de Schuttertjes met 31. Jun. heren Is nog steeds niet in zijn oude vorm. Met 62 verloor het. IN HET CULTUREEL Contact Centrum aan dc Lange Kerkstraat in Schie dam kan men tot en met 9 December kennismaken met een begenadigd schilder: de nu 42-jarige Eugène Brands. Er hangen hier een aantal schil derijen van zeer recente datum. Het werk is op zich zelf al bijzonder omdat het afwijkt van het experimentele" schilderen, waaraan Brands zich na de oorog heeft gewijd. Het toont dus een nieuwe ontwikkeling in deze moderne Amsterdamse schilder. En het lijkt ons, in zijn geval, een bijzonder gunstige ontwikkeling. Het eerste herenelftal van Spirit heeft met zijn eerste wedstrijd op zijn nieuwe terreinen aan de Oude Dijk een fraaie. 5ö-zege op TOGO 3 geboekt. Het eerste herenteam van Asvion won op het. nippertje van Victoria 2 in Kralingen. DE SCHOUWBURG was vrijwel vol. Dat „mag wel in de krant", want De Nederlandse Opera verliet gisteravond de gebaande weg en dat wil in steden met een oudere, verfijnder operacultuur dan ons goede Rotterdam nog wel eens verkeerd uitpakken. Een volle zaal dus eneen geestdrif tige zaal, beide echter volko men terecht! Want wat men wel tegen „Cosi fan tutte" mag hebben? Het libretto, een in een trits met de „Figaro" en de „Don Juan", krijgt er door gaans de schuld van, moet er de schuld eigenlijk zelfs wel van heb ben, omdat de muziek onaanvechtbaar van een stralende schoonheid is, verrukkelijk lichtvoetig soms en met een meesterlijk doorwerkte psychologische karaktertekening der figuren steeds. dol en misschien te schokkend voor de moraal? afwees, maar die nu heel langzamerhand, vooral nu men 'n voorstelling van deze opera in licht komische stijl trekt, in toene mende mate belangstelling trekt. Dit spel der verwarde gevoelens want dat is 't eist van de execu tanten vocaal en plastisch grote kwaliteiten. De muziek van Mozart spiegelt de innerlijke verwarringen meesterlijk, maar de tekst in het Italiaans is aanmerkelijk minder subtiel en kan gemakkelijk leiden tot grove humor. De zes solisten van De Nederlandse Opera doorstonden de zware proef door de bank genomen uitstekend. Vocaal zeker. Wat dat betreft deden zij doen heel weinig voor elkaar onder. Cora Canne Meijer, Marilyn Tyler en Guus Hoekman bleken daarenboven met acteertalent toegerust, dat in een meesterlijk uitgewogen karakteristiek resulteerde. Dat libretto, inderdaad een nogal ingewikkeld en zeer onwaarschijnlijk klinkend verhaal, toont twee paren, gelukkige paren, waarvan de manne lijke helft op aanstoken van een. oude vrijgezel de trouw van zijn respec tieve dames op de proef gaat stellen. Zij doen dat door middel van een verkleedpartij en bovendien door eikaars geliefden het hof te gaan maken. Laat nu de boosaardige vrijgezel gelijk hebben! De dames gaan door de knieën, worden dus hun. verloof den ontrouw. En die staan daar in hun vermomming maar beteuterd tegenover. Een beetje cynisch filo sofietje dus, deze geschiedenis, die het publiek jarenlang als wat al te Heren: Spirit 1 toonde van het begin af aan een sterk veldoverwicht, hetgeen echter voorlopig niet in doel punten tot uiting kwam. Met I—1 ging de rust m. Vlotter ging het in de tweede helft en alleen dank zij het uitstekende werk van de TOGO- doelman