Schiedam viert meifeest V' ;ens nieuw DREES voert het woord in Musis Quirijns leidt bij 250 libre en hun winterverblijven Eerste zomervogels zijn Officier eist vijftien maanden tegen twee Schiedamse inbrekers in ,De Postduif betrekt eigen clublokaal Circus in Sterrebos en op Feestterrein Comité breekt met traditie tmiiA Schiedam en Vlaardingen Uit het dagboek van de politie Leeslust in cijfers chiedttimmers ^elkaar Upp ONZE VOGELS IN APRIL Streek Westland PvdA komt bijeen Esperanto-agendo HET VRIJE VOLK DINSDAG 10 APRIL 1956 PAGINA 5 door maatschappelijke ordening naar sociale In Musis en Beurs Meibal Wij geloven, dat dit klinken de programma het doorbreken van de tradities, het gedurfde experiment, dat het meicomité heeft aangedurfd, zal recht vaardigen. Socialistisch Schiedam maakt zich op om de eerste mei te vieren, grootser, overtuigender dan ooit. - - VOOR HEEL ZWEMMINNEND SCHIEDAM en omgeving zal zaterdagavond 14 april dé avond van hét jaar zijn. Dan is namelijk in het Schiedams Sportfondsenhad hèt grote zwem- festijn, georganiseerd door de Koninklijke Nederlandse Zwem namelijk in het Schiedams Sportfondsenhad hét grote zwem- Bond in samenwerking met de Schiedamse Zwem Club en de directie van het bad. Het programma van deze avond,zal zelfs de meest verwende fijnproever op dit gebied buitengewoon aantrekkelijk voor komen. We komen er de namen op tegen van Cocky Gastelaars, de zusters De Nijs, Mary Kok, Geertje Wielema, Jopie van Alphen, Atie Voorbij, Fred Pieters, kortom van allen, wier naam een begrip is in de Nederlandse zwemwereld. Wedvlucht De Postduif heeft in baar nieuwe clublokaal een wedvlucht vanuit Gorinchem georganiseerd. De afstand was 37 kUometer. De heer A. v. d, Tuyn ging met de erepalm strijken. W isselslag-esta ette Naar alle waarschünlükheid twee ploegen doen mee aan de viermaal 100 meter wisselslag-estafette voor dames. Misschien dat er een derde team bij komt, Als een kanarie Wachten op familie In de loop van de maand verwach ten we nog een aantal familieleden van onze tjiftjaf, nl. de litis, de ge- kraagde roodstaart, de grauwe vlie genvanger, de bosrietzanger, de tu'm- fluiter, de grasmus en naar ik hoop nog tal van andere. GERECHTIGHEID EN CULTURELE ONTPLOOIING. Met deze leuze gaat de Partij van de Arbeid de komende verkiezingsstrijd in. In het teken van deze leuze zal ook het 1-meifeest staan, dat het Schiedamse meicomtié onder voorzitterschap van ir. C. Boerman organiseert. Dit comité, waarin vertegenwoordigers van de Partij, het KW, cle AJC, Nieuwe Koers, Jonge Strijd, ARMA, de vrouwen groepen, het IvAO en alle socialistische zang-, muziek-, toneel- en sportverenigingen zitting hebben, heeft besloten het mei feest dit'jaar nu geheel anders dan anders te vieren. Na rijp overleg is men tot de slotsom gekomen, dat de traditionele viering niet meer van. deze tijd is. Vooral de jongeren willen wel eens iets anders, Demonstraties en optochten hebben ongetwijfeld (en zeker voor de oude garde) hun bekoring, hadden vroeger hun nut, maar wil hèt feest der progressieve», niet conservatief worden dan is het nodig dat de meiviering nieuw leven wordt ingeblazen. In ons geheli? land nemen de orga-1 samenstellen van het programma niserende comité's dit standpunt in:1 hebben de organisatoren de ban der Schiedam kan i\n zal niet achterblij ven. Het feest van cfe rode tulp zal dus dit'jaar op een anrfere leest geschoeid zijn dan in vorigè