Twijfel gerezen over bestemming wapenzendingen Dormers zet leidde tot snelle remise Van ziekenbus tot bloeiend NW NS krijgen 15.000 zitplaatsen erbi Heyerdahl vindt steun voor zi ju Polynesië-theori e 'De Arbeiderspers' staat er goed voor U-flfff1 ®T® Noblesse Oblige Nog vele jaren Indonesische ex-minister veroordeeld LONDEN GEEFT TOE: GOLDEN FICTION Beeldengroep in Emmen zwaar beschadigd J. B. Broeksz in Eerste Kamer Merkwaardige ontdekkingen Man overboord en verdronken Amsterdam zal Hoo go venbezi t handhaven Joe Louis moet nog miljoen dollar aan belastingen betalen 'KIEMENDE KRACHTEN'GEOPEND Eervol ontslag aan inr. J. Th. Bonnerman Treinramp in Zweden H. van Kuilenburg in nieuwjaarsrede: D f Snitslaar volgt bij KLM Yan Balkom op MALVERSATIES BIJ PHILIPS HET VRIJE VOLK DINSDAG 3 JANUARI 1956 PAGINA 3 De opwinding in Engeland over de verkoop van Brits surplus - oorlogsmaterieel dat terecht is gekomen in het Midden-Oosten, Is zo groot geworden, dat de Britse regering er gisteravond eer officiële verklaring over heeft uitgegeven. if Naar particulieren De verklaring zegt verder, dat sinds het einde van de oorlog veel overtollig oorlogsmateriaal ter be schikking is gesteld van particuliere handelaren. Een groot gedeelte hier van is verkocht als schroot en een klein deel werd gebruikt voor bur gerlijke doeleinden. Aan hen, die steeds het allerbeste minnen, de Golden Flction-vrienden en -vriendinnen, zij hierbij voor hun trouw oprechte dank gebracht I Die dank verplicht. Volhardt in Uw vertrouwen, - U kunt, als op een rots, op Golden Fiction bouwen, die gouden geurtabakken, uitgelezen-zacht... 't Volmaakte rookgenot zal weer Uw laar verrijken... En moge 't net zo goed als Golden Fiction blijken! (Van onze schaakmedewerker, dr. M. Euwe) Een ongewoon snelle remise was het resultaat van de vijfde partij. In negentien zetten vedwenen de meeste stukken van het bord, waarna Donner het door mij voorgestelde remise aanbod accepteerde. 79.- (Van een onzer verslaggevers) Dat de vakbeweging haar voorlopers heeft gehad in zieken bussen en verenigingen tot onderling hulpbetoon wisten wi& Dat zulke instellingen al in 1622 (dus nog tijdens de 80-jarigê oorlog) voorkwamen, hebben wij geleerd op de bijzonder be langwekkende en boeiende tentoonstelling, die het NW ter gelegenheid van zijn 50-jarig bestaan heeft Ingericht. Roodstenen kolom. Geul Sportktekjes van Allereerst wordt er da nadruk op gelegd, dat de Britse regering alles In het werk stelt om een bewapeningswedloop in het Midden-Oosten te voorkomen, uit welke bron de wapens ook afkomstig zijn. De regering geeft toe, dat er sinds de nazomer van 1955 twijfel over waa gerezen, of de feitelijke bestemming van uitgevoerd oorlog-,materieel overeenkwam met de gegeven verzekering. Advertentie LM, Advertentie I.M. EEN BALANS DIE ALLES ZAL ffVEBTBEFFEN rssT" Duizenden stukken kleur echte gordijncretonne ver kochten wij dit voorjaar voor 2.98 per meter en het is de meest verkochte gor dijnstof gebleken.... omdat deze kwaliteit, geweven van bijzonder fijne garens, niet alleen bedrukt is met ge zellige meerkleurige dessins. maar ookaanmerkelijk goedkoper was dan er verder op dit gebied werd aange boden. Maar juist omdat wij tien duizenden meten van deze cretonne verkochten, willen wij met de restanten van de voorraad niet krenterig zijn. Nu kunt U ze in deze Op ruiming kopenvoor nog geen twee gulden per meter Woensdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze kleurechte gordijncretonne In klassieke en moderne dessins, 115 cm breed, per meter van >iiu<mitmmimitiiiiiiiitiimiimiimiiimiiiiitiiii!isHiiitiJmii