Het wachten is op fiat rijks bemiddelaars van gis!dl Tekort aan vaklieden doet zich gevoelen Einde eerste bedrijf van scholentoemooi Uit de AJC Belangwekkende toespraak van G. P. Bakker L. VAN HATTEM IN VOLKSGEBOUW moüernes Jaarverslag Wïlton-Fijenoord: Ahoy te gast bij SOS in Musis Doorgereden na aanrijding VD yjiHiJIÜf KDO geeft concert in Arcade Tweede prijs voor Corrie van Dijk Nationaal zwemfeest in Schiedam Schoorsteenbrandje HET VRIJE VOLK VRIJDAG 6 APRIL 1956 PAGINA 5 De stemming, die donderdagavond in de grote zaal van het Volksgebouw in Schiedam heerste, was aanmerkelijk plezie riger dan die op 23 maart. Beide keren waren op uitnodiging van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale de werknemers in de drankindustrie komen luisteren naar de heer L. van Hattem, hoofdbestuurder van de ABC, die verslag uitbracht van de besprekingen tussen werkgevers- en ■werknemers organisaties in deze voor onze stad zo belangrijke induftrie. Waren de resultaten van deze onderhandelingen op hoog ni veau op 22 februari en 22 maart teleurstellend, de afgelopen woensdag gevoerde besprekingen zijn vruchtbaarder geweest. Werknemers en werkgevers moesten uiteraard geven en nemen. Niet op alle punten is overeenstemming bereikt. Maar wanneer het College van Rijksbemiddelaars zijn goedkeuring aan de overeengekomen arbeidsvoorwaarden en lonen hecht, zal het werken in de drankindustrie beslist aanlokkelijker zijn dan tot nog toe helaas het geval is. Solidariteit U VERDIENT NU iMvoot 1.79 BLIJDORP Lonen omhoog Meer vakantie Nog geen c.a.o. <ytloderne linnen* EEN NATTE SNEEUWSTORM maakte, dat de Govert van Wijnkade te Maassluis volkomen verlaten was, toen kapitein Cor Kalkman gisteravond voet aan wal zette. Met de zwaaiende tred van de zeeman liep de kleine, kwieke gezagvoerder naar huis en tijdens die eenzame wandeling heeft hij niet eenmaal omgekeken. Hij liep in de rustige zekerheid, dat hij zijn levens taak goed had volbracht. HET EERSTE BEDRIJF van het Scholentoemooi is afgelopen. Donderdag is op Boshoek beslist welke teams uit de afdelingen A, B, C en D van het schoolvoetbal in de finale uit mogen ko men' Het tweede bedrijf speelt zich vandaag af: de hele dag handbal. En tot slot, op 30 april, als hèt jaarlijks evenement voor de sportieve Schiedamse schooljeugd, als de kroon op het werk van de schoolsportcommissie van de Vereniging Nationale Feest- en Gedenkdagen: de finales! Dafc was het begin van een suc cesvolle loopbaan als zeesleper, die nu bekroond is met de zilveren De Ruyter-medaille. Kapitein Kalkman liep gisteravond tevre den op de kade. Zijn leven was een vruchtbaar en nuttig bestaan. Nu kan hij" zich aan zijn liefheb berij wijden: snoekvissen. De vooruitzichten Roem gevestigd We kunnen, niet zeggen dat de VARA-jubileumfeestavond van donderdag in het Passagetheater „bijzonder geslaagd" was, omdat we niet bij machte zijn in een paar woorden te schetsen, hoe goed het cabaret „wel was en hoe groot het enthousiasme van de aanwezigen. Reeds in de pauze toonde menigeen zich zeer ingenomen met het programma, maar na afloop was iedereen ronduit opgeto gen! Geen wonder. Het cabaret omvatte een serie buitengewoon vermakelijke en aanschouwelijke nummers, die op superieure wijze en in een vlot tempo werden gebracht. Alles was tot in de puntjes verzorgd en zo aantrekkelijk mogelijk gemaakt