Veteranen uit vakbeweging haalden herinneringen op Sport op Maandag Droeve resten Rotterdam, exposeert Proefneming continubouw: 4000 huizen Kerstconcert door vrouwen- en mannenkoor Stijlvol Kerstconcert van de jVïathenesser Kring' VAN .KNEUZENFONDS' TOT ANBB Uit het dagboek van de politie Leger des Heïls onthaalde ouden van dagen Ernstig ongeval bij Wilton f VOETBALOVERZICHT Marktberichten Vijftig jaar Furness Ver. van huisvrouwen vierde Kerstfeest Moord eu doodslag voor Gusto YCJC voerde fraai Kerstspel op Plaats Nieuwjaarswensen Plantage-monument is nu verlicht Nieuw j aarswedstrij d Hermes-DVS-SVV Kerstfeest voor de ouden van dagen Wisselkoersen Yisafslag Tijdens feestdagen geen avondgebed Nieuwe kustvaarder in zijn element Met bromfiets tegen onverlichte carrier het VRIJE VOLK VRIJDAG 23 DECEMBER 1955 PAGINA 5 Vfanneer er één dichterlijke uitspraak veel wordt geciteerd, dan is het wel Bilüerdijks gezegde: In het verleden ligt het heden, in het nu wat worden zal. De omstandighedenwaaronder wij te genwoordig leven zijn ondenkbaar zonder de strijd, die vorige generaties hebben gevoerd om datgene te bereiken,-waarvan wij nu profiteren. Over enkele maanden viert het NVV zijn gouden jubileum. De secretaris van de Schiedamse afdeling van de Algemene Neder landse Bouwbedrijfs-Bond, de heer P. Meyer kwam op het goede idee om een aantal veteranen uit de vakbeweging bijeen te doen komen om door het ophalen van oude, dierbare herinneringen niet alleen eens een gezellig onderonsje te hebben, maar ook al vast in de jubileumsfeer te komen. Periode van strijd Groei Jubileumvoorstelling Met een klinkende 4O-overwinning op het Gooi heeft Hermes- DVS nog eens duidelijk onderstreept, dat de nederlaag tegen Ldnga niet nodig was geweest. Dit niet alleen vanwege het „viertje", maar nog meer door het spel, dat onze stadgenoten lieten zien en waarmee zij' aantoonden, dat zij in de strijd om de titel nog een behoorlijk woordje mee zullen spreken, Zie pagina 6 „Onder Ons" Het was een zeer interessant, internationaal programma, dat Donderdagavond werd uitgevoerd in de Gereformeerde kerk aan de Statensingel. Rotte's Mannenkoor onder leiding van Jos Vranken had naast een oud werk als het „O Regum Coeli" van Da VittoHa moderne werken uitgekozen, nl. „Mount of three lights" van Martinu, een Kerstlied in een bewerking van Hubert Cuypers en een Kerstlied van F. A. Gevaert in een bewerking van Jos Vranken zelf. Deze Kerstliederen zijn echter van har monie niet uitgesproken modern. De „Mathenesser Kring" heeft Donderdagavond in de aula van de. Rijks Hogere Burger School te Schiedam een stijlvol Kerst concert gegeven. Deze muziekkring omvat een kpor en een or kest, voor het overgrote deel gevormd uit leerlingen van de HBS. De heer Meyer werkte zón idee uit. verzond de nodige convocaties en het jesultaat was, dat Donderdagavond een kleine twintig oud-strijders uit iie bouwvakwereld rondom de tafel in zaal zeven van het Volksgebouw bijeen zaten. De afdelingsvoorzitter, de heer Weerman, heette de aanwezigen welkom en maakte de bedoeling van deze contact-avond duidelijk: niet officieel, maar „zo maar" een beetje praten over het roerige ver leden van de vakbeweging. AI spoedig kwamen de tongen, los. Onder bet genot van een sigaar, een gebakje en een kopje koffie, vertelde ieder iets uit zijn herinneringen. Een van de oprichter^ van de (in Het „fikkiestoken" is sinds men senheugenis een zwak van de jeugd. Dat dit zwak ernstige gevolgen kan hebben bewees het binnenbrandje Donderdagmiddag omstreeks vijf