Voor alle leden geldt: trouw moet blijken Feestgedruis bij dames van Onder SYY mag niet meer uitglijden op ladder Oplichter van vele winkeliers betrapt Vlaardingse bil jarters weer volop in actie Mgr. Huibers opende nieuwe vleugel van Dr. Noietstichting Werken in Australië Vanavond drie partijen voor 2e klas libre Afrikaanse Lutheranen bij elkaar Uit het dagboek van de politie Huldiging van redactiechef J. A. A. Aarse Het Vrije Volk ESS- meuws Weer de trap van de Passage Kerstactie Laat werkgroep stad uitbreiden Wat zij vingen Oecumenisclie Adventsdienst Korfbalkansen PvdA-afdeling groeit chiedammers j elkaar onder Erop of eronder Vrouw van distillateur las de krant De grootste krant van Nederland Nog geen antwoord van Cycloon 3 Mede-oprichtster huishoudschool overleden GEESTELIJK LEVEN HET VRIJE VOLK VRIJDAG 9 DECEMBER 1955 PAGINA 5 55 DE OPKOMST op de jaarvergadering van de Partij van de Ar beid afdeling Schiedam, gisteravond in het Volksgebouw, was groot en het aantal behandelde onderwerpen en punten was aanzienlijk, maar toch is de vergadering onder leiding van voor zitter H. Sabel buitengewoon vlot verlopen. De hoofdmoot was wel het jaarverslag van secretaris A. Bakker. Daaruit bleek dat in het afgelopen boekjaar het ledenaantal steeg van 1029 tot 1090. Een verblijdende toename, doch daar tegenover doet zich het verschijnsel voor van ledenverloop. Naast vele inschrijvingen moesten ook tal van afschrijvingen worden geboekt. Gezonde financiën Bestuur Talrijke Schiedammers woon den Donderdagavond in de be nedenzaal van „De Amstel- bron" een emigratie-voorlich tingsbijeenkomst bij, gehou den onder auspiciën van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Op deze avond kwam Australië ter sprake. Adspirant-emigranten hebben er uit de eerste hand tal van nuttige en belangrijke gegevens oyer het „land der kangoeroes" vernomen. Drs. Van Hessen voor NJC DE OVERGORDIJNEN De nieuwe, fraaie vleugel van de Dr. Noietstichting te Schiedam is Donderdagmiddag officieel geopend door de bisschop van Haarlem, mgr. J. Huibers. De kerkelijke hoogwaardigheidsbe kleder sprak daarbij de hoop uit, dat de liefdezusters hun werk in dit ziekenhuis zullen voortzetten, waardoor de bijzondere sfeer in het ziekenhuis blijft behouden. Entre NousHet Oosten A DESHet Oosten B Het schaakspel is een edel spel maar bovenal is het enerverend. Als ik schaak, zit ik gewoonweg op de stoel te wippen van de spanning. Het komt er niet zozeer op aan wat je zelf zietdoch wat de tegenstander opmerkt. Ziel hij die matdreigmg over het hoojd? Maar nét doen als of er mets aan de hand is! Zou hij zien dat hij een stuk kan winnen? O jé, daar heb je het alo nee, er gebeurt nog niets, hij strijkt al leen door zijn haar. Hij kijkt anders wel erg lang naar dte geïsoleerde raadsheer van mij. Als hij nu maar niet Pf 3-e5 speelt, want dan zet hij mij muurvast Hij zet.' Gelukkig, hij doet een tam zetje. Nu geej ik een gemeen schaakje op g5 met de koningin en als hij zijn koning opzij schuift is hij er geweest. Hij doet het! Nog een keer schaak en dan de volgende zet mat!! Wat een prachtige combinatie!!! Dat was dan toch maar weer goed bekeken!!! Nog helemaal vervuld van die prachtige partij (prachtig omdat je het gewonnen hebtkom je thuis en je wilt meteen aan je vrouw een enthousiast verslag dozn van je hel denfeiten op de 64 velden. Maar ze zegt: „Schep je nog even kolen, want de kachel gaat uit." Heel nuchter en on geïnteresseerd. Net alsof je kort te varen niet langs allerlei afgronden bent gegaan om ten slotte hoge glorie te behalen. De volgende morgen zit dia prach tige matcombinatie nog helemaal in je hoofd en zogauw je je naaste col lega ziet zeg je: Moet je toch eens horen hoe ik gisteravondMaar de collega heeft er geen oren naar en zegt: „Laten we dit-en-dat nog gauw even klaar maken voor negen uur". Wie je