Ontwerpprogram van Lieftinck is gereed Officier van Justitie eist zware straffen WERKSPOOR PLATEX plaatwerkers hal fwas plaatwerkers leerling-plaatwerkers vrienden I' I I I 1 I I huishouding 15 tot 20% KORTING V. i. jo mmm huipen Smokkel strategische goederen Koningin bij sluiting dijkgat chocolatiers 3e STUURLIEDEN een bedrijfsasssstent, 2. TELEFONISTE 3. m\SC. KARTGGRBEBSÈHBEfl een werktuigkundig fö.T.S.-er- construciear, een assistent een fariefsnaker V GEEF 'N BOEK SCHMINK technisch personeel (Vervolg van voorpagina) Prof. «ar. P. Lieftinck heeft vrijdagmorgen van de Koningin een nieuwe opdracht gekregen. Die houdt in 'het onderzoeken van de mogelijkheid tot het vormen van een kabinet, dat het vertrouwen van het parlement zal kunnen verwerven.' Van daag is de formatie negen weken aan de gang. Prof. Lieftinck heeft zijn opdracht wederom gekregen als in formateur. Zij werd gistermorgen bekend gemaakt, zonder dat hij daarvoor opnieuw bij de Koningin was geweest. Zoals be kend had de Koningin donderdagmiddag gedurende twee-en- een-half uur met hem gesproken. Daarna heeft prof. Lieftinck in de loop van de avond vermoedelijk nog enkele inlichtingen ineewonnen. Brede basis Tegenstrijdig Zonder KVPzonder PvdA Program gereed ONGESCHOOLDEN METAALBEWERKERS CONSTRUCTIELASSERS N.V. STANDARD VACUUM TANKVAART MAATSCHAPPIJ dipl. 3e rang. Verlofregeling na 14 maanden dienst. Maximum leeftijd 35 jaar. Sollicitaties te richten aan afd. Personeels zaken. HOOGOVENS RADIO- enTELEVISIETOESTELLEN Prima sociale verzorging, vrij reizen RADIO ECONOOM UITVOERDERS Muziekinstrumenten Huwelijk en Kennismaking Te huur aangeboden Te koop aangeboden Personeel gevraagd De AP-boekwinkel zal u helpen! i Bjj de Shell Installaties en Fabrieken „Pernis" (N.V. De Bataafsche Petroleum Maatschappij)' kan wegens uitbreiding worden geplaatst „Dr. W. Drees in caricatuur enige in de Schecpsinstallatiebedrijf „NEDERLAND" N.V. te ÏJssel- monde vraagt voor haar modern ingerichte las- en scheepsbouwloods a. Aanbouwers voor de sectiebcuw b. I Jzerwerkers voor de afbouw v. schepen c. ijzerwerkers voor het maken van fundaties e.d. d. Plaatwerkers voor licht piaatwerk e. Plaatwerkers voor de ketelmakerij f. Ketelmakers Eveneens kunnen jongelui geplaatst worden tot max. 25 jaar, die in één der boven genoemde vakken wensen te worden opgeleid. Streven ook verder op brede basis gericht De opdracht die prof. Lieftinck vorige week dinsdag aanvaardde, was anders geformuleerd. Zij strekte tot het onderzoeken van de mogelijk heden tot het vormen van een kabinet, dat geacht kan worden het vertrou wen van het parlement te genieten. Het kabinet, dat als einddoel van de nieuwe opdracht is gesteld, moet dat vertrouwen kunnen verwerven. Dit betekent, dat de instemming van de fracties of van de fractievoorzit ters dus niet van te voren vast hoeft te staan. In deze zin kan men dan ook spreken van een extra-parlemen tair kabinet. Er hoeft echter niet gedacht te worden aan de uiterste vorm van een extra-parlementair kabinet, het zgn. zakenKaoinet. Ben aergeujK xaomei komt, immers tot stand door het op treden van figuren, die buiten de po litieke sfeer vallen. Dat is kennelijk niet de bedoeling van prof. Lieftinck. Deze conclusie kan getrokken worden uit mededelingen, die zijn woordvoer der hedenmorgen heeft gedaan. Deze woordvoeder verklaarde nl„ dat de informateur zijn onderzoek in de eerste plaats zal richten op de mogelijkheid van een breed samengesteld kabinet en dat hij zich daartoe bij leidende personen uit het politieke leven zal oriën teren. 