Culturele taak van het socialisme GEBUREN VOORSTE! in hart van Vlaardingen IMaardermeer moést 22.000 Actieve samenwerking in de kleine kring Het gouden jubileum èk±l mm Kerkbouw in Schiedam Dr. Ph. J. Idenburg voor IvAO Revue over 70 jaar CJMV Ontploffing op Duitse lichter: drie gewonden Uit het dagboek van de politie Waarschuwing Jitc, JE Voor het eerst Oostenrijkse Rijnschepen Ulo-salarissen in het G.O. Politie haalt weer fietsen van straat Ledental steeg van 86 tot PvdA-vrouwen gaan film zien Typhoon raast over Zuidzee-eiland BB-oefening aan Van Riebeeckweg VARA-j ubileumf eest in Passage-theater Oud-voorzitter SVZ, mr. Hummel, in VS overleden Burgerlijke stand A.B.M.H. huldigt jubilerende leden Klaverj astoernooi voor bejaarden HET VRIJE VOLK WOENSDAG 14 MAART 1953 PAGINA 5 „Ik geef niets om een passieve cultuurspreiding", zei dr. Ph. J. Idenburg uit Den Haag tijdens een bijeenkomst van leden het Schiedamse IvAO, die dinsdagavond in het volks gebouw werd gehouden. De heer Idenburg sprak voor een kleine schare IvAO'ers over de culturele taak van het socia lisme. De verspreiding van de cultuur onder alle lagen van de maatschappij is volgens dr. Idenburg noodzakelijk, maar de zelfwerkzaamheid moet toch op de eerste plaats staan. Het luisteren naar de radio en het ivandelen langs schilderijen in musea was volgens de spreker niet voldoende. Pas bij een ac tieve belevenis van het culturele geheven is dit een glorieuze overwinning. Sterke krachten tegen Waarschuwend sprak de heer Iden burg over de sterke krachten in de j5 i üim Vlaardingen, stad met een oude en grote historie, heeft in zijn steöeschoon weinig, dat herinnert aan het verleden. Dat is een reden te meer om dankbaar te zijn, dat midden in het hart van de stad een stuk levend verleden bestaat. Vanaf de Hoflaan, zichtbaar van ver, ligt de werf van Figee. Deze werf met zijn bedrijvig heid en zijn tradities geeft een bijzonder schilderachtig beeld aan de Oude Haven. Men, mag zich in Vlaardingen gelukkig prijzen, dat daar zo duidelijk de verwantschap van de stad met het water wordt getoond. Men heeft wel eens gezegd: „Het is zo rommelig". Dat is misschien wel zo, maar we wo nen nu eenmaal in een stad en niet in een museum. Op 22 april... 180 akten... De Schiedamse CJMV, die met verschillende feestavonden haar ze ventigjarig bestaan viert, brengt vanavond en morgenavond de op voering van de revue „70 jaar CJMV Jeugdwerk in Schiedam". De avon den worden gegeven in Irene aan de Nieuwe Haven. Aanvang kwart voor acht. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 7 en 9.15 u.: Johnny knapt 't op (18 jr). MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 u.: Typhoon (a.l.). Tentoonstellingen: STEDELIJK MtJSETJM: Kunstnijver heid uit eigen bezit. Apotheek: Firma Van WeBtendorp, Singel 81. telefoon 67674. Diversen: HET ZONNEHUIS, film Irene-fonds, 7.45 uur. ARCADE, Feestavond Het Groene Kruis Kethel, 8 uur IRENE. CJMV-revue, 8 uur. MUSIS SACRUMWllton-Fijenoord brengt „Blijf zitten waar Je zit," 8 uur. DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER: 's Avonds geen voorstelling: 2 uur: Johnny knapt 't op (18 Jr). MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 u.: Typhoon (aJ.). Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: kunstnijver heid uit eigen bezit. Apotheek: Firma Van Westendorp, Smgel 81, tclïSden - - Diversen: MUSIS SACRUM: ton, „Blijf zitten waar je zit." IRENE: CJMV-revue, 8 uur. PASSAGE-THEATER: Crescendo en Kunst na Arbeid, toneel en con certavond, 8 uur. AMSTELBRON: Vergadering Ver. ter beh. van de belangen van tbc-pa- tiënten, 8 uur. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: De voddenrapers van Abba Pierre."2, 7 en 9,30 uur (14 Jr). CAPITOL: The naked street. 2. 7 en 9.15 uur (18 Jr). CENTRAAL: Marcella, het elrcusklnd. 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr). CINEAC: Journaal van 9 tot 5.15 uur. M'sieur Ia Callle. 5.30, 7.45 en 10 uur (18 Jr). COLOSSEUM: Helena van Troje 2, 7 en 9.15 uur (14 jr). HARMONIE: Mannequins voor Rio. 2. 7 en 9.13 uur (18 jr). LUMIÈRE: Het verloren continent. 2.15, 7 'en 9.30 uur (a.l.). LüTCSCA: Gentlemer Marry Brunet tes. 2.15. 7 en 9.30 uur (14 Jr). METRO: Johnny knapt 't op. 2, 7 en 9.15 uur (18 Jr). PRINSES: De radeloze indringer. 2.15, 7 en 9.30 uur (14 Jr). REX: De prins der piraten. 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr). THALIA: To catch a thief. 2.15, 7 en 9.30 uur (a.l.). 't VENSTER: Doctor In the house. 2, 7 en 9.15 uur (aj.j. VICTORIA: M'sieur la Caille. 2, 7 en 9.15 uur .(18 Jr). ROTTERDAM DINSDAG GROTE SCHOUWBURG. Zuidplein, Het Nationaal Volkstoneel met „De witte non," 8 uur. LUXOR-THEATER. Kruiskade. Slees- wljks nieuwste Snip en Snap Revue „Hollandse nieuwe" (....tast toe!). 8 uur. R'DAMSE SCHOUWBURG, voorstel lingen van het Nederlands Ballet, 8 uur. AULA MUSEUM BOYMANS, Alliance Francaise. Prof. Vladimir Jankélé- vltch spreekt over „L'homme en verve." 8.15 "uur. LEO'S LUNCHROOM, Jonker Frans straat 95-99. Ned. Ver. van Suiker- zieken. 8 uur. g REKOBOTHKERK. Noordsingel, Zak- bljbelbond, grote propagandabij- 0 eenkomst, 3 uur. VOORHOEVE DIETRICH, Nieuwe Binnenweg 29. George Simenon spreekt over „Le roman de demain" 8 uur. Een felle ontploffing aan boord van de Duitse zeesleeptanklichter „Trave", gemeerd in de Tweede Pe troleumhaven, heeft vannacht drie bemanningsleden verwond. Er ont stond brand, zodat op de Shell Fa brieken en Installaties „Fernis" groot alarm werd geslagen. Het vuur werd snel bedwongen. De explosie ontstond in de pomp- kamer, toen men wilde beginnen bal- lastwater in te pompen, maar zette zich door naar een der tanks. De dek sel drie vierkante meter groot en een duim dik werd negentig meter ver weggeslingerd. Kapitein C. Mtiller, eerste mahinist E M. Krumm en de pompkamerma- chinist R. Curt werden verwond en hepen brandwonden op. De bootsman moest In een ziekenhuis worden op genomen, maar zijn toestand is niet ernstig. De twee anderen konden, na verbonden te zijn, weer aan boord gaan. De vijftig jaar oude „Trave" lag gemeerd aan steiger 33 in de tweede Petroleumhaven. De cultuur is een ruim begrip en omvat het gehele menselijke gebeu ren in alle lagen van de samenleving, aldus dr. Idenburg. De betekenis van het woord „cul tuur" herleidde de spreker uit het Latijn, waar het „akkerverzorging" betekent. De heer Idenburg sloot zich in zijn betoog aan bij profes sor Van Peursen, die in zijn boek „Cultuur en christelijk geloof" een heldere uiteenzetting geeft over het begrip cultuur. Het betekent omvormen en is geen activiteit in het luchtledige. De na tuur wordt bewerkt door de mens en is een algemeen menselijke bezig heid. De mens Is dus hierbij ten nauwste betrokken in tegenstelling tot het gebeuren in de natuur. Cultuurbezit Bjj het proces van het omvormen der natuur, dat zich op velerlei gebied voordoet zoals in de kunst en de wetenschap) wordt de mens geeste lijk rijker. Het resultaat van het om vormen noemt men cultuurbezit of cultuurschatten. In socialistische kringen is men van oordeel, dat dit cultuurbezit uitgedragen moet wor den. Het socialisme, zo sprak de heer Idenburg, gaat