verder op de dag ook spreekt, niemand stelt belang in je triomfen op het schaakbord. Het be zorgt mij een complex. Ik zou het op straat mllen uitschreeuwen: Men senmoet je 's horen wat een fijne partij ik gisteren heb gespeeld!", maar dan zou ik al gauw overstemd worden door het geloei pan de sirene van een ziekenauto. Kan ik misschien bij u. geduldige Mede in verband met dc komende verkiezingsstrijd, waarbij de PvdA in het brandpunt van de belangstelling cn in het mikpunt van de anti-pro- paganda zal staan, deden zowel de voorzitter ais de secretaris een ern stig beroep op alle ieden om door hun trouw de goede zaak te schragen. Het welverzorgde jaarverslag van de secretaris gaf een duidelijk over zicht van al hetgeen in een jaar tuds in de partij, in de afdeling en in de secties plaatsvond. Dat was heel wat en al zou men in sommige opzichten nog meer activiteit wensen, toch wordt er op velerlei gebied gestage arbeid verzet. Bijzondere lof werd terecht toe gezwaaid aan de mensen van de propagandadienst en de huisbezoe kers. E<bi ploeg van negen man slaagde erin om m zeven avonden 51 nieuwe leden te winnen! De werkploeg dient nog versterkt te worden. Ook in de onderafdelingen ging veel om; de Vrouwengroep (399 le den!), Nieuwe Koers (30 leden) en de PCWG kwamen geregeld bijeen. De Vrouwengroep heeft het scholings- werk in twee leesclubs ter hand ge nomen. De uit 14 man bestaande raads fractie heeft veel gezag verkregen door persoonlijke kwaliteiten en een goede teamgeest. Het fakkeldragerswerk dient weer gestimuleerd te worden, aldus con stateerde het jaarverslag. Penningmeester M. Elsing kon in zjjn financieel overzicht melden dat het voordelig saldo in een jaar tijds was toegenomen van 3628 tot 4467. Hij vestigde de aandacht op het Doorbraakfonds, waan. ee de partij de verkiezingsstrijd gaat voeren. Wil Schiedam het gestelde aandeel in dit fonds bijeenbrengen, dan zullen alle zeilen bijgezet moeten worden. Daar om werd nog eens gewezen op de bekende busjes. De bestuursleden P. van Bochove en A. J. van Lith wensten wegens drukke werkzaamheden geen herbe noeming, Besloten werd het aantal bestuursleden van tien terug te bren gen op negen. Bij enkele candiöaatstelling werd het bestuur als volgt samengesteld: H. Sabel, voorzitter, A. Bakker, secre taris, M. Eising, penningmeester, mevr. J. C. van Woerkom-Witte, mej. Nel Groenewegen, A. M. v Wel, ir. C. Boerman, P. B. Brand en P. Spruit. De heren Van Bochove en Van Lith waren vanaf de oprichting van de afdeling m Februari 1946 be stuurslid. De voorzitter dankte hen voor het werk door hen verricht. Er heeft in het bestuur altbd een benijdenswaardige harmonie ge heerst. In de financiële commissie volgde de heer C. Batenburg de heer Mak op. Voorzitter Sabel wekte de leden aan het eind van de vergadering op om samen pal te staan voor het demo cratisch socialisme. In de huiskamer van de bejaarde mevrouw J- C. ontstond gisteren brand doordat het vloerkleed onder de haard vlam vatte. Een doortastende buurjongen heeft het vuur geblust met een emmer water. De brand ont stond doordat er onder de haard geen vuurvaste plaat was gelegd. De brandweer, die was gewaarschuwd, ging niet eerder heen dan nadat een plaat onder de haard was gelegd. Woensdag is by Wilton-Fyenoord een ernstig ongeluk gebeurd, waar door van een arbeider een been moest worden geamputeerd. De arbeider, de 55-jarige S. v. d. H. uit de Spoorstraat te Schiedam, hielp mee met een staaldraad een stelling omtreKken m het nieuwe betondok. Toen de stelling op het dode punt getrokken was, viel zij niet om, doch gleed onderuit. Daardoor werd eensklaps de staal draad aangetrokken. Van der H. kreeg de staaldraad in een lus om het been en werd ernstig gewond. In een ziekenhuis moest het been boven de knie worden geamputeerd. De politie heeft Donderdagavond weer een extra-contröle