Dit weekeinde in Schiedams zalen Habermehl en Verstraaten snelsten op hometrainer Taxi tegen auto en boom: zes gewonden TSB overrompelde Schiedams HBSS Navigatiè-apparaat zal tijd besparen GLOEIENDEBILJARTFINALE De Ruyter libre- kampioen enerverende zege op Scholte Van Oosterhout tweede met beste gemiddelde door SLECHTHORENDEN! WALDO-TAXI Willv Vervoort kreupel in Vlaardingen Vara-TV-club Wmm L^SSÈfe^j,,. «nunw Uit het dagboek van de politie Naar Barcelona Burgerlijke Stand Kegelbond bestaat vijf jaar Mathenesserkring geeft kerstconcert 67570-69915 Biljarlwedslrijden in Tlialia HET VRIJE VOLK MAANDAG 19 DECEMBER 1955 PAGINA 6 „La Matinata CAB-ivin terfeest Honderd en twintig lichamelijk ge- brekkigen zijn Zaterdagmiddag met een groot aantal auto's naar „Irene" gebracht om daar in de grote zaal met het Comité Auto- en Boottochten het traditionele winterfeest te vieren. WÊÊmê NieuwenhoornDRZ 00 Kwart van de tijd ("Van onze bi!j artmedewerker) Ongeslagen, maar in verre van grootse vorm, heeft de Waal weker Kees de Ruyter de titel heroverd in het kampioenschap van Nederland groot biljart libre, die hij het vorig seizoen aan de Eindhovenaar Scholte moest afstaan. In een gloeiende finale bleef De Ruyter de meerdere van zijn jongere rivaal Scholte, die tegen het slot in doorzettingsvermogen tekort schoot. De Rotterdammer Van Oosterhout verzekerde zich door een bijzonder fraaie zege in vier beurten (de beste partij van het toernooi) op de Amsterdammer Beekman van de tweede plaats. DEMONSTRATIE VOOR D. DIJKSHOORN - OPTICIEN Beneden zijn hunnen Spannend slot *5» In onze krant van Zaterdag1 heeft u het een en ander kunnen lezen over het twintigjarig jubileum van de Schiedamse ama teurtoneelvereniging „De Dilettant". In een uitgebreid artikel werd verteld van het wel en wee van dit gezelschap in het ver leden. Overwoog in de eerste jaren „het wee", momenteel is het gelukkig zo, dat „De Dilettant" met recht een gezonde en bloeiende vereniging genoemd mag worden. Natuurlijk heeft men dit jubileum niet ongemerkt voorbij laten gaan. Zaterdagavond was er in Musis Sacrum een groot feest voor leden en donateurs. Het gezelschap van Harry van Zelm zorgde voor een genoeglijk cabaret. Huldigingen Aan huldigingen ontbrak het op deze feestavond niet. Allereerst was er het verenigingsbestuur, dat door de secretaris van de feestcommissie, de heer C. A. van Haeren, hartelijk werd toegesproken. De mannen kre gen bovendien nog een vulpen en het (enige) vrouwelijke bestuurslid een fraai sieraad en bloemen. Voorts riep men mevrouw M Kooij. man (twintig jaar donatrice!!) óp het toneel. De heer Van Haeren en de verenigingsvoorzitter, de heer M. Pol derdijk, waren vol lof over haar nimmer aflatende toewijding. Enkele prachtige geschenken vormden een tastbaar blijk van hun erkentelijk heid. Maar de grootste verrassing voor haar zal toch wel ongewyfeld de aanbieding van het ere-lidmaat- schap zijn geweest. Daarna kwam er een lange rij van sprekers: afgevaardigden van zus terverenigingen feliciteerden het be stuur van de jubilerende Dilettant. De heer Hoek van de sectie toneel van de SG voegde daar zijn geluk wensen namens de Schiedamse Ge meenschap aan toe. Het gezelschap van Harry w. Zelm zorgde voor een vrolijk en onder houdend programma. Men voerde tas van grappige sketches op, Harry zelf speelde zeer verdienstelijk op zijn accordeon en de „Samoa Is landers" lieten bekoorlijke Zuid- zeeklanken horen. De aanwezigen genoten van het kunstig gefluit van A. van Oudheus- den, van. de voortreffelijke zang van „The Vocal Guys'" en van de presta ties van mr. Borden. Een niet-ver- wachte, doch zeer aangename ver rassing was het optreden van de be kende jodelzanger Cor Nielson. De avond was ingeleid door de voorzitter van de feestcommissie, de heer A. Voorwald, die in het bijzon der de heer L. Weinrich (een van de oprichters van de vereniging), de af gevaardigden van zusterverenigingen en de donateurs verwelkomde. Na af. loop was er een geanimeerd bal m.m.v. het Balïroomorkest o.l.v. H. van Zelm. De Arbeiders Mandolineverening „La Matinata" gaf Zaterdag in de grote zaal van De Amstclbron een feestavond voor leden cn donateurs. Behalve de mandolincspelers zelf werkten aan deze avond het Schie dams dubhelmiinnenkwarCet ,.1're- ciosa'", de Coöperatieve Toneelver eniging" uit Vlaardingen en de Rot terdamse voordrachtskunstenares me vrouw Moret mee. Het programma stond als geheel op zeer behoorlijk peil. De verenigingsvoorzitter, de heer W. H. K. Krouwel, leidde de avond in. De heer Krouwel zei niet te wil len ingaan op de prestaties van het mandolinegezelschap in het afge lopen jaar en meende, dat de beoor deling, of ,,La Matinata" muzikaal gezien vooruit was gegaan, aan de aanwezigen moest worden overgela ten. Daar wij te 'weinig vergelijkings materiaal hebben, kunnen we niet zeggen, of „La Matinata" al dan niet is vooruitgegaan. Wel staat voor ons vast, dat het mandolineconcert zeer goed, soms zelfs voortreffelijk was. Een harmonisch zeer bevredigende vertolking kreeg „Liebesprobe" van W. A. Mozart. ,.Die Heimreise" en de ouverture in a-dur, twee composities van Konrad Wölki, werden eveneens goed uitgevoerd. Veel succes oogstte de declama- trice mevrouw Moret met „Angst avond" van Herman Heijermans, Haar werden na afloop van het pro gramma bloemen aangeboden, „Een raar stelletje" heette de klucht in twee bedrijven, die de to neelvereniging van de Coöperatie uit Vlaardingen vcor het voetlicht bracht. Het viel de spelers niet moeilijk de lachers op hun hand te krijgen. Het dubbelmannenkwartet „Pre- closa" maakte een goede beurt met de liedjes „Wat heb ik" en „Grietje van de mulder". Tot slot van de avond was er nog een gezellig bal. De GAB-voorzitter, de heer A. Th. J. Schuddebeurs, leidde de middag in en heette in het bijzonder de oud- Willy Vervoort, nog kreupel van de voetbalwedstrijd tegen Cees de Lange, strompelde Zaterdagavond over het toneel van de Stadsgehoorzaal. Hij trad daar met De Spelbrekers, Tonny Boucher, Tonny Bakkenes, Miep Last, willy Alberti, Sonja Oosterman en de clown Franski op voor de perso neelsvereniging Wilton-Fijenoord. De naam van de revue „Veel Plezier" was terecht gekozen, want de aan wezigen hebben recht hartelijk kun nen lachen. Voorzitter C. Keyzer opende deze feestelijke avond. Er was bal toe In de Harmonie, De W F. Music Boys zorgden voor de bebeleiding, terwijl de heer A. Montens het bal gaande hield. Geboren: Cornells J, z v Th L C van der Hoeven en J E Roctus; Pie- tronella J, d v M v d Veen en P J van Mourik. Overleden: A J Smit 2 dgn; A Hartveld 80 j, wed van P J v d Berg. Bij de Fam- v. d. K., wonende in de Alb. Thijmstraat brak Zaterdag ochtend omstreeks halftwaalf een brandje uit. De oorzaak hiervan was een