Wiltons dubbeldok officieus geopend Voetbalpool doet voor de Duitse sport wonderen Nederlands Kamerkoor bij Katholieke Kring KNVB-commissie leerde interessante 'toto-feiten Om de tweede wereldhaven Rotterdam streefde Londen écht voorbij Gelijk recht voor allen ^eer studiebeurzen van directie BPM SVV heeft zin in Swaneveld Politie ontdekt smokkel van sigaretten M ark tberich ten Kerkelijke hulp aan Palestijnse vluchtelingen Auto reed tegen afsluitboom chiedammers onder elkaar Wat de RAVOZ voor de patiënten deed f Schoolhoofd neemt afscheid Oud en nieuw bij de spoorwegen Nieuwe zaak aan Broersveld Visafslag ^GEESTELIJK LEVEH HET VRIJE VOI.K WOENSDAG 28 DECEMBER. 1955 PAGINA 5 k (Van onze correspondent in Bonn) Een KNVB-commissie is op bezoek geweest in Keulen bij de West-Süd-Toto, de officiële voetbalpool in de Duitse deelstaten langs de Nederlands-Belgisch-Franse grens. Daarna zou men een bezoek gaan brengen aan de Nord-Süd-Toto dat is de tweede voetbalpool van Duitsland, die de meer oostelijke deel staten omvat. De bedoeling was Informaties in te winnen omtrent de wer king en de resultaten van de" Duitse voetbalpool met het oog op het eventueel in te dienen voorstel bij de Nederlandse rege ring om ook in Nederland een officiële voetbalpool toe te staan. Keurcommissie De keuze van de candidaten zal geschieden door een commissie van drie deskundigen, die tot de BPM in Vreemd geval Fabelachtig bedrag Ook cultureel Zestig jeugdtehuizen Vier man in arrest Een schip, dat een dok binnenvaart is voor een stad als Schie dam geen bijzonderheid. Toen Dinsdagmiddag omstreeks half een het Liberiaanse schip „Hydroussa" statig een dok van Wilton Fijenoord binnengleed om daar drie dagen te blijven was dit echter wel iets bijzonders. Het dokken van de „Hydrous sa" luidde (zij het niet officieel) een nieuwe periode in de ge schiedenis van Schiedams grootste werf in. Na drie jaren van ingespannen arbeid is het vaste dubbeldok gereed gekomen en te gelijkertijd met de nieuwe machinefabriek en andere af delingen op het terrein officieus in gebruik genomen. In April 1956 zal de officiële opening van de dokken plaatshebben „Had nog nieuwjaarskaarten gehad willen hebben?" vroeg de door regen en ouderdom verflenste grijs aard, die ik gisteravond op de Broers- vest tegen het lijf liep. Ik had het door de traditie gehei ligde flank u" al op de lippen, toen ik plotseling getroffen werd door het nobele gelaal van de oude. Kende ik hem niet? Waar en wanneer had ik dat zorglijke, grijze gezicht eer ier gezien? Op elke vraag is een antwoord, dacht ik en hel woord bij de gedachte voegend, nodigde ik de kaartenver- koper uit om ergens, waar het warm en droog was een kop koffie te gaan drinken. Na de nodige beleefde weigeringen stemde hij toe en al spoedig zaten toe geriefelijk tegenover elkaar bij een bakske hete koffie. We wisselden enkele onwennige op merkingen over het herfstige weer en de conferentie in Genève. ,flen ik u met?" vroeg ik opeens. De grijsaard keek mij even stilzwijgend aan. Hij knikte. Ongetwijfeld kent u mij. Mijn portret heeft duizenden malen in vrijwel alle kranten en tijdschrif ten, gestaan." Door mijn hoofd flitsten de beel den van een aantal beroemdheden: Churchill, Schweitzer, Gina Lollo- brtgida, Poujade, Abemaar met geen dezer veel-geportretteerden ver toonde de man, die tegenover mij zal. enige gelijkenis. „Neemt u mij niet kwalijk, maar ik heb een slecht geheugen én ik kan me werkelijk niet voorstellen met wie ik het genoegen heb," zei ik ten