Nagerecht' ondanks protest H. Th. v.d. VLERK Welkom Waarom de IvA O-ers (en wij) lachen Voortzetting beleid Drees staat „Doorbraak Mr. Engelsman: tegenover verzuiling TIMCO HORLOGES College zorgt voor verrassingen In Schiedams raad Sinterklaas bij de WF-jeugd Lekivater naar Den Haag Geen kinderen beneden 16 op bromfiets 19.50 20.90 23.85 Goed toneel van „Lutona" MAUB.ITS DEKKER: Kiezer Koning op 20 Juli Burgerlijke Stand SPECIALE AANBIEDING NAPPA HANDSCHOENEN Qgs „Kanariepokken" in Schiedam Melktentoonstelling Amatei r-fotografen iu de leer HET VRIJE VOLK - WOENSDAG 30 NOVEMBER 1955 PAGINA 5 Schiedams burgemeester, mr. JW. Peek heeft de gemeenteraad Dinsdagavond met vaardige hand door het laatste deel van de algemene beschouwingen „getrokken". Veel nieuws kwam er niet uit de bus. Het college ging dieper in op de vraagstukken, die ook in de vorige vergaderingen ter sprake waren gekomen en door de fractievoorzitters in tweede instantie nog eens wer den aangesneden. Toen de algemene beschouwingen om 11 uur waren afgehandeld, slaagde de voorzitter ondanks vele pro testen uit de raad erin nog een deel van de puntsgewijze be handeling der hoofdstukken aan het programma toe te voegen. De vier eerste hoofdstukken van de begroting waren goedge keurd, toen de moe-vergaderde raadsleden klokslag twaalf uur de treden van het stadhuis afdaalden. GOED JONGENS- SPORTHORLOGE 1 JAAR GARANTIE Weer de woningnood Nagerecht' MAURITS DEKKER is een humor-deskundige. Hen, die het een of ander van deze bekende auteur hebben gelezen, komt dit misschien vreemd voor, want het oeuvre van Dekker behoort in overgrote mate tot het „ernstige" genre in onze literatuur. We zijn echter tot deze overtuiging gekomen, nadat we Donderdag avond in zaal 8 van het Volksgebouw hebben geluisterd naar zijn causerie „Waarom wij lachen", die de schrijver voor de le den van de afdeling Schiedam van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling hield. Geen details Wethouder Th. J. L. v. d. Berg, die door verschillende woordvoerders met een stormvuur van vragen onder schot werd genomen, kon in de meeste gevallen geen gedetailleerde inlichtingen verstrekken. DE KIEZER is volgend jaar één dag koning, namelijk op 20 Juli, op welke dag de verkiezingen voor de Tweede Kamer wor den gehouden. Het gaat er dan om of de lijn die Drees en de andere socialistische ministers sinds 1948 hebben getrokken, na 20 Juli doorgetrokken kan worden, of dat de krachten van het verleden aan bod komen. Verschillende partijen houden de kie zer schone beloften voor, maar als er één partij is die zich liet vertrouwen van de kiezer waardig heeft getoond, dan is het wel de Partij van de Arbeid! Sluitstuk Tankera Eenzaam voorvechter Het Chr. Nationaal Vakverbond (CNV) komt thans met de propagan distische uitlating, dat de AR minis ter Talma destyds de grondlegger zou zyn geweest voor de huidige sociale wetten. Edoch, in 1912 waren het de socialisten die Talma in de Tweede Kamer steunden, terwijl de AR Kamerleden hem de laan uit stuurden en de goedwillende minister zyn kansen ontnamen! Cabaret Met wol gevoerd vanafW BROERSVEST 56 Raad verteert laatste brok algemene beschouwingen Alle fractievoorzitters meenden in tweede termijn nog woorden te moeten wijden aan de kwestie vyfsluizenbrug, die Maandagavond als een onver wachte Sinterklaassurprise de raad verrast had. Bij de suggestie van de heer A. J. van Lifch (arb.), om als tijdelijke voorziening een bailey-brug te leggen, sloten alle woordvoerders zich aan. Burgemeester Peek zag zich ge noodzaakt voor de zoveelste maai het beleid van het college in zake de bouw van een nieuw stadhuis te ver dedigen. Uitvoerig ging de voorzitter op de door verschillende raadsleden ge stelde vragen in en liet duidelijk uit komen, dat niet als criterium moet gelden: Waar vinden we de minste