jaren. Met het Tja.... wat zullen we d'r van zegggen., uw cursivist had het in onze krant gelezen: maandagavond 9 april: auditie-avond voor de vakan tieweek-revue in Arcade; dus óp naar Arcade. En ja hoor, in zaal zes zat het pukje van Schiedams (ama teur-) artiesten in lange rijen langs de geduldige muren geschaard. Mu ren zijn geduldiger dan trommelvlie zen.... maar daarover straks.' Daar zaten zijplankenminnende actrices, roemdorstige zangers, fors- lachende accordeonisten, kortom tientallen door de Muze verleide da mes en heren zoet te wachten op het moment, dat de heer Rhuis, die de scepter over het illustere gezelschap zwaaide, hen ter demonstratie no digde. „Ja ju]rouw, u daar, komt u maar eens hier! Gaat u het toneel maar eens op en improviseer de reacties van een dame, die op een stormach tige avond alleen thuis zit, stap pen in de gang hoort en dan.... komt manlief binnen Alsjeblieft, Geen eenvoudige op gave. Toch brachten de dames, die de moed hadden de jury en het pu bliek het hoofd te bieden het er aar dig af. Sommige dan.... ik zal geen namen noemen. Voor de heren, tone listen bedacht de heer Rhuis ook en kele „zware'' situaties, onder meer (schrikt u niet! een scène uit Sha- kcspeares Hamlet. Nogmaals, alsje blieft! Dat was het toneel. Maar een re vue vraagt meer, vraagt muziek en zang! Nou, daar moet je net in Schie dam voor komen! Op de amateurs avond in de Plantage vorig jaar is ondubbelzinnig bewezen dat in onze stad menig muzikaal talent schuilt. Gelukkig bleef en blijft het niet alleen bij schuilen, maar soms dui ken ze plotseling op en strelen de trommelvliezen van een immer dankbaar publiek. Zo ook gisteravond. Nee, ik ga nog steeds geen namen noemen. En zeker niet de namen van hen, die u'.leen maar dachten dat zij talent had denho! niet hatelijk worden Goed, er werd dus in Arcade krach tig gekweeld, gespeeld en gedanst. Ja werkelijk, toen een tweetal har- monikatrekkers de gelegenheid kreeg om, gesteund door zich moeizaam boven het teveel aan geluid uitwor- stelende zangstemmen, een ongezou ten „Sjonnie Sjordaan"-potpourri het zaaltje in te slingeren, konden vele kunstenaars zich niet langer be dwingen en ....hopsa! de beentjes van de vloer En tóch was het een. auditie-avond en geen familiefeest. Tenminste. enfin, de muren waren geduldig. Ge duldiger dan de trommelvliezen van uw cursivist, die sidderend en in ge strekte dra) Arcade verliet. Toch geloof ik dat het best nog •wel goed zal komen, ondanks alles, nog drie maanden en dan is de Koe- marktbrug gereed. Tja.wat zul len we d'r van zeggen traditie, doorbroken.... een experi ment, een alleszins lofwaardige proef neming. Iets anders Wii schreven, de jongeren willen wel eens iets anders. Dit houdt echter niet in dat het comité louter en alleen aan de jeugdige socialisten heeft ge dacht. Men heeft zoveel mogelijk ge tracht (en o.i. is men daarin voor de volle honderd procent geslaagd) op de. 1ste mei „elck wat wils" te bren gen. In plaats van de gebruikelijke „och- tenrisamenkomst" in het Passage theater is er dit jaar een excursie naar Nieuw Schiedam. Om half tien vertrekken de deelnemers van het Dr. Wibautplein om onder de deskun dige leiding van Schiedams stede- bouwkundigef, de heer J. M. Horvath, al wandelend de snelle ontwikkeling van onze stad in ogenschouw te nemenj 's Middags is er een filmmiddag voor de kinderen in Musis Sacrum. Deze keer dus geen openlucht