MAURI AC doet scherpe verwijten aan rechterzijde 'Christen in mij verzet zich tegen gruwelen Biljart- azen' lopen hard van stapel Tienduizenden werkers krijgen een taak Europese tournee voor Bruheck c.s. in de pen Nieuwe CAO in de koopvaardij Vrouw dreef illegaal een school Voor militairen betere kostwinnersvergoeding Britse officieren: héél zachtjes wakker maken VOOR HET EERST STEM IK GEEN MRP' Honderd rijders naar Davos Snelle militaire ploeg bij zwemestafette Voor blinden: sprekende bibliotheek Arabisch blok wil Israël uit VN I DE GROTE KRACHTPROEF HET VRIJE VOLK ZATERDAG 17 DECEMBER 1955 PAGINA 6 VERANTWOORDELIJK NAASTENLIEFDE Sportkiekjes van t, <Éfü Kampioenschap groot biljart libre De verkiezingsactie zij draait al weer op een belangrijk hoger toerental is voor de PvdA een goede toetssteen vool de doeltreffendheid van het organisatie-apparaat. Een enorms krachtproef in dagen van hoogspanning. Te meer, daar het werk, systematisch en maanden achtereen, voornamelijk dooi vrijwilligers geschiedt. In hoeverre zullen deze „gewone" partij' genoot-werkers hun taak met geestdrift en vasthoudendheid vervullen? Het antwoord op deze vraag is beslissend voor het eindresultaat. 125.000 exemplaren De verkoop van het dr. W. Drees- geschrift overtreft de stoutste ver wachtingen. Meer dan 125.000 exem plaren zijn a! het land in, hetgeen duidelijk wijst op een ongekende animo voor de colportage. (Van een onzer verslaggevers) Er bestaat een vlotte kans, dat het kwartet van Dave Brubeek, de Amerikaanse jazzpianist, volgend jaar naar Europa zal komen, Tandverzorging ophogerpeil „Wil je niet opstaan, blijf je maar liggen, moet je maarNee, nee, helemaal verkeerd. Zo kan je de manschappen wel wakker maken, maar zo wek je in ieder geval een officier van de Britse luchtmacht niet. Het wekken van een RAF-officier is een zeer moei lijke zaak, die dan ook uitgebreid wordt onderwezen aan het lucht- machtpersoneel, dat in Spitalgate een cursus volgt: hoe word ik een goed oppasser. tv:!- fe (Van onze Parijse correspondent) Een artikel van de bekende katholiek Frangois Mauriac, waarin hij schrijft, dat de he dendaagse katholiek in Frank rijk links moet staan, juist omdat hij katholiek is, heeft heel wat pennen in beroering gebracht. De aanvallen op Mauriac zijn niet van de lucht geweest. Mauriac is er het antwoord niet schuldig op ge bleven. Pater Lueien Guksard in d r katho lieke „La Croix" (Het kruis) heeft Mauriac een sofist genoemd,' een drogredenaar. „De manier van rede neren van Mauriac is sofisme. Het is het beste voorbeeld om te be wijzen hoe Mauriac zich van de godsdienst bediende om politieke winst te behalen. Nog niet zo lang geleden schreef hij. dat de katholie ken hun hoop moeten stellen op de niet-katholïeken. Aan zulke ketterij doen wij niet mee." In het nummer van Express van 15 December dient Mauriac genoem de pater van repliek en hij doet dat niet zo zuinig, zoals men zal zien. Wie had durven denken, zegt Mauriac, dat mij een soortgelijke belediging van sofisme naar het hoofd geslingerd zou worden dooi' „La Croix". Mogelijk voelt u, mon père, die uitdrukking niet als een belediging. Sta mij dan toe, dat ik u met uw neus boven op uw eigen sofisme druk. Waarom verzwijgt gij in uw aanval op mij de naam van de JIRP, van de katholieke volkspartij? Hef is toch geen schande voor de MRF op te komen? Wat mij betreft, voor de eer ste maal in mijn leven zal ik op 2 Januari niet mijn stem op de katholieke volkspartij uitbrengen. Neem van mij aan dat ik dat niet doe uit sofisme. Ik zou een sofist en bovendien een domkop