KVP blijft halsstarrig Kabinetsformatie dreigt weer vast te lopen uiterst gering Oproep wil geen oplossing geven 'Alkmaardermeer 1956I, Weinigen wagen zich op wildbewogen water Rembrandt trekt duizenden Museum Boymans Vrede doel van Kanaaloverleg Kanaaltocht gestart N. H. Kerk over N.-Guinea Bert Brecht overleden Piet van Est wint etappe Programma ere-divisie Maand straf voor acht Ambonnezen JSiio Twee centrales opgeblazen Man in mijn Hendrik gedood Hof meister wint gouden helm Gedelegeerden in Londen HET VRIJE VOLK WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1956 PAGINA 3 Lieftincks kansen (Van onze parlementsredacteur) De toestand van de kabinetsformatie werd gisteravond in Den Haag weer eens uitermate onzeker geacht. Er werd ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de informateur, professor Lieftinck op korte termijn aan de Koningin zou moe ten meedelen zijn opdracht niet met succes te hebben kunnen voltooien. De enige kans op voortzetting zou nog gelegen kun nen zijn in een besluit van de KVP om alsnog van haar hals starrige houding tegenover de bemiddelingsvoorstellen van de informateur inzake de bezitsvorming terug te komen. Die kans werd echter als zeer minimaal beoordeeld. iVief voor de pers Heel ivat anders Prestige-overwegingen (Van onze zeilmedewerker) Het harde werken en de zeer goede organisatie heeft de heren van de Zaanlandse ZV, de ZWVU, de ZO en de ARZV ten slotte toch niet die voldoening en beloning gebracht, die zij en de vele deelnemers aan de Alkmaardermeerwedstrijden hadden verwacht. Dinsdag was het, ondanks het zonnetje, op 'De Meer' bijna niet te harden. Weerkundigen maakten via de radio bekend, dat er een harde wind woei, 'gewone' mensen zei den: 'Het stormt'. Geen animo De mensen staan in queue. Niet voor het circus, niet voor de uit verkoop en niet voor een voetbalwedstrijd. 2e dringen in een dikke rij voetje voor voetje Museum Boymans binnen, en ze leggen zo maar idem zoveel malen anderhalve gulden neerom Rembrandt te zien Een magische naam? Ja, maar vooral een magische menselijk heid Rembrandt stelt nooit teleur. Hij is groot genoeg om al die duizenden dag-in, dag-uit, te boeien en om ze van heinde en ver met busladingen, met treinenvol te trekken. Centrale training op 21 augustus Speedway: Ronde van Europa j Dulles vertrokken Verzoenende woorden Indien de sombere verwachtingen werkelijkheid worden, betekent dit, dat de kabinetsformatie na acht en een halve week voor de derde maal vast is gelopen en dat voor de derde maal het optreden van de KVF-fractie daar de wezenlijke aanleiding toe is geweest. Wanneer prof. Lieftinck zijn taak (Inderdaad zou neerleggen, zal de koningin wellicht een beroep doen op de antirevolutionaire fractie voorzitter, prof. Zijlstra, om alsnog een poging tot overbrugging van de tegenstellingen te doen. De situatie zag er gistermorgen aanvankelijk niet zo donker uit. Toen bracht de informateur een be zoek aan de koningin op het paleis Soestdijk om een tussentijds rapport uit te brengen. Na afloop van dit bezoek deelde het kabinet der ko ningin mee, dat prof. Lieftinck zij'n Informatieve taak zou voortzetten. Terwijl prof. Lieftinck in Soest dijk was, gaf zijn woordvoerder in Den Haag te verstaan, dat de In formateur het conflict, dat tussen hem en de KVP was gerezen- over zijn bemiddelingsvoorstel inzake de kwestie van bezitsvorming niet te tragisch opnam. De formateur hield toen ken nelijk rekening met de mogelijk heid van een misverstand aan de zijde