Danny Kaye op z n best in ,Af W eer uitstel Duitse schuldenbesprekingen Atoom plus boos wordt ATOOMBOM Regering-Maohakte in Chinese schrif Zijn politiek vaart er zéér wel bij sir Xj JkX JL Si Uit het dagboek van de politie Ir. S. van West verlaat Wilton Wide-screen in Passage Eerst leren dan rijden Wat er zo al te doen is Nieuws van de 64 velden PREDIKBEURTEN Kettingbotsing JEF LAST Prijsuitreiking schietwedstrijd /IjAipa F lel Vrije Volk Plaats Nieuwjaarswensen Kerstboutmarkt Geslaagd Artsen op Zondag door VPiK S S Sr de orsamst Fe!Ks De grootste krant HET VRIJE VOLK ZATERDAG 24 DECEMBER 1955 PAGINA 5 Monopo 1 e, Dinsdag en Woensdag. In een van de mooiste scènes uit de film „Afkloppen" (Knock on wood) zit Danny Kaye onder een tafel waaraan twee ernstige spionnen hebben plaats genomen. Zij weten niet dat hy daar zit. Maar wanneer ze, elk op hun beurt, de behoefte voelen om aan hun benen te krab ben en hun handen onder de tafel steken, stoten ze op een of ander onderdeel van Danny Kaye's lichaam en krabben. Hij ziet dat ze verkeerd hebben gericht en begint haastig de illusie te herstellen. Hij krabbelt op hun been Fe Zie pagina 12 mmyw»»#» De thans door de Chinese Volksrepubliek ingevoerde vereenvoudiging van het Chi nese schrift is van bijzonder grote betekenis voor het Verre Oosten. Om duidelijk te maken dat zij desondanks veel min der ver gaa.t dan verschillen de bladen het in een soort sen satiezucht deden voorkomen, is het nodig eerst even dit merkwaardige tekenschrift iets nader onder de loupe te nemen. Ambtenarenstaat Eenheidstaal JROUW H6PÜE \JROUvJ RU$T VROUWE rr R.UZIE Politiek voordeel ATOOM £oo5 ATOO/V)8OA0 Wléfc v/oeT trap VO£-r-Tf?ap.-wi€L In deze hoogst vermakelijke film komen nog heel wat meer scènes van voortreffelijke clownerie voor en soms wordt de klucht tot blijspel. Danny Kaye wordt ervan verdacht in waanzin een aantal moorden te hebben gepleegd en loopt weg voor de Londense politie-agenteri. Hij vlucht een kroeg binnen, trekt de jas aan van een slapende man," zet zijn 3et op en spreekt prachtig het dia- Ject van de Cockney. Even later vlucht hy, In jacquet, een auto-zaak binnen waax hij door een verkoper in jacquet wordt te woord gestaan. Nooit heeft iemand op de film mooier Oxford-Engels gesproken. De klucht, en het biy'spei zijn samengebracht in een amusant ver haal. Danny Kaye speelt voor buik spreker en lijdt, aan iets waaraan de buikspreker uit de Engelse film .Dead of night" indertijd ook heeft geleden: zijn pop schijnt zelfstandig te zUn geworden. In Danny Kaye's geval maakt de pop het hem steeds weer onmogeiyk om te trouwen, want het ding scheldt de vrouw van Danny's keuze voortdurend op on verdraaglijke wijze uit. Danny Kaye's manager dwingt Advertentie IM. ze zfjn zo goedkoop Voor tarief Een auto van de GG en GD die Vrijdagmiddag omstreeks halfvyf over de BK.-laan reed werd aange houden door de 66-Jarige G. Z. uit Vlaardingen, die vertelde dat hij zo juist door een tot nog toe onbekende auto op de B.K,-!aan ter hoogte van het St. Liduinaplein was aangereden. Z. was de laatste van een aantal fiet sers geweest die de B.K.