Er zijn nog 48 stuks VELVETO KARPETTEN, 200x300 cm, in Smyrna des sins. Wie er het eerst bij is. koopt ze nu niet voor de vastgestelde prijs van UJfgulden, maar voor Daarom zijn sindsdien geen ver gunningen meer verstrekt voor de export van tanks of aanzienlijke hoeveelheden oorlogsmaterieel, met één uitzondering: er is al. nog wel een vergunning afgegeven voor de uitvoer van 8000 ton reserve-onder delen van pantserwagens naar N e- d e r 1 a n d. Deze onderdelen zouden worden gebruikt in landbouwtractoren en voor andere niet-militaire doelein den. De Nederlandse regering, aldus de verklaring, had zich verplicht er voor te zorgen, dat desse goederen niet zouden worden uitgevoerd in' een zodanige vorm, dat zij roor militaire doeleinden konden worden gebruikt. In de praktijk werden van de exporteurs verzekeringen gevraagd- over de bestemming van de goede ren, waarvoor uitvoervergunningen werden afgegeven. Nu twijfel Is gerezen over deze bestemmingen, is besloten dat er geen uitvoervergunningen meer zullen worden gegeven aan parti culiere handelaren voor de export van materiaal, dat weer verbouwd kan worden tot oorlogstuig tenzij de regering van het land van be stemming bereid is een garantie .te geven, dat dit niet zal gebeu ren. Eden verwerpt voorstel Volgens politieke kringen zou de Arbeiderspartij de zaak zo ernstig jpvatten dat zij het parlement van aet kerstreces wil laten terugroepen. Sir Anthony Eden heeft tijdens een onderhoud van gisteravond met Gaitskell, de Jeider van de arbeiders partij, het voorstel verwerpen, dat het westen Rusland zou vragen mee te doen aan de pogingen tot hand having van de vrede in het Midden- Oosten. Virpitita Ogarettes Joe Louis, de vroegere wereldkam pioen boksen, heeft verklaard, dat hij de Amerikaanse staat meer dan een miljoen dollar schuldig is aan achter stallige belastingen. In de Saturday Evening Post heeft hij geschreven, dat hij met het bok sen precies 4.606.721 dollar had ver diend. Geen telefonische of schriftelijke bestellingen. WINKEICINTRUM BINNENWEG, Tel. 29185 De tentoonstelling, genaamd Kie mende Krachten, wordt gehouden In het gebouw van de Oiamantbewer- kersbond te Amsterdam, hetzelfde gebouw, waar het NW In 1905 is gesticht. Maandagavond is de ten toonstelling rnet een korte plechtig heid geopend. Wim van Halm opende de bijeen komst namens het voorbereidend comité in plaats van de beer E, Ka pers, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Hij heette een groot aantal genodigden welkom. Dat was in de eerste plaats ome Jan van Zutphen, een van de weini ge nog levende oprichters van het KW. Verder waren er onder meer (Van onze parlementsredactie) De Nederlandse Spoorwegen zullen van het midden van 1956 af een ffroot aantal rijtuigen aan hun wagenpark toevoegen, zo heeft minister Algera bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat meegedeeld. Het gaat liier om in totaal 77 treinstellen, flie een kleine 15.000 zitplaatsen zullen bieden. (Van een onzer verslaggevers) De beeldengroep „De vier vrouwen" ju Etnmcn van de Amsterdamse eldhouwster Pauline Eeccn, is door ten paar baldadige knapen ernstig verminkt. Toen de jongens boven op de groep klommen, viel een der vrouwen van net voetstuk, waarna ook haar bals urak en het gezicht, ernstig werd be schadigd. Zij hebben nog getracht het beeld weer op zijn plaats te zetten, met tijdelijk succes. Het viel echter op nieuw, waardoor nog een arm werd beschadigd. Emmen heeft de beeldengroep in december 1953 aangekocht voor twee duizend gulden, na een unieke ten toonstelling in de gemeente: een