werd er „slechts" vier keer gescoord. Asvion 1 trok in een doelpunten- rijke wedstrijd tegen Victoria 2 aan het langste eind. Met 45 wonnen de Schiedammers en zij wisten zich daarmee op de tweede plaats ln het afrtfïhngsklassement te handhaven. Het tweede van Asvion beant woordde volledig aan de verwachtin gen en won met 1—3 van HGC 5. Het tierde had geleden onder afschrij vingen en moest kansloos toezien, hoe het „zwakke" Hillegersberg 3 hen met 5—0 sloeg. Spirit 2 verloor met 63 van Dordt 2. Het derde speelde met I1 gelijk tegen Aeolus 3, Asvion 4 heeft kans gezien in een felle, doch eerlijke wedstrijd Rijswijk op eigen terrein een 01-nederlaag toe te brengen. Hierdoor hebben de Schiedammers met een punt voor sprong op Rijswijk 3 de leiding in de eerste klasse A van de Onderbond overgenomen. Dames: Het eerste team van Spirit heeft in een fraaie wedstrijd TOGO 2 met 2—0 verslagen. Beide ploegen waren goed tegen elkaar opgewassen. De zege is dan ook te danken aan het goede werk van de Schiedamse verdediging en het fellere spel van Be Schiedamse Volleybal Club „SVC" heeft de eerste competitie wedstrijden in het nieuwe seizoen weer achter de rug. Over het al gemeen zijn de resultaten van deze eerste wedstrijden niet zo gun stig, doch aangezien diverse teams dit jaar voor het eerst in een hogere klasse uitkomen, lag dit toch wei in de lijn der verwachtingen. Hei vertoonde spel wettigt echter de overtuiging, dat de resultaten 'n de toekomst zeker zullen verbeteren. Het eerste dames-zevental speelde ce eerste wedstrijd met twee inval lers tegen ZVC te Rotterdam en ver kor met 3—1. De tweede wedstrijd van dit team tegen Concordia werd in eigen zaal wet 4o verloren. Het spel in deze Wedstrijd was van zeer goed gehalte. Dames 2 verloor haar eerste wed strijd thuis met 3I van DRL 4, het geen niet nodig was geweest, indien oos dit team in volledige samenstel ling had kunnen spelen. De tweede tvdstryd, tegen Unicum 2 uit, werd met 31 op gemakkelijke wijze ge- dc eerste wedstrijd gelijk, 22 tegen wonnen. finncordia B en verloor de tweede Het eerste herenteam speelde de eerste wedstrijd tegen de EVCH.' oiympia-combinatie en wist enthou- aast en goed spelend een 2—2 gelijk ^el te behalen. Heren 2 verloor zijn eerste wed strijd tegen ZVC 2 uit met 31 en bleef in deze wedstrijd ver beneden zijn kunnen. De tweede wedstrijd tegen Con cordia 2 te Rotterdam gaf een boelen de en gelijkopgaande strijd te zien, die geheel naar de verhouding ge lijk eindigde. 22. Heren 3, dit jaar voor het eerst in de competitie spelend, verloor beide wedstrijden met 40, resp tegen Tenaeo 2 en Flamingo's 2. Het juniorteam ten slotte speelde Concordia B en" verloor de tweede wedstrijd, met 40 van EVCH/Olym- pia-combinatie, welke uitslag wel wat geflatteerd genoemd kan wor den. de Spirit-voorhoede. Asvion 1 her stelt zich langzaam doch zeker en wist nu met 4—0 Groen Geel 2 op de Abtsweide de baas te blijven, Asvion 2 deelde zusterlijk de pun ten met. RBC 2, overigens een goede prestatie van de Schiedamse dames. Spirit 2 won met 0—2 van Cl. te Werve. Jeugd A. Utslagen voor d® jongens: Spirit aMRHC a 10, Asvion b— Leonidas a 13, Asvion bHillegers berg b 10. Met het andere drietal, Uta Graf, Chris Scheffer en Paolo Gorin was dat