'Het is duidelijk geworden' zc verklaarde de woordvoerder "dat een dergelijk breed samengesteld ka binet niet tot stand is te breneen or cie wijze, waarop dit tot dusverre is beproefd. Het is de laatste dagen gebleken, dat voortgezette pogingen om langs de tot dusverre beproefde weg tot een kabinet te komen, daf geacht kan worden het vertrouwen van het parlement te bezitten, niel tot een resultaat kunnen leiden, dat aan het te vormen kabinet een ste vig draagvlak zou kunnen schenken en de uitslag der verki 'ngen vol doende zou weerspiegelen.' Dit deze toelichtingen kan men af leiden. dat prof. Lieftinck in feite streeft naar een kabinet op brede basis, dat een stevige grondslag heeft en dat bovendien de uitslag der ver kiezingen weerspiegelt. In deze opzet hoeft het extra-par- Jementaire karakter dus alieen te slaan op de wijze, waarop het kabinet tot stand komt.. Het politieke karak ter van het kabinet staat immers bij voorbaat vast, wanneer uitgegaan wordt van de verkiezingsuitslag. De moeilijkheden die zich tot dus verre bij de tormatiepogingen hebben voorgedaan, zijn voor het merendeel te wijten geweest aan te vergaande bemoeiingen van de fracties, althans voor wat. de KVP betreft. In dit verband willen wü her inneren aan de opvattingen die dr Drees in oktober van het vorige jaar bij de algemene politieke be schouwingen over de methoden van kabinetsformatie ten beste heeft gegeven. Dr. Drees wilde toen een onbaatzuchtig advies geven aan toekomstige formateurs, gegrond op zijn eigen ervaringen. Hjj stelde vast, dat men In Neder land vrijwel alleen een kabinet in de parlementaire sfeer kan vormen, wanneer de formateur een zekere vrijheid wordt gelaten en hij met na me voor wat de samenstelling van zijn program, de verdeling der zetels en de keuze der personen betreft, niet voortdurend gehinderd wordt door bemoeiingen van de fracties. Het overleg over het program zou bijvoorbeeld beperkt moeten blijven tot enkele globale hoofdpunten of richtlijner, en het zou gevoerd moe ten worden door de formateur met de fractievoorzitters. De laatstge noemden zouden daartoe van hun fracties de nodige vrijheid moeten verkrijgen. Heen en weer praten met de frac tie:, wat tot herhaaldelijke amende ringen moet leiden, achtte dr. Drees In het bijzonder weinig heilzaam. De uitwerking van het program zou moeten worden overgelaten aan het overleg tussen de formateur en de aan te zoeken ministers, die even tueel van hun fractievooi sitters liet advies zouden moeten hebben om in het kabinet zitting te nemen. Toen dr. Drees negen weken ge leden wederom met de formatie werd belast, heeft hij zich aan de ze opzet ook zoveel mogelijk wil len houden. Het merkwaardige wab echter, dat Juist prof. Romme, de fractievoor zitter van de KVP, dat niet wilde doen. De heer Romme had nl. in het debat van oktober te verstaan ge geven. dat zijn fractie zich niet schuldig placht te maken aan te vergaande bemoeienissen met de taak van de formateur. Hf) voelde alles voor de door dr. Drees bepleite vrijheid. Dat standpunt van prof. Romme was nogal in strijd met hetgeen de KVP bij de moeizame formatie van 1952 te zien had