-laan over stak. Hy klaagde over pyn in het iinkerdybeen en is onmiddeüyk naar het ziekenhuis in Vlaardingen ge bracht. Vrydagochtend om 8 uur is op de Overschiesewcg voor pand 151 een vrachtauto in botsing gekomen met een personenauto. De bestuurder van de vrachtwagen was de Volendamse vishandelaar J. B. en de personen auto werd bestuurd door de Schie- damse bloemenhandelaar G. K. De lèatsgenoemde wagen werd zwaar beschadigd. De politie vraagt getui gen van dit ongeluk zich bU het bu reau te melden. Op 31 December zal de heer ir. S. van West, zijn functie als directeur van Wilton-Fyenoord in verband met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd neerleggen. De heer Van West is benoemd tot commissa ris der N.V. Het directeurschap heeft hy, aan- vankelyk als beheerder vlak na de bevrijding, tien jaar waargenomen. In die jaren heeft Wilton-Pijenoord zich op indrukwekkende wijze her steld van de gevolgen der oorlogs situatie. De heer Van West is op 17 Mei 1886 geboren. Hy studeerde in Delft en Bremen, werd scheepsbouwkun dig ingenieur en werkte bij de RDM en De Werf Conrad iri Haarlem. Van 1913 tot 1918 was hy marine-inge nieur te Soerabaja, vervolgens een jaar in dienst bij een werf te San Francisco. Te Soerabaja was hy van 1921 tot 1934 administrateur by de Droogdok-Maatschappü Soerabaja, ook belast met de bouw van schepen. Bij de Holland-Amerika-Lijn ver vulde hij vervolgens de functie van hoofdinspecteur, waarna hy by Wil ton-Pijenoord kwam. Op 31 December zal de scheldende directeur recipiëren in het hoofd kantoor van de WF-werf te Schie dam en wel van 1011 uur voor be vriende relaties en om 12 uur voor het personeel. hem een psychiater in Zürich te gaan bezoeken, maar voordat de heren, op weg zijn, gebeurt er nog iets heel ergs. Een spion duwt in de achter hoofden van twee poppen twee blauwdrukken. Te zamen vormen deze een zeer staatsgevaariyk geheel. En zo is dan het materiaal by elkaar gebracht voor een uiterst in gewikkelde geschiedenis, waarin een jonge, vrouwelijke psychiater (aar dige rol van Mal Zetterling) be roepshalve verwikkeld raakt. Maar Danny Kaye weet de rollen om te draalen. geneest de psychiater van een „schuldcomplex" en trouwt met haar. Soms klucht, soms blijspel en niet altyd hebben wy snel genoeg kun nen omschakelen. Hebben de spelers en regisseurs de wendingen allemaal precies op tyd volbracht? Het leek ons, dat de grollen over de psychia ters wat magerder waren dan had gekund en dat de affaire met de bijna levende pop krachtiger effecten had tonen hebben. Maar hoe nien dan ook verder over details denkt: „Afkloppen" is een kostelijke film, bijna even goed als Danny Kaye's meesterwerk over Walter Mitty. En de komiek zelf. met zün nette uiterlijk en zijn gevoelig, beweeglijk gezicht toont zijn origi nele talent verscheidene malen op volkomen overrompelende wijze. In Monopole draait van Vry- dag t.m. Maandag „Aloma of the South Seas". Aloma (Dorethy La- moer) is reeds ln haar jeugd als vrouw van Tonao (John Hall)de koningszoon aangewezen. Na diens terugkeer uit Amerika biykt er ook werkeiyk liefde tussen hen beiden te bestaan, waarmee Philip (Rees) echter niet acooord gaat. Het huwe- lyksfeest wil hy, door krachtdadig optreden verhinderen, maar dank zij Corky (Lynne Overman)die ook het komisch element vertolkt, en door een uitbarsting van een vulkaan komt alles goed. Doordat het een kleurenfilm is, wordt men overwel digd door de schitterende flora uit deze streken. Dit tezamen met de gevechten tussen Tonao en Revo en de natuurramp maken de film, na een enigszins kalm begin, tot een boeiend geheel. Passage: „Wien 'bleibt Wien". j Voor een recensie van deze film zie pagina 8, Lutusca. Na lang experimenteren en ver schillende verbouwingen is het