gehouden, nu op de gedragingen van de weggebrui kers. Het resultaat was dat niet min der dan 168 processen-verbaal moes ten worden opgemaakt, meest tegen fietsers. Enige veel voorkomende overtredingen waren: geen voorrang verlenen 30, geen achterlicht 20, niet op het fietspad rijden 11, met ver blindend licht rijden 12, over de spoorwegovergang rijden terwijl het knipperlicht op rood stond 5 en niet rechts houden 7. De sociëteitslokalen in de Blauwe Huisschool aan de Lange Nieuw- straat daverden Donderdagmiddag van de feestvreugde. Hier vierde de vrcu'wenclub Onder Ons" van de ouden van dagen haar Sint- Nicolaasfeest en als de dames boven de 65 jaar goed los komen, kan men wat beleven, zo bleek op deze geslaagde middag! De dames van „Onder Ons" had den alles prima voor elkaar gemaakt. De prachtige kostuums van de Sint en Zwarte Piet hadden zij zelf ge maakt, aan traktatie ontbrak het niet en aan het eind van de middag kreeg ieder een speculaaspop mee naar huis. De binnenkomst van Sint en Piet was heel origineel, doordat zij wer den voorafgegaan door een eigen „orkest" van leden met feestmutsen op en met als „muziekinstrumenten" allerlei huishoudelijke voorwerpen als deksels, borden en keukengerei. Be halve deze ketelmuziek was er ook echte muziek en daar zorgden de Na de nederlaag tegen Feijenoord zijn de SW-ers voorlopig beneden de rode lijn gedaald, hetgeen menige SW-er de afgelopen week met zorgen zal hebben vervuld, want elke week wordt deze competitie- strijd voor een plaats in de ere-divisie spannender en zenuwslo- lezer, mijn hart komen luchten als tfc pender. Maar de weg naar het voetbal-eldorado is nog lang er» er weer een partijjuin?^ Stuurt dan kan nog van alJes gebeuren. Wanneer echter Zondag de combinatie - ->•>. - -* Scheveningen-Holland Sport op bezoek komt aan de Bosrand zullen de roodgroenen alles op alles moeten zetten, want alleen een over winning voor de Gorzenclub kan de roodgroenen weer doen stijgen op de wankele voetballadder in afdeling B. even een briefje met. uw adres? Ik zal u echt dankbaar zijn. In de intieme kring van leiding gevende collega's aan Het Vrije Volk is gisteren de redactie-chef, de heer J A. A. Aarse hartelijk gehuldigd om het feit, dat hij op die dag 25 jaar in journalistieke dienst van de N.V. De Arbeiderspers was. Uit Amsterdam waren daartoe overgekomen de beide directeuren, de heren H. van Kuilenburg en C. van der Waerden, de hoofdredacteur de heer K. Voskuil en de algemeen chef der redacties, de heer Age Scheffer. In de vergaderzaal van het ge bouw van Het Vrije Volk aan de Slaak te Botterdam is door talrijke sprekers grote waardering uitgespro ken voor de bekwame wijze, waarop de heer Aarse zijn functie uitoefent. Het woord werd gevoerd o.a. door de heer A. van der Busse, rayon-direc teur, door de heer Voskuil, door de heer Van Kuilenburg en door chefs en collega's van de jubilaris. Vele geschenken, ook voor de echtgenote van Aarse zijn daarbij overhandigd. Des middags vond in de eigen krmg van HVV-journalisten en me dewerkers van de jubilaris een even eens intieme huldiging plaats. De SVV-ers hebben in Feyenoord dit keer ongetwijfeld hun meerdere moeten erkennen, -waarbij zij hebben kunnen constateren wat het grootste mankement is in hun spelsysteem. Alleen wanneer de SW-ers Zondag tegen SHS kans zien de nodige snel heid en flitsende combinaties in hun spel te brengen, zal men deze hechte verdediging, met aan het hoofd de spectaculaire doelman Land man, in gevaar kunnen brengen. Het wordt voor de SW-voorwaartsen in ieder geval de hoogste tyd dat zij voor Zondag hun voetbalschoenen eens extra nakijken en met voltref- fe- laden! Doelpunten en nogeens doelpunten!, is de hartekreet van de SVV-aanhang en alleen daarmede zal men het roodgroene scheepje weer in veiliger water kunnen bren gen. De SW-verdedigers zullen hun handen