petroleumkachel die te dicht bij een bed geplaatst stond. Door middel van een brandblusapparaat is het vuur gedoofd. commissaris van politie, de heer H. van Veen, welkom, Dc heer Van Veen verrichtte in de pauze de trekking van de grote CAB-loterij (500 prij zen), waarvan het batig saldo onder meer bestemd is voor het houden van een grote propaganda-avond op 31 Mei in het Passage-theater. Op deze avond treden dan ook Gerard Walden en Berry Kievits op. Voor een gezellig winterfeestpro gramma, waaronder de aanwezigen allerminst „koud" bleven, zorgde de conférencier Harry Mast met een groep amateurs. Voorts traden op de goochelaar Nannenberg (die wel van een „Schiedams natje bleek te hou den) en de befaamde jodelaar Cor Nielson, die trouwens voor de CAB- pupillen al een oude bekende is ge worden. Hij is er nog Sint Nicolaas vertoeft nog steeds in Schiedam. Dat bleek Zaterdag avond in de bovenzaal van Arcade, waar de wandelsportvereniging „Wan- dellust" hoofdzakelijk voor de jeugd een Sinterklaasavond had belegd De voorzitter, de heer A. Radema ker, leidde de avond op de gebrui kelijke wjjze m. Daarna was er een vlot en onderhoudend programma onder het motto „Voor en door de leden". Muziek en sketches vormden de hoofdschotel van dit zelfbereide cabaret. Voor de kinderen had men bovendien nog versnaperingen in petto. De leden van de Schiedamse Vara- Televisieclub kunnen aanstaande Woensdagavond genieten van en griezelen bij de Nederlandse film „De Spooktrein". In de hoofdrollen ziet u Jan Musch, Fientje de la Mar en Louis Boreli. Kinderen beneden de veertien jaar hebben geen toegang. De Schiedamse Kegelbond zal, ter gelegenheid van zijn vijfjarig be staan m April van het komende jaar een jubileumwedstrijd in hotel De Kroon organiseren. In deze wedstrijden, die op 16 Ja nuari beginnen zai. zullen De Poede laars, Noveni en Tous les Neuf elkaar bekampen. Advertentie 1M. veen oom im Kim eROERSVEST 54 SCHlEG.e.M Donderdagavond zal in de aula van de HBS aan de Overschiesestraat de koor- en orkestvereniging „Mathe nesserkring" haar jaarlijkse Kerst uitvoering geven. Op het programma staan werken van Bach, Buxtenhude en een aantal volksliederen. Zondagmorgen heeft rennersclub Schiedam de 6 Rotterdamse verenigingen op bezoek gehad voor het houden van een toer nooi op de hometrainer. Wim Habermehl, bijna veteraan, was op de 100 m allen te snel af, terwijl Siem Verstraaten in de andere groep over 500 m de eerste prijs voor zich opeiste. Dat er intussen lieden zijn, die me nen. dat het rijden op de rollen eigenlijk niets met sport heeft te maken, kunnen wij ons gaan voor- Daar de dirigent van het Schie dams mannenkoor „Orpheus", de heer Gijsbert Nieuwland momenteel ziek is. zal dit koor dit jaar geen Kerstconcert geven. De eerstvolgende uitvoering van Orpheus is verscho ven naar Pasen 1956, Advertentie L M. ipC K3HI 1 stellen. Een toernooi, dat enkele urén in beslag neemt, moet in een behoorlijk geventileerde zaal worden gehouden en niet in een hevig siga retten rokend publiek volgepropt clublokaal. Dat kan immers niet goed zijn De resultaten waren: Individueel 1000 m.: 1 W. Habermehl 70,6 (Ai 2 S. Verhoef 71,2 (P); 3 F. Rorijs 71,4 (A)4 H. Brinkman 71,6 (P)5 J. Lagerlöff 72 (F): 6 A. v. d. Leij 74 (R)7 A. Wouters 74,2 (F)8 J. Hogeveen 75 (R>; 9 W. Bravenboer 76,4 (RL)10 P. Bosman 77,4 (RL) Individueel 500 m, X. S. Verstraa ten 35 (P); 2 N. Knijnenburg 35,8 (S)3 J. de Koning 36 (A)4 C. v. d. Leur 36 (P)5 A. Grootvela 36.4 (RL): 6 A. Roos 37 (RL); 7 A. de Graaf 37,2 (F); 8 W. Top 37,4 (A); 9 P. van Tiggele 38 (F)10 A. War- menhoven (R) Clubklassering halverwege: (4 ren ners) 1 Pedaalridders 1 min. 47,8 sec.; 2 Apollo, 1 min. 49,8 sec.; 3 Feijenoord 1 min. 52,4 sec. Eindstand: 1 Pedaalridders 3 min. 33,8 sec.: 2 Apolio 3 min. 35,4 sec.; 3 Feijenoord 3 min. 41,4 sec.; 4 Rot terdam 3 min. 46,2 sec.; 5 R'damse Leeuw 3 min. 47,2 sec. 6 Schiedam 3 min, 56 sec.; 7 Sportief 3 min. 59,2 sec. ZES PERSONEN werden Zaterdagnacht gewond bij een auto-ongeluk in. Rotterdam. Drie leden van de Schiedamse familie Roza vader, zoon en dochter moesten in de dr. Noletstichting in hun woon plaats worden opgenomen. De anderen de chauffeur, een voor bijganger en de schoonzoon van de heer Roza werden na behan deling in een ziekenhuis naar huis vervoerd. Een Rotterdamse taxi van de RAM was omstreeks kwart voor vier in de morgen met de familie Roza op weg naar hun woning in de Kortland straat. Op de hoek van de Heem raadssingel en de Vierambachtsstraat greep "het noodlot in. Van lmks kwam een Opeltje, bestuurd door de 45- jarige concierge L. Wiersma uit de Duyststraat te Rotterdam. Even raakten de beide wagens elkaare het Opeltje werd ruim een halve slag om zijn lengte-as gedraaid, de taxi reed met grote snelheid door, botste zestig meter verder tegen een boom aan de linkerkant van de weg en kwam op het trottoir tot stilstand. Een voor bijganger, de 22-jarige timmerman J. Compas uit de Haringpakkerstraat te Rotterdam, werd daarbij aangere den. Hij liep een hoofdwond en een hersenschudding op. De 62-jarige A. Roza en zijn 30-jarige dochter raak- In café Thalia aan de Rotter- dam=edijk m Schiedam zal met ingang van 23 December op zeven achtereenvolgende Vrijdagavonden het districtskampioenschap drieban den worden verspeeld. Aan deze wed strijd nemen deel: M. Schaap (Rem brandt), C. Ruggenberg (Rem brandt), G. Walda (Bellevue) W. Schilperoort (RES) P. Eikenbroek (Pleinzicht)M. Smits (Fleinzicht), F, Gouka (Entre Nous) en C. Schewe (Entre Nous). ten bekneld in do zwaar beschadig de taxi. De man liep inwendige kneu zingen op, de gehuwde dochter een hersenschudding. De 25-jarige zoon van de heer Roza werd ernstig aan zijn hoofd gewond. De 30-jarige schoonzoon kreeg een wond boven zijn rechteroog en een hersenschudding. De taxi-chauffeur, de 35-jarige C. J. Koster uit de Zeg waardstraat, werd licht gewond aan zyn hoofd en zijn heup. De taxi werd volkomen vernield. Aan herstel van de wagen valt niet meer te denken. Slechts viermaal hebben de DRZ- aanvallers in de wedstrijd tegen Nieuwenhoorn kans gezien om tot Rietdijk door te dringen, terwijl daar entegen de Nieuwenhoom-aanval doorlopend op de DRZ-helft opereer de en zelfs Den Doelder als back aan het schuttersfestyn. deelnam. Dat doelpunten echter uitbleven was in hoofdzaaak te danken aan het werk van de DRZ-doelman en anderzijds aan het slechte afwerken van de aanvallen door de Nieuwenhoom- voorwaartsen. De overmacht van Nieuwenhoorn kwam in "de tweede helft wel zeer sterk tot uiting, maar de kogels van Spoon, en Den Doelder stelde de DRZ-doelman. alleen maar in staat om zijn uitzonderlijke capaciteiten te tonen. Zaterdagochtend omstreeks 6.30 uur reed de 29-jarige chauffeur J. M. v. O. met een vrachtwagen plus aanhangwagen over de Schiedamse- weg in Kethel toen van de laatste een dubbel stel wielen afliep. De wielen beschadigden een houten berghok van de heer B. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor De inbraak bij de N.V, Goode aan de Overschieseweg die wij Za terdag meldden is in tegenspraak met dit bericht toch niet zonder buit ge weest. De bezoekers namen 22 VI kilo koffie, een box sigaretten en een pla- tenwisseliaar mee, Een door dc Rotterdammer H. van E. bestuurde personenauto ver leende Zaterdagavond omstreeks 7.ib uur op d hoek B.K.-Laan/Tielman Oemstraat geen voorrang aan de bromfietser H. J. B. uit Rotterdam. Een aanrijding was het gevolg. De vrouw van B. die als duo-passagiere op de bromfiets zat, kwam met een buil en de schrik vrii. maar B zelf moest met inwendige kneuzingen aan de voet door de GG en GD naar het Bergwegziekenhuis worden vervoerd. Ernstige gevolgen had 't brandje dat Zaterdagmiddag bij de Fam. E. aan de Vlaardingerdijfe uitbrak, toen E. in de keuken zijn bromfiets met benzine tankte vlak bij het gasstel. Toen de vlam in de benzine sloeg, bracht E. het benzinevat snel naar het balkon maar daar hij onderweg de vlammende benzine morste, liepen zijn echtgenote en zijn zoon brand wonden op en moesten naar de No letstichting worden gebracht. In de afgelopen nacht kwam een dienstwillige Schiedammer zijn hulp vaardigheid duur te staan. Op de Stadhouderslaan stond nl. een Am sterdamse taxi stroomloos. De Schie dammer wilde met zijn wagen de taxi op gang duwen en veroorzaakte daardoor een schade van 500.aan de taxi, die hij zelf moet betalen. TSB heeft Zaterdagmiddag het Schiedamse HBSS overrompeld met een 70-overwinning. Deze zege was wel verdiend, maar ongetwijfeld zou de score niet zo hoog opgelopen zijn, als de HBSS-stoppcr Storm niet na een kwartier spelen wegens een bles sure het veld had behoeven te rui men. Dat betekende een enorme ver zwakking van de Schiedamse ploeg. De Schiedammers waren niet zwak ker, doch voor doe! ontbrak de no dige stootkracht en het gelukte in die beginphase geen van beide partijen bij schoten de juiste richting te vin den. De TSB-aehterhoede maakte overigens geen al te sterke indruk. Na een kwartier spelen moest Storm zich laten vervangen. Het bleek, dat daardoor de deur, die toe gang gaf tot het HBSS-doel, perma nent openstond, niet op een kier, doch om zo te zeggen: wagenwijd. Bosman opende 25 minuten na het beginsignaal nft een soloren de score. Daar de HBSS-defensie fout op fout maakte, verwonderde het niemand, dat Van den Berg na door de verde diging te zijn geglipt ook de Schie damse doelman te glad af was (20). Uit een voorzet van Oversluizen werd het door Van den Berg 3—0. Hij voltooide hierna zijn hattrick door de laatste hand te leggen aan een gladde combinatie tussen Joh. er- P- van Zevenbergen. Als gevolg van een blunder van de onzeker geworden KBSS-doelman maakte nog voor rust Bosman met een houdbaar schot onder de lat er 50 van. Reeds voor rust was de strijd niet zo eenzijdig als men uit de stand zou afleiden. Na de rust was HBSS in het veld zelfs iets sterker, doch voor doel faalden de Schiedammers hopeloos. Deskundigen van koopvaardij en marine hebben, volgens het ANP, veel belangstelling voor een nieuw navigatie-apparaat, dat door de Zweedse ingenieurs B, Almqvist en U. Bothelius in Nederland wordt gedemonstreerd. Zij ontwierpen een „supermarin universal plotter" en menen daarmee afgerekend te hebben met lineaal, gradenboog, passer, potlood en parallel-lineaal. Het opvoeren van de snelheid van de schepen en het varen bp slecht zicht, dat door radar mogelijk gewor den is, maken een zeer snelle koers berekening noodzakelijk. Het Zweedse apparaat bestaat uit een parallelleiding voor de graden- driehoek. Deze parallellelding is vast aan het plafond van de kaartenka- mer bevestigd, midden boven de kaartentafel, De gradendriehoek is van dik transparant plastic. Men kan er, dank zij de parallellelding, in volko men evenwijdigheid alle hoeken van de kaart mee bereiken. Om het mid den van de driehoek is een half-cir- kelvormige schaalverdeling in graden aangebracht, waarop men met een wijzer de koers of de peiling kan af lezen, Wijzer en driehoek kunnen on afhankelijk van elkaar en ook on afhankelijk van de parallelleiding in een horizontaal vlak bewegen of vast gezet worden. In samenwerking met de afstands- schaal op de lange zijde van de drie hoek kan nu op iedere kaart een navigatieprobleem of een positiebe paling, met behulp var, radar, zeer snel en nauwkeurig opgelost worden in ongeveer een kwart van de tijd, die er met dc traditionele hulpmid delen voor nodig is. Het gebruik van radar maakt het vermijden van licht noodzakelijk. De constructeurs hebben daarom gebruik gemaakt van een bijzondere eigen schap van transparant plastic („perspex"), dat vrijwel alleen licht doorlaat ln de lengterichting. De gra dendriehoek is verlicht, maar straalt alleen zijdelings uit, verlicht daarbij de kaart voldoende en verblindt niet. De regelbare lichtbron zit er boven in een afgesloten, kleine huls. Door P. v Zevenbergen en Van den Berg werd de stand tot 70 opge voerd. Daarmede kreeg de thuisclub werkelijk wel Iets te veel. Bioscopen PASSAGE-THEATER, 2, 7 en 9.15 U.: Slmba (18 jr). MONOPOLE-THEATER, 2. 7 en 9 u.: By the light of the silvery moon (alle leeftijden). Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, van 2 tot 5 uur: De stille glans der gouden eeuw. Apotheek: C. J. JANSEN, Swammerdamslngel 41. tei. 6?734. NIEUWLAND APOTHEEK, dr. Wl- bautpleln 19, tel. 67S32. Diversen: IRENE, 8 uur: Feestavond Ned, Rods Kruis. Bioscopen: DINSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2. 7 en 9.15 U.: Slmba (18 Jr). MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 U.: Het legioen der verraders (14 jr). Tentoonstelli neen STEDELIJK MUSEUM, van 2 tot 5 uur: De stille glans der gouden eeuw. CULT. CONTACT CENTRUM van 9 tot 6 uur: Expositie werken van Kees van Bohemen. Diversen S. STEVINSTRAAT 22: Boekbespre king IvAO, 3 uur. IRENE, 8 uur: Kerstwijding Wijk 5 NHG MUSIS SACRUM, 8 uur: Feestavond Willem de Zwijgerschool. CANTINE SCF, S uur: Kerstfeest Schied. Cart. Fabriek. CHR. SOC. BELANGEN. 8 uur: con tact-avond Motorclub Schiedam. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: Tussenianding ln Parijs. 2. 1 en 9.30 uur {a.l CAPITOL: De robijnen van de Birma prinses. 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr), CENTRAAL: De grote Caruso. 2 7 en 9.15 uur (a.l.). CINEAC: Journaal van 9 tot 5,15 uur. Ciske de Rat. 5.20, 7.45 en 10 uur (14 Jr). COLOSSEUM: A star Is bora. 2, 6.45 en 5.30 uur (14 Jr). HARMONIE: De wenteltrap. 2, 7 en 9.15 uur (18 Jr). LUMtÈRE: Gevangene der liefde. 2.15, 7 en 9.30 uur (18 Jr). LUTUSCA: Verdacht van splonnage. 