Schiedamse Passagetheater over gegaan tot het zogenaamde „wide- screen"-systeem bij het projecte ren van de films. Het beeld is breder dan het tot nu toe ver toonde en wint daardoor aan dui delijkheid en perspectief. Vooral massa-scènes en panorama's ko men veel beter tot hun recht op het langwerpige projectiescherm. Wien bleibt Wien, de eerste, film, die in Passage volgens het wide- screen-procédé wordt geprojec teerd, is een rolprent die zich uit stekend hiervoor leent, waardoor de voordelen van het systeem dui delijk uitkomen. Bovendien blijkt de zaal van het Passagetheater zeer geschikt voor het brede doek. In de komende weken zal Passage ook overgaan tot Cinemascope. „Eerst lerendan ryden!" luidt de titel van een instructief boekje dat vorige week van de persen rolde en geschreven Is door de Schiedamse inspecteur van politie en secretaris van de Vereniging voor Veilig Ver keer. de heer .1. J. Knook, en het hoofd van de buitendienst van de Bo- vag (Bond van automobiel- en ga ragebedrijven „Bovag"), de heer J. j. Grevlnk. Het 79 pagina's tellende, keurig verzorgde en duidelijk geïllustreerde boekje, dat in een oplage van 40.000 exemplaren is verschenen, bevat de verkeersregels met verkeersborden (de tekst van dit gedeelte schreef de heer Knook) en een ry-technische uiteenzetting voor de autobestuur ders, hetgeen de heer Grevlnk ver zorgde. De secretaris van de Bovag, mr. A. R. van Nes, schreef een voorwoord. De kerstboutmarkt, die Vrydag in Schiedam gehouden is, is zowel voor het marktpubllek als voor de koop- Heden een groot succes geworden. Vrydagavond tussen 6 en 7 uur was een grote menigte samengestroomd in het Broersveld om de prijsuitrei king by te wonen. De burgemeesters- vróuwe van Schiedam, mevrouw I. Peek-Linthorst, heeft de trekking van de loting op zich genomen, Zü deed een greep in de grote ton met ruim 5000 loten en deed dit op innemende wyze. De eerste gelukkige was de negenjarige Martien van Eik uit de Hoogstraat, die met een grote kip naar huis ging. Ook de overige bouten zyn byna allen beland in Schiedamse woningen. Bij de pryswinnaars was één Rotterdammer. Van het agendabureau van de Schie damse Gemeenschap ontvingen wij de volgende gegevens: 24 December: Chr. Soc. Belangen, 10,30 ■uur, CNV Jeugdclub: Kerstavond; Edl- sonplcln, 38.30 uur, Toneelgroep „Brede- rode" o.a.v. het WKA "Wagenspel: „Het Kermisvolk op Kerstmis; Rozenburg plein, 19.45 uur: idem; Dr. Wibautplein, 21 uur; Idem. 26 December: Musis Sacrum, 14 uur, Kath. Kring: Kindermiddag; Arcade, 20 uur, KAB: De RK F-'damse Toneelgroep „Magna Pete" brengt „De drie vagebon den". 27 December: Musis Sacrum, 20 uur, Kath. Kring: Het Nederlands Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel. 28 December: Musis Sacrum, 14 uur, NW-Vrouwenbond: Kindermlddag: Ire ne, 19.30 uur, HBSS: Contact-avond; Ar cade, 20 uur, KAB: Toneelgroep Magna Pete brengt „De drie vagebonden" Toonkunst, 20 uur, Alg. Foto Kring Schiedam: Met de heer Siljee naar onze Zuiderburen; Musis Sacrum, 20 uur, Schted. Gymnasiasten Bond: Jaarlijks Kerstbal; De Beurs, 9 uur: Scbied. Gym nasiasten Bond: Taleltennistoernool. 