Schip en Werf herleven in t Stedelijk Museum Historisch gedeelte rijk aan modellen Wereldraad van Kerken legt menselijke contacten achter Ijzeren Gordijn GZC weet zevental gelijk spel j af te dwingen (3-3) Auto-concern in VS legt contact met Duitsland Trein grijpt auto in Tirol: vi jf doden? Tankwagen in sloot Speelduivel en metgezel 1 Twee lijken aangespoeld Behanger voor achttiende keer voor rechtbank Re vue in Grote Schouwburg HET VRIJE VOLK DINSDAG 7 AUGUSTUS 1956 PAGINA 4 DE MET BUITENGEWONE zorg ingerichte tentoonstelling „Schip en Werf" in het Stedelijk Museum herbergt enkele zeer fraaie scheepsmodellen, welke zelden van huis worden gehaald om elders te worden tentoongesteld. Zo vindt men in de grote zaal op de eerste verdieping een fraai bewerkt Pinas (verken ningsschip van een vloot), dat, uitgerust met 28 kanonnen, tot het beste van de, expositie behoort. Het is afkomstig uit het Gemeente Museum van Zierikzee. cbiedammers r elkaar Een schip krengen Musea Het is stellig de moeite waard om deze tentoonstelling te gaan zien. Wat hier uit vele musea, o.a. uit Enkhuizen, Zierikzee, Amster dam, Vlaardlngen en Dordrecht bijeen is gebracht, behoort tot het belangrijkste op het gebied van de historische scheepsbouw en scheepvaart. Dat Schiedam op uitgebreide wijze is vertegenwoor digd, spreekt haast vanzelf. Van bet witte doek Veemarkt Rotterdam SI a; J-rCPS**» cijfers Volgens voorlopige berichten zouden vijf personen om het leven gekomen zijn toen van morgen een Nederlandse auto bij Pichelbach-Heiterwang in Tirol door een goederentrein tverd gegrepen. Nadere bijzon derheden zijn nog niet bekend. 5000 liter petroleum Voor het eerst sinds de op richting in 1948 wordt de jaarlijkse vergadering van de Centrale Commissie van de Wereldraad van Kerken ach ter het IJzeren Gordijn ge houden. Het was een wonderlijke ge waarwording om. door de ma zen van dit net heen te krui pen en in die aan de meesten vrijwel onbekende 'wereld van het oosten' binnen te gaan. Hog zagen wij het gordijn liggen: de enige tijd geleden afgebroken prikkeldraadversperring tus sen Oostenrijk, en Hongarije is nog niet weggehaald. En nu vergaderen wij dan in Golyatetö, een oud hotel, thans als recreatiehuis voor ar beiders gebruikt, in het noor den van het land, ongeveer een 100 km van Boedapest. Aanzienlijke betekenis door dr. W. F. Golterman Nederland in Hongarije... Voorbeeld geven Uit het politiedagboek j DRIENUL stond, het na zeven minuten spelen in de wed- I strijd tussen het Engelse nationale zevental en GZC. Drienul voor GZC wel te verstaan, en de Goudse aanhang had even het gevoel, dat de Engelsen nu wel „in de boot" zouden gaan. Maar I zover is het niet gekomen. GZC en ook de Engelsen moes ten met een gelijk spel 33 genoegen nemen. De Goudse ploeg heeft de Engelsen hoven verwachting goed partij gegeven, zo goed, dat voor de rust zeker van een sterk Gouds over wicht gesproken kon worden. Ettelijke schoten belandden tegen paal en lat, drie maal werd de goede Engelse doelman Grady gepasseerd. Het Engelse zevental speelde in practisch dezelfde opstelling als de dag tevoren tegen het Nederlandse zevental. Dat GZC's competitie zevental een nationaal team een gelijk spel wist af te dwingen, moet de Keuzecommissie van de KNZB toch wel te denken geven. Mislukken is er niet bij! roifiim BURGERLIJKE STAND