expositie midden in bewoonde wijken, maakte. Daarvan zullen dit jaar van juni af 31 treinstellen van vier rijtuigen en veertien treinstellen van twee rijtuigen, met in totaal ruim 9100 zit plaatsen geleidelijk worden afgele verd. Het volgend jaar zullen zestien treinstellen van vier rijtuigen en zes tien treinstellen van twee rijtuigen met in totaal 5760 ziplaatsen worden afgeleverd. Deze gestroomlijnde elektrische treinstellen worden vervaardigd bij de n.v. Koninklijke Wagenfabriek Beij- nes, bij Allan en Co's. Koninklijke Nederlandse Fabriek van Spoorweg- materieel te Rotterdam en bij Werk spoor te Utrecht. De opdrachten voor deze levering, die in de miljoenen loop, zijn in het voorjaar van 1955 gegeven. De inrichting is gelijk aan die van de gestroomlijnde treinstellen welke thans reeds dienst doen. Alleen zal de cabine van de bestuurder zich fcy deze nieuwe treinstellen iets meer naar achteren en omhoog bevinden in het belang van de veiligheid. Een Frans echtpaar, dat bij het ochtendgloren terugkeerde van een oudejaarsfeest,je. vond de twee kinde ren dood 1». bed. Zij waren gestikt door de rook van een schroeiende elektrische deken, die kortsluiting de heer E. F. Albrecht en W. Men- sink namens de Partij van de Ar beid, C. van der Waerden en mr dr, Th, W. van Veen namens de directie van de Arbeiderspers en de redactie van Het Vrije Volk, J. W. Lebon na mens do Vara, Kees de Boer namens het Instituut voor Arbeidersontwik keling en Ad van Mook namens de AJC. Natuurlijk was het gehele dagelijk se bestuur van het NW (behalve H, Korte jr. die wel herstellende is, maar nog niet kon komen) en een. groot aantal bestuurders en oud-bestuur ders van aangesloten bonden aanwe zig. Dr. E'. de Jong, die de leiding heefi gehad van het historische gedeelte, gaf een overzicht van de tentoonstel ling. Hij sprak daarbij de beharti genswaardige woorden: „Wie het verleden een afgezaagde zaak vindt, moet hier komen kijken." Fakkel blijft branden Daarna opende de voorzitter van het NW, H, Oosterhuis, met een kort woord de tentoonstelling. Met een fakkel ontstak hij een vuur, dat ge durende een maand zal blijven bran den en dat de verwarmende gloed symboliseert, die van het NW uit gaat. De tentoonstelling, die voortreffe lijk is ontworpen en opgebouwd on der leiding van J. Habold, biedt in een bêknopt bestek een schat van uiterst belangwekkende documenten. V/ij kunnen ledereen dringend aan raden, deze unieke verzameling do cumenten, die voor een groot deel afkomstig z(jn van het Internatio naal Instituut voor Sociale Geschie denis te gaan zien. Zij blijft tot en ■net S februari in Amsterdam. Nadat de tentoonstelling te Am sterdam is geweest, gaat zij naar Den Haag en vervolgens naar het oosten van het land. De heer J. B. Broeksz te Hiliwrsum •id van de gemeenteraad n'daar voor de PvdA. is benoemd tot lid der Eer ste Kamer in de plaats van de heer J. van Tilburg, wethouder van Rot terdam, die benoemd is tot gouver neur van Suriname. De evangelische kerk in de ■Westduitse staat Rijnland heeft op het ogenblik te kampen met een te kort aan priesters. Volgens kerkelijke autoriteiten zal voorlopig een aantal Nederlandse priesters bijspringen. Wanneer men de partij viucntjg doorspeelt, krijgt men de indruk, dat ik in het bezit van een veilige voorsprong een vlugge remise wilde maken, maar dit Is geenszins het geval. Wel heb ik met mijn dertien de zet (d4—d5> op een afwikkeling aangestuurd, die mij met een veste remise in de hand tal van kansen bood. Ik had toen bi!na anderhalf uur van mijn bedenktijd gebruikt, het geen ik verantwoord achtte, omdat