vol krijgen, aan een Clavan, v. Geen, Rijshouwer en andere kna pen die ook wel een en ander van voetbal afweten. Het zal in ieder ge val weer uitermate gaan spannen aan de Bosrand en zowel voor SHS als voor SVV betekent het Zondag „erop of eronder". Scheidsrechter voor deze kamp is de heer K. Schippers. De SVV-reserves: SW 2 geniet Zondag van een rustdag en SVV 3 krijgt om 10 uur bezoek van een ge vaarlijke tegenstander: SVV 2. SVV 4 gaat naar Overmaas 2. De Schiedamse recherche is er gistermiddag in geslaagd een man aan te houden die reeds enige maanden gezocht werd wegens oplich tingen in Den Haag' en Rotterdam. Zijn methode van „werken" was een leverancier op te bellen, een grote bestelling te doen en dan een willekeurig adres op te geven, waar de goederen afgegeven moesten worden. De man vatte dan post bij het opgegeven adres, nam de bestelling in ontvangst en zei tegen de leverancier dat per giro zou worden betaald. Betaling bleef echter achterwege en wanneer de leverancier later recla meerde, wist de bewoner of firma op het opgegeven adres natuurlijk van mets. Donderdagmiddag had de oplich ter, de 25-jarige M. J. B„ van beroep los werkman en zonder vaste woon- of verblijfplaats, Schiedam als werk terrein gekozen, daar het Rotterdam se gebied hem te heet onder de voe ten werd. Hij plaatste bij de slijterij Gironde een bestelling gedistilleerd ter waar de van f 300. De echtgenote van de slijter had echter in de krant van de oplichtingen in Rotterdam gelezen en toevallig was de door B. opgege ven firma een klant van deze slij terij. De slijter belde de firmant op en deze wist van niets. Men waarschuwde de politie en een rechercheur stelde zich verdekt op bi) de garage, waar de flessen gedistilleerd moesten «orden afge leverd. B. wachtte de bestelauto van de fa. Gironde op. Hij zei, dat hij de sleutel van de garage vergeten had en dat men dé flessen maar neer moest zetten. Toen greep de recher cheur in en bracht de man naar het politiebureau, waar hij een bekente nis aflegde, ook voor diverse oplich tingen m Den Haag en Rotterdam. Bij zijn eerste optreden in Schiedam was hy tegen de 1, mp gelopen. Als adres had B. opgegeven de firma Bmgham, handel in dekzeilen. Een ambtenaar, die dagelijks met emigratiezaken te maken heeft, ver telde over zijn reis, die hij vorig jaar maakte. Het was de heer L. van Nim- wegen, chef van de afdeling emigra tie van het GAB te Rotterdam, die in September 1954 met de „Johan van Oldenbameveldt" uit Amster dam vertrok en omstreeks Kerstmis van dat jaar met een Engels schip naar Europa terugvoer. Vier weken heeft hij meestal per vliegtuig door grote gebieden van het jonge 'migratieland gereisd. De Australiër aldus de heer Van Nimwegen staat in het al gemeen gunstig tegenover de Ne derlander. Voortdurend blijkt hij tot helpen bereid, vooral wanneer hij bemerkt, dat de ander ook de handen uit de mouwen steekt. Gezinnen met werkende kinderen hebben er uiteraard de beste kansen. Voorts gaf de spreker enkele prac- tische tips. Hy wees op het belang Engels te leren in Nederland en op de noodzakelijkheid papieren, zoals getuigschriften en kerkelijke attesten te doen vertalen. Eenmaal in Aus tralië doet men er verstandig aan een verzekering by een ziekenfonds af te sluiten. In geval van nood zijn de wettelijke uitkeringen niet voldoende om van te leven. De sociale zorg is daar namelijk niet zo hoog als die bil ons. Voorts vertoonde men twee films, die een goede indruk gaven van het leven in Australië. De heer C. LI Meijer, emigratieambtenaar van het nevenbureau Schiedam van het GAB te Rotterdam, opende en sloot de avond. heren M. Slavenburg (clarinet en saxofoon) en G. van Unen (accor deon) belangeloos voor. Zij brachten met hun pittige muziek de stemming er in. Zoals men weet is de Sint erg oud en naar men ons influisterde was Zwarte Piet 73 jaar