Zijlstra wil kernenergie in eigen beheer' houden Nederhorst (arb.) vraagt atoomraad. atoomwet en Kamercommissie Dulles critiseert Russische leiders Drie weken geëist tegen Kamerlid P. Indonesische delegatie tóch naar Nederland Kernenergie én organisatie Critiek op .Van Heuvens Nobelprijs Nel op tijd Chefarine ,4 Na een dag vanpessimisme ê'l&dA&tem. Cor v. d. Gijp niet terug? 'Gekleurd' probleem voor Lotsy Andrews Commentaar: Onder invloed auto bestuurd Stille Kerst in Bethlehem '/V Ua^mtSe Archambaad overleden Judo-protest Toch uitstel voor Sleeking HET VRIJE VOLK WOENSDAG 7 DECEMBER 1955 PAGINA 3 lr~ Eet gerust eens anders dan „gewoon" Blin deur e geling Atoomenergie Weer critiek Radio zendt voor 't eerst synagogedienst uit Roddel Fascinerend werk J 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! DE INDONESISCHE DELEGATIE voor de onderhandelingen met Nederland zal Donderdag naar Den Haag vertrekken. Deze mededeling in Djakarta volgt op een dag van pessimisme in Den Haag en de Indonesische hoofdstad, waarin was gemeld dat Indonesië het enige Nederlandse agendavoorstel had ver worpen. De Indonesische regering zou alleen bereid zijn te spre ken over de door haar zelf voorgestelde agendapunten: herzie ning van de financieel-economische overeenkomst en Nieuw- Guinea (met dien verstande dat van Nederlandse kant niet over de souvereiniteitskwestie zal worden gesproken). Neder land wil ook praten over andere vraagstukken, die van belang kunnen zijn voor de verbetering van de betrekkingen. Wat doet parlement? Eerste Kamer over kleuteronderwijs ons de ogen niet doen sluiten voor de bemoediging die in de vreedzame toepassing van deze energie is gelegen. JCurhëFoi'etëwJït Weer iri ziekenhuis Anderlecht wellicht tegen Nederlands XI 4 (Van onze pariementsreiHctie) cirwfed?-j\a'?e.r. heeft S'steren de begrotingen van Economische Zaken het Staatsmijnbedrijf en het Zuiderzeefonds z.h.st. goedgekeurd met de ge bruikelijke aantekening van het tegen der CPN. In de laatste phase van de behandeling van de begroting van Économi sche Zaken beeft de Kamer met minister Zijistra gedebatteerd aver zijn beleid ten aanzien va Be Kamer verenigd de leeftijdsgrens bij o voor invalide kinderen cfit voorstel. vreedzame toepassing van de kernenergie. ook met het voorstel van minister Sunrhoff om geling voor de kinderbijslag en de kinderaftrek verhogen van 21 tot 27 jaar. De WD was tegen Hij het begin van de middagverga dering kondigde voorzitter Van Steen aan, dat deze week bij de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid ook de motie, die prof. Romme bij de algemene politieke beschouwingen in 1953 had Ingediend, aan de orde zou komen (deze motie beoogde een gro tere vrijheid bij de loonvorming) Een voorstel van de heer Gortzak (c.p.n.) om bij het debat over Sociale Zaken de spreektijd te verbogen, werd by zitten en opstaan verworpen. Enige wetsontwerpen tot naturalisa tie werden 7..h.st. aangenomen. Daarna kwam aan de orde het wetsontwerp tot verhoging van de leeftijdsgrens, inzake kinderbijslag en kinderaftrek voor In valide kinderen van 21 tot 27 jaar. De heer Zegering Hadders (v.v.d,), meende, dat er een algemene regeling voor invaliden moest komen. Het wetsontwerp komt niet tegemoet aan de moeilijkheden van invaliden boven 27 Jaar en het stelt de kleine zelfstandigen bij loontrekkers achter. Daarom zou de VVD tegen stemmen. De heer Van dsn Born (arb.) achtte het billijk, dat de invalide kinderen voor de regeling van de kinderbijslag en de kinderaftrek ge lijkgesteld worden met studerende Advertentie LM. zwaarder, pikanter, wat te veel van spijs en drankzelfs van ongeregeld eten raakt uw spijsver tering al in de war. De gevolgen blijven niet uit. U ontwaakt katterig, met zo'n kleffe smaak, verstopt en -opgeblazen. U hebt te veel gevergd van maag en ingewanden. Nu moet u ze dus een bandje helpen. Gun u geregeld voor u naar bed gaat of 's ochtends direct bij het opstaan een -heerlijk bruisend glas Andrews