uur in de stenenloods van F, v. d. H. aan de VelieVest. Kinderen hadden papier en oude kranten in brand ge stoken. Met emmers water kon het vuur worden geblust. De brandweer moest erbij te pas komen toen Donderdagochtend een schoorsteenbrandje uitbrak bij de fam, J. v. d. S. wonende aan de Broersvest. Een vuile 'schoorsteen was de oorzaak. De politie heeft de fam. S. een stookverbod opgelegd. Een door de 26-jarige P. J. B. bestuurde gemeentelijke vuilniswa gen verleende Donderdagochtend geen voorrang aan een personen auto. bestuurd door de 23-jarige Rotterdammer W. C. 't- W. op dc hoek BoerhavelaanVan 't Hofplein. Een botsing was het gevolg. Slacht offer van deze aanrijding was mevr. J. K. W.B. wonende aan de Rot- terdamsedijk, die met een Unkeron- derbeenfractuur in de Noletstichting moest worden opgenomen. De per sonenauto werd vrij ernstig bescha digd. Echte, ouderwetse Kerstliederen werden Donderdagmiddag gezongen in „Arcade", waar het Schiedamse korps van het leger des HeiLs aan tweehonderd bejaarden een feeste lijke Kerstmiddag aanbood. Dc me dewerkers van het „leger" vergeten dit feest niet spoedig, wapt het was de eerste maal in Schiedam, dat iets dergelijks werd georganiseerd. Vier lange tafels waren, wit gedekt. Takjes dennegroen en slingers gaven een feestelijk tintje aan dit "samen zijn, waarop velen zich al weken te voren, hadden verheugd. Kinderen van de Zondagsschool zongen liedjes en voerden een eenvoudig Kerstspel letje op. Mevrouw Drentje-Haas ver telde een Kerstverhaal, dat met aan dacht werd beluisterd. Bij een feest behoort ook feeste lijke gaven. Dank zij de Kerstpotten en de lijstcollecte was het mogelijk om alle bejaarden een krentenbrood mee te geven. In de zaai werden ook enige traktaties uitgedeeld. Vandaag hebben 120 pakketten met versnaperingen, zoals een Kerststaaf, sinaasappel e.d. hun weg gevonden naar de woningen van zieken en een zamen. 1905 gestichte) afdeling Schiedam van de Nederlandse Schilders Gezel len Bond. de heer H. Plettenberg. verhaalde van de moeizame ontwik keling, van de harde strijd, die de prille organisaties moesten doorma ken, van het „kneuzenfondsje", zoals men de Voorzorg spottend noemde, van de vereniging „Wij streven, naar verbetering". Die verbetering is er gekomen, maar niet zonder tegenslagen, niet zonder verbeten strijd. Van dezelfde strijd, van het gevecht om enkele centen loonsverhoging, om de vrije Zaterdagmiddag, vertelde ook de oud-penningmeester van dc in 1906 opgerichte Algemene Nederland se Timmerlieden Bond de heer Th. de Graaf. Vol aandacht volgden zijn oud kameraden zijn woorden, die af en toe aanvullend met eigen herinnerin gen. Het een lokte het andere uit. Enthousiast toonde men elkaar exem plaren van de strijdbare krantjes pamfletten waren het meer uit die dagen: De Moker, De Timmerman, De Krullenschaver. Ook de heer J J. de Raaf, die van 1917 tot 194(5 de voorzitters hamer over de afdeling zwaaide, wist menig interessant detail uit de ontwikkeling van de beweging te vertellen. Als bestuurslid van de arbeidsbeurs had deze spreker vele herinneringen aan de schrikbarende toestanden, waarin de arbeiders, en in het bij zonder de door ziekte gedupeerde werknemers, leefden. Do organisatie is gegroeid, is ge- periectionnecrd, is doeltreffender ge worden. Wanneer dit iemand ver blijdt, dan is het wei de heer De Raaf. Maar toch ,,de romantiek is weg!" riep de krasse oud-voorzitter uit en in zün stem klonk spijt. De grote data uit de historie van de vakbeweging passeerden de revue: 1907, Centrale