uit van de gedachte dat er een geestelijke en staatkundi ge vrijheid moet zijn. Het spreekt van een economisch bestel zonder klassen en het streeft naar een maat schappijstructuur met een verschei denheid van. fuckties en „Gedingen. Hierin ligt volgens de heer Idenburg de grote taak van het socialisme. Het moet dienstbaar zijn aan de cultuur en de drijfveer hebben in de liefde voor de mens. samenleving die de ontwikkeling van de cultuur tegengaan. In verband hiermee wees de spreker op de in houd van het boek van Georghiu, Het vijf en twintigste uur. De cultuurvorming is geen zaak van een masabeweging, doch werpt de beste vruchten af door samenwer king in kleine kring. Het moet met zachte krachten gaan, zei de heer Idenburg. De spreker, die directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek is. vónd bij de IvAO een aandachtig gehoor. Na de pauze was er een geanimeer de discussie. Monopole, t.m. donderdag „Ty phoon''. Twee jonge Amerikanen, Johnny Potter en Joe, een rijke zon derling en eigenaar van een onder zeeër komen met de bedoeling om parels te zoeken op een eiland in de Stille Zuidzee terecht. Daar bliikt een lief meisje ta wonen, Dea ge naamd, die een getemde chimpensee ais enig gezelschap heeft. Dea neemt Johnnij 'gevangen' en dit schijnt hij niet geheel onaangenaam te vinden. Er gebeurt van alles op dat eiland. De bemanning van de onderzeeër gaat muiten en slaat op de vlucht voor een naderende typhoon. De muiters vergaan jammerlijk. De beide jonge mannen hebben elkaar inmid dels weer teruggevonden en zij slui ten vriendschap met Dea. Zij over leven als een wonder de natuurramp. Zij vinden een bootje en kiezen zee naar een beter oord, dan het door de wervelwind geteisterde eiland. Dorothy Lamour is in deze film een mooie Zuidzeeschone. De twee dap pere Amerikanen worden gespeeld door Robert Preston en Lynne Over man. Aan de Van Riebeeckweg zal de Schiedamse BB zaterdagmiddag om 3 uur een oefening houden. Een denkbeeldige verfwarenfabrick staat in brand en de BB moet gewonden naar een verpleegplaats brengen. Voor deze oefening maakt de BB handig gebruik van een partij afval, bestaande uit olie en poetsdoeken van de Metaalbu'zenfabriek Excelsior. Het afval wordt aan de Van Rie beeckweg in brand gestoken. Aan de oefening nemen deel een speciale groep uit de afdelingen 7 en 9 (Sohiedam-Noord),, de gemeen telijke dienst voor opsporing en red ding en de brandweer. Leider van Blokploeg 9, de heer Den Hollander, voert de opdracht van de heer H. Sjoers, hoofd van de BB, uit. Er zullen honderd personen aan de oefening meedoen. De verbindingen worden onderhouden door mobilo foonauto's. Op zateraxig 17 maart zal dc jaarlijkse algemene vergadering van de Vereniging tot behoud van natuurmonumenten in Ne derland worden gehouden in de Grote Zaal van het Concertge bouw in Amsterdam. Het wordt tevens een herdenkingsbijeen komst, omdat de vereniging in '56 vijftig jaar beslaat. Over hetgeen zij in deze periode tot stand bracht 14.500 hectare natuur schoon werd door aankoop voor verwoesting behoed kunt u lezen in bijgaand artikel. De politie 'heeft in verband met het feit, dat er de laatste tijd munitie aan de Maas word gevonden, een on derzoek ingesteld. Er werd nog °en flink partijtje geweerpatronen ge vonden, die alle uit de oorlog stam men. Het onderzoek had verder tot resultaat, dat de agenten met een compleet machinegeweer naar het bureau togen. Een damesfiets werd dinsdag bij het station gestolen. De fiets, die niet op slot stond, is eigendom van de heer M. v. d. S. Een stel kwajongens