ig jaar: Schiedamse Brandweer Jubileum-programma tijdens vakantieweek Steuii door beroepskem Vraagbaak fruitteelt nu in Numansdorp Officier meent in graanzaak: Geen voorwaardelijke straf bij havendiefstallen" Ook bijgfaanoverslag door kranen werd geknoeid Beroof man niet van bestaansmogelijkheid Amstel Toneel voor Wilton Auto in brand geraakt Propaanfles „vatte vlam IV2 miljoen voor straataanleg Oefenavond was zeer geslaagd Uit de PvdA Machinist valt ongemerkt van- Duitse tankboot Advocaat vraagt: Jongen doopt sleepboot CIRCUIT ZANDV00RT •HET-VRIJE'VOLK.DONDERDAG, 24 MEI 1956 PAGINA 5 IN' HET HAR1 van de stad, nabij het Emmaplantsoen, hoort men vele malen per dag een bel lniden. Knoppen worden ingedrukt, berichten genoteerd. Een centrale begint contac ten te' leggen met andere punten in de stad. Alarmbellen waarschuwen wakkere mannen. Sirenes loeien. Er is brand! Ergens in Schiedam wordt hulp gevraagd en die hulp komt vliegensvlug. Voor een uitslaande brand, yoor een bedrijfs- brand, maar ook voor het minste schoorsteenbrandje. Snelle rode wagens, onmiddellijk bemand, stuiven de kazerne uit. De brandweer is onderweg. chiedatnmers r elkaar onder - Nevehpuit Commandanten Beroep op bevolking Om.het 50-jarig bestaan op waardige wijze-te vieren, doet de brandweer een beroep op de Schiedamse-burgers om een gel delijke bijdrage. ^Daartoe zal het personeel over enkele dagen inte kenlijsten aanbieden en het hoopt op'een ruime medewerking! Zelfs de beste wasmachine kan maar een 'deel van het werk deen Wanneer U een wasmachine koopt* sta op een Acme-wringer—Iet op de naam ACME op de wringer DOK organiseert adspirantemniddag Op.acht hectare vruchtbaar land aan de Rijksstraatweg te Numansdorp worden de gedragingen van rnet zorg gekweekte vruchtbomen en aardbeiplanten nauwlettend nagegaan. Deze gewassen leveren niet alleen sappig ooft en blozende aard- beie'n op, maar ook cijfers en statistieken die dienen ter voor lichting van fruittelers op de Zuidhollandse eilanden, IJssel- monde, de Krimpenerwaard en tot Dordt, Op deze acht hectare is gevestigd het proefbedrijf van de stichting „Naar beter fruit", gevestigd te Barendrecht. Woens dagmiddag is het proefbedrijf officieel geopend, door de direc teur-generaal van de Landbouw, ir. A. W. v. d. Plassche. Waarschuwingsdienst Burgerlijke Stand •Zwak 20NDAG 27 MEI - 1 UUR V isaf slag St. Caecilia gaf luchtig concert v&f De-Schiedamse vrijwillige brandweer is al lang onderweg en k'ent het kraaien van de rode haan. In september van dit jaar zal. het vijftig jaar -geleden zijn dat zij in haar huidige vorm werd opgericht, op vrijwillige basis dus, gesteund door een Mei- né-kern van beroeps-brandweerlieden. Hoevele malen is zij uit gerukt, hoeveel, commandanten gaven leiding aan het blus- singswerkHet zijn er in zo'n vijftig jaar zeer velen geweest die paraat stonden. En ook velen, die slechts node het brand- weerwerk aan .anderen overlieten om plaats te maken voor jónge" vrijwilligers. Want Schiedam heeft'zijn brandweer steeds een, warm hart toegedragen. 'Be Schiedamse Gemeenschap, het Had'van de gelijknamige stichting, heeft een kronikeur die maandelijks rekenschap geeft van zijn dagelijkse ervaringen. Sebastiaan noemt hij zich, Sebastiaan, registrator van dodr-de-iueek.se gebeurtenissen. En hij- doet dit met verve. Van niets -maakt hij iets, 'deze Sebastiaan. Maar wifneinen het hem toch echt kwalijk dat hij'op de eerste mei met meer te verruilden wist dan het feit dat zijn zuster jarig is geweestwaardoor broertje-lief van de verdere dingen tfart''de dag geen'weet heeft. Zelfs al zou heel Nederland de 1 mei-viering genegeerd .hebben, dan