Kapitale fouten Tevens geldt dit model men moet eens op de fijn bewerkte boeg letten! als het beste dat ooit in Nederland werd vervaardigd. Een buurman in de vitrine is het 17e eeuwse fregat, dat een waardige ver tegenwoordiger mag heten van dit type schepen. Aardig is ook het model van een onbekend fregat, dat men ui de „etalages" bij de trap kan aantreffen. Het is een opmerkelijk staaltje huis nijverheid, omdat de zeilen uit hout werden gesneden. Gracieus en sierlijk van vorm is een model uit het Schie- damse museum zelf, namelijk een clipper, opgesteld in het midden van de grote zaal. Voor liefhebbers van modelbouw valt er óp dit gebied zeer veel te genieten. Schilderijen Van de bekende schilder J. Spin een kunstenaar, die de zeven zeeën kent! zijn enkele schil derijen opgehangen. Duidelijk heeft de schilder laten uitkomen dat hij ter plaatse goed bekend is. Deze schilder van schepen be zocht in vroeger dagen de kapi teins om naar een opdracht te vragen. Men gaf hem die, en stelde daarbij zekere eisen. Wanneer men zojuist een reis om de Kaap had volbracht, op weg naar Indië was geweest of New Foundland had bezocht, dan wilde mgn zulk een spectaculaire reis op het doek weerspiegeld zien. Spin nu, op de hoogte met zaken die de zeevaart betrof, stelde nimmer teleur. Hij wist de kleur van de zee op goede wijze na te bootsen, zodat het schip steeds in de passende zee werd afgebeeld. Enkele staaltjes van zijn vakmanschap kan men dus hier bewonderen. Passend bij de expositie zijn ook twee werken van de schilder J. H. Koekkoek (de oude), een bekende „fijnschilder", met woest romantische neigingen. Ook van de bekende Hol lander S. de Vlieger is een doek ten toongesteld. Bepaald grappig vonden we de prent, waarop het krengen van een schip staat afgebeeld. Men beschikte vroeger niet over een dok, zodat op primitiever wijze een schip van be groeiing moest worden ontdaan dan in onze tijd. Daarvoor legde men het schip tegen een ander aan; het werd dus half omgetrokken en vastgemaakt tegen de buurman. Was men met de helft van de vrij- j gekomen romp klaar dan herhaalde j zich dit proces voor de andere kant. Wij zien voorts op „Schip cn Werf" belangwekkende oude kaarten, de visserij afdeling, die voor het grootste deel door het Vlaardingse Visserij- Museum werd ingericht en verder nog enkele mooie oude penningen uit het Koninklijke Penningkabinet te Den Haag. Zeer fraai is een penning die de slag bij Duins uitbeeldt. Van het geëxposeerde wij komen nog nader op de afdeling „Nu" terug noemen we "een boegbeeld of schegbeeld, dat men beter van een afstand dan van dichtbij moet be zien! en de drinkglazen van het Col lege voor Grote Visserij. Ten onrech te meent men ook nu nog wel, dat de Grote Visserij de haringvisserij uit sluit. Integendeel echter: alleen de haringvisserij werd met die naam aangeduid. CJ Monopole, dinsdag t/m don derdag: „Speelduivel en metgezel". Pokeren hoort bij een wild-west film zoals „Speelduivel en metgezel" er een is. Onversneden, zouden we willen beweren. Want hier wordt ferm gestoken en geschoten, waarbij natuurlijk het recht ten slotte zege viert. Het gaat in deze door Allan Dwan geregisseerde rolprent om een hertogin, eigenaresse van een gok huis, waar elke avond de zware jon gens van het plaatsje Sandy Bar hun krachten meten. Men drinkt en werpt geld weg, allebei