2.15. 7 en 9.30 uur (14 jr). LUXOR*s Nachts op Montcnartre. 2, 7 en 9,30 uur (18 Jr). 'METRO: Moederleed. 2, 7 en 9.15 uur (18 Jr). PRINSES: Huls van bamboe. 2.15 7 en 9.30 uur (18 Jr). REX; De zoon. van Robin Hood. 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr), THALIA: Het grote verlangen. 2.15. 7 en 9.30 uur (18 Jr). 't VENSTER: De baas ln huis. 2. 7 en 9.15 uur (a.l.). VICTORIA: Altijd naar wens- 2, 7 en 9.15 uur (a.l.), ROTTERDAM MAANDAG GROTE SCHOUWBURG, Zuldpleta: „Het verraad" door De Verenigde Spelers. 8 uur. ROTTERDAMSE SCHOUWBURG: Ne derlandse Opera met „Le Trouba dour", 8 uur. KONINGINNEKERK, Chr. Oratorium Ver. „Halleluja", uitvoering van „Dettlngen Te Deum" en „There- sia-Mis", 8 uur. Het was noodzakelijk om reeds Za- ■terdagmiddag in de biljartzaal van Krasnapolsky te Amsterdam twee van de drie kanshebbers tegen elkaar té plaatsen. Dat waren De Ruyter en Van Oosterhout, terwijl Scholte de Amsterdammer Jacobs moest ont moeten. Voor de beide eersten een partij, die over de handhaving van de kans op de titel zou beslissen, want Schol te maakte korte metten met Jacobs. In zes beurten kan deze niet verder komen dan 141. De party tussen De Ruyter en Van Oosterhout kreeg al direct het ka rakter van een felle worsteling. Ca- rotte had aan beide kanten de over hand en het_was de Waalwyker, die Advertentie SBH De belangstelling is zo groot, dat op Dinsdag 20 Dec. van 10 tot 8 uur wederom de deskundige van de Audium fabrieken voor gehoorapparaten in onze zaak aanwezig zal zijn. U kunt profiteren van zijn voor lichting en zonder enige verplichting de apparaten zelf proberen: De nieuwste en kleinste transistor-gehoorappa raten. Deze zijn zéér zuinig in het stroomver bruik (voor =b 10 ct. per week bent U klaar). De Audium-hoorbril, het laatste snufje op het gebied van gehoorapparaten. BELANGRIJK'.!! Laat U niet verleiden een hoortoe- stel te kopen, vóór U een Audium heeft beluisterd. St. Liduinastraal 1 - Schiedam - ii-Iefoon 67649 het eerst de ballen bijeen kon dwin ger,. Een serie van 154 werd even later gevolgd door 137 en De Ruyter had een voorsprong van 267 caram boles. Eerst toen kwam ook zün tegenstander op dreef, maar nadat de ballen by Van Oosterhout op 146 hadden vastgelegen en hy de acquit stoot had gemaakt, rolde het Ivoor uiteen en brak de serie op 149 af. Een sprong van 102 snelle caram boles vergrootte opnieuw De Ruyters voorsprong. Van Oosterhout ging kwakkelen en moest toezien toen de Waaiwijker in de 13de beurt de party met 87 besloot. Tegen Scholte wist Van Oosterhout des avonds een theoretische kans op de titel te behouden, door deze na 14 beurten duidelyk terug te wyzen In deze door de titelhouder bepaald zwak gespeelde partij werd de Rot terdammer van een hoog partyge middelde weerhouden, omdat by hem de ballen niet minder dan elf maal vastlagen. Wel wist hy tot tien maai toe de acquitstoot te maken, maar steeds moest hij dan weer positie zoeken, tot hy in de 14de beurt eenmaal rond de tafel wandelde en als slotserie 294 caramboles maakte. Ook De Ruyter bleef ver beneden zyn kunnen tegen de Hagenaar Metz, die ook al met vastliggende ballen te kampen had. Evenals ln dc party op de andere tafel liep de score slechts langzaam omhoog, in het bijzonder bij de Waalwyker, die in niets de librespecialist was van enkele jaren geleden. Maar Metz wist van de passiviteit van De