slotte. De oude glimlachte: „Men noemt mij meestal „Vader Tijd". Kletterend viel het kopje, dat ik juist naar de mond. gebracht had, op de grond. Va-a-der T-t-tijd???", was het enige dat ik kon uitbrengen. De grijsaard bleef onverstoorbaar glimlachen. Ja, ziet u," zei hij, „ik ■werk al jaren, al duizenden jaren bij ie firma Tijd en Co. Als chej-zand- loper instrueer ik de Nieuwe Jaartjes en regel de pensioenen van de Oude Jaren trouwens, voordat ik in 1624 chef werd liep ik ook menig jaartje uit, als u begrijpt wat ik bedoel." Ik knikte, nog steeds beduusd. „Maar ooh, 't zijn moeilijke en dure tijden en om er wat bij te ver dienen'-verkoop ik nu Nieuwjaars kaarten.... ondankbaar werk, maar van m'n loon kan ik echt niet rond komen." I „Ja, dat begrijp ik, maar hebt u het juist in deze dagen niet bijzonder drvk?" vroeg ik, ,Nee, niet bepaald," antwoordde de oude somber, „wê zitten net als de meeste andere bedrijven tegenwoor dig met een enorm personeelstekort en daarom is er besloten om 1555 nog maar een jaartje mee te laten lopen. En die behoef ik niets nieuws te le ren, ziet u?" „Ik zie het, maar u wilt toch niet zeggen, dat we helemaal geen 1956 krijgen?" „Daar komt het in feite wel op neer. Maar de mensen merken daar natuurlijk niets van. Dat hebben ze in 1922 ook niet gedaan, toen we voor de derde keer 1920 lieten mee draaien." Het duizelde uw cursivist. „Eh, maar is het dan zo, dat komend jaar eigenlijk hetzelfde zal zijn als dit jaar?" De oude man knikte. „Zo zou u het inderdaad kunnen stellen, alhoe weltijd is natuurlijk maar iets betrekkelijks. Dat is juist het moei lijke van ons vak. Onze handelswaar, als ik het zo noemen mag, is er eigen lijk niet, tijd is nietsmaar over 1956 gesproken, dat komt heus wel voor elkaar." ,Maar als er geen tijd is, ik bedoel, wanneer. De grijsaard verhief zich en keek op zijn armbandzandloper: ,flan ben ik er ook niet, wilt u zeggen, welnu, dat klopt. A propos, had u nog Nieuwjaarskaarten gehad wtBcn heb ben?" Voor ik mijn antwoord gereed had was hij verdwenen. Ik snelde de straat op. Vader Tijd was nergens meer te bekennen. Een kennis hield mij aan: .Alvast een zalig uiteinde toegewenst en een gelukkig 1956," zei hij vriendelijk. „Van 't zelfde," zei ik, maar in mijn hart wist ik beter. Het dubbeldok, dat Dinsdag in ge bruik is genomen, is modern geoutil leerd en voorzien van tal van tech nische bijzonderheden. Zo zullen de schepen die er dokken van electriteit kunnen worden voorzien, van afval worden afgeholpen en zelfs door middel van een sprenkel-installatie tegen brand worden beschermd, ook al zijn de daarvoor nodige machine rieën op de schepen zelf uitge schakeld. Deze voorzieningen bieden het grote voordeel, dat het leven aan boord tijdens de reparatiewerkzaam heden normaal kan doorgaan. De „Hydroussa" is dok 6 binnenge varen. Dit dok is 211 meter lang en 31% meter breed. De bij dit dok op gestelde „olievanginstallatie" dient er voor om het dokwater voor ver ontreiniging te behoeden. De buitenwereld heeft van deze ge beurtenis niets gemerkt. Dat ge schiedt pas in April. Maar de mensen van Wilton hebben het dokken van de „Kyroussa" natuurlijk met een in tiem feestje gevierd. De RAVOZ (Radio-amusements vereniging „Onze Zieken") te Oost- voorne heeft een uitgebreid jaarver slag uitgegeyen en gunt leden en do nateurs ook een blik in de toekomst plannen, waaruit blijkt dat dit clubje jeugdigen nog steeds de activiteit uit breidt. In 1955 zijn in het „Zonnehuis" te Schiedam 12 radio-uitzendingen ver zorgd. Verder een bonte avond, een filmavond en op 3 December een St.