29 December: Arcade, 20 uur, KAB: Toneelgroep Magna Pete brengt „De drie vagebonden"; Passage Theater, 20 uur: Schled. Kunstkring: Hoofdstad Operet te; Irene, 20 uur: Ned. Ver. „De Cen trale": Cabaret-avond; Volksgebouw, 20 uur, Vrouwengroep PvdA: Jaarwlssellngs- bij eenkomst. Dagelijks in het Sted. Museum van 2 tot 5 uur en Woensdag- en Vrijdagavond van 7 tot 10 uur: „De stille Glans der Gouden.Eeuw". Dagelijks Cult. Contact Centrum van 9 tot 6 uur, op feestdagen van 11 tot 5 uur ('s Maandags gesloten): Schilderijen van Kees van Bohemen. In de competitiewedstry'd tussen het tweede team van de Eerste Schie damse Schaakbond en NRSV 3 in de tweede klasse van de Rotterdamse Schaakbond kwamen de gasten on volledig uit. Twee van hun spelers, de tegenstanders van Brouwer en Donkhrfrst hadden verstek laten gaan. Hierdoor kwam ESS al direct aan een 20 voorsprong. De party v. Et- tenv, d. Eisen bracht eveneens winst voor ESS. Invaller Schuttings moest tegen v. d Lmden even alle zeilen bijzetten, hij kwam ten slotte gemakkeiyk tot winst. Van Grootveld en Hersbaeh liepen nederlagen op tegen respec tievelijk Aarens en Wap, By het afbreken stond ESS 2 der halve met 42 voor. Hoewel de af gebroken partyen wat onoverzichte- ïyk zijn geven zy toch geen reden tot pessimisme. Een overwinning van ESS 2 schijnt wel verwacht te mogen worden. Uitslagen winterwedstryden; groep 1: PenningGroen sr. 01; Reitsma Janssens I0; Den uyiEering 10; groep 4: Voogt Parmet Vi De BoerHarteveld I—0. In de percentagewedstrijd werd ge speeld: Kleinendorstv. Leerdam I0; MarbusVoorwinden SVc; v. Eden—Reisma 1—0. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68798 In de Volksuniversiteit te Rotter dam is een expositie geopend over de componist Wolfgang Amadeus Mozart en zijn tijd. Daar ziet men o.m. deze groep, voorstellende de familie Mo zart. voor musiceren bijeen, de jonge Wolfgang in het midden. Van de acht Schiedam-e agenten van politie, die dezer dagen geëxa mineerd zyn, slaagden zeven. De gelukkigen zyn: politlediploma Aa: L. W. Masselink, J. Buitendyk, J. P. A, Withag en J. A. Duiven voorde, Diploma A behaalden: A. P. v. d. Ber, G. Kwast en B. Kroon. De besprekingen tussen Nederland se en Duitse instanties over uit de bezettingstijd daterende vorderingen van Nederland op Duitsland zijn op nieuw opgeschort. Nadat men het aan het begin van dit jaar niet eens kon worden over de grootte van de Ne derlandse aanspraken, zijn Donder dag in Den Haag opnieuw oriënte rende besprekingen gehouden over een Duits tegenvoorstel. Tot resultaten ls men echter nog niet gekomen, hoewel van Duitse zijde begrip voor het Nederlandse standpunt zou zijn getoond. De officiële besprekingen zullen zo spoedig mogelijk, waarschijnlijk reeds ih Januari in Bonn hervat worden. Tarwe voor steenkool. In ruil voor steenkool, bandstaai, hout en agra rische producten zal West-Duitsland 300 000 ton tarwe naar Polen uitvoe ren. Minder papier. De vijf grootste Canadese fabrikanten van kranten papier hebben aangekondigd, dat, zij hun export naar de Verenigde Staten met ongeveer tien procent zullen ver minderen. Shawcross. De bekende Engelse jurist. Sir Hartley Shawcross, pro cureur-generaal in de voormalige Bri tse La bour-regering. zal voor het Hoge Ge rechtshof van Singa- pore optreden als ver dediger van de belan gen van Nederlandse oliemaatschappijen, die een proces tegen de Britse regering voeren over een geweigerde vergoe ding voor in oorlogstijd gebruikte r.'ievoorraden. Havenwerken. Het saldo winst van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Havenwerken bedroeg in 3954. na aftrek van diverse kos ten 771000 (7 f 1.434 000). Het bruto-expioitatiesaldo: 2.729.000 was ƒ777.000 laser dan in 1953. De maat- Feiten en