Gezondheidszout. Twee lepeltjes op een glas water, dat smiakt en tintelt, verfrist de tong, brengt de maag tot rust en zuivert de inge wanden van onverteerde voedsel- resten. Zo'n sprankelend glas An drews spoelt uw ochtendhumeur weg. Het geeft u dat opgeluchte, frisse en vrije gevoel dat van binnen alles weer in orde is. Fijn om zo uw dag taak te beginnen! f. 1.65 per bus, dubbele maat f. 2.70. kinderen. Daarom steunde hy het voorstel van harte, in afwachting van een definitieve regeling voor in validen. De heer De Kort (k.v.p.) juichte het wetsontwerp eveneens toe, omdat het tegemoet komt aan een noodtoe stand. Ook hij pleitte voor de spoedige totstandkoming van een algemene re geling voer de lnvalidenzorg. Minister Suurhoff antwoordde dat verhoging van de leeftijdsgrens to- 27 jaar voor de toepassing van de kin derbijslag en de huidige aftrek op in valide kinderen uit sociale overwegin gen nodig is In afwachting van een al gemene regeling voor invaliden. Eer dergelijke algemene regeling zal vee tijd vergen. Het nadeel voor de kleine zelfstan- digen zal kunnen erdwijnen wanneei de algehele herziening van de kinder bijslag tot stand zal zijn gebracht. Eet sociale regeling voor blinden zal spoe dig verschynen. Het wetsontwerp werd z.h.st. aange nomen. De WD was tegen. Vervolgens besprak de Kamer di afdeling M'jnwezen van de begrotinf van de Staatsmijnen. Verscheidene sprekers voerden hier over het woord. De heer Van de: Diende (arb.) vroeg o.a. wat de ge volgen zouden zijn van de verkortlni van de arbeidstijd in de Belgische mij- nen op de Limburgse mijnen. Prof. Z U 1 s t r a verklaarde, dai moeliyk kan worden ontkend dat di trek naar België dan groter zal worden H(| toonde zich bezorgd over het tekon aan mijnwerkers waarin men tracht ti voorzien door het aantrekken van bui tenlandse arbeiders. In het kader van het debat over di begroting van Economische Zaken be sprak de Kamer hierna het regerings beleid ten opzichte van de vreedzami toepassing van kernenergie. Haarl>! was tevens de nota over het ln Neder land te verrichten onderzoek op he gebied van kernreactoren en hun toe passingen aan de orde. Drs. Janssen (k.v.p.) -wees op di materiële en Intellectuele achterstanf ln Europa ten opzichte van de kern energie. Een boven-natlonale organlsa tie en een gemeenschappelijke mark zijn nodig.' Jongelui moeten de ge legenheid krijgen om atoom-weten schappen te studeren. Nederland za 100 tot 120 millioen gulden per Jaa aan de kernenergie moeten besteden Dat is heel wat meer dan de 28 mil Hoen gulden van het beginkapitaal vai de stichting RCN, waarin het r(jk voo de ene en het bedrijfsleven samei met de N.V. Kema, voor de andere helf deelnemen. Drs. Nederhorst (arb.) vont het werkterrein van het Reacto Centrum Nederland te beperkt Frankrijk en Duitsland hebben apar te ministeries voor de atoomontwik kellnc. België heeft een regerings -mlssarls Nederland zou e!<>-en'.l|i De opmerkingen van de Rus sische leiders Boelganïn en Chroesjtsjew geven geen blijk van een groot verlangen, de spanningen met het Westen te verminderen, zo verklaarde Dinsdag tijdens zijn perscon ferentie de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles. Deze opmerkingen schijnen boven dien tot doel te hebben, het gebruik van geweld door India tegen het Por tugese gebied Goa aan te moedigen, aldus Dulles. De Amerikaanse minister herhaalde zijn opmerking van verleden week, dat Goa gedurende 400 jaar een Por tugese provincie is geweest en niet een kolonie. Hy voegde hieraan toe dat de cri- tiek op het Westen van Boelganïn en Chroesjtsjew schade heeft toe gebracht aan wat er was over gebleven van de vriendschappe lijke betrekkingen, die het resultaat waren van de conferentie van rege ringshoofden van deze zomer in Genéve, Premier Boelganin en zijn Birmese gastheer premier Oe Noe hebben in tussen Dinsdag in een gemeenschap pelijke verklaring aangedrongen op een onvoorwaardelijk verbod van kernwapens Partijsecretaris Chroesjtsjew heeft