gegeven en het is ook in strijd gebleken met de houding, die de KVP dit jaar heeft willen aan nemen. In feite is het immers prof. Romme geweest, die voortdurend overleg met zijn fractie pleegde en dan weer met andere voorstellen naar voren kwam. Op die manier heeft hij de formatie poging van dr Drees laten vastlopen en op die manier is ook de eerste in formatiepoging van prof. Lieftinck gestrand. Toen prof. Romme tussen beide fasen in zelf formateur was, heeft hij zich trouwens ook niet aan zijn stand punt uit de oktoberdagen gehouden, doordat hij met een tot in details uitgewerkt KVP-program kwam aan zetten. Dit de opzet van prof. Lieftinck kan men nu in zekere zin een terug- keer tot de methoden van dr. Drees afleiden, zij het dat de informateur nu misschien niet met de fractie voorzitters als zodanig zal willeD praten. Het is zeer .wel denkbaar dat hij met hen wel overleg zal plegen, maai tien dan beschouwt als 'leidende figuren uit het politieke leven.' Wat v, i dit alles terecht zai komen, dient uiteraard te worden afgewacht De nieuwe opdracht aan prof. Lief tinck is stellig als een verrassing ge komen, hoewel de mogelijkheid in de geheimzinnigheid van de laatste dagen niet uitgesloten behoefde te worden geacht. Er werd echter algemeen aange nomen, dat de adviezen die de frac tievoorzitters donderdag aan de Ko ningin hebben uitgebracht, in meer derheid geen aanwijzing inhielden voor een voortgezet optreden van prof. Lieftinck. Het is aannemelijk, dat aan FvdA- zijde de behoefte bestond, nu eens door een antirevolutionaire figuur te laten nagaan, of er ook een kabinet tonder de KVP gevormd zou kun nen worden. Bij de KVP zou daarentegen het verlangen hebben geleefd, te laten vaststellen of er een mogelijkheid tonder de PvdA zou zijn. Vermoedelijk hebben de prote stants-christelijke partijen en heeft met name de antirevolutionaire frac tie er wederom niet voor gevoeld, in dit opzicht duidelijk kleur te beken nen. Aan de andere kant kan worden gezegd, dat er in het optreden van de KVP allang tendenzen vielen waar te nemen, die wezen op een bijzondere belangstelling voor een cxtra-parlc- mentair kabinet. Een dergelijke voor keur is geenszins nieuw voor de KVF- fractie, Zij pleegt daar echter op een bijzondere manier uitdrukking aan te geven. Naar het scheen was de KVP ook fn de eerste fase-Lieftinck reeds voor nemens. om ondanks haar vergaande bemoeiingen met het ontwerp-rege- ringsprogram zich de handen ten aanzien van de uitvoering van dat program geheel vrij te houden. De woordvoerder van de informa teur heeft gisteren ook nog ver klaard, dat prof. Lieftinck een ont- werp-program gereed heeft. Men kan zich dus voorstellen, dat alj, na nieuwe oriënterende besprekin gen te hebben gevoerd met de ge noemde 'leidende politieke figuren', 'Een klein mannetje. De eigenlijke daders hebben van zijn diensten dank baar gebruik gemaakt. Maar deze daders blijven achter de schennen.' Dit zeide do Rotterdamse advocaat mr. J. P M. Mastboom over de 38-jarige koopman T. N.. Nederlander van geboorte, die in Dusseidorp zijn zaak heeft. De koopman stond vrijdagmiddag voor de economische kamer van de rechtbank te Rotterdam, omdat hij betrokken zou zijn geweest bij de il legale uitvoer van 81 vaten nikkel- afval naar de havens in Oost-Duits- land. Na hem stond terecht, de 24-jarlge directeur W. C. van 