misschien iets minder het geval. Uta Graf was wat al te onbewogen en Chris Scheffer en Paolo Gorin balan ceerden zo nu en dan gevaarlijk op de rand van de caricatuur. Deze (geringe) bezwaren brachten echter het voortreffelijke niveau van de voorstelling als geheel niet in ge vaar. Mogelijk dat de grootste eer daarvan geschreven moet worden op rekening van Alexander Krannhals, die andermaal een moeilijk stuk werk bewonderenswaardig afleverde. J. AARSE Brands behoorde eigenijk vanzelf sprekend tot de groep experimen telen met Appel. Corneiile etc. Hij was er zelfs een der meest uitgespro ken „abstracten" van. Het schijnt, dat de kleurorgiën, hoe geslaagd vaak ook, hem met meer geheel kun nen bevredigen; hij heeft ten mmste een andere weg ingeslagen. Zijn werk is meer figuratief geworden, d.w.z., dat het meer herkenbaar is wat de motieven aangaat. Maar nergens verloochent zich het feit dat deze kunstenaar tot over zijn oren in het non-figuratieve heeft ge zeten en zich heeft weten over te geven aan intuïtief schilderen. Zijn recentste werk is daarom geen stap terug en geen veroordeling van zijn vroeger werk of dat van zijn col lega's-experimentelen. Integendeel, hét bewijst hoezeer zijn schilderkunst gedurende die abstracte periode is verfijnd en verrijkt. Zo hangt daar nu een zeegezicht met veie groenen, dat demonstreert hoezeer Brands vele verworvenheden van de moderne schilderkunst in zich verenigt. Het werk ls wat de kleur stellingen betreft van een dromerig heid, die in al haar zachtheid de toe schouwer overweldigt. Het is tege lijkertijd poëtisch van inslag en heeft een distinctie die wel uit tedere vier kante centimeter spreekt. Het werk heeft zuivere schilder kunstige kwaliteit, zodat 't ten enen male onmogelijk is er met woorden een idee van te geven; het doek spreekt een eigen visuele taal. Het is, om misverstand te voor komen, aanzienlijk meer dan impres sionisme. Wie er een titel aan wil geven moet het zoeken in het super-realisme. Want inderdaad bereikt Brands een werkelijkheid, die, zo niet objectief, dan toch wel er na aan toe is, Dit alles geldt, eveneens voor de meeste andere werken. „Het Aan zoek" is er een van, Het is een groot doek. waarop ln geabstraheerde vorm een stad is aangegeven, die te gelijkertijd een kostelijk kleuren- patroon biedt. Boven de stad drijft als een wolkje een menselijke figuur met een bos bloemen in tie hand. Hier ligt de vergelijking met Mare Chagai! voor de hand, wat deze sym boliek betreft Men zou ook Brands' gevoel voor "humor met dat van Chagall kunnen vergelijken en hun beider voorliefde voor grote bouquet- ten bloemen. Maar Brands schildert, geluk een vooi beeld op deze expo sitie bewust, die bloemen dan toch weer meer in de iaat-impressiorns- tische stijl van Bonnard, met ook zo'n glorieuze kleurenweelde. CCC in Schiedam biedt met deze tentoonstelling de gelegenheid kennis te maken met nieuw werk van een belangwekkend schilder. ADRI LAAN De Bedrijfscommissie voor de Me taal- en Electrotechmsche Industrie heeft dezer dagen haar goedkeuring gehecht aan het reglement, dat door de directie van Wilton-Fijenoord was ingediend met het oog op de vorming van een ondernemingsraad in dit me taalbedrijf. In de komende weken zal nu tot de benoeming van de