zijn, wanneer ik beweerd had, dat naastenliefde en rechtvaardigheid alleen te vinden zijn bij de linkerzijde en niet bij de rechterzijde. Daal af, mon père, van uw ver heven voetstuk, waar men naasten liefde en rechtvaardigheid alleen maar met ideale hoofdletters schrijft. Maar ik waarschuw u, dat gij dan uw soutane zult moeten opstropen, want de weg, die wij gaan, ligt vol bloed en modder. In ben historicus, vervolgt Mauriac en ik wil mij dus aan de historische gebeurtenissen houden. In de afge lopen vijf jaar fs de Franse politiek gemaakt door de rechterzijde. Dii rechterzijde is voor bepaalde gebeur Jenissen verantwoordelijk. Ik wilniel izeggen, dat de katholieke volkspartij [alleen verantwoordelijk is. Ook zij i! ,het slachtoffer geweest van een coali- ;tie-poiitiek. Het ongeluk wil, dal (Frankrijk tot zulk een politiek ver- !oordeeld is. Ik wil Frankrijk van dai (ongeluk bevrijden. Hebben Madagascar, Indo-China, .Tunis en Marokko te maken met de naastenliefde en met de rechtvaar digheid, ja of nee? Ik vraag u dat maar, mon père! Hebben de mannen, die gij met uw verborgen macht on dersteunt, in al die drama's een over- jwegende rol gespeeld, ja of nee? Niet alleen de onrechtvaardigheid, maar Hardrijders uit dertien landen doen mee aan de schaatswedstrijden .welke van 18 tot 21 Januari te Davos gehouden worden. Het aantal in schrijvingen beloopt bijna 100, dai is veel meer dan toegelaten worden tot de Olympische Winterspelen. Daardoor beloven de wedstrijden te Davos het grootste niet-Olympische schaakevenement van het jaar te worden. De deelnemende landen zijn Oos tenrijk, Tsjechoslowakije, Finland, West-Duitsland, Oost-Duitsland, En geland. Japan, Nederland, Noorwe gen, Zweden, Zwitserland, Rusland en de Ver. Staten. De wedstrijden gaan over de klas sieke afstanden, de 500, 1500, 5000 en 10.000 meter. FRANCOIS MAURIAC ...katholiek moet links staan... ook de misdaad moet bij de rechter zijde worden gezocht. Ais lii.kse ele menten daaraan hebben medege werkt, dan zijn ook zij medeplichtig. Het sofisme, dat gij mij verwijt, vindt ge In de historie en daarover zal het christelijk geweten moeten oordelen. Waarover gij u nu veront waardigd betoont is, dat de christen in mij zijn politieke keus heeft be paald. Wat kan ik daaraan doen? De christen in mij heef-, zich verzet tegen het bloedbad van Casablanca, in December 1952. De christen in mij heeft zich aan de kant geschaard van een ras, dat wordt uitgebuit en men moet de moed hebben om het te zeggen en dat wordt gemar teld. Als La Croix mij op die weg wil volgen, dan mag ik er op wijzen, dat een enkel artikel van mijn pen vol doende Is geweest om voor drie of vier maanden die politiemethoden In Algiers te verzachten. Maar sedert dien, helaas... Een schoon onderwerp voor u, mon père, om daarover uw licht te laten schijnen, Velen die geen christen zijn, staan naast ons in deze strijd. De naasten liefde drijft mij en mijn vrienden ertoe politiek partij te kiezen voor hen, die voor deze gruwelen geen ver antwoordelijkheid dragen en die ze hebben ontmaskerd. Als dat sofisme is, zal ik mij gaarne sofist laten noe men. En het verwijt aaa mijn adres van de schoolmeester te zijn voor de katholieken? Dat verwijt komt op uw eigen hoofd neer. Laai, mij u her inneren aan mijn Jeugd. Toen ik nog een kleine jongen was. zorgvuldig door mijn moeder bewaakt, waart gij het, mon père, samen met alle an dere priesters, die mijn schoolmees ters waren. Het was alleen „uw brave ners", die in onze woning doordrong. En wat die pers ons leerde in de don kerste dagen ven