Dinsdag in Rangoen weer een rede voering gehouden, waarin hij het Westen opnieuw critiseerde. Hij her haalde o.m. de beschuldiging, dat be paalde kringen in het Westen inder tijd Hitiers handen hebben vrijge maakt om oorlog tegen Rusland te voeren. Engeland. Frankrijk en Amerika zouden thans dezelfde methoden ge bruiken in een pogmg om West- Duiteland op het oorlogspad te bren gen en nieuwe avonturen te begin nen. Overigens blijkt de correspondent van het Praagse communistische dag blad Rude Pravo van een andere rede- De radio zal voor het eerst in Nederland aanwezig zijn bij een synagogedienst. De gelegenheid: chanoeka (inwij dingsfeest). De plaats: de synagoge aan het Jacob Obrechtplein .te Am sterdam. De datum: 11 December Opperrabbijn A. Schuster zal een predikatie houden voering van Chroesjtsjew ln Birma precies dezelfde lezing te hebben ge geven als de aanwezige westelijke journalisten. De Moskouse Prawda had beweerd, dat de Westelijke jour nalisten de betreffer.de rede volkomen verdraaid hadden weergegeven en Chroesjtsjew woorden in de mond ge legd, die in werkelijkheid door een lagere Birmese diplomaat gesproken zouden zijn. (Van een onzer verslaggevers) Mr. G. J. van Heuvcn Goedhart, Hoge Commissaris der Verenigde Na ties voor de Vluchtelingen, zal Za terdag te Osio de Nobelprijs voor de Vrede 1954 in ontvangst nemen, die aan zijn bureau werd toegekend. Besloten is zoals bekend het Nobel-geld te gebruiken voor het op heffen van een vluchtelingenkamp op het Griekse eiland Tinos. .Bohemia", een tijdschrift van ge vluchte Tsjechische journalisten, dat in Miinchen verschijnt, heeft intus sen geprotesteerd tegen het toeken nen van de prijs aan het bureau van de Hoge Commissaris. „Wij vinden het een morele plicht zegt het blad tegen de praktijken van het bureau van de Hoge Com missaris te protesteren. Het heeft de nooa der vluchtelingen tot het beste zaakje van deze eeuw ge maakt." De Tsjechische Journalisten be weren bewijzen ter staving van hun beweringen in handen te hebben. a Het blad ,3ohemia" Kennen we fP niet. Maar we kennen wel mr. Van Heuven Goedhart en de werk wijze van zün bureau en we weten, dat het de afgelopen vijf jaar on-j noemelijk veel heeft gedaan ten bate j van de vluchtelingen. Elke ontvan- gen en elke uitgegeven cent is daar bij verantwoord onder het toezicht van een speciale commissie. We ne-| men derhalve zonder meer aan. dat het blad „Bohemia" zich aan pure loddel schuldig maakt. ook een regeringscommissariaat moeten hebben voor de coordinerlng van het beleid. De achterstand van Nederland op het gebied ran de atoom-ontwikkeling moet niet licht/aardig beoordeeld wor den, Er zullen aanzienlijke bedragen beschikbaar moeten worden gesteld! Nederhorst pleitte voor een populairs nota over de atoomontwikkeling. Het oordeel moet niet alleen aan de ge leerden worden overgelaten. Dat geldt met name bij het bepalen van het be leid. Ter bevordering van de parlemen taire cöntrole zou er een vaste Kamer commissie voor de a toornen"-gle moe ten komen. Daarnaast zou een „atoomread" moeten worden ingesteld als advies orgaan voor de regering. Ook een Atoomwet verdient aanbeveling. Daar in zou bijv. kunnen staan, wie splijt baar materiaal mag bezitten en hoe men tegen gevaren van de atoom energie kan worden beschermd. Getijencentrales Drs. Korthals (v.v.d.) pleitte even eens voor eert heldere nota. Heeft de regering ai plannen buiten het RCN om? Biedt de uitvoering van het Deltaplan niet de gelegenheid tot de bouw van getUdencentrales? De regering moet ook de werkzaam heid van de particuliere industrie in het oog houden, aldus drs. Korthals. Evenals dra. Nederhorst meende hij, dat de overheid de atoomtentoonstel ling. die de gemeente Amsterdam in 1957 wil houden, moet steunen. Dr. Schouten fa.r.) meende, dat de regering zo spoedig mogelijk het wetenschappelijke en deskundig per soneel op het gebied van de atoom energie moet uitbreiden. Hij kon zich verenigen met de organisatie van het