nog kan men aannemen' dat iemand, die gewend isiOfli' een 'kroniek bij te-houden, toch ii.ll iets van de betekenis van de 1 mei-dag afweet. Be eerste mei is de dag van de Ar beid, heer Sebastiaan. En Nederland heeft die dag gevierd. Schiedam ook. Wij hebben een minister-president horen spreken, wij hebben optochten gezien, wij waren op een jongeren- bal'waar de jeugd van Schiedam bij een Was gekomen om feest te vieren. Er waren optochten door de stad Mitar Sebastiaan schijnt dit alles niet "gemerkt te hebben. Ach, we wil len hef grij toegeven: een famïlie- fèest .is plezierig. Maar het is een, beetje flauw om zich volkomen af te zonderen van een andere feestvieren de familie. Dat -wilden wc alleen maar even zeggen!. DONDERDAG Bioscopen: MONGPOLE-THEATER, 2. 7 en 9 u.: Barricade (14 Jr). PASSAGE-THEATER, 2 uur: 20,000 mliicn onder zee (14 *Jr). Tentoonstellingen s STEDELIJK MUSEUM, 2—S uur; 2000 5 aar Chinese-schilderkunst. CULT CONTACT CENTRUM, 9—fi u:. schilderijen en gouaches, W. Boers. Apotheek: Pa. Evers, Lange Haven 31, tel. 68242. 8 -uur: Toon- Diversen: PASSAGE-THEATER, kunst, concert. IRENE, 8 uur: Alg. Bond van Melk handelaren, toneelavond. VRIJDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: Tweede deel 08/15 (18 jr). MONOFOLE-tHEATER, 2, 7 en 9 u.: De drie musketiers (ai.). Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM. 2—5 uur: 2000 jaar Chinese schilderkunst. CULT. CONTACT CENTRUM, 96 u.: Schilderijen en gouaches van W. Boers. Apotheek: Fa, Evers, Lange Haven 81, tel. 68242. oWrsen PLANTAGE. 8 uur: Platiormvergade- Ting PvdA, sprekers dr, W. Drees, 1 G, Euygers, mej. N. Zeelenberg, J. van Hattem. IRENE. 8 uur: Ned. Chr. Bouw Be- drljisbond jaarvergadering. SURSUM CORDA, 8 uur: Pro Juven- ■tute. jaarvergadering. - ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: Slssi. 2, 7 en 9.30 uur CAPITOL: Ds duvelstoejager. 2, 7 en 9.15 uur (al.). CENTRAAL: De levensroman van Richard Tauber. 2, 7 en 9.15 uur C&EAC: Journaal van 9 tot 5.15 uur. Brigitte, het meisje van „Place "Pigalle". 5.30, 7.45 en 10 uur (14 jr). COLOSSEUM; Jacht op het groene vuur. 2, 7 en 9.15 uur (14 jr). HARMONIE: Pas op. val niet. 2, 7 en ,9,15 uur (al.). LU MIERE; The swan. 2.15. 7 en S.30 uur (al.). LUTUSCA: Een meisje met tempera ment. 2.15, 7 en 9.30 uur (14 jr). LÜXÖR; Cannen Jones. 2. 7 en 9.30 uur (18 jr). METRO: The Benny Goodman story. 2, 7 en 9.15 uur (al.). PRINSES: Da lult droeg een rokje. 2.15, 7 en 9.30 uur (al.). REX: „Tien van het- Vreemdelingen legioen. 2, 7 en 9.15 uur (14 jr). THALIA: Jammer dat ze 'n canaille is.... 2.15, 7 en 9.30 uur (14 jr). "WENSTER: The constant husband. 2, 7 en 9.15 uur (14 jr). VICTORIA: Adam had vier zonen. 7 en '8.15'uur (14 jr). Zet je zorgen i op zij, 2 uur (al.). ROTTERDAM f DONDERDAG Rotterdamse schouwburg. Uitvoering van het Ballet der Lage Lauden ol.v. Mascha ter "Weeme, 8 uur. Voorlopig programma Het vijftig jarig jubileum zal niet onpogemerkt gevierd wArden, Men samengesteld, dat eind augustus of begin "september ten uitvoer zal wor den gebracht. Er komt een .grote demonstratie met het beschikbare materieel, jeugd wedstrijden zullen worden gehouden. De "jaarvergadering van de Neder landse Vereniging van brandweer commandanten vindt, ter gelegenheid van dit gouden jubiïeupm, straks in Schiedam plaats. Ook de landelijke wedstrijden van klasse I zal men van wege «fit feit in Scmhiedam houden. Voorts staat er een receptie -ophet programma en een feestavond voor het personeel. Tot tilt personeel be horen op dit ogenblik b(jna honderd vrijwilligers. - De 'jarige, brandweer zal dit jaar het materieel uitbreiden. Een