hier bij denken we bijvoorbeeld aan de smaakvolle décors en de ver rassende lichteffecten. Socialisme of reactie Werknemers drankindustrie hebben reden tot optimisme In een uitvoerig overzicht van de met succes bekroonde conferentie vestigde de heer Van Hattem er de aandacht op, dat bij, moeizame on derhandelingen als deze geen der partjjen ooit volledig tevreden ge steld kan worden. Met waardering sprak de hoofd bestuurder over de tegemoetkomen de houding, die de vertegenwoordi gers der werkgevers, tegen veler ver wachting in, ten slotte aan de dag hadden gelegd. Maar het resultaat, dat thans is bereikt, is ondenkbaar zonder de welwillendheid, die ook de werkne mers ten opzichte van hun „tegen partij" hebben getoond. De heer v. Hattem maakte zijn tal rijke publiek vervolgens duidelijk, dat het nu voor de gehele drankin dustrie bereikte resultaat ook moet worden gewaardeerd uit een „solida- riteitsstandpunt". Aan werknemerszijde heeft men rekening willen en moeten houden Advertentie IM. <ij«< Ais Galeries Meevallertje brengen wij een origineel „Diesel" dames- of herenrijwiel, voorzien van rem- naaf, bagagedrager en bel voor de exceptioneel lage prijs g* van "ju" Stuur en onderdelen verchroomd. Garantie: 1 jaar op lopende onder delen, 3 jaar op frame en vork. Vraagt inlichtingen betref fende speciaal betaalsysteem. Zadeldekje met waterproof schuimrubber onderstuk: voor dames of heren jL48" voor 1.79 Buitenbanden, 28 X l'/2 ASS-voor 3.59 Binnenbanden, 28 x l'/2 JJ»8*voor 1.27 Modern stuurtasie fris rood ruit-dessin. 20 x 14 r 8 cm Zadel voor dames of heren 4-25"voor 3.69 Statenweg (hoek Wolenburgerweg} met het feit, dat karakter en draag kracht der verschillende bedrijven In deze industrie sterk uiteenlopen. Wanneer alle door de werknemers gestelde eisen zouden zijn afgewe zen, was het voor Schiedam en om geving wellicht mogelijk geweest af zonderlijke onderhandelingen aan te knopen, die beslist kans van slagen zouden hebben gehad. Hier zouden echter de kleinere bedrijven in ons land niet zijn gebaat. De thans bereikte resultaten gel den voor de gehele bedrijfstak, zij zijn de vrucht van een solidair op treden: een reden te meer tot opti misme. Na deze instructieve inleiding gaf de heer Van Hattum een samenvat ting van de belangrijkste verbeterin gen, die, wanneer het College van Rijksbemiddelaars zijn fiat geeft, met terugwerkende kracht vanaf 1 april 1956 van kracht zullen zijn. Ten eerste is men overeengekomen de bestaande basisionen voor man nen te ^corrigeren en daarboven een loonsverhoging van drie procent toe te passen. Voor „meer-geoefenden" zal een nieuwe loongroep, AB genaamd, worden ingesteld. Dit houdt dus een promotie voor een groot aantal men sen uit de B-groep in. De loonschaal voor meesterknecht gaat omhoog. (Hierbijis rekening gehouden met de vóór andere-werk nemers geldende drie-procent-loons verhoging) Ook de lonen voor jeugdige werk nemers en werkneemsters zullen hoger worden. De jeugdlonen voor mannen worden afgestemd op twee loongroepen der volwassenen en niet uitsluitend op de laagste groep, zoals tot nog toe het geval was. De lonen voor vrouwen van 23 jaar en ouder worden afgestemd op 75 procent van de laagste loongroep der mannen (groep C), hetgeen dus een loonsverhoging voor jeugdige werk neemsters incïudeert. Voorts zijn werkgevers en werk nemers overeengekomen