heeft op de zolder van een bouwmaterialenhan- del in de Hoofdstraat een brandje gesticht. De jongens zijn tot nog toe onbekend gebleven. De Schiedamse politie waarschuwt voor een zgn, advertentiecolporteur, die zegt op te treden voor het Alge meen Politieblad. Het politieblad neemt echter nooit advertenties op, zodat hier van oplichting sprake is. De politie houdt zich aanbevolen voor tips, ■r f: i'.V-'Vv: 4 feft* Voor het eerst in de lange geschie denis van de scheepvaart zijn twee onder Oostenrijkse vlag varende Rijnschepen in Rotterdam aangeko men. Ook Oostenrijk is nu een Rijn vaartland en Rotterdam heeft dat feit gisteren met een korte plechtigheid gevierd. De aankomst van de twee sche pen, de „Austria I" en „Austra II", werd vastgelegd in een oorkonde, ge tekend door burgemeester mr. G. E. van Walsum, de Oostenrijkse gezant, dr. K. Wildmann en de voorzitter van de Unie van Rijaikamers. mr. K. P. van der Mandele. „Wij zijn verheugd," stelde mr. K. P .van der Mandele vast. „We heb ben veel gedacht, gezegd en geschre ven over de mogelijkheid, hoe Oos tenrijk met ons en andere Noordzee havens per schip in verbinding kon worden gebracht." „Naar twee kanten strekten "ii onze armen uit: Rijn-Main-Dou.iii scheen nog ver af; Bazel-Bodenmeer was wel dichterbij, maar nog niet dichtbij. Zwitserland kwam te hulp en heeft het Oostenrijk nu mogelijk gemaakt met de vaart van Bazel te beginnen." „We zijn wel gelukkig, maar nog niet tevreden", stelde mr. K. P. van der Mandele, „want de Oostenrijkers leden van onze unie, Feldklrch, Linz en Wenen zien verlangend uit naar een directe verbinding over water. Onze unie zal niet ophouden al het mogelijke te doen om deze hartewens te ondersteunen." In de centrale commissie van het Georganiseerd Overleg komen op 20 maart de voorstellen tot wijziging van de salarissen der ulo-onderwij zers aan de orde. De politie heeft maandagnacht weer een controle gehouden in Schiedam op onbeheerde rijwielen. Nu werden er eenendertig fietsen van straat ge haald. Bovendien stonden een brom fiets en een motor zo maar buiten. Zfj zijn evenals de fietsen op de „fiet- senshow" van zaterdag op het bureau te bewonderen. Voor de feestavond ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van, de VARA, die op 5 april in het Passage theater gehouden wordt, zijn de plaatsbewijzen nu verkrijgbaar. Men wende zich tot de bezorgers van ie Radiogids of de bestuurders van de afdeling. Ook bij het kantoor van Het Vrije Volk (Passage 20) kunt V terecht. De medewerkers van deze avond zijnThe Top Liners, Tineke van Leer, Scot en Black, mr. Wil liams, Charles Ray en Joop Walvis. Het begint om 8 uur. Mevrouw Iva d'Aquino, die tij dens de oorlog voor radio-Tokio heeft gewerkt („Tokio Rose"), is door de Amerikaanse immigratie-autoritei ten uit het land gewezen. Zij heeft reeds een gevangenisstraf uitgezeten. Zij woont bü haar familie in Chi cago. Natuurmonumenten officieel de Vereniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland bestaat vijftig jaar en dat is aan een vandalistisch voorstel van een Amsterdams ge meentebestuur te danken. 