spelen. maar een gezellige zaal bijeenkomst voor de toekomstige PvdA-leden.met (van deze tra, ditie is men niet afgestapt) voor elk kind een versnapering. De hoogtepunten van de 1-meivie- ring zullen ongetwijfeld de avond bijeenkomsten zijn. Niemand minder dan de minister-president dr. W.Drees zal in Musis de meirede uitspreken. In de Koopmansbeurs komen de jon geren bijeen om met een groots bal het rode feest te besluiten. Het is een hele eer voor Schiedam, dat dr. Drees zich bereid heeft ver klaard het meifeest te komen opluis teren met zijn aanwezigheid. Er is een minimum aan profetische gave voor nodig om te voorspellen dat Musis Sacrum tot de laatste stoel be zet zal ziin. Musis Sacrum heeft slechts 600 plaatsen. Wij raden onze lezers dan ook aan zich tijdig van toegangs kaarten. die verkrijgbaar zijn bij de boden, te voorzien. Bii de -voorzitter van de Algemene Bond van Ouden van Dagen de heer W. van Beek, zijn een beperkt aantal plaatskaarten voor de leden van de bond verkrijgbaar tegen be taling van één kwartje. Aan deze avond werken voorts mee: de gemengde zangvereniging „Excel sior", onder leiding van Leo Smit, de arbeiders mandolinevereniging „La Matinata" onder directie van H. F. Jong. dansers van de balletgroep van mevrouw Nett.y van der Valk uit Rot terdam en de voordrachtskunstenaar Otto Sterman. En de met groen en lampionnen versierde Koopmansbeurs viert jong Schiedam het meifeest. Het dansorkest „The Melody Sere- naders" onder leiding van P. Voor burg zorgt voor de muziek, de acro- batengroep en de ritmische dansgroep van ARMA. de conferencier Henk Voorwinde en het ballet van mevrouw Netty van der Valk dragen ieder het hunne bii om het meibal te doen sla gen. En dan niet te vergeten de volks dansgroep van de AJC die natuurlijk de meiboomdans zal uitvoeren! Het wordt een daverend feest, daar In de Beurs. Kaarten zijn verkrijg baar bif de jeugdorganisaties en kos ten, evenals die voor de bijeenkomst in Musis, maar vijftig cent. De Vlaardingse biljarter (van "Het Raadhuis") Quirijns heeft de afge- pen week uitstekende biljartresulta ten geboekt: In het toernooi om het kampioenschap hoofdklasse libre prijkt onze stadgenoot zelfs aan de kop vam de ranglijst. Voor de „v. d. Waterbeker", die eveneens in Schiedam, wordt ver speeld, noteerde Quirijns een partü- moyenne van 18.80, een resultaat dat hü in de derde wedstrijd voor het kampioenschap libre met 16.67 en 17.86 bijna evenaarde. Hij versloeg op deze derde avond zijn stadgenoot Van Eyk (Het Oosten), die daarvoor zijn kansen op de titel weer zag dalen, te meer omdat deze ook van de jeug dige Van Soelen verloor. De Schie dammer heeft nog wel de beste pa pieren en het hoogst algemeen ge middelde -in dit toernooi. De uitslagen waren: Van Eyk Quirijns Van Eyk Van Soelen Quirijns Ruggenberg 159 250 177 250 250 62 15 15 21 21 56 76 14 105 14 22 10,60 16,67 8,43 11,90 17.86 4,43 De stand is nu: 1. Quirijns 6 pt; 2. Van Soelen 4 pt; 3. Van Eyk 4 pt; 4. Ruggenberg 0 pt: 5 Buitenhek 0 pt. Het algemeen gemiddelde van Qui rijns is 10,98, van Van Soelen 12.55 en van Van Nek 10.86. Het monyenne voor hoofdklassers ligt tussen 7 en 11. Advertentie IJVL Friese beschuit ■'FABRIEKEN TE LEEUWARDEN eivrol eiererv héérlijk bros 14 in één rol Donderdag komt de streekfederatie „Westland" van de PvdA bijeen in hotel „Centrum", Molenstraat te Naaldwijk, Eibert Meester, secretaris van het gewest, zal hier spreken over