weerstanden bij het bouwen van een stadhuis, maar: Waar is de beste plaats, zulk een gebouw waardig? Het onteigeningsproces is reeds bezig, de raad kan slechts op de reeds lang en breed besproken besluiten terugkomen, wanneer blijkt, dat rea lisatie van de plannen op het Emma- Advertentle I. VL ROTTERDAMSEDIJK 2S8 SCHIEDAMS COLLEGE beeft Maandagavond, tijdens de tweede openbare begrotingsvergadering, een aantal belangrijke mededelingen aan de raad gedaan. Ongetwijfeld was het nieuws over de VIJFSLUIZENBRUG, waarover u elders op deze pagina lezen kunt, het meest schokkend. Niet minder belangwekkend was net echter ook te vernemen, dat B. en W„ na lang beraad, tot de conclusie zijn gekomen, dat het plaatsen van een RIOOLGEMAAL IN DE GORZEN noodzakelijk is. Beter laat dan nooit. Verder kregen de raadsleden te horen, dat, „ijs en weder dienende" in Juni 1956 het ZWEMBAD IN KETHEL geopend zal worden. - Voorts overweegt men een TWEEDE ZWEMBAD aan te leggen op het ter rein waar op het ogenblik nog SW speelt, maar dat uitstekend geschikt hiervoor zal zijn, wanneer deze voet balclub gaat verhuizen naar het nieu we terrein, dat voor een belangrijk deel reeds gereed is. Binnenkort zal een begin worden gemaakt met de bouw van een BRUG OVER DE POLDERVAART. Deze brug, waarvoor de proefpalen reeds met goed succes zijn geslagen, zal een goede verbinding vormen tussen Nieuwland en het recreatie-oord m Kethel. De brug zal bestemd zijn voor voetgangers en fietsers. Onderhande lingen over de bijdragen in de kosten van de Rijks- en de Provinciale Wa terstaat zijn in voorbereiding. plein onmogelijk is. De voorwaarde, dat er voor de af te breken huizen eerst een vervangend quotum moet zijn, blijft van kracht. Nauw verband met- het stadhuis- probleem houdt het Koemarkt- vraagstuk. De burgemeester deelde desgevraagd mee, dat de oplossing van deze kwestie niet behoeft te wachten tot de bouw van het stad huis, maar reeds ter hand kan wor den genomen, wanneer in October 1956 de architect de voorlopige plan nen klaar heeft. Hoewel wethouder H. Sabel ge hoopt had, dat het wonlngbeleid tot ieders bevrediging behandeld was, zag hy zich Dinsdagavond toch weer genoopt een aantal vragenstellers over diverse kwesties op dit terrein van repliek te dienen. Fel bestreed de wethouder de door de heer W. Kok (e.h.u.) geuite ge dachte, dat er opzettelijk onrecht zou geschieden bij de verdeling van de woningcontingenten. In antwoord op door hetzelfde raads lid gestelde vragen over het bouwen in de particuliere sector, zei de heer Sabel o.m.: „Wanneer één vorm van particulier initiatief achterlijk is ge bleven, dan is het wel de na-oorlogse woningbouw." Samenwerking tussen rijk en ge meenten, de gemeenten onderling en overheid en particulieren is een eer ste vereiste om tot een zo spoedig mogelijke oplossing van het huisves tingsprobleem te komen. Debatteren over huur- en woningpoiitiek heeft misschien zin in de Tweede Kamer, maar is in gemeenteraden onvrucht baar. De heer B. E. Collé (c.p.n.) stelde het college de vraag of men reeds een onderzoek had ingesteld naar de mogelijkheden om tijdens-vorstperio den door e bouwen. Wethouder Sabel deelde hi. rop mee, dat op het ogen blik door het departement bekostigde proeven op dit gebied worden ge daan in Rijswijk en dat men voor alsnog de resultaten daarvan wil af wachten. uitgesloten. De bebouwing van de Maasboulevard heeft de volle aan dacht van het college (maar, zoals de heer Sabel het uitdrukte: de lief de kan niet van één kant komen). De suggestie om een baily-brug het verkeersprobleem by de Vijfslui zen te doen verlichten, zal nauwkeu rig worden bestudeerd. Naar aanleiding van een vraag van mevr. DrukkerBrink, antwoordde de heer v. d. Berg. dat abri's met een dubbele luifel (zoals in Rotterdam) slechts zin hebben bij tweerichting- verkeer. Met