een „dienst tijd toeslag" van 2,60 per week in te stelien voor hen, die een dienst verband hebben van vijftien jaar en langer. Deze toeslag wordt dus toegevoegd aan de reeds bestaande en geldt slechts voor mannen. De prestatietoeslagen, die tot dus-' ver uitsluitend voor mannen boven de 23 jaar bestaan, zullen worden vervangen door een verplichte tyd- werktoeslag van zes procent voor alle werknemers. Wanneer de rijksbemiddelaren het goed vinden zal de jaarlijkse vakan tieduur voor de werknemers in de drankindustrie van twaalf tot vijf tien dagen worden verlengd. Hierbij is vastgesteld, dat bi) deze vijftien dagen niet meer dan twee zaterdagen mogen zijn. Verder besloot men tot de opname van een verplichte vakantietoeslag van twee procent plus een tweede verplichte uitkering, eveneens van twee procent, die de werkgever op een door hem vast te steilen tijdstip moet uitbetalen. Er zal een minimum-aanvullings regeling op de wettelijke ziekte- en ongevalsuitkering tot stand worden gebracht zonder dat er verandering zal komen in de bestaande betere regelingen in individuele onderne mingen. Ook in de zgn. „kort-verzuimrege- ling" zal verbetering worden ge bracht. Wanneer in een bedrijf in drle- ploegen-dienst wordt gewerkt, zal een werkweek van gemiddeld 46 uur worden ingevoerd, met dien ver stande, dat 48 uur wordt betaald. Ten slotte heeft de werkconunissïe de werkgevers aangeraden tot beta ling van een uitkering-ineens in twee gelijke delen en wel omstreeks half april en half mei over te gaan. Deze uitkering bedraagt voor hen, die na X januari 1956 in dienst zijn getreden: 1 voor hen die na 1 juli 1855, maar vóór 1 januari 1956 in dienst kwa men: 2 en voor hen, die vóór 1 juli 1955 in dienst traden: 3 De spreker deelde voorts mee, dat er nog geen overeenstemming is bereikt over het neerleggen van lonen en arbeidsvoorwaarden in een collectieve arbeidsovereenkomst. Om daartoe te geraken moeten eerst alle betrokken werkgevers organisaties het eens zijn. We! heeft men woensdag afgespro ken, dat de vakbonden zich al vast zullen belasten met het opstellen van een ontwerp-c.a.o. die te zijner tijd aan de werkcommissie zal worden voorgelegd. Ten slotte waarschuwde de heer Van Hattem nogmaals voor een al te groot» al te voorbarig optimisme. De moeilijkheden, die in de laatste weken zijn gerezen over de uitleg van het resultaat van het loonoverleg tussen regering en werkgevers- en werknemersvakeentralen zouden wel eens van Invloed kunnen zijn op het oordeel van het meergenoemde Col lege van Ryksbemiddelaars! Advertentie LM. Uw og«n xijn Uw charm's verhoog Uw charms me» de „juist* bril" van SLLiduinattr.l SCHIEDAM Telefoon 67Ó49 Schiedams oudste accordeonver eniging „Kunst Door Oefening", die aan het eind van dit jaar - haar vierde lustrum zai vieren, geeft za terdagavond een feestavond in Ar cade. Voor de pauze verzorgt KDO zelf het programma. Het jeugdorkest en de „volwassen" zullen onder meer werken van J. B. Kok, Bizet, Von Suppé en H. Langerak uitvoeren. Het cabaret „ünion Stars", waar aan de Texas-stars, een Zuidame- rikaanse band, de jodelzangeres Charlotte Bijkerk e.a. meewerken vult de avond na de pauze. Na af loop is er b. I. Op 10 mein zal KDO deelnemen aan een nationaal accordeoncon cours in Utrecht. Mede tengevolge van de afrekening van een groot aantal opdrach ten is het financieel