der KVP. Hij Het meedelen, dat er in een eerder stadium van zijn informatie-pogingen in ver band met de bezitsvorming sugges ties waren gedaan die nog altijd in overweging waren en die bij nsder beraad een goede kans zou den kunnen bieden om tot een oplossing bij te dragen. De informateur had nl. van de aanvang af t.a.v. de kwestie der be zitsvorming de keus gehad tussen twee wegen. Hij koos de ene, omdat hij na zijn oriënterende besprekin gen met de fractie-voorzitters (van vorige week woensdag, red.) de in druk had. dat deze weg het mee~ce uitzicht bood tot een compromis. Nu deze weg ais gevolg van de houding der KVP echter dood bleek te lopen, had de infor mateur dus nog een andere weg, waarlangs z.l. een oplossing zou kunnen worden gevonden. De woordvoerder van de informa teur legde in zijn uiteenzetting de na druk op, dat er in de opvattingen van prof. Lieftinck geen sprake was van öe ene weg en de andere weg, doch dat het ging om de ene weg óf de andere weg. Prof. Lieftinck nam nu verder aan, dat er in dit opzicht bij de KVP een misverstand bestond, Be KVP zou namelijk menen, dat zij' de beide op- losssingen die de informateur in over weging had, met elkaar zou kunnen combineren. Volgens de ene oplossing, die de Informateur aanvankelijk had laten varen, zouden de door de KVP begeer de fiscale tegemoetkomingen ter be vordering van de bezitsvorming moe ten geschieden door aanvaarding van het ingediende, doch door de Twee de Kamer verre van gunstig ontvan gen wetsontwerp inzake de werkge versbijdragen aan bouwkassen. (Dit wetsontwerp beoogt een vrijstelling van sociale verzekeringspremies en loonbelasting voor die bijdragen, die werkgevers aan hun werknemers geven en die bestemd zijn om ge stort te worden in een bouwspaar- fonds.) Naast aanvaarding van dit wets ontwerp werd gesteld, dat overwogen zou worden welke fiscale tegemoet komingen er verder zouden kunnen komen. Volgens de ene oplossing die de informateur aanvankelijk heeft la ten varen, zou een dergelijke tege moetkoming dienen te geschieden door aanvaarding van het reeds inge diende wetsontwerp inzake de werkge versbijdragen aan bouwspaarkassen. Daarnaast zou kunnen worden over wogen, welke fiscale tegemoetkomin gen er verder zouden kunnen worden gedaan. In het voorstel dat prof. Lieftinck Advertentie LM. ICEPEPONEeao HANOEtSMERK Vfjf mannen en drie vrouwen zijn vanmorgen omstreeks half v(jf bij Calais gestart voor de zwemwedstrijd over Het Kanaal. De jongste deel- ■neemstcr is de 17-jarige Maria Mees ters uit Bergen op Zoom, de oudste de 60-jarige Schot William Bamie. Oorspronkelijk waren er 22 deel nemers, maar velen van hen. zijn zeeziek geworden tijdens de overtocht van Engeland naar Calais. Anderen vonden het weer te slecht. Er stond een zware zee en er woei een sterke noordwestenwind. Greta Anderson (Denemarken) gaf spoedig op. Om halfzeven werd zij totaal verkleumd het water uitge trokken. Volgens de laatste berich ten heeft de Amerikaan Park de lei ding. Hij zwemt zeer sterk met 62 slagen per minuut. Conza (Nieutv- Zeeland) ligt' op de tweede plaats. Ook Maria Meesters heeft opgege ven. Na vijf uur in het water te zijn geweest moest zij de strijd staken. aan de PvdA en de KVP aanbood, zou staan, dat naast de bouwspaar kassen fiscale tegemoetkomingen zou den kunnen worden gedaan ten gun ste van soortgelijke spaarregelingen, die op verwerving van duurzaam be zit door de werknemers gericht zijn. Dat is dus een concretisering van de overwegingen uit het