Jubilerende PvdA-vrouwen vierden Vrouwendag Overle met Djakarta pas na debat in V.N. VULPENHOUDERS X'dam wordt „Statendam" Ned. Bondselftal-Rot Weisz Nu schepen groter worden Nieuw dok voor RDM: 40.000 ton Op markt en veiling Het Vrije Volk Trein-, tram- en autobusongevallen NIEUWE HAV BANK ZUID-HOLLANDSCHE KANTOORBOEKHANDEL SCHOONMAAKSTERS Uitbreiding Schiedamse ziekenhuizen .GustcT ging naar de maan Min. Luns iveer naar Neiv York Uit het dagboek van de politie chiedammers onderelkaar Tweede lustrum van „Zakenstudiekring" PARKER SHEAFFER PELIKAN WATERMAN OSMIA MONTBLANG Postduiven- tentoonstelling „Het Westen" behaalt eerste prijs Ouderavond van W andelvrienden Wisselkoersen Klaver j as-tweekamp DOM-Steeds Vooruit Nieuw CAB-bestuur Schiedams Toneel met romantisch blij spel voor oud-strijders VAN NELLE N.V. De grootste krant van Nederland HET VRIJE VOLK WOENSDAG 23 NOVEMBER 1955 PAGINA 5 De bijeenkomst, die de Schiedamse Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid Dinsdagavond in het Volksgebouw hield, had een dubbel plechtig, dubbel feestelijk karakter. Want niet alleen vierden de socialistische vrouwen de nationale „Vrouwendag", maar tevens herdachten zij het feit, dat de vereniging tien jaar geleden onder de naam Sociaal Democratische Vrouwenclub, werd opgericht. De voorzitster van de vrouwengroep, mevrouw G. BosVan Ringen gaf ter gelegenheid van dit jubileum in haar openingswoord een beknopt overzicht van de strijd, die de vrouwen vóór de oorlog tegen de argwaan, na de oorlog tegen de lauwte en onverschilligheid moesten voeren. De oproep om actief aan het verenigingsleven deel te nemen richtte de spreekster in het bijzonder tot de jonge vrouwen. Met nadruk wees mevrouw Bos op de speciale taak, die de vrouw in de socialistische beweging te vervullen heeft. Nadat de voor zitster de vertegenwoordigsters van de Vrouwengroep uit Vlaar- dingen en belangstellenden uit Partij en Vakverbond had wel kom geheten, zong de stampvolle zaal staande het Bondslied: Kameraden. Overleg 7 o ENORME SORTERING ROYALE SERVICE PASSAGE SCHIEDAM - CONTROLE BRAVO VERGISSING GESLIPT kaarten voor alle rangen De directie van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij (RDM) heeft besloten opdracht te geven tot de bouw van een nieuw drijvend dok, dat groot genoeg zal zijn om schepen tot 40.000 ton te dokken. Dit wordt het negende dok van de scheepswerf. Na de bevrijding heeft de RDM als achtste dok het Prins Bern- hard-dok laten bouwen. Dat was tot dusver het grootste dok van de werf. Het kan gebruikt worden voor schepen tot 32.000 ton. Het nieuwe drijvende dok wordt dus achtduizend ton gro ter. TABAK-, KOFFIE-, THEEFABRIEK te ROTTERDAM (Delfshavense Schie) vraagt voor gehele of halve dagen Twee reuzen Rotterdam zal straks immers twee passagiersschepen van meer clan 32.000 ton in de vaart hebberu De „Nieuw Amsterdam" kon tot nu toe uitsluitend in het grote dok bij Wilton-Fijenoord gedokt worden. Het mandolinegezelschap „La Ma- tinata" speelde vervolgens deBonds- mars en een ouverture. Vooral het laatste werk, dat uitmuntend werd vertolkt, viel buitengewoon bij de dames in de smaak. Socialistisch Schiedam kan met recht trots zijn op een dergelijk enthousiast en on dernemend muziekgezelschap. Na dit muzikale programmapunt betrad mevrouw J. Dekhuyzcn-Zee huisen het podium, Mevrouw Dek- huyzen, die de PvdA in de Rotter damse raad vertegenwoordigt, hield een helder, geestdriftig betoog over het onderwerp: Geen armoede