op 'roekeloze wijze en dat geeft vaak aanleiding tot heel veel naars. John Payne is Tennessee, braaf van inborst weliswaar maar moeilijk voor zijn vijandenHet einde is even fel als ontroerend. ROTTERDAM 6 aug.: Aanvoer in totaal 965 dieren, vette koeien en ossen 965. De prijzen waren: Vette koeien le kw 3,243,48, 2e kw 2.80 3,14, 3e kw 2,602,80. Vette koeien: Aanvoer even groter, handel kalm, prijzen onveronderd, enkele prima's boven notering. „Het komt allemaal van de water stofbommen". zet de man somber, toen i wij schuilden voor een bui. Nu hoorde ik niet voor de eerste maal dit ver- j wijt aan de techniek, en ik kon me dus meteen schrap zetten. I „Waarom", zo vroeg ik'hem, ,zoti het dan juist altijd slecht weer moeten ivorden? Misschien veroor- zaakt zulk een bom wel mooi weer." ,Dat gelooft u toch zelf niet," zei de man bitter. „Nee, ik weet wel beter," vervolgde hij. Toen ik in Mexico was en de aarde daar kurkdroog onder je voeten brandde, toen schoten de mili tairen met kanonnen de lucht in. En wat gebeurde er? Acht weken later ging het regenen. Nee hoor," zei hei nogmaals nadrukkelijk, „wanneer ze beginnen te schieten dan komt er water, dat is zo zeker als twee maal twee vier is." Toch was ik niet overtuigd. Men kan. in Nederland toch wel op boze regenwolken schieten. Dan jaagt men i die nattigheid alleen maar uit elkaar. „Maar dat argument gaat niet op meneer," riep de man bijna ver- j tmijfeld uit, „we maken die wolken i toch niet in Nederland. Die komen uil de gebieden, ivaar ze met. die voet- zoekers gooien. Je doet er niets tegen. Meneer en hij werd even zeer ver trouwelijk weet u icat ze moeten doen? Die rommel in zee gooien cn ons een fijne rustige vakantie laten genieten. Niemand toordt er een steek wijzer van met al dal ontploffen." En hij verdween in de natte verte. Ach ja, hij heeft gelijk. „Bark Paul Johan", een cpuarel van J. Spin uit de collectie van mevrouw C. Fontyne. Model Soolo 4T. VV tXwa- V - v DINSDAG Bioscopen; PASSAGE-THEATER, 2 en 3.15 uur: The iady and the tramp a.J.). MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 u.: Speelduivel en metgezel (14 jr). Apotheek Rembrandt Apotheek, Rembrandtiaan 5, teler. 63855. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. 1—5 en 7—10 uur: „Schip en Werl". JULIAN APARK, 7.30—12 uur: Floralia. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 en 8.15 uur: The lady and the tramp a.l.). MONOPOLE-THEATER. 2, 7 et 9 IL Speeldulver en metgezel (14 jr). Apotheek: Rembrandt Apotheek, Rembrandtiaan 5, telef. 68855. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: 1—5 en 7—10 uur: „Schip en Werf". JUL1ANAFARK, 7.30—12 uur: fToralia. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: The Goldrush. 2, 7 en 9.30 uur (aJ.j. CAFITÓL: Heb je 'm door? .2. 7 en 9.15 uur (a.l.). CENTRAAL: John and Julle. 2. 7 en 9.15 uur (aJ.). CINEAC: Journaal van 9 tot 5.15 uur. Charlie's tante. 5.30. 7.45 en 10 uur (18 jr). COLOSSEUM: Stad op stelten. 2. 7 en 9J0 uur (a.l.). HARMONIE: Leven in de brouwerij. 2. 7 en 9.15 uur (ai.). LÜMIÊRE: Serenade. 2.15, 7 cn 9.30 uur (14 jr). LUTUSCA: Artists and models. 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (a.l.). LÜXOR: Fernandel als modekoning. 2. 7 en 9.30 uur (18 Jr). METRO: Moeder wat een klap. 2, 7 en 9.15 uur (ai.). PRINSES: Liefde kent geen muren. 