leden voor deze ondernemingsraad kunnen worden overgegaan. Daar gaat aan vooraf de- procedure van de candidaatstelim? en de verkiezing in de verschillende afdelingen. Jaudon, la 24an de novembro. Klubvespero. Komuna legado. Ce fa- milio v. Gtnk, Ploegstraat 19. La kafo estas bongusta kaj la poto estas sufice granda. De culturele commissie van de Schiedamse Ulo-scholen is bezig een goede traditie op te bouwen. Door het in samenwerking met het Bureau Onderwijs organiseren van voordrachtsmiddagen voor de leerlingen van de hoogste klassen tracht men de Ulo- jeugd in nauwer contact te brengen met onze literatuur. Maandagmiddag hebben 155 leerlingen uit de derde en vierde klas van de Willem de Zwygerschool kunnen luisteren naar de Rotterdamse aeclama- trice Dinja de Wolff, die m de grote zaal van Irene een aantal gedichten en enkele stukken proza voordroeg. Advertentie IJVL. Riiimè Sortering De heer M. v. d. Kraan, lid van de culturele commissie, opende de bij eenkomst en deed een (niet overbo dig) beroep op het jeugdige publiek om tijdens de voordrachten de grootst mogelijke stilte te betrachten. De declamatrice had (met opzet?) 'n vrij traditioneel repertoire gekozen. Zo opende zij de reeks van gedichten met de bekende I4e-eeuwse ballade „Het daghet in den Oosten". Via een „aandagtigh." vers van Breeroo, Von dels Rel van Clarissen uit de Gijs- brecht van Aemstel en een gedicht van Huygens belandde zij. zonder aan de Tachtigers aandacht te schenken in de 20ste eeuw. Van Gezelle droeg Dinja de Wolff „Het schrijverkè" voor, vervolgens passeerden Soutens, Adama van Seheltema, Martinus Nijhoff en A. Roland Holst de revue. Vooral de middeleeuwse gedichten bracht de voordrachtkunstenares met veel gevoel. Na een Jcorte pauze droeg zij de ernstige novelle „Kerstgeschenk" van Top Naeff voor. Nadat drie leerlingen niet onverdienstelijk hun declama torisch kunnen hadden getoond, be sloot Dinja de Wolff de middag met Godfried Bomans' geestige schets Anita. Dat vooral het laatste programma punt zeer bit het gehoor in de smaak SCHLEDAM en STAD Niet minder dan 24 verenigingen, korpsen en scholen hebben in het afgelopen weekeinde deelgenomen aan de achtste „Sint-Nicolaas- mars", die de Schiedamse wandelsportvereniging De Trekvogels organiseerde. De 2113 wandelaars, die na afloop elk een aardig aan denken aan deze tocht ontvingen, waren het er over eens, dat de mars een doorslaand succes is geworden. De parcours van 10 en 20 km voerden door het westen van Schie dam en de omliggende polders. Zin gend trokken de groepen langs de prachtige wegen en de intocht in Schiedam was een waar feest. Onder vrolijke marsmuziek verzamelden de deelnemers zich bij de finish, waar St. Nicolaas zelf, geassisteerd door zijn zwarte knecht op speculaas trakteerde. Ten slotte reikte de Goed-Heilig- man persoonlijk de prijzen uit. Iedere vereniging ontving een beker als groepsprys. De uitslagen luiden: zijn HOGE PRIJZEN GSS3. 