en onwetendheid in een wereld van wel vaart en kennis, de leuze van Vrou wendag 1955. De spreekster verklaarde, voor zij tot haar eigenlijke voordracht over ging, de oorsprong van Vrouwendag. Op het Internationale Socialis tische congres, dat in 1907 in Stutt gart is gehouden, kwam men tot het Wist u, dat ik er een privé-rat op na houd? Nee, niet in mijn kantoor of thuis in 'n rattenkooitje. Ergens in Nederland, ergens in Schiedam mis schien, ja, wellicht in de kelder onder of in de hoop afval achter uw huis. Ik weet het niet. Maar ergens loopt, ritselt, knaagt en vreet, mijn rat. Waarom ik niet de voorkeur aan een- ander, sympathieker huisdier geef? "t Spijt me, lezer, maar ik kan, er niets aan doen.... trouwens, u hebt ook uw privé-rat. Wat zegt u, onzin? Eeslisi niet. Ze (de geleerden, de mannen, die het weten.hebben het uitgerekend: iedere Nederlander, on geacht geloof of politieke overtuiging, ongeacht lengte, dikte, haarkleur, leeftijd of schoenenmaat, heeft een rat. Dus ook u, ja u, mevrouw en u, geachte obonné en u, mejuffrouw! 't Komt er op neerdat we ir, Ne- i'derland met zo'n slordige 10 milliaen ratten zitten. We kunnen dus zonder te overdrijven van een ratten-pro- bleem spreken. Onlangs kreeg ik een meer dan 100 bladzijden lellend boekske in handen, waarin een Rot terdams deskundige, dr. M. Wage naar, het een en ander over de lieve dieren vertelt. V begrijpt dat het on doenlijk is de ganse inhoud van dit leerzame werkje in deze rubriek na te vertellen. Ik kan u echter wel zeg gen, dat ik, toen ik „Wij en de rat ten" (zoals de titel van het boek luidt) in écn adem uitgelezen had, rilde. Maar met rillen komt men niet ver. Het is helaas niet zo, dat de ratten wanneer zij merken dat wij rillen, tot elkaar zeggen: Kom, jongens, de mensen rillen toch zó, laten we er maar van tussen gaan. Er moet dus iets anders geschieden om ons land, dat, om eens een getal te noemen, voor de oorlog rond f 10.000.000 scha de per jaar door deze vandalen op liep, van ratten te zuiveren. Nu "kunnen wij als individueii al heel wat doen or: het de ratten on gezellig te maken. Een geducht wa pen tegen deze dieren is: hygiene. Maar ook de overheid houdt zich intensief met de rattenbestrijding be zig. En nu komt dan het bericht, loaarvoor dit cursiefje de aanloop was: Van 14 tot 21 December zal de Schiedamse Gemeente Reiniging weer haar jaarlijkse „ratten-actie" hou den, (Zonder collecten!) U behoeft uw adres maar even op te geven bij het kantoor van de G.R. (de Kethelaars kunnen als gewoon lijk bij de heer Korpel terecht) en de mannen van de gemeente komen met veger en blik, ofwel met chemische middelen, waar onze langstaartige vriendjes slecht tegen, kunnen. Ten slotte nog een vraag namens de Gemeente Reiniging: zouden de "buurtverenigingen, die aan de actie willen meewerken, zich tijdig willen opgeven? Hun assistentie ivordt zeer op prijs gesteld. (Niet door de rat ten). inzicht dat ook de vrouwen in het politieke en maatschappelijke leven moeten worden betrokken. Om dit streven te stimuleren besloot men een jaarlijkse Vrouwendag in te stellen, die niet alleen in het teken van een feestelijk samenzijn, maar bovenal in dat van de bezinning zou staan. Internationaal Vervolgens stond mevrouw Dek huyzen stil bij de internationale be tekenis van het socialime. Zij schets te de ontwikkeling van de beweging sinds het Communistisch Manifest van Marx en wees op de talrijke sociale verbeteringen, die sindsdien tot stand zijn