2.15, 7 en 9,30 uur (ai.). REX: De furie van de Mississippi. 2, 7 en 9.15 uur (14 jr) THALIA: De terugkeer van Lemmy Caution. 2.15. 7 en 9.30 uur (14 Jr). 't VENSTER: Summer madness. 2, 7 en 9.15 uur (18 jr). VICTORIA: Charlie's tante. 2, 7 en 9 15. uur (18 jr). ROTTERDAM DINSDAG GROTE SCHOUWBURG. Zuidpleln. De Schouwspelers met „Boefje", 3 uur. ROTTERDAMSE SCHOUWBURG. Amsterdainsc comedle met „De spooktrein".. 8 uur. KRUISKADE. Circus jos Mullens. 3 (beh. vrijdags) en 8 uur, tra. 17 augustus. De Amerikaanse vliegtuigen- en motorenfabrieken Curtiss Wright Corporation zal drie auto- en mo torenfabrieken van de Studebaker l'ackard Corporation aankopen, of door langlopende contracten aan zich verbinden, Packard zal onder leiding van Curtiss Wright ais be langrijke deelnemer in de auto-in dustrie blijven bestaan. De nieuwe Curtiss Wright-Stude- baker-Packard combinatie heeft sa men met de Duitse Daimler-Benz autofabrieken een programma voor ontwikkeling en vervaardiging van diesel- en benzinemotoren opgesteld. Door deze overeenkomsten zal het voor de Studebaker-Packardfabrieken mogelijk worden deel te nemen aan belangrijke ontwikkelingen op mo- torgebied in Duitsland, terwijl Daimler-Benz bepaalde Curtiss Wright-produkten in Duitsland zal kunnen gaan vervaardigen. KANAAL-AANDEDEN: Aandelen Suezkanaal Maatschappij hebben zich op de beurs van Parijs hersteld. Donderdag opende het fonds op het laagste punt sinds de nationalisatie: frs. 65.000. Tegen het einde van de beurs- tijd was de koers weer gestegen tol frs. 68.200. Vrijdag zette de stijging voori en sloot het fonds op 73.500, de hoogste koers sinds de naas ting van het kanaal door Egypte. Vóór deze daad was de koers frs. 92.700. VORDERING. De vordering van schecpsrnimte voor strategische doeleinden, door de Britse regering zal van invloed zijn op het kolen- en graantransport naar Europese havens, menen Britse scheepvaart kringen. Inmiddels is bekend gewor den dat de vordering twaalf schepen van rond 9000 ton elk betreft. Deze schepen zullen tegen vergoeding voorlopig zes weken voor de over heid Taren. BERAADSLAGING: Engelse, Ame rikaanse en Europese scheepvaart maatschappijen zullen dinsdag in Singapore beraadslagen over de vaart om Kaap de Goede Hoop in dien door militaire actie, of op be vel van Egypte het Suezkanaal ge sloten mocht worden. Ook de ver hoging van de vrachttarieven in ge val deze langere route bevaren moet worden, zal hier geregeld worden. Een aanta! scheepvaartmaatschap- Feiten pijen heeft reeds besloten geen ia- ding voor Egypte meer aan te nemen. FINANCIERING: De Japanse mi nister van Financiën heeft negen Aziatische landen uitgenodigd voor deelneming aan een conferentie ter oprichting van een Aziatische orga nisatie voor financiering van de economische ontwikkeling, MEER TARWE: Ondanks een pro- duktiedaiing in enkele landen nemen de wereldvoorraden tarwe nog steeds toe. De Wereld Voedsel- en Land bouw Organisatie van de Verenigde Naties verwacht dat de wereldvoor raden, die in 1954/'55 met rond één miljoen ton zijn toegenomen aan het eind van dit oogstjaar nog eens met rond 2,2 miljoen ton gestegen zullen blijken. WINST: De N.V. Rijnstaal te Arnhem heeft over het boekjaar l955/'56 een winst behaald van 822.817,- (v.J. ƒ806.284,-), waaruit de directie een onveranderd dividend van 10 pet wil uitkeren. DIVIDEND: De aandeelhouders van de Noord-Zuid-HoUandse Ver voermaatschappij zullen uit de winst over 1955 ten bedrage van 1,520.519 een dividend van 10 pet ontvangen. Een bedrag van rond ƒ900.000.