RCN. hoewel deze s.i. wel zwaar -waa ongezet. Hij vroeg of er met de uitge trokken gelden thans nog volstaan kart worden. Mr. S c h m a 1 (c.h.) sloot zich aan bij de vragen, door dr. Schouten gesteld. Populaire voorlichting over de kernenergie achtte hij noodzakelijk. Boven-nationaal gezag Minister Zijlstra constateerde in Se avondvergadering, dat de ontwikkeling van de kernenergie nog vol onzekerhe den zit. Toch moet Nederland aanpak ken, wil het geen onderontwikkeld ge bied worden. In het Internationale ge heel moet Europa meespelen en daartoe is een bov en-nationaal gezag nodig. Mocht de bovennationale samenwer king in Europees verband onverhoopt niet mogelijk zijn, dan zal Nederland in elk geval in Beneluxverband naar samenwerking met België streven. Over de vraag of de wetenschappe lijke vorming ten behoeve van de kern energie op hoger peil moet worden ge bracht en over de vraagstukken, sa menhangend met radio-actieve isoto pen, beraadt de ministerraad zich. Wij kunnen niet verder springen dan onze polsstok lang Is, zei minis ter Zijistra. Andere typen van reacto ren dan de ,,Suspop"-reactor kunnen ln Nederland niet terzelfdertijd wor den ontwikkeld, als het bedrijfsleven ln de toekomst eventueel minder aan het RCN zou bijdragen dan de over heid, zal de Invloed van de overheid ln het beheer ook groter moeten wor den. De exploitatiekosten voor alle reac torplannen bedragen f 1.800.000. Daar. van is f 400.000 bestemd voor het werk in Noorwegen. Het resterende bedrag wordt door de regering en bedrijfsleven gelijkelijk betaald. Minister Zijlstra had geen behoefte aan de benoeming van éen regerings commissaris. „ïk vind dit werk zo fascinerend, dat Ik het liever zelf doe." De minister zag ook practische moei lijkheden bij het optreden van eer regeringscommissariaat. Hij meende voorts, wetenschappe lijke adviezen zeer wel te kunen be oordelen en daarvoor geen special! adviesraad nodig te hebben. Wel zot hij graag alle medewerking wilier geven aan een speciale Kamercom missie voor de atoomenergie. Het verzoek am steun aan de li 1957 in Amsterdam te houden atoom tentoonstelling wordt door de regerlni nog overwoge Met minister Algen zou prof. Zijlstra overleg plegen over de mogelijkheid, bij de uitvoering van het Deltaplan getijdencentrales op te richten. Bij de replieken verklaarden de heren Janssen (k.v.p.) en Schouten (a.r.) zich nog eens voor de door drs. Nederhorst (arb.) geopperde instelling van een speciale Kamercommissie voor de kernenergie. Drs. Nederhorst pleitte andermaal voor de vorming van een regeringscom missariaat, voor een nota over de stand van zaken voor de instelling van ren Atcomraad voor het geven van beleids adviezen. Ook de heer Korthals i v.v.d.) bleef prijs stellen op een ministeriele nota. Na een korte dupliek van minis ter Zijlstra werd het debat afgesloten. De Kamer nam de begroting van Economische Zaken en die van het Staatsmijnbedriji z.h.st.. aan. De CPN was ln beide gevallen tegen. Vervolgens behandelde de Kamer de begroting van het Zuiderzeefonds. '(Van onze correspondent in Zuid-Amerika) Een poos geleden zond Canada Philippe Picard als ambassadeur naar Argentinië. Op de dag, dat deze diplomaat in Buenos Aires zijn geloofsbrieven zou overhan digen brak ie revolutie uit en de man aan wie deze waren gericht, Perón, kwam ten val. De documenten werden naar Canada teruggezonden om op de naam van de nieuwe president Lonardi te worden gezet. Maan dag 14 November zou de heer Picard zijn geloofsbrieven weer overhandigen... Zondag daarvoor viel Lonardi. Er zijn toen waarschijnlijk tus sen Otawa en Buenos Aires enige ijlbrieven heen en weer gegaan. Deze week bracht de ambassa deur op een holletje zijn briever* naar president Araniburu, Het ge luk was eindelijk met hem, Aramburu zat er nog. Advertentie IJVL Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderenl Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genets middelen. De vier middelen verenigd in Chelarine„4"-elk