de affaire-Dreyfus iaat mij voldoende naastenliefde hebben om u daaraan niet te herin neren. Ik ben geen schoolmeester. Ik ben :en man, die probeert te dienen En als ik, zonder dat te hebben gezocht, geesten wakker maak van christe lijke lezers, dan geef ik alleen maar antwoord op problemen, die zich aan ons voordoen en waarop gij nimmer antwoord geeft. Ik doe niet anders dan vorm geven aan angst, de ver ontwaardiging en de afkeer van mijn lezers. Ik ben niemands schoolmeester, maar een feit is dat ongelovigen, priesters en gelovigen zich bevrijd voelen door hetgeen ik schrijf. Er is iets veranderd in de kerk van Frank rijk, neemt gij dat van mij aan. Over het onderwijs is een accoord gemakkelijker te vinden dan gij denkt. Een groot deel van de Franse geestelijkheid is niet clerl- caal meer en zal hoe langer hoe minder elericaal worden. Het oude stokpaard van de katholieke volks partij gaat sterven. Ik geloof niet, besluit Mauriac, dat Is een sofist ben. Maar soms ben ik wel eens een profeet geweest. Luister goedeens zal Frankrijk bevrijd wor den en wij zullen met Frankrijk be vrijd worden. Et ca ira, mon père! Enfin, ca Ir» mieux. Ab Hoogedoorn zal Zondag iegen HBS zijn 400ste wedstrijd voor het eerste elftal van Neptunus spelen. Vierhonderd....! Dat is een ongelofelijk groot aantal. Ik heb na de be vrijding enkele wedstrijden met Ab gespeeld. Dat was een bijzonder groot genoegen voor mij. Ab is een prettige jongen, met een op geruimd karakter. Hij is de laatste van het beroemde elftal waarin o.a. Vente en Henk van Spaandonck speelden. der. Dat kan die Teun.... Hij was natuur lijk helemaal in het leer. Ik heb hem nog nooit anders gezien. Hij trok zijn portemon- nale en zei: „Ik heb nog wat voor je. Alsje blieft, voor het Oortje. Hij moet zo vet als spek worden." Een goed Nederlands tientje lag in mijn handen, „Niet over kletsen zei hij toen. Ja Teun, dat had je maar gedroomd.! De twee tegenstanders van Lex Crissy en Gerard Berkhout, de jonge profboksers, die Maandag ook in de Rivièrahal op het pro gramma staan, zijn bekend. Het zijn twee Fransen: Bernard Harant en Alfred Vail- Je hoort niet zo vaak, dat een speler 400 (t<~ "g) lant. Namen die u en mü naturhjk niets zeg- oHcfrürtor. ir, v~" gen, maar die volgens de Fransen twee kun wedstrijden in een eerste elftal van een be kende club speelt. Natuurlijk wei in onder afdelingen, maar in een grote vereniging, waar de concurrentie groter is, gebeurt dit zeiden. Dat is slechts voor de allerbesten weggelegd. Wel, Ab is één van de allerbesten. Hij is zijn club gevolgd op de martelgang V w van de eerste naar de derde klasse. Hij heeft al die nare dingen meegemaakt, die een club dan moet doorstaan. Als het je goed gaat., och ja, dan is er belangstelling genoeg Dan zijn er honderden die wel Iets willen doen. Maar als het niet zo best gaat, dan komt het aan op echte clubliefde. Dan zie je pas Ie ware amateurs. En amateur, een goede lief hebber, dat is Ab altijd geweest. Daarom van harte proficiat, Ab. Je bent een prachtig voorbeeld voor duizenden Jongeren. Ik kwam deze week Teim Meier tegen. Teun doet z'n leven lang niets anders dan sportlieden masseren, o.a. by Hu'zenaar en ook bij DHZ, dat hij traint. Hij gaf me een joviale klap op mijn schou- dige pugilisten zijn. We zullen zien. Het wordt in elk geval Maandag weer een interessante avond, Er zijn enkele clubs die Zondag hun aan vangstijden hebben veranderd. DHZ speelt Zondag om halftwaalf tegen CKC, zodat iedereen om halftwaalf tegen CKC, zodat FeijenoordEDO te gaan. (Daar is het toch voor, nietwaar