Bond van Bouwvakar beiders; 1920, de fusie der verschillen de bonden tot de Algemene Neder landse Bouwarbeiders Bond, die in 1947 de huidige naam kreeg: Alge mene Nederlandse BouwbcdrijfsBond. Het vergaderzaaltje zag weldra blauw van de rook; de ramen moes ten open, nieuwe sprekers staken .van wal, nieuwe herinneringen doken op, persoonlijke herinneringen aan sta kingen, betogingen, vergaderingen, gesprekken en daden, daden van moedige eenlingen, daden van vast besloten groepen. „Organisatie is de sleutel van de poort naar een nieuwe wereld," ei- teerde de heer De Raaf aan het slot van zijn betoog. Deze nieuwe wereld houdt in: niet de„patroons" aan de tafel, der werknemersvereniging om een wakend oogje in het zeil te hou den, maar ondernemingsraden, waar in de werknemer met de werkgever aan tafel zit om beider belangen te dienen. Op enkele vestingen na is de nieu we wereld veroverd, dank zij de op offeringen. de volhardendheid en de sociale bewogenheid van mannen' als zij, die Donderdagavond in het Volks gebouw bijeen waren. Tientallen kaarten verspreidden 'n warm. stemmig licht door de grote zaal van Irene, waar de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afde ling Schiedam, Donderdagmiddag was bijeengekomen om het Kerst feest te vieren. De voorzitster, mevrouw A. N. Boterenbrood-Blanken opende de vergadering en droeg een Kerstge dicht voor. Daarna werden de kaarsen gedoofd en op het podium verscheen de Am sterdamse auteur en acteur Coosvan Hoboken, die het door hem zelf ge schreven Kerstspel „Ismaël de Her der" over het voetlicht bracht. Met grote aandacht volgden de dames het spel van deze kunstenaar, die op voortreffelijke wijze aan de verschillende figuren uit het spel ge stalte gaf. Donderdagochtend omstreeks 10 uur is de 44-jarige koker L,. J„ K. v. d. Elburg uit Rotterdam op de werf van "Wilton-Fijenoord in Schiedam bi) het peilen van een dubbele bo dem van het 'Engelse ss. „Empire Wallace" in een 12 meter diep ruim gevallen. Zwaar gewond werd K, naar het Westerziekenhuis In Rotter dam vervoerd. Zijn toestand is zeer ernstig. Het Rotterdams Toneel voerde Donderdagavond in het Passage theater voor de vijftigste maal het vermakelijke blijspel .Moord en doodslag" op. De zaal practiseh vol was gevuld met leden van de personeelsvereniging „Gusto". De verenigingsvoorzitter, de heer M. Wink, leidde de avond met een enkel woord in. Het Rotterdams Toneel kwam me; dit toneelstuk al eens eerder in Schiedam. In Het Vrije Volk van 4 November staat een uitvoerige re censie van „Moord en doodslag". Hermes speelde tegen het hoog geklasseerde Gooi sterk voetbal. Het middenveld werd volkomen beheerst en door goed opgezette, vloeiende aanvallen stond het Hilversumse doel voortdurend onder druk. Een Hermes In deze vorm opent goede perspectieven voor de komende ontmoetingen. We verwachten dan ook het beste van de wedstrijd, die Hermes op Tweede Kerstdag tegen Wageningen aan de Damlaan speelt. Het is een goede traditie van de VCJC. enkele dagen voor Kerstmis een Kerstspel op te voeren. Ditmaal was het „Celestmus en het wonder", dat de jongeren Donderdagavond ten tonele brachten. Ruim tweehonderd mensen waren daarvoor naar de Kerk van de Nederlandse Protestan ten Bond aan de Westvest gekomen. Zij, die gekomen zijn hebben er geen sptjt van gehad. De spelers maakten van dit Kerstspel een in nemende vertoning. Celestinus kreeg een opvallend goede vertolking van Wim Vermaat. Ook Leo Polhuis en Mieke Pijlman brachten zeer juist getypeerde figuren. De verstaanbaar heid van