afzonderlijkal beroemd werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen! Voor de Verkeerskamer van de Rotterdamse rechtbank verscheen Dinsdagmorgen ir. S. A. p. uit Rotterdam, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Hij was gedagvaard omdat hij in de nacht van 15 November als bestuurder van een auto over de Rochussenstraat te Rotterdam zou hebben gereden, terwijl hij verkeerde onder zodanige Invloed van het gebruik van sterke drank dat hij niet in staat moest worden geacht zijn auto naar behoren te besturen. De officier van Justitie, mr. Groentnx van Zoelen heeft deswege een onvoor waardelijke gevangenisstraf van drie weken alsmede ontzegging uit de rijbevoegdheid voor de tyd van zes maanden geëist. Over veertien dagen zal de Verkeerskamer vonnis wijzen. BEROEMDE GENEESHIDDELEM IHEÉHTABLET I tégen pijnen en griep 20 tabletten as ct. Ir. P. gaf in een kort verhoor op een vraag van de president, mr. Bloemarts toe, dat hij die avond alcoholhoudende dranken had ge bruikt. Hy achtte zich op dat ogen blik in staat om zyn auto te bestu ren, maar merkte thaus op, dat hij beter niet achter het stuur had kun nen plaatsnemen. De agent D. Kroesbergen deelde als getuige mee, dat ir. P. bij het uitstappen onvast ter been was ge weest. Zijn oogopslag was dusdanig dat de agent had gemeend, dat de bestuurder onder invloed van sterke drank verkeerde. De agent T. Douma vertelde, dat hij hoorde hoe de auto van ir. P. by het parkeren een andere auto aanraakte. „Maar dan was het toch een heel lichte aanraking", sprak de president. Inspecteur K. Huiskamp, voor wie ir. F. in de vroege ochtend was ge leid, gaf als zijn indruk weer, dat ir. F. kennelijk onder de invloed was. Na dit getuigenverhoor deelde de president nog mee, dat de bloedproef volgens twee methoden had uitgewe zen, dat het alcoholpercentage 1,85 bedroeg. Mr. Groeninx van Zoelen hield een kort requisitoir waarin hij het ten laste gelegde feit bewezen achtte. De officier noemde het ontreden van de politie volkomen gerechtvaardigd en correct; het optreden van ir. P. tegenover de politiemensen was dit echter niet. Mr. Groeninx van koelen wees er nog op, dat ir. P. door deze zaak voor hem wel zeer veel onaangename publi catie heeft ondervonden. Bij zijn eis van drie weken wilde hij rekening houden met deze omstandigheid als mede met het feit dat er geen scha de is aangericht. „lédereen kan op een gegeven mo ment wel eens falen," aldus de ver dediger, mr. A. Blom in zijn pleidooi. Hij gaf toe, dat ir. P. volkomen fout is geweest. Mr. Blom bracht naar voren, dat ln het begin velen deze zaak uit een oogpunt van leedver maak hebben bekeken. Hij wees erop, dat de verhouding tussen het feit en de ernstige gevol gen voor zijn cliënt volkomen zoek is geraakt. Overspanning Mr. Blom overhandigde de presi dent van de rechtbank een medische verklaring, waarin de huisarts van ir. P. meedeelt, dat deze in een enigs zins overspannen toestand verkeerde. Ir. P. had zijn arts al enige keren geraadpleegd, tevens had ir. P. zich die avond grieperig gevoeld.Mr.Blom noemde in dit verband het woord managersziekte. Hij wees er nogmaals op,dat de consequenties voor zijn cliënt bij zonder. erg zijn en meende, dat reci dive volledig is uitgesloten. Ten slotte kreeg ir. P. nog het laatste woord. Hij zeide het gebeurde te betreuren en maakte zijn veront schuldigingen voor het feit, dat hy tijdens het contact met de politie ambtenaren zijn beheersing was kwijt geraakt. Voor deze zitting bestond grote be langstelling, onder meer waren aan wezig de president van de recht bank, mr. J. v. Vollenhoven, de offi cier van Justitie mr. v. d. Hoeven en de Rotterdamse hoofdcommissaris Staal. Volgens de berichten van gisteren zou Indonesië daar niet mee accoord gaan. en dreigde de conferentie hier op vast te lopen. Dit het bericht van de komst der Indonesische delegatie kan worden afgeleid, dat het kabinet te Djakarta alsnog met het Neder landse agendavoorstel heeft inge stemd. Vanavond