'Laten we het Naardermeer, een waardeloze plas, gebruiken als bergplaats voor het stedelijk vuil', stelden B. en W. van Amsterdam in het najaar van 1904 voor aan de raad. Maar gelukkig leefde er een Thijsse, Jac.P. Thijsse, en vooral aan hem is het te danken, dat het meer geen vuilnisbelt ts geworden- maar Nederlands eerste natuurmonument. Sr waren toen maar weinig men sen, die het Naardermeer goed ken den en wisten dat de roomblanke lepelaars er broedden. Behalve bij het Zwanenwater van Callantsoog was er nergens in westelijk Europa een lepelaarskolonie. De dichtst bijzijnde buiten Nederland lag in Oostenrijk, in de buurt van de Hon gaarse grens. De zeldzame purper reigers nestelden» ook in het Naar dermeer en in het drassige oeverland bloeiden orchideeën. Een waardeloze plas, oordeelden niettemin B. en W. Woeste grond die niet gemakkelijk kon worden ontgonnen, had geen waarde. Aan zoiets als een natuurreservaat dacht niemand. Mensen die wél oog voor natuur schoon hadden, wilden niet eens beginnen aan een campagne om het Naardermeer te behouden. Dat er voer Thijsse, toen hij d-, C. Kerbert, de directeur van Artis, polste. Hij kreeg ten antwoord 'Ik acht nw idealisme zeer hoog en heb daar voor grote achting, doch wezenlijk, waarde vriend, de werkelijkheid is anders.' De woorden ideëel en onmogelijk leken in die dagen vrijwel synoniem, stelde Thjisse vast. Toch zette hij door. H(j schreef over deze kwestie in het Algemeen Handelsblad, en zajn vriend en mederedacteur van "De levende natuur'. E. Heimans. De kerkvoogdij der Ned. Herv. Ge meente van Schiedam heeft met goedkeuring van de Prov. Diaconale Kamer een bedrag van 100.000 ge leend voor kerkbouw. Aan de archi tect is thans verzocht zijn plannen definitief uit te werken. De Prov. Diaconale Kamer had een lening van 150.000 afgekeurd met het oog op de middelen van de diaconie, maar heeft tegen een lening van 100.000 geen bezwaar. Zaterdag is plotseling als ge volg van een hartaandoening te Los Angeles (VS) mr. J. K. Hum mel, oud-voorzitter van de Scheepvaart-Vereniging Zuid te Rotterdam, overleden. Mr. Hummel was met zijn echtge note, die vanavond per vliegtuig ta ons land terugkeert, op een studie reis door Amerika. Deze reis was hun door de SVZ aangeboden, toen hij eind augustus van het vorige jaar zijn functie van voorzitter der SVZ om gezondheidsredenen neerlegde. De overledene is van 1 januari 1948 tot 31 augustus 1955 voorziter van de SV", geweest. In die periode is op sociaal terrein zeer veel ta de haven van Rotterdam tot stand gekomen. Wij noemen: het pensioenfonds voor de CvA-arbeiders (de vroegere HAR), de talrijke verbeteringen ta de c.a.o. der havenarbeiders, de stichting van de Havenvakschool, de omzetting van de HAR in de CvA, waardoor de rechtszekerheid der havenarbeiders werd vergroot. Een groot aandeel had mr. Hummel ook in het overleg tussen de Noordzeehavens. De sociale diensten der SVZ zijn in die acht jaren sterk uitgebreid. In het overleg met de vakorgani saties bleek mr. Hummel een toe gankelijke figuur, die met gezag en begrip voor de SVZ optrad zonder uiteraard te vergeten, dat hij ta dat overleg de werkgevers vertegenwoor digde. Maar als er in de haven thans totaal andere sociale verhoudingen bestaan dan in het verleden, dan Is dit mede te danken aan het beleid, dat de SVZ in de persoon van mr. Hummel heeft gevoerd. Het te zeker een beetje tragisch, dat hij juist op de reis, die men liem als een geschenk ter waardering van zijn arbeid aanbood, zo plotseling is overleden. schreef erover ta De Groene. Ook andere bladen lieten daarop een protest klinken. Met 2018 stemmen werd het voorstel verworpen. Voorlopig was het Naardermeer gered. Thijsse zon op middelen, om het voorgoed te beveiligen en de volgende stap was de oprichting van Natuurmonumenten, op 22 april in de Kleine Restauratie van Artis. Deze vereniging, die maar enkele tientallen leden had en even weinig guldens ta kas, wilde het meer kopen. Dr. J. Th. Oudemans, de eerste voorzitter, schreef een brochure en om