Gerrit?) en verder speelt HOV een vriendschappelijke wedstrijd op zijn ter rein aan het Toepad tegen DCV (aanvang haifdrie). De' tijd voor feestavonden van voetbalclubs komt weer aan. Er zijn zo hier en daar op merkingen gemaakt over collectes voor 'n Oortje voor het Konijn. Als u plannen in die richting hebt: belt u Arie Schilperoort dan even op (55863). Hij is de voortreffelijke secretaris van dit comité. Hij kan u verder inlichten. Prettige Zondag allemaal. Er kan moeilijk worden beweerd dat in het kampioenschap van Neder- iand groot biljart libre in Krasnapolsky te Amsterdam de „azen" zich in de eerste ronde hebben moeten inspelen. Zowel De Ruyter als Scholte en Van Oosterhout draaiden meteen op volle toeren en er is weinig biljartkennis voor nodig om te kunnen voorspellen, dat tussen hen de aanstaande kam- Dioen schuilt Er heerst in dit opzicht bij ds .partijleiding een sterk optimisme. Zij rekent op enkele tienduizenden wer kers. Een speciaal actieboek ligt voor hen gereed. En daarin worden de taken, van dag tot dag, uitgestippeld Alleen op deze wijze, meent- men. kan het verkiezingsraderwerk op gang komen en met zo weinig moge lijk energieverlies. Er staat dan ook zo een en ander op stapel. In het tijdvak van 1 Fe bruari tot 13 Juni gaan er dertig drukwerken van verschillende aard de deur uit. Een deel ervan is be stemd voor huis-aan-huis bezorging. Voor de mondelinge propaganda zijn er in een centraal plan vijf honderd bijeenkomsten; forum- en debatavonden, platform- en andere vergaderingen, vastgesteld. Gevoegd bij de plaatselijke activiteiten op dit gebied, kan men veilig aannemen, dat het aantal verkiezingsvergaderin gen in de buurt van tweeduizend komt te liggen. De omvangrijke acties kosten na tuurlijk tonnen gelds. Zonder een Brubeek ca, via de gramofoonptaat in recordtijd populair geworden, zou in dat geval in één programma optreden met enkele andere bekende combinaties: Louis Armstrong en zijn Al! Stars, de trombonisten J. J. Johnson en Kai Winding en een nog nader aan te gezelschap. De organisatie van de toerrite be rust bij de Amerikaanse Columbia- maatschappij, in samenwerking met Philips Phonographische Industrie, baar vertegenwoordigster in Europa. De opzet zal zich waarschijnlijk ook uitstrekken tot het populaire ter rein buiten de jazz. Zo wordt bij voorbeeld gedacht aart een optreden van vocalisten als Doris Day en Frankie Laine. Mede ter voorbereiding van deze plannen vertoeft op het ogenblik In Europa de heer George Avakian, Columbia's eerste man voor jazz- en populaire opnamen. In een bijeen komst in het Amsterdamse Lido heeft lui er Donderdagmiddag de hoofd zaken van verteld. Da heer Avakian was vergezeld van zijn echtgenote, de concertpianiste Anahid Ajeminan. Talrijke kopstukken uit de Neder landse jazzwereld onder wie het echt paar Ilcken, Tony Vos en zijn kwar tet, leden van de Dutch Swing Colle ge Band e.a. hebben hem bij deze ge legenheid doen blijken van hun waar dering voor zijn werk. solide financiële basis, kan. nu een maal geen doeltreffende propaganda worden gevoerd. Het doorbraakfonds speelt hierbij een onmisbare rol. Hoe meer u het gedenkt, hoe rui mer de PvdA haar actie kan op zetten. Om de Inkomsten te verho gen zal er binnenkort een rebus, met de kans op het winnen van belang rijke prijzen, in Het Vrije Voik en Pe Radloglds worden gepubliceerd. En ten slotte volgt hier een af doend bewijs, dat er in de Partij van de Arbeid een gezonde groei zit. Op 1 October bedroeg het leden tal 124.738 en op 1 December was dit gestegen tot 127.367. Een netto winst