zullen Nederland en Indonesië gezameniyk een com muniqué uitgeven over de aan staande ministeriële conferentie. De Indonesischs delegatie zal be staan, uit de ministers van. Buiten landse Zaken (voorzitter), Finan ciën en Economische Zaken en een aantal adviseurs. Aangezien minister Luns waar schijnlijk Zaterdag uit New York in Nederland terug zal zijn. kan hij de Nederlandse delegatie voorzitten. Mocht de conferentie eerder begin nen, dan zal minister Van de Xieft als delegatieleider optreden. Intussen blijft de vraag in hoeverre de eventuele resultaten, van de on derhandelingen straks door het nieu we Indonesische parlement aanvaard zullen worden. Zowel tie PNI, de grootste partij, als de Nahdatal Oela- ma, de derde partij van Indonesië, hebben zich van de besprekingen ge- distancieerd. Aangezien ook de communisten buiten de conferentie staan, is van de grote partijen alleen de Masjoemi in de delegatie vertegenwoordigd. De ministers Van de Nahdatal Oelama hebben gisteren en vandaag niet deel genomen aan de kabinetszittingen, waarin de agenda besproken werd! (ongecorrigeerd) (Van onze parlementsredactie) De Eerste Kamer heeft DInsdagmid. dag het wetsontwerp tot financiering van het tienjarenplan van Suriname goedgekeurd. Daarna is de Kamer be gonnen aan de behandeling van de regeling van het kleuteronderwlls en van de opleiding van leidsters hij het kleuteronderwijs. Zes sprekers van de onderscheidene fracties voerden het woord. Ministei Cals zal woensdag antwoorden. (Van onze correspondent in Jeruzalem) Met deze Kerstmis komen er geer toeristen naar Israël. Duizenden pel grims, die met de aanstaande feest dagen Israël en Jordanië wilden be zoeken, hebben hun reis afgezegd. Het gevaar van een driegende oorlog houdt de pelgrims af van eert bezoek aan Nazareth en Bethlehem. Voor de eerste maal waren dit Jaai ook Duitse pelgrims in Israël ver wacht. Ondergetekenden, gezien de be richtgeving in uw blad van 5 De cember jl„ keuren deze voorliohting ten strengste af, gelet op de politieke betekenis van uw blad. Zy zijn van mening, dat dit de vervlakking te zeer bevordert. (Zes handtekeningen, waarvan leesbaar Pemmelaar, Van Lith, De Hay, Bernhardt). (Deze zwaartillende heren doelen denkelijk op de berijmde voorpagina van Maandag. Zij hebben ten strengste! de hele wereld getorst, terwijl wij, met de rest van Neder land, pret hadden met onze Sinter klaassurprises. Daarvoor verdienen zij onze dank. Maar geef nu maar weer hier die wereld. Red. RVV). (Van een onzer verslaggevers) derzoek naar ke angst, die het gebruik van de kernenergie reeds In verband met de diep ingrijpende ,'T7" tische fractie aan de orde gesteld. kernenergie \oor vermeti- Mr_ 3Urger maakte zich op grond gingsdoeleinden oproept, moet van de toen voorhanden gegevens, Dat was het uitgangspunt van de rede, die de minister van Economi sche Zaken gisteren tijdens het Tweede-Kamerdebat over de kern energie heeft gehouden en het was tevens het uitgangspunt van het hele debat. De directe aanleiding tot het debat was de nota van de ministers Zijl stra en Cals over de wijze waarop het onderzoek op het gebied van kernreactoren en hun toepassing in Nederland dient te geschieden. Voor dat onderzoek is een stichting opge richt. die „Reactorcentrum Neder land" heet en in de wandeling reeds bekend staat als het RCN. In deze stichting werkt het rijk samen met de stichting voor funde- menteel onderzoek der materie, de N.V. tot keuring van electronische materialen (Kema), als vertegen woordigster van de electriciteitsbe- drijven en met het particuliere be drijfsleven. Voor een periode van drie jaar is smS van de kernenergie met zich daarvoor een bedrag van 28 mil- brengt. Die vraagstukken zijn byv. lioen nodig, waarin het rijk voor de van medische, agrarische en biologi- door mr. Burger namens de socialis- betekenis die de kernenergie in onze volkshuishouding kan krijgen, zou zo'n instelling nuttig werk hebben kunnen doen. Minister Zijlstra heeft deze