nieuwe autospuit voor mistblussing hoopt men voor 15 november in gebruik te kunnen nemen. .Met een' druk vAn circa 45 atmosfeer zal het vuur, voor zover het geen uitslaande brand be treft, op zeer doeltreffende wijze kunnen worden bedwongen. Men beschikt voorts .over vele blus- voertuigen, waaronder „twee mecha nische ladderauto's, een houten lad der met een reikhoogte van 22 meter en een volautomatische staien ladder met een reikhoogte van 26 meter. Verder auto- en motorspuiten. De totale capaciteit is rond 15.000 liter water per minuut. Dit alles heeft ertoe bijgedragen dat de directe brandschade te Schiedam in de laatste vier jaar niet meer dan gemiddeld 2.78 per inwoner per jaar bedraagt. Dat de organisatie van devrijwillige brandweer goed en goedkoop is be wijst wel dit: schadecljfer, want het gemiddelde voor het hele land -ligt boven 4.- per.inwoner per jaar. Andere taken Naast het bestryden van de brand lijn er nog andere taken voor de brandweer. De voornaamste is wel het voorkomen van brand door goede brandveiligheidsmaatregelen. Dat dit werk van'invloed op het schadecijfer is, spreekt haast vanzelf. Onwillekeurig .denkt men bij zo'n Jubileum aan spectaculaire gebeur tenissen van de afgelopen jaren. De Schiedamse Vrijwillige Brandweer heeft ook haar toi moeten betalen bij het vaak moeilijke en gevaarlijke werk. Tijdens de grote brand in 1936 aan boord van het Griekse schip PatraJus Nomikos ontstaan door een ketelontploffing kwamen brandmeester J. v. d. Plas en de krmgsommandant. J. Nieuweniiuyse om het leven. Brandwacht H. P. Schriek werd in 1910 getroffen door de topgevel van een brandend pand aan de Lange Haven en verloor daar door het leven. Een plaquette m de kazerne aan het Emmaplantsoen is een onuitwisbare herinnering aan de ze dappere brandweermannen. De huidige commandant is ir. S. Moeskar. Voor hem waren het de heer Chr. Krijger (van november 1906 tot 1922), ir, H. B. J. Aikema (van 1922 tot 1941) en ir. C. E. Alexander (van 1941 tot 1946) die deze funotie bekleedden. De beide laatsten maken ook deel uit van het ere-comité dat ter ge legenheid van hot jubileum Is opge richt. Dit comité wordt voorts ge vormd door Burgemeester en Wet houders van Schiedam, de commissa ris van politie de heer K. Rijpma, de heer P, Mak, gemeenteraadslid, de direoteur van de HAV-Bank, de heer G. W..van Bergen Walraven, ir. J. E. Woltjes, directeur der N.V. Wilton- Fijenoord en de heer H. W. G. Hoek, directeur van W. A. Hoek's Machine- en Zuurstoffabriek. Vele oud-werknemers van de N.V. Dok- en Wtrfmij. Wilton Fyenoord waren woensdagmiddag in Musis Sa crum, waar het gezelschap Amstel Toneel een boeiende opvoering gaf van het toneelstuk Bomen sterven staande" door Alejandro Casona. Dit door David Koning vertaalde stuk verhaalt van een tragische mis leiding in het huis van twee groot ouders. De kleinzoon, een vroeg be dorven man, verblijft in het buiten land. Hij schrijft brieven aan zijn groot ouders, waarin hij van zyn verbete ring en zijn-successen vertelt. Althans met deze „valse" brieven wordt ge poogd zijn grootmoeder gelukkig te maken. In wezen heeft de grootvader ze geschreven. De merkwaardige tus senkomst van een „droomdokter", die optreedt wanneer de kleinzoon on verwachts thuiskomst geeft het stuk dan een komisehewending. Het Amstel Toneel maakte er een aanvaardbare opvoering van, die ook bij de volle zaal duidelijke waarde ring vond. Aan het begin van deze eerste contactmiddag sprak ir. B. Wilton een kort welkomstwoord. Eveneens in Musis Sacrum volgde 's avonds een herhaling van het op donderdag 17 mei uitgevoerde caba retprogramma, georganiseerd door de