oud, maar beiden namen onverveerd deel aan de polo naise. Ieder lid had een cadeautje mee genomen en in een grote ton gedaan en uit deze ton kon de Sint uitdelen. De voorzitster mevr. E. Koeten-Ooms kreeg bovendien van de Smt een zak geid (van marsepein!), opdat zy niet meer voor de clubkas zou behoeven te bedelen! De presidente en mevr. De Jong gaven enige declamaties ten beste. Aan het eind van het feest ging de voorzitster zowaar op de schouders. De schaakwedstrijd tussen Regina 3 uit Rotterdam en ESS 3 uit Schie dam is in een, nederlaag voer de Schiedammers geëindigd. De voor lopige uitslag werd 7—2. De ESS-ers zullen zich meer moeite en inspan ning moeten getroosten om tot draag lijke resultaten te komen. Bij deze wedstrijd is duidelijk geworden, dat men het soms te gemakkelijk op neemt. Meer serieus spel en meer training zyn hier zeker op zijn plaats. De persoonlijke resultaten waren: Regina 3ESS 3; HomanKoster ¥iKlynMarbus 10; Verweij Slagmolen afgebr.; Hoogmoed— Slavenburg 10: LeichsenringBet ten v. Tielv. Dalen 10; Schmitz—v. Leerdam 1—0; Eyghel— Harteveld 10; De GraafMulder 10; Heemskerk jr.De Wit 01. Voor de wtnterwedstryd werden de volgende uitslagen genoteerd: Groep 1: Janssensv. d. VeJde fc; Eering—Penning 1—0; Groep 2: v, GrootveldGroen jr. 0—1; Brouwer Kleijheeg V-v. Grootveldv. Etten oI; MalkusAhrens 10: ImmerzeelHersbaeh 10; Groen jr Donkhorst uitgest. Groep 3: Zon neveldBetten uitgest; Slavenburg Smit uitgest; v. Dijk—Marbus uitgest; Slagmolen—Koster afgebr; Groep 4: VoogtParmet afgebr; SmitsHarteveld 10. Voor de percentagewedstrijd werd gespeeld: VoorwindenTimmers M— De Vlaardingse biljarters zijn de laatste dagen weer volop in actie geweest. In Schiedam werd deelgenomen aan de wedstrijden om liet kampioenschap 2e klas libre van het district, waar twaalf spelers hebben ingeschreven. Deze wedstrijden worden voortgezet in het clublokaal van „Het Oosten" bij dc heer Eppo Hekman. Vanmiddag kort na 12 uur heeft de trap van de Passage aan het Broers- veld weer een slachtoffer geëist. Een dame had het ongeluk om by het af dalen van de trap op de onderste trede uit te glijden. Zij vie! en kwam zo ongelukkig terecht, dat zij ver moedelijk haar linker enkel brak. Na. dat een voorlopige spalk was gelegd is zij door de GG en GD naar het Gemeentelyk Ziekenhuis vervoerd. Zaterdag houdt het Leger des Heils (stichter William Booth) een speld jesdag ten bate van de Kerstfeest vieringen welke door het Leger des Heils worden verzorgd. Om de plan nen die het Leger heeft ten uitvoer te brengen, is er veel geld nodig. Men hoopt het benodigde, mede door de speldjesdag, byeen te kunnen bren gen. De heilsoldaten doen daarom een dringend beroep op de Schie damse burgerij om met milde hand de Kerstactie te steunen. Voor de Katholieke Kring heeft Donderdagavond het toneelgezel schap „Puck" in het Passage-theater een opvoering gegeven van het stuk „Cycloon 3 antwoordt niet" van Ju les Roy. Wy wydden aan deze opvoe ring door „Puck" kortgeleden reeds een recensie, zodat wij nu volstaan met de mededeling dat de zaal goed bezet was. De ontwikkeling van onze samen leving doet steeds meer de behoefte gevoelen aan nieuwe methoden bij het ontwerpen van uitbreidings plannen; vooral de toenemende vraag naar vrije recreatieruimte maakt het wenselijk dat het nu nog alleen door stedebouwkundigen uitgevoerde werk in handen wordt gelegd van een werkgroep waarin ook de jeugdor ganisaties vertegenwoordigd zijn. Tot deze conclusie kwam drs. J. S. van Hessen uit Utrecht Donderdag morgen op de nationale Jeugdwerk conferentie van de Nederlandse Jeugd-Gemeenschap in Dordrecht. De heer Van Hessen drong aan op het opnemen van meer overdekte en onoverdekte speelruimte in de nieuwe wyken. De behoefte hieraan zal vol gens hem in de komende jaren vooral door de toenemende intensiteit van het verkeer en door