- wordt gereserveerd voor verschillen de doeleinden. Te bevragen aan liet Hoofdbureau van Politie te Schiedam tussen 9 12.30 uur en 2—5 uur: Blauwe autoped, kinderportemon naie, ring met sleutels. Te bevragen bij de vinders: rozen krans in étui, W. v. Slobbe, P. Pot terstraat 39b; bos sleutels, v. Brug gen, Gordonstraat 46; padvinders- riem, S. v. 't Hof, Lange Kerkstraat 38b: zwart met witte ceintuur, De Nijs, Louronstraat 5; grijs jongens windjack. F. Maagdenburg, Zalm straat 40; 1 paar witte dameshand schoenen, De Lange, Singel 88; strop das, G. v. Hal, Korte Kerkstraat 4; wit babyjasje, Meijboom, v. Dotter bloemstraat 2, Vlaardingen; pakje met kleding. Apotheek het Centrum, Hoogstraat 118: zwart angora dames kapje, M. Geerdes, Tuinlaan 106; beige regenjas, W. v. Weggelen, Burg. v. Haarenlaan 185; groen kinderman teltje, W. Bruinsma, S. v. Houten laan 17; plastic regenscherm, P. van Holten, v. Ruysdaellaan 14a; rood kinderjasje, P, Wetsteijn, Vlaardin- gerdijk 281a; bloedkoralen ketting, v. Mazijk, Grofbaan 33; damespols horloge, Kooijman, v. Swindenstraat 63; zilveren kettinkje met hangertje, H. v. Klink, Rubenslaan 22; bedrag aan geld, N. v. Bommel, Rozenburg- sestraat 12b; bedrag aan geld, H. Veenhof, Van Hogendorpstraat 27; portemonnaie met inhoud, C. Nuiten, Overschiesestraat 78a; rode autostep, Weverlingr, Olmenlaan 1, Kethel; driewielig kinderfietsje, Ruseier, Dr. Schaepmansingel 38. Een tankauto van de Esso te Rot terdam, geladen met 5000 liter pe troleum, is gistermorgen te Reeuwijk in een sloot gekanteld. De auto werd bestuurd door de heer A. van Vliet uit Gouda. Hij en zijn bijrijder wis ten door het portiersraampje naar buiten te klimmen en kwamen met een nat pak en de schrik vrij. De heer Van Vliet reed met de wagen over de Oudeweg in Reeuwijk, toen van de andere zijde enkele fiet sers naderden, die met z'n tweeën en naar de verklaring van de chauf feur zelfs met z'n drieën naast elkaar bleven rijden. De bestuurder haalde zo ver mogelijk naar rechts uit en raakte daarbij met het rech tervoorwiel in de zachte berm. Toen ook het achterwiel in de berm kwam, zakte de wagen scheef en tuimelde de sloot in. Later op de dag heeft men de wagen recht gezet en is de olie in een andere tankwagen over gepompt. Zaterdag omstreeks 11.30 uur bij hoog water is tussen strandpaal 8 en 9 te Rockanje het lijk aangespoeld van de te Brussel gewoond hebbende drogist Emlle Boelpijp, oud 55 jaren Zondagavond omstreeks 8 uur is aar. het badstrand bij eb aangespoeld het lijk van de 31-jarige Duitser Heinz Heinrieh Eiting, die de vorige zon dag te Nieuw-Helvoet bij het zwem men verdronken was. Ik vermoed niet. dat er iemand onder de ruim 200 aanwezigen zou zijn. die niet het heel bijzondere van de situatie beseft. Aart de Wereldraad zijn vele ver wijten gedaan in de loop der tijden. Toen wij in Evanston (USA) samen kwamen, waren, er kranten in Amerika, die de Wereldraad en in het bijzonder zijn algemeen-secreta ris dr. .Visser 't Hooft, beschuldig den van communistische sympa thieën, omdat er afgevaardigden waren toegelaten uit Tsjechië en Hongarije. Van andere zijde werd soms ge zegd, dat de raad een