de acteurs liet zeer weinig te wensen over. De avond werd met een enkel woord ingeleid door ds. J. B. Schou- wink. Advertentie I.M. ze zjjn zo goedkoop Voor tarief In opdracht van Schiedams ge meentebestuur hebben de technische bedrijven een schijnwerper geplaatst bij het oorlogsmonument in de Plan tage. Het heeft heel wat moeite ge kost voor men de juiste lichtsterkte en -richting kon bepalen. Men is er op aanwijzingen van de beeldhouwer Jan van Luyn ten slotte in geslaagd het juiste effect te bereiken. Ook des avonds kunnen de Schiedammers nu het standbeeld bewonderen. De Wageningers beschikken over een sterk elftal, dat van meet af aan een grote rol heeft gespeeld in de kopgroep. Een en ander komt dui delijk tot uitdrukking in de doel- cijfers, want de Wageningers heb ben in hun afdeling üe meeste doel punten gescoord en hebben samen met Hermes de minste goals tegen. De Wageningen-voorhoede - met de bekende middenvoor Van der "Weerd is bijzonder doortastend. Deze ontmoeting is van het grootste belang voor de strijd om de titel en men kan aannemen, dat beide teams goed voorbereid het veld zullen be treden. Aan spanning zal het niet ontbre ken! En de kansen? Als Hermes met hetzelfde élan speelt als vorige week, dan hebben de Schiedammers een goede kans te zegevieren. De wed strijd begint om twee uur en wordt geleid door de heer D. van Male. Het tweede Hermes-elftal heeft in SHS 2 zjjn meerdere moeten erken nen. Maandag zullen onze stadgeno ten moeten winnen, willen zij zich in de kopgroep handhaven. Tegenstan der is ADO. De ontmoeting is in Den Haag. Het derde team is vrij en het vierde gaat om tien uur naar Kethel om aldaar DHS 3 te bekampen. Vierde Mas In de vierde klasse F ontvangt DRZ het vrij sterke Wit-Rood-Wit. Er bestaat veel kans, dat het DRZ- veld Maandag wordt afgekeurd, zo- Op Nieuwjaarsdag zullen de Schie damse voetbalciubs Hermes DVS en SW elkaar „vriendschappelijk" ont moeten op het terrein aan de Dam laan. De wedstrijd begint om 2 uur. „Onder Ons", de vrouwengroep van de Algemene Bond van Ouden van Dagen, .had Donderdagavond voor Schiedams bejaarden in de Blauwe Huis-school een Kerstbijeenkomst belegd. Nadat een groepje vrouwen op symbolische wijze liet Kerstlicht in de zaal hadden gebracht, opende de voorzitster, mevrouw E. Koeten- Ooms de avond. In een gevoelige toe spraak vestigde zij er de aandacht op, dat men niet alleen in huiselijke om geving warmte en liefde moet bren gen, maar dat ook naar buiten uit moet dragen. Voor een gepaste feestelijke stem ming zorgden het dubbelmannen- kwartet „Preciosa" en het onvolpre zen mandolinegezelschap „La Mati- nata", dat ook nu weer speelde, dat het een lieve lust was en heel de ge beente aan het zingen bracht. Aan alles kon men merken, dat de geest in Onder Ons prima is. Dit had de voorzitster in haar openings woord trouwens al opgemerkt. Het Kerstfeest werd door de dames en heren in een uitstekende harmonie gevierd. Ook aan het stoffelijk welzijn van de aanwezigen werd gedacht, er Jerd ruim getrakteerd. De feestelijk heden werden door „La Matinata" bet het spelen van „Mascotte" van Kok besloten. Het museum voor Land- en Vol kenkunde verleent ook dit jaar weer gastvrijheid aan de Amateur Foto grafen-Vereniging „Rotterdam". In één der zalen op de eerste verdieping wordt van 24 December.'tot.en met 15 Januari een tentoonstelling gehou den van werk van de leden- Er hangen 124 foto's, verdeeld in junior-klasse, senioren-klasse en hoofd-klasse. Enkele vakfotografen zonder werk buiten mededingen in. Donderdagavond