gekomen. Herinnerend aan de crisis van de dertiger jaren, pleitte de spreekster voor een nimmer aflatende strijd baarheid, ook al omdat „er nog altijd lieden zijn, die de* goede oude tijd terug willen". Uitvoerig tekende mevrouw Dek- huyzen de betekenis van de zo sterk sociaal bewogen Roosevelt. Zón streven werd echter beknot door de machteloze Volkenbond. De internationale organisaties, die thans verenigd zijn in de Verenigde Naties hebben daarentegen veei be reikt en kunnen nog meer bereiken om de wereldwelvaart te bevorde- ren. Van groot belang in dit verband is, dat de koloniale gedachte die he; optreden der blanken tegen over andere rassen tot voor kort bepaalde, meer en meer plaats maakt voor het idee, van de men selijke gelijkwaardigheid. Ook de schrikbarende vorderingen van de techniek, in het bijzonder waar het het maken van vernieti gingswapenen geldt, werkt mee om de mens tot bezinning te brengen. De spreekster herleidde de heer sende vraagstukken tot dit ene kern probleem: „Het is niet meer de vraag: wat maken we persoonlijk van ons leven, maar wat maken we van de aarde, waarop wij leven, een oord des verderfs of 'n woonplaats?" Ondanks de vele mislukte confe renties, achtte mevrouw Dekhuyzen toch overleg het enige redmiddel. Aan de nand van cijfers gaf de spreekster een overzicht van de ver ontrustende noodtoestanden. die overal op onze wereld heersen. Een Op 8 December zal een nieuwe vleugel van drie verdiepingen hoog aan de r.k. „Dr. Noletetichting" te Schiedam in gebruik worden geno men. Hierdoor za! het aantal bedden van 150 op 200 worden gebracht. De uitbreiding bevat voorts een inrich ting voor physische therapie, met o.a. een zgn. vlinderbad, dat tot de modernste van ons land zal behoren. In de nieuwe vleugei is met het sys tem m der zalen gebroken. De diverse verdiepingen worden in kamers ver deeld, die zes tot acht patiënten zul len herbergen. B. en W. hebben inmiddels ook een uitbreiding aangekondigd van het gemeenteziekenhuis, dat eveneens een inrichting voor physische thera pie zal krijgen, speciaal met het oog op dc- rheumabestrijding. Er wordt een plan ontworpen, waarbij een nieuwe kraamafdeling zal worden gebouwd en een nieuwe polikliniek, terwijl het zusterhuis zal worden uit gebreid. Tevens omvat het diverse uitbreidingen van bestaande ruimten voor de ziekenhuisadministratie etc. De capaciteit van het beddenhuis zal op 300 worden gebracht. De totale kosten worden op vier tot vijf mil- lioen geschat. derde deel van de aarde is woestijn, tweederde van de wereldbevolking, die voortdurend toeneemt, lydt hon ger, heeft gebrek aan kleding en onderdak, kan lezen noch schrij ven De hulp aan de onderontwikkelde gebieden is plicht en noodzaak. De spreekster betreurde het, dat de tij dens de oorlog verwachte solidariteit zo bitter is tegengevallen. Amerika en Engeland gaan hun eigen wegen en van samenwerking met de andere „rijke" landen komt niets. Sterk kantte mevrouw Dekhuyzen zich tegen het gebruik en versprei- den van alcohol. Uiteraard stond zij in dit verband ook stil bjj de toe stand in Frankrijk. Ten slotte keerde de spreekster naar de situatie in ons eigen land terug. Een situatie, die vergeleken met die in andere landen zeer gun stig te noemen is, maar waaraan toch ook nog veel valt te verbeteren. Zorgwekkend noemde mevrouw Dekhuyzen de toestand op het gebied van onderwijs. Z" vertelde, dat 25 van de jongens na de lagere school geen opleiding genieten. Ook de te grote klassen en het