resultaat over 1955 van de Dok- en Werf maat schappij Wilton Fijenoord alleszins bevredigend, zo meldt het jaar verslag. Het bruto-overschot over 1955 bedraagt, na aftrek van betaalde en reservering van nog te betalen belastingen 16.274.902 (vorig jaar 13.698.060), waarvan voor afschrijving te bestemmen 12.220.017 (10.259.687), zodat ter verdeling overblijft 4.054.885 (3.438.373). Advertentie LM. Rotterdam Hoogstraat Kapitein G. Kalkman heeft Rode Zee voor 't laatst gemeerd Kapitein Cor Kalkman, die zeesleper hij uitnemendheid, meerde gisteren voor het laatst zijn sleepboot in de haven van Maassluis. De „Rode Zee" was zijn laatste schip, want de levenslustige gezagvoerder gaat met pensioen, Bijna veertig jaar lang heeft hü over de wereldzeeën gezworven. Waar water is om te varen, is kapitein Kalkman geweest, „Smiling 'Dutch man" de lachende Hollander De twaalfjarige Schiedamse accor- óeoniste Corrie van Dijk heeft don derdag "op het solistenconcours, dat in Leiden om het kampioenschap van Zuid-Holland gehouden is, de tweede prijs behaald. In 1954 en 1955 ver overde Corrie de eerste prijs. De schoollelftallen, die op 30 aprii spelen, zijn: Willem de Zwijger 1 en Technische school 1 (om de eerste en tweede prijs ulo), St. Aloysius en St. Henricus (om de eerste en tweede prijs lo), Technische school 2 en Wil lem de Zwijger 2 (om de eerste en tweede prijs ulo reserve) Technische school 3 en Willem de Zwijger 6 (om de eerste en tweede prijs ulo le klas en vglo) en Prinses Beatrix en St, Thomas (om de derde en vierde prijs Interessant waren vooral donder dagochtend de krachtmetingen tus sen de winnaars van de eerste en tweede poule, Prinses Beatrix en St. Aloysius en die van de derde en vier de poule, St. Thomas en St. Henricus. De leerlingen van de St. Aloysius- school toonden hun superioriteit op voetbalgetoied door hun tegenstan ders met 2—0 te verslaan. Wat meer moeite had St. Henricus met St. Thomas. De eerst won ten slotte met 2—1. Zaterdag 14 april is het feest in het Sportfondsenbad in Schiedam. Ten bate van het ,,Mr. B.-fonds" heeft de Schiedamse Zwemclub een na tionale zwemwedstrijd georganiseerd, waaraan o.m. de volledige olympische zwemploeg zal deelnemen. Cockle Gastelaars demonstreert haar kunnen op'de 100 meter vrije slag. Behalve „gewone" zwemnummers staan nog verscheidene evenementen te water op het programma. Met ingang van 9 april is er ge legenheid tot plaatsbespreken aan de kassa van het Sportfondsenbad, aan de Burg. Knappertlaan. Het zwemfeest start om 8 uur des avonds. De overige uitslagen van het schoolvoetbal van donderdag zijn: W. de Zwijger 2Technische schooi 2 1i; w. de Zwijgerrk ulo 30; RehobothTechnische school 05; (W- de Zwijger 3rk ulo 2 03; Prin ses IreneW. de Zwijger 02; W. de Zwijger 2rk ulo 2 1—0; rk uloRe hoboth 50; Technische school 2 W. de Zwijger 3 10; Technische schoolrk ulo 31; W. de Zwijger 4 rk ulo 3 03; W. de Zwijger 5le vglo 31; W. de Zwijger 62e vglo 2—1; Technische school 3—rk ulo 3 20; W, de Zwijger 5W. de Zwijger 6 1-4. Het nieuwe clubgebouw, dat de Schiedamse AJC hee/t betrokken, moet worden schoongemaakt. Onder het motto: vele handen maken licht werk, rullen de Trekvogels en Rode Wachten boven de veertien jaar za terdagmiddag dit karweitje or'.nap pen. Die zelfde middag verzamelen de Zioaluwen zich om half drie bij het postkantoor voor „koppel-bijeen komsten". 