zijn de prijzen uitgereikt van de wedstrijd, die voor de tentoonstelling gehouden werd. De eerste prijs in de junioren-klasse werd toegekend aan D. Storm, in de senioren-klasse aan B. J. E. Wolfs, in de hoofdklasse werd geen eerste prijs uitgereikt.. De heer G. Oostdijk kreeg een prijs voor de meest originele foto. Aan de Technische Hogeschool re Delft zijn geslaagd voor het can- didaatsexamen scheikundig ingenieur de heren F. J. Koeken 'en J. van Leeuwen, beiden te Schiedam. Het is vrijwel zeker, dat de negen Zuidhollandse gemeenten die onlangs samenwerking hebben gezocht voor de vergroting van hun bouwactivi teit door continubouw, het volgende jaar een proef gaan nemen met de bouw van een streekcontingent van vierduizend woningen. Het zijn de gemeenten Maassluis, Ridderkerk, Dordrecht, Sliedrecht,' Zwijndreeht, Schiedam, Papenüreeht, Hendrik Ido Ambacht en Vlaardingen. Voor de verwezenlijking van het contingent zijn in deze gemeenten voldoende bouwvakarbeiders en aan nemers aanwezig. Een en ander is Donderdag meegedeeld door de Dordtse wethouder van Volkshuisves ting de heer H. Neerings. Tijdens de begrotingsdebatten zei de heer Neerings wel, dat de uitvoe ring van het plan nog afhankelijk is van de bereidheid van de minister om een extra-bouwvolume beschikbaar te stellen. Maaar hij voegde daaraan toe, dat die extra-toewijzing te ver wachten is. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68798 Te Jacksonville in de Verenigde Staten vioest een passagiersvliegtuig van de „Eastern Airlines" Jak lan ding maken op zijn instrunrwten en sloeg over de kop, enkele mevsrs van een huis aan de rand van het vlieg veld. Alle twaalf passagiers en vijf leden van de bemanning kwamen bij de ramp om het leven. Op de foto: een van de landings- ivielen als trieste getuigenis van het ongeluk. Koersen van 22 December 1955. Engels pond10.63—10,64 Amerik. dollar 3,82'/»)—3,83'A« Franse franc1,0810—1,0830 Belgische franc 7,60147,6114 Zwitserse franc 86,7386,83 Zweedse kroon73,1973,29 Duitse mark90,58—90,68 Deense kroon 54,9355,03 Noorse kroon 53,09—53^19 Zwitserland (vrij) 89,3089,40 Canada 3,82l5/lt—3,83j/k Italiaanse lire 60.49—60,59 Argentijnse dollar3,67!=— 3,7714 Japanse dollar 3,7S!»3.77H. Turkse dollar 3,79'A3,80Ïï Heden kwam aan de visafslag al hier een vaartuig en werden van IJmuiden, Stellendam en elders 200 kisten verse zeevis en 200 kg spiering en snoekbaars aangevoerd. De prijzen waren: tong gr. 5.45— 5.50, midd. f 44,65, klein 3.253.30, slips 2.652.70; tarbot midd. 3.60 3-65, klein 1.101.55; griet I 1.50, heilbot 2.30—220; schol gr. f 5556, midd, f 5558, klein 34— 41; schar 3133; zeebot 2628; schelvis midd. 4850, klein 41 44; kabeljauw midd. 3644, klein 2931; makreel 2426; wijting 27—28; verse haring 23—27; kuit 0.850.90; spiering 0.90—095; BAP.NEVELD, 22 Dec. Eiervei- ling SBE: aanvoer 494.020 stuks. Han del kalm. Prijzen: eieren van 5459 gram 14,5015,15, ld. van 5961 gram 15,24—15.52, id. van 6164 gram 15,63—16,30, alles per 100 stuks. Coöp. Veluwse Eierveiling: week- aanvoer ca. 1.000.000 stuks, waarvan er 342.000 in veilmg kwamen. Handel kalm. Prijzen: eieren van 47—54. gram 13,5114,24, id. van 5459 gram 14,4615,09, id. van 5961 gram 15,2515,51, id. van 6167 gram 15,7116,85, alles per 100 stuks. Eiermarkt: aanvoer ca. 1.800.000 st. Handel kalm. Prijzen: 14,50—16,75: algemene prijs 15,60 per 100 stuks, kiloprijs 2.60 (basis 60 gram). Pluim veemarkt: aanvoer ca. 38.000 stuks. Handel in kippen redelijk, in kuikens en kalkoenen traag. Prijzen: slachtkippen 