eerste plan De overweging van andere fiscale maatregelen komt in dit voorstel dan ook niet meer voor. De KVP schijnt nu het aan hhar voorgelegde voor stel uitgebreid te willen zien met de overweging van verdere maatregelen, zoals die in het eerst genoemde plan voorkomen. Zij vraagt dus in feite dubbel-op. Nadat de KVP-fractie in haar vergadering van maandagmiddag het haar voorgelegde voorstel van prof. Lieftinck had verworpen, is van die kant ijverig geleurd met de bewe ring. dat de KVP zich wel kon ver enigen met het andere voorstel, dat de informateur na zijn eerste oriën terende bespreking, mede op verzoek van de PvdA, had laten vallen. Tegenstrijdig 'De Volkskrant' verzekerde giste ren dan ook zeer nadrukkelijk, dat de KVP-fractie zich had uitgespro ken voor de 'oorspronkelijke tekst van het voorstel-Lieftinck.' In de loop van gisteren is echter wel duidelijk geworden, dat dit geenszins het geval was, doch dat de' KVP in feite de aanvaarding van beide voorstellen verlangde. Door haar aanvankelijke beweringen is de KVP dan ook in een wonderlijk parket gekomen. Dit geldt nog te meer, omdat de socialistische fractie in haar verga dering van maandagavond besloot, dat zij zich met het tweede voorstel akkoord kon verklaren, doch dat zij desnoods ook genoegen wilde nemen met het eerste voorstel. De PvöA-fractie had de informa teur dus alle kansen gegeven en vol gens de theorieën' van de Volkskrant- had zij dit bij voorbaat ook aan de KVP gedaan. Maar aangezien de KVP in werkelijkheid weer aan het overvragen was geslagen, kon deze ruime houding van de PvdA de zaak toch niet redden. Na zijn bezoek aan de Koningin heeft professor Lieftinck gistei'mid- dag in het torentje een bespreking van anderhalf uur gehad met prof. Pvomme, die klaarblijkelijk het 'mis verstand' wilde toelichten. Daarbij moet wel duidelijk zijn geworden, wat de KVP-fractie wilde en dat haar opvattingen dus niet strookten met het standpunt van de informa teur, dat een van zijn twee voorstel len zouden moeten worden verkozen en dat het niet aanging beide in de wacht te willen slepen. Het trok gisteren zeer de aan dacht, dat de informateur van zijn gesprek met prof. Romme geen mededeling aan de pers heeft ge daan. Hij liet in de namiddag weten, dat hij geen nieuws had te verstrekken. Hieruit werd de con clusie getrokken, dat de informa teur het resultaat van zijn onder houd „met de heer Romme wilde reserveren voor een nieuw bezoek aan de Koningin. Men vreesde aanstonds, dat dit bezoek dan een negatief karakter zou moeten dra gen, tenzij de KVP alsnog van haar standpunt zou willen terug komen. Voor dat laatste waren gis teravond echter geen aanwijzingen voor handen. Omtrent dat deel van zijn be middelingsvoorstellen. waarmee prof. Lieftinck al succes heeft geboekt, kon nog het volgende worden mee gedeeld. Inzake de kwestie Nieuw-Gulnea heeft de informateur de formule voorgesteld, dat Nederland zal stre ven naar een bespoediging van de toepassing van het zelfbeschikkings recht der bevolking, op basis van de bestaande rechtsorde. Deze omschrijving gaat dus uit van de bestaande toestand en wijkt in wezen niet af van het program-Drees. De conclusie van 'de Volkskrant', dat de partijen, zich nu nog eens ex tra hebben uitgesproken voor de handhaving van de Nederlandse soe vereiniteit is er dan ook naast. Verder heeft prof. Lieftinck de zonderlinge KVF-verlangens naar in schakeling van missie en zending in het bestuur van Nieuw-Guinea ge heel afgewezen. Hij heeft zich