12$?!! ül41tiP0'*' 1228 5657 7521 17502 31736 ƒ490 4395 9933 11295 12497 13244 13769 14502 17231 17759 209 1562 1705 3169 3471 3519 3725 4038 4057 4412 ,Sïf 9053 9254 9844 1M77 11627 11836 13146 13281 14137 14201 14224 14S57 15119 153oÖ 16348 16592 19377 19457 20488 20S15 21134 PRIJZEN VAN ƒ80 1119 133 154 192 249 291 354 463 643 651 669 740 812 818 969 973 2034 084 209 223 307 341 509 553 856 833 8056 117 238 295 357 503 538 579 989 4244 393 637 727 90S 963 5060 067 077 091 104 321 334 353 382 390 462 609 684 706 841 S6S 899 959 «036 054 127 134 164 249 264 290 303 319 348 414 413 466 595 770 S02 847 848 983 990 7107 161 236 230 388 440 447 743 900 902 939 8030 098 281 300 463 558 640 691 701 756 942 9001 046 058 076 193 204 256 367 466 548 6S0 817 915 962 10186 199 229 352 392 423 450 485 517 555 659 709 733 736 877 941 948 999 11054 068 129 304 358 416 596 660 675 702 859 937 970 12058 096 240 437 584 595 699 998 13049 082 111 326 200 536 895 903 14015 057 163 182 336 352 367 395 403 460 476 639 707 851 919 15002 061 149 155 214 252 306 485 515 711 813 817 920 991 16008 081 107 266 453 484 708 901 920 17002 030 295 326 404 433 434 474 500 534 845 S47 895 915 18217 407 417 418 420 549 581 611 613 706 840 869 19292 306 343 573 579 609 617 698 827 859 20G81 120 245 299 404 419 496 501 654 656 812 904 861 21024 040 244 389 422 430 460 548 553 574 665 707 760 918 951 983 Jeugdgroepen GO km): 1. Nooit Gedacht, Oud-Alblasserdam en De Waal, Rotterdam: 2. DSO, Overschie en REOZ, Rotterdam; 3. Longa, Slik kerveer en De Waal, Rotterdam: 4. Ons Genoegen, Capelle a.d. IJssel; 5. Vrij en Blij. Zwijndrecht. Scholen (10 km)1. Ger. School, Rotterdam Z. en Nijverh.school Don Bosco, Rotterdam: 2. TOP. Schiedam en Jan Lichthartschool, Den Haag: 3. Prins Willemschool, Rotterdam; 4. Park Rozeqburgschool, Rotterdam. Speeltuingroepen (10 km); 1. Vreeuwjjk de Vaam. Rotterdam Z.: 2. Oud Overschie; 3. Nieuw Leven. Overschie. BB-groepen: 1. Rotterdam-West; 3. Delft. Het detachement Pontonniers uit Raamsdoncksveer behaalde de eerste prijs bij de militaire het Schie damse Rode Kruis bij de semi-mili- taire groepen. De uitslagen bij de officiële wan delclubs, die 20 km moesten afleggen, zijn: 1. Trekvogels, Kralingerveer en SWS OV. "Schiedam; 2. WIK, Charlois en St. Jan, Gorkum; 3. Nooit Gedacht, Oud Alblasserdam en Centrum, Rotterdam en 4. Marijke. NIETEN 1038 051 055 071 078 085 099 143 156 193 201 205 263 277 316 372 414 418 437 440 455 480 4S2 590 631 634 658 671 715 716 773 775 866 893 940 2027 028 051 061 087 094 100 126 159 161 166 182 214 241 302 327 329 364 413 482 484 433 501 502 513 529 551 592 616 661 SS8 691 707 742 843 868 8S4 895 952 3004 019 023 040 061 104 109 156 182 195 308 311 324 308 403 444 451 461 477 539 671 701 715 716 730 742 763 766 836 858 915 922 985 4029 060 084 161 196 213 218 281 311 327 344 357 364 366 398 419 458 509 534 546 560 579 596 635 636 643 070 681 693 735 736 765 797 806 857 907 922 952 957 5036 066 082 100 117 119 209 220 221 260 281 358 408 551 571 017 662 688 701 723 785 808 819 852 879 BSO 989 6024 033 072 086 089 131 161 1S8 203 254 256 269 320 347 353 4üö 455 458 460 461 470 472 475 478 496 540 556 563 580 603 619 659 686 702 760 845 880 927 970 979 9ï)S 989 7045 089 149 230 238 243 246 281 300 301 304 309 332 391 409 468 496 510 539 563 599 612 634 6S2 665 676 745 750 760 781 7S7 799 321 859 864 876 882 908 976 879 631 988 8151 173 197 230 231 241 318 320 385 409 476 551 575 583 612 692 706 745 788 791 794 798 799 823 869 879 889 943 961 9005 024 029 066 104 140 155 166 197 