2,202,25 per kg; siachtkuikens 2,302,45; zware kuikens 2 kg en zwaarder 2,652,80 per kg; kalkoenen 3,003,40 per kg; ganzen 67,50 per stuk. dat deze interessante ontmoeting geen doorgang vindt. Mocht het door gaan, dan zal het geducht spannen, want de tegenstanders zijn gelijk waardig. In de afdeling C gaat DHS op be zoek bij Zuiderster, een weinig be tekenende ploeg, waarvan de Schie dammers zeker kunnen winnen. De Furness' Scheepvaart en Agen tuur Maatschappij te Rotterdam be staat 1 Januari vijftig jaar. De firma is ontstaan, toen op 1 Ja nuari 1906 in Rotterdam werd op gericht de „Fumess and Nephews Ltd" als een filiaal van de Britse rederij „Furness, Withy and Co Ltd". De directe reden voor de opening van dit filiaal was het feit, dat de schepen van deze Engelse maat- schapDij, inclusief die van de „Nep tune Line" die een geregelde dienst onderhielden tussen Rotterdam en Baltimore, de Rotterdamse haven aandeden. In Juni 1912 werd besloten van de Engelse firma een Nederlands be drijf te maken en werd opgericht de Furness' Scheepvaart- en Agentuur Maatschappij. Later ontstonden de dochteronder nemingen: Rotterdamse Stuwadoor maatschappij en Zuidhollandse Scheepvaart Maatschappij. Filialen werden gevestigd in Antwerpen en Amsterdam. Voorts maken deel uit van het be- Te bevragen aan liet Hoofdbureau van Politie te Schiedam tussen 912.30 uur en 2—5 uur: Grijze shawl, gitaarboek jes. kinderportemonnaie met Inhoud. Te bevragen, bij de vinders: oorbel* Vogelezang. Kon. Emmaflat 55: broche, M. Kalkhoven, Vlaardlngerdljk 161b; ro de portemonnaie met Inhoud. F. Hoo- genboezem, Mesdaglaan 3a: rode porte monnaie met nhoud, M. Hulskens, Rot- teerdamsedijk 238: bruin lederen akte tas, W, Zonneveld, Singel 205a; toneel boekje, v. Leeuwen, Een drachtsstraat 5; handpompje, Meijer, Van Swlndenstraat 72a; auto nummerbord, v. Rossem. Ploeg- straat 37; houten duimstok, de Kubber. Eendrachtsstraat 33; ballpoint, J. Bus- kes. Nwe. Maasstraat 61b; sleuteltjes, v, d. Hoeven, Prof. Keehomstraat 10; d.rode vulpen, v. d. Hoeven. Prof. Keesomstraat. 10; groene vulpen, G. v. Beek, Nieuw- stlcht N.Z. 22; rozenkrans in étui, Drlnk- waard, Boerhavelaan 46; koperen huls sleutel, v. d. Bijl, textielbedrijf. Broers- vest 42a; rode autopet, L. Berends, Uleuwstraat 27/9; grote speelbal. M. Koogje, Dr. Boslaan 2; speelgoed-buks» P. Broersem, Voomesestraat 35b; zilver grijze kat, Rauwlt, Nleuwstraat 27; kleine bruine hond, B. Kapoen, P, de Hooghstraat 3b, bruine hond (soort jachthond), v. d. Weier. y. Ostadealan 28a; kein zwart hondje. Roelofs, Edlson- straat 32a; grijs kinderhandschoentje (L), A. Zuidgeest, Noordvestsingel 25/10; geruite handwarmer voor rijwiel, B. O- nlnk. Lange Haven 158b; bruin kinder handschoentje (R), H. Rederik, "Willema- hofje 5; ceintuur, L. v. Roon, Prof. Ka- merllngh Onneslaan 87b; 1 p grijze he renhandschoenen, J. hrlsten. Bakkers- haven 45: bruine wollen melsjeswant, L. Wetsteijn, Vlaardlngerdljk 281a: gele shawl. a. Douma, Nieuwsttcht midden 24; bruine wollen shawl, v. Ingen, Rid derkerkstraat 34a; roodbruine hand schoen, A. Peters, Rotterdamsedijk 252a; wit kinderwantje (R), H. Nonner, Rot terdamsedijk 20lc; lapje blauwe stof, A. v. Oort, Wattstraat 27; gestreepte parapluiefoudraal, Schilperoord, Watt straat 64; parapluiehoes, n 't Veld, Wa randa 83a; groene want (L), J. Krowin- kel. Marconistraat 43a; groen met beige kinderwant, de Haan, v. Swlndenslngel 12; glacé dameshandschoen (L>, J. H. v. Steljn, Slmon Stevnstraat la; rode drijf de Hollandse Verzekering I