's Avonds om zeven uur trekken de Trekvogels naar de Dwarsstraat, waar als gewoonlijk de „vluchtavond" gehouden wordt. Zondag fietsen de Rode Wachten naar Goed Kamp: om negen uur 's ochtends is het verzamelen ge blazen bij het postkantoor. In de woning van de familie C. A. W., aan de Boerhavelaan in Schie dam brak donderdagmiddag om streeks drie uur een schoorsteen brandje uit. De brandweer heeft het vuur met de ramoneur geblust. Er is geen schade aangericht. noemden ze hem overal ter wereld, want hij trotseerde moeilijkheden en gevaren met een blijde glimlach. Maar ook met een schier opbeperk- te vakbekwaamheid. Een zeesleper, zoals de wereld er slechts weinigen kent. Het was in de gehele interna tionale scheepvaartwereld bekend: 'Is kapitein Kalkman op de brug taat, kun je gerust zijn. Hij klaart 1 et. Meer dan honderd schepen heeft hij uit de greep van storm en ontij verlost. Of ze nu in nood waren op de Indische Oceaan of in de Golf van Biscaje, op de Noordzee of op de Maasvlakte, kapitein Kalkman redde schip en bemanning van een wisse ondergang. Meer dan honderd maal! schrijven en ik moest eerst lezen leren," herinnerde hij zich. Als dividend op de preferente aan delen wordt voorgesteld 5 procent (onv.) en op de gewone aandelen en de prioriteitsaandelen 14 procent (12), uitkering aan directeuren en commis sarissen 501,274 (391.734), aflossing van amortisatiebiljetten 300.150 1250.500) en uitkering aan het per soneel 1.371.069 (1.175.202). Op 31 dec. 1955 was nog een agio- reserve aanwezig, welke m 1941 is ontstaan door conversie van prefe rente in gewone aandelen. Voorge steld wordt deze te gebruiken voor een uitkering in aandelen in verhou ding van 1 nieuw aandeel op 22 oude aandelen in totaal 594.000, waardoor deze reserve vrijwel zal zijn uitgeput. Deze uitkering is vrijgesteld van be lasting. Van de totale omzet van de af deling reparatie was bijna 67 procent voor buitenlandse rekening. In 1955 waren gemiddeld 7029 werknemers in dienst (ia 1954 6984). De bij wettelijke voorschriften ge regelde sociale lasten en de vrijwil lig verleende sociale voorzieningen hebben In 1955 in totaal f 7.662.562 (v.j. 7,379.344) bedragen. Dat is ge middeld 1.090 (1.057) per werkne mer. Het tekort aan geschoolde vak- lieden en technische beambten deed zich in het verslagjaar" :n verscherpte mate gevoelen. De inaauchappij was wederom ver plicht op meer dan normale schaal werk* bij derden ook in het buiten land uit te besteden, waaronder dit jaar de romp van een schip in aanbouw. Slechts door deze maat regelen was het mogelijk de oor spronkelijk overeengekomen lever tijden zoveel mogelijk aan te hou den. Behoudens de opdrachten van het ministerie van Marine waren per ba lansdatum onderbanden 17 koop vaardijschepen, waarvan 13 voor bin nenlandse en 4 voor buitenlandse rekening, t.w,: 10 tankschepen, 5 vrachtschepen en 1 passagiersvracht- schip met een draagvermogen ,van in totaal 320.550 ton d.w„ en I passa giersschip van 22.000 brt, benevens 8 dieselmotoren en 12 turbines met tandwieloverbrenging van ln totaal 178.500 p.k. Het nieuwe boekjaar werd inge gaan met een goed voorziene, gedif ferentieerde orderportefeuille voor nieuwbouw. De afdeling reparatie was in de intussen verstreken maan den van 1956 op bevredigende wijze met werk bezet. Het eind 1955 in dienst gestelde dok 6 en