afdeling Ontwikkeling en Amuse ment van de personeelsvereniging „Wilton Fyenoord". De .avond werd geopend door de voorzitter van O. en A., de heer J- v. d. (Broek. Een 'deel van de motor en de motorkap werd beschadigd toen een auto van de heer B F. M. uit Rot terdam woensdagmiddag aan de Ro- zenburgsestraat bij - het starten in brand vloog. De brandweer was vlug ter plaatse en doofde het vuur met een schulmblusapparaat. Advertentie IJM Hoe goed Uw wasmachine ook is, het uiteindelijke wasresultaat hangt toch af na de wringer. En alleen met een Acme wringer kast U er zeker van zijn, dat Uw wasgoed er iedere wasdag opnieuw zo schoon, fris en stralend wit uitziet als U zich maar wensen kan. MaSocnen vrouwen'over de hele wereld weten dk al; zij wilden beslist een Acme wringer hebben. i s ACME WRINGERS LIMITED DAVID STREET GLASGOW SE SCOTLAND In de machine- en constructie werkplaats van de firma Deppe aan' de Schiekade ontstond gistermorgen brand, doordat een fles met pro- paangas vlam vatte. Bfi het verrichten van werkzaam heden sloeg een vonk over op de fles met gas. De brandweer kon uit breiding van de brand voorkomen door andere, in de nabijheid liggen de flessen, koel te houden. Er was weinig schade. De jaarlijkse adspirantemniddag van de kring Rotterdam e.o. van-het Nederlands Christelijk Gymnastiek Verbond zal ditmaal door DOK in Schiedam worden georganiseerd op zaterdag 9 juni op het voormalig feestterrein ia het Volkspark. Aan deze adspirantenmiddag zullen circa 1500 jongens en meisjes van 10-14 jaar deelnemen. De middag be gint met wedstrijden (driekampi, waarna om half vijf een marswed- scrijd wordt gehouden door het wes telijk stadsdeel. De volgende verenigingen nemen aan de adspirantendag deel: DIO, Dordrecht; SIOS, Dordrecht; Adven- do, Maassluis; NTO, Maasland; ODIT, Hillegersberg; Oranje, Brielle; Concordia, Rotterdam; Tenaco,, Rot terdam; Kracht en Vlugheid, Patter- dam, Rotterdam-Zuid, Rotterdam en DOK, Schiedam. In verband met de bouw van het complex woningen ten oosten van de Damlaan tussen de Burgemeester van Harenlaan en de Burgemeester Hoimerlage Gretelaan zal men spoe dig tot straataanleg moeten over gaan. De daaraan verbonden kosten zuilen 1.500.000,bedragen. De ge meenteraad van Schiedam zal mor genavond beslissen of het door B. en W. voorgestelde krediet ten behoeve van deze aanleg verleend kan wor den. Er zyn in zaal Koster te Klaas waal, waar men eerst byeen kwam, vele woorden gesproken die getuigden van voldoening en goede verwach tingen ten aanzien van de meuwe aanwinst. Voorzitter J. Vos uit Nu mansdorp kon tal van genodigden verwelkomen, onder wie verschillende autoriteiten op het gebied van de tuinbouw. De stichting „Naar beter fruit" is in 1948 'opgericht met 324 leden. Haar waarschuwingsdienst voor de fruit teelt is voor menig fruitteler een ba ken in zee. Reeds lang werd behoefte gevoeld aan een proefstation. De plannen konden worden verwezen lijkt doordat de heer De Wilde te Numansdorp acht hectare tuinbouw- grond afstond in pacht voor vijftig jaar.. Br is thans reeds 7 ha volgeplant De' genever vloeide woensdag middag over straat toen - een aan hangwagen door een oneffenheid in de weg kantelde. De wagen was ge laden met 58 kratten inhoudende 696 liter-genever flessen, waarvan er slechts zes op straat vielen. De politie heeft een Duitse Staander (reu) in bewaring laten nemen. De hond is anderhalf jaar, brum- met witte vlekken; het dier heeft een lange witte pluimstaart. Inlichtingen bij de politie. „DIT IS DIEFSTAL IN HET GROOT" verklaarde de officier van Justitie .woensdagmiddag in zijn requisitoir tegen de 53-jarige controleur