uitsluitend westers karakter draagt. Dit argu ment schemerde o.a. door in het besluit van de Orthodoxe kerken van Rusland en sommige Balkan- staten, op het congres te Moskou in 1948 genomen, zicli niet bij de We reldraad aan te sluiten. Het belangrijke van het houden van de vergadering nu in Honga rije. is zeker dat de Wereldraad daarmede bewijst, dat hij werke lijk een raad van kerken der ge hele wereld is. Of anders gezegd: dat het geloof In de ene Heer Jezus Christus men sen van verschillende rassen, talen, maar ook wonend in landen van verschillende politieke en econo mische opvattingen, verbindt cn ver enigt. Niemand onzer - zal - geneigd zijn de betekenis 'van uit gebeuren, te overschatten en te menen, dat de Wereldraad in staat zou zijn de ge weldige politieke tegenstellingen van het ogenblik te overbruggen. Tocli onderschatte men ook weer niet de betekenis van de menselijke contacten die gelegd zijn, noch van de gevoelens van verruiming bij velen hier, die sinds jaren geïsoleerd van elkaar hebben geleefd. Velen in Nederland zijn sceptisch gebleven ten opzichte van de zgn. ontspanning, die tussen oost en west enigermate zou zijn opgetreden. De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat er hier meer van te bemerken is dan verwacht werd. Heel opvallend is de hartelijke ontvangst, die de Hongaarse ge meenten aan de gedelegeerden der kerken hebben bereid. Het begon al even na de grens, die wij per autobus vanuit Wenen overtrok ken. In de weinige dorpen in deze streek was haast de hele'be lector Doopsgezind Seminarie en secretaris van de Oecumenische Raad van Kerken. volking uitgelopen, en wuirae ons op de allervriendelijkste wijze toe. Maar ontroerend was de ont vangst in een Hervormde gemeente, waarheen verscheidene leiders der Hongaarse kerken gekomen waren om ons af te halen. Nauwelijks in de kerk gekomen, klonk ons de bekende melodie tege moet van Psalm 42 et Hijgend hert, der jacht ontkomen schreeuwt niet sterker naar 't genot van de frisse waterstromen dan mijn ziel verlangt naar God), Werkelijk bleken niet alleen kerke lijke leiders met grote verwachting te hebben uitgezien naar de moge lijkheid weer te kunnen spreken met collega's uit het westen. Ook tal van gemeenteleden uitten, soms via een tolk, soms in het Duits, hun blijdschap over dit samenkomen, Voor de vier Nederlanders, dr. Berkhof van de Ned, Herv. Kerk, prof. Jans van de Oud-Rath. Kerk, mej. mr. Holsteyn en ondergetekende van de Oecumenische Raad, was het bij zonder merkwaardig vele malen met gastheren... Nederlands te kunnen spreken. Onder de oudere hoogleraren en predikanten hebben nl. verschei- denen vroeger in ons land gestu deerd. En ook spraken wij verschei- denen die na de eerste wereld oorlog met een kindertransport in 'Hollandia' waren geweest. Zondagmorgen werden verschillen de kerken in Boedapest of Debreczen bezocht waar buitenlandse gasten van verschillende confessies in de dienst voorgingen. Dr. Visser 't Hooft sprak zelfs in het Nederlands, het geen een Boedapester predikant op merkelijk vlot vertaalde. Zelden zagen wij zo overvolle ker ken waarbij de grote aantallen jonge mensen opvielen. Eén ding was wel heel duidelijk: voor de Hongaren was de komst van zoveel buitenlanderseen groot feest en oprecht was hun dankbaarheid aan God die de genade schonk om over alle grenzen