uitgesproken voor decentralisatie van het bestuur in Nieuw-Guinea en daarnaast gesteld, dat missie en zending ten aanzien van hun geestelijke en culturele taak de grootst mogelijke zelfstandigheid zullen hebben. Dat is dus heel wat anders, dan de KVP aanvankelijk voor ogen stond. Wat het geschilpunt over de finan ciële gelijkstel! ng van het hoger on derwijs betreft, heeft de'informateur zich beperkt tot een bespoediging van het werk van de commissie-s'Jacob. die reeds met een onderzoek naar de financiële mogelijkheden van het bij zonder hoger onderwijs bezig is en die daarbij uitgaat van de gelijk waardigheid niet gelijkheid van het bijzonder en openbaar hoger onderwijs voor wat de bijdragen van het, rijk betreft. 'Jit de hierboven besproken pun ten blijkt wel, dat de bezwaren die de KVP in al deze kwesties tijdens de formatiepógingen van dr. Drees als doorslaggevend had aangevoerd, in feite weinig om het lijf hadden. Met het oog op deze werkelijk heid, laat het zich enigszins ver klaren. dat de KVP-fractie, die nu eenmaal bijzonder veel waarde hecht aan prestige-overwegingen, nog eens extra heeft willen peuteren aan de kwestie van de bezitsvorming. Bovendien mag men zoals wi' gisteren reeds schreven wel aan nemen, dat sommige KVP-ers bit voorbaat beducht waren voor de fi nanciële voorstellen, die zij nog van prof. Lieftinck te wachten zouden hebben en dat zij ook het probleem van de zetelverdeling niet erg heb ben aangedurfd. Intussen is het veelzeggend, dat de KVP-fractie naar verluidt reeds voornemens was, ondanks de uitvoe rige bemoeienissen die zij met het ontwerp-regeringsprogram voor en na heeft willen hebben, zich als fractie aan de uitvoering van dat program niet gebonden te achten. Advertentie IM. m De waterkrachtcentrale en de elek trische centrale van Beni Swef, onge veer 130 km ten zuiden van Cairo, zijn door ontploffingen vernield. Het aantal slachtoffers was In de verwarring nog niet te tellen. 'Met nadruk moet nog eens word en vastgesteld dat de synode in haar oproep duidelijk naar voren heeft gebracht dat zij het n i e t de taak der kerk acht een oplossing in de kwestie-Nieuw- Guinea aan te wijzen. Ondanks alles wat verondersteld werd en nog zal worden, mag geen enkele oplossing, als door de synode gewenste, uit de oproep worden gelezun.' Aldus het Breed Moderamen van de Generale Synode der Nederlandse Hervormde Kerk in zijn overwegingen naar aanleiding van de oproep tot bezinning in zake Nieuw-Guinea. De overwegingen zijn vervat in een pubiikatie, die gericht is aan de kerkeraden en de classicale vergade ringen Het Breed Moderamen heeft besloten de classes nadrukkelijk te verzoeken de oproep in hun sep- tembervergadering aan de orde te stellen. De synode ontving reeds vele re acties in briefvorm op de oproep, en daarover zegt het Breed Mode ramen in zijn overwegingen o.m.: 'De huidige reacties kwamen niet onverwacht. Het feit alleen ai dat de synode een oproep tot bezinning deed uitgaan is een daad die door velen wordt gelaakt Zij achten een bezinning op de toe komst van Nieuw-Guinea onnodig en sommigen beschouwen een op roep daartoe op zich zelf genomen reeds als een onvaderlandslieven de en ten aanzien van de bevol king van Nieuw-Guinea onverant woordelijke daad.' 