J. H. B., die terecht stond als een van de verdachten van de grote graandiefstal in de Rotterdamse haven, die de rechtbank op het ogenblik behandelt. Woensdagmiddag bleek, dat er niet alleen op de elevatoren op grote schaal was geknoeid, maar bovendien bij graanoverslag door hijskranen. Controleur B. zou duizend balen lijnzaad en zonnepit- schilvers ten onrechte in het schip van schipper N. uit Lekkerkerk geladen hebben. Veel belangstelling was er woens dagavond dn Irene voor deturnde- monstratie van ÏJOK. Ruim 125 jon gens en meisjes'tussen 14 en 16 jaar namen deel aan deze „openbare" oefenavond en het was een iust om te zien hoe zij extra hun best deden om uit te,blinken voor de ogen van ouders en kennissen. De voorzitter van Door Oefening Kracht, de heer J.' van Noordwyk, opende deze' tumavond met een toe spraakje tot de belangstellenden en vertelde iets van de activiteiten van DOK. Een groot aandeel bij het leiden van de demonstratie hadden de sportleiders de heren L. P. Ismgs en K. Tanis. Op de verkiezingsdag (13 juni) zul len stemgerechtigde militairen, bv. degenen, die voor herhalingsoefe ningen onder dienst zijn, toch kun nen stemmen. Ze moeten zich vóór 30 mei persoonlijk .(met identiteits bewijs) vervoegen aan de secretarie van de eigen of van een andere ge- meente. Ais ze nog niet weten, in welke gemeente, ze op 13 juni zullen zijn, kunnen ze een familielid voor zich doen stemmen bij volmacht; aanvragen ook vóór 30 mei. Willen zij, die een gebrekkige huisgenoot of kennis hebben, die met een auto naar het stembureau moet worden gebrcaht (en terug), naahi en adres- opgeven aan de wykleider, of aan de secr. Graaf Florisstraat 14. Bij de secr. zijn verkrijgbaar: be wijzen van toegang voor streekver- gadering, 9 juni in Maassluis; formu lieren voor stemmen bij volmacht enraambiljetten, groot en klem! en er is een woonhuis voor de be- drijfschef en opslagruimte verrezen. Dit voorjaar werden er al 865.000 aardbeiplanten Afgeleverd. Het bedrijf wordt gefinancierd uit subsidies van rijk en provincie en doordat de vijfhonderd leden 3/10 van hun veilingomzet als contributie afdragen. Het streven is nu nog naar een laboratorium en .een fruitteelt- school. Buitenland zit niet stil Ir. Van de Plassche noemde het rayon een opkomend fruitteeltcen trum. Nog altijd wordt gestreefd naar een verbetering van de kwaliteit van het fruit en verlaging van de kost prijs. Wij exporteren fruit, maar het buitenland zit niet stil en werkt ook aan verbetering van de fruitteelt! Door het wegtrekken van een doek onthulde de directeur-gene raal een plaats van het meuwi bedryf, waarmee de officiële ope ning verricht was. De fruitteeltconsulent ir. P. IC er: te Barendrecht, tevens leider van het proefstation, gaf een overzicht van de stand van zaken met de fruitteel in de Hoeksche Waard (per jaar der tig miljoen kg of zeven miljoen gul den van 2200 ha boomgaarden). Na de bijeenkomst m Klaaswaal reed men naar Numansdorp, waar men het nieuwe, keurig aangelegde proefbedrijf met gebouwen in ogen schouw nam. De Duisburgse -tankboot "„Ellen" heeft woensdagmiddag op de Bov.en- Merwede tussen Gorkum en Werken dam een machinist' verloren. Nie mand van de bemanning merkte dat hij overboord viel. De „kapitein-heeft van de Rijkspolitie te water verno-' men wat er gebeurd was. De machinist, wiens naam niet be-' kend is geworden, was op het ach terschip aan het verven; terwijl de Ellen" afvoer in de richting van Dordrecht. Een Belgische schipper die juist, dóór de tankboot was ge passeerd, zag dat de man zich te ver voorover bukte en m hét water viel. Hij streek onmiddellijk een sloep" en slaagde