't W. uit Rot terdam, dié dit strategische mate riaal had verkocht. Zoals bekend grepen ambtenaren van invoerrech ten en accijnsen enkele weken gele den resoluut in. toen aan de boom pjes te Rotterdam in de reeds uit geklaarde Duitse kustvaarder vaten nikkelschroot werden geladen. Het bleek, dat die partij, evenals twee voorgaande partijen nikkel er, ook cobalt, bestemd was voor Oost-Duits- land. Voor deze handel was geer; uitvoervergunning verstrekt. De verladers, twee directeuren van *en Rotterdamse NV en de kapitein van de kustvaarder zijn reeds door aat program zou wuten voorleggen aan de kandidaten, die hij eventueel voor een ministerschap zou willen uit nodigen. Het is ook mogelijk, dat hij deze taak zou willen overlaten aan een formateur, die dan in zijn plaats zou worden benoemd. Toen prof. Lief tinck nog aan zijn eerste opdracht bezig was, was hii immers ook reeds voornemens, de seuze der personen over te laten aan een formateur, die in zijn opvattingen dr. Drees zou moeten zijn. Het ontwerp-program waarvan j thans sprake is, heeft de informateur vermoedelijk reeds tijdens zijn eerste opdracht voltooid. De grote vraag is uiteraard, wat hij daarin nu gedaan j heeft met de formulering van de kwestie der bezitsvorming, die hei I grote struikelblok is gebleken. de Rotterdamse rechtDamc tot ge vangenisstraffen veroordeeld. De Dusseldorpse koopman vertelde de rechtbank, dat hij in opdracht van de Berlijner K. U. Müller in Nederland een leverancier van co balt en nikkel had gezocht. Hij was in contact gekomen met Van 't W. een jeugdig directeur van een metaalhandel. Hij gaf toe, dat er geen vergunning was geweest. Even min ontkende hij, dat hij in strijd met het deviezenbesluit van 1945, als niet ingezetene, aan Van 1 W, 50.000 had betaald. De officier van justitie, mr. Klein, noemde het een ernstig feit en eiste negen maanden met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk en drie jaar proeftijd. Zes maanden met aftrek (waarvan drie maanden voorwaardelijk en drie Jaar proeftijd), verbeurdverklaring van een inbeslag genomen bedrag van ƒ50.000 en een boete van tien gulden wegens het feit. dat hij be schikte over de hem. door een niet ingezetene, aangeboden betaalmidde len. eiste de officier tegen de direc teur Van 't W. Koningin Juliana zal onvoorzie ne omstandigheden voorbehouden de sluiting van het laatste gat in de 90 km lange dijk van de polder Oost-Flevoland op ongeveer 12 km ten noordoosten van Lelystad, bij wonen. Deze gebeurtenis valt op don derdag 13 september. WAGON. EN 8RUGGENEA8RIEK IE UTRECHT vraagt voor haar binnenlandse montages: ter opleiding tot Montagewerker ter opleiding tot Püpfitter ter opleiding tot PtfpJasser Ter verkrijging van nadere inlichtingen wende men zich schriftelijk tot de afdeling Personeel heeft ln haar fabriek te Rotterdam plaats voor enige bekwame en aankomende Gunstige loonregeling. Persoonlijke aanmelding dagelijks tussen 9-6 uur (zaterdags van 9-12 uur) of schrif telijke sollicitaties aan de afdeling Perso neelszaken. Hugo de Grootstraat 41. (pc-V bus 684). Rotterdam. ESSO GEBOUW POSTBUS 109 's-GRAVENHAGE zoekt voor haar Tankvloot in Indonesië: IJ M U ID E K De Koninklijke Nederltrndcche Hoogovens on Staalfabrieken N.V. t« IJmuiden vraagt voor haar Centrale die zal worden, belast met de leiding van de produktle van verschillende