- Nicolaasfeest. Voorts zijn er in het tehuis voor ouden van dagen „Vre- denheim" te Rockanje drie bonte avonden verzorgd. In binnen- en buitenland werden nieuwe contacten gelegd, o.a. met de Rotterdamse pianist Henk Lagendaal, alsmede met verschillende muziek gezelschappen, een declamatrice en enkele firma's, die belangrijke bijdra gen als modeshow en films beloofden. Zelfs met Cees de Lange werd een afspraak gemaakt. Op 23 December werd in het Zonnehuis een Kerstuit zending verzorgd, terwijl op Vrijdag a.s. een Oude jaarsuitzending zal vol gen. Vrijdag 13 Januari staat er op ver zoek van de patiënten een program ma te verwachten, dat geheel gewijd is aan de Verenigde Staten, waarop aansluitend op dit programma een filmavond op Donderdag 19 Januari zal volgen. De RAVOZ brengt voorts dank aan alien die hen in staat stellen dit mooie werk vol te houden. Nieuwe donateurs zijn altijd hartelijk wel kom. U kunt zich opgeven bij Corry Vermeulen, Kerkplein 16, Oostvoome. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68798 In de kleine Musis Sacrumzaal zijn gisteravond een flink aantal leden van de Katholieke Kring en enkele introducé's naar het optreden van het Nederlands Kamerkoor komen luisteren. Het waren in eik geval zoveel mensen, dat de zaal bijna vol was en dit resultaat scheen dat van een jaar geleden (toen het koor ook de gast van de Kring was) nog ver te overtreffen. Maarieder die het koor van Felix de Nobel wel eens heeft gehoord, zal alleen maar kunnen denken: Hoe is het mogelijk, dat men geen driemaal zo grote zaal vol kan krijgen! We hebben gisteravond dan ook!zoals b.v. de Laubaeher Kantorei of K sterk de indruk gekregen, dat de muziekliefhebbers die er waren, spijt hadden, dat ze niet nog elk vier, vijf kennissen hadden meegebracht, en bfj het volgende concert zal Musis ook wel te klein zijn. In een bevattelijk programma van uitgelezen kleine a-capellawerkjes uit oude en nieuwere tijd heeft het be roemde koor van zestien beroepsvoca listen weer diepe indruk gemaakt met zijn souplesse van reageren, z'n uniek stemmenmateriaa! en z'n ge disciplineerde artisticiteit. In al deze opzichten geven deze zangers en zangeressen als het ware de „weer klank" van het kunstenaarschap van Felix de Nobel, dat op elke fraze en elk accoord Zijn stempel zet. Tot de meest interessante en opmerkelijke dingen van deze avond behoorden een prachtig Alleluia van Maximilian Steinberg (dirigent, vriend van Gla- zounow) waar een liggende d van de bassen een basis voor fantasierijke figuren der andere stemmen vormt, en uit de 16e eeuw het Farce Domine van Mathieu Gascogne (circa 1530), het dubbelkorige Pater Noster van Hassler en enkele spirituele madri galen van Di Lasso. Al die oude, bij zonder evenwichtige composities kon den weer de overtuiging versterken, dat men in dit genre later nooit meer zulk een ideale koorschrijfwijze en zulk een harmonie tussen vorm en inhoud heeft kunnen evenaren, al had Felix de Nohel ook met succes en smaak gespeurd in de nieuwere literatuur (behalve Steinberg nog Waltzing Mathilde van Wood, werk jes van Diepenbrock en Dresden, etc.) Om het even of die oude mees ters nu een plechtige sfeer (in de kerkelijke werken) of wereldse geestigheden in klank omzetten, het Is alles even raak en geniaal- eenvoudig. Wat de vertolking van die mo tetten betreft: het Nederlands Ka merkoor geeft ook daar hei beste wat men in dit opzicht in ons land kan horen. Maar degenen, die