cijfers Herv. Gem.: Kerstnachtdiensten: Grote Kerk 11.30 uur ds. J. G. Jan sen; Nieuwe Kerk 11.30 uur ds. J. D. Smids; Westerkerk 11.30 uur ds. H. W. Hemmes. Ger. Kerk, Franselaan 10 uur ds. Van. Loon en ds. J- Gras, Eerste Kerstdag: Grote Kerk 10 uur ds. A. Hoffman; 5 uur ds. J. D. Smids. Nieuwe Kerk 10 uur ds. H. W- Hem. mes: 5 uur ds, J. G. Jansen. Westerkerk 9 en 10.30 uur dr. L. J- Cazemier. Viedeskerk 9 en 10.45 uur ds. J. G. Jansen; 7 uur kerstsamenkomst. Tweede Kerstdag: Grote Kerk 10 uur ds. P. J. de Bruyn, Kethel, Nieuwe Kerk X0 uur ds. J. D. Smids. Ned. Protestantenbond: Kerstnachtdienst 11 uur ds. J B. Schouwink (medewerking aan deze dienst verlenen Jane de Rover, so praan. en Adolphe Poth, viool. Eerste Kerstdag 10.30 uur ds. J. B. Schouwink (medew. Koorvereniging). Tweede Kerstdag 4.30 uur kerstfeest Zondagsschool. Oud-Katholieke Kerk: Kerstnachtdienst 11 uur kerst- nachtmist. Toen de Rotterdamse chauffeur J, P, Vrydagochtend omstreeks 11-30 uur met te grote snelheid over het Rubensplein in Schiedam reed en by liet nemen van de bocht wilde rem men, gleed hy uit en veroorzaakte een ernstige kettingbotsing. De vrachtwagen reed tegen een stil staande personenauto op die op zyn beurt tegen een andere personenauto opgeduwd werd en als derde kwam een eveneens stilstaande bestelauto in het gedrang. De twee personen auto's zyn vrywel geheel vernield, de vrachtauto en de bestelauto werden zwaar beschadigd. Bij onderzoek bleek, dat P. niet in het bezit van het vereiste rijbewijs was. Tijdens de Kerstdagen nemen de volgende artsen de medische dienst in Schiedam waar: A. L. J. Kunze, Nieuwe Haven 115, tel. 67760; J. J. G. de Maeyer, Burg. Knappertlaan 30, tel, 68163; W. T. P. Nyenhuls, Burg. Knappertlaan 154, tel. 69880 en J. van der Veer, dr. Wi bautplein 48, tel. 69873. De dienstdoende apotheek is fa. Gouka Co., Groenelaan 127, telef- foon 68035. A De vaak gebruikte uitdrukking: „het Chinese alfabet", is op zich zelf reeds onjuist, want de tekens van ons alfabet stellen klanken voor. ^terwijl de Chinese tekens meestal karak ters genoemd net als de Egypti sche. oorspronkelijk kleine symbo lische tekeningetjes waren van het voorwerp waarover men wilde spre ken Ook in het sterk gestyleerde mo derne Chinese schrift zijn verschil lende van die tekeningetjes, zoals b.v. het paardje met zijn staart en vier poten, het denneboompje met zijn takken, het wagentje met zijn twee wielen enz. nog betrekkelijk gemak kelijk te herkennen. Er waren oorspronkelijk een 200 van dit soort tekeningen, en wan- Eerst Kerstdag 10.15 uur kerst- hoomls; 5 uur Vespers Tweede Kerstdag 10.15 uur hoogmis. Baptistengemeente Eerste Kerstdag 6 uur vjn. en 7 uur n.m. ds. J. Segaar. Tweede Kerstdag 7 uur ds J. Se gaar. In de cantine van het hoofdbureau van politie in Schiedam heeft com missaris K. Rypma Vrijdagmiddag de prijzen uitgereikt, die zijn behaald ln de Kerst-schietwedstrijden, die, zoals wü reeds eerder schreven, on langs zijn gehouden. De voorzitter van de Schiedamse Politie Sport Vereniging, inspecteur H. Willems van Beveren, hield eerst een korte toespraak, waarin hij zich zeer tevreden uitliet over de goede resultaten van de wedstrijd en dit in het byzonder toeschreef aan de team geest. die onder het Schiedamse politiekorps heerst. By het uitreiken van de prijzen stemde de heer Rypma hiermee in, toen hy onder meer zei, dat, wan neer er een goede geest heerst de resultaten vanzelf