te kort aan bevoegd personeel zijn ver ontrustend. Tot slot herinnerde de spreekster nog aan de rede. die de Koningin voor de studerende jeugd heeft gehouden en deed een beroep op de bereidheid om offers te bren gen wanneer en waartoe die ook worden gevraagd. De rest van de avond werd ver zorgd door La Matinata en de Vlaar- dingse toneelgroep „De Fakkel", die een zeer gewaardeerde opvoering gaf van het humoristische stuk in twee bedrijven .Professor Daantje", De Schiedamse PvdA-Vrouwen- groep kan terugzien op een feeste lijke en leerzame Vrouwendag en gaat gesterkt de verkiezingen tege moet. De leden van de personeelsvereni ging „Gusto" kwamen Maandagavond in de grote zaal van het gebouw Irene bijeen voor het bijwonen van een filmvoorstelling. De voorzitter de heer M. Wink leidde de avond met een "enkel woord in. Als voor film vertoonde men „De oude vijand", die gaat over de watersnoodramp en de daarop volgende hulpverlening Als hoofdfilm draaide men de rol prent „Destination Moon" (Reis naar de maan), die al in de circulatie is geweest. De heer E. de Brabander gaf hferbij een toelichting. De heer De Brabander, die een lid van de Ne derlandse Vereniging voor Ruimte vaart is, zei onder meer. dat het vertoonde technisch en wetenschap pelijk verantwoord was. Er hing Maandagavond een fees telijke sfeer in de zaal Tivoli. waar een groep zakenlieden met hun da mes het tweede lustrum van hun vereniging, de „Zakenstudiekring", vierden. De voorzitter, de heer A. Bjjloo, opende de avond en heette in het bijzonder de commissaris van politie K. Rijpma en de afgevaardigden van zusterverenigingen welkom. De voor zitter van de feestcommissie, de heer D. Baris, gaf vervolgens een toelich ting op het programma. De goede stemming brachten Jan Pruis mr. Doodle (met een bab beltje en een liedje), een goochelaar met partner en het bekende amuse mentsorkest van Locle Badings er weldra in. „De Zakenstudiekring" richtte men tien jaar geleden op, toen enkele Schiedammers hadden kennis ge maakt met de Vlaardingse zuster vereniging en men in onze stad ook behoefte aan een dergelijke gemeen schap voelde. De kring houdt in het winterseizoen eens m de veertien dagen een bijeenkomst en vaak wor den er ook excursies georganiseerd. Advertentie IJM. Oe O(penbaar) Vervoermiddel) Ofngevaflen) polis geeft dekking tegen ongevallen de ver zekerde als betalend passagier van een open baar vervoermiddel (spoor, tram, aaiobus, taxi) e.d.) overkomen als gevolg van een evenement aan dat vervoermiddel (vliegtuigen en andere luchtvaartuigen uitgesloten). Voor slechts f 2.50 per jaar is men verzekerd voor een uitkering van: i 5.000.« bij overlijden f 10.000.. bij algehele invaliditeit Vraagt onze O.V.O.-folder met uitgebreide gegevens, welke gratis verkrijgbaar is. Na toezending van 3.75. tw. f 2.50 premie en i 1.25 voor polis- en zegelkosten (kosten alléén voor bet eerste verzekeringjjaar) met vermelding van naam, voorletters en adres, alsmede geboortedatum (max. leeftijd 70 jaar) zenden wij omgaand onze bekende O.V.O.