de steeds meer toegepaste bouw van flatwoningen zeer sterk stijgen. Advertentie I.M. voor de Dr. Noietstichting werden geleverd door Er is nl. sprake van dat de zusters religieuzen hun werk in de Dr. Noiet stichting geheel zullen overdragen aan zusters die niet in een geestelijke orde zijn opgenomen. In de ruime hal van het nieuwe gebouw waren Donderdagmiddag voor de openingsplechtigheid niet alleen de aan het ziekenhuis verbonden krachten verzameld, doch ook een groot aantal genodigden, zowel bur gerlijke als RK autoriteiten. Naast de gemeenten Schiedam en Vlaardm- gen was om. ook het departement van Sociale Zaken vertegenwoordigd. Na het welkomstwoord door de voor zitter van het bestuur, mr. A. F. A. van Velzen, heeft de architect ir. E. H. Kraayvanger mede namens zijn broer H. M. Kraayvanger het gebouw aan het bestuur overgedragen. Zoals hy zeide droeg hij een bouwwerk, dat door mannenhanden tot stand werd gebracht, over aan vrouwenhanden, nl. de verpleegsters. Hij hoopte dat zij er m Gods hand een goed gebruik van zullen maken als instrument voor het teruggeven van de gezondheid aan tal van zieken. Mgr. Huibers memoreerde dat de Dr. Noietstichting al meer dan 25 jaar een bron van zegen voor velen uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis is geweest. Hij wees op de grote vorderin gen die de geneeskunde de laatste jaren heeft gemaakt. Veel blijft er echter afhangen van de geest in een ziekenhuis, van de liefde waar mee wordt verpleegd, en bovenal van Gods zegen. De geneesheer-directeur dr. A. L. J. Kunze wees er o.m. op dat dit prachtige resultaat werd verkregen door de inspanning van velen, niet het mmst van de arbeiders, die op hun wijze de volksgezondheid heb ben gediend. Mi'. Van Velzen gaf verschillende byzonderheden uit de geschiedenis van het ziekenhuis. Nadat men de vier lagen tellende vleugel had bezichtigd, voerden nog tal van sprekers het woord. Unaniem was men vol lof voor hetgeen hier is gepresteerd. Vangstberichten van hedenmorgen; VI 70 thuisvarend. VI 29 met 25 k, VI 172 met 1 0k, VI 206 met 70 k nog 35 netten, V] 208 met 30 k, VI 216 met 20 k, VI 29 met 30 k, V!*97 met 13 k, VI 115 met 17 k, VI 190 thuis varend, VI 50 met 240 k, VI 14 met 10 k, VI 56 met 19 k, VI 112 m«t 7 k, VI 132 met 3 k. In het kader van de voorwedstrij- den voor de gewestelijke kampioen schappen speelde het B-team van „Het Oosten", eveneens in Schiedam, tegen RES, terwyi het A-team tegen „Entre Nous" uitkwam. Deze ont moeting eindigde in „onbeslist". Voor het kampioenschap 2e klas libre kwamen de Vlaardmgers N. Hartog (OBK) en L. v. d. Lee (Het Oosten) m actie tegen de sterk spe lende Schiedammer Van Duikeren. Onder grote spanning werden deze partijen gespeeld. Hartog eindigde gelyk met 150 caramboles m 41 beur ten. Van der Lee kwam echter niet verder dan 144 caramboles m 40 beur ten, hetgeen echter toch een uitste kende prestatie is. Van Duikeren won deze partij met 150 caramboles in 40 beurten. Zyn hoogste serie was 17, terwijl v. d. Lee een serie van 15 maakte. Vanavond worden in het clublokaal van „Het Oosten" de voi- Zondag zal in. de Grote of St.-Jans- kerk te Schiedam een Oecumenische Adventsdienst worden gehouden on der leiding van ds. J. t>. Smids, Ned. Herv. predikant, ds. E. J. Oomkes, Gereformeerd predikant en pastoor C. Tol van. de Oud-Katholieke Kerk. Medewerking wordt verleend door het leerimgenkoor van de Koningin Wilhelminakweekschool te Rotterdam, dirigente Kitty Kruis. Het orgel wordt bespeeld door de organist der kerk, de heer Jacq. F. Bekkers. De dienst vangt om 8 uur des avonds aan. Uit Zuid-Afrika bereikte ons het bericht, dat mevrouw E. M. O. Loopuyt—Maas op 80-jarige leeftijd is overleden. Zij was een van de op richtsters van de huishoud- en in dustrieschool voor Schiedam, en om streken. In het eind van de vorige eeuw was zij een pionierster