202 233 253 289 336 348 407 416 485 490 544 552 569 651 689 735 738 758 772 777 795 799 Sll 862 874 S90 920 932 974 976 993 10062 063 073 085 086 094 110 113 130 164 167 248 254 276 300 305 320 327 384 451 461 463 478 500 506 548 56S 568 60S 611 660 675 794 818 «11 835 841 892 919 946 949 963 11058 076 083 097 100 111 120 122 125 1S55 1S5 320 334 341 346 450 501 540 60S 620 632 636 640 651 691 693 742 800 843 860 864 S93 S96 905 918 919 923 929 951 957 12002 021 036 049 030 100 122 156 173 180 230 263 340 315 .755 365 366 367 399 402 414 426 451 452 4S2 487 502 520 525 549 569 701 710 733 775 858 865 871 899 911 930 937 938 956 13012 026 038 066 086 Ü9S 119 122 139 166 198 232 238 251 277 298 299 316 372 385 391 402 486 521 557 571 593 655 691 708 716 745 759 770 S06 834 861 891 902 912 938 939 14066 090 097 102 105 112 138 153 178 193 248 303 307 314 320 330 338 390 396 432 445 450 4G1 435 486 498 535 542 554 578 593 605 60S 614 623 710 727 772 794 800 310 815 816 823 920 975 15048 056 0(i6 171 216 238 273 354 434 539 577 623 627 640 673 674 736 745 755 757 873 3S1 891 924 926 944 9SS 16014 046 056 063 067 105 222 224 258 300 336 449 451 476 540 609 636 652 738 728 778 852 876 878 938 948 970 11040 068 084 098 108 234 135 279 294 301 312 327 3S7 388 416 430 450 491 493 547 650 735 834 904 922 943 945 951 956 978 18002 025 033 071 075 080 110 123 142 149 185 188 24S 260 2S6 367 3S0 390 394 434 470 477 484 548 576 578 580 5S4 SS-J 691 718 725 734 73S 782 858 947 968 19004 044 159 171 213 275 293 329 368 388 396 404 429 453 475 476 521 567 577 598 631 641 674 692 706 715 731 738 744 733 7SS 80S S15 851 879 896 960 972 986 20008 044 073 123 138 177 187 394 196 205 215 222 232 234 237 262 269 334 337 374 396 411 434 490 670 689 690 74S 789 796 819 845 856 SS5 90S 917 925 935 974 210OS 093 126 16S 191 235 251 263 265 2:1 274 275 278 2S2 309 319 344 345 380 414 457 466 493 517 551 605 6.12 $96 711 740 701 851 854 SST £31 939 953 958 991 uj»!, Bii5, 2J1.0- Deze lijst wordt gepubliceerd onder voorbehoud via eventuele sein. ot zstlvuten Een constructiefout in de schoor steen veroorzaakte Maandagochtend een schoorsteenbrandje in de bont- werkerij van H. F. A. V. in de Emma- straat. De brandweer moest erbij te pas komen, doofde het vuur en ver bood de schoorsteen voortaan te ge bruiken. Het brandje had slechts lichte ma teriële schade tot gevolg. De 60-jarlge transportarbeider L. v. D. was Maandagochtend bezig met het laden van ijzeren platen in een binnenvaartscheepje bij het opslag terrein van de gebroeders v. D. aan de Jan van Riebeeckweg. toen hij van een ladder gleed en met zijn hoofd op een der platen viel. De GO en GD moest de hoofdwond, die hij opliep, verbinden en v. D. naar zijn woning vervoeren. viel hoeft geen nader betoog. De voordrachtsrmddag werd bijge woond door de Inspecteur van Onder wijs, M. Holl en het hoofd van de Willem de Zwygerschool de heer M. P. Heyboer. De Stichting Schiedams Orkest krijgt een nieuwe dirigent De heer L. van Sterkenburg, die lange tijd de dirigeerstok over ie Schiedamse amateur-musici zwaaide ziet zich door drukke werkzaamheden genood zaakt de katheder te verlaten. De SSO heeft in zijn plaats de beroeps- dirigent Adri Slootmaker aange steld. De heer Slootmaker