een sneltreinvaart loodste burgemeester Peek ten slotte de raad door een deel van de, aanvankelijk voor Woensdagavond bestemde, be handeling der hoofdstukken. Veel raadsleden protesteerden eerst tegen dit „nagerecht" en de talrijke inter rupties kenmerkten de enigszins ge prikkelde en overmoedige stemming der vroede vaderen. Slechts enkele punten uit de eerste vier hoofdstukken, die uiteindelijk zonder hoofdelijke stemming werden goedgekeurd, leverden stof tot dis cussie. De heer J. J. Bieze (arb.) hield een pleidooi voor kortere straatnamen en het plaatsen van een verklarende tekst op de naamborden. Wethouder v. d. Berg deelde hierop mee, dat deze kwestie in studie is. De fractievoorzitter van de WD, de heer K. Bosch, verklaarde zich tegen de aanschaf van kzrabynen voor de politie en hield een deskun dig betoog over straatgevechten. De heren J. Weergang (arb.), A. J. van Dijck (k.v.p.) en F. Hofman (k.v.p.) spraken over verkeersproblemen. Vervolgens hield de heer H. Korn- feld (arb.) een uitvoerige beschou wing over de indeling en exploita tievorm van het Gemeente-Zieken huis. De heer Kornfeld uitte vooral bezwaren tegen het verple gen van chronische zieken op de kraamvrouwenzaal en stelde voor de derde klas te gebruiken voor zaalpatiënten. Naar wij Dinsdag meedeelden heejt wethouder mr. P. v. Boc- hove op de Maandagavond gehou den begrotingsvergadering in Schiedam naar aanleiding van een door mevr. W. R. Drukker Brink, (arb.) gestelde vraag over het afschajfen tan discrimine rende bepalingen voor de gehuwde ambtenares, gezegd, dat in het college een meerderheid van drie tegen twee voor dit voorstel was. Dinsdagavond heejt de heer Van Bochove de raad meegedeeld, dat dit onjuist was. daar behalve de spreker self en de heren Sabel en Van Kinderen, ook burgemees ter Peek zich vóór de afschaffing van deze bepalingen had uitge sproken. Onder grote hilariteit heette de wethouder de burge meester welkom in „het kamp der voorstemmers". Op de gemeente-avond van de Evangelisch Lutherse Gemeente te Schiedam voerde de toneelgroep „Lu- tona" Dinsdag in de grote zaal van het gebouw Irene het spel in drie bedrijven „Aïla" van Arie van der Lugt op. .Wolven om de duivelskloof" is de De burgemeester verdedigt* idertitel van dit melodrama met beleid van de ziekenhuiscom. een „happy end". „Lutona" maakte beloofde de door de heer Ko„. 'er een voortreffelijke vertoning van. gedane suggesties aan de commissie Zeer goed op dreef was mevrouw J. voor te leggen en maakte duidelijk dat de op stapel staande uitbreiding en verbouwing vele veranderingen ten goede zal meebrengen. Mr. H. B. Engelsman (arb.) drong ten slotte aan op bespoediging van het tunnelplan voor de onbewaakte overweg in Kethel. van Leeuwenvan der Touw als Aïla. Ook mejuffrouw H. W. van der Slot, die was ingevallen voor een zieke, bracht het er uitstekend af. Voorts verdient de heer J. van der Slot ver melding, De regie had de heer A. Zuidgeest. De avond werd met een enkel woord ingeleid door ds. A. Johannes uit Delft. Bijdragen van het Rijk in de bouw van de op het programma staande bruggen, achtte de wethouder vrijwel Dit werd een volle grote zaal van het Volksgebouw voorgehouden door Evert Vermeer, voorzitter van de PvdA, die daar Vrijdagavond een bezielende, boeiende rede hield. gebrek aan woningen. Laten de oude ren, die zeggen dat de jeugd het nu zo gemakkelijk heeft, dat eens goed overwegen, zo zeide de partijvoor zitter. Er zijn sinds de bevrijding grootse dingen tot stand gekon.