heen te zien. Ik stond lang stil bij deze dingen die misschien we! haast belangrijkei zijn dan veie besprekingen. Dan zou ik echter ook weer ondankbaar zijn voor wat wij met elkaar mochten be leven en bespreken. Een vergadering van de Centra!» Commissie, die ruim een week duurt, brengt behalve de rapporten over de verschillende onderdelen van het werk, altijd enkele hoofdthemata. Dit jaar lulden deze themata: lt. proselitisme en godsdienstvrijheid; 2e. de kerken en de vestiging van een verantwoordelijke internatio nale samenleving. Nu ik deze brief schrijf, is de dis cussie over het eerste onderwerp nog niet afgelopen, daarom iets over het tweede. Een tweetal sprekers leidden dit onderwerp in Sir K. Grubb en dr. O. Nolde. De eerste betoogde o.a. dat een vredige en veilige menselijke samen leving door staten van verschillende politieke vormen kan worden ge vormd. Maar zij moet een samen leving van vrijheid en sociale gerech tigheid zijn. Als een oecumenische samenleving moeten de kerken een voorbeeld ge ven voor de internationale orde van vrede, vrijheid en sociale gerechtig heid en de volken ook daartoe op voeden. Dr. Nolde ging in op de huidige onopgeloste internationale problemen als de verdeling van Duitsland, For mosa, Indo-China. de uitermate grote moeilijkheden in het Nabije Oosten, in Noord-Afrika, China en Formosa. Niet werden over het hoofd gezien de kwesties van ontwapening *n controle over het bezit van atoom wapenen en dergelijke. ALs mogelijkheden tot opbouw noemde hij o.a, een vrij contact tussen de volken, technische bij stand voor gebieden in snelle maat schappelijke verandering (onder ontwikkelde landen), het gebruik van atoomenergie voor vredelieven de doeleinden, het stopzetten van proefnemingen met nucleaire wa penen, ook "met 't oog op benade ling van de gezondheid. Hartstochtelijk pleiste ook dr. Nie- möller hiervoor, erop wijzende dat er niet veel tijd meer beschikbaar is voordat onherroepelijke catastrofale gevolgen kunnen optreden. Dr. Mackay wees nog op de nood zaak van kerkelijke gesprekken en culturele uitwisseling om een open gemeenschap te verkrijgen. Ten nadele van mej. H. S. C. te. Schiedam, werd maandagavond een fiets gestolen, die niet op slot stond voor een woning aan de Snellius- singel. De Rotterdamse chauffeur D. v. S., die maandagmiddag om twee uur in de Overschiesestraat zijn auto had geparkeerd, werd aangereden door de Schiedamse stoker F. M. M., die op de fiets reed. De chauffeur liep aan de rechterkant van zijn auto en verwachtte aan die zijde geen verkeer. Hij kreeg een lichte her senschudding en schaafwonden aan het rechterbeen. Een ziekenauto van de GG en GD vervoerde de man Rotterdam. Advertentie LM. m Telkens weer een handvol treffers mits u fotografeert met dc„gemakkelijkste" rolftlm, die foto-amateurs voor teleur* stellingen behoedt: Gevapani Geschikt*voor elkc camera! Telkens weer een band vol treffers! Geboren: Pierre A, R„ z. v. W. Feenstra en A. C. van Voorthuijsen; Roelof, z. v. R. v. d. Heide en M. M. Nijssen; Henürika C„ d. v. J. Freij en P. S. Moeken; Jan F„ z. v. C. Hout man en A. J. den Houting: Madeion L.. d. v. L. Clements en G. Bleiksloot: Maria G„ d. v. B. v. d. Moer cn T. van Rijswijk; Johannes H., z. v. W. van Grootveld en C. Duchenne. Overleden: J, W. Bruggers, 81 j.: J. Bijloo, 83 j.; M. de Haan, 77 j., vr. van