derhalve van 2629 leden. De Ruyters tegenstander Beekman moest met het schamele totaal van 31 genoegen nemen, toen De Ruyter na zes beurten zijn queue weer In het foudraal stopte. Vijf beurten had de Brabander nodig gehad om „warm" te lopen. Maar toen ging hij ook in razende vaart op de finish af, waarvan hij toen nog 452 caram boles was verwijderd. De elegante Rotterdammer Van Oosterhout moest de Amsterdammer Jacobs gedurende vijf beurten naast zich dalden, maar ln de volgende drie beurten scoorde de laatste 0 caram boles, terwijl zijn donkere rivaal 348 caramboles onder de lampen legde. De siotserie van 278 gaf weliswaar enkele problemen op ie lossen, maar Van Oosterhont aarzelde niet één maal. Titelhouder Scholte legde tegen zijn schoonvader Metz de basis voor zijn duidelijke zege in de vierde beurt, toen hij 269 voortreffelijke caram boles uit zijn queue liet rollen. Na de reeks van 269, die op een te zacht gespeeld stootje afbrak, werd in de volgende beurt het von nis voltrokken: met 105 supersnelle caramboles liet hij Metz kansloos op 121 achter. Ondanks de serie van 235 van Van Oosterhout, waarin hij tot vier maal toe de positie kwijt raakte en die ten slotte op een gemiste acquitstoot af brak, kreeg de avondpartij tussen de Rotterdammer en I.Ietz nog een spannend karakter. Van Oosterhout raakte de cadans kwijt toen de Ha genaar hem wat problemen ter op lossing voorlegde. Deze kreeg hierdoor via series van 139 en 80 de gelegenheid om binnen bereik te blijven. 89 caramboles ver schil is in deze spelsport ten slotte niet veel. Juist op tijd besefte Van Oosterhout het gevaar en op de 10de beurt besloot hij de party met een serie van 144. De uitslagen waren: De Ruyter 500 6 452 Beekman 31 6 30 Van Oosterhout 500 8 278 62.50 Jacobs 138 8 90 17.25 Scholte 500 5 269 100.00 Metz 121 5 70 74.20 Van Oosterhout 500 10 235 50.00 Metz 267 10. 139 26.70 Scholte 500 7 364 71.42 Beekman 323 7 170 46.14 De Ruyter 500 14 153 29.07 Jacobs 407 14 153 29.07 De stand na de eerste dag is: 1 Scholte 4 364 83.33 2 Van Oosterhout 4 278 55.55 3 De Ruyter 4 452 50.00 4 Beekman 0 170 27.23 5 Metz 0 139 25.86 6 Jacobs 0 153 24.77 De Franse ploeg heeft bij de mili taire kampioenschappen te Brussel de finale 3 x 100 meter wisselslag estafette (100 m rugslag, 100 m schoolslag en 100 m vrije slag) ge wonnen in 3.23,2. Nederland met Elzinga, Bekkering en Willemsewerd tweede in 3.25,6. Het Nederlandse record voor deze afstand is nog niet gevestigd, daar jde limiettijd 3.27,9 nog niet door een Nederlandse club is bereikt. De tijd van de militaire ploeg kan echter niet als Nederlands record gelden, omdat de drie zwemmers niet van dezelfde vereniging zijn. De winnende Franse ploeg bestond uit Viola, Broussard en Boiteux. In het wftterpolotoerr.ooi heeft Egypte de leiding met drie punten. Neder land. ook met drie punten, staat op de tweede plaats. Het Nederlandse team versloeg Frankrijk met 5—2. Bij dc rust was het 41. De Nederlanders waren aanmerkelijk sneller. De doelpunten werden gescoord door Beyderwellen (2), Rulmschotel, Spaans en Dokter, Jean Boiteux won de 400 m vrije «lag in 4.46,4. Wiüemse van de Rob ben werd tweede ln 4.52,9. Met ingang van 1 Januari wordt een nieuwe c.a.o. voor het perso neel ter koopvaardij van kracht, waarmede talrijke belangrijke verbeteringen van de loon- en arbeidsvoorwaarden worden ingevoerd, Ilet College van Rijksbemiddeiaars heeft inmiddels zijn goedkeuring aan deze nieuwe c.a.o. gegeven. Zij is afgesloten tussen de werkgeversvereniging: de Raad van Bestuur voor de Zeevaart en de