van het nyverheidsonderwys voor meisjes. Met haar is een energieke vrouw met een warm hart voor het jonge meisje heengegaan. VOOR HET EEF.ST in de geschie denis is in Tanganyika een Lutherse kerkenconferentie voor geheel Afrika gehouden. Deze „Ail-Africa"-confe- rentie ging van de Y/ereldzending van de Lutherse Wereldfederatie en werd gehouden van 13—22 November. Afgevaardigden van kerken uit Afrika, Europa en Amerika woonden de vergadering bij. Het doei ervan was het stimuleren van het leiding geven door de inheemse bevolking m de Christelijke kerken van Afrika Het hoofd van de Chagga-stam, uit Noord-Tanganyika, waar een groot aantal Lutheranen vandaan komt, heeft een belangrijke rede ge houden tijdens de conferentie. „De Christelijke gemeenten zijn er in geslaagd een algemene basis voor ons geloof aan te geven, een basis, die met machtneming van de locale achtergronden en tradities zo is samengesteld dat zij niet tot voor werp van spot of verwarring wordt, wanneer het gaat om de verhou dingen tussen de rassen," aldus dr spreker. „Ons geloof rust op oude funda menten, toch moet het dienen voor een oude en een nieuwe generatie. De Bijbel is niet veranderd, toch zijn de levensomstandigheden en de opvattingen van de mensen wel ver anderd. De oude heidense geloven waren irrationeel, toch getuigen oe- paalde aspecten van het Christelijk geloof met van logisch redeneren. Er zijn talloze conferenties gehou den over Afrika en Konmk.ijke Com missies benoemd, toch is de „Oude Dame" met veel veranderd, omdat ondanks de goede voornemens achter al deze conferenties en commissies een volledige Christelijke benadering van een oplossing is prijsgegeven ter wille van het eigenbelang. Op het strijdtoneel van de politiek wordt God met de mond beleden m som mige zogenaamd beschaafde ianden, terwijl men Hem m andere geheel ontloopt," zo vervolgde hij. „DE BOODSCHAP van de broeder schap der mensheid, die een van de leerstellingen is van het Christendom is m bepaalde landen verbannen naar de vier uithoeken van het kerk gebouw. De theorie van de gelijkheid van alle mensen voor God wordt door mensen, die zich zeer beslist Chris tenen noemen op verschillende wijzen uitgelegd. In al deze conflicten wordt de oprechte zoeker naar waarheid verward en verbitterd Diegenen onder u. die Afrika willen redden, moeten dit doen m de naam van een waarlijk menselijke Jezus, die, behalve dat hij zielszorg gaf. ook voorzag m veel van onze menselijke noden. Hij genas de zieken, woonde bruiloften bij, at met de prmen en de zondaren en troostte hen.' Een menigte van wel 10.000 mensen hoorde deze toespraak aan. die bij de opening op 13 November gehou den werd. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68798 gende partijen gespeeld: F. v. d. Vel deSeïiiphof, Van ReesDe Ko ning, DijkshoornAlphenaar. De uit slagen van „Het Oosten" waren: L. van Soelen 230 230 30 70 7,67 M. Oostveen 230 137 30 16 4,57 De Brinker 130 105 43 19 2,44 Bredius 150 150 43 18 3 49 P Schot 130 130 31 18 1,19 H. v. d. Veer 115 93 31 13 3,00 F. Gouka 150 106 36 12 2,94 L. v. d. Lee 150 150 36 26 4,17 A. de Jong 115 91 41 21 2.32 J. v. d. Ligt 115 115 41 8 2,80 C. Frederiks 105 88 47 9 1,87 D. v. d. Band 95 95 47 11 2,02 J. de Groot 105 73 45 13 1.62 R. v. Opstal 105 105 45 16 2,33 W. Schliperoord 85 66 38 9 1,74 K. Hulsman 85 85 38 14 2,24 De korfbaicompetities hebben dit seizoen een zo vlot verloop, dat voor het komende weekend een bescheiden programma is aangekondigd. De eerste twaalftallen van de Schie damse clubs worden alle drie hinnen de lijnen geroepen, maar van de reserve-twaalftallen slechts enkele. Voor Schiedam en Succes worden dit jaar zelfs geen wedstrijden meer vastgesteld, ook niet voor de lagere teams, ODI gaat Zaterdagmiddag naar Vlaardingen om daar Oranje Nassau te ontmoeten. Dit wordt de achtste ontmoeting voor de