J. Bogaards. De enorme bui, die zich even voor de aanvang van de wedstrijd in de Sluis boven Gouda ontlastte, bleek niet in staat vele honderden bezoe kers thuis te houden. Terwijl de don der nog rommelde klonken de volks liederen. De Engelsen gingen met een blik semsnelle aanval van start, maar deze werd onmiddellijk beantwoord door een aanval, opgezet door Gerrit Bijlsma uit Haarlem, die bij GZC Joop Cabout verving. Bijlsma speelde een schitterende partij, was overal en „Bijzonder somber." zei de presi dent van de rechtbank te Rotterdam, mr. J. van Vollenhoven, toen hij dinsdagmorgen de straflijst bekeek van de 53-jarige behanger C. J. M. J. uit Tilburg. De man was zeventien maal veroordeeld. Dit keer vorderde de officier van Justitie tegen hem een onvoomaardelljke gevangenis straf van één jaar en drie maanden met aftrek. De Tilburger stond terecht, omdat hij in Rotterdam zijn patroon had benadeeld. Gelden, die hü bij klanten had geïncasseerd, stak hjj in eigen zak. Ook stal hij behangersgereed schap. Toen de behanger aan de recht bank vertelde, dat hij dit gedaan had omdat zijn gezin in moeilijkheden verkeerde en verzocht om „hem nog een kans te geven, sprak'-W. Van Vollenhoven verontwaardigd„U hebt die kans al zeventien maal ge had. Zoek de moeilijkheden niet bij vrouw en kinderen, maar bij u zelf. U hebt de mensen vaak opgelicht en nu bent u bezig om de rechtbank met uw verhalen op te lichten." De raadsman van verdachte wees er in zijn pleidooi op, dat zlju cliënt een chronische alcoholist is. Hij drong aan op strafvermindering. Op 14 augustus wijst de rechtbank vonnis. wist het hoge tempo van de Engelsen steeds bij te houden. Twee kapitale fouten van de En gelse verdediging werden snel door GZC afgestraft. Na een Engelse aan val trokken dc verdedigers niet vlug genoeg terug en Van der Tooren en Bcyderwellen kwamen snel opzwem- mend vrij voor doel. Grady kreeg geen kans (10). Even later scoorde Van der Tooren het tweede Goudse doelpunt met een fraaie omhaal. Het derde doelpunt kwam ook van Beyderwellen. die Grady met een listig boogballetjc verschalkte. Voor het Goudse doel leverden on dertussen Terry Miller, de Engelse goalgetter en Koos Wever een tita nenstrijd. De Engelse aanval, geba seerd op Millers schotvaardigheid, liep vast doordat Wever hem uit schakelde. Nog voor rust werd het 31, toen Den Boer uit het water was gezonden. Wossel wist de nume rieke meerderheid van de Engelsen in een doelpunt om te zetten. Na de rust zag Miller eindelijk zijn kans om een tegenpunt te scoren (32). Ten slotte moest Koos Wever het water verlaten, maar het duurde nog geruime tijd eer Peter Pass de kansen volledig kon benutten (3—3). GZC kan trots zijn op dit fraaie resultaat. ROTTERDAM Van zaterdag 11 augustus tot en met zondag 19 augustus loopt in de Grote Schouwburg aan het Zuidplein de revue „Laat je niet in de boot nemen", waaraan o.a. medewerken Johnny Jordaan en Cees de Lange. Johnny Jordaan heeft op zijn re pertoire oude successen én enkele nieuwe liedjes als: De zon schijnt voor iedereen. Zo, zo. is de Jordaan en Vrij. vrij, vrij. Het. gezelschap be staat verder uit: Cees de Lange,•The three Jacksons. Annebelle's eri Co, The Choco's, Jan Hilligers, Johanna König, Miep Last en anderen. Aan vang iedere avond 8 uur.

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 1