'De afwijzende reacties moeten dus niet alleen en niet in de eerste plaats worden gezien als een gevolg van de bewoordingen van bennald- onderdeien van het stuk. maar voor al als een gevolg van het feit, dat de kerk het heeft gewaagd het pro bleem- Nieuw-Guinea aan de orde te stellen en daarmee in te gaan tegen het verlangen van velen van ons volk om vast te houden aan de situatie zoals deze zich nu eenmaal heeft ontwikkeld.' Over het gezag van de oproep zegt het Breed Moderamen o.a.: 'Wij menen dat het in dit verband van belang kan zijn dat wij met een oproep tot bezinning te maken hebben, en niet met een uitspraak betreffende een of ander stuk van het belijden der kerk. Dit wil echter niet zeggen dat een oproep als deze niets met het be lijden. der kerk zou hebben te naken. De kerk. die door haar zendings- arbeid sterk betrokken is bij de vragen, die Nieuw-Guinea betreffen, zal ook in praktische politieke vragen als die welke in de oproep aan de orde komen, bij het licht van Gods woord naar zijn gerech tigheid moeten zoeken.' Het verwonderde weinigen, dat d« zeilers uit de klassen, waarin de hoofdprijswinnaar al bekend waa maar liever aan de wal bleven. Dal was het geval in de valken, waar H Kirkenier de hoogste eer niet meel kon ontgaan, in de draken, waar Coi Groot nauwelijks meer te benaderen was. A. W. Endstra, hoofdprijswin- naar in de 16 m2 streepklasse, zag met vele van zijn klassegenolen toe hoe P. Muusse, K. Bakker en F, A Booy de strijd aanbonden. Muussi won, Booy moest de strijd staken. Ben Verhagen en Bouw van Wijk stonden zo ongeveer gelijk in pun ten (49-50) voor de hoofdprijs. Bei den dachten er niet aan het maar zc te laten. Volgetuigd gingen hun sharpies met sneltreinvaart over de baan. De beide zeilers gijpten wam hun dat te pas kwam en deden dt toeschouwers versteld staan. Verha gen liep, door voor Van Wijk binnen te komen, zijn puntenachterstanc glansrijk in en verwierf dus de hoog ste eer. In de vrijheidsklasse wachtte C. de Haas startklaar a£ wat zijn naaste concurrent H Korswagen zou doen Toen hij alleen maar J. Gaillard en D. Wavtoer van wal zag gaan, ge loofde hij het wel. Geen van beiden kon hem nog benaderen. Gaillard won, de tweekamp en kon dus nog een dagprijs meenemen. In de olympiajolien A waagde zich niemand op de plas, waardoor de hoofdprijs voor W. H. Stellingwerf was. Twee olympiajollenzeilers pro beerden het wel, n! L. Hofsté en W. Bijker. Hofsté won. J. N. van da Stadt stak zijn pampus even over de startlijn, maar vond het toen al met een welletjes. Het dapperst waren de 12-voetsjol- ien A-zeilers. Van hen gingen er vijf het meer op. G. de Vries Lentsch zag zijn jol vol lopen, maar hij had tijdens de vorige dagen zoveel pun ten verzameld, dat hij de hoofdprijs toch won. W. Holtrop kon hem met zijn vierde plaats van dinsdag geen kwaad meer doen. Winnaar werd nu A. J. van Beekuro. tweede J. Sweerts de Landas en derde R. Steensma. De regenbogen, de 12 m2 sharpies B. de stemkïosse, de IQ m2 punt- slasse, de 12 voetsjollen, de jeugd- klasse en de Flying Dutchmanklasse. m welke klassen geen hoofdprijs was rifstartten niet. Dinsdag is de 23-jarige ongehuwde J. Bruynzeels uit Bri^nssum op de 730-meter-verdieping van staatsmijn Hendrik bekneld, geraakt tussen de zitbank van een persluchtiocomotief en de persluchtleiding. Hij is ter plaatse aan zijn verwondingen over leden. Gistermorgen waren er in „Boy mans'' al meer dan 15.000 bezoekers bij de schilderijen geweest. De ten toonstelling opende verleden week woensdag. Dat betekent, dat er ge middeld per dag een ZVz duizend mensen Rembrandt bezochten. Vergeleken met het Rijksmuseum, waar de laatste weken daggemiddel den van 7% duizend gehaald werden, moge het nog niet veel zijn, op zich zelf