soorten voedingwater, zowel uit diverse soorten bronwater, als uit opper vlaktewater, alsmede met de distributie hiervan. Zijn taak Is o.a. het streven naar een zodanige aanpassing van de be drijfsvoering aan de telkens wisselende omstandigheden, dat een optimaal resultaat wordt bereikt. (De installatie omvat o.a. een omvangrijke demlnerallsatle-lnrichtfng.) Eisendiploma M.T.S. chem.techn. of gelijkwaardige opleiding of diploma M.T.S. werktuigbouwkunde met ervaring op genoemd gebied, bedrijfservaring, leeftijd 30 Jaar. Eigenhandig geschreven sollicitaties met beschrijving van opleiding en levensloop worde*, vergezeld van een recente pasfoto en onder vermelding van ons nummer VV 731 ingewacht bij de Sociale Afdeling Beambten. (ook bij gemakkelijke betaling) op alle WERELDBEKENDE DUITSE MERKEN Alle modellen 1957 uit voorraad leverbaar. Volledige garantie. Keuze uit meer dan 100 modellen. De nieuwe moderne fabriek aan de Industrieweg 8 te Maassluis vraagt Soil, schriftelijk of mondeling dagelijks aan de fabriek van 9—5 uur en zaterdag IS augustus tot 3 uur. Tevens mondeling zaterdag 18 augustus tussen 3 en 4 uur en maandagavond 20 augustus van 7—8 uur bij de heer R. Keetnan, in Café Cosy Corner, Mathenesserlaan, hoek Nieuwe Binnenweg te Rotterdam. Reis kosten voor sollicitatie worden vergoed. Jonker Fransstraat 19 Telefoon 21246 Rotterdam Voor ons FABRIEKSKANTOOR TE MAASSLUIS vragen wij op korte termijn: (plm. 18 jaar) in het bezit van dipl. L.T.S. (mach.bouw of scheepsbouw), die opgeleid wenst te worden tot werkvoorbereider. (plm. 21 jaar) ter bediming van de telefooncentrale. in bezit van dipl. mulo. Reiskosten naar Maassluis worden vergoed. Sollicitaties te richten aan: N.V. MET. EN HOUTBEW. MIJ. „MAASSLUIS", Eendrachtstraat 29—35, Vlaardingen. MIDDELGROTE CONSTRUCTIEWERPLAATS zoekt voor: 1. de afdeling Beweegbare bruggen c.a.: liefst met enige praktijk; 2. de afdeling Montage: voor toezicht op montages, het construeren van mon tagegereedschap. enz. 3. de afdeling Machine- en Wisseibouw: met enige ervaring Bij gebleken geschiktheid kan woning in het vooruit zicht worden gesteld. Sollicitaties met uitvoerige inlichtingen onder no. BA 4919 Bureau van dit Blad VOOR UITZENDING NAAR NIEUW-GUINEA zoeken wij enige vakbekwame Duur der uitzending voor gehuwden 14- Jaar, vooc ongehuwden 2 Jaar. Gunstige arbeidsvoorwaarden. Br. onder nr K-5187, Adv.-Bureau ALTA, Utrecht. <\CCORPEONHANl>EL P. Th. v. Amen, Verbraakstr. 46, R'ciam- Nrd., tel. 43010, ln- en verkoop van goede1 gebruikte instrumen ten. Desgw. bet. ln overleg. Vraagt vrijblijvend Inlichtingen. Zoekt U een serieuze LEVENS PARTNER? Vraag dan vrijblij vend inlichtingen of kom eens met ons praten. Zeer zeker kun nen wij u van dienst zijn, Bern. kant. „Jago". Pctuniastraat 17d, Vlaardingen, tel. K 1898-5108.' Discretie verzekerd. Volledig PENSION, 6.