portokosten te besparen, ging hij die zelf op Heren- en Keizersgracht bezorgen. Aan de leden van Eerste en Tweede Kamer en aan tal van autoriteiten zond men een circulaire. Dat leverde' nog geen half dozijn leden op. Aan bet eind van het jaar bedroeg het ledental 86 en er was één donateur. Aan schenkingen had men toen ƒ122,ontvangen. Die cijfers kloppen met wat Thijsse later schreef: 'Heel goede mensen achtten onze op zet hersenschimmig...' De bestuursleden gingen eens pra ten met Jan Hoetmer, een visser, die wist hoeveel het meer zou kunnen opbrengen door visvangst en rietcul- tuur. Doe het maar gerust: er komt wel ƒ5000,per jaar uit was het advies van Hoetmer. Maar de koop som was 150.000,—. ,Men heeft toen de volgende oplos sing gevonden: we geven voor 150.000 aan obligaties uit met een rente van drie pet; de rente kunnen we beta len uit de opbrengst en het meer is het onderpand. Voor anderhalve ton werd het Naardermeer gekocht. In zes weken hebben drie bestuursleden ƒ160.000 aan obligaties verkocht. Het eerste natuurmonument was er. Keer op keer heeft Natuurmonu menten deze financleringspolitiek ge volgd. De Amsterdamse assuradeur mr P. G. van Tienhoven, die penning meester en. Sater voorzitter werd, to verde met obligatieleningen. Zijn be leid heeft het mogelijk gemaakt dat de vereniging voor ruim vijf en half miljoen bedreigd natuurgebied heeft kunnen kopen. Men werkte zonder enige subsidie tot 1922. Toen steunde de staat met ƒ7500,per jaar, bepaald geen be drag om over te juichen. Toch heeft Natuurmonumenten bijna altijd kunnen voorkomen, dat waardevol natuurgebied verloren ging. Het gevaar dat het Leuvenumse Bos zou worden gerooid, dreigde. Het was een bos van 600 hectare en er was ƒ250.000,— nodig. Het geld kwam er, alweer dank zij obligaties. In het jaar daarop, m 1911, toen De vrouwengroep van de Partij van de Arbeid gaat dinsdag 20 maart naar eer. film kjjken over verschillende problemen op het gebied van de kin derbescherming. De film „Het broze riet" wordt vertoond ta het Volks gebouw aan de Tuinlaan. In de pauze worden er ingekomen stukken be sproken en aan het slot van de avond gaat mevrouw M. Drukker-v. d. Brink voorlezen. Geboren: Adrlana M, d v W C Erf- man en J de Neeff; Jacoba M, d v J Adams en B A Robart; Irma, d v P van Leeuwarden en G J Slijkoord; Paulus J W, z v W M J Kloppers en J M van Embden. Overleden: E A Rissema 66 j; G H Lafort 57 j; A F Verw&Uen 62 j, wed van J H v d Water; M. Schuurman 59 j, vr van A Jongejan; M H W Reijnen 82 j; G H Schoonderwal 66 j, wed van J Herman de Groot. ae eigenaar van de Dossen van Hage nau op de Zuidoost-Veluwe al besloten had zijn houtopstand te verkopen werd er weer onderhandeld, ditmaal ging het om ƒ405.000,Ook Hage- nau bleef gespaard. Het werd leven de basis van het nationale park D< Veluwezoom. het gebied van bos es hei waarin Zijpenberg en Imbosch zijn gelegen. De das en de vos hebben er hun holen, er huizen boommarterj ers wilde zwijnen. Het is het enig< vrij toegankelijke terrein waar hé edelhert leeft. Er zijn jaren overheen gegaan eei het zijn huidige omvang had, on geveer 4000 hectaren. Alieen dooi veel tact en geld kon de deiing var de Rheder en Worth RJieder marken de heide van de Zijpenberg die door de markgenoten werd ver langd, worden voorkomen. En moesten niet 180 eigendoms akten worden gepasseerd eer hei, oossen en vermen tussen Oisterwijk en Boxtel aan de lijst van bezittin gen konden worden toegevoegd? Hef was nodig, want anders zouden daar villa's zijn gebouwd; vermoedelijk iou ook het plan om vennen te drai