zulke mu ziek weieens hoorden uitvoeren door apart daarvoor geschoolde Duitse ko ren van knapen en jongemannen (daarvoor zijn ze trouwens bedoeld!) de Regensburger Dcmspatzen, die zal geconstateerd hebben, dat deze zes tien dames en heren een klank ont wikkelen, die zich verhoudt als die van een strijkkwartet varl twee violen, alt en cello tot een groep van vedels en gamba's of als die van een piano tot een clavecimbel. De typisch oude, objectieve koorklank die bij deze muziek behoort, gaat nl. ten dele teloor door het vibrato en de al te nadrukkelijke sonoriteit van deze geschoolde stemmen. Het enthousiast ontvangen concert paste zich door enkele Kerstliederen uit verschil lende landen aan de tijd van het jaar aan. Rest ons nog te gewagen van De Nobels geestige commentaren, die bijna Iets Wim Kan-achtigs gaan krijgen en daardoor een gemoedelijke sfeer scheppen en de animo tot aan dachtig luisteren aanzienlijk vergro ten. A. VAN AMERONGEN. De turnzaal van de sportschool Kaiserau in Westfalen. Dank zij de voetbalpool. IN ROTTERDAM is bij het binnenlopen van het 20.000ste schip in 1955 bekend geworden, dat de Maasstad Londen is voorbijgestreefd op de ranglijst van wereldhavens. Dit wordt in Londen tegenge sproken. Volgens een bericht van Reuter heeft een „woordvoerder" van de Londense haven gezegd, dat „het aantal schepen niet belangrijk is, maar de tonnage. Verleden jaar deden schepen met een totaal van 68,5 millioen ton de Londense haven aan en werden 52 millioen ton goederen als import en export verscheept." Onze scheepvaartredacteur tekent hierbij aan: De woordvoerder van de Londense haven heeft gelijk als hij zegt, dat het aantal schepen in dit opzicht niet belangrijk is. Op grond van dit cijfer heeft Rotterdam zijn plaats op de ranglijst ook niet be paald. De heer J. J. Rozendal zal op Vrij dag 13 Januari afscheid nemen van de Erasmusschool A in Schiedam, waaraan hij lange tijd als hoofdon derwijzer verbonden is geweest. Ter ere van dit afscheid is een ouderavond in gebouw Irene belegd. Verschillende onderwys-autoritei- ten, o.a. de voorzitter van de ouder commissie, de heer L. Willems, zullen het woord voeren. Verder vermeldt het programma muziek en toneel. De Schiedamse On derwijzers-toneelvereniging zal ,,Het meisje en de inbreker" opvoeren. Voor de muzikale omlijsting zorgt het Entr' Act Ensemble. In de eerste-klas-wachtkamer van het station, zullen de Schiedamse personeelsleden van de Nederlandse Spoorwegen aanstaande Zaterdag middag in intieme kring de jaarwis seling vieren. Donderdag zal de heer J. H. Ville- rius aan het Broersveld een nieuwe zaak in feestartikelen openen. Ter gelegenheid hiervan is er hedenavond een receptie. De directie van de N.V. De Bataafse Fetroleum-MaatschappU heeft beslo ten opnieuw een aantal studiebeurzen beschikbaar te stellen aan werkne mers en weduwen van gewezen werknemers ten behoeve van hun zoons die in de loop van het volgende jaar aan een Nederlandse universiteit of hogeschool willen gaan studeren, of met deze studie reeds een aanvang hebben gemaakt. Maximaal zullen twintig beurzen elk van 2.500 per jaar,' beschikbaar worden gesteld. Alhoewel het in de bedoeling ligt dat de Maatschappij de gehele universitaire studie zal bekostigen, kan op contihuatie van de beurs geen aanspraak worden gemaakt. B(j normale studieresultaten zal de directie evenwei daartoe strekkende verzoeken steeds in overweging nemen. Bij het verdelen van de be schikbare beurzen zal de voorkeur worden gegeven aan candidaten