ik het spelbeeld goed in mij op had genomen, zodat de weldra volgende zetten mij niet zoveel tijd zouden kosten. Maar Donners veertiende zet 14 Lc8—e8 i.p.v. li... PfSkdS) kwam voor mij als een volkomen verrassing, waardoor de party in ge heel nieuwe banen werd geleid. Nieuwe problemen presenteerden zich, nieuwe valstrikken, nieuwe wendingen. Ik gevoelde mij in deze situatie uiterst onbehaaglijk, omdat ik voor de resterende 25 zetten nog slechts een goed uurtje bedenktijd haa. Dit .maakte dat ik het niet aandurfde 'met .15 ,Pd5—b6! op lastige, maar kansrijke complicaties te spelen, maar de voorkeur gaf aan een af wikkeling, die de partij onmiddellijk 'in remisevaanvater bracht. Onze centrumpionnen waren op geruimd, drie lichte stukken van het borc verdwenen en het laat ste lichte stuk stond op ruilen (19...De7xe5 20 Le3—g5). Daarmee zouden bij vrijwel symmetrische stelling uitsluitend zware stukken op het bord zijn overgebleven. Het is een bekend feit, dat onder deze omstandigheden geen strijd meer mogelijk is, zodat het remise- aanbod ten volle gerechtvaardigd was. Bij KB is met ingang van 1 januari 19(4 eervol ontslag verleend aan mr. J. Th. Bonnerman als secretaris generaal van het Ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoor ziening, onder dankbetuiging voor de in die functie bewezen diensten. De Kon-Tlfeivaarder Tlior Heyerdahl heeft op het Paas-eiland een aantal zeer belangrijke ontdekkingen gedaan. Hij en zijn stat van medewerkers hebben overblijfselen opgegraven van culturen, waarvan men tot dusver het bestaan op het Paaseiland niet kende. De onderzoekers schrijven hun succes toe aan hun bereidheid om de oude verhalen van de inheemse bevolking ernstig te nemen. Het Paaseiland ia Chileens bezit en 'igt in de Stille Oceaan De heersende theorie is, dat het eiland werd bevolkt vanuit Polynesië. Van de oerbevolking zijn enige honder den kolossale stenen beelden af komstig, die even uniek als onver klaarbaar zijn. Zoals men weet gaat de theorie van Heyerdahl in tegen de heer sende, Hij neemt aan. dat Poly nesia vanuit Zuid-Amerika is be volkt. Dat d® overtocht over de Stille Oceaan mogelijk Is door zich per vlot te laten meedrijven met de Huaiholdtstroom, bewees hij door de Kontiki-expeditie Ook net Paaseiland is volgens hem op deze wijze bevolkt. Heyerdahl heeft nu, zo meldt het Deense blad Social Demokraten, zijn hoofdkwartier opgeslagen op de plek waar de legendarische koning Hotoe Matoea zijn zetel had. Reeds kende men op die plek het fundament van een stenen, stook plaats uit de tijd van deze koning. Tot ieders verbazing echter groeven Heyerdahl en zijn mannen nog twee andere stookplaatsen uit van veel oudere datum. Op een' andere plek van het eiland werd verder een roodstenen kolom ontdekt, die uit een heel an dere cultuur moet stammen dan de 600 bekende Paaseilandbeelden, De kolom, vormt een overgang tussen de beeldenculïlmr en veel oudere, voorhistorische monumenten in Zuid- Amerika. Dit geeft steun aan HeyerdahJs theorie, die Peru het land var» her komst der Paaseüandbewoners noemt. De Noorse onderzoekers hebben veel aandacht besteed aan de oude verhalen, die nog de ronde doen op het eiland. Sen ervan vertelt dat in het oostelijk berggebied een reeds lang uitgestorven volk lieeft gewoond, dat het volk der langoren werd genoemd wegens hun uitge rekte oorlellen. Dat volk verdedigde zich in het berggebied en had een soort- loop graaf om zijn domein aangelegd. Inderdaad bevindt zich daar een bodemgeul, die tot dusver door on derzoekers voor een natuurlijke for m-tie Werd gehouden. Heyerdahl is er