de verkiezingscampagne. Het bestuur der federatie moet voorts worden aan gevoerd. Alle bestuurders van de partij afde lingen, van de vrouwengroepen, van de werkgemeenschappen, van „Nieu we Koers", raadsleden, enz., worden hier verwacht. Eén jaar en drie maanden gevangenisstraf eiste vanmorgen de officier van Justitie bij de Rotterdamse rechtbank tegen de 37- jarige schilder C. A. C. F. ,de 31-jarige losse werkman P. B., beiden uit Schiedam. De mannen liadden op 17 december ingebroken bij een firma in. hun woonplaats. „Een ernstige Inbraak", noemde de officier hun misdaad. Zowel B„ die achtmaal veroordeeld was en F,. De opbrengsten van dit zwemfeest komen geheel ten. goede aan het „Mr. Bierenbroodspotfonds", het fonds, waaruit o.m. de kosten van de -training van de Olympische ploeg worden bestreden. De directie heeft De SVC „De Postduif" heeft nu een eigen clublokaal! Broersvest 167. Vroeger was het daar een wrakke boei, maar met vereende krachten hebben de leden deze ruimte herschapen in een gezellig „home" met daarbij be horend een prima keuken en een garderobe. Maandagavond, toen de offi ciële opening werd verricht door voorzitter P. v. Os, had het clublokaal een extra-feestelijk aanzien door de vele bloemstukken, die bij wijze van felici tatie waren binnenkomen. Vele sprekers voerden op deze avond het woord. De vertegenwoordigers van de verscheidene zusterverenigin gen- gaven in alles blijk van mede leven. Aanwezig was eveneens het bestuur van de Rotterdamse Postduivenhou- ders-Bond, waarvan Schiedam een onderafdeling is. De voorzitter van RPB, de heer M. de Roode, hield een korte speech, waarin hij de aandacht vestigde op het niet te miskennen be lang van het postduiven houden. Niet alleen, is het een nuttige vrijetijdsbesteding, maar de post duivenverenigingen bewegen zich SCHIEDAM EN VLAARDINGEN krijgen bezoek van een circus. Het „Groot Internationaal Stadion" is de naam van dit circus, dat voordien onder de naam „Grand Cirque International" werkte. In Schiedam slaat het circus zijn tenten op in het Sterrebos en in Vlaardingen op het Feest terrein. Deze week is eerst Schiedam aan de beurt. Vrijdag, za terdag, zondag en maandag is het circus in het Sterrebos. Daarop aansluitend dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag is het op het Vlaardingse Feestterrein. IN SCHIEDAM WORDT zaterdag en zondag matinee gege ven. In Vlaardingen wordt woensdag een kindermatinee gege ven, dat om 3 uur begint. Abonnees van Het Vrije Volk hebben vijftig percent reductie op de toegangsprijzen, die variëren van 1.50 tot 4.(HW-abonnees betalen dus van 75 cent tot 2.—.) Aan de kantoren van de AP, Passage 20 te Schiedam en Dayer 2 te Vlaardingen, komen kaarten in voorverkoop. Op vertoon van de reductiebon, die over enkele dagen in de krant wordt opgenomen, kan men kaarten tegen de gereduceerde prijs betrekken. ook veelvuldig op cultureel terrein. In verband hiermee noemde hij vele overtuigende voorbeelden, waarvan de wedvlucht, die wordt gehouden ten batevan het Vlaardingse zie kenhuis, er één is. De lieer De Roode betreurde de onverschillige, vaak afwijzende hou ding van het Schiedams gemeente bestuur t.a.v. de postduivenhouders in onze stad. In tegenstelling hiermee noemde hij het voor de RPB gunstige beleid van het Rotterdamse gemeente bestuur. Niettemin hoopte hij. dat hier in langzaam verandering zou komen. De overige uitslagen zijn; J. Chris ten 2 