Ruyter niet voldoende te pro fiteren en toen deze in de 15de beurt ineens weer het juiste maatgevoel te pakken had en met 294 de finish De nieuwe Nederlandse kam pioen hoofdklasse libre. Kees de Ruyter, js door de KNBB uitge nodigd ons land te vertegenwoor digen bij het Europees kampioen schap libre, dat van 5 tot en met 8 April 1956 in Barcelona wordt gehouden. De Ruyter heeft de uitnodiging aanvaard. VJ bereikte, stond de Hagenaar nog op 277. Ondanks het feit, dat De Ruyter nu twee partyen voorstond op Van Oosterhout en Scholte, zou hy de slotpartij tegen de laatste moeten winnen om de titel te krijgen, want zyn gemiddelde was belangryk lager .dan dat van de Eindhovenaar en bij winst van Scholte zou dus dienst moyenne beslissen. Voor Van Oosterhout lagen de pa pieren veel minder gunstig. Alleen als Scholte in een groot aantal beur ten De Ruyter sloeg en hy zelf in enkele beurten van Beekman zou winnen, had hij nog kans op de titel. En voor die paar beurten heeft de Rotterdammer inderdaad gezorgd. Met 246, 1, 32 en 221 rende hy naar de 500, waarna hy kon gaan kijken naar De Ruyter en Scholte, van wie de Eindhovenaar intussen na vijf beurten een ruime voorsprong had genomen. 196 om 148 was de stand, toen de Waalwyker met een serie van 121 by kwam en toen hy twee beurten later 309 perfecte caramboles liet noteren, scheen de party snel te worden beëindigd. Na acht beurten stond De Ruyter op 430 en pas toen steeg de spanning. Spanning over de vraag of Scholte nog kracht kon opbrengen om het verschil tussen zijn score (258) en de 500 in één ruk te overbruggen, of dat de Waalwy ker hem deze kans zou onthouden. Zes en twintig caramboles liet Schol te slechts noteren, maar De Ruyter bleek te zeer door het belang van de party beïnvloed om er snel een streep onder te kunnen zetten. Na vyf caramboles moest bU weer naar zün stoel, de ballen in vrywel on maakbare positie achterlatend. Twee voor scholte, een o voor De Ruyter, 0,1, 9, 2. Toen was de Waalwyker tot 496 gekomen en miste hy een bandstootje. Scholte was echter vol komen leeggespeeld en kreeg boven dien zo'n slechte aanvangsstcot, dat hy miste. Nóg kon De Ruyter de 500 niet halen, strandde na drie ca ramboles opnieuw op een bandstootje. Pas nadat de Eindhovenaar weer 0 had laten noteren kon de Waalwy ker de verlossende 500ste carambole scoren. - - KEES DE RUYTER titel terug Metz 500 6 205 Beekman 142 6 63 Scholte 500 6 334 Jacobs 141 6 115 De Ruyter 500 13 154 Van Oosterhout 283 13 149 Jacobs 500 8 303 Beekman 214 8 '43 Van Oosterhout 500 14 294 Scholte 277 34 107 De Ruyter 500 35 242 Metz 298 15 129 De Ruyter 500 15 309 Scholte 293 15 115 Van Oosterhout 500 4 246 Beekman "74 4 38 Jacobs 500 15 192 Metz 432 15 157 De eindstand luidt: De Ruyter 10 2500 63 452 V. Oosterhout 8 2283 49 294 Scholte 6 3070 47 364 Jacobs 4 1686 51 303 Metz 2 1618 51 205 Beekman 0 784 31 170 Het toernooigemiddelde bedroeg 37.46. Er werden 35 series van meer dan loo gescoord. 83.33 23.68 83.33 23.50 38.46 21.67 62.50 26.75 35.71 19.78 33.33 19.86 33.33 19.53 125.00 18.50 33.33 28.8P 39.68 46.59 44.04 33.05 31.72 25 29 De wereldkampioen kunstrijden, de Amerikaan Alan Jenkins, zal zich na de Olympische Winterspelen te Cor tina d'Ampezzo uit de wedstrijdsport terugtrekken. Hij zal zich geheel aan zijn letterkundige studies gaai? wijden.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1