°n op het ge bied van de sociale wetgeving. On danks de krachtsinspanning voor de wederopbouw hebben de socialistische ministers van Sociale Zaken in tien jaar meer bereikt in dit opzicht dan de regeringen in de anderhalve eeuw daarvoor. Naar het zich laat aanzien kan de Tweede Kamer nog voor 20 Juli ge reed komen met het wetsontwerp van minister Suurhoff voor de oude dagsvoorziening. Wanneer deze wet er door komt zal het een waardige afsluiting zijn van de sociale politiek sinds de oorlog. Een belangrijk hoofd stuk in de historie van de strijd voor sociale rechtvaardigheid zal dan zijn., afgesloten. Moet op 20 Juli onze taak eindi gen?, zo vroeg Vermeer, doch hij gaf meteen het antwoordneen, want ons wachten nieuwe en grote taken. De welvaart is enorm gestegen, maar grote groepen van ons volk hebben nog niet hun rechtmatig aandeel in deze welvaart. En dan Is daar het allesoverheer send probleem van de woningnood. Aller inspanning is nodig om de wo ningbouw op te voeren, Dit is een punt waarover alle partijen het eens zijn. Ook de Partij van de Arbeid zal in de oplossing van dit nationaal vraagstuk haar bijdrage hebben te leveren. Men hoort oudere mensen dikwijls zeggen: de jonge mensen van tegen woordig hebben het zoveel gemakke lijker dan wij vroeger. Maar de jonge mensen van nu zitten met de zorgen hoe aan een huis te komen om een gezin te stichten. In het bijzonder het jonge deel van Nederland draagt de lasten van het In antwoord op de door de KVP-fractievoorzitter, de heer W. H. v. d. Toorn, geuite bewering, dat de Partij van de Arbeid gelijksoortige popaganda voert als de KVP met haar O '58. heeft mr. H. B. Engels man (arb.) Dinsdagavond tijdens de derde be grotingsvergadering van de Schiedamse gemeente raad een helder en vlijmscherp betoog gehouden. Hieronder laten wij enkele passages van deze be langwekkende rede volgen. AltfWUUlUUC UC HCVUVUuv. rend, maar hij kon nog gee lelingen doen omtrent de j' iragen. HET' SINT NICÓLAASFEEST is voor de jeugd altijd weer een groots pn erfpachtsovereenkomst nu jeerlenen van een erediet a Tankercleaning, uit zijn te [tilzwijgen gelokt door enkele Van de heer Dominicus (a.r.) De wethouder van Geme ken, de heer Th. J. L. v. verd bü de behandeling laatste agendapunt, het aan; evenement. In het bijzonder wel voor de kinderen van de werknemers ln dienst bij Wilton-Feijenoord. Zij vieren niet alleen het heerlijke avondje" thuis, maar worden boven dien op een voorstelling in Musis Sa crum getracteerd. Woensdagmorgen was de eerste van de negen voorstellingen. Hon derden meisjes en jongens van vijf tot negen jaar met een opgetogen ge zicht en een vol verwachting klop pend hart" zongen uit volle borst de liedjes, die nu elk kind 's avonds bij de schoorsteen zingt. Vervolgens bracht het gezelschap van de heer Straeter op amusante wijze de avonturen van. Sjors en Sjimmie ten tonele. Kostelijke avon turen overigens, waarmee de jeugd ten volle meeleefde en dat dan ook tijdens de voorstelling zeer verstaan baar te kennen gaf. Toen Sjors en Sjimmie uit China terugkeerden en hun avonturen (in Musis Sacrum althans) daarmee een einde namen, was het grote moment daar. De Spaanse Heilige en zijn zwarte werknemer verschenen voor het voetlicht. Ook nu Heten de kin deren horen hoe goed ze wel konden zingen en hoe braaf ze het hele jaar wel waren geweest. Elk kind werd verrast met een fraai geschenk. Dat was naar gelang de leeftijd een autoped, naaiboxstrijkplankje, hijs kraan of miniatuur meubelstuk. De volgende acht voorstellingen zijn op Woensdagmiddag, Dond&dag en Vrijdag. In totaal verwacht men circa 2700 kinderen. De heer v. <L Berg deelde) „IHHsljn betoog"heeft de heer v, d. T°°rn mede eer, politieke plaatsbepaling van de KVP gegeven, welke, naar ik meen, in het kort hierop neerkwam: De KVP is welbewust een confessio nele partij, beginselvast en het aangewezen tehuis voor de verwezenlijking van de politieke eenheid der ka tholieken. Dat is een terug treden in het isolement en in de politieke verzuiling van ons volk. die als een hoon moet klinken in de oren van hen, die tijdens de bezetting en in de eerste jaren na de bevrijding ernst