komen. Hetgeen de uitslag van de wedstrijd dus heeft bewezen. neer men nu een iets abstracter be grip wilde voorstellen, greep men naar het —lddel van de combinatie. Een vrouw met een jongen er naast werd liefde, een vrouwtje onder een dakje, rust, vrede, drie vrouwtjes naast elkaar..., ruzie. Daar men onmogelijk alle begrip pen op deze wijze af kon beelden voerde men op den duur een fonetisch element in. Dit ingewikkelde schrift had ook directe politieke en sociale invloed. Een zo reusachtig rijk kon slechts bestuurd worden door ambtenaren die lezen en schrij ven konden en in staat waren de tienduizenden wetten en verorde ningen te lezen. Reeds ia de tweede eeuw voor Christus werd dan ook in China het feodale systeem, met zijn leenheren, zijn erfelijke adel en zijn grondbezit definitief gebroken, en vervangen door een ambtenarenstaat, een enor me bureaucratie waarin de manda rijnen" oppermachtig waren Wat sindsdien bestaan heeft moet men dan ook niet met ons middel eeuws feodalisme ln Europa verge lijken, maar veeleer met ons vroeg- ka.pltaU.sme en de manufactimrpe- riode, onder een „regentenstand" zoals wij die ln Holland gekend heb ben. Veel belangrijker dan de politieke revolutie van 1911 waarbij de Mand- sjoe-keizers werden weggejaagd en de republiek werd uitgeroepen, was dan ook in feite de zgn. literaire revo lutie van 1916. Zij ging uit van een groot revolutionair als Hoe She, die thans door de ironie der geschiedenis als balling op Formosa zit. De schrifttekens bleven hetzelfde, maar de schrijfstijl werd aangepast aan de spreektaal, men ging schrij ven zoals men sprak. Door combinatie van karakters, als b.v. stoom en schip, „stoomschip", wiel-, trap-, voet fiets, kon iedere moderne term in dit nieuw-Ohinees uitgedrukt worden. Pas door deze nieuwe schrijfwijze kon de gehele moderne wetenschap en moderne politiek in korte tijd toe gankelijk gemaakt worden voor ieder een in China, die de kunst van lezen en schrijven machtig was. En nog belangrijker haast was een tweede hervorming, waarbij nien het eens werd voortaan slechts één dia lect, en wel dat van Peking, als het Algemeen Beschaafd Chinees te er- kermen en als voertaal op de scholen te gebruiken. Deze nieuwe Eenheidstaal, het Kwo Vu« is een geweldig succes geweest, en was waarschijnlijk m de strijd der Chinezen voor het herstel der nationale eenheid en. tegen het bui tenlandse imperialisme, hun aller- scherpsta wapen. Desondanks bleef nog altijd het verschil bestaan tussen de betrekke lijk kleine groep dre lezen en schrij- Met combinatie van oude begrippen kunnen de nieuwste begrippen worden „geschreven", maar eenvoudig is het niet. Atoom+boo> wordt... atoom bom; wiel+trap+voet U fiets. -ê: ven kon, en de grote massa van anal fabeten. Vandaar ook de grote rol die in deze hele periode de „studenten" spe len, waaronder men dan. in het Oos ten ongeveer iedereen pleegt te ver staan die lezen en schrijven geleerd heeft. Men zou kunnen zeggen dat thans een nieuwe regentenstand ont staat, die bestaat uit de schriftkun dige partijkaders. Wie nu meent dat een radicale revolutionnair als Mao Tse-toeng óns schrift, of het voor China waarschijnlijk nog beter geschik te Russische alfabet met zijn vele sisklanken, zou invoeren, ver gist zich. De sinologen, die het na tuurlijk niets prettig vonden al die duizenden Chinese tekens voor niets geleerd te hebben, kunnen gerust zijn! Als zo vaak reeds heeft Mao Tse- toeng ook bij