die in de technische cf natuurweten schappelijke richtingen wensen te studeren. Deze faciliteiten betreffen met al leen het op het hoofdkantoor van de BPM te 's-Gravenhage werkzame personeel, doch tevens de rond 4500 werknemers van de Shell-Installaties en Fabrieken „Perais". Functie of rang van de aanvrager spelen bij de beoordeling van de aanvraag geen enkele rol, zodat voor alle zoons, dus ook voor die van de talrijke fabrieks arbeiders, dezelfde rechten gelden. geen enkele dienstbetrekking staan. Het door de commissie in te stellen onderzoek zal van vergelijkende aard zjjn. De gegadigden zullen, behalve op hun intelligentie en karakter eigenschappen, ook worden beoor deeld op hun ontwikkelingsmogelijk heden. Mocht de commissie dit nodig achten, dan zal een door de BPM aan te wijzen psychologisch instituut nader van advies dienen. De hieraan verbonden kosten worden door de Maatschappij gedragen. Op de be slissing van de commissie bestaat geen enkel beroep. De uitverkorenen zullen volkomen vrij blijven na het beëindigen van hun universitaire studie een positie naar eigen keuze en smaak te aan vaarden. Er zal geen verplichting be staan bij de Koninklijke Shell-Groep in dienst te treden. Daartegenover staat dat de Maatschappij niet de verplichting op zich neemt hen, na de beëindiging van hun studie, in dienst te nemen. Bic plaats is bepaald naar de grootte van de goederenomslag die dit jaar 63 millioen ton bedroeg, dat is 11 millioen ton meer dan in Lon den vorig jaar is omgeslagen. Het goederenverkeer steeg in Londen niet zo sterk. De snelle groei van de omslag te Rotterdam Is voor een deel een ge volg van de sociale onrust die de laatste jaren in de Londense haven heeft geheerst. Daardoor is bijvoor beeld een groot deel van de kolen- overslag van Londen uitgeweken naar i Rotterdam. De Maasstad is op deze bijzondere overslag volkomen inge steld. Het merkwaardige feit doet zich nu voor, dat schepen met kolen voor de Engelse industrie, komende uit Amerika, de Londense havens voorbijvaren en in Rotterdam hun lading laten overslaan in kustsche- pen, die naar Engeland terugkeren. Bij een vergelijking van cijfers be treffende de Londense en de Rotter damse havens mag niet uit het oog worden verloren, dat by de Londense havens wordt gerekend het gehele havengebied van de Theems (78 ki lometer), terwijl Rotterdam cijfers geeft, die alleen betrekking hebben op het gemeentelijk havengebied. De havens langs de Waterweg (Vlaar- dingen, Maassluis en Hoek van Hol land) worden hierbij dus geheel bui ten beschouwing gelaten. ROTTERDAM, 27 Dec, Aan de Visafslag werden van IJmuiden en elders 300 kisten verse zeevis aange- yoerd. De prijzen waren: Tong midd. 2,903,30; heilbot 1,90 —2,00; schol gr. 3843; id. midd. 38 40: schelvis midd. 2836; id. klein 2628; kabeljauw gr. 49—51; id. midd. 3844; id. klein 2124; wijting 1825; verse haring 21—23; kuit 0,850,95; snoekbaars 1,251,30. Dit grote overdekte zwembad in Paderborn werd met geld van de Duitse voetbalpool gebouwd. Het is vooral niet zó, dat er in Ne derland niet op voetbalwedstrijden gewed wordt. Afgezien van het feit, dat schier iedere voetbalvereniging er zijn eigen „interne" voetbalpool op na houdt, wordt er door Nederland zéér druk meegespeeld in de Duitse voet baltoto. Daarvoor behoeft men, zo vernamen wij by de West-Süd-Toto, alleen maar de Nederlandse aanmel dingen te zien, die vooral ln de Duitse totokantoortjes langs de Nederlandse grens binnenkomen! Wat het bestuur van de voetbal bond in Keulen