- p.d.p.p. Alles inbegrepen. Kinderen haif geld, 2-, 1- en 6-pers. kamers. Pension J. Pisters, Daelhemer- wog 11, Valkenburg, tel. 2713. Aan de voet van de Cauberg. Zo bij bos en alle vermakelijk heden. BOUVIERS. Nu de vakantie voorbij is wilt u wellicht een hond nemen. Er liggen nog 3 pracht bouviers, 4 mnd oud, 2 reuen en 1 tcef. Vader: Jefke v. d. Zaanhoeve; Moeder: Wanda'n. kl.dochter van Max Simba. Aals- mcerdcrweg 455. Rijk. Haarlem mermeer, tel. 02543-213. LEESBIBLIOTHEEKBOEKEN, 1500 k 0.50 tc koop aangeb. Br. AZ 34G8 bvdb. Totale ommekeer ln SCIIEER* MESJES PRIJZEN! Rechtstreek? Importeur. Honderd facet gesle pen ragdunne Herdersscheei- mesjes rembours thuis 2.551 ,,Americain"-lmport. Demer Eindhoven. Prettig tflhuls aangeb. v. besch. en flinke HULP IN DE HUIS HOUDING. intern, goed kunn. werken en koken. Voor prima kracht zeer hoog loon. Br. aan mevr. Mulder, Palestrinastraat 2 hs.. Amsterdam. „AmstelhoP*. Rusthuis der Her vormde Gemeente, Arastel 51, Amsterdam, vraagt VAKANTIE HULPEN voor huishouding en verpleging, in- of extern, voor hele of halve dagen, P.G. Schr. soil, aan de Directeur. Wees verstandig*. Een boek is nog het goedkoopste ea prettigste cadeatri ^EDSOt4P%i MEENT 116 ROTTERDAM in het bezit van het Ambachtsschool-diploma in één der metaalvakken. Degenen die een opleiding hebben genoten al* landmachinist, chemisch vakman, motordrijver of scheepswerktuigkundige (diploma VD of A) kunnen eveneens solliciteren. Leeftijd: 21.34 jaar. Geschikte eandidaten zullen na een korte voor opleiding se" de Bedryfs3Cbool als OPERATOR worden geplaatst in de oüeverwerkingsinstal- laties of chemische fabrieken. Aanstelling geschiedt in vaste dienst onder gunstige arbeidsvoorwaarden en sociale voor zieningen. Aan gehuwden, die niet in Rotterdam of naaste omgeving wonen kan een belangrijke tegemoet koming in de pension- en/of reiskosten worden verleend, evenals aan ongehuwden beneden de leeftijd van 28 jaar. De functie van OPERATOR houdt in het controleren van temperaturen, van druk kenen vaadeaan-en afvoer van vloeistoffen met behulp van de daarvoor aanwezige meetapparatuur; het.controleren van de werking van pompen, compressors, tur bines, ovens en andere machinerieën: het invullen van teraperatuurstaten, het tappen van monsters en bijbehorende werkzaamheden. Bij storingeh of afwijkin gen in het productieproces dient de operator handelend op te treden, waar onder als regel niet wordt verstaan het uitvoeren van reparaties. Het werk wordt verricht in continudienst onder leiding van een wachtchef. Sollicitatie* met vermelding van leeftijd, opleiding en ervaring uitsluitend schriftelijk te richten aan Shell Installaties en Fabrieken „Pernis", afdeling PSr, Postbus 644, Rotterdam. Maak ze abon nee op Het Vrije Volk! Van krijgt U gratis ten boekje met 100 geestige caricaturen van Dr. W. Drees1 Stnur de ioge- vulde bon aan de afd. Admi nistratie van N.V. De Ar- beiderspers, Hekelveld 15, Amsterdam-C. Als abonnee geef ik op: Naam Adres Plaats Betaling p. week/p. kwartaal Stuur mij na zes weken het boekje Naam Adres ■plaats kunnen geplaatst worden bij het PROVINCIAAL ZIEKENHUIS „DUINENBOSCH" te Castricum N.H. post Bakkum Salaris bij 22-jarigei leeftijd of ouder netto f 105,09 per maand -f- kost, inwoning enz. Bovendien wordt een bedrag van f 14,44 per maand op een spaarrekening geboekt. Eens per 14 dagen vergoeding van reiskosten naar ouderlijk huis, alsmede vergoeding van kostgeld bij afwezigheid. Bij oproep ter nadere kennismaking terugbetaling van reiskosten. Schriftelijke sollicitaties kunnen worden gericht aan de Economisch Directeur, Werknemers uit Rotterdam worden oer personeeisbus vervoerd. Reisriuur 15 min- Persooniijke of schriftelijke sollicitaties worden gaarne ingewacht bij de Afdeling Personeel, Oostdijk 29 te IJsselmonde.

Het Vrije volk | 1956 | | pagina 2