is het wel degelijk véél, en ge noeg. Het is vooral in de eerste drie zalen moeilijk (maar toch beslist nog niet onmogelijk) om de schilderijen te zien .Verderop dunt de stroom zich wat uit, waarschijnlijk omdat men wat moe wordt en sneller doorloopt. In de zo voortreffelijk ingerichte zaal met de etsen komen verhoudingsge wijs zeer weinig belangstellenden, wat jammer is, want Rembrandts magni fieke ets-oeuvre is bepaald niet van lager niveau dan zijn werk als schil der. De suppoosten, voor deze tentoon stelling niet acht man versterkt, heb ben er hun werk aan om de mensen massa veilig tussen de stuk voor stuk onbetaalbare schilderijen door te lel den. Met opzet heeft men maar één kassa in gebruik: anders zou het in de zalen duwen en dringen worden. Het toezicht op tassen en camera's eist een haviksoog en vanmorgen slaagde toch nog een Duitse dame erin, drie zalen ver te komen met een witte poedel: toen werd ze gesnapt. De catalogi en reprodukties vliegen weg. Het bezoek bestaat kennelijk voor het overgrote deel uit mensen buiten de stad en buitenlanders: zondag ochtend zaten er om half negen al Belgen op de trap, wachtend tot elf uur! de deuren eindelijk zou den openen. De Rotterdammers schijnen liever nog even te wachten: het avondbe zoek op woensdag en vrijdag tussen half acht en tien uur voor haive prijs valt telkens terug tot 200 a 300, wat ruimscuoots te weinig is. De eerste centrale training van de Nederlandse elftalclub zal dinsdag 21 augustus te Boxtel worden ge houden onder leiding van Wudy Mülier, trainer van Willem II. Het is de bedoeling, dat Mülier ook 28 augustus de leiding heeft en dat hij verder voor de oefenwedstrijd tegen Karlsruhe, op 5 september a.s., de 'mogeiyken' van het Nederlandse elftal onder zijn hoede heeft. De KNVB schijnt verder het plan te hebben om naast Mülier nog een tweede oefenmeester met de cen trale training te belasten. Hierdoor zou de mogelijk worden geopend om in twee groepen te oefenen. De naam van deze tweede trainer is echter nog niet bekendgemaakt. Berthold Brecht, de beroemde Duitse schrijver en toneelleider, is vandaag op 58-jarige leeftijd gestorven, zo meldt de Oostduitse radio. Brecht, op 10 februari 1898 te Augusburg geboren, maakte vooral naam door zijn toneelstuk, film en roman „Die Dreigroschen Oper" (1928), een bewerking met muziek van Kurt Weill van een Engels ge geven, en zijn toneelstuk „Mutter Courage", Reeds' zijn allereerste toneelstuk ken, te beginnen bij „Trommeln in der Nacht" (1922), hebben een eigen aardig soort politiek expressionisme, dat, ondanks de felheid en bitterheid van de politieke inhoud, ook dikwijls een eigen dichterlijkheid en een groot gevoel voor het toneel verraadt. Toen de nazi's aan de macht kwamen week Brecht, communist geworden, naar Denemarken uit, waar hij in 1936 met zijn stuk „Die Spitzköpfe und die Rundköpfe" de ras-denkbeelden van de nationaal-socialisten aanviel. Voor en tijdens de Tweede Wereld oorlog heeft Brecht over de wereld gezworven, naar Rusland, Mexico, Frankrijk en Engeland, na de oorlog werd hij in Oost-Berlijn de leider van het toneelleven. Daar schiep hij, be schikkend over ruime staatsfondsen, een zeer markante, indrukwekkende toneelstij! o.a. met „Mutter Coura ge" en „Die Kaukasische Kreide- Kreis". Het publiek werd in de voor stelling betrokken door samenzang van ballades en Brecht toverde met- de techniek van o.a. het draaitoneel en met allerlei filmischs vondsten. Een optreden van zijn gezelschap op een der Parijse