sug gestie echter nadrukkelijk van de hand gewezen. Hij zei, de kernenergie zo'n fascinerende zaak te vinden, dat hij haar veel te graag alleen bleef behandelen! Dat was een vergefelijk grapje, maar de minister gaf tevens te verstaan dat de opleiding van atoomdeskundigen bijv. bij het depar- bezorgd over de wijze, waarop het beheer over de kernenergie zich zou kunnen ontwikkelen. De minister-president heeft naar aanleiding daarvan verklaard, dat het beheer van de kernenergie in het al gemeen een overheidszaak zal blij ven, net zoals dat steeds het geval is geweest met de electriciteitsvoor- ziening. Die opvatting heeft minister Zijl stra bevestigd tijdens de voorberei ding van het debat over zijn nota en daarmee was dus een belangrijk vraagpunt voorshands op bevredigen de wijze uit de discussie verwijderd. Dit betekent overigens niet, dat er over de organisatorische opzet die minister Zijistra wil volgen, verder geen meningsverschillen meer zouden hoeven te bestaan. Zo heeft de so cialist Nederhorst het gisteren be treurd, dat de regering niet is over gegaan. tot de instelling van een rege ringscommissariaat voor de kernener gie. Een dergelijk commissariaat zou zich immers bezig kunnen houden met alle vraagstukken, die de toepas- sche aard en er is ook een belangrijk veiligheidsprobleem. Daarom zou er alles te zeggen zijn voor het optreden van een regerings commissaris, die al deze factoren waarvan de behartiging nu by ver schillende departementen moet be schouwingen in het begin van rusten in zijn beleid zou kunnen October is de organisatie van het on- betrekken. helft voorziet De voorzitter van de stichting moet een onpartijdige figuur zijn; daarvoor is onlangs dr. Hirschfeld aangewezen. de algemene politieke fce- rpijdens efVimr tement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal moeten blijven en de zorg voor de veiligheid bij het de partement van Sociale Zaken en Volksgezondheid. De versnippering gaf hij dus toe. Wij geloven daarom met Neder horst, dat een Krachtige aanpak van de kernenergie meer gediend zou zijn met een zekere coördinatie, waarvoor een regeringscommissaris, werkende onder ministeriële verantwoordelijk heid, zou kunnen zorgen. Maar het is zeker niet uitgesloten, dat deze zaak in de toekomst opnieuw gaat spelen. de°ke7nenergie"in'ruime'kring"wMdt' De minister heeft nl. ook verklaard, bevorderd. En zij kan bovendien, door dat een krachtige aanpak van het haar regelmatig contact met de mi- vraagstuk der kernenergie voor hem nister, de kans krijgen, alsnog aan- belangrijker is dan een bepaalde or- vullingen van haar organisatie- ganisatievorm en daarmee hield hij schema aan te bevelen, dus de deur nog open. Daarom is dit een van de meest positieve punten geworden van het! ifc debat, dat overigens over de finan ciële consequenties van de proefne- Tn de bestaande omstandigheden mingen met de kernenergie in de toe- voelde de minister evenmin iets komst geen opheldering heeft ge-! voor de suggestie van Nederhorst, bracht. dat er een Atoomraad zou moeten komen die de regering van advies zou kunnen dienen over beleidsbe slissingen in verband met de kern energie. Die gedachte vloeide voort uit de' waarschuwing van Nederhorst. dat j men de beslissingen niet alleen aanl de wetenschappelijke deskundigen! kan laten en dat het beleidselementj een eigen beoordeling vraagt. Maar de minister meende voor die! beoordeling zelf mans genoeg te zijni en het dus best zonder een nleuwl adviesorgaan te kunnen stellen, j Daar kon hij het gisteren bij laten,' aangezien Nederhorst van geen der andere partijen steun kreeg. Hetgeen, wij, gezien het belang van dit nieuwe terrein, betreuren. De socialistische woordvoeder had' wél succes met zijn idee tot instel ling van een vaste commissie uit de Tweede Kamer voor de zaken van de kernenergie. Het lijkt ons bij zonder nuttig dat zo'n commissie er komt, want de parlementaire con trole zal zonder een dergelijk appa raat op dit moeilijke gebied bezwaar