gymschoen, Droge, Geervlietsestraat 23; Maatschappij .De Handel", de Maat- wollen geblokte shawl. A. Govaart, Huls schappij tot Exploitatie var» Bruin- n kolenvelden „Carisborg" en later de geurd mutsje En/eringf^Hem: Furness' Transport N.V. j brandtlaan..76b. Het Kralings Vrouwenkoor onder leiding van Henk Berghout zong behalve Kerstliederen (o.m. van Hans Schouwman) ook twee liederen van de En gelse componist Vaughan Williams en „De Kinderkruistocht" van Oscar van Hemel. Hetgeen deze jongelieden gister avond presteerden, moge men gerust als een voorbeeld voor veie oudere en meer geroutineerde amateurs stellen. De uitgevoerde composities stam mende uit de Middeleeuwen. Renais sance en Barok waren vaak lang niet makkelijk. Het koqr gaf wel de meeste reden tot tevredenheid. In de instrumen tale groep schoten wel eens enkele spelers te kort, hetgeen gelukkig niet erg opviel. De dirigent, de muziek leraar Pak. kweet zich voortreffelijk van zijn taak. Onder zijn leiding kreeg elk werk een vloeiende vertol king. Sylvia de Ridder en Anneke Ver kerk waren de zangsolisten. Zij zon gen onder meer het stemmige „Les anges <lans nos campagnes", waar van het refrein, dat als duet gezon gen moest worden, enkele moeilijk heden opleverde, die zij vrij goed wisten op te lossen. Het koor boekte successen friet het vierstemmig gezongen „Guillot, prends ton tambourin" en het opge wekte „De bon matin", waarvan de zangers de sfeer juist aanvoelden. Voorts kwamen „In dulci jubilo" van Dietrich Buxtehude en „Mary had a baby", beide met orkestrale begelei ding, goed tot klinken. Ook de an dere werken werden verzorgd afge leverd. Het concert werd regelmatig af gewisseld met declamatie. Fijn ge nuanceerde en duidelijk gedicteerde voordrachten 'noorden tve in het bijzonder van Ada Mekes en Caria Sonneveld. Ineke Husen las een lang Kerstverhaal voor. Voorts declama ties door Rita Deurioo, Willy Hoo- gendoorn, Lies Jordaans en Willy Mak. De avona werd met een enkel woord ingeleid door de heer Spronk en besloten door de heer Van Dijk. die tevens de dirigent en de solisten bedacht met een tastbaar blijk van erkentelijkheid. In verband met de Kerstnacht diensten op 24 December en de Outfe- jaarsdiensten op 31 December zal het Oecumenische avondgebed in de Lutherse Kerk in Schiedam op beide avonden geen doorgang vinden. Het eerstvolgende avondgebed wordt ge houden Zaterdagavond 1 Januari. „Mount of three Lights" van Mar tinu werd al eerder door Rotte's Mannenkoor uitgevoerd, zodat wij kunnen volstaan met de mededeling dat het een geslaagde vertolking is geworden, niet in het minst door de welluidende, sonore zang van de bas- solist Albert van Haasteren. Coen Honig nam op duidelijke, passende wijze de declamatie voor zijn reke ning. Dit werk van Martipu is o.i. niet rijk aan werkelijke inspiratie, maar, als die momenten van inspira tie er waren brachten zij de uitvoe renden tot indrukwekkende presta ties. Tot die uitvoerenden behoorde ook de organist Kees Stolwijk, die een groot aandeel heeft gehad in het welslagen van deze vertolking. Het Kralings Vrouwenkoor heeft De Kinderkruistocht van Van Hemel op uitnemende wijze gezongen; dit werk is bij uitstek geschikt voor vrouwenkoor. Het eerste lied van Wil liams bleek in de trant van de oude Engelse volksliederen te zijn geschre ven en hierin kwam het vrouwenkoor tot ccn soepele, goed klinkende uit voering. Toch kan de klank van het (wel wat kleine) koor ons niet geheel bekoren: er zjjn niet voldoenae ge schoolde stemmen die het geheel naar een hoger vlak