werknemersverenigingen, georgani seerd in de Contact-Commissie van Organisaties ter Koopvaardij, waarvan deel uitmaken de Unie van Zeelieden van de Centrale Bond van Werknemers in het Transportbedrijf en de Centrale van Kapi teins en Officieren ter Koopvaardij. i.van een onzer verslaggevers) Voor de blinden in Nederland, die zich niet van het brailleschrift kun nen bedienen, zal systematisch een bi bliotheek van gesproken boeken wor den opgebouwd. Dit gebeurt met de hulp van bandrecorders. Naar een voorlopige schatting zullen 600 tot 700 apparaten voor het terug luisteren moeten worden aangeschaft. De kosten van het project zijn be groot op een bedrag van om en nabij de 350.000 gulden. Reeds enige ttjd wordt het voorbe- reidend werk voor deze vorm van lectuurvoorziening verricht door de afdeling bllnden-bibliotheek van de Openbare Leeszaal en Biblotheek te Amsterdam in samenwerking met de stichting „Het Nederlandse Blinden wezen". In een studio in het gebouw van de leeszaal op de Keizersgracht zijn tot nu toe enige tientallen boeken op de band vastgelegd. Hierbij zijn werken van Aafjes, de sprookjes van Andersen, het Hoog- iied (voorgelezen door ds. Herfst), Dostnjewski's „De Zachtmoedige" en zelfs korte hoofdstukken van burger lijk recht. Een van de bedoelingen is ook alinde studenten aan studiemateriaal te helpen. Tot nu toe was het te costbaar die soort lectuur, die boven- iien zeer snel aan veroudering on- ierhevig is, in brailleschrift vast te eggen. De band, waarop het gespro ten woord kan worden uitgewist, oa- iervangt dit bezwaar Een Zuldafrikaansc vrouw is ver oordeeld omdat zij illegaal een school dreef. Een hof in Johannesburg heeft haar een baete van 100 gulden opge legd, omdat z(j de Bantoe-Opvoe- dingswet had overtreden. Zij had geen schoolgebouw, maar gaf ies in de open lucht aan een aantal gekleurde kinderen. Een po litieman zag een aantal kinderen op een lei schrijven en vond een school bord op de grond, hetgeen voldoende reden voor een proces-verbaal was. De vrouw ontkende, dat zij een school dreef. Zij zei dat zij slechts in op dracht van haar kerk (Zevende Bags, adventisten) onderwees in goed ge drag en dat zij de kinderen lezen en schrijven bijbracht om hen te be hoeden voor leegloper)). De kostwinnersvergoeding voor militairen zal met ingang van 1 Januari 1956 gunstiger worden. De maxima, waarboven nu geen ge zinsinkomsten meer worden vergoed, zullen 15 procent hoger worden gesteld. De gages voor het koopvaardijper- soneel zijn herzien en deze herzie ning heeft de betekenis van het in halen van een achterstand, ontstaan 82.331 ten opzichte van de lonen en salaris- 5-161 „sen aan de wal Anderdeels is een denivellering aangebracht in de ga ges voor de hogere functies aan boord. Deze gageverhoging moeten gezien worden als een waardering voor aller lei arbeid, die typisch is voor het be roep van de zeevarenden. Op zee is een 56-urige werkweek. Men is ver stoken, veelal maandenlang, van ont spanning, die een werknemer aan de wal heeft. De recreatie in buiten landse havens vergt dikwijls extra uitgaven. Een belangrijke verbetering is ook, dat een echtgenote van een militair, cue samenwoont met verwanten, evenveel vergoeding zal ontvangen als de echtgenote, die een eigen huishouding voert. Evenmin zal er meer onderscheid worden gemaakt tussen de maximale gezmsuitkering voor een echtgenote of de alleen achterblijvende moeder, broeder of zuster van een militair. In alle gevallen zal het maximum 75 per week bedragen. Voor 2 personen zal het maximum 89, voor 3 perso nen 85, voor 4 personen 90, voor 