4, C. Veriinden 3 12 15, N. in 'fc Hol 5, H. Crama 6 18, Th. Weelie 7 6, J. Doejaaren 9 13, E. v. Smirren 10, A. v. d. Gijp 11, J. de Koster 14, G. Kiela 16 19, L. Verheugen 17, H. v. d. Kant 20. Gelost werd om 9 uur. Eerste duif 9.31, laatste 9.39. Maandag heeft de Schiedammer P. K. bij de politie aangifte gedaan, dat twee herdershonden acht konij nen die ia hokken in het recreatie- bied tussen Schiedam en Vlaardingen zaten, hadden gedood. Het duurde niet lang of de daders werden gesnapt. De eigenaar van de honden is ver oordeeld tot het betalen van de scha de. In de woning van de familie A. B. aan de Lange Nieuwstraat is maandagochtend omstreeks half acht een brandje uitgebroken toen het vierjarige zoontje een petroleum kachel had omgestoten. De brand weer behoefde geen dienst te doen, het vuur is met emmers water ge blust. Toen de 25-jarige C. M. v. T. maandagavond om 19,45 uur met zijn bromfiets over de Warande reed en krachtig remde voor een kuiltje in het wegdek, sloeg hü over de kop. In het Gemeenteziekenhuis is hü verbonden en kon op eigen gelegen heid naar huis terug gaan. het bad gratis ter beschikking ge steld. Het personeel draagt ook zijn steentje bü door het óp deze avond te verdienen geld in hetfonds te storten. Het programma start met een bü- zonder attractief nummer: de 400 meter vrije slag. dames, waarop o.a. Judith de Nijs, Mary Kok en Lenie de Nijs uitkomen. Volgens trainer Jan Stender is vooral de eerste mo menteel in zeer goede vorm. Dan volgt de 100 meter vrije slag, waaraan kampioene Cocky Gaste laars meedoet. Haar voornaamste tegenstandsters zün Lotte Heniger, Els Steenhouwer en Ria Vonk. Wat Cocky betreft, men heeft deze gele genheid aangegrepen om haar deze avond op bescheiden wijze een Schie damse hulde te brengen. Een zeer sterke bezetting heeft de 100 meter rugslag dames. Een dusda nige bezetting, dat men zaterdag avond terecht enkele fraaie presta ties verwachten mag. Geertje Wie lema zal zwemmen, en Jopie van Alphen. Dickie van Eekris zal eveneens van de partij zijn. Aan de 100 meter vrije slag heren nemen F. Pieters, T. Prins en de veelbelovende zestienjarige J. Jiskoot uit Dordrecht deel. In de A-ploeg zitten vier topzwem- sters: Jopie van Alphen (rugslag), Ada den Haan (schoolslag), Atie Voorbij (vlinderslag) en Cocky Gas telaars (vrije slag). Van zo'n viertal mogen we wat verwachten! De B-ploeg: Geertje Wielema, Bertie Zweers, Mary Kok en Hetty Balkenende. Misschien, dat er a!s derde viertal bükomt een ploeg van de Rotterdamse Dames Zwemclub. Veel belangstelling zal ongetwij feld ook de 200 meter schoolslag heren trekken, waaraan de Neder landse kampioen Ton Jaspers. Peter Bekkering, S. Kamerlinck en K. Koetse deelnemen. Het programma vermeldt voorts schoonspringen door Icarus, show- zwemmen en figuurdrijven door de WF-showzwemploeg o.l.v. de heer J. Garnaat en een competitiewaterpolo- wedstrijd tussen SZC 1 en het tweede team van RZC. Als voorzitter-kamprechter zal za terdag fungeren de heer M. van der Meer, oud-voorzitter van de Schie damse Zwem Club. Het SZC-bestuur deelde ons maan dagavond mee, dat er van de vijf honderd toegangskaarten reeds meer dan vierhonderd verkocht zijn. Wilt u dit waterfestijn nog bijwonen haast u dan! Voor zegge en schrijve een gulden kunt u getuige zijn van dé zwemgebeurtenis in Schiedam van het jaar. MAASSLUIT Op het kruispunt Wip-Hoogstraat vond zondagavond een botsing plaats tussen