kunnen dragen. Voor een zo groot koor als Rotte's Mannenkoor ligt het natuurlijk heel anders en hier komt men wel tot een fraaie koorklank, mede gebaseerd op jarenlange ervaring. Het Stille Nacht, aan het eind van het concert door beide koren geza menlijk gezongen, viel ons wat tegen; men was blijkbaar niet goed op el kaar ingezongen. Kees Stohvyk heeft het concert geopend met een fantasia en fuga van. Bach, wat door zijn degelijk spel een goed begin werd, en heeft ver schillende koren voortreffelijk be geleid. J. J. R. ROTTERDAM Op de scheepswerf „De Vooruit gang" van D. en Joh. Boot te Aïphen aan den Rijn werd gtstertnorgen de motorkustvaarder „Meidoornsingel" te water gelaten. Het schip is gebouwd voor de transportonderneming „Invotra" te Rotterdam. De kustvaarder is van het gladdek type. heeft een lengte van 48 meter en een laadvermogen van 670 ton. Hij zal worden voortbewogen door een dieselmotor van 450 pk. De 20-jarlge banketbakker W. P. N. Zijlmans uit de Ribeslaan botste gis teravond op de Wilgenplaslaan met zijn bromfiets tegen een carrier, die door een motordefect onverlicht langs de weg stond. De banketbak ker werd door de hevige botsing te gen de straat gesmakt. Hij liep ver moedelijk een schedelbasisbreuk op en is naar het Westerziekenhuis ver voerd. J VRIJDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2. 7 en S.I5 U.: Wlen bleibt Wlen (a.l.). MONOFOLE-THEATÉR, 2, 7 en 9 uur: Aloma van de Zuidzee (14 Jr), Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, van 2 tot 5 uur: De stille glans der Gouden Eeuw. CULT. CONTACT CENTRUM, 9—6 u.: Expositie werken van Kees van Bohemen. Apotheek: C. J. JANSEN. Swammerdamslngel 41, tel. 67734. NIEUWLAND-APOTHEEK, Dr. Wi- bautpleln 19, tel. 67532. Diversen IRENE. 8 uur: Kerstwijding wijk IV, NHG. LIBERTY, 8 uur: Ouderavond „De Jonge Hengelaar." ZATERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2. 4.15 7 en 9.15 uur: Wlen bleibt Wien (a.l.). MONOPOLE-THEATER, 3. 5, 7 en 9 uur: Aloma van de Zuidzee (14 jr). Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, van 2 tot 5 uur: De stille glans der Gouden Eeuw. CULT. CONTACT CENTRUM. 9—6 U.: Expositie werken van Kees van Bohemen. Diversen: EDISONFLEIN, Dr. WIBAUTPLEIN en ROZENBURGERPLEIN, 6.30 uur: Kerstspel Kath. Amat. Toneel. BEIJERSBERGEN. 7.30 uur: Contact avond De Rode Zon. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: Engelen zonder vleugels. 2. 7 en 9.30 uur (14 Jr). CAPITOL: A. C. In stofzuigers. 2. 7 en 9.15 uur (a.l.). CENTRAAL: Die dwaze Mr. Jones. 2, 7 en. 9.15 uur (a.l.). CINEAC: Journaal van 9 tot 5.15 uur. Wonderman. 5.30, 7.45 en 10 uur (14 jr). COLOSSEUM: 3-Rlng Circus. 2, 7 en 9.15 uur (a.l.). HARMONIE: Hebzucht. 2, 7 en 9.15 uur (14 jr). LUMIÈRE: Jaloezie. 2.15, 7 en 9.30 uur (14 jr). LUTUSCA: Wlen bleibt Wlen. 2.15, 7 en 9.30 uur (a.l.). LUXOR: The seven year Itch. 2, 7 en 9.30 uur (14 Jr). METRO: Vadertje Langbeen. 2. 7 en 9.15 uur (al.), REX: Jungle Jim en de Zwarte Dui vels. 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr). PRINSES: Huls van bamboe. 2.15, 7 en 9.30 uur (18 Jr). THALIA: Lady and the tramp. 2. 4.30, 7 en 9.30 uur (aj.). 't VENSTER: De haas ln huls. 2, 7 en 9.15 uur (a.l.). VICTORIA: Stad op stelten. 2, 7 en 9.15 uur (a.l.), ROTTERDAM ROTTERDAMSE SCHOUWBURG: Nederlandse Comedie met „De man, de vrouw en de moord". 8 uur, AHOY'-HAL, Wytemaweg. Holiday on Ice. 8 uur. BORDES STADHUIS, Coolslngel. Kerstconcert door Cfar. muzlekver, „Crescendo", 8 uur.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1