-polis KV. ASSURANTIE-MAATSCHAPPIJ SCHIEDAM - POSTGIRO 19154 (Van onze parlementsredactie) De Nederlands-Indonesische onderhandelingen over „alle uitstaande problemen" zullen naar alle waarschijnlijkheid pas na de behande ling van de Nieuw Guinea-kwestie in de Verenigde Naties kunnen beginnen, aldus vernemen wij in Den Haag. Het is namelijk de bedoeling, dat minister Luns binnenkort vermoedelijk in de loop van volgende week naar New York zal vertrekken om in de VN leiding te geven aan de verdediging van het Nederlandse stand punt in zake Nieuw-Guinea. Advertentie I.M. Aangezien minister Luns ook aan het hoofd zal staan van de regerings delegatie, die met Indonesië moet onderhandelen, is het alleen al daar om niet mogelijk, dat deze besprekin gen voor half December kunnen aan vangen. En dan zal het VN-debat over Nieuw Guinea achter de rug zijn. De reis van minister Luns naai New York is noodzakelijk geworden, omdat de Nederlandse regering een vertroebeling van het debat vreest. Op grond'van verschillende aanwij zingen heeft men namelijk in Den Haag de indruk, dat Indonesië het in New York wil doen voorkomen alsof bij de komende NederlandsIndo nesische besprekingen ook de sou- vereiniteit over Nieuw-Guinea in het geding is. Op grond van een dergelijke voor stelling van zaken zou dan de VN kunnen besluiten de behandeling van de Nieuw-Guinea-kwestie aan te houden, totdat het resultaat van de NederlandsIndonesische besprekin gen bekend is, In feite zou zulk een beslissing be tekenen, dat de bilaterale conferen tie tussen Nederland en Indonesië onder zware politieke druk van de VN zou komen te. staan. Intussen behoeft de voorgenomen reis van minister Luns naar New York de voorbereiding van de mi nisteriële NederlandsIndonesische conferentie, waarvoor de heer Oetoyo Ramlan naar Nederland is gekomen, niet in de weg te staan. Ook tijdens de afwezigheid van minister Luns kan deze voorbereiding doorgaan, De postduivenvereniging „De Vrij heid" houdt op 26 en 27 November in haar clublokaal aan de Kethel- straat 4 te Schiedam 'n grote rayon tentoonstelling. De verenigingen „De Adelaar" uit Vlaardmgen en „De Snelpost" uit Maassluis verlenen medewerking aan deze expositie. De toegang is vrij. De „X-dam", het 21.000 ton me tende nieuwe passagiersschip, dat bij Wilton-Füenoord In aanbouw is, zal „Statendam" heten, zo heeft de di rectie van de Holland-Amerika-Lijn thans officieel bekendgemaakt. De derde „Statendam" (de tweede verbrandde in Mei 1940) zal in twee klassen accommodatie bieden aan 950 passagiers en vervangt de in No vember- 1953 uit de vaart genomen „Veendam". Het schip wordt ruim 176 meter lang en krijgt een vaarsnelheid van omstreeks 20 mijl. Het is, evenals de „Rotterdam", bestemd voor de trans- Atlantische vaart, maar wordt door een gehele air-conditiorüng tevens geschikt voor de pleziervaarten (cruises). De „Statendam" zal. wanneer alles naar wens verloopt, in het begin van 1957 in de vaart komen. Het Gemengd Koor „Het Westen" te Schiedam heeft Zaterdag een aar dig succes behaald op hei zangcon cours „Rozanco" te Rotterdam. In de afdeling gemengde koren behaalde „Het Westen" de eerste prijs in de tweede afdeling met 317 punten. Het koor zong als verplicht werk „Heer, waar gij zijt" van Otto de Vaal en als vrij werk „Domine salvam fac reginam nostram" van A. Giesen. Dinsdag heeft de Schiedamse po litie in het kader van de Veilig-Ver- keersactie op twee plaatsen in de stad een intensieve technische contróle ge houden op gemotoriseerde voertui gen. De resultaten van deze contróle spreken duidelijke taal. Het verant- woordelijksheidsbesef der weggebrui kers laat veel, zeer veel te wensen over, In het totaal zijn 158 motor voertuigen gecontroleerd: 126 vracht auto's, 30 personenauto's en twee motoren, 28 processen-verbaal moesten worden opgemaakt wegens ernstige technische gebreken, 4 wegens rijden zonder rijbewijs en 15 wegens over treding. Zes