het in het lopende jaar in gebruik te nemen dok 7 vormen een noodzakelijk ge worden vergroting der dokcapaciteit en een aanpassing aan de steeds toe nemende tonnemaat van de schepen, in het bijzonder van tankers. Wat de factor kostprijs betreft, en dit geldt uiteraard zowel voor nieuw bouw als voor reparatie, wordt op nieuw de aandacht gevestigd op de sedert 1945 ononderbroken stijging van bedrijfskosten, lonen, salarissen en sociale lasten. Deze stijging en de wetenschap van wat, op grond van reeds nu bekende maatregelen, nog te wachten staat, vervult de maat schappij met zorg. Het streven blijft er daarom op gericht door voortgezette arbeidsbe sparende investeringen, zowel in de diepte als in de breedte, de produk- Uviteit op te voeren, teneinde de kostprijzen te verlagen en da nade lige gevolgen van de overtrokken ar beidsmarkt te beperken. VRIJDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: Operatie Tirpitz (14 Jr). MONOPOLE-THEATER. 2, 7 en 9 U.: The Command (14 Jr). Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 2—5 uur: wer ken van Jan van Heel. CULT. CONTACT CENTRUM. 9—8 U.! kunstnijverheid en grafiek. Apotheek: Fa, Gouka, Groeneiaan 127, tel. 68035 Mannen als Cor Kalkman be scheiden, goedlachs, maar als het moet verbeten vasthoudend heb ben de internationale roem van ae Nederlandse zeesleepvaart gevestigd. En van de zeesleepvaart niet alleen, want zonder hen zouden onze bagge raars niet naar alle werelddelen zijn uitgezworven. Tinbaggermolens, cutterzuigers, modderbakken, tankschepen en alles wat maar drijven wil heeft kapitein Kalkman in die veertig jaren op sleeptouw genomen. Waardevol mate riaal voor miljoenen guldens heeft hij naar de plaats van bestemming ge bracht. „Ik heb geen bloed, maar zee water in mijn aderen," zei hij eens, toen wij met hem de caissons voor het dichten van de dijkgaten van Engeland naar Ouwerkerk brach ten. Hij zei het lachend, terwijl hij een weerbarstige donkere lok van zijn voorhoofd veegde. Als jongetje van elf jaar ging hü varen. In de roeiboot van zijn groot vader op de zalmvisserij op de Briel- sche Maas. Ze moesten hem met een eindje touw vastbinden, want anders dreigde hjj overboord te slaan. Als kind reeds leerde hy de verraderlijk heid van de zee kennen. Nadat hij enige tijd. voor de stad op een sleepboot had gevaren, ging hy over naar Leen Smit. „Ze boden twee gulden meer, want ik kon 44 gulden in de maand verdienen," ver telde hij grinnikend. Twaalf jaar later stond hü als ka pitein op de brug, maar toen kwam de nieuwe scheepvaartwet en ook kapitein Kalkman moest een diploma hebben. Hü ging naar de zeevaart school. Dat was in 1922 en hij was al gezagvoerder geweest. De jonge ka pitein was getrouwd en had twee kinderen. Binnen een jaar veroverde hü zün diploma, „Daar heb ik nachten voor Het cabcret was dus voortreffeiyk. Voordat dit feest van klank en kleur, zang en muziek en goochelen en acro batiek echter begon, hield de heer G. P. Bakker, hoofdbestuurslid van de VARA, een korte, belangwekkende toespraak. ,Onze omroepvereniging", zo begon de heer Bakker, „kan terugzien op een zeer geslaagd programa- en pro- pagandasetzoen. Bkend is genoeg, dat ook buiten de kring van onze leden grote waardering voor onze program ma's bestaat". H|j sprak zün tevredenheid uit over de ledenstijging in 1955/,56, die o.m. een gevolg is juist