lijk tot haar recht komen. Een dergelijke commissie kan er ook het nodige toe by dragen, dat het algemene inzicht in de betekenis van' De Franse wielervelerasn Maurice Archambaud is op 47-jarige leertyd in Parjjs overleden, Archambaud was o.a. houder van het werelduurrecord voordat Fausto Coppi het record in 1942 van hem overnam. Maurice Archambaud had zijn we reldrecord in 1937 te Milaan geves tigd. Cor van der Gijp, de door Fcijen- oord gecontracteerde oud-Emmaspeler zal voorlopig niet kunnen voetballen. Hij is gisteren voor de tweede keer opgenomen in een ziekenhuis voor een operatie aan de knie, waaraan hy als middenvoor van het Neder lands elftal tegen Ierland geblesseerd raakte. Enkele maanden geleden werd Van der Gyp uit de Vroege-Stichting te Alblasserdam ontslagen, na. een ope ratie, die aanvankelijk scheen te zyn geslaagd. Hij bleef weliswaar onder medische controle, maar vorige maand kon Feyenoord hem toch op stellen ln het tweede elftal. Toen bleek echter, dat de knie nog niet in orde was. Dr, C. P. van Nes, de directeur van de Vroege-Stichting, zou vandaag al opnieuw operatief in grijpen. De kans is niet uitgesloten, dat Van der Gyp desondanks de voetbalsport vaarwel zal moeten zeggen. Er is een officieel Nederlands pro test ingediend by de Europese Judo- Unie, die de Europese kampioen schappen in Parhs organiseerde, over de veel omstreden beslissing in het duel van onze landgenoot Anton Geesink en de Fransman Pariset, die tot kampioen van alle catego rieën werd uitgeroepen. De Nederlandse Jiu Jitsu en Ju- dobond verwacht niet, dat de uitslag alsnog zal worden herroepen, maar men stelt wel prijs op een schrifte- lyke „verantwoording" van de Ja panse scheidsrechter Awazu en de verschillende jury-leden. Men hoopt hierdoor verbetering van de arbi trage-regelingen bij internationale JiKkwedstrjjden te stimuleren. De grote Londense bokspromotor Jack Solomons zegt dat hij de laat ste jaren vele duizenden ponden heeft verloren. Hij wil nu een orga nisatie van managers stichten. Zij kunnen hun boksers dan op basis van een percentage der recette voor wedstrijdavonden inschrijven. Karei Lotsy gaat ln Januari als hoofd van een FIFA-delegatie naar Zuid-Afrika, De delegatie moet een oplossing zoeken voor een lastig probleem. De South African Soccer Federation heeft namelijk toelating tot de FIFA verzocht. In die Zuidafrikaanse voet balfederatie zijn de niet blanke voetballers georganiseerd. De blanke Zuidafrikaanse voetbal lers zijn lid van de South African Football Association, een organisatie die wel bij de FIFA is aangesloten. De moeilijkheid is dat slechts één voetbalbond per land lid van de FI FA kan zijn. Het aantal leden van de .„gekleur de" Zuidafrikaanse Bond (de niet door de FIFA erkende) is aanzieniy'K groter dan de „blanke" Zuidafrikaan se voetbalbond. Compromisvoorstel len en uitvoerige briefwisseling heb ben niet tot een oplossing geleid. Behalve de heer Lotsy zyn in de delegatie opgenomen: James P. Mac- quire (VS), Abel Azin Abdallah Sa- !em (Egypte) en Karl Gassmann (Zwitserland). De HVC-aanvoerder Sleeking heeft toch uitstel gekregen van het bestuur van de KNVB voor het indienen van zijn verweerschrift, inzake de kwestie van het natrappen door Bleijenberg. Het verweerschrift, dat hij oor spronkelijk voor 5 December had moeten indienen, mag hij nu uiter lijk Vrijdag 9 December overleggen. Zoals men weet is Sleeking destijds nagetrapt door Bleijenberg. ex-mid- voor van het Nederlands elftai. Slee king heeft, zonder de KNVB daarin te kermen, van heb incident aangifte bil de uolitie gedaan. De KNVB heeft besprekingen ge opend met de SC Anderlecht om da sterke Belgische voetbalclub uit t< nodigen voor een oefenwedstrijd tegen het voorlopig Nederlands elftal. Deze ontmoeting zou in verband met de wedstryd tegen Ierland op Hemelvaartsdag op 2 Mei worden rastgesteld. De besprekingen hebben' log niet tot een definitief resultaat (eleid.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 2