toneelfestivals had ook bij het zeer kritische Parijse pu bliek overweldigend succes. De Duitse speedwayrijder Joseph Hofmeister heeft in het Amsterdam se stadion een bijzonder gelukkig mo ment beleefd, toen de Zweedse film ster Ulla Jakobsen hem de gouden helm 1956 op het hoofd zette. Hij heeft daar hard voor moeten vechten, want zijn landgenoot Joseph Seidl, die eind vorige week in Hengelo reeds een gouden helm won, gooide ook nu hoge ogen. Maar in de laatste wedstrijd die hij moest rijden,"na er vier gewonnen te hebben, sloeg zijn motor af, zodat hij het genoegen ditmaal moest mis sen. Een ogenblik leek het er op, dat ook de Nederlandse rijder Nico van Gorcum nog zou meetellen. Maar tegen het geweld van de Duitse com binatie was hij niet opgewassen. De meest spectaculaire rijder van deze avond was Phil Bishop, die met zijn bijzondere grasbaanstiji tot drie- maal toe de toeschouwers aan het huiveren bracht met zijn valpartijen. Maar het liep allemaal gelukkig goed af. De Nederlander Tonny Kroeze, op wie velen him hoop gevestigd hadden, kon het evenmin bolwerken. De bui tenlandse rijders bleken te sterk, zo dat ook ditmaal de gouden helm niet in Nederland kon blijven. Piet van Est uit Fijnaart heeft de 7e etappe (StuttgartStraatsburg) van de ronde van Europa gewonnen. Hij reed de 156 km van liet parcours in 4 uur 14 min. 28 sec- Het klassement luidde verder: 2. Durlacher (Oost) z.t. als Van Est; 3. Rohrbach (Fr.) z.t.; 4. Denys (B.) 4.14.35; 5.'Rivière (Fr.) z.t.; 6. Fala- schi (It.) 4.14.47; 7. Ferlenghi (It.); 8. Christian 'Oost); 9. Zuiiani (Fr.); 10. Volckaert (B.). Frankrijk won het dagploegen- klassement en Rivière behield de 'leiderstrui. In verband met de mijnramp te Marcinelle is het routeschema voor de 10e en laatste etappe op zaterdag a.s. gewijzigd. Deze etappe zal niet te Charleroi eindigen maar te Namen. Het parcours voert van Longuy via Virton, Florenville, Gedinne en Beau- raing naar Heer aan de Maas. en verder via Mettet naar Namen, over een totale afstand van 210 km. Er bevinden zich geen leden van de Amerikaanse luchtmacht of ma rine, die boven het grondgebied van de Sowjet-Unie zouden zijn neer geschoten, in Russische gevangen schap, zo heeft Moskou verklaard in een nota aan de V.S. (Van onze Londense correspondent) De Britse regering zal het parlement tegen het einde van deze maand bijeen roepen, ter behandeling van de kwestie van het Suezkanaal. De leiding van de socialisten had gevraagd om een debat na afloop van de Kanaalconferentie, die morgen begint en naar verwachting zeven tot tien dagen zal duren. Dinsdag zijn de hoofden van zestien delegaties in Londen aangekomen. Een van de belangrijkste was wel de Sowjet-minister van Buitenlandse Zaken, Sjepilow, die eer. delegatie van 50 man zal lelden. Zijn Amerikaanse ambtgenoot ver trok gisteravond uit Amerika. Sjepilow zei by aankomst In Lon den, dat in deze tijd de geschillen alleen door onderhandelingen gere geld kunnen worden en dat daarbij rekening gehouden dient te worden met de gelijkheid van alle landen en de belangen der volken. De Sowjet- Unie zou streven naar een overeen komst, waarin Egypte en alle ge bruikers van het Suezkanaal zouden kunnen worden opgenomen. Hij her haalde, dat nog 22 landen aan de .conferentie zouden moeten deelne men. Mei de Egyptische nationale belan gen en de rechtmatige belangen van de andere kanaalgebruikers moet re kening worden gehouden. Sjepilow zal rijn eerste internatio nale conferentie in het westen bijwo nen