wilden maken met de poli tieke vernieuwing van ons volk. De heer Van der Toorn zal zich. herinneren, dat degenen die samenwerking boven verdeeldheid zochten elkaar gevonden hadden in de Nederlandse Volksbewe gmg. Daaronder waren ook vele rooms-katholicken niet alleen mannen als Ruygers en Willems, maar ook Beel en Pompe en om dichter bij huis te blij ven de oud-wethouder Alberts en ook de heer v. d. Toorn. En al waren die krach ten om de herleving van een katholieke partij toen te voorkomen helaas niet sterk genoeg, de Katholieke Volkspartij, die zich in die tijd aan het volk aan diende, zou blijkens de door de partijraadsvergadering op 22 December 1945 aan genomen resolutie, even zeer het stempel van de ver nieuwing dragen. En het is volkomen be- grijpelyk dat minister Beel korte tijd later de rooms- lode samenwerking op eer. vooruitstrevend regerings programma juichend be groet als het nieuwe be stand. En het is mij even begrijpelijk dat voor een man als Beel de aardigheid er een beetje af is, ais hij ziet wat daar nu van is ge worden War." het confessio nele vcc moet staan, nu de eenheid moet worden verwezenlijkt, nu wordt het vooruitstrevende karakter verloochend. Tenminste, ik hoor er de heer v. d. Toorn niet over spreken en dat verbaast mij niets, want hij mag er immers niet meer over spreken? De Partij raad heeft namelijk on langs bij resolutie uitge maakt, dat de termen con servatief en' progressief in de KVP taboe zijn. Zover heeft het advies in het .mandement der bis schoppen in zijn politieke gevolgen de katholieken reeds doen afglijden. Aan de top wenst men nog wel samenwerking met ande ren. Zo staat het ook in het mandement. Maar dat ge beurt slechts op voorwaar de. dat de eigen gelederen eerst gesloten zijn. En juist op dit punt gaat de Party van de Arbeid recht tegen deze opvatting in. Wy stellen tegenover de verzuiling de doorbraak! Niet een fe deratief samengaan aan de top, maar een integra tie van de basis af, waar bij ieder lid persoonlijk zijn levensbeschouwelijke fundamentele beginsele' inbrengt. Anders dan men met tl denkt hebben de werk gemeenschappen m onze party daarom ook geen be palende functie, b.v. door als groep gewicht in de schaal te leggen, maar die nen zij veeleer als bezin ningscentrum ter bevruch ting van de persooniyke politieke meningsvorming der leden. Om het eens met een beeld te zeggen van Drees: De Party van de Arbeid is gelyk een brede stroom, ge voed door rivieren, waar van het water elk een eigen kleurnuance heeft. Aan vankelijk ziet men deze alzonderlijke stromen zich nog voortzetten, maar ver derop heeft de hoofd stroom zyn eigen kenmerk. Met nog een kleine variatie, als men de kleuren van de regenboog op de juiste wyze naast elkaar iegt en dan snel ronddraait ziet men ten slotte alleen nog maar het heldere witte licht. Ook dat symboliseert de doorbraak. samengaan van conserva tieve elementen uit ver schillende levensbeschou- weiyke richtingen in één party. Was het in ons land maar zo gesteld! Dan zou de Par ty van de Arbeid als pro gressieve volksparty, op komend voor de verheffing van de brede massa, niet meer gehinderd worden door een versluiering van de politieke opvattingen, zoals dat thans in de con fessionele partijen maar ai te vaak het geval is. Dan nog iets over de poli ce eenheid der katholie- m. Ik ga maar voorbij .an de leden van de rooras- katholieke werkgemeen schap van onze Partij, die in Februari van dit jaar hebben kenbaar gemaakt, dat zij blijven kiezen voor de vernieuwing boven de restauratie. Maar ik wil wel ae nadruk leggen op een uitspraak van pater Stok man, die onlangs als lid van een forum verklaarde, dat de katholiek, die in ge weten overtuigd is niet te moeten kiezen voor de KVP, de vryheid moet hebben op eer. andere partij te stem men. En de liquidatie van de KNP verloopt