gehoord heeft pver de Duitse toto is ongetwijfeld interes sant. De Duitse voetbaltoto is opgericht uit de Duitse semi-prof-voetbalbon- den. De redenering daarbij was be trekkelijk simpel: het publiek wil „spelen" en de sport heeft geld nodig. De staat kan niet genoeg geld be schikbaar stellen voor de sport... waarom zullen we dat geld dan niet van het „spelend" publiek nemen op een manier, die enkele beperkingen bevat tegen het wekken van speel- „zucht"? Zo ontstond de Duitse toto in 1949 en sindsdien heeft zij aan inkomsten het bijna fabelachtige bedrag van 2,6 milliard mark gehad. Dit bedrag is bijeengebracht met haive-markstuk- ken, want een toto-briefje kost 50 Pfennig... men kan natuurlijk méér briefjes kopen en daardoor de winst kans vergroten door verschillende wedstrijduitslagen in te zenden en dat gebeurt ook blijkbaar vrij regel matig. Per week komt bij de Duitse toto een bedrag van rond elf millioen mark binnen. De helft van de wekelijkse inkom sten wordt onder de winnaars ver deeld de grootte van de gewonnen bedragen hangt af van het aantal wedstrijduitslagen, dat men goed ge- Het Schiedamse SVV schijnt in teresse te hebben voor Gerrit Swa neveld, de Vlaardingse doorzetter back/midvoor van De Hollandiaan. Blijkens ons verstrekte Inlichtingen zou Swaneveld wel een overschrij vingsformulier hebben ingevuld, maar is hij nog niet tot een definitief be sluit gekomen. Het bestuur van De Hollandiaan stelt zich op het standpunt, dat hij dit besluit, om eventueel voor SW te gaan spelen, zelfstandig dient te nemen. Men is bij De Hollandiaan geen voorstander van betaald voet bal, doch uiteraard zou men zijn heengaan betreuren omdat dit een geducht verlies voor de Vlaardingse derde-klasser zou betekenen. Het Schiedamse SVV kan hem echter on getwijfeld in de achterhoede best ge bruiken. J raden heeft en natuurlijk van het aantal winnaars. De bedragen, die de winnaars voor het goed raden van alle uitslagen krijgen, zijn zeer hoog. Zij zijn meestal boven de 100.000 mark! Dat is voor de winnaars van be lang, maar voor de sport is de andere helft van het geld van vee! meer be lang. En voor de staat! Want van de tweede helft van bet totogeld krijgt eerst de staat 32,5 procent. Daarvan gaat een gedeelte in de bclastingpot en een ander gedeelte wordt gebruikt om de sport te bevorderen, voorname lijk de Jeugdsport. De staat heeft uit de toto-opbrengst sinds 1948 een bedrag ontvangen van ruim 433 millioen mark. In Noordrijn- Westfalen wordt ongeveer een derde van het geld door de staat gebruikt voor geestelijk-culturele doeleinden, namelijk voor de bevordering van het theater, een ander derde gedeelte voor de sporthogeschooi in Keulen en voor de bevordering van de sport in het algemeen en het laatste derde gedeelte voor de jeugdsport, waarbij vooral de jeugdherbergen profiteren De voetbalbond krijgt 5J procent en daarmee doet hij wonderen. De voetbalverenigingen worden ermee gesteund, speelvelden aangelegd en de Jeugd wordt ermee van voetballen (duizenden!) voorzien. In Hennef werd een sportschool gebouwd, zoals er wellicht geen twee de in Europa is, waar gelegenheid is voor alle takken van sport. Men vindt er zowel een voetbalstadion en een openluchtbad als scbaaklokalen, tumhallen en slaapzalen. In Duisburg sn in Kaiserau werden sportscholen jebouwd, in Wedau een vermelde sportschool weer opgebouwd. Het district Middenrijn bouwde aiet minder dan zestig jeugdtehuizen .n verbinding met verenigmgssport- ;erreinen. De vereniging van sport artsen kreeg