als minister. Hij toonde zich enigszins nerveus. Zijn Amerikaanse ambtgenoot, Dul les, is gisteren, na een 'laatste reeks besprekingen, o.m. met president Elsenhower, uit Amerika vertrokken. Hij zei er van overtuigd te zijn, dat een formule zou worden gevon den voor een betrouwbare werking van het Suezkanaal op internationale basis 'omdat ieder land, dat een der gelijke formule zou verwerpen tegen over de wereld een zware verantwoor delijkheid op zich zou laden.' Deze formule zou rekening moeten houden met de rechten en de waar digheid van Egypte. De conferentie houdt nauw verband met de vrede en ook Amerika hul digt het standpunt, dat de operatie van het kanaal niet uitsluitend in Egyptische handen gelaten kan wor den, aldus Dulles. De Britse minister van Buitenland se Zaken. Selwyn Lloyd, heeft giste ren voor de radio nogmaals gezegd, dat volledig rekening'gehouden zal worden met de wettige verlangens van .ïigypte. Het hoofddoel van de conferentie Is uitdrukking te geven aan het wes terse oordeel, dat er een Internatio naal orgaan dient te komen. Het heeft volgens Lloyd steeds in de bedoeling gelegen, dat een zekere verbinding moest bestaan tussen het internationale orgaan en de Verenig de Naties. Lloyd zei alsnog te hopen, dat Egypte mee zou werken aan het wes terse streven, dat geheel in overeen stemming Is met het handvest der V.N. Steeds meer klinkt een vredelie vend geluid vóór de conferentie, en volgens Associated Press blijken Ame rika, India cn de Sowjet-Unie wel de sleutelkrachten te zijn van het Vreed zame streven- Ook Engelands geluld Is thans aan zienlijk milder. Steeds wordt er de nadruk op gelegd, dat de Britse mili taire voorbereidingen slechts een de fensief karakter hebben. Ook ia Sy rië is het verlangen naar een verge lijk kenbaar gemaakt. Frankrijk heeft een plan' opgesteld, dat mogelijk de instemming van En geland en tenslotte ook van Amerika zal krijgen. Het programma voor de ere-divi sie van de KNVB, dat op 2 septem ber begint, luidt: NOADAmsterdam, AjaxNAC, DOS—Sparta, VW-GVAV, Fortu- naEindhoven, PSVMVV, En schede—Rapid/JC, BW—EUnkwijk, Willem HFeijenoord. In de eerste klasse spelen de Rot terdamse clubs Xerxe^ en Excelsior op 2 september thuis, resp. tegen VSV en EBOH. Precies tien dagen nadat Ambon nezen in Middelburg en Westkapelle gewas van het veld roofden en le vensmiddelen uit winkels stalen, heeft dinsdagmorgen de politierech ter te Middelburg, mr, J. A. E. Rink, acht van hen conform de eis van de officier tot een maand gevangenu straf veroordeeld. Deze acht Ambonnezen waren bi trokken bij de ongeregeldheden in Middelburg. Zeven van hen werden veroordeeld wegens stroperij, de achtste wegens vernieling. De in Westkapelle gearresteerde Ambm- nezen zullen later voor de rechter moeten verschijnen. De verdediging werd door de Am bonnezen zelf gevoerd, omdat zij ver klaarden geen vertrouwen te stellen in de toegevoegde Nederlandse alvo- Of zjj iets te zeggen hadden op de eis, vroeg de politierechter. „Wy er kennen de straf niet," was het ant woord, „zolang de Nederlandse rege ring onze party, de P.N.M.S., met erkent, erkennen wy de regelingen van die regering niet." De politierechter wees hen erop, dat de nu gevolgde weg niet zal lel den tot de vervulling van de wensen van deze Ambonnezen. Bovendien brengen zij met dit optreden ernstige schade toe aan de sympathie, die hun landgenoten overal in oris land ge nieten, meende de politierechter

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 2