ook ai niet zo vlot als Romme en Weiter hadden verwacht. Ik waag my niet zoals prof. Romme aan voorspei lingen over de uitslag der verkiezingen. De Partij van de Arbeid- zal alle krachten inspannen om zo mogelijk de erepalm van de groot ste party te zyn, te blyven wegdragen. En dat zal dan ongetwyfeld in het belang van onze Schiedamse be volking zyn, want een stad Maar, zal men my tegen- als de onze is meer gebaar P7*DPU rl a rl aArV.1— Li nnv. nlu 1u .1 werpen, de doorbraak op zich zelf zegt nog niets over hst politieke resultaat daarvan. Inderdaad, het is evengoed denkbaar dat vooruitstrevende politici van verschillende richting bü elkaar komen als een bij een overwinning van de vooruitstrevende Door- braakparty van de Arbeid, dan van de naar restauratie en rooms machtsstreven afgiydende eenheidspartij van Romme," aldus mr. Engelsman. Maar er is nog werk genoeg op sociaal terrein, o.m. verbetering van de invaliditeitswet en een goede weduwen- en wezenvoorziening. Meer aandacht zal moeten worden geschonken aan onderwijs, cultuur en vrijetijdsbesteding. De eer van de verbeteringen op sociaal gebied komt de AR dus zeer zeker niet toe. De AR party heeft de sociale wetgeving alleen tientallen jaren willen tegenhouden. Wanneer er na 20 Juli een nieuw kabinet gevormd moet worden dan gaat het erom of de verkiezingsuitslag dit zal toewyzen aan prof. Romme, die zyn sporen om. heeft verdiend in het kabinet-Colijn en die het dan zal moeten bestaan om niet conservatief noch progressief te zyn (terwyl de KVP „in ondertrouw" is gegaan met de partij van Weiter!), dan wel dat dr. Drees als formateur wordt aan gewezen, zodat de opwaartse iyn kan worden voortgezet. Ieder van ons heeft dat mede in de hand, aldus Vermeer, die alien opriep zyn plaats in te nemen in de verkiezingsstrijd. Een luid applaus was de weerklank van deze woorden. De avond werd verder op genoeg- ïyke, onderhoudende wijze gevuld door de cabaretière Karin Larsen, die o.m. in Volksliedjes uit verschil lende landen haar veelzh'digheid toonde. Max van Praag in bekende levensliedjes en ook in liederen van ander genre, Jan Gorissen met accor deon en stringbas, en Jan van Twuyve aan de piano. Zoals gezegd, was de zaal vol en toch waren er wegblyvers, namelijk partygenoten die hun plichten als •raadslid vervulden. Voor deze (noodgedwongen) wegblijvers geldt: zij hebben veel gemist! Het ope ningswoord werd nu gesproken door de secretaris, de heer A. Bakker. „Waarom wij lachen", dat Is dus humor en ironie. Speciaal op het literaire aspect hiervan ging de schrijver nader in. De eerste merk waardigheid, waarop Maurits Dek ker de aandacht van zijn toehoorders vestigde, was, dat de humor in de wereldliteratuur aanzienlyk schaar ser is vertegenwoordigd dan de ernst Nederland maakt hierop zeer zeker geen uitzondering. Tot voor kort kende ons land wei nig humoristische auteurs van bete kenis. De grappen van Langedyk, Bredere en Beets hebben voor de hui dige lezer veel van hun vroegere waarde verloren. Momenteel zyn er gelukkig genoeg verdienstelyke humoristische romanciers en dich ters. MAURITS DEKKER onderscheidde bij het gevoel voor humor vier fac toren van belang, namelijk twee zo genaamde actieve en twee passieve factoren. Allereerst moet de lezer of toehoorder het vermogen hebben het absurde 'het „rare") in een situatie te onderkennen. De stof moet hem natuurlijk vertrouwd zyn, wil hij de humoristische zin ervan kunnen vatten. De tweede factor is, dat men met een „kronkel" moet kunnen denken, dat men pseudo-logica als ernst kan en wil aannemen. Wie alleen maar strikt logisch kan denken, zal veel vormen van humor niet waarderen. Van belang is voorts het verrassen de element, het onverwachte. Ten slotte speelt de gewaarwording van bevrijding, die de lezer of toehoorder kan ondergaan, een belangrijke ro. In