vrachtwagens moesten uit het verkeer worden genomen en naar een garage gebracht. Buiten het kader van de technische controle ver baliseerde de politie nog 42 andere overtreders. Niet minder dus dan 89 processen-verbaal op één dag. Com- nentaar overbodig. De Schiedamse Politie-Sportver- eniging heeft Dinsdag haar vijfde wedstrijd in de voetbalcompetitie van de Ned. Politie-Sportbond gespeeld tegen de Kon. Marechaussee uit Den Haag. De Schiedammers boekten hun vijfde overwinning door de Hagenezen met 31 te verslaan. Bravo! Een heer uit Eindhoven die Dinsdag zijn Volkswagen voor het Schiedamse postkantoor had geparkeerd, be merkte bij zijn thuiskomst een won derlijke Vergissing. Achterin zijn auto lagen vijf schilderwerkjes van Z. Wenzing. Inlichtingen zijn te verkrij gen bü de Schiedamse politie. De 44-jarige B. G. v. K. uit Rot terdam siipte Dinsdag op de Vlaar- dingerdijk ter hoogte van het ben zinestation met zijn bromfiets en reed tegen een personenauto aan. De GG en GD vervoerde v. K. met een gescheurde enkel naar het Bergweg ziekenhuis, De Schiedamse" wandelsportvereni ging „Wandelvrienden" heeft voor Zaterdagavond in zaal Eureka in de Willem Brouwersstraat een ouder avond belegd. Er is een gevarieerd programma van muziek en schetsen. Het feest begint om 7 uur. Advertentie I.M. Voor de wedstrijd Neder!. BondsclftalRot Weisz, op V/oensdag- middag 14 December in het Feyenoord-stadion te Rotterdam, aan vang 2 uur, zjjn zo lang de voorraad strekt aan onderstaande kantoren van „Het Vrije Volk" verkrijgbaar. Dagelijks van 917 uur. ROTTERDAM: Slaak 34 (in de hal) DELFT: Oude Delft 143 DORDRECHT: Spui weg 22 GOUDA: Gouwe 1 SCHIEDAM: Passage 20 VLAARDINGENDayer 2 Bestellingen per telefoon, per giro of postwissel kunnen niet worden gedaan. De kaarten moeten worden afgehaald. Prijzen der plaatsen: zitplaatsen eretribune 3.50; zitplaatsen Maas tribune 2.50; zitplaatsen zijvakken f 2.staanplaatsen 1. De directie heeft dit besluit geno men, omdat de nieuwe tankschepen steeds groter worden. Zij acht het van het grootste belang, dat de Rotter damse scheepsbouw en -reparatie deze ontwikkeling volgt. Het nieuwe dok zal speciaal be stemd zijn voor reparatie en onder houd van dergelijke supertankers. Het ligt voor de hand, dat de bouw van het nieuwe vlaggcschip van de Holiand-Amcrika-Lijn, de „Rotter- ROTTERDAM, 21 Nov. Waalhaven. Fruit: ST A, ST E. ST C. HH A, HH B, HH O, HH 1, HH 2, K: Cox Oranje P 76—93, 59—77, 48—61, 67— 81, 53—69, 42—58, 36—54, 25—27. 38— 70; Sterappelen 51—65, 4256, 42—50, 32—50, 40—46 Ailing - ton P 53—55, 49—52, 45—46 40 —45, 3537, 2830, 35~-48; Jonathan 51—56, 45—51, 36—44, 40—53, 45—52, 28—46, 40—46, 22—25, 24—43; Goud- reinetteil 40—53, 4145, 3742, 39 51, 35—42, 32—40, 36—45, 30—35, 20— 32; Glorie v Holland 5457, 4958, 39—54, 41—42 34—38 32—42; Lombard Calville 29—44, 29—33 34—41, 27—30, 20—22 25—33; Present v England 4059 37—39 24—28; Golden Del 62— 7955—5? 36—40, 35- 50; Gron Kroon4245 37 —40, 35—39, 25—34, 24—30; Zw. Wijn peer 3638, 3033 31—-34, 23— 28 2028; Giessen Wildeman 42—46, 3142, 28—30 Legipont 58—66, 51—53, 50—53 49 52, 42—47 32—35, 28—41; Alicante 22 November Engels pond 10.62%10.63% Amerik. dollar 3.81"/u3.S2Vi« Franse franc 1.08201.0840 Belgische franc 7.59%7.60% Zwitserse franc 86.6686.76 Zweedse kroon73.1073.20 Duitse mark90.4290.52 Deense kroon 54.9455.04 Noorse kroon 53.1053.20 Zwitserland (vrij) 89.0889.18 Canada 3.81%—3.82% Italiaanse Ure 60.3760.47 Argentijnse dollar 