een brom fiets en een bestelauto, waardoor de auto werd beschadigd. Tegen de bromfietser P. J. v. d. M. uit Schie dam, die geen voorrang verleende werd proces-verbaal opgemaakt. ook geen onbekende van de Justitie, waren tüdens hun daad onder in vloed van sterke drank. Zij ontvreemdden sigaretten, een platenwisselaar, een lege geldkist en pakken koffie. De verdedigers noem den hun cliënten beiden zeer drank zuchtig. De losse werkman B., die vorig jaar dronken op een bromfiets door Maassluis had gereden hoorde bo vendien nog een week gevangenis straf tegen zich eisen. Tegen de heler van de koffie, de 65-jarige garagehouder J. W. C. Z. uit Schiedam luidde de eis 75, boete of 20 dagen en veertien dagen voorwaardelijk en drie jaar .proef tijd. De man had, toen hü de koffie had gekocht, 's avonds in de krant van de diefstal gelezen. Om alle sporen uit te wissen had hij de 56- halfponds pakken koffie gekocht Het heeft hem niet geholpen'..-. De rechtbank doet over 14 dagen uitspraak. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68798 De Gemeentelijke Openbare Lees zaal en Bibliotheek te Schiedam heeft In maart 21.388 boeken (vorig jaar 21.756) uitgeleend, onderverdeeld: 9740 romans (10.159)studiewerken 5515 (5622). kinderboeken 6133 (5975). De Centrale Bibliotheek aan de Lange Haven leende uit 10.687 boeken, waarvan 6424 romans (v.j. 6464) en 4263 studiewerken (4187). Het filiaal Dwarsstraat leende uit 553 (669) boeken, waarvan 333 (399) romans. 61 (122) studiewerken, 159 (148) kinderboeken. In de uitleenpost Weeshuis zijn uit geleend 367 (201) kinderboeken. In het Gem. Ziekenhuis werden uit geleend 325 (339) boeken, waarvan 314 (329) romans, en 11 (10) studie werken. Het filiaal Lorentzlaan leende uit 3495 (3520) boeken, waarvan 1646 (1718) romans. 941 (1073) studiewer ken en 908 (731) kinderboeken. Het correspondentschap Maasdijk leende uit 507 (529) boeken, waarvan 341 (314) romans. 60 (82) studiewerken en 106 (133) kinderboeken. De jeugdafdeling leende uit 2568 (2578) kinderboeken en 1141 (1296) kinderstudiewerken in totaal dus 3708 (3874) boeken. Het aantal houders van leeskaarten bedroeg per 31 maart 4138 (vorig jaar 3852), terwül het boekenbezit bedroeg per 31 maart 51.364 (51.940) exem plaren. Jaudon. la 12 an de aprilo. Klub- vespero Kunportu la „Progresanto"n. en gi certe estas io pri parolinda. Venu al familio v. Gink, Ploegstr. 19, atingeble per du autobusaj linioj. De groenling: .onverdraagzaam. Langzaam en schuchter is ditmaal de lente gekomen. Maar nu. kunnen we dan toch heus van lente spreken. Sneeuwklokjes, krokussen, klein hoefblad, els en hazelaar staan reeds in volle bloei en het zal nu niet lang meer duren of we zullen overal weer jong groen zien. Na alle narigheid die de strenge winter hen heeft berokkend, hebben de meeste vogels het voorjaar al in de kop. De vogels uit het noorden en oosten van ons werelddeel, dis bij ons hebben overwinterd, zijn voor het merendeel al weer huiswaarts getrokken. Zodoende ontmoeten wij thans, op een enkele uitzondering mis schien, geen bonte kraaien meer in de polder, evenmin als krams vogels en koperwieken. Alleen de roodborstjes blijken nog weinig haast te maken; op tal van plaatsen in onze omgeving musiceren ze nog volop. en iedere dag komen er meer vogela bij. Al waren er in begin dan ook weinig van deze vogels, op mooie dagen was hun uitbundigheid omge keerd evenredig aan hun aantal. De