een mop byvoorbeeld kan iemand dingen zeggen en doen, die wy ten gevolge van conventie, fatsoensnor men en maatschappelijke positie niet durven. De ironie is een bijzonder soort humor. Het is het spottend of schamper prijzen van hetgeen men r feite afkeurt. Het komt hierbij vaak meer op de toon dan op de woorden aan. Van hogere klasse Is de zelf ironie (wanneer men van zichzelf „lydend voorwerp" maakt). Meesters der ironie noemde Dekker de auteurs Barbarossa, Shaw en Heine. DE LACHSPIEGEL des levens maar in ieder geval een spiegeldat is volgens Maurits Dekker de humo ristische literatuur. De romancier vindt voor zijn werk in het dage- iyks leven voldoende stof en gegevens. De schrijver verhelderde zijn betoog met het op- en aanhalen van anec dotes en uitspraken. Voorts las hy zyn sprookje „De twee wilgen" en het tragi-korrusche verhaal van „Karei en Kabeltje", eveneens eigen werk, voor. Tevens had de Arbeiderspers ge heel in styl met werken van Annle Scb r. iidt, Carmiggelt, Dekker e,a. in dezelfde zaal een boekententoon stelling georganiseerd. De heer F. S. Sjoerdsma, tweede voorzitter van het Schiedams IvAO, le'dde de avond met een enkel woord m. De volgende avond van het In stituut is op 13 December. Dan komt de tenor Han Born Franse liefdeslie deren, Spaanse hofmuziek eü oude Duits volksliederen zingen. Zijn vrouw Wina zal hem begeleiden. Geboren: Lucia MWdvOJ Ruts en A B J van Rutten; Claslna P d v J de Regt en J Aleman; Elisabeth A d v A P van Schaik en B v d Poel; Cornelia M d v PJ J Verspeek en A den Boer; Louise M d v W van Galen en G W Rietveld; Hermanns W N z v J M Bosman en B W van Es; Robert N z v L Kok en M Kapteyn; Cornelia en Wilhelmina .tweeling dochters v W A Verhaal en C Roe- ters; Yvonne H H d v J F Engelen, en F G v d Heuvel. Overleden: J C Koster. 52 j; M W Schulze 82 j wed v C M Deyl. Advertentie I-M. HERENMODEMAGAZIJN Ook in onze stad zün etteiyke ge vallen van een fatale kanarie-ziekte geconstateerd, die wordt aangeduid ais „kanariepokken", maar onder kanariehouders veelal voor „mugge heet" doorgaat, waarbij de pootjes kunnen afsterven. Zover hoeft het echter niet te komen, wanneer de voge! maar tijdig wordt behandeld. De aandoening kan geheel genezen, zo vernemen wij van de zijde der Dierenbescherming, wanneer men de vogel van soortgenoten afzondert en het pootje nu en dan m warm (niet kokend!) sodawater baadt. Beter is het echter een dierenarts te raad plegen. Te dezen wordt ook aange raden direct bij de aankoop van een vogel, die toch niet voor tentoon stellingen e.d. is bestemd, het zgn. fokringetje te verwyderen. daar het dier bij ziekte er veel hinder van ondervindt. In het schoolgebouw Oude Kerk hof 13 (boven) houdt men van 29 November tot 22 December op initia tief van de stichting Onderwijsten toonstellingen te Den Haag de ten toonstelling „Het wonder van de melk", Deze expositie is in het by- zonder ingericht voor de leerlingen van de vyfde en de zesde klas van het lager onderwys en voor alle leer lingen van u.l.o. en n.o. Donderdagochtend komt de derde Jeugdverkeersbrigade van Schiedam in actie. De jongeren beginnen hun werkzaamheden op de hoek 3.K.-laan Warande. De heer P. Heyser, leraar aan de Foto Vakschool, hield Dinsdagavond in Arcade op uitnodiging van de Stichting ter Bevordering van de Amateur Fotografie een lezing over blitz-fotografie. De heer Heijser schetste in korte trekken de ontwikkeling van de be- lichtingsapparatuur. Hij demonstreer de, hoe men dertig jaar terug met een atelier-camera een groepsfoto maakte (met gebruik van magne siumpoeder), om geleidelijk over te gaan op de moderne kunstbelichtmg door middel van condensator- eii electronische apparaten. Vervolgens besprak hy foto's, die hy op het witte doek projecteerde. Na de pauze beantwoordde de spreker allerlei vragen aangaande de