niettemin gaan graven heef; bewijzen gevonden, dat hier resten liggen van een kolossaal verdedigingssysteem, bestaande uit een vier meter diepe, twaalf meter brede gracht, die werd afgeschermd door een aarden wal. Men vond ook resten van stook plaatsen, waar kolossale vuren ge brand moeten hebben, die later wer den afgedekt met kunstig bewerkte stenen. Ook daarover vertelt de legende. De Faaseilandbewoners zouden name lijk het volk der langoren hebben ver slagen en de slachtoffers hebben ver brand in de gracht, die daarna werd volgestort. In de monding van de Noord tus sen Fapendreoht en Zwijndrecht is de 25-jarlge ongehuwde stuurman J. Schillemans uit Vlissingen maandag morgen overboord geslagen van de Zwijn drechtse sleepboot RAM en verdronken. Hij verloor zijn even wicht doordat een verspringende draad hem raakte. Het ongeluk gebeurde bij he'; op sleeptouw nemen van een hijsblok. Reddingspogingen onder leiding van de kapitein, een broer van het slacht offer. waren in de snelstromende ri vier bij oorbaat tot mislukken ge doemd, Maandagavond was het stof- 'eiijk overschot nog niet gevonden. De overlevering zegt. dat de langoren afkomstig waren uit het Andesaebergte, Het is een feit. dat men ook daar dergelijke grote ver dedigingswerken heeft aangetroffen en dat het uitrekken van de oren ook daar geruime tijd in zwang i= geweest. Intussen verneemt Associated Press uit Santiago (Chili), dat in septem ber een expeditie van vier Franser en twee bewoners van Tahiti een vloi reis zullen maken in omgekeerde rich ting als die van de Kon Tiki. Vai Tahiti wil men trachten drijvent Chili te bereiken. Er wordt een vlo" van bamboe gebouwd, dat Tahiti Noe; (Groot Tahiti) zal heten. Over de. drijfrels denkt men negen maanden te doen Amsterdam zal zijn belang bij de Hoogovens handhaven. B. en W. heb ben de gemeenteraad voorgesteld, dal de gemeente zal inschrij\en op de nieuwe emissie van het Hoogovencon- cem, die onlangs is aangekondigd. Amsterdam bezit voor bijna vijf miljoen gulden aandelen en certifica ten" Hoogovens Enige weken geledoti heeft de leiding van Hoogovens een uitbreiding van het kapitaal van 49,1 tot 77 miljoen gulden aangekondigd. De gemeente heeft nu de keus óf laar recht op inschrijving op de nieuwe aandelen te verkopen, óf aan 3e emissie deel te nemen en nieuw cap:taal te storten. B. en W. willen iet laatste. Behalve de gemeente is ook het •ijk in het bezit van een belangrijk landelenpakket, Het rijk bezit voor a totaal ruun 16.5 mfflpen aandelen, >f wel ruim één derde van het totaal. Het is nog niet bekend of ook het i)k aan de nieuwe emissie zal deel- lemen en dus zijn totaal aandeel zal ïandhavpn Een 79-jarige vroegere kruier is omgekomen en elf mensen werden ernstig gewond, toen gisteren bij Gotenburg in Zweden de expres- trein van Kopenhagen naar Oslo op een plaatselijke passagierstrein inliep. Nog meer mensen werden lichtge wond. De bemanning van de twee loco-- motieven bleef ongedeerd door op het laatste ogenblik van de trein te springen. (Van een onzer verslaggevers) Tot de overgrote meerderheid der 836 personeelsleden van „De Arbeiders pers" in Amsterdam rechtstreeks, maar over hun hoofden heen tevens tot de meer dan 3500 andere werkers van het bedrijf hetzij in vaste dienst, hetzij' correspondent, agent of bezorger tfteft maandagmorgen directeur H. van Kuilenburg, mede namens zijn collega, de heer'C. v. d. Waerden, zijn! AP-nfeuwjaarsrede uitgesproken. Hij noemde „Het Vrije Volk" met j1 zijn 281.000 abonnees de eerste en voor naamste uitgave van het bedrijf, dat nu precies 25 jaar geleden als „De