grote bedragen, er werd len sportziekenhuis gebouwd, dat reeds vele duizenden operaties uit voerde bij sportbeoefenaren, die ■ijdens hun spel ernstige verwondin- ;en hadden opgelopen. De algemene sportbond kreeg van te voetbalbond zes millioen mark roor bouwonkosten... het is feitelijk mdoenlijk om gedetailleerd te ver- nelden, wat met het geld van „dc loklust" op sportgebied allemaal toi itand gebracht werd. De staat bij- 'oorbeeld gaf uit totogeld in één jaar 'oor de schoolsport 2,2 millioen, voor Ie verenigings- en jeugdsport 4 mil- ioen. Er werden bovendien door de taat 53 turnzalen, 5 grote zwem- iaden, 21 openluchtzwembaden en 54 iportvelden tot stand gebracht. De totomaatschappij probeert ook n haar interne organisatie zovee) nogelijk maatschappelijk nut te doen Seventig procent van de officiële tip- 'ormulierverkoopplaatsen zijn in han ien van oorlogsinvaliden, 5 procenl 'an oorlogsweduwen, 1,6 procent nazi- ilachtoffers. De Rotterdamse politie arresteerde Zondagnacht op Katendrecht de 18- jarige classificeerder C. de B„ die in het bezit was van ruim 4000 import sigaretten. Een 16-jarige jongen stond op de uitkijk, maar kon niet voorkomen dat zijn vriend en hij in een cel van bureau Sandelingpleln terechtkwa men. Bij het onderzoek naar de her komst van de sigaretten deed de recherche een inval in een Chinees logement op Katendrecht. Ben grote party sigaretten, meer dan 11.000 stuks, nam men daarbij in beslag. Twee Chinezen, die ervan verdacht worden meer van deze smokkeizaak af te weten, werden gearresteerd. De beide jongens bekenden de 4000 siga retten van de Chinezen te hebben gestolen. ROTTERDAM, Waalhaven. Veiling 27 Dec. 1955; andyvie 3040; groene kool 713; rodekool 67; gelekool 5—9; prei 10—16; waspeen 14IC, gr. peen 6—9; spruiten 15—37; boe renkool 7—13; uien 14—28; veldsla 42—45; seldery 2.40—3.20f knolsel derij 812; aardappelen 8.208.70; kroten 79; witlof 4045. Cox Orange P HH A 70—73; HH BC 3760; K 3537; Laxton Superbe St A 56—58; HH A 49—52; HH BC 4247; K 2632; Leglpont HH C 48—50; HH 1 37-38. DE GENERALE Synode van di Nederlandse Hervormde Kerk heef' een beroep van de Christelijke Raat van het Nabije Oosten ontvangen oir mee te helpen zoeken naar een per manente, constructieve oplossing van !e Palestijnse Arabische vluch telingen in dat gebied, zo Is op d« vergadering van de synode te Woud- schoten meegedeeld. Sedert vele jaren leven op de grenf van Israël 9G0.000 vluchtelingen. Deze zaak is besproken op de conferentie to Eeiroet m 1955. Dr. Emmen lichtte de situatie toe Hy adviseerde contact op te nemen met Interkerkelijke Hulp, dat voor 130 milHoen gulden per jaar hulp verleent, en de Kerk duidelijk te maken dat ook hier verantwoorde lijkheid ligt. Hij adviseerde, de oproep ter ken nisneming en advies te zenden aan de Raad voor Kerk en Israël en aan de Nederlandse afdeling voor Inter kerkelijke Hulpverlening, om te over wegen hoe deze nood aan de Neder landse kerken kan worden voorge legd. Prof. dr. J. H. Sommelinfc. die onlangs een reis in Israël maakte, gaf een ooggetuigeverslag. Hy heeft de indruk gekregen, dat de enige op lossing is emigratie der vluchtelingen naar andere streken van het Oosten, waar werkkrachten dringend nodig zijn. D. F. J. Roscam Abbing wil le inschakeling van het diaconaat der kerk, dat nog te veel buiten het werelddiaconaat staat, Ds. J. C. van Dongen, adviseur van de Algemene Diaconale Raad, zou aandrang van le Synode to deze richting toejuichen Opgemerkt werd tevens dat dit niet illeen een