kieviten baltsten dat het een lust was en maakten daarbij de fraaiste evoluties, zodat het een genoegen was de zwevende en duikende vogels met de kijker te volgen. Tureluurs en grutto's maakten eveneens mooie vliegtoeren en riepen daarbü aan houdend hun eigen naam. Als nu in de loop van deze maand de rietgorzen, de witte en gele kwik staarten en de gTaspiepers zullen verschenen, dan is de weidebevolking wat de vogels betreft weer geheel compleet. Ook de koekoek zal zich stellig wel in de polder vertonen. Wellicht kan het zijn nut hebben nog even te memoreren, dat de raaptjjd van kievitseieren met een week verkort is, zodat het rapen van deze eieren nu is toegestaan tot en met 12 april. Na die datum mogen dus geen kievitseieren meer geraapt of vervoerd worden. Verder mogen in het geheel geen eieren geraapt of vervoeTd worden van alle soorten eenden, waterhoen tjes, meerkoeten, tureluurs, grutto's, kemphaantjes en scholeksters. Met genoegen heb ik dezer dagen mogen constateren, dat er in het Volkspark enkele nestkastjes in de bomen zijn opgehangen. Ik hoop dat zulks ook ""p andere plaatsen is ge beurd en dat er bovendien in de naaste toekomst nog meer kastjes zullen worden aangebracht. Dat zulks in een dringende behoefte voorziet moge blijken uit het feit, dat een paartje pimpelmeesjes reeds op 25 maart druk aan het nestelen was in een der kastjes. Ik ben er vast van overtuigd dat ook de andere nestkastjes dat door kool- of pimpelmezen, in gebruik zul len worden genomen gezien het enor me gebrek aan nestgelegenheid voor deze vogels. A. DE JONG Bü'na dagelijks zien wü flinke troepen wilde ganzen, „gak-gak" roepend, in snelle vlucht naar het noorden trekken. Ook de kepen, de naaste bloedverwanten der vinken, hebben ons nu verlaten. Vanaf eind januari tot uitgerekend 21 maart waren ze dagelijks op de voertafel in mijn tuin te gast en na laatst ge noemde datum was het ineens afge lopen. Overigens was het dit jaar de eer ste maal, dat de kepen zich in mijn tuin vertoonden en, zoals ik de vo rige keer al vertelde, soms met twaalf exemplaren tegelijk. Onze standvogels, merels, lijsters, vinken, spreeuwen, winterkoninkjes, lieggemussen, duiven .en groenllngen, zingen en koeren er al. lustig op los en dientengevolge kunnen we in het bos en omgevingal een vrij aardig vogelconcert beluisteren. Merels en zanglüsters zingen ai'zeer uitbundig, de eersten zingen het best in de avonduren tot zelfs ver na zonson dergang. Groenlingen horen we 20 goed als de hele dag; hun zang is eigenlijk met die van geen enkele andere vo gel te verwarren. Eerst koren we en kele tamelijk heès klinkende gelui den, gevolgd door een paar zeer fijn klinkende strofen, die nog het meest lijken op de zang van een Jcanaric. Jammer alleen dat de groenlingen zo onverdraagzaam zijn tegenover an dere vogels, vooral vinken en kneut jes. Wanneer een vkn deze twee het ongeluk heeft zijn nest in de buurt van dat van een groenling te hebben, lopen zij grote kans-dat dit door de groenling verstoord wordt. Wat de spreeuwen betreft, de lezers zullen intussen welgecon stateerd hebben, dat het aantal dat op en om het Pompstation over nachtte al belangrijk is terugge lopen. Misschien is dit gezellig sa menzijn al helemaal afgelopen als u deze regels leest. Inmiddels is de tjiftjaf, de eerste zomervogel, al weer in het bos ge arriveerd en wel op 25 maart, net nog een dag vroeger dan verleden jaar, maar niettemin