neren, zijn uitgevoerd. Door het Gooi zou een elektrische tramweg worden aangelegd, van Am sterdam naar Hilversum langs het Naardermeer, dwars door het mooie 's-Graveland. Men sprak van de elektrocutie, die terdoodveroorde ling door elektrische stroom, van het Dooi. De elektrocutie werd voorko nen. Het oude loofbos van Heiloo heeft men beschermd tegen de opdringen- ie villa's Griend, het enige onbe woonde eiland tussen Terschelling ;n de Friese kust is nog steeds een broedplaats van tienduizenden sterns. Jank zij Natuurmonumenten. Met dat 'dank zij' zou men lang «unnen doorgaan. De Muien op Texel, de hei bij Dwingelo, de grote tandverstuivtagen bij Hulsthorst en in Noord-Brabant, de Drentse hei, □ij Dwingelo, het zou er allemaal aiet meer zijn geweest zonder deze vereniging. Er zou nog minder ruimte zijn ge weest om te fietsen en te wandelen ian nu. Het zou ook bijna onmoge lijk zijn geweest voor de mensen van de wetenschap om de samenhang lassen planten en dieren, de sociolo gie, te bestuderen. Tientallen van zulke wetenschappe lijk belangrijke reservaten, vogd- kolonies. een bos waar zestien soor ten orchideeën voorkomen in het Limburgse Gercndal moerassen en venen heeft deze vereniging gered. Nu moerasgebied De grootste zorg uit vroeger jaren was het behoud van bos en hei. En nu, het klinkt vreemd, heeft het moerasgebied vooral bescherming nodig: het oeverland rondom de plas sen van Nieuwkoop, Ankeveen, Beul- aker en Belter Wijde. Het kost veel tijd en moeite eer er weer eens een stukje rietland kan worden gekocht. Maar zo'n koop is veel tijd en moeite waard, omdat anders een landschaps- vorm die uniek is In Europa door ontginning zou verdwijnen. Gedurende vijftig jaar strijd om natuurbehoud heeft de vereniging natuurlijk niet altijd gewonnen. Het Twiske. het vogelrijke waterland tus sen Oostzaan en Zaandam, heeft ze moeten prijsgeven. Het zal daar een polderland worden. Het mooie landschap van de St. Pietersberg gaat ook verioren, hap voor hap, want de cementindustrie praaft de berg af. Dat zal zo door- taan, omdat zij na de oorlog van iet rijk voor zestig jaar concessie reeft gekregen. Zwaarder dan ooit zal de strijd :ijn die Natuurmonumenten in de .maste toekomst strijden moet. Het gaat tegen ontginning, uitbreidings- Dlannen, mechanisatie, verkaveling en militaire oefenterreinen. Maar één itag heeft men mee: In de afgelopen halve eeuw is begrip gegroeid voor dit werk. Dit blijkt uit het ledental, dat tot 22000 steeg. Een bewijs hiervan is ook, dat er nu jaarlijks drie miljoen wordt uitgetrokken op de begroting van OK en W voor aankoop van landgoederen. 'Heel goede mensen, die de opzet, van deze vereniging hersenschimmig vinden,' zijn er niet meer. Heel goede mensen zijn nu lid. Of 4e worden het ta dit jubileumjaar GIEL BAKKER In het Volksgebouw is er donder dag 22 maait een feestavond van de Algemene Redrjjfsbond voor de Meu- bilerings- en Houtbedrijven afdeling Schiedam. Op deze avond worden door bondsoestuurder J, Boon enkele jubilarissen gehuldigd. Het pro gramma wordt verzorgd door het ge zelschap „Berg Vrü". Ook Patatje Renes. een van de jongste humoris ten in Nederland, zal meewerken. De heer Verbeten verzorgt de conféren ces. De uitslagen van de gespeelde par tijen van het klaverjasconcours van de Bond van Ouden van Dagen wa ren: Gemeentewerken B 11461 pt: Ge meentewerken C 10681 pt; Gemeente werken D 11779 pt; Gemeentewerken E 12141 pt: Vlug A 12283 pt; Vlug B 10233 pt; Zes Neven 10459 pt; Orar.- jsplaat Vlaardingen 10945 pt.

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 1