erin de machinist aan boord te halen. Intussen was het Duitse schip al buiten zicht geraakt. De drenkeling was bewusteloos. Met_ behulp van bakenmeester Van Os'uit* Gorkum, die met het ryksvaartuig „De Kil" te hulp was geroepen, werd met succes kunstmatige ademhaling toegepast. Inmiddejs was aan de rijkspolitie te water te Dordrecht per mobili- foon gevraagd de „Ellen"* aan te houden. Dit gebeurde onder, Slie- drecht. De politie verzocht de kapi tein een appel te houden. Daarbij bleek tot grote schrik van de Duit sers dat er een man weg was. Enige tijd later werd de verloren zoon door bakenmeester Van Os aan boord van de „Ellen" gebracht. Geboren: Leni, d v J J Overdijk en A Windhouwer; Rudi E, z v L J Wesel en F E Kasseckert; Ronaldus P M, z v W M M Moonen en P II Heinrici. Overleden: M Stuy, 66 jr; H J L Rost, 52 jr, vr van C Swartjes. „Die balen gaan voor iedereen zichtbaar door de lucht en niet on zichtbaar zoals het graan door de elevator," concludeerde mr. Van der Meuien. De officier eiste tegen B. zes maanden - met aftrek (van drie maanden). B. verdiende met zijn handelingen- 2150. Zijn verdedigster,1 mevrouw mr. Labeij—Kehrer wees in haar pleidooi op het feit, dat verdachtes gewezen vrouw hem een enorme schuldenlast had gelaten. Voorts vertelde zij dat verdachte eerst had willen weigeren aan het komplot mee te'doen. Bij de zaak tegen'de 50-jarige vrij man U. W. F. K. merkte de officier op: „Dit' is in het kader van ver dachte B." De vrijman K. had name lijk op dezelfde wijze 800 balen ont vreemd, hetgeen hem 1375 op bracht. De officier eiste tegen hem vijf maanden met aftrek. De raads man, mr.-J, P. Verheul, vroeg cle mentie in de vorm van een voor waardelijke straf. Mr. Van der--,Meuien wees er toen opnieuw op, dat er geen voorwaar delijke straffen voor havèndiefstal- len gegeven kunnen worden. „Dit zyn brutale dieven," zo sprak de offl- Vrijspraak Tegen de 44-jarige- bedrijfsleider J. den B. uit Krimpen a.d. IJssel vroeg de officier vrijspraak, Schip per N". uit Lekkerkerk getuigde, dat Den B. geweten zou hebben waar het door zijn bemiddeling zonder kwitantie verkochte graan van daan kwam. Of dit waar was kon mr. v. d. Meu ien echter niet te weten komen. Het wettig en overtuigend bewijs kon zijns inziens niet geleverd worden. Tegen verscheidene verdachten heeft de officier van Justitie nog straffen geelst. De 69-jarige naschrij ver W. de W. hoorde vier weken të- gne zioh vorderen. Zyn zoon, de 35- jarige C.,de W. was volgens de offi cier zeker niet een van de mensen die het komplot hadden bedacht. „Zjvijngeld" zou hy in ontvangst ge nomen hebben. Drie weken iuidde de eis van de officier. De 45-jarige naschrijver J. de R. vertelde dat zijn aandeel m de graan diefstal aan een fout te wijten was. Twee ton haver ging van het s'.S. „Normandie" uit te veel in het schip van schipper N. uit Lekkerkerk. Veer tien dagen luidde de eis. „TI staat hier zomaar een beetje te kletsen" zei de president van de rechtbank, mr. Berenschot tegen de 28-jarige vrijman J. de G. Hij Ver telde niet te weten waarom hij een „extraatje" van 100 ontvangen Jiad. De eis tegen De G. luidde veertien dagen wegens opzetheling. Voor „een heel zwak ogenblik", vari de 50-jange vrijman A. M. D. eiste de officier drie weken. Twmtig ton tarwe van een silo stroomde met zijn medeweten m het schip van schip per N. Uitspraken op 5 juni. „Wanneer andere maatschappijen deze mensen tóch weer op nemen, helpen ontslag en straf niet. De verrotting van het hele systeem wordt hierdoor in de hand gewerkt," zo meende de officier van Justitie, mr. Van der Meuien, toen tij twee maanden met aftrek (van één-maand voorarrest) waarvan één maand voorwaardelijk en, drie jaar proeftijd eiste tegen de 47-jarige controleur C. M. van 't S., die hekende, dat hij tot twee maai toe graan had-weggenomen. Mr. Van der Meuien vroeg de rechtbank om bij de straf als voorwaarde te bepalen, dat deze verdachte nooit meêr in de haven werkzaam mag zijn. De raadsman, mr. Ivehs, verzette zich hier fel tegen. Hij zei: „De man wordt hierdoor beroofd van elke bestaansmogelijkheid. Hy wordt praktisch uit zijn brood gestoten." Advertentie- IJL.