deze schrifthervorming een tussenweg ingeslagen, die feite lijk aansluit bij de reeds door Tsjang Kaï Tsjek ondernomen pogingen, om tot een soort, „basis-Chinees" te ko men. De eerste, zeer toe te juichen maat regel, is dan, dat een groot aantal tekens, die alleen maar de waarde hadden van synonymen, niet meer gebruikt mogen worden. Hierdoor zal het aantal tekens dat men werkelijk moet kennen waarschijnlijk met de helft, misschien zelfs wel met twee derde verminderd worden. De tweede maatregel is, dat onge veer 700 ingewikkelde tekens door nieuwe, veel eenvoudiger tekens wor den vervangen, zoals deze trouwens in het lopende schrift, dat een soort stenografie van het gedrukte schrift 13, reèds gebruikelijk waren. Voor de buitenlander die Chinees leert, maar ook voor de Chinese in tellectueel, die er nog prys op stelt de boeken van gisteren en eergisteren te kunnen lezen, is dat nu niet be paald een vereenvoudiging. Hij zal de oude tekens toch moe ten kennen, al was het alleen maar omdat de nieuwe tekens in geen enkel naslagwerk of woordenboek zyn te vinden, en hij zal er die nieuwe 600 vereenvoudigde tekens nog by uit het hoofd moeten leren. Een vereenvoudiging betekenen zij slechts voor de kleine man, voor de halfintellectueel, die tevreden is wanneer hy de krant van vandaag en de laatste orders van de party kan lezen. Het politieke voordeel ls duideiyk Tussen de grote analfabetische massa en de zeer kleine groep va» wcrkeiyke intellectuelen schuift zich de groep der partijfunctionarissen dit het vereenvoudigde schrift geleerd hebben en dus als uitvoerend ambte naar zijn te gebruiken. Maar die juisl door dit vereenvoudigde schrift géén toegang meer hebben tot de oudert literatuur van China, en evenmin tol de duizenden vertalingen en hetero gene geschriften, die in de liberale periode zijn verschenen. Er was geen betere methode ts bedenken om te voorkomen dat d« kleine man ooit iets anders zou lezen dan dat wat door de staatsdrukke rijen, de enige die over de nieuwe vereenvoudigde tekens beschikken wordt uitgegeven! Inmiddels hebben wy de eerste i» de nieuwe spelling gedrukte geschrif ten reeds ontvangen. Het bLUkt daar bij, dat van de voorgestelde 600 ver- eenvoudige tekens pas een goede 6( reeds in gebruik zyn. Het is dus dl bedoeling telkens, met een tussen ruimte van misschien een half jaar een nieuwe groep vereenvoudigtoger In te voeren. De wüze waarop dit gebeurt geefi tevens een typische k(jk op dat, wal men tegenwoordig in China demo cratie noemt. De grote, principiële vraag „ideologisch of fonetisch schrift" is nooit ter beoordeling voorgelegc aan de congressen. De beslissinj hierover is van boven af genomen. Maar wel worden de voorgesteld- vereenvoudigingen telkens "roepsge- wqze voorgelegd aan alle mogelijk- comité"s en onderwysinstanties, dii hun bezwaren kunnen inbrengen d veranderingen voorstellen ten opzich te van ieder teken afzonderiyk. Men zal het in deze kringen* onge twijfeld als een democratische voor uitgang aanvoelen, dat men, zoal niet bij de principiële beslissing, dan toch wel by de practische uitvoering, mee mag spreken t Het Chinese tekenschrift is i ongelofelijk ingewikkeld, maar het heett tot voordeel dat alle talen en dialecten op één en dezelfde wijze geschreven kun- nen worden. Hst schriftteken vrouw+jongen is „liefde", dat voor „rust" bestaat uit het teken van vrouw dak Ruzie daarentegen drukken de Chi nese schrijvers heel duidelijk uit met drie vrouwen bij elkaar... ZATERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2, 4.15 7 en 0.15 uur: Wien bleibt Wien (a.l.). MONOPOLE-THEATER, 3. 