kwestie van geld is. De Synode besloot het punt van de oecu menische hulpverlening to de volgen- Ie Synode aan de orde te stellen. Daarna werd een brief voorgelezen van de Wereldraad van Kerken over le Griekse Orthodoxe Kerk in Istan- boel. Een commissie van de Wereld raad heeft een onderzoek ingesteld en heeft tot hulpverlening besloten. De Synode besloot een brief aan de patriarch van de Orthodoxe Kerk te Constantinopel te zenden om haar svmpathie en christelijke verbonden heid uit te drukken. In de volgende Synode, zal, mede in verband met het vorige punt, onderzocht worden in welke mate de Hervormde Kerk materiele hulp kan verlenen. Ds. Wesseldijk sprak zijn laatste slotwoord als voorzitter van de Sy node. De bel en de stoplichten van de Koemarktbrug waren Dinsdagoch tend om 9.10 uur in werking ten teken dat de brug werd opengesteld voor het scheepvaartverkee'r toen de Rotterdamse bestelauto bestuurd door A. K. uit de richting van de Gerrit Verboonstraat kwam aanrijden zon der hierop acht te slaan. Het gevolg was, dat de auto tegen de rechte" afsluitboom op reed. De auto werd vry ernstig beschadigd. De boom werd dermate ontwricht, dat ny hoogst waarschijnlijk zal moeten worden vernieuwd, hetgeen de ge meente een slordige duizend gulden zal kosten. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2, 7 en 9.15 u.: Wien blelbt Wlen (aJ.) MONOPOLE-THEATER. 2, 7 en 9.15 uur: Knock on Wood (a!.). Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, van 2 tot 5 en 7 tot 10 uur: De stille glans der Gouden Eeuw. CULT. CONTACT CENTRUM, 11—5 uur: Expositie werken van Kees van Bodemen. Apotheek: PA. GOUKA CO., Groenelaan 127, telefoon 68035. Diversen MUSIS SACRUM, 1 en 3.30 uur: Kin- dermlddag NVV-Vrouwenbond en Vrouwengroep PvdA; 8 uur: Kerst feest Schiedamse Gymnasiasten Bond. IRENE, 7.30 u.: Contactavond HBSS. TOONKUNST, 8 uur: lezing Alg. Fo to Kring. DONDERDAG DINSDAG Bioscopen PASSAGE-THEATER, 2, 7 en 9.15 u.: Wlen blelbt Wien <a I.) MONOPOLE-THEATER: geen voor stellingen. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, van 2 tot 5 uur De stille glans der Gouden Eeuw. CULT. CONTACT CENTRUM. 9—6 U.: Expositie werken van Kees van Bohcmen. Apotheek: FA. GOUKA Jte CO., Groenelaan 127, telefoon 68035. Diversen: PASSAGE-THEATER, 8 uur: Operette. RODE-KRUISGEBOU'vV: verloting Ned. Rode Kruis. VOLKSGEBOUW, 8 uur: Jaarwisse- llngsbijeenkomst PvdA-vrouwen. MUSIS SACRUM, 8 uur: Lezelng Vettewinkel. LANGE HAVEN 70, 8 uur: Kerstvie ring „De Instuif". IRENE. 8 uur: Cabaretavond Centr. Srb. Verz, Bank. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: Engelen zonder vleugels. 2, 7 en 9,30 uur (14 Jr). CAPITOL: A. c. In stolzuigers. 2, 7 en 9.15 uur (a.l.), CENTRAAL: Die dwaze Mr. Jones. 2, 7 en 9.15 uur (a,L). CINEAC: Journaal van 9 tot 5.15 uur. Wonderman. 5.30, 7.45 en 10 uur (14 jr). COLOSSEUM: 3-Rlng C..cus. 2, 7 en 9.15 uur (a.l.) HARMONIE: Hebzucht. 2. 7 en 9.15 uur (14 Jr). LUMIÈREJaloezie. 2.15, 7 en 9.30 uur (14 Jr). LUTUSCA: Wlen blelbt Wlen. 2.15, 7 en 9.30 uur (a.l.). LUXOR: The seven year Itch. 2 7 en 9.30 uur (14 Jr). METRO: Vadertje Langbeen. 2, 7 en 9.15 uur (a.l.). REX: Jungle Jtm en de Zwarte Dui vels. 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr). PRINSES: Huis van bamboe 2.15, 7 en 9.30 uur (18 Jr). THALIA: Lady and the tramp 2, 4 30. 7 en 9.30 uur (ad.). 't VENSTER, De baas Id huls. 2, 7 en o 15 uur (a.l). VICTORIA: Stad op stelten. 2. 7 en 9.15 uur (a.l.).

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1