CKB-ers, maar de Vlaardingse club ontmoeten ze voor de eerste maal. Het zal niet mee vallen om uit deze krachtmeting winst te halen. De beide Zondags clubs spelen op eigen terrein. Schiedam speelt zijn llde wedstrijd en wel tegen het Dordtse Zwervers, eveneens een eerste ontmoeting. Het lijkt ons niet waarschijnlijk, dat de rood-zwarten hun tegenstanders ver lies kunnen berokkenen, maar ze zullen het de Dordtenaren wel heel lastig maken, nu men weer zo goed op dreef is. De wedstrijd van Succes voor de blauw-witten ook de llde ont moeting is heel belangrijk voor de degradatie. Men krijgt De Spartaan op bezoek, dat nog geen winstpunt heeft binnengehaald. De positie van Succes is evenmin rooskleurig, maar door een overwinning, die wel in de lyn ligt, kunnen onze stadgenoten, zich practisch veilig stellen. Verder zijn voor de Schiedamse clubs vastgesteld Succes 3Hille- sluis 3, Zwaluwen 4—Schiedam 3 en voor de adspiranten ODI AODO A, Het Zuiden CSucces A en Succes BZwaluwen B. VRIJDAG Bioscopen; PASSAGE-THEATER; 2, 7 en 9.15 uur. La Strada. (18 J.) MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 uur: De schrik van de 2de compagnie, (al.) Tentoons tellingen STEDELIJK MUSEUM, 2—5 uur: Schiedammers uiten zich. CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 9—6 uur: Expositie werken van Brands. Apotheek: Firma Westendorp, Singel 81, telef. 67674. Diversen: IRENE. 8 uur: Schied. Vrouwenkoor. Feestavond. MARIJKE. 8 u,! Ver. Het Slngelkwar- tlcr. Contactavond. IRENE (kl. zaal). 8 uur: Voetbalver. Vegla. Contactavond. MUSIS SACRUM, 2 uur: RK Bond v. Bejaarden. St. Nlcolaasfeest, BEATRIX, 8 uur: RKHO Spirit. St. Nlcolaasfeest, ZATERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2, 4.15, 7 en 9 15 uur: Lo Strada (18 Jr), MONOPOLE-THEATER, 3, 5, 7 en 9 uur: De schrik van de 2e compag nie (a.I.). Ten toonstellingen STEDELIJK MUSEUM. 2—5 UUr: Schiedammers uiten zich. Apotheek: Tot 1 uur fa. Westendorp. Singel 81, telefoon 67674. Diversen: CHR. BELANGEN, 2 en 7.45 uur: Ke- fico. filmvoorstellingen. MARIJKE, 8 uur: Feestavond Klaver- jasver. Singel Boys. ARCADE. 8 uur: Schiedamse Toneel groep Comedia, toneelavond en bal. MUSIS SACRUM, 8 uur; Arb. Toneel vereniging Tot Steun ln da Strijd, toneelavond. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: The dam busters. 2, 7 en 9.30 uur (14 jr). CAPITOL: Terug uit de hel. 2, 7 en 9 15 uur (14 Jr). CENTRAAL: Verborgen moederschap. 2. 7 en 9.15 uur (18 JrJ. CINEAC: Journaal van 9 tot 5.15 u. Clske de Rat. 5.30, 7.45 en 10 uur (14 Jr). COI.OSSEUM: Gekweld geweten. 2. 7 en 915 uur (18 Jr), HARMONIE: De sneeuw was vuil. 2, 7 en 0 15 uur (18 Jr). LUMIÈRE: Menselijke begeerte. 2.15, 7 en 9 30 uur (18 Jr). LUTUSCA: Blanke slavinnen. 2.15, 7 en 9 30 uur (18 Jr). LUXOR: Het meisje op de rood flu welen schommel. 2, 7 en 8.30 uur (18 Jr). METRO: Nana, 2, 7 en 9.15 uur (IS Jr). PASSAGE: La strada. 2, 7 en 9.15 uur (18 jr). PRINSES: De (Iran van Californlè. 2 15, 7 en 9 30 uur (14 Jr). REX: Kink Kong cn de Arabieren. 2. 7 en 9.15 uur (14 jr), THALIA: De mooiste vrouw ter we reld. 2 15. 7 en 9 30 uur (14 Jr). 't VENSTER: Het loon van de angst. 2, 7 en 9 15 uur (18 jr). VICTORIA: Camllle. 2, 7 en 9.15 u. (18 Jr). ROTTERDAM GROTE SCHOUWBURG, Zuldpleln. De Velen! gele Spelers met „Het Verraad". 8 uur. REPETITIELOKAAL Rotterd. Phllh. Orkest, naast Rotterdamse Schouw burg, Ingang Aert van Nesstraat, kamermuzlekavond, 8 15 uur. AHOY'-HAI, Wytemaweg, Holiday on Ice. 8 uur. DE BIJENKORF (lunchroom), Schie- damsevest. modeshow. S uur. DIERGAARDE BLUDOEP, voordracht dr. Sladen betr. het leven der pin guïns, 8 uur. ROTTERDAMSE SCHOUWBURG, ga la-avond t.g.v. het 290-Jarig be staan van het Korps Mariniers. S uur. TWAALF PROVINCIËN. Hoogstraat, Bloma-üieater. „Hallo Dienstman", 6 en 9.30 uur.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1