een week later dan normaal. Hieruit blijkt dus dat hü het vorig jaar ook niet vroeg was. Ik hoorde drie exemplaren. Het bekende enigszins monotone „tjif-tjef-tjif- tjef" klonk mü als muziek in de oren. Het is onbegrüpelük, dat dit vo geltje, op en top msekteneter als hü is, nu reeds aan de kost kan komen. Toch schijnt het hem te lukken, hoe wel hü bij guur weer, als er helemaal geen insekten rondvliegen, de buik riem wel wat zal moeten aanhalen. In de loop van de maand zullen er nog wei enkele soortgenoten bü' ko men. De rest der insekteneters, de riet zanger, de karekiet, de spotvogel be nevens de tortel komen meestal niet voor mei. Ook de eerste boerenzwaluwen kun nen iedere dag gesignaleerd worden, terwül de huls- en gierzwaluwen doorgaans niet voor het eind van deze maand arriveren. Voorts ben ik benieuwd wannéér we voor het eerst de koekoek zullen horen. In de weilanden achter Kethel zagen en hoorden we de eerste kie viten op 11 maartterwijl de eerste grutto's en tureluurs precies een week later waren gekomen; De eerste scholeksters-waren nóg een paar dagen later. Aanvankelük was het aantal van deze weidevogels-slechts gering, van iedere soort maar enkele exemplaren. Maar het begin is er in ieder geval DINSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 en 8.15 uur: Operatie Tirpltz (14 Jr). MONOPOLE-THEATER, 1, 7 m 1 U.J 't Begon ln Shanghai (al.). Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 2—5 uur: mo derne grafiek. CULT. CONTACT CENTRUM. 9—6 u.: Kunstnijverheid en grafiek. Apotheek: Apotheek Rembrandt, Rembrandt- laan 5, telef. 68855. Diversen: MUSIS SACRUM. 8 uur: Ned. Bond van Oud-strUdcrs, toneelavond. CHR. SOC. BEL., 8 uur: Het Singel- kwartier. contactavond. IRENE, 8 uur: Kath. Vrouwenbond. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 1 en 8.13 UUn Operatie Tirpltz (14 Jr). MONOPOLE-THEATER. 2, 7 en 9 u.: 't Begon ln Shanghai (al.). Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 2—5 uur: wer ken van Jan van Heel en moderne gr&ficlC. CULT. CONTACT CENTRUM. 9—6 U.: Kunstnijverheid en grafiek. Apotheek: Apotheek Rembrandt, Rembrandt- laac 5. telef. 68855. Diversen MUSIS SACRUM, 3 uur: fllmlezlng WUton-FIJenoord. IRENE. 8 uur: toneelavond Zonne gloren. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: The Benny Goodman Story. 2. 7 en 9.30 uur (a.l.). CAPITOL: Duivels spel. 2. 7 en 9.15 uur (14 Jr). CENTRAAL: In de klauwen der Maf fia. 2. 7 en 9.15 uur (18 Jr). CINEAC: Journaal van 9 tot 5.15 uur. Slaven van de Nljl. 5.30. 7.45 en 10 uur (14 jr). COLOSSEUM: De jacht op kapitein Ehrlich. 2. 7 en 9.15 uur (14 Jr). HARMONIE: Blanke slavinnen. 2. 7 en 9.15 uur (18 Jr). LUMIÊRE; Lady Chatterley's minnaar. 2.15. 7 en 9.30 uur (18 Jr). LUTUSCA: Het teken van Venus, 2.15. 7 en 9.30 uur (ad.). METRO: De volmaakte overval. 2, 7 en 9.15 uur (18 Jr). PRINSES: Gorilla op de vlucht. 2.1 J. 7 en 9.30 uur (18 Jt). REX: De gouden havik, 2, 7 en 9.15 uur (14 jr). THALIA: Paris Canaille. 2.15, 7 en 9.30 uur (18 Jr). 't VENSTER: Animal- farm. 2, 7 en 9.15 uur (14 jr). VICTORIA: Zolang er vrouwen zullen zijn. 2, 7 en 9.15 uur (18 jr). ROTTERDAM DINSDAG GROTE SCHOUWBURG. Zuldpletn. Prof. Roland met Abra Cadabra" 8 uur. lantaren, Gouvemestrsat. Filmliga, filmvoorstelling ..Loui siana Story", 8 uur. ROTTERDAMSE SCHOUWBURG. I^ed. Comedle met „Van de brug gezien". 8.15 uur

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 1