5, 7 en 8 uur: Aloma van de Zuidzee (14 ir). rentoonstelliugcn: STEDELIJK MUSEUM, van 2 tot 5 uur: Do stille glans der Gouden Eeuw. CULT. CONTACT CENTRUM, 9—-S u.: ExpOEltle werken van Kees van Bohemen, Diversen: EDISONPLEIN, Dr. WIBAUTPLEIN en ROZENBURGEEPLEIN, 6.30 uur: Kerstspel Kath. Amat. Toneel. BEIJERSBERGEN, 7.30 uur: Contact avond De Rode Zon. CHR. SOC. BELANGEN, 7.30 uur: Kerstavond Jeugdclub CNV. ZONDAG EN MAANDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2, 4.15, 7 en 8.15 uur: Wien bleibt Wien (a.l.J. MONOPOLE-THEATER, 3, 5. 7 en 9 uur: Aloma van da Zuidzee (14 Jr). rentoonstelliugcn STEDELIJK MUSEUM, van 2 tot 3 uur: De stille glans der Gouden Eeuw. CULT. CONTACT CENTRUM. 11—5 uur: Expositie werken van Kees van Bohemen. Maandag gesloten. MAANDAG Diversen: MUSIS SACRUM, 2 uur: Kindermld dag Kath. Kring. ARCADE 8 uur: Toneelvoorstelling KAB ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: Engelen zonder vleugels. Zaterdag en Kerstdagen 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (14 jr). CAPITOL: A. C. in stolzuigers. Zaterdag en Kerstdagen 2, 4.30 7 en 9.15 uur (a.l.J, CENTRAAL: Die dwaze Mr. Jones. Zaterdag 4. 7 en 9.15 uur. Kerst dagen 2, 4.30. 7 en 9.15 uur (a.l.). CINEAC: Kerstprogramma van 9 tot 5.15 uur. Wonderman: Zaterdag en Kerstdagen 5.30, 7.45 en 10 uur (14 jr). COLOSSEUM3-Rlng Circus. Zaterdag 2, 7 en 9.15 uur. Kerstdagen 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (aJ.J, HARMONIE: Hebzucht. Zaterdag 3.30, 7 en 9.15 uur. Kerstdagen 2, 4.30, 7 en 0.15 uur (14 jr). LUMIÈRE: Jaloezie, Zaterdag en Kerstdagen 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (14 jri. LUTUSCA: Wien bleibt Wien. Zater dag en Kerstdagen 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (a.l.). LUXOR: The seven year Itch. Zater dag en Kerstdagen 2, 4.30, 7 en 3.30 uur (24 jr). MEl'RO: Vadertje Langbeen, Zater dag 3.30, 7 en 9.15 uur. Kerstdagen 2, 4.30, 7 en 0.15 uur (ai.). REX: Jungle Jim en de Zwarte Dui vels. Zaterdag 4, 7 en 9.15 uur. Kerstdagen 2. 4.30, 7 en 9.15 uur (14 Jr). PRINSES: Huls van bamboe. Zaterdag en Kerstdagen 4.30,.7 en 9.30 uur (18 jr). THALIA: Lady and the tramp. Zater dag en Kerstdagen 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (a.l.). 't VENSTER: De baas !n huls. Zater dag 2. 7 en 9.15 uur. Kerstdagen 1.30. 4.15, 7 en 9.15 uur (a.l.). VICTORIA: Stad op stelten. Zaterdag 2, 7 en 9.15 uur. Kerstdagen 2, 4.30. 7 en 9.55 uur <aJ.). ROTTERDAM EERSTE KERSTDAG RIVIÉRAHAL: Thé-concert, 2.30 en 5.30 uur. ROTTERDAMSE SCHOUWBURG. Rotterdams Toneel met Het eeuwig misverstand". 8 uur. PRINSES-THEATER, Schiedam5eweg. Kindervoorstelling, 2 uur. LUXOR-THEATER; Kunstz. Prop. Comm., film en concert-kerstoch tend, 10 uur. TWEEDE KERSTDAG BREEPLEINKERK, Randweg, Kerst concert, 3 uur. GER. KERK, Statenslngel. Kerstcon cert. Herman Krabbers. Theo Oloff (viool) en Koos Bons (orgel) s u SCHOUWBURG. Zuldplein. HO mi?11'61 o-l-v. Anneke Elro, KCS!^?I^NEK?RK:- Ho«- Phllh. ork. Kerstconcert, 8 uur. NIEUWE. ZüIOERKERK, WestzeedJik Kerstconcert, 3 uur. J H5V302uu?AL: Tüé"concert, 2.30 en B(SZSRPAMSE SCHOUWBURG. Rotterdams Toneel met .Giet eeuwig misverstand", 2 en a -mir ^VKLp?5^rn'ilNAK.f"aK' 0rariJeboomstr.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1