Arbeiderspers" begon te func tioneren. Van de toen beschikbare apparaten zijn in de bezettingstijd die te Leeuwarden en Enschede verloren gegaan. Maar te Rotterdam, Arnhem en Groningen prijken prachtige nieuwe AP-paleizen, en zo kondigde de heer Van Kuilenburg aan de uit breiding van het te klein geworden Amsterdamse bedrijf komt dit jaar gereed, mét de vervolmaking van de technische outillage, waardoor de Arbeiderspers haar mogelijkheden pp verschillend terrein aanzienlijk zal vergroten. Do positie van het bedrijf noemde de heer Van Kuilenburg ondanks de teruggelopen winst goed, maar voorspellingen zouden riskant zijn De directeur deed een beroep op elk van de personeelsleden per soonlijk om zich niet in routine- sleur te laten opnemen, maar door creatief denken het palet der mogelijkheden voor het bedrijf te vergroten. „De Radlogids", eveneens een pro duct van de AP-persen staat thans op een oplaag van 380.000, maar dat getal zal in 1956 zeker groeien tot boven de 400.000. Met trots vermeldde de heer Van Kuilenburg de uitgave van de Antoon Gooien-omnibus (155.000 exemplaren), de omzet van de thans zestien AP- boekwinkels, die twee miljoen boeken verkochten en het feit dat in dit bedrijf zestig periodieken gemaakt worden. Dit jaar zullen bij de AP 64 perso neelsleden hun zilveren of zelfs gouden jubileum vieren. De voorbereiding van de kamer verkiezingen zal dit jaar van „De Arbeiderspers" weer een belangrijke bijdrage vergen, en verder is daar het gouden jubileum van het NW dat ons als verwant bedrijf in hoge mate verheugt en interesseert. Na de bijeenkomst werd namens net AF-personeel een telegram met gelukwensen aan de jubilerende vak organisatie verzonden. De heer Van Kuilenburg herdacht Per telegram heeft het perso neel van de N.V. De Arbeiderspers gisteren het Verbondsbestuur van het NW gelukgewenst met het gouden jubileum. Het voegde daar aan de toens toe „dat de moderne vakbeweging nog vele jaren van succesvolle arbeid ten bate van de werkende mens, in vrede en vrij heid, beschoren mogen zijn." Namens het pessssneel onder tekenden de beide AP-directeuren de heren H, van Kuilenburg en C. van der Waerden, het tele gram. de doden, die het bedrijf in 1955 ont vallen zijn, verwijlde in gedachten een ogenblik bij de zieke personeels leden en wenste ten slotte alle wer kers van „De Arbeiderspers" een voorspoedig 1956. Namens de Ondernemingsraad voegde de heer IJ. A. Kramer daar aan zijn goede wensen toe. Het bestuur van de Rotterdamse voetbalclub „West End" heeft in zijn laatste vergade ring van 1955 een historisch besluit geno men: de contributie zal met ingang van het nieuwe jaar (1956 dus) met één cent per week worden verhoogd. Die ene cent is be stemd voor het fonds ,,'n Oortje voor het Kon(jn". Als alle Rotterdamse voetbalvereni gingen dit zouden doen, zo zegt het bestuur, dan zou er binnen een jaar een stevig fonds zijn. Reken maart Ik heb even iets weggeslikt toen. ik dit las in een brief van de secretaris, Arie Herre- mans. Dat voorstel uit IJsselmonde heeft mij goedgedfsn-a. „Wij zien," zo schreef Arie „de doelstelling van het fonds als een uiting van menselijke solidariteit. Aan het verwe zenlijken daarvan te mogen meewerken moet iedere sportman volledige bevrediging schenken." Het zijn eenvoudige woorden, maar ze zijn uit het hart gegrepen. „West, End", een kleine vereniging, uit de afdeling Rotter dam van de KNVB, met misschien 50 leden, heeft een positieve daad gesteld. Elk lid één cent..,, géén cent per ton dus! Ik weet bij benadering niet hoeveel voetballers er in Rotterdam zijn. Laten we het op 20.000 schatten. Dat