heeft bekend heid verworven als concertpianist en -organist ln Rotterdam en opleiding genoot h\j bij Besselaar en Flipse. Als leraar is hij verbonden aan verschillende muziekscholen, o.a. het Muzieklyceum in Rotterdam en ds Schiedamse Centrale Muziekschool. Woensdag, zal de heer Slootmaker voor het eerst het Schiedams Orkest ln Arcade dirigeren. Naar wij vernemen zijn er bij het orkest nog enkels plaatsen bij do strijkers vacant. De Schiedamse Vereniging van Kleinhandelaren in Aardappelen, Groenten en Fruit „Ons Belang" vier Woensdag 23 November haar 25-jarig bestaan met 's middags van 3—5 uur een receptie in de fover van Musis Sacrum en 's avonds in het zelfde gebouw een grote feestavond. Voor de leden is er na de receptie een koffietafel. DINSDAG Bioscopen: MONOPOLE-THEATER, 2, 7 cn 9 "U,: Hyena's van het Wilde Weeten (14 jaar). Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 2-5 u.: Schie dammers uiten zich. CULT. CONTACT CENTRUM, 2-6 U.: Expositie werken van Brands. Apotheek: REMBRANDT-APOTHEEKRem- brandtlaan 5, telefoon 68355. Diversen MUSIS SACRUM, 8 uur: Toneelavond Nederl. Bond van. Oudstrijders. VOLKSGEBOUW, a uur: Vrouwendag PvdA-vrouwengroep. IRENE, 8 uur: Filmavond pers. ver. Gusto- CHR. BELANGEN, B uur: Toneel avond Herv. Gem. Kethel. WOENSDAG Bioscopen: MONO PO LE-THE AI-ER, 2, 7 en 9 uur: Hyena's van het Wilde Westen (14 jaar). Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. 2-5 u.: Schie dammers uiten zich CULT. CONTACT CENTRUM. 9—6 U.ï expositie weTken van Brands. TOONKUNST. 9—11 uur n.m.: Schie dam tn beeld. Apotheek: REMBRANDT-APOTHEEK, Rem- brandtlaan 5, telefoon 63855. Diversen AULA STED. MUSEUM, 8 uur: lezing, Vrienden Sted. Museum. IRENE, 8 uur: toneelavond, Oud- Mathenesse. MUSIS SACRUM, 3 uur: Jubileum avond, Ons Belang. TIVOL1, 8 uur: optreden telepaath. MARIJKE, 8 uur: kookdemonstratie, Sperwerbond. ROTTERDAM. ARENA: Onsterfelijke muziek. 2. 7 en 9.30 uur (a.l.). CAPITOL: Barricade. 2, 7 en 9.15 uur (14 jr). CENTRAAL: Paradijsvogel. 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr). CINEAC: Journaal van 9 tot 3.15 uur. Ciske de Rat. 5.30, 7.45 en 10 uur (14 jr). COLOSSEUM: Terwijl Parijs slaapt. 2, 7 en 9.15 uur (18 Jr). HARMONIE: Meisjes voor Tanger. 2, 7 en 9-15 uur (18 jr). LUMIfcRE: Nana. 2.15, 7 en 9.30 uur (18 jr). LUTUSCA: Echtgenoot ln nood. 2,15, 7 en 9.30 uur (14 Jr). LUXOR: Claudia, 2, 7 en 9.30 uur (14 Jr), METRO: Tweemaal begeerd. 2, 7 en 9.15 uur (18 jr). PASSAGE: Kouwe drukte, 2, 7 en 9.15 uur (a.l.). PRINSES: Moeder. 2.15, 7 en 9.30 uur (18 Jr). HEX: De schaduw van Zotto. 2, 7 tn 9.15 uur (14 jr). THALIA: Terug uit de hel. 2.15, 7 en 9.30 uur (14 jr). *t VENSTER: Father Brown detective, 2. 7 en 9.15 uur (a.L), VICTORIA: Het recht om geboren t« worden. 2, 7 en 9.15 uur (13 jr), NIEUWE ZUIDÉRKERK. Westzeedijk, piano-recital door Hans Henke- mans, 8 uur. R'DAMSE SCHOUWBURG, Concertge bouworkest, 8 uur. DE LANTAREN, Gouvemestraat. Rott. Filmliga, filmvoorstelling „Moana'* 8 uur. MUSUEM VOOR OUDERS EN OP VOEDERS, 's-Gravendijkwal 60. le zing door mej. W. H. Slrks over het onderwerp „Zijn onze kinderen moeilijk?", 8 uur. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68793 i

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1