van die goede pro gramma's en van de vernieuwing van de Radiogids, di nu duidelüker is dan ooit. Wat de grootte van het ledental betreft, hiervan vertelde de heer Bakker, dat de VARA nu reeds de 385.000 is gepasseerd. .Momenteel neemt de VARA in het radiobestel een sterke positie in", al dus de heer Bakker. „De geschiede nis heeft echter bewezen, dat de be- staamuogelijkheid van de VARA practisch alleen afhankelijk is van een groot ledental. Daarom blüft on verzwakte activiteit geboden". Een groot ledental achtte de spre ker ook zeer nodig in verband met de nieuwe zendtüdverdeling. die naar alle waarschijnlijkheid niet ai te lang meer op zich laat wachten. Vrvolgens vestigde de heer Bakker aller aandacht op de verkiezingen voor de Tweede Kamer, die in Juni worden gehouden. „In juni", betoogde da heter Bak ker, „zal worden uitgemaakt, of de socialistische invloed op het rege ringsbeleid zal wordm bestendigd en uitgebreid, öf dr reactie zal zege vieren". In het laatste deel van zijn toe spraak bracht de spreker de nauwe verbondenheid tussen de VARA en de Partü van de Arbeid naar voren. Mocht de PvdA onverhoopt terrein geblokt," bekende hü-„Toen ik begon i verliezen, dan zal tevens de VARA te leren, kon ik mün naam nauwelijks hier de ongunstige gevolgen van ondervinden. Momenteel is de VARA een zelfstandige omroep, die de vrij heid. van het socialistische woord waarborgt. „Als de Partü van de Arbeid wint", zo besloot de heer Bakker, „dan moet en zal dat ook voor een belangrijk deel te danken zün aan de VARA". Na deze woorden applau- diseerden de aanwezigen geestdrif tig. Goede shoivs Vervolgens het cabaret, waaraan we reeds enkele regels van loftui tingen wüdden. Het grootste suc ces had donderdagavond het orkest „The Top Liners", tot nog toe in Schiedam ten onrechte vrij wel onbekend. „The Top Liners" kwamen met enkele by zonder goede shows voor de dag, waarvan vooral de laatste, een Amerikaanse, het publiek over rompelde. Romantische liedtes, dixie en komische nummers, liet werd door hen op de juiste wijze gebracht. En dan niet te vergeten die koste lijke lichteffecten en hun „gepara- deer". Ook de andere onderdelen van het programma klonken als de welbe kende klok. Pittig was de cabare tière Tineke van Leer („Ik ben pas veertien"), die tevens op vaardige wyze de conférences verzorgde De clowneske Charles Ray kreeg met z|jn grollen en stunts de zaal spoedig en flink aan het lachen. On gelofelijke toeren haalden de acro baten Scot en Black uit, terwijl de aanwezigen nauweiyks durfden ademhalen. De algehele leiding had mr. Wil liams, die zich tevens een bü'zonder handig goochelaar toonde. De bege leiding en muzikale garnering was in goede handen by ons aller be kende Joop Walvis. De avond werd geopend door de voorzitter van de afdeling Schiedam van de VARA, de heer G. Smidt. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel, 68798 Diversen: TIVOLI. 8 uur: dansavond Hoeks per soneelsvereniging. BOSHOEK, 95 uur: ïcholer.toercoot, IRENE, S uur; fUmvoorstelUag CPA, AMSTELBHON. 8 uur: ledenvergade ring Settled. Ver. van Huiseigenaren. ZATERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur: Operatie Tirpltz (14 jr). MONOFOLE-THBATER, 3, 5, 1 *11 S uur: The Command (14 jr). Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 2—5 uur: Mo derne grafiek. CULT. CONTACT CENTRUM. 