is dus per week 200, als u begrijpt wat ik bedoel Het zou een prachtige basis voor het fonds betekenen. Maar zover is het nog niet. Ik begrijp, dat er aest clubs zullen zi|n. die voor de consequenties zullen terugschrikken. Dat Want bezwaar tegen een contributieverho ging van één cent, zal wel niemand hebben, zo neem ik aan. Maar ik zou het toejuichen als de Rotter damse voetbalclubs zich eens zouden bera den over die cent. Het kan in elke vereniging voorkomen, (Jat een speler op het sportveld Komt te overlijden. Laat niemand zeggen: dat komt by ons niet voor. Dat is onzin, Maar wij moeten ervoor zorgen, dat jiust in d't soort gevallen steun aan de nabestaanden kan worden gegeven. Niet alleen morele, ook al ls die erg nodig. Maar beslist ook materiële hulp. Die Is onontbeerlijk. Ik weet. dat het Oortje voor het Konijn bij vele sportliefhebbers leeft. Ook bij vele club bestuurders. Dagelijks constateer ik dat uit blijken van. belangstelling. Dat merk ik ook uit de acties, welke het comité op het ogen blik voert. Ik heb u gisteren iets verteld over de collecte tijdens de wedstrijd Rotterdam- Amsterdam, die zondag op Spangen werd gespeeld. Wel, de toeschouwers hebben be slist met liefde hun Oortje geofferd. Er kwam op de kop af 255 gulden in de bussen. En dut tijdens storm en regen ziet, het publiek heeft sympathie voor het fonds. Laten de verenigingen nu ook daad werkelijk hun steun geven. En dan bedoel ik niet de spontane collectes bij de feestjes en klaverjasavonden die zijn natuurlijk van harte welkom maar die ene cent, die elke voetballer moet kunnen opbrengen. Ik geloof dat we daarmee dan een eerste stap op de weg hebben gedaan naar een LANDE LIJKE organisatie, die met één cent per week beslist levensvatbaarheid heeft. Rotterdam Is een stad met een ontzaglijke werkkracht, waar de kameraadschap echt is. Van elke wü zeggen voor de principiële kant hiervan. voetballer één cent, is dat te veel gevraagd? De vroegere minister van Justitie, nr. Djody Gondokoesucmo is door het Hooggerechtshof in Djakarta veroor- leeid tot een jaar gevangenisstraf wegens misbruik van rijn positie als minister. De ev.mnister in het afgetreden sabinet Sastroamidjojo was ervan ocschuldigü dat hij steekpenningen van een Chinees had aangenomen en in het algemeen van zijn minister schap misbruik had gemaakt om per soonlijk voordeel te behalen. Het, eerste punt werd niet bewezen geacht, v/el het tweede. Voorarrest van 12 Augustus 1955 af zal worden afgetrokken, Mr. Djody zal president Soekamo gratie vragen, niet omdat hij schuld bekent, maar omdat hij het vonnis als onrechtvaardig en onbevredi gend beschouwt De getuigen A charge waren politieke tegenstan ders van mr. Djody, aldus zijn ver dedigers. Nog andere ex-nnnisters worden van corruptie beschuldigd. De vroegere minister van Economische Zaken, mr. Iskaq, is in het buitenland en weigert naar Djakarta terug te keren om terecht te staan. De heer A D. Snitslaar, „general operations manager" van het West- mdisch bedrijf der KLM. is met in gang van 1 februari benoemd tot hoofd van het bureau veiligheid der KLM De heer Snitslaar volgt in die functie de heer J. J. van Balkom op, die de KLM gaat verlaten, Bij N.V. Philips Telecommunicatie- industrie (vroeger NSF) in Hilver sum—Huizen' zijn verschillende mal versaties ontdekt Hoewel het onderzoek nog niet 3s voltooid, is gebleken dat voorshands twintig personen bij deze affaire be trokken zijn. In totaai moet voor een waaide van verscheidene tien duizenden guldens aan goederen zijn verdwenen,

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 1