3.76%3.77% Japanse dollar3.76%3.77% Turkse dollar 3.79V2—3.80% Zaterdag heeft de eerste ontmoe ting van de klaverjastweekamp tus sen „DOM" er. het Schiedamse „Steeds Vooruit" plaatsgevonden. Hieraan werd door beide clubs met 40 spelers deelgenomen. De return match wordt volgende week in Schiedam gespeeld. Hieraan wordt een bijzonder tintje gegeven door de aanwezigheid van Sint Nicolaas en zjjn knecht, terwijl bovendien enkele artisten medewerking aan deze avond zulen geven. De uitslag van Zaterdag luidt: kjv DOM 168134 p., Steeds Vooruit 161371 p. De deelne mers van DOM vertrekken Zaterdag om 7.30 uur per autobus naar het wedstrjjdlokaal. Het Schiedamse bestuur van het Comité voor Auto- en Boottochtjes voor lichamelijk gebrekkigen is ge wijzigd. De huidige samenstelling is; A. Th. Sehuddebeurs, voorzitter: K. J. Heijboer, secretaris-penningmees ter; Th. J. L. v. d. Berg, G. v. Don gen, W. Fontijnen, P. v. Pelt en A. de Jong. De heren A. Jurgens sr en P. J. Smits, die lange tijd hun beste krach ten aan de CAB hebben gegeven, zijn tot ereleden van het comité oe- noemd. 1 1.50, 2 78—1.40; andijvie IA 13—23; 2A 1118; bloemkool A 1242; B 929; groene kool 7—14; sla 49; gele kool 46; knolselderij 610; ro de kood 4%10; selderij 5.407.30; kroten 6—9; prei 917; waspeen 12 16; uien 1421; witlof 5073; sprui ten 1548; boerenkool 610; aardap pelen 8.509.30; gr. peen 68. HET SCHIEDAMS TONEEL gaat nog steeds voort op de al jaren ge leden ingeslagen weg van succes. Op de jaarlijkse leestavond van de af deling Schiedam van de Nederlandse Bond van Oud-Strijders en Dragers van het Mobilisatiekruis, die Dins dag in Musis Sacrum werd gehouden, brachten de tonelisten de première in onze stad van het blijspel in drie bedrijven .Romance aan de Rivièra" van Marcel Dupuis. De afdelingsvoorzitter, de, heer P. van Rijn, opende de avond en heette in het bijzonder de vertegenwoordi gers van bevriende organisaties en zusterverenigingen welkom. Hij deel de mee, dat het ledental in de afge lopen maanden is toegenomen. De zaal was ditmaal dan ook voller dan op alle voorgaande feestavonden van het „Mobilisatiekruis". HET SCHIEDAMS TONEEL gaat altijd zeer omzichtig te werk bij het kiezen van een te spelen stuk en on getwijfeld is daar een groot deel van zijn succes aan te danken. Bij de .Romance aan de Rivièra" is dit eveneens het geval. Het is een pre tentieloos blijspelletje met een simpele en toch boeiende intrige dat eisen aan de spelers stelt, waar aan het Schiedams Toneel ruim schoots kan voldoen. Daarom werd het een vlotte vertoning en kreeg elke rol een vaardige vertolking. Er was Dinsdagavond geen enke le tonelist bij, die althans zicht baar moeite had met het volbren gen van de hem toebedeelde taak. Het voordeel hiervan was, dat het geen stijve, „toneelachtige" opvoe ring werd. maar een levend brok amusement van goede kwaliteit. Een belangrijk aandeel in het voorberei dende werk heeft de kundige regis seur L. Janse gehad. Hem moet dan ook de grootste eer van het goede niveau van de voorstelling worden toegeschreven. DE BUTLER een uit de tijd geraakte figuur, die in het dagelijkse leven een ondergeschikte roi placht te spelen -was in het genoemde blijspel een der voornaamste hoofd rollen. Hfj kreeg een voortreffelijke uitbeelding door H. C. Poort, die met een behoorlijke dosis acteertalent bleek uitgerust, hetgeen resulteerde in een uitgewogen karakteristiek. Deze karakteristiek kan men ove rigens met de vier woorden „de pro fessor en ik" afdoen. Goed