fotografie. De avond werd geopend en gesloten door de heer H. van Rossum, lid van de Algemene Foto kring Schiedam. Koningin Juliana heeft Dinsc-^g die transport-waterleiding van de Lek by Bergambacht naar de duinen tussen Scheveningen en Wassenaar en het filter- en pompstation te Bergambacht van de Haagse Duin waterleiding officieel in gebruik ge steld. Door een druk op een knop stelde zy eerst de waterinlaat in werking en daarna zette zy door een druk op een andere knop de pompinstallatie in beweging. Millioenen liters water stromen nu door de 46 km lange buisleiding naar de Haagse duinen om Den Haag te verzekeren van vol doende drinkwater. De officiële ingebruikstelling van dit milüoenenproject werd byge- woond door tal van autoriteiten, onder wie minister Suurhoff, de waarnemend commissaris der Konin gin, mr. Schmali, Ged-puteerde Sta ten, de burgemeesters van Den Haag en Bergambacht en deskundigen van de waterleidingbedryven van Brussel en Antwerpen. De Koningin werden twee Leer- damse waterkannen aangeboden. De directeur van de Haagse Drinkwa terleiding, ir. A. Gurck, die zeer ge- yverd heeft voor de totstandkoming van het project, werd geridderd. Het Vantal gevallen, waarin kin deren beneden de leeftyd van zestien jaar bromfietsen besturen, neemt toe. De commissaris van* poUtie maakt bekend, dat de justitie de poUtie heeft opgedragen, by het con stateren van een dergelyke overtre ding, de bromfiets in beslag te nemen. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER 2. 7 en 9.15 uur: The country giri (14 Jr). MONOFOLE-THEATER, 2, 7 en 9 uur: Jacht op blond (13 Jr). Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM", 2-5 u.: Schie dammers uiten zich. CULT. CONTACT CENTRUM. 9-8 u,; Expositie werken van Brands, Apotheek: T. H. backer. St. Lldulnastr. 5Sa, telefoon 68364. Diversen: IRENE: 2 uur St.-Nicoiaasfeest per- soneelsver. Vegla. TIVOLI: 8 uur lezing personeelsver. Fontljne. IRENE: s uur Wijkavond, wijk I, N.H.G. DONDERDAG Bloseopen: PASSAGE-THEATER. 2, 7 eü 9.15 uur: The untry girl (14 )r). MONOFOLE-THEATER, 2, 7 en 1 uur: Jacht op blond (18 jr). Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 2-5 u.: Schie dammers uiten zich CULT. CONTACT CENTRUM. 9-6 u. Expositie werken van Brands. Apotheek: F. H. BACKER. St. Liduinastr. 53a telefoon 68364. Diversen PASSAGE-THEATER. 8 uur. Toneel voorstelling Kunstkring. 1R<ïïiE'v. 7,30 llur: Jaarvergadering Chr. Bedr.gr. Centr. VOLKSGEBOUW. 8 uur: St.-Nlcolaas- feesr. NW-Vrouwenbond. MUSIS SACRUM, 8 uur: Alg. jubileum Jaarverg. ARCADE, 4 uur: St.-Nicolaasmlddac Ka tb. Kring. "ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: Les Dtabollques. 2, 7 en 9.30 aur (is jr). CAPITOL: Dodende kogels. 2. 7 en 9.15 uur (13 Jr). AIj7 en ®'15 uur (aj), .L, Journaal van S tot 5.15 uur. "-Jake c e Rat. 5.30. 7.45 en 10 uur COLOSSEUM: Duel ln de Jungle. 2 7 en 9.15 uur (14 Jr). HARMON ik 20.000 mijlen onder zee. 2, 7 en 9.13 uur (14 jr). LUMIÈRE: Nana, 2.15. 7 eo 9.30 uur LUTUSCA: Siegfried. 2.15, 7 en 9.30 uur (14 jr). LUXOR: The left band of God. 2 7 en 9.30 uur (ad.). METRO: Muifcery op de Calne. 3 7 en 9.15 uur (14 jr). PRINSES: De man. uit Laramie. 2.15 J en 9.30 uur (14 jr). i. De desPerado's van Dodge Cltv. 2. 7 en 9,15 uur (14 Jr). Terug uit de hel. 2.13. 7 en 9.30 uur (14 Jr). t VENSTERDetective father Brown. 2, en 9.15 uur (14 jr). VICTORIA: De zilveren beker. 2 7 en 9.15 uur (14 jr), ROTTERDAM WOENSDAG GROTE SCHOUWBURG. Zuidpleln. ge Toneelvereniging met „Oom Harry", s uur. NIC. BEETSSTRAAT 64. Souterrain. Beweging van Europese Federalisten „,2iSi,Pottardam, Franse avond, 8 u. ROTTERDAMSE SCHOUWBURG Rott. Operette Gezelschap „So&a" met „Masker ln 't Blauw". S ui. DE LANTAREN, Gouvemestraat 133. Ensemble Gabrl van Gogh met „Maskerade". 8 uur.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1