- Intern. Motor en Zijspanraces der KNMV Prijxen van f. 1.- 'toi I, 6,- KNMV-Icde» helanerijkc reduclit Voorverkoop: BEN MALTHA Westewagenstraat 17 '„HET MOTORPALEIS" -Statenweg 184 3ü de Scheepsbouwwerf Machi nefabriek H, de -Haas te Maassluis heeft woensdagmiddag met goed ge volg de tewaterzettmg plaatsgevon den van de sleepboot „MABI-15", welke wordt gebouwd m* opdracht van de N.V. Maatschappij „Binnen vaart" te Rotterdam. Het werk werd gedaan door de drijvende bok „Ac tief". De doopplechtigheid werd verricht door de IG-jarige Jan Roelofs, klein zoon en naamgenoot van de oprichter van de rederij. Inmiddels heeft de rederij ook op dracht gegeven aan deze werf voor de bouw van drie moderne vracht schepen. De hoogste straf, die mr; Van der Meuien woensdagmorgen in dé graanzaak eiste was tegen de 37- jarige assistent-vryman J. A. M. F„ die eveneens graan had gestolen, maar, ook met de Lekkerkerkse schipper N. de financiën afwikkelde. Hij had er'/ 1500 mee verdiend. Op een vraag van de president waarom hij het had gedaan, antwoordde de vryman: ,,De traditie werd voortge zet en ik by erin gelopen..,.". De officier eiste» tegen hem zes maanden met aftrek van ongeveer drie maanden voorarrest. De over blijvende tijd wiide mr. Van der Meuien voorwaardelijk, met drie jaar proeftijd,-zien opgelegd. De of ficier eiste verder nog drie weken onvoorwaardelijk tegen de 52-jange controleur C. L., de 37-jarige contro leur P. S., de 30-jarige controleur C. G. K. en de -48-jarige assistent vrijman J. M. O. Tegen de 57-jarige naschrijver C, H, G. K. (bij verstek) en tegen de 36-jarige assistent-vrij man H. J. T. is zes weken gevor derd. Uitspraken in al deze zaken op 5 jum. Op het -proefbedrijf te Numans dorp van de stichting „Naar beter fruit" bloeien de nog jonge en kleine vruchtbomennetjes in het gelid ge plaatst. ROTTERDAM 23 mei. Aan de Vis- afslag alhier werden van iJmuiden, Scheveningen en elders 250 kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren: Tarbot klein 85—90, Griet 9095 p kg; Schol midd 34—42, klein 22—30: Schar 16—18; Schelvis midd 2022, klein 21—22; Kabeljauw gr' 26—28, midd 29—30, Luchtig lente-melodieën werden woensdagavond in Arcade 'gezongen door het r.k. Schiedams mannenkoor St Caecilia, dat een uitvoering gaf onder leiding van de heer Frans Moonen. Een lentecocnert dat bij de muziek minnaars zeer m de smaak viel en dat na afloop met een warm applaus werd beloond. De liefde heeft men vurig bezongen m liederen van opera- en operette componisten, om, van Weber en Wagner. Ter afwisseling van de re gelmatige uitvoeringen bleek dit pro gramma veel aantrekkelijks te bie den. Tussen verscheidene liederen door trad de bekende cabaretier Jule's de Corte op. Met -zyn teerhartige liedjes en zijn charmante begeleiding wist hij het publiek op lovenswaar dige wijze te bekoren. - De goede uitvoering van St. Cae cilia en het optreden van Jules de Korte bleek een uiterst geslaagde klein 2022, Wijting 18—19 alles p combinatie, waarvoor de volle 'zaal kist; Kuit 4045 p kg. zich dankbaar toonde. Ni-S* VSO*

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 1