spel zagen we verder van S. Bosman en de da mes R. van der Slot-Clement en M. Lankamp-Dröge. Ook de andere spe lers leverden alleszins bevredigende prestaties. Advertentie Aanmelden bij de afdeling personeelszaken dagelijks van 9—5 uur. Buslijn 51 (vanaf Centraal Station) brengt U voor de deur. dam" by deze beslissing een rol heeft gespeeld. Het is nog niet mogelijk nauwkeu rig aan te geven, wanneer het nieu we dok gereed zal zijn. Men hoopt er bij de RDM zo spoedig mogelijk mee te beginnen. De bouw bevindt zich echter nog in een voorbereidend stadium. WOENSDAG Bioscopen: MONOPOLE-THEATER, 2, 7 ®n 8 uur: Hyena's van het Wilde Westen (14 jaar). g Ten toonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 2-5 u.: Schie dammers uiten zich. CULT. CONTACT CENTRUM. 9—6 U.: expositie werken van. Brands. TOONKUNST. 9—11 uur n.m.: Schie dam 1 beeld. Apotheek: REMBRANDT-APOTHEEK. Rem- brandtlaan 5, telefoon 68855. Diversen: AULA STED. MUSEUM. 8 uur: lezing Vrienden Sted. Museum. IRENE. 8 uurv; toneelavond, Oud» Mathenesse. MUSIS SACRUM. 8 uur: jublir/um» avond. Ons Belang. TIVOLI, 8 uur: optreden telepaath. MARIJKE, 8 uur: kookdemonstratie, DONDERDAG Bioscopen: MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 u.. Hyena's van het Wilde Westen (14 laar). Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 2-5 u.: Schie dammers uiten zich. CULT. CONTACT CENTRUM. 9-6 U.: Expositie werken van Brands. TOONKUNST, 7.30—10.30 uur: Schie dam in beeld. Apotheek: REMBRANDT-APOTHEEK: Rem- brandtiaan 5, telefoon 68855. Diversen: passagetheater, 8 uur: Vara- propaganda-avond. MUSIS SACRUM, 8 uur: concert Kath, Kring. CHR. BELANGEN, S uur: Toneel avond Herv. Gem. Kethel. IRENE, 8 uur: Flmavond Bescherming Bevolking. BK-LAAN 122, 2.15 uur: Boekbespre king Ned. Ver. van Huisvrouwen, ROTTERDAM ARENA: Onsterfelijke muziek. 2, 7 en 9.30 uur (a.i.). CAPITOL: Barricade. 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr). CENTRAAL: Paradijsvogel. 2, 7 en 9.15 uur (14 jr). CINEAC: Journaal van 9 tot 5.15 uur. Clske de Rat. 5.30, 7.45 en 10 uur (14 jr). COLOSSEUM: Terwijl Parijs slaapt. 2, 7 en 9.15 uur (18 jr). HARMONIE: Meisjes voor Tanger. 2, 7 en 9.15 uur (18 jr). LU MIERE; Nana. 2.15, 7 en 9.30 uur (18 jr). LUTUSCA: Echtgenoot In nood. 2,15, 7 en 9.30 uur (14 jr). LUXOR; Claudia, 2, 7 en 9.30 uur (14 jr). METRO: Tweemaal begeerd. 2, 7 en 9.15 uur (18 Jr). PASSAGE: Kouwe drukte. 2, 7 en 9.15 uur (a.l.). PRINSES; Moeder. 2.15, 7 en 9.30 uur (18 jr). REX: De schaduw van Zorro. 2, 7 en 9,15 uur (14 Jr). THALIA: Terug uit de hel. 2.15, 7 en 9.30 uur (14 jr). 't VENSTER: Father Brown detective. 2. 7 en 9.15 uur (aJ.). VICTORIA: Het recht om geboren te worden. 2, 7 en 9.15 uur (18 Jr). GROTE SCHOUWBURG: Concert door het Rott. Philh. Orkest, 8.15 uur, NIEUWE ZUIDERKEK.K. Westzeedijk. Rott. Toonkunst Conservatorium, orgel voordracht. 8 uur. ROTTERDAMSE SHOUWBURG: Ned. Comede met „De Keizer van Amerika", 8 uur. PALACE, Zomerhofstraat. Ned, Ver. van Suikerzieken, feestelijke her denkingsavond. 7.5 uur. RIVTÈRAHAL: Rotte's Mannenkoor» concert, 3 uur. AULA NED. ECONOM. HOGESCHOOL, Pieter de Hoochweg 122. Herden king 50 jaar Kinderwetten, 8 uur, DE BIJENKORF. Causerie door Ch. A. Coaheret m.m.v. Jules de Corte, 8.15 uur. GROOTHANDELSGEBOUW (Beatrlx- zaal). Alfred Mozer spreekt over ..De uitslag van het referendum In de Saar cn zijn betekenis voor Europa's integratie, 8 uur,

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1