5 personen 95, voor 6 personen 100 en voor zeven of meer personen f 15 per persoon bedragen. Een en ander met inachtneming van de bru- to-inkomsten van de achtergebleven gezinsleden. De inkomsten van broers en zusters van de militair zullen resp. voor 70 procent en in sommige ge vallen voor 40 procent worden mee gerekend. Zij die reeds kostwinnersvergoeding gemeten, behoeven niet naar de ge meentesecretaris te gaan om herzie ning te vragen. Dit geschiedt al automatisch. Advertentie IN Tub* 70-95 ct. All««n »n Apotheek en Drognteftj op de Nederlandse vloot zou door zulk een ontwikkeling in gunstige zin gewijzigd worden. Het Arabische blok is vandaag een campagne begonnen om Israël nit de UNO te zetten wegen zijn aanval op Syrisch grondgebied. Er is eclitcr weinig wat er op lijkt, dat dc Arabieren voldoende steun zullen kunnen verkrijgen. Zij zijn met hun campagne be gonnen nadat de leider der Syrische delegatie, Achmed Sjukairy gisteren een beroep had gedaan op dé Veilig- heisraad om economische sancties op Israël toe te passen en de raad had besloten te wachten op een volledig rapport over het incident van de leider der wapcnstilstandscommissie in Palestina, generaal-majoor Burns, alvorens enige maatregei te nemen. Verwacht wordt, dat de raad de zaak de volgende week na ontvangst van het rapport opnieuw in behan deling zal nemen. Onder de gedelegeerden werd de verwachting uitgesproken dat de raad zich zal beperken tot een be risping van Israël. De raad is in het verleden nooit verder gegaan dan een afkeuring en een verzoek aan de betrokken partij om samen te werken met de voorzitter van de wapenstil standscommissie. In de nieuwe c.a.o. is het overwerk hoger gewaardeerd. Een jaarlijkse vacantiebjjslag van 4 pet. is opgeno men. Vergoedingen voor Zon- en feestdagen zijn uitgebreid. De verlofs- regellngen zuilen In nader overleg tussen de beide partUen zo goed mo gelijk worden uitgevoerd. Door deze belangrijke positieverbe tering verwachten de werkgevers- en werknemersorganisaties, dat de aan trekkelijkheid voor het zeemansbe- roep sterk zal toenemen en dat Ne derlandse zeelieden, thans varende op vloten van andere nationaliteiten, zullen terugkeren naar de eigen vloot. De krappe personeelspositle Een ideaal ontwaken wordt de offi cier aldus bereid: De oppasser gaat voorzichtig de slaapkamer binnen en plaatst voor zichtig een kop hete thee op het nachtkastje. Dan schudt hij zacht jes aan het kussen en wenst zijn superieur zodra die de ogen heeft ge opend een goede morgen en vertelt hem wat voor weer het is. Dan vraagt de ideale oppasser wanneer hij het Voordien heeft hij al gezorgd dat een paar keurig gepoetste schoenen recht voor een stoel zijn geplaatst en dat de veters aan weerszijden van de schoen hangen. Ook heeft hij ervoor gezorgd, dat de kleren netjes opge vouwen op een stoel liggen. De stoel met kleren moet zo dicht bU het bed staan, dat de officier er bij kan zon der op te staan. Verder weet de op passer, die deze zevenweekse cursus heeft gevolgd, hoe hij knopen moet scheer- en 'waswater moet brengen, aannaaien en sokken moet stoppen. «jg 'V? Kom, laten we het dan maar geloven. „Kam", een vierjarige olijant, I kan chaufferen. Hij kan zijn wagen zelfs in de tweede versnelling laten j rijden. Dit wonder hebben Landenaars duidelijk gezien. Verbaas u niet: „Kam" is een artist, van het Bertram-Millscircus, dat j in de Olymjria-haUen voorstellingen geeft. In de Lor.dcr.se straten gaf hij het publiek alvast een voorproefje van zijn kunnen. j

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 2