9—S U.S kunstnijverheid en grafiek. Apotheek: Fa. Gouka. Groeneiaan 127, tel. 68035. (tot 13 uur). Diversen: V0LKSGBBOUW, 3 uur: toneelavond. Amigo. ARCADE, 8 uur: concert en cabaret KDO. MUSIS SACRUM, 8 uur: toneelavond Onderling Kunstgenot. TIVOLI, 8 uur: feestavond Eupbonla. IRENE, S uur: film voorstelling' CFA. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: The Benny Goodman Story. 2, 7 en 9.30 uur (a.l.). CAPITOL: Duivels spel. 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr). CENTRAAL: In de klauwen der Maf fia. 2. 7 en 9.15 uur (18 jr). CINEAC: Journaal van 9 tot 5.15 uur. Slaven van de N1J1. 5.30. 7,45 en 10 uur (14 Jr). COLOSSEUM: De Jacht op kapitein Ehrlich. 2. 7 en 9.15 uur (14 Jr). HARMONIE: Blanke slavinnen. 2, T en 9.15 uur (18 Jr), LUMIÈRE: Lady Chatterley's minnaar. 2.15, 7 en 9.30 uur (18 jr). LUTUSCA: Het teken van Venus. 2.15, 7 en 9,30 uur (a.L), METRO: De volmaakte overval. 2, 7 en 9.15 uur (18 Jr). PRINSES: Gorilla op de vlucht. 2.15. 7 en 9.30 uur (18 jr). REX: De gouden havik. 2, 7 en 9.15 uur (14 ]r>. THALIA: Paris Canaille. 2.15, 7 en 9.30 uur (18 jr). 't VENSTER: Animal farm. 2, 7 en 9.15 uur (14 jr}. VICTORIA: Zolang er vrouwen zullen zijn. 2. 7 en 9.15 uur (13 jr). ROTTERDAM VRIJDAG GROTE SCHOUWBURG, Zuidplein. Sleeswijks nieuwste Snip en Snap Revue ..Hollandse nieuwe" (....tast toet), 8 uur. LUXOR-THEATER, Kruiskade. En semble "Wlm Soaneveld met „Huls, tuin en keuken", 8 uur. EMPORIUM. Kipstraat. „Steun san de Evangelische Kerk In Tirol", concert te geven door de muzikale familie Engel uit Reutte-Tlroi, 8 u. DE LANTAREN, Gouvemestrs&t, Tobl Rltman presenteert „Extravisie". 8 uur» De centenvereniging voor blinden „Steunt Ons Streven" hield donder dag in Musis Sacrum een klinkende propagandafeestavond. De voorzitter van de propagandacommlssie, de heer E. J. van Ameyde, verrichtte de ope- Slnf'. ,^aarin hü de sympathieke doelstellingen van de vereniging uit- eenzette en er een opwekkend woord aan toevoegde. Vervolgens trad het cabaretgezel- schap „Ahoy" (dat tussen haakjes geheel belangeloos zün medewerking aan deze avond verleende) voor het voetlicht. De artiesten brachten een xns en afwisselend programma van muziek, zang en toneel. Vaardige mondaccordeonisten toonden zich de dne Tojanto's. Riet Verbeek hield enkele treffende voordrachten, terwyi Kita BLanca de zaal veroverde met het zuigen van bekende chansons. Geheimzinnig ging het er toe, toen Domïsta met zün nummer moderne magie ten tonele kwam. Theo Foley zong zeer_ verdienstelijk enige operet- temelodieen, terwül het zangduo Kluns met zyn vocale prestaties het publiek aan het lachen kreeg. Voorts werden enkele sketches opgevoerd o m. „De toverstok'" en Sloom en slomer Voor begeleiding en muzika le omlüsting droeg de vaardige pia nist Harry Koelma zorg. Dat de aan wezigen de cabaretiers voor het hun gebodene zeer dankbaar waren, bleek telkens weer uit een klaterend ao- plaus. Na afloop van het programma waa er bal mm.v. Les Rodeurs o.l.v. Cor Groenewegen. VLAARDINGEN Op de le Van Leijden Gaelstraat werd donderdagmiddag de 63-jarige